REGIO 'Fuseren als er draagvlak is' 'Geld voor OV én asfal Regio-VI is niet go voor Leic' Volgens mi] leejt net de laatste weken op tal De succesformule van dominee Henk Schouten Gaat Lenferink na Arnhem nu ook Leiden verpesten? Groen wil na anderhalve week al niet meer communiceren De bureaucratie slaat weer toe HDC 970 MAANDAG 10 MAART 20C NAVRAAG De afgelopen weken hebben de Leidenaars hun mening kunnen vor men over twee burgemeesterskandidaten: Harry Groen en Henri Len- ferink. Beide kandida- 5T j -I j r- ten presenteerden zich referendum niet echt' "T^f campagne morgen van invloed zijn bij het uitbrengen van een stem op een van de twee? H. PRUD'HOMME VAN REINE, voorzitter van de wijkvereniging Leefbaar Zuid-West, denkt van niet Heeft u veel nuttige kennis over beide kandidaten opgedaan? „Ik heb de curricula vitae van beide heren in de krant gelezen. Wat hun vooropleiding en hun achtergrond is. Dat is voor mij voldoen de. De campagne zelf beïnvloedt me niet. Een burgemeester is geen wethouder, maar de voorzitter van het college. De inhoud komt op de tweede plaats." Vindt u allebei de kandidaten even geschikt voor de functie? „Ze zijn anders. De afweging voor mijn keuze moet ik nog maken. Dat doe ik vanavond, en anders morgen, in het stemhokje. Ik wil er verder niet al te veel over zeggen, want als voorzitter van een wijk vereniging hoor ik neutraal te zijn. Maar mijn keuze kan nog wis selen." Is het burgemeestersreferendum een belangrijk gespreksonder werp in Zuid-West? „Nou nee, die indruk heb ik niet. Ik heb het idee dat het weinig leeft bij de bevolking. Het is in ieder geval niet het gesprek van de dag. Maar goed, dat zal ook met de wereldgeschiedenis te maken hebben. Ik ga morgen in ieder geval wél stemmen." tekst: Erna Straatsma foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 10 Maart GEMENGD NIEUWS-Aan het telephoonnet alhier zijn aangesloten: onder No. 271: de firma Vroom Dreesman, manufacturiers, Aal markt hoek Maarsmanssteeg. GEMENGD NIEUWS - De Vereeniging 'Schoolkindervoeding' alhier heeft gistermiddag haar laatste uitdeeling doen plaats hebben. Dank zij de subsidie van den gemeenteraad, en van verschillende zijden verleenden steun, mocht 't der Vereeniging gelukken een uitreiking van groenerwtensoep met brood 3-maal per week te doen plaats heb ben, zoo dat aan 500 kinderen in het geheel ongeveer 22,000 por ties zijn uitgereikt. Na afloop zegde de voorzitter der Vereeniging ds. Knutsch Lejenga aan het bestuur der 'Vincentius-Vereeniging' en de dames die daarbij haar hulp verleenden, hartelijk dank. Aan de laat- sten werd een klein souvenir aangeboden. LEIDEN - Naar wij vernemen, zal na de installatie van onzen nieu wen burgemeester, mr. N. de Ridder, op Donderdag 19 Maart a.s. aan afgevaardigden van corporatiën en aan alle ingezetenen, die zulks wenschen, op het Raadhuis gelegenheid zijn om den nieuwen titularis te verwelkomen. ANNO 1978, vrijdag 10 maart LEIDEN - Het hoofd van de kleuter- en lagere school van de Eerste Leidse Schoolvereniging, G J. Prevo, heeft gistermiddag de eerste steen gemetseld van de nieuw te bouwen school aan de P.C. Hooft- laan, hoek Vondellaan. De eerstesteenlegging werd voorafgegaan door een optocht van de leerlingen van het huidige gebouw aan het Noordeinde naar de bouwplaats in het Morskwartier. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: 8.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 07V5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN 2003 Dinsdag 11 maart zijn er verkie zingen voor provinciale staten. Negentien partijen dingen daarbij om de gunst van de kiezer. In de aanloop naar de verkiezingen komen op de pa gina 'Regio 2' acht lijsttrekkers van de grootste partijen aan het woord over enkele belang rijke regionale thema's. Moet vliegkamp Valkenburg worden bebouwd? Zijn herindelingen noodzakelijk? De lijstrekkers geven hun mening aan de hand van vijf stellingen. Van daag: Rinus Houtman (SGP) en Hans Klein Breteler (CDA). Rinus Houtman (60) is lijstaan voerder van de SGP en komt uit Gouda. Hij was de afgelo pen vier jaar gedeputeerde voor de SGP/ChristenUnie. Sinds 1980 is hij lid van de pro vinciale staten van Zuid-Hol land. Hans Klein Breteler is fractie voorzitter van de huidige sta tenfractie. In het dagelijks le ven is de Zuid-Hollander zitter van de werkgevers zorg. Het CDA is de een grootste partij in provinca' staten en maakt deel uit het college van gedeputfir staten. Rinus Houtman (SGP) Stelling 1. Handen af van vliegkamp Valkenburg! „Nee, daar ben ik het niet mee eens. Als er een bouwlocatie in de regio Katwijk/Leiden moet komen dan is dat de meest aangewezen plek. En er is be hoefte aan een bouwlocatie in deze regio. Een militair vlieg kamp hoort niet thuis in een dichtbevolkt gebied. Over een jaar of tien, vijftien zijn er in deze regio zulke aantallen wo ningen nodig dat grootscheep se bebouwing noodzakelijk is. Dan red je het niet meer met kleinschalige bouwplannen binnen de bestaande gemeen tegrenzen." Stelling 2. Geef mensen de ruimte en niet de bollen. Ver plaats de teelt naar bijvoor beeld de kop van Noord-Hol land. „Nee, ook niet mee eens. De bollencultuur is zo verankerd in de Bollenstreek dat de hele identiteit van het gebied verlo ren gaat als je de teelt weg haalt. Om de bollenteelt daar te houden, moet het volume van het gebied groot blijven. Dus je moet niet denken aan zoiets als Bollenstad. Hier en daar wat bouwen moet wel mogelijk zijn." Stelling 3. Met de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn zijn in de streek geen nieuwe wegen, zoals de Nil-West, nodig. „Lijkt me niet. De oost-west verbindingen zijn heel slecht. Het hangt af van waar je gaat bouwen: als Valkenburg be bouwd wordt heb je zeker meer verbindingen nodig. Of het dan een Nil-West moet zijn of een andere weg, weten we nog niet." Rinus Houtman (SGP): „Een militair vliegkamp hoort niet thuis in een dichtbevolkt gebied." Foto: Evert-Jan Daniels Stelling 4. Als gemeenten goed samenwerken, is de provincie overbodig. „Dat denk ik niet. Je hebt altijd een stuk regionale aansturing nodig. Provinciale bevoegd heid blijft nodig, als bestuur slaag tussen gemeenten en rijk in. Wel vinden we dat het rijk meer moet overlaten aan de provincie en de provincie meer moet delegeren aan ge meenten. Samenwerking tussen ge meenten is nodig. Fuseren is alleen handig als gemeenten daar zelf overeenstemming over bereiken. Anders ben je jaren aan het discussiëren voor er iets gebeurt. De pro vincie moet ruimte geven voor herindeling, maar er moet bin nen gemeenten wel draagvlak voor zijn." de regio is Leiden een verlo ren stad. „Daar ben ik het wel mee eens. Leiden heeft vaak veel te geïsoleerd geopereerd. Bij heel veel zaken ging Leiden zijn ei gen gang. Neem dat plan voor Rijnstad, daarmee heeft Lei den de andere bestuurders in de regio helemaal tegen de ha ren in gestreken. Leiden doet nooit moeite om eerst een ge zamenlijk standpunt te berei ken. De bestuurders zijn ei genwijs en stralen arrogantie uit. Ze hebben gewoon niet in de gaten dat hun stijl van be sturen niet goed werkt. Intensief samenwerken tussen gemeenten zou goed zijn, maar dat besef is er nog onvol doende. Iedereen denkt nog steeds dat-ie zelf het beste de problemen kan oplossen." Stelling 5. Zonder hulp van Erna Straatsma Hans Klein Breteler (CDA) u Stelling 1. Handen af van vliegkamp Valkenburg! „Het CDA is tegen sluiting van het vliegveld. Dat is echt wel meer dan een berging voor zes Orions. Er is geen zicht op en geld voor een bouwlocatie op die plek. Wij gaan er ook niet over. Zou de Tweede Kamer Valkenburg sluiten dan is wellicht beperk te bouw aan de randen moge lijk." Stelling 2. Geef de mensen de ruimte en niet de bollen. Verplaats de teelt naar bij voorbeeld de kop van Noord- Holland. „Dat zou hooguit voor een deel van de bollenteelt, de buikproductie, misschien wel kunnen maar het is van groot belang om het complex bij el kaar te houden: onderzoek, logisitek, handel en teelt. Dat is de kracht van de bollenteelt in de Bollenstreek, dat al die onderdelen bij elkaar blijven." Stelling 3. Met de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn zijn in de streek geen nieuwe wegen, zoals de NI 1-West, nodig. „Over de Rijn Gouwe Lijn wil ik zeggen dat deze alleen maar zinvol is als er een west- verbinding is, dus als de tram doorrijdt naar Noordwijk. Als de Rijn Gouwe Lijn stopt in Leiden, hebben we er niet veel aan. Los daarvan zal er een weg nodig blijven die de A4 en de A44 met elkaar ver bindt. Wij zeggen altijd dat één euro voor het openbaar vervoer gelijk is aan één euro voor asfalt. We willen dat in beide wordt geïnvesteerd." Stelling 4. Als gemeenten Hans Klein Breteler (CDA): „A's de Rijn Gouwe Lijn s hebben we er niet veel aan." Publiciteitsfoto goed samenwerken, is de provincie overbodig. „Een aantal taken zal in dat geval inderdaad niet meer door de provincie hoeven te worden verricht maar de pro vincie zal niet overbodig zijn. Wel of niet goed samenwer ken is toch dikwijls ook een kwestie van personen. Kun nen ze door één deur? Van zulke dingen alléén mag het welslagen van een samenwer king niet volledig afhankelijk van zijn." Stelling 5. Zonder hi^ de regio is Leiden etllc ren stad. „Leiden heeft weinigi en toch zullen de oni gemeenten met Leidt, het werk moeten. Dir Leiden niet laten stiff den zelf moet een krt, stuur krijgen. Dat hef" zooitje is, mag niet at gelden voor omliggeL meenten om er met L naar toe te gaan staar Wim Koevoet f PREEKTIJGERS SCHRIJVENDE LEZERS preek recensie Floor Ligtvoet Ds. H. Schouten, Oec. Leidse Studenten Ekklesia, zondag 9 maart, Hooglandse kerk Bijbelverhalen niet in hapklare brokken verdelen, maar kerkgangers prikkelen met meerdere interpretatiemogelijkheden in de hoop dat ze er naderhand zelf nog eens goed over gaan nadenken. Dit is in het kort de preekstijl van dominee Henk Schouten van de Leidse Studenten Ekklesia. Schouten maakt zich er deze zondagoch tend in de Hooglandse kerk niet gemakkelijk van af. Zo blijft zijn uitleg van het vastengebruik niet be perkt tot het christendom. Hij trakteert zijn publiek ook op de joodse en isla mitische invulling van het vasten. De dienst heeft door zijn exotische uitstapjes veel weg van een college voor studenten theologie. Met zijn nonchalant springen de grijze krullen, flodder jasje en eigenwijze bril kan Schouten prima doorgaan voor een vriendelijke, ietwat stof fige professor. Toch weet hij meer dan al leen studenten te boeien. Ruim honderd aanwezigen, onder wie op vallend weinig studenten en des te meer gezinnen, zijn naar de Hooglandse kerk ge komen om hem te horen spreken. Het ge heim van Schouten zit hem voornamelijk in zijn ontspannen manier van vertellen. Daarnaast houdt hij van kort en bondig. Deze dominee maakt niet meer woorden vuil dan absoluut noodzakelijk is. „De eerste dagen van het vasten zijn altijd het lastigs", verzekert Schouten zijn honge rige volgelingen. „Dat komt door de af braak van vetten en gifstoffen. Er is dus een medische verklaring voor uw hoofdpijn en nervositeit. Na een aan aantal dagen treedt echter de rust op." Hoe vasten precies is ontstaan, weet de do minee niet. „Er zijn drie oorspronkelijke re denen voor te vinden", vertelt hij vanaf de kansel „Vasten wordt ten eerstè in verband gebracht met rouw. Bij groot verdriet heb je immers geen zin in voedsel. Daarnaast kan een periode van honger leiden tot visi oenen. Je wordt dan als het ware aange raakt door het goddelijke. Inheemse volke ren in Amerika en Australië maakten hier gebruik van, net als sommige monniken." Schouten wil wel een kanttekening plaat sen bij het oproepen van visioenen: „Het probleem is altijd dat je niet zeker weet of de visioenen van God of van de duivel ko men." Vasten werd vroeger ook gebruikt om de duistere machten uit te bannen die via voedsel mensen in macht hielden, legt hij uit. „Door je daarvan tijdens het vasten los te maken, merk je pas hoe machtig ze zijn. Denk bijvoorbeeld aan verslavingen. Het afzien van eten, drinken, seks en rijk dom maakt je vrij van de controle die ze normaal op je hebben." Voedsel, seks en rijkdom zijn niet de enige dingen waaraan de kerkgangers tij dens de veertigdagenperio- de voor Pasen moeten den ken. „Vraag uzelf af wat uw leven beheerst. Uw werk, sport, tv, muziek of een koopziekte?" Nieuwsgierig kijkt Schouten de zaal in op zoek naar een teken van herkenning. „Het kan geen enkele kwaad om u tijdens het vasten ook van dit soort verslavingen los te schudden." Het vasten rond de joodse viering van de Grote Verzoendag gaat volgens de dominee om boetedoening. „In sommige christelijke teksten wordt vasten ook nog gebruikt als boetemiddel. Daarin gaat het om de voort durende schuldbelevenis." Persoonlijk vindt Schouten dat jammer. Hij volgt daar om liever de vasteninterpretatie van de is lamieten. „De Islam beschouwt vasten meer als toewijding aan God en de mede mens. Dat lijkt mij beter. Wel zo gezond!", roept hij vrolijk uit. „De Islam stelt de on derlinge verbondenheid voorop. Vasten is ook een vreugdetijd." Alleen blijkt een feestje met een rammelende maag een stuk minder gezellig te zijn. Jammer dat Schouten geen oplossing biedt voor het akelige hongergevoel. De kerkgan gers stillen daarom hun ergste trek maar met het brood en de wijn na afloop van de dienst. Is zondag toch nog een klein beetje een feestdag. Als links georiënteerde zou ik voor de stad Leiden een voor keur moeten hebben voor een PvdA-burgemeester. Maar nu ik weet wie daar kandidaat is voor het burgemeestersschap, heb ik voor de Leidenaars een ander stemadvies. Net als vele anderen stemde ik vroeger lokaal het zelfde als lan delijk. In stemde links omdat de Arnhemse burgers steeds op draaien voor de extra kosten die worden gemaakt om Arnhem op de internationale wereld kaart te krijgen. Kosten voor projecten gericht op mensen van buiten de stad. Projecten met een hoog 'Blokker-gehalte' die ten koste gaan van de eigen identiteit van de stad. Geen schone, goed onderhouden straten in Arnhem maar lucht kastelen die zomaar in bestaan de wijken worden gedumpt. Er doorgedrukt zonder dat er met directe (leefomgeving rekening wordt gehouden. En dan merkje tot je verbazing dat Arnhem een links stemmen de stad is die door een rechtse PvdA wordt bestuurd. Een loka le PvdA-afdeling waar alleen mensen met een hoger inko men op een verkiesbare plaats komen te staan. Een afdeling onder leiding van een vertegen woordiger van de oude politiek. Een wethouder die graag rom melt ten gunste van de kapita listen: Henri Lenferink. De échte linkse partijen in de Arnhemse gemeenteraad heb ben de heer Lenferink al ge vraagd om op te stappen. Met andere woorden uit eigenbe lang zou ik hem als burgemees ter moeten aanbevelen. Maar helaas, ik kom te graag in Lei den en ben doodsbang dat deze PvdA-kandidaat ook deze stad verpest ten koste van haar in woners en haar rijke verleden. Vandaar dit stemadvies: Stem links, stem WD! J. de Smidt, Arnhem. Na anderhalve week praten met dan niet voorkomen dat hij nog Leidenaars heeft burgemees terskandidaat Groen laten we ten dat hij de campagne teveel vindt. Kennelijk kan hij niet langer opbrengen met ons te communiceren. Moeten wij zes jaar met ons in discussie moet gaan? Laten wij hem dat lot besparen, morgen. Jaap van Meijgaarden, Leiden. Ik wil reageren op het artikel 'Proef met Rijn Gouwe Lijn voorlopig uitgesteld' dat 28 fe bruari in de krant stond. Na jaren van voorbereiding en nadat de tram al weken in Al phen staat, slaat de bureaucra tie - waar dit land nog eens aan ten onder gaat - weer toe. Ho pelijk duurt het dit keer niet ne gen jaar, zoals in 1839 toen vele jaren nadat er in Duitsland en Engeland al hele spoornetten waren, eindelijk de eerste trein reed tussen Amsterdam en Haarlem. Terwijl de spoorbaan al in 1930 gereed was. P.S. Rhijnsburger, Hazerswoude-Rijndijk. Een stadsplattegrond in eenl mupi, met de VW nog steed Stationsweg. Foto: George W.M. Gussenhc Naar aanleiding van de kritie Kees Klerks, die hij ventileer krant van 25 februari, zou ik zeggen: wat heb je zelf als vo van de VW voor Leiden ged le mupi's van Leiden hangei steeds oude plattegronden. 1 de hand daarvan op zoek ga het i-kantoor kan lang zoeke Ik denk dat een regiofunctie VW voor Leiden geen goedf Bij toeristen de regio promo mij voor Leiden niet gunstig heeft immers zelf meer dan om toeristen te trekken. Alle hebben ze gewoon niet doo Leiden promoten en de toei tellen dat ze in de regio ook ander kunnen vinden, lijkt 1 ter beleid. Toeristen moeten logeren, daar wordt de stad van. In plaats van zich druk te m een nep-Rembrandt-kwartif we een prachtige Pieterswijl had de VW beter kunnen pl een bank of postkantoor aai ven. Want naast een toilet ei om water te halen is het noi geld kunt opnemen. Voorts heb ik het geluid van gemist bij het NAP (Nieuwe project) en de Rijn Gouwe I hebben alles met toerisme t meer dan een uitgave door 1 van een boekje over de Zanj der Naam. George W.M. Gu< Veel gemerkt van de campagne van beide kandidaten? „We hebben Lenfe rink rondgeleid door de wijk. Dat ging van hem uit. Het was een pretti ge rondgang door Zuid-West. Voor de rest heb ik het ge volgd in de krant." Vond u het een in teressante campag ne? „Pffoeh. Enerzijds wel, anderzijds niet. Ik liep er een beetje achter aan. Ik ben niet naar debatten geweest, want de tijdstippen kwa men me slecht uit. Als ik wel de tijd had gehad, had ik me er wel meer in verdiept."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8