s Powell is optimistisch over oorlogsresolutie BUITENLAND 'Laat die oorlog snel komen, dan zijn we er vanaf Weinig enthousiasme voor EU-lidmaatschap in Malta Clinton versus Dole in maar liefst 120 seconden Texas breekt executierecords 'Geen hoer, geen slaaf Hamas: Israels politieke leiders zijn nu doelwit li! Turkse leider Erdogan wint parlementszetel al pedofilie uitsland IKFurt - De arrestatie van bleegmoeder in verband de verdwijning van de vijf- e Pascal Zimmer heeft in sland een pedofilieschan- iran ongekende omvang te- gebracht. Een 50-jarige ei- esse van een café in Saar- ;en, is naar voren geko- als de belangrijkste van verdachten die ervan en beschuldigd Pascal sek- l te hebben misbruikt en oord. De politie vermoedt e in september 2001 ver en jongen begraven ligt in rindgroeve bij de Franse maar wacht met een op- ig tot de vorst uit de grond Miss vrijwel ot tegen oorlog - Miss Bulgarije 2001, Ta- arabelova, heeft gisteren, s gehuld in het nationale oek van haar land, voor de ikaanse ambassade in So- p en een aanval op Irak be- Volgens de organisator betoging, de journalist i Karbovski, is Karabelova oor Irak of tegen de VS enkel voor de vrede. Dat wens de boodschap op Drd dat de ex-Miss vast- Bulgarije is momenteel i de Veiligheidsraad en is ander van militair ingrij- let land heeft zich achter n lerikaans-Britse politiek rïfeard. jiging aanslag fieuw-Zeeland ncton Terroristen heb- ^dreigd de watervoorra- ^n Nieuw-Zeeland te ver- n met cyanide. Dat heeft itie gemeld. Het dagblad Hand Herald ontving 'week een brief waarin igement werd geuit, irige maand hebben lanse, Britse en Austra- diplomaten in Welling- ÏV)k dreigbrieven gekregen. n worden ze gewaar- erVd voor aanslagen als hun rak aanvalt. Sjijns leger gekaapten Het Filipijnse leger heeft ög ongeveer vijftig busrei- <uit handen van islamiti- Npellen gered. Bij de ka- irachten de opstandelin- arijn militair om het leven, 'eer tweehonderd strij- an het Moro Islamitisch lings front (MILF) hielden as aan bij de stad Pikit in 3 vincie Cotabato in het t van het land. Ze namen Bagiers in gijzeling en len een militair in burger iereed. Enkele uren later (Filipijnse militairen de f fcsagiers te bevrijden. De rs van het MILF vluchtten maandag lo maart 2003 eert raket door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Er is een 'grote kans' dat de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië negen of tien stemmen in de VN-Veiligheidsraad weten te krijgen voor hun oorlogsresolutie, waarin Irak wordt gelast zich voor 17 maart volledig en on voorwaardelijk te ontwapenen. Dat zei minister van buitenlandse zaken Colin Powell gisteren tegen Amerikaanse media. Hij zei wel rekening te houden met een veto van Frankrijk, één van de drie permanente leden van de Veiligheids raad die tegen gewapend ingrijpen zijn. De VS zullen de Veiligheidsraad nog deze week vragen om een stemming over de resolutie, al lijkt het verzet ertegen en de kans op een veto groot. President George Bush heeft duidelijk gemaakt dat hij ongeacht de uitkomst bereid is Saddam Hussein met geweld van zijn verbo den wapens te ontdoen. Als er geen sprake is van een ommekeer in Irak 'dan wordt oorlog steeds waarschijnlijker', zei Powell, die liet doorschemeren dat een oorlog zelfs al vóór 17 maart zou kunnen beginnen, als de VS de stemming verliezen. Vorige week rapporteerde het hoofd van de VN-inspecteurs in Irak, Hans Blix, dat Irak de laatste weken actief meewerkt aan vernietiging van een aantal raketten, maar dat er nog een lijst met vragen af te werken is over voorraden chemicaliën en bacteriën voor wapens. Irak zei dit weekeinde dat de VN de sancties tegen het land moeten opheffen 'omdat het geen massavernietigingswapens meer heeft'. De VS, Groot-Brittannië, Spanje en Bulgarije menen echter dat de Iraakse dictator tijd ge noeg gehad heeft voor de 'laatste kans' die hij in november kreeg toen de Veiligheidsraad re solutie 1441 aannam. Ze menen dat de vernie tiging van de raketten niet meer is dan het topje van de ijsberg, en dat er alleen maar iets gebeurt omdat Irak omsingeld is door meer dan 200.000 soldaten. Frankrijk, Rusland, Chi na, Duitsland en Syrië verzetten zich tegen een militaire oplossing van het conflict. Ze willen meer tijd voor de inspecties om ontwapening op een vreedzame manier af te dwingen. In specties werken, menen zij. Er is een heftig gevecht gaande om de steun van de overige zes 'onbesliste' leden van de Veiligheidsraad, die lijken te neigen naar voort zetting van de inspecties. Het gaat om Mexico, Chili, Kameroen, Guinee, Angola en Pakistan. Verschillende landen hebben te kennen gege ven de deadline van 17 maart erg kort te vin den, en het was gisteren niet duidelijk waarop het optimisme van Powell gebaseerd is. Hij erkende in optredens voor de Amerikaanse tv dat de uitslag onduidelijk is, maar zei zich aangemoedigd te voelen door discussies die hij heeft gehad met een aantal leden van de Veilig heidsraad. „Ik denk dat we een kans hebben, een grote kans, dat we de negen of tien stem men kunnen krijgen die nodig zijn voor de re solutie. We zullen zien of iemand een veto wil uitspreken." Er zijn minimaal negen stemmen nodig voor aanneming van de resolutie, en geen van de vijf permanente leden mag dan tegen stemmen. De tv-optredens van Powell kunnen gezien worden als onderdeel van het diplomatieke of fensief dat door beide kampen in gang is ge zet. Powell waarschuwde dat de relatie met Frankrijk zal lijden onder een Frans veto. De Franse minister van buitenlandse zaken Do minique de Villepin probeert op zijn beurt het verzet tegen de VS zo breed mogelijk te maken en begon aan een tournee langs Kameroen, Guinee en Angola. door onze correspondent Hans Geleijnse Valletta - De bevolking van Malta heeft zich zaterdag met een krappe meerderheid uitge sproken voor aansluiting bij de Europese Unie. Bijna 54 procent van de kiezers stemde voor toe treding, ruim 46 procent was te gen. Ruim voor zondag de offi ciële uitslag bekend werd van het referendum over het EU-lid- maatschap, kraaide premier Ed die Fenech Adami de overwin ning. Dit is een historische dag voor Malta." Ook voorzitter Ro mano Prodi van de Europese Commissie sprak van 'een histo rische keuze, die een blijvend effect zal hebben op de toe komst van vele generaties in Malta'. Adami's grote rivaal, Alfred Sant van de Labour Party, daagde de premier uit nu vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. Het aantal voorstanders van het EU- lidmaatschap onder de 290.000 kiesgerechtigden was volgens hem niet overweldigend. Bin nen Sants partij heerst de over tuiging dat een felle tegen het EU-lidmaatschap gerichte ver kiezingscampagne Labour de kans biedt een eind te maken aan ruim vier jaar bewind van Adami en zijn conservatieve Nationale Partij. Maar Adami - die vooraf had la ten doorschemeren meteen naar de stembus te gaan als het referendum een duidelijke meerderheid voor toetreding zou opleveren - nam gister avond Sants uitdaging nog niet aan. Hij zal vandaag met de top van zijn partij een besluit over verkiezingen nemen. In Brussel werd met argusogen naar de overigens niet binden de volksraadpleging gekeken. Malta beet het spits af van een negental kandidaat-lidstaten van de EU, waar het lidmaat schap met een referendum moet worden bekrachtigd. Ge vreesd werd dat een 'nee' van Malta negatieve invloed zou hebben op het stemgedrag in landen als Polen, Letland, Est land en Hongarije. gres China r hervorming i - Het Chinese parlement rcHandaag ingestemd met O «rijpende reorganisatie vet ministeries. Ook besloot nationale Volkscongres een atorgaan voor banken in anten te roepen. Het voor- 16.0 ingrijpende hervormin- r. tor te voeren kreeg de n 2699 afgevaardigden, esleden stemden tegen mensen onthielden zich imming. Bij de reorgani- rorden onder meer mi- d%s afgeschaft. Ook komt /apieuw ministerie van 'Ivoor het begeleiden van jnische hervormingen. Dve heird-Korea door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Even een kopje koffie halen tijdens '60 Minuten' op zondagavond is er niet meer bij. Voor je het weet heb je hét nieuwe 'televisiehoogtepunt' in de VS gemist. Want ex-president Bill Clinton mag dan eindelijk zijn eigen plekje hebben op de nationale Amerikaanse tv, de confrontatie met zijn vroegere rivaal Bob Dole is superkort: 120 seconden. O zo trots zijn ze bij CBS op hun reeks wekelijkse minidebatten tussen de twee presidentskandi daten uit 1996. Er komen tien afleveringen, werd van de week met veel tamtam aangekondigd. Gisteravond was de eerste afle vering te zien. Het onderwerp: kunnen belastingverlagingen, hoge begrotingstekorten en een oorlog wel samen gaan? Bill Clinton oreerde 45 seconden lang van niet en noemde Bush' belastingplan - geheel in lijn met zijn Democratische colle ga's - een slecht idee. De Repu blikein Dole pareerde in zijn 45 seconden dat het denken in ter men van 'het een of het ander' passé is. Nog voor de kijker van deze 'schokkende' stellingen bij had kunnen komen, bleek ook de tweede ronde van ieder 15 se conden alweer voorbij en kon den de betaalde boodschappen weer beginnen. Het idee voor het minidebat is niet nieuw. Vroeger duurde het door actua liteitenrubriek 60 Minutes uit de mottenballen gehaalde woor denspel Punt/Tegenpunt tussen twee politieke tegenstanders wel drie minuten, maar dat vonden de programmamakers te lang dradig anno 2003. Ook de naam is opgedoft: het heet nu Clinton Dole. De twee politici hebben met el kaar gemeen dat hun echtgeno tes inmiddels zijn gekozen in de Amerikaanse senaat. „Elizabeth Dole en ik zullen onze adem in houden... Als mensen het on eens zijn met wat hij zegt, dan kunnen ze zijn kantoor bellen, niet het mijne", zei Hillary Clin ton droogjes in de Washington Post. livingston/ap - Het ziet ernaar uit dat de wegens moord veroor deelde Delma Banks een maca bere voetnoot wordt in de ge schiedenis van de Amerikaanse staat Texas: woensdag is hij de driehonderdste misdadiger die ter dood wordt gebracht sinds Texas in 1982 de doodstraf weer ging uitvoeren. Texas, de thuisstaat van de Ame rikaanse president George Bush, is bovendien hard op weg het uit 2000 stammende jaarrecord van veertig executies te verbreken: dit jaar hebben al negen veroordeel den een dodelijke injectie gekre gen. „Het is niet eens meer choque rend", zegt Michael Dewayne Jolinson, die nummer 300 leek te worden tot hij toch weer uitstel van executie laeeg. „De meeste mensen zijn er niet eens van op de hoogte. Een executie is een klein bericht in de krant." Bobby Cook, ook ter dood veroordeeld, wordt er mismoedig van. „Van alle mensen die ter dood zijn gp- bracht, weet niemand meer wie ze waren. Driehonderd. Dat is al les wat de mensen onthouden." Het tempo waarin Texas mijlpa len bereikt, neemt toe. Tussen nummer 1 (Charlie Brooks in 1982) en nummer 100 (Harold Lane in 1995) zat bijna dertien jaar. Weer vijf jaar later was Texas al bij nummer 200 (Earl Heiselbetz in januari 2000) en nu, ruim drie jaar later, is num mer 300 aan de beurt. Het hoge re tempo is vooral een gevolg van de stroomlijning van de be roepsprocedures. Met ieder be roep dat door een rechter wordt afgewezen, ontstaat bovendien jurisprudentie en worden de mogelijkheden van volgende ter- doodveroordeelden om in be roep te gaan bovendien beperk ter. parijs - De actie van Franse gettomeisjes tegen sek sueel geweld grijpt razendsnel om zich heen. Zater dag gingen in Parijs tien- tot vijftienduizend meisjes en jonge vrouwen de straat op om te demonstre ren. De betoging vormde het slot van een reeks ma nifestaties in andere Franse steden die ten doel hadden aandacht te vragen voor de benarde positie waarin veel meisjes in de getto's verkeren. Velen zeggen zich ernstig bedreigd te voelen door de jon gens in de getto's, die hen beschouwen als 'loslo pend wild' waaraan zij zich straffeloos kunnen ver grijpen. De acties begonnen begin februari in de Pa- rijse voorstad Vitry-sur-Seine, waar eerder de 17-jari- ge Sohane Benziane levend werd verbrand door een jongen. Hij had haar opgesloten in een kelder en vervolgens brand gesticht. Het meisje kon geen kant meer op. Tegen de politie zei hij boos te zijn geworden omdat zij niet op zijn avances was inge gaan. Sohanes oudste zus Kahina startte daarop de actie 'Ni putes, ni soumises' ('Geen hoer en ook niet slaafs') die in een mum van tijd in een reeks van steden ondersteuning kreeg van plaatselijke actie groepen van meisjes, merendeels van Arabische af komst. In de rest van de wereld demonstreerden vrouwen zaterdag, Internationale Vrouwendag, te gen de dreigende oorlog tegen Irak. Vooral in de landen die voorstander van die oorlog zijn, waren de protesten fel. „Vooral de vrouwen en kinderen zijn slachtoffer van de oorlog. In d'rt land is de weer stand tegen een oorlog beslist groter onder vrou wen", verklaarde een woordvoerder van de Britse beweging Stop the War. Foto: EPA/Joel Saget Ze'evi. Dat was een maand na de moord door Israël op PFLP- leider Abu Ali Mustafa. Een paar weken geleden arresteerde de Israëlische veiligheidsdienst Ha- mas-aanhangers die werdëti verdacht van het beramen van een aanslag op premier Sharon'! De zaterdag gedode Ibrahim al- Makadme (52) is geboren in het vluchtelingenkamp Jabalya. In de jaren tachtig behoorde hij tot de oprichters van de Hamas, die destijds door Israël werd aange moedigd als alternatieve organi satie voor Yasser Arafats PLQ. Hij werkte nauw samen met sjeik Achmed Jassin, geestelijk leider van de beweging, en bracht jaren door in gevangen schap. Volgens Israël hield Makadme zich bezig met het rekruteren van commandanten voor dè Izadin al-Kassem militie. Hij zóu onder anderen Salah Shehadeh (onlangs door Israël vermoord) en Mohammed Deif, hebben aangeworven. Deif is gehandi capt als gevolg van twee misluk te Israëlische moordaanslageh en Makadme zou de dagelijkse leiding hebben overgenomen. Hamas-leiders in de Gazastrook ontkenden niet dat Makadme coördinator is geweest voor Iza din al-Kassem, maar volgens hen beperkte hij zich de laatste jaren tot uitsluitend politieke werkzaamheden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De islamitische ver zetsbeweging Harnas heeft aan gekondigd Israëlische politici te zullen vermoorden, in antwoord op de liquidatie door Israël van Ibrahim al-Makadme, een van de oprichters van Harnas. Mak adme kwam zaterdag in Gaza- stad om, samen met drie lijf wachten, toen Israëlische ge vechtshelikopters vier raketten afschoten op zijn auto. De moord was onderdeel van militaire operatie tegen wat Isra el 'de terroristische infrasitruc- tuur van de Harnas' noemt. Makadme, docent tandheelkun de aan de Islamitische Universi teit van Gaza, onderhield vol gens Israël nauwe banden met Izadin al-Kassem, de Hamas- militie. De Harnas daarentegen omschrijft hem als een politiek leider en zegt dat Israël met de moord 'alle lijnen heeft over schreden'. De beweging zegt dat 'de politieke leiders van de zio nisten' nu doelwit zijn. De Israëlische regering neemt het dreigement serieus. De be waking van ministers, parle mentsleden en hoge officieren is opgevoerd. In oktober 2001 li quideerde een cel van het Volks;- front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP) de Israëlische mi nister van toerisme Rechavan 1 .lANG - Noord-Korea lA^anmorgen omstreeks ir (Nederlandse tijd) een iket afgeschoten. Dat p de Japanse en Zuid-Ko- aar]e regering bevestigd. Het minister van defensie ten dat het niet om een ANsche raket ging en dat 1 BÈen bedreiging voor Ja- rmde. De raket was afge- vanaf het vaste land en LiQÏn de Japanse Zee te ildus een woordvoerder t Japanse ministerie van /e4c- Op 24 februari voerde 'Korea ook al een raket af RNlPP31156 Zee- talen uit rlran «gton - De Verenigde anJiebben Iran er gisteren einjvv van beschuldigd dat nwapens probeert te mjeren. „We hebben deze ezien dat Iran een agres- nslucleair programma an het Internationaal pnergie Agentschap r zei de Amerikaanse mi- jan buitenlandse zaken ür owell opGTV/V. Volgens lde}rikaanse president Ge- H^sh vormt Iran samen ik en Noord-Korea de 'as kwaad'. door onze verslaggeefster Fidan Ekiz siLOPi - Het liefst vermijden de in woners van het Turkse Silopi, aan de grens met Irak, het onder werp. Maar ze kunnen er niet omheen. De dreiging van een oorlog wordt steeds groter en hun woonplaats ligt verdomd dicht bij de brandhaard. „Is de oorlog begonnen of zo? Wat is er in godsnaam aan de hand", vraagt een man die op weg naar Cizre, tien kilometer van Silopi, op een militaire co lonne stuitte. „De politie heeft de weg afgesloten, niemand kan Silopi uit. Ik zag Turkse kon vooien, het waren er wel dui zenden." Zijn vrienden stellen hem gerust, Nee, de oorlog is nog niet begonnen. „Maar het duurt niet lang meer." De meesten reageren opvallend kalm op de oorlog die elk mo ment in Irak kan uitbreken. Vooral omdat alles er op wijst dat Turkije betrokken zal zijn bij de strijd. Het vecht niet mee aan de zijde van de VS, maar gaat vermoedelijk wel akkoord met het Amerikaanse verzoek om troepen op zijn grondgebied toe te laten. Dit weekeinde passeerde Ameri kaans oorlogsmateriaal al de "'Turkse poorten' en stuurde Turkije versterkingen naar Noord-Irak. Andere Turkse sol daten wachten bij de grens tot ze de zich bij de rest kunnen aansluiten. Het gebied is afge sloten voor journalisten. De onzekerheid over het stand punt van hun regering en het begin van de oorlog maakt de inwoners van Silopi gek. „We zitten al zo lang in onzekerheid. We zeiden: volgende week be gint het. De week daarop, zei den we hetzelfde", zegt Mehmet önder. „Ik sliep en werd wakker met de gedachte aan een oor log." Nu probeert hij er niet meer aan te denken. „De mensen zijn het zat. Iedereen vindt dat die oor log maar snel moet komen. Dan zijn we er tenminste van af. We willen er niet eens meer over praten." Maar de oorlog doodzwijgen is niet makkelijk. De inwoners van Silopi worden er ongewild mee geconfronteerd. De Turkse tanks met artillerie, op weg naar Habur, rijden langs hun huizen. Waar je ook kijkt, zie je soldaten. Niet uitzonderlijk in een regio waar jarenlang een burgeroorlog heeft gewoeó tussen het leger en de Koerdische afscheidingsbe weging PKK. Toch was sinds de opheffing van de noodtoestand begin dit jaar het aantal solda ten afgenomen. Silopi telt 70.000 inwoners en valt onder de gemeente Simak, een van de grotere steden in het zuidoosten van Turkije, voorna melijk bewoond door Koerden. Het ligt in een dal en wordt om geven door besneeuwde bergen. Die zijn overdag, tegen een hel dere lucht, nauwelijks te zien. De witte 'Cüdi bergen', zoals ze worden genoemd, hebben eer der iets van een geschilderd de cor. Dat schilderachtige gaat echter verloren in Silopi zelf, dat voornamelijk uit krottenwij ken bestaat. De vervallen huis jes worden bewoond door gro te gezinnen met vaak zeven tot acht kinderen. Op straat zijn opvallend weinig vrouwen te zien. Als je de man nen naar hun vrouwen vraagt, lachen ze. „Die zitten thuis bij de kinderen of werken op het land", antwoordt eentje. De mannen zijn vooral winkeliers. Veel geld brengt dat niet in het laatje. De belangrijkste inkom stenbron is hier de handel met Noord-Irak. Maar sinds de slui ting van de grens na 11 septem ber 2001 is het daarmee ge daan. „Ik hoop dat die oorlog snel voorbij is, dan gaat de grens hopelijk weer open", zegt Musa Akyer, die zijn brood ver dient met de invoer van olie uit Noord-Irak. „Een tijd terug konden we nog illegaal olie ver voeren, maar sinds een paar weken is dat door de oorlogs dreiging bijna onmogelijk ge worden. Onze tankauto's staan stil, terwijl we er belasting voor betalen. De kosten lopen hoog op." Musa zit met zijn vrienden voor een kapperszaak in de winkel straat van Silopi. Ze praten Koerdisch. Tachtig procent van de bevolking in het zuidoosten van Turkije is Koerdisch. Het verbod op het spreken van de Koerdische taal, gevolg van de Turkse vrees voor Koerdisch se- Koerdische mannen praten in de straten van Silopi. Op de achtergrond rijden militaire voertuigen voorbij. Foto: AP/Peter Dejong paratisme, is sinds kort opgehe ven. Dat komt door de hervor mingen die de regering heeft in gevoerd omdat zij wil toetreden tot de EU. „De veranderingen zijn positief, maar we moeten zulke dingen tijd geven", zegt Musa. „Ik zal bijvoorbeeld geen Koerdisch praten wanneer er Turkse militairen in de buurt zijn. Die denken dan meteen dat ik geen respect voor ze heb. Ik wil geen problemen." Op de vraag wat zij er van vin den dat Turkije troepen stuurt naar Noord-Irak, glimlachen de mannen zwijgzaam. Turkije wil voorkomen dat de Koerden een eigen staat uitroepen in Noord- Irak, terwijl de Koerden weer bang zijn hun autonomie te ver liezen. „Wat wij daarvan vin den? Ach, zulke onderwerpen liggen te gevoelig." Een van de anderen mompelt iets in het Koerdisch tegen Mu sa, waarna hij knikt. „Zoals mijn vriend zegt: we zijn allemaal te gen een oorlog. Laten we het daarbij houden." ankara/afp-anp - De man ach ter de schermen van de Turkse* regering, Recep Tayyip Erdogan, heeft gisteren een parlements zetel gewonnen in het kiesdis trict Siirt. Die zetel betekent dat Erdogan alsnog premier van Turkije kan worden. De uitslagen geven hem zoals verwacht een ruime meerder heid in Siirt. Hij is de stichter en leider van de partij voor Recht-» vaardigheid en Ontwikkeling (AK), die in november vorig jaar de parlementsverkiezingen met overweldigende meerderheid won. De partij komt voort uit de isla mitische, politieke stroming, maar won voomamelijljpiet de belofte schoon schip te maken en vriendjespolitiek en corruptie uit te bannen. Erdogan mocht echter niet meedoen aan de ver- ldezingen. Dat was een gevolg ï/an een eerdere veroordeling wegens een volgens de rechter tot haat aanzettende uitspraak. Daarmee was zijn kans op het 1 jremierschap verkeken. Maar de AK is al vier maanden aan de macht en de hindernis-. s;en voor Erdogans premier- s chap zijn uit de weg geruimd. 1 lij loijgt eindelijk zijn zetel en cle partijleider kan nu ook pre- nnier worden. De huidige rege- nngsleider Abdullah Gül heeft herhaaldelijk duidelijk gemaakt op te stappen zodra zijn partij genoot Erdogan zijn post wil overnemen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5