LEIDE 'Leiden moet beter op de kaart gezet' 'Als de aarde ooit vergaat, zal het heelal daar geen traan om latent Celstraf voor mislukte overval REGIO 4 Groen en Lenerink eensgezind Aan u de keus Arnhem rekent op vertrek van Lenferink Sms-peiling: Groen wint Hennie Jansen wint Leidse emancipatieprijs Weinig publiek bij late voorstelling ■HHi HOC 971 tverkoop in bibliotheek De centrale bibliotheek lieuwstraat doet ko- lekeinde afgeschreven jeugdboeken en oude |en van tijdschriften land. De boeken en iten gaan weg voor één lt *uro. De verkoop begint -om 11.00 en zondag d uur. Op beide dagen iotheek tot 17.00 uur maandag 10 maart 2003 v Open Dagen bij Leidse Sterrewacht «iderdorpers den voor de de in Irak enaar van 1 beroofd Een 26-jarige Leidenaar ;avond van zijn auto Hij wilde op de Thor- aat inparkeren toen er lijrijderskant plotseling instapte die de chauf- een vuurwapen, of iets rop leek, bedreigde en it gaf weg te rijden. Na a stukje werd de Leide- de Zoeterwoudsesingel le Hoge Rijndijk ge- l^n uit te stappen waarop rker er met de auto ging er! ijganger camera mee Een 34-jarige vrouw uit rijk is gistermiddag op "emmerstraat van haar era beroofd. Zij wilde j maken van haar echt- ioen een man voorbij 1 de camera uit haar Jtrok. De dief verdween in de richting van de ortsbrug. tal maakt met politie De politie heeft vrijdag- de Breestraat twee •ij uit Lisse (20 en 30) op- :en van de twee duwde ret uit op de voorruit passerende politiewa- in de agenten uitstap pen zij door het tweetal "~jd en geslagen. Met be ta versterking werden de •4 uit Lisse uiteindelijk in f n geslagen. ^naar met ]las bewerkt kqEen 23-jarige Rijnsbur- 'lerdagnacht in een uit- jenheid aan de Turf- jepakt. Hij wordt er- icht daar een Leide- met een kapot bier- !t gezicht te hebben Het slachtoffer moest indingen in het iten hechten. ;°)koerier is imer kwijt en 16-jarige pizzakoe- eiden is gisteravond in lerstraat van zijn brom- ofd. Hij had juist een g afgeleverd en wilde ^ijn brommer weer pak- dat moment werd hij duwd door een onbe- ingeman die er op zijn s vandoor ging. door Jos van Duinen leiden - Wie over de Witte Singel voor bij de Hortus rijdt, ziet aan de over kant van het water bolvormige daken verrijzen. Dit weekeinde mocht ieder een deze daken eens van binnen be kijken. Het zijn de draaibare koepels van de Leidse Sterrewacht. Bij mooi weer worden de koepels geopend en schuiven grote telescopen naar buiten om het heelal te begluren. Van mooi weer was echter weinig sprake tijdens de Open Sterrenkijkda gen. Vrijdag- en zaterdagavond viel er vooral regen uit de hemel en bleven de koepels gesloten. Bovendien bood concurrent Idols de gelegenheid om thuis sterren te kijken. Zondag was het droog en konden bezoekers tussen de bewolking door ruiken aan de hemel lichamen. Maar druk werd het niet. „Geen probleem", vindt Wiebe Kroon uit Leiden. „De sterrenkundigen heb ben alle tijd om alles rustig uit te leg gen. En door een telescoop kijken kan altijd nog." Hij beleeft een fantasti sche avond. „Het feit alleen al dat je naar die monumentale kijkers kunt kijken is prachtig. De beperkingen die we als mens en planeet kennen, wor den blootgelegd. Ik bedoel: er zijn meer sterren dan zandkorrels. En als je kijkt naar al die afstanden in lichtja ren, waar maken we ons dan druk om? Weet je, als de aarde ooit vergaat, dan zal het heelal daar geen traan om laten." Zondag had heldere momenten. Be halve de zon overdag was 's avonds de maan in samenstand met Jupiter en Saturnus te zien. De wolkenstructuren van Jupiter, de grootste planeet bin nen ons zonnestelsel, en zijn vier hel dere manen zorgen op het laatste mo ment voor indrukwekkende taferelen in de telescooplens. „Met dit apparaat", zegt IJsbrand van Straaten tegen een groep toehoorders, „zijn meer dan twaalfduizend foto's genomen die nog steeds worden ge bruikt." Hij wijst op de fotograaftele scoop uit 1896, de trots van het Leidse observatorium. Door het intoetsen van coördinaten in een computer wordt hij bestuurd. Naast de tele scoop is een minitribune gebouwd die in een rail meedraait met de koepel. Van Straaten geeft een zwaai aan de telescoop waarvan de as parallel loopt met die van de aarde, en verhaalt over sterren, kometen, planeten, zonnen, manen en lichtjaren alsof het de ge woonste dingen van de wereld zijn. Marius Püttmann van de Vereniging Leidse Sterrewacht vreest dat dit wel eens een van de laatste Open Sterren kijkdagen van Leiden zou kunnen zijn. „Het ziet ernaar uit dat de faculteit biologie die dit gebouw nu nog ge bruikt, binnen een jaar een ander pand gaat betrekken. Het bouwwerk lekt, bladert, en moet nodig opge knapt worden. Ze willen hier een con ferentieoord van maken en wij vragen ons af of er dan nog plaats is voor ori$v en voor de sterrenkijkers." Dit weekeinde bezochten zö'n 600% mensen de Leidse Sterrewacht, slechtj»* een derde van het aantal bezoekers*', van vorig jaar. Het gehalte vaders meK kinderen is hoog. Daan (9) en Thomas*' (6) Beulink uit Hazerswoude hebben pa overgehaald. Daan: „Ik vind Vesta heel interessant want dat is de kleinste planeet van de wereld. Ik heb vandaag, geleerd dat een dag eigenlijk minder tijd heeft dan gewoon. Hij duurt vier minuten korter. Dat komt omdat de aarde langer draait" door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Leiden heeft veel in zijn mars, vinden de burgemeesters kandidaten Harry Groen en Henri Lenferink. Beiden beloven, als ze morgen de zegen van de Leide- naars krijgen, de stad beter op de kaart te zetten. Elk zal dat op zijn eigen manier doen, blijkt tijdens het drukbe zochte debat dat het Leidsch Dagblad zaterdagmiddag houdt in De Waag. De inhoudelijke verschillen zijn niet groot; de twee onderscheiden zich vooral in hun stijl. Aan de hand van drie stellingen proberen Lenfe rink en Groen zich te profileren tegenover zo'n driehonderd be zoekers. Wil Leiden een echte centrum stad in de regio zijn en een grote aantrekkingskracht hebben op mensen buiten die regio, dan moet de stad haar economische positie versterken, vindt Groen. „Er wordt in Leiden veel meer verdiend dan er wordt uitgege ven", zegt de Amsterdamse oud-wethouder. „Er is overleg tussen het bedrijfsleven en de gemeente nodig om dat om te buigen." Lenferink ziet vooral kansen voor Leiden als aantrek kelijke woonstad, ingeklemd tussen de stedelijke agglomera ties Den Haag en Amsterdam. Beiden vinden dat de huidige (advertentie) BURGEMEESTERSREFERENDUM DINSDAG 11 MAART 2003 wethoudersploeg voor grootsere daden moet zorgen. Als er een duidelijk verschil is tussen de kandidaten over hoe zij denken dat voor elkaar te krijgen, dan is het wel hoe zijzelf hun rol als voorzitter van die club zien. WD'er Groen wil de wethou ders tot prestaties dwingen. PvdA'er Lenferink wil meer de aanjager zijn, de coach van een team. „Het stadsbestuur van Leiden heeft te veel plannen", meent Groen. „Het is net een hand kip penvoer die is uitgestrooid over de vloer. Elke politieke partij kan er wel iets uitpikken, fic wil dat elke Leidse wethouder drie din gen noemt die hij per se voor 2006 gerealiseerd wil zien en dat hij daar zijn lot aan verbindt. Ik wil een strenge, rechtvaardige voorzitter zijn van college en raad." Lenferink: „Leiden moet niet zoeken naar een burgemeester die een baas boven de wethou ders is. Dan heb je binnen de kortste keren ruzie in de tent en ben je nog verder van huis. De individuele kwaliteit van de wet houders is hoog. De burgemees ter moet zorgen dat de wethou ders een team worden." „Het staat buiten kijf dat de bur gemeester de ambassadeur van de stad is", zegt Groen verder. „Ik zal me ook zeker met van al les bemoeien, maar op een te rughoudende, kanaliserende manier. Je moet zorgen dat een wethouder niet in zijn kuif wordt gepikt. Ik zie de rol van de burgemeester meer als onder steuning. Ik zal overal zijn waar een burgemeester verwacht wordt: ook bij honderdjarigen." „Ik zal me niet met elk detail be moeien", zegt op zijn beurt Len ferink. „Dat is onbegonnen werk. Ik heb ervoor gekozen om tussen de mensen te staan. Om te voelen wat er leeft." Groen noch Lenferink wil een afstandelijke burgemeester zijn. Groen wil een vast panel van Leidenaars geregeld vragen wat zij belangrijk vinden en de on derwerpen die zij aandragen, op de politieke agenda zetten. Ook wil hij spreekuren houden. Len ferink doet dat laatste al negen jaar, zegt hij, als wethouder in Arnhem, en in Leiden wil hij daar zeker mee doorgaan. De Tukker Lenferink staat in Arnhem bekend om zijn grote ambities, zijn neiging om zich met veel zaken te bemoeien en om zijn gedrevenheid. Maar is hij daarmee niet té ambitieus, vraagt discussieleider Kees van der Malen, LD-hoofdredacteur, zich af. „Dan moet je geen bur gemeester willen worden. Je moet wel een drive hebben. Als Leiden een burgemeester zoekt die achter de geraniums zit en op de winkel past, moet de stad mij niet nemen." Groen dankt zijn faam als be stuurder aan zijn drang te pres teren, 'zaken aan te pakken'. Een stijl van 'niet lullen, maar poetsen'. „Er ligt te veel op de planken in Leiden. Het beleid is te ongestuurd. Heel veel dingen moeten tegelijk gebeuren. Daar om duurt alles te lang." Beide kandidaten zien de keer zijdes van het burgemeestersre ferendum. Er is weinig ruimte voor echte inhoud. Vooral Groen beaamde de vaststelling dat het referendum vooral een schoonheidswedstrijd is. „Het stuit me wel tegen de borst dat ik de afgelopen drie weken zo vaak over mezelf heb moeten praten." Lenferink: „Een van de voordelen van het referendum is wel dat ik ontzettend veel ge leerd heb van die stad. Dat ne men ze mij niet meer af. Leiden heeft mijn hart gestolen." Zowel Groen (links) als Lenferink zei tijdens het burgemeestersdebat in de Waag dat de huidige wethou dersploeg van Leiden voor grootsere daden moet zorgen. Foto: Hielco Kuipers leiden - In zijn woon- en werk stad Arnhem wordt een dag voor het referendum al ernstig rekening gehouden met het ver trek van PvdA-wethouder H. Lenferink. In De Gelderlander van vandaag schrijft journalist Erik Louwes een artikel dat alles in zich heeft van een afscheid. Louwes is er vrijwel zeker van dat Lenferink Groen zal verslaan in het Leidse burgemeestersre ferendum. Hij baseert zijn ver wachting op onder meer dé polls op de internetsite van deze krant en op gesprekken met 're- ferendumwatchers'. Groen, schrijft Louwes, zal vooral ver liezen door de declaratie-affaires die hem al achtervolgen sinds' zijn wethouderstijd in Amster dam. „Van een burgemeester met een verleden moeten Leide- naren niets hebben." Tot Lenferinks eventuele benoe ming blijft hij volgens de jour nalist betrokken bij de oplossing voor de financiële problemen van voetbalclub Vitesse en sta dion Gelredome. leiden - Kijkers van TV West ge ven de voorkeur aan Harry Groen als burgemeester van Lei1 den. Dat blijkt uit een peiling die de zender hield, na afloop van een debat tussen Groen en Len ferink. De uitzending over het debat wordt vandaag nog de he le dag herhaald. Groen en Len ferink gingen zaterdagavond in café Einstein met elkaar in dis cussie. Mensen konden na af loop per sms hun voorkeur uit spreken. Van degenen die dat deden, koos 79 procent Groen. Die uitkomst staat haaks op polls van deze krant en van de nieuwssite Sleutelstad. Daar ligt duidelijk Lenferink op kop. TV West meldt wel dat het aantal reacties per sms 'aan de lage kant' was. Volgens Lenferink gaat het om 29 reacties. leiden - De Leidse emancipatie prijs, de Pieternel Rolprijs 2003, is zaterdag op de Internationale Vrouwendag uitgereikt aan de 66-jarige Hennie Jansen. Ze ont ving de plastiek van beeldend kunstenaar Maja van Hall uit handen van Anneke van Aken, de winnares van deze Leidse emancipatieprijs van vorig jaar. Het had weinig gescheeld of de traditionele viering van de Inter nationale Vrouwendag in het Volkshuis en de prijsuitreiking waren dit jaar helemaal niet doorgegaan. De gemeente had het feest en de uitreiking name lijk afgelast. Een groep Leidse mannen en vrouwen onder lei ding van het vrouwennetwerk van de PvdA ging daar niet mee akkoord. Volgens hen horen (advertentie) iden heeft mijn hart gestolen Hennie Jansen met de Pieternel Rolprijs. Foto: Eric Taal e afgelopen 3 campagneweken H>en Leiden en de Leidenaren h hart gewonnen. Door het rlijden van mijn zus heb ik jas minder Leidenaren kunnen moeten dan ik van plan was. [jter als u mij kiest als uw kemeester zal ik u zeker roeken, ook als u nog geen i jaar of ouder bent. lPr een sterke burgemeester: iemmen op Groen, gewoon doen emancipatie en feminisme nog steeds op de politieke agenda te staan. Uit protest hebben ze de Pietemei Rolprijs gekaapt. An neke van Aken heeft de winna res van 2003 qitgekozen. Hennie Jansen krijgt het beeldje 'als ver diende erkenning voor vele ja ren actieve betrokkenheid bij de emancipatie in Leiden'. Jansen is jarenlang bestuurslid geweest van de FNV Vrouwen bond. Eerst als tweede voorzit ter en later als secretaris en con tactpersoon. Nog altijd is ze ac tief betrokken bij de Ledenservi ce van de FNV. Daarnaast neemt de prijswinnares deel aan de werkgroep Verkeer en Stads ontwikkeling en is ze lid van de Ouderen Adviesraad Leiden. Volgens Van Aken is de Leidse een voorbeeld voor andere vrouwen: „Bescheiden, vaak op de achtergrond aanwezig, maar actief, betrokken, stimulerend en bereid haar kennis door te geven aan anderen. Hennie, je mag er een jaartje van genie ten." „Ik ben er een beetje verlegen onder en weet eigenlijk niet zo goed wat ik moet zeggen," sta melde Jansen door de micro foon terwijl ze het beeldje en de bloemen in ontvangst nam. „Ik sta perplex van deze aandacht en wil iedereen bedanken." De prijs gaat dit jaar niet verge zeld van 2500 euro. „Dat is jam mer", vindt PvdA-raadslid en mede-organisator Marije van den Berg. „We hopen dat de ge meente volgend jaar weer van de partij is en de wisseltrofee in clusief het geldbedrag overhan digt aan de volgende bijzonder geëmancipeerde vrouw." door Roelf Reinders leiden - De teleurstelling is voel baar bij de mannen van de Leid se Video en Smalfilmliga. Het is zaterdagmiddag en al kwart over één. Op het grote scherm boven café City Hall op het Stadhuis plein in Leiden had al een kwar tier de voorpremière van de vi deofilm De Leidse warenmarkt (en) te zien moeten zijn. Maar het scherm is wit. Niks te zien. Ze hadden het zo mooi bedacht, de mannen van de Filmliga. De eerste vertoning van de markt- film, één van de vele films die de Leidse filmliga in 2002 van het leven in Leiden heeft gemaakt. En dat tijdens de markt. Maar voor het doorlichtscherm is het buiten te licht. De projectie van de film op de achterkant van het scherm, zodat die vanaf het Stadhuisplein in spiegelbeeld te zien is, werkt niet. Pim Perquin van de Filmliga zucht. Het is mislukt. Ze hebben zich vergist. Gisteravond hadden ze nog ge oefend en was het prachtig te zien vanaf het plein. Maar ja, toen was het donker. De mannen van de filmliga pro beren nog wat. Ze plaatsen het filmapparaat aan de andere kant van het scherm. Kijken of dat lukt. Jan Holvast (71), oud-foto graaf, is de monteur van de film en één van de cameramensen. Twee keer in de maand maakten ze opnames van alle facetten van de markt, weer of geen weer. De eerste keer was tijdens de eerste markt na de introduc tie van de euro. Volgens hem had de film in januari of februari al op het Stadhuisplein te zien moeten zijn. Toen was het nog lekker vroeg donker. Maar een vergunning van de gemeente, dat duurt altijd zo lang. Vier meisjes rennen de trappen op naar het filmscherm. Ze den ken dat alle drukte boven voor de huldiging van de Idols-ster- ren Jim en Jamai is. Ze schreeu wen. Wanneer komen ze? Hoe laat? Ze druipen teleurgesteld af als ze de mannen van de Filmli ga hebben gesproken. Opeens schalt er muziek over het plein. Even over half twee, het regent lichtjes en het is de mannen van de filmliga gelukt. Er zijn film beelden, alleen kleiner en later dan de bedoeling was. Holvast klinkt opgelucht. Eindelijk geluk. Maar het plein blijft leeg. Win kelende mensen werpen wel even een blik op het scherm, maar ze lopen verder in de re gen. Alleen het meisje dat koffie voor de marktkooplui schenkt, kijkt lang. Ze weet dat ze op de film staat. Maar wanneer ze komt, ze heeft geen idee. De marktmeester is nog wel de meest geïnteresseerde kijker. Ook hij staat erop. Hij heeft nog wel een ideetje. De mannen zouden de film ook in het stad huis kunnen vertonen, in de hal. Dan kijken de burgers vast wel, als ze op hun beurt moeten wachten. Holvast vindt alles De Leidse warenmartk(en) wordt weer vertoond op een filmfestival op 24 mei in buurthuis Vogel vlucht aan de Boshuizerlaan in Leiden. Ook andere films van de Leidse Video en Smalfilm Liga over Leiden in 2002 zijn dan te zien. den haag/leiden - Een 35-jarige man uit Leiden is door de Haag se rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 maanden, waarvan negen maanden voorwaardelijk, we gens zijn poging om een reisbu reau in de Merenwijk te overval len en voor de beroving van een man uit Amsterdam. De man ontkende twee weken geleden. Volgens de officier van justitie heeft de Leidenaar ook de mo biele telefoon en twee gouden kettingen gestolen van een 20- jarige licht gehandicapte man uit Leiden. Het bewijsmateriaal in deze zaak was volgens de rechtbank echter te summier om tot een veroordeling te ko men. Het openbaar ministerie eiste een gevangenisstraf van vier jaar tegen de man.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7