'Vogelpest breidt zich verder uit' VERS EN VOORDEEL BINNENLAND Wereldwijd zeker zeventig dossiers over 'engelen des doods' Vlammen in huis-, tuin- en keukenauto's voeten kwijt na vai mt treinraam 0.59 5.99 1.50 - Bos: Gelijke beloning vrouwen afdwingen Van der G. voelt zich niet Me redder van Nederland' Extreemrechtse demonstratie Rotterdam if! Annan 1 Beatrix haag - Secretaris-generaal •/Lnnan van de Verenigde ps is gisteren aangekomen pleis Huis ten Bosch. An- ls de komende dagen in irland en logeert tijdens lezoek bij koningin Bea- (nnan sprak vandaag met irks- en Grieks-Cyprioti- leiders over een VN-voor- ot hereniging van het ver- Ie eiland. penvondst (otterdam g|RDAM De eerste actie ireventief fouilleren in het ansgebied vlak achter het rdamse Hofplein, heeft dit einde twee vuurwapens en ig- en steekwapens opge- i d. Op vrijdag- en zaterd t werden in totaal 928 ;en gefouilleerd en 313 au- ekeken. Vanwege wapen- izijn 44 mensen aangehou- uige mept nkrakers chenhoek - Een inwoner ergschenhoek heeft zater- ïet geweld verhinderd dat rakers er met hun een in rogisterij gestolen buit ior gingen. De man zag 's ens dat de pui van een iterij was geramd en dat jjunannen grote tassen vul let parfumflesjes. Hij ren- ar buiten met een ijzeren a De ramkrakers vluchtten gjnet achterlating van hun iajen de buit. 'les in 3 jaar Art duurder w ik - De gemiddelde prijs ijlessen is sinds 1999 met ent toegenomen. Een illeerling betaalt nu ge lid 34 euro. Dat blijkt uit ins afkomstig uit het Pe- Rijopleidingenonder- lat eens in de drie jaar gehouden. Bovendien de rijschoolleerling ge- ld twee lessen meer no- l'jlhebben om te slagen voor (bewijs dan in 1999. der Leeuw aiVD) overleden 1 irdam - Onderzoeker A.J. ir Leeuw van het toenma- jiijksinstituut voor Oorlogs- entatie (RIOD) is in de van vrijdag op zaterdag len. Van der Leeuw, die andere nauw betrokken ij het Weinreb-rapport, lerzoek naar de oorlogs- iger Menten en de affai- itjes, is 84 jaar geworden. maandag 10 MAART 2003 que Mulders ners besloot de vroegere verpleegkundige Pau- de zaak van de Haagse verpleegkundige bij- meer vrouwen dan mannen, zijn mannelijke hebben tien pennen op een rij in h la Lampe meer informatie te zoeken over het woonde. hulpverleners vaak dader: op de 'lijst van ze- hangen", zo stelt de voormalige ve «1 gedood Amsterdam dam - Een nog onbeken- is gisteravond neerge in Amsterdam-Oost. ihtoffer overleed korte :r in een ziekenhuis aan ïrwondingen, zo heeft de meegedeeld. De politie iog geen zicht op de mo- o^edaderfs) of het motief. Tgel kandidaat )r Eerste Kamer aag - Fractievoorzitter Jan te van Leefbaar Hilversum een afwezigheid van t g jaar weer de Eerste Ka- i. De ex-PvdA'er, die aan 12 ig stond van de opkomst )e eefbaar Nederland en wij- m Fortuyn, is door Leef- ue toord-Holland en Leef- ,a luid-Holland gevraagd ch beschikbaar te stellen lp afhankelijk kandidaat. „Ik m aar ja op gezegd", aldus n vanochtend. kihoudingen na 1 P-Den Bosch ^la afloop van de voetbal- rijd TOP Oss-FC Den zijn gistermiddag flinke egeldheden uitgebroken, aanleiding daarvan wer- r veertien relschoppers ihouden. Het betreft in al- allen vandalen uit de re is, in leeftijd variërend tot 27 jaar. Bij de rellen in vier agenten en een po ind gewond. Zeven rel- ipers zaten gisteravond >t op het politiebureau. piger gevoel l pepperspray idam - Het gebruik van ipray verhoogt het vei- igevoel van agenten op „Collega's die vroeger ri- ibieden en situaties me er nu wel op af." Dat conclusies van twee on- ikers die de proef met irspray hebben geëvalu- *ian het einde van dit ial beschikken alle korp- >ver pepperspray. De on- kers vinden wel dat de g moet worden verbe- ;enten raken zichzelf en s nog geregeld bij het van de pepperspray. door Angelique Mulders den haag - De strafzaak tegen Lucy de B., de Haagse verpleegkundige die wordt verdacht van de moord op dertien patiënten in vier ziekenhui zen, gaat vandaag de laatste fase in. Schrijfster Paula Lampe stelde een lijst op van 'serial health care killers', hulpverleners die tijdens hun werk patiënten om het leven brachten of daar ver dacht werden. De vaak gebruikte bijnaam 'engel des doods' voor 'serial health care killers' werd voor het eerst gebruikt in de Verenigde Staten. Het ging daarbij om weddenschappen die verpleegsters in een Califomisch ziekenhuis sloten over de levensduur van ernstig zieke patiënten. Om het wedje te winnen, 'hielp' een van hen de zieke een handje door de behandeling abrupt te beëindigen. Na het verschijnen van haar boek Het moeder Teresasyndroom over ontspoorde hulpverle den haag/anp - PvdA-leider Bos wil maatregelen om af te dwingen dat vrouwen ook in de praktijk hetzelfde loon ont vangen als mannen wanneer ze hetzelfde werk verrichten. Hij heeft daartoe zaterdag, in ternationale vrouwendag, voorstellen gepresenteerd. Daarover wil hij in de kabi netsformatie afspraken maken met het CDA. Zijn plan bevat ook andere voorstellen om de vrouwenemancipatie te bevor deren. Hoewel het wettelijk verplicht is dat vrouwen en mannen voor gelijk werk gelijk beloond worden, komt daar vaak nog weinig van terecht. Uit cijfers van twee jaar terug blijkt dat vrouwen gemiddeld maar 53 procent ontvangen van wat mannen verdienen. Als volgend jaar in EU-ver band gelijke beloning van mannen en vrouwen wordt af gesproken, dan moet Neder land aandringen op strenge sancties bij niet-naleving, vindt Bos. Nederland is in de tweede helft van 2004 voorzitter van de Europese Unie. De PvdA-leider wil verder be tere kinderopvang, zodat het voor vrouwen makkelijker wordt werk te aanvaarden. Ook wil hij de arbeidsomstan digheden van vrouwen verbe teren, zodat ze minder snel in de WAO terecht komen. In sectoren als de zorg, de horeca en kinderopvang, waar veel vrouwen werken, is de ar beidsongeschiktheid relatief hoog. Bos wil daarnaast meer aan dacht voor de veiligheid van vrouwen. Bij huiselijk geweld tegen vrouwen moeten de da ders het huis uit, in plaats van dat zij hun toevlucht moeten zoeken in een Blijf-van-mijn- lijf-huis. Ook wil Bos de emancipatie van allochtone vrouwen be vorderen. Zaken als besnijde nis en eerwraak kunnen niet getolereerd worden, stelt hij. ners besloot de vroegere verpleegkundige Pau la Lampe meer informatie te zoeken over het onderwerp. Lampe verzamelde zeventig za ken. Zij werd daarbij geholpen door de Ameri kaanse hoogleraar forensische verpleegkunde Beatrice Yorker en de Duitse professor in de psychiatrie en psychotherapie Karl-Heinz Bei- ne. Het vaakst hadden de moorden plaats in verpleeg- of verzorgingshuizen en in iets min dere mate op intensive care-afdelingen, zo bleek. „Beine denkt dat het komt doordat op die plekken door de staf met de regelmaat van de klok besluiten worden genomen over leven en dood. Voor een medewerker kan die omstan digheid de drempel verlagen om zelf 'aan de slag" te gaan", zegt Lampe. „En omdat op dit soort afdelingen nu eenmaal vaker mensen sterven, betekent dat een bemoeilijking van de bewijslast." Niet alle verdachten op de lijst zijn overigens veroordeeld door rechters. „Het be wijs in dit soort strafzaken is vaak erg lastig te leveren. Ook bij Lucy is de kans op vrijspraak groot", zegt de schrijfster die alle zittingen in de zaak van de Haagse verpleegkundige bij woonde. Naast de bizarre bijnamen vond Lampe nog een aantal kenmerken van moordende hulp verleners. Zo gaan de daders zich ook vaak te buiten aan diefstal en valsheid in geschrifte. Niet zelden is het de populairste, sterkst bevlo gen medewerker van de afdeling en worden Idokkenluiders, collega's die menen dat er iets niet goed zit, mede daardoor niet serieus ge nomen. „Deze dwangmatige verpleegkundi gen zijn volgens mij wandelende tijdbom men", aldus Lampe, die zelf dertig jaar lang werkzaam is geweest in de zorgsector. .Achteraf terugkijken op een veroordeling of arrestatie is natuurlijk gemakkelijk, maar daar bij vielen net zo goed wat punten op. Zo zei den nogal wat collega's tegen de politie dat ze vonden dat verdachten zich vreemd gedroe gen of dat het 'leek alsof ze in trance waren'. Ook gaven ze vaak aan dat de dader zich in een eerder stadium ongepast had uitgelaten over dood en lijden." Verhoudingsgewijs, in de zorg werken veel meer vrouwen dan mannen, zijn mannelijke hulpverleners vaak dader: op de 'lijst van ze ventig' staan de namen van 28 mannen. De meeste daders, man of vrouw, zijn 'Einzel- gangers' met weinig gevoel van eigenwaarde. „Het beschikken over leven en dood krikt hun eigenwaarde op", oordeelt Lampe. Moorden de hulpverleners hebben verder relatief vaak een voorgeschiedenis van opzettelijke zelfver minking, psychische ziekten, zelfmoordpogin gen, hypochondrie of het ronduit liegen over ziekten en kwalen waaraan zij zouden lijden. Een ander kenmerk is dat ze vaak een 'ver stoord arbeidsverleden' hebben. Ze gaan met ruzie weg en verslijten een reeks werkgevers." Verpleegkundigen die doden, overschrijden geregeld hun beroepsgrenzen. Dat dus nog even los van het moorden, wat uiteraard de ul tieme overschrijding is van een grens. „Verple gers voeren bijvoorbeeld na een reanimatie medische gesprekken met de ouders van een ziek kind terwijl dat eigenlijk voor een arts is weggelegd. Hun houding en kleding lijkt op die van een dokter; ze praten als een arts en hebben tien pennen op een rij in hun jas zakje hangen", zo stelt de voormalige verpleegkun dige. „Ook zie je bij de daders een voorkeur voor nachtdiensten, wat hen natuurlijk geliefd maakt bij collega's. Het geeft hen ook, doordat er op die tijdstippen minder personeel rond loopt, meer gelegenheid om rare dingen te doen", vertelt Lampe. Daar komt nog bij dat ze dan zelden aanwezig zijn bij de nabespre king en evaluatie van de zorg, want die heeft overdag plaats. Kritische vragen over iemands functioneren worden minder snel gesteld en besproken als de collega in kwestie niet zelf in het overleg zit. Verder viel het hoogleraar Beine op dat bijna niemand van de overledenen om actieve eu thanasie had gevraagd. Soms hadden slachtof fers zelfs al eens tegen familieleden gezegd dat er iets niet pluis was op de afdeling. Daders verklaarden voor de rechter dat ze uit mede dogen handelden, maar dan bleek geregeld dat ze hun slachtoffers juist nauwelijks ken den. Rotterdam - In Rotterdam heeft de extreemrechtse Nieuwe Nationale Politiek (NNP) zaterdag een demonstratie gehouden. De gemeente verbood de demonstratie met het motto 'Stop islamisering, moskee nee' niet. Volgens Justitie is de leus een politiek statement en niet strafbaar. Aanleiding voor de mars was de bouw van de Essalaam- moskee in de deelgemeente Feijenoord. De NNP vindt de moskee met vijftig meter hoge minaretten te dominant, waardoor de nabijgelegen Kuip in de schaduw van de moskee zou komen te staan. Het protest beïnvloedt de besluitvorming niet, want de gemeenteraad heeft al met de bouw ingestemd. Een andere extreemrechtse manifestatie, in Apeldoorn, ging zaterdag niet door. Na rellen tussen aanhangers van de Antifascistische Aktie en die van het Comitee Kusters/Molcoci (ook wel de Nederlandse Volks Unie genoemd) trok de gemeente de ver gunning van extreemrechts in. Foto: GPD/Jaap Rozema amsterdam/anp - Volkert van der G. voelt zich niet 'de redder van Nederland' en ook geen 'martelaar'. De 33-jarige Van der G. heeft bekend dat hij op 6 mei vorig jaar de politicus Pim Fortuyn heeft doodgeschoten, maar hij is daar 'niet trots' op, zo staat in de verklaring die hij heeft afgelegd. Als hij op nieuw voor de afweging zou staan, zou hij de moord niet plegen. Een van Van der G.'s advocaten, B. Böhler, bevestigt dat haar cliënt aldus heeft ver klaard. De raadsvrouw betreurt het wel zeer dat (een deel van) Van der G.'s verklaring uitlekt naar de pers. NRC Handelsblad pu bliceerde zaterdag citaten uit Van der G.'s verklaring. Eerder was al bekend geworden dat Van der G. heeft gezegd dat hij Fortuyn heeft doodgeschoten omdat hij in hem 'een steeds groter wordend gevaar zag voor met name kwetsbare groepen in de samenle- ving'. Van der G. verblijft momenteel in het Pieter Baan Centrum, de gedragskundige observa tiekliniek van justitie in Utrecht. Dit onder zoek is naar verwachting eind volgende week afgerond. Op 27 maart begint voor de rechtbank in Amsterdam het inhoudelijke proces rond de moord op Fortuyn. De rechtbank heeft drie dagen uitgetrokken voor het zaak. het colle ge houdt voor de zaak-Fortuyn zitting in het extra beveiligde gerechtsgebouw in Amster dam-Osdorp. den haag/gpd - Pluimveehou ders in de omgeving van Barne- veld vrezen de komende dagen nieuwe uitbraken van vogelpest in een groter wordend gebied. De boeren in de Gelderse Vallei be reiden zich voor op een tweede uitbraak van de klassieke vogel pest, die nu al geleid heeft tot de ruiming van tientallen bedrijven. Verder naar het oosten, in de buurt van Ede, wordt inmiddels een toenemend aantal zieke kip pen gemeld. Volgens directeur Kleinmeul- man van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees leert de ervaring dat een eerste uit braak na een incubatietijd van zo'n twee weken doorgaans ge volgd wordt door een tweede golf van de ziekte. Die verwacht hij in de komende dagen in de Gelderse Vallei. Daarnaast waar schuwt voorman Wolleswinkel van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) voor een uitbraak van de vogel pest in de omgeving van Ede. Hij zegt pluimveehouders ge sproken te hebben van wie de kippen ziek zijn. Zowel zaterdag als gisteren zijn telkens drie nieuwe uitbraken van vogelpest gemeld. Deze vonden plaats binnen het ge troffen gebied. Het gaat om be drijven in De Glind, Scherpen- zeel, Bameveld (2), Renswoude en Lunteren. Het totaal aantal besmette danwel verdachte be drijven komt daarmee op 23. Bij 19 is de vogelpest intussen aan getoond. Het gebied rond Bar- neveld met speciale beperkin gen is uitgebreid, naar aanlei ding van de nieuwe verdenkin gen. Vandaag komen de leden van het Permanent Veterinair Comité in Brussel bijeen om te vergaderen over de uitbraak van vogelpest in Nederland. Het co mité zal zich onder meer uit spreken over de maatregelen die Nederland heeft genomen om het virus tegen te gaan. Eén op de tien pluimveehouders blijkt de regels te overtreden, zo meldt de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw. Vanaf het begin van de uitbraak op 1 maart zijn 667 controles uitgevoerd. Daar bij kregen 62 transporteurs een proces-verbaal. Vooral hobby boeren beseffen niet dat zij zich in een risicogebied bevinden. Na extra informatie en voorlich ting wist de AID het aantal be keuringen in de Gelderse Vallei bij 115 controles terugbrengen tot slechts vijf. Het ministerie van landbouw vreest dat naast de klassieke vo gelpest een tweede, minder ern stige, vorm van vogelpest in Ne derland voorkomt. Vandaar dat besloten is steekproefsgewijs ongeveer 1.300 pluimvee bedrij ven deze week te onderzoeken op vogelpest. Nederland telt zo'n 3.500 pluimvee bedrijven. Het programma moet eind vol gende week zijn afgerond. Het is de bedoeling dat het in de toe komst vaker wordt gedaan. Ook worden op alle bedrijven met vleeseenden, vleeskalkoe nen en leghennen met vrije uit loop uit de stal bloedmonsters genomen omdat deze beesten gevoeliger zijn voor het virus. Het ministerie kan nog niet zeg gen wat er gebeurt met bedrij ven buiten de regio, mocht daar de minder ernstige vorm van vogelpest worden aangetroffen. Zaterdagavond trad er tevens een nieuwe regel in werking die het pluimveehouders verplicht te melden als per week meer dan 3 procent van de kippen in hun stal sterft. amsterdam/anp - F.en 3R-iaripp vrouwen er nop net nn tiirl uit door William Pomp assen - Files op de A28, tussen Beilen en Assen. Een overbevolkte hoofdtribune, parkeren op dras sig gras. Alleen de wilde cam pings van de TT ontbreken nog, maar verder benadert de eerste legale straatrace op het circuit van Assen de sfeer van het jaar lijkse motorevenement. Maar liefst 27.000 toeschouwers zijn getuige van honderden racegek- ken die alles uit hun huis-, tuin en keukenauto halen. „Kijk daar, wat een mooie Opel Admiral. Die dan, wauw, wat een gave uitgebouwde BMW 328 i coupé." Autoliefhebbers kwamen gisteren niets te kort op het TT-circuit. Nog nooit heb ben ze zo'n bonte verzameling bij elkaar gezien. Van oud tot nieuw, van snel tot degelijk, op benzine en op diesel. Alles staat er. Ze vallen niet eens op tussen het andere verkeer. Bijvoorbeeld de straatracer in de blauwe Seat Toledo. Op het oog een gewone huis-, tuin en keukenauto. Een gezinswagentje, maar dan wel één met vier uitlaten eronder en bijna tweehonderd PK onder de kap. En een geluidsinstallaties! Op de parkeerplaats voor het TT-cir cuit gaat het vreselijk tekeer. Vol trots openen mensen hun ach terkleppen. De banken zijn vaak helemaal De Burn Out-competitie, een van de onderdelen van het NK straatracen op het TT-circuit van Assen. Doel was zo veel mogelijk rook te produceren door de banden te laten slippen. Foto: ANP/Marcel Antonisse weggehaald om plaats te maken voor 'subwoofers', boxen met een diameter van vijftig centi meter, en baskasten van meer dan een meter doorsnee. Een paarse Opel Kadett GSI steelt de show. Tientallen nieuwsgierige autofanaten drommen samen achter de auto van de eigenaar. Vol trots schept hij op over de waarde van de installatie. Een kleine tienduizend euro: twee keer zoveel als de waarde van de hele auto. Het muziekfestival gaat voorbij aan de mensen die echt voor het racen zijn gekomen. De deelne mers aan de legale straatrace, de eerste in een serie van vijf NK- races, staan keurig twee aan twee opgesteld in de pits van het TT-circuit. De spanning voor de overvolle tribunes is om te snijden, on danks dat de illegaliteit eraf is. „Ik geef toe, dat stiekeme heeft ook wel wat", zegt de 28-jarige Olke van Solkema uit Den Hel der. „De spanning dat er op elke hoek een agent kan staan maakt het leuk, maar dit is natuurlijk helemaal fantastisch. Zoveel pu bliek, zoveel coureurs. Nee, dit is prima." De deelnemers, geen professio nele coureurs, laden zich op voor een wedstrijd één tegen één. Een achtste mijl, 201 meter, plankgas over het circuit. Of het nu een 1.4 liter Opel Corsa is of een 5.0 liter V8 van een Ford Thunderbird: het gaat erom een supersnelle tijd neer te zetten. Ontzettend hard het gaspedaal intrappen dus. Sander Nomden uit Nieuw Buinen kan er wat van met zijn geblazen Volkswa gen Corrado. „Legaal tegen el kaar hardrijden is toch fantas tisch mooi. Ik ben vorig jaar ook in Drachten geweest. Daar had den ze een 400-meterbaan. Dat was nog mooier, daar wonnen echt de snelste auto's, maar dit is ook prima." De uit Drunen afkomstige Vin cent van Rijkswijk heeft veel be kijks met zijn Subaru Impreza. „Voor mij is dit de eerste keer dat ik meedoe. Ik erger me in het dagelijks leven dood aan al die stoplichten en snelheidscon troles. Dit is een mooie manier om me af te reageren. Zonde van de auto? Helemaal niet. De ze is niet af te krijgen. Ik heb een jong gezinnetje, hier rijden we dagelijks in. Nee, mijn vrouw vindt het niet erg dat ik hieraan meedoe. Ze kan er zelf ook wat van. Niet als ik erbij ben, maar ik hoor van anderen wel eens dat ze er wel raad mee weet als ze alleen in de auto zit." Patrick Reinders (20) uit Assen is ook iemand die het gaspedaal wel weet te vinden van zijn DAF. Een DAF? Jazeker, het vierkante autootje van weleer, bekend van de achteruitrijraces. En Reinders kan nog aardig meekomen ook. „De eerste keer ging het slecht en had ik een tijd van 13,34 se conden, maar de tweede keer ging het veel sneller. En deze auto is verder helemaal origi neel. Niet als al die opgevoerde wagens hier. Er ligt alleen een ander blok in." De snelste wagen was die van coureur Moltmaker uit Gronin gen. Hij legde de 201 meter ruim beneden de negen seconden af. amsterdam/anp - Een 38-jarige wouw is gisteren bij een ongeval op het Amsterdamse Centraal Station haar beide voeten kwijt geraakt. Het 38-jarige slachtof fer, zonder vaste woon- of ver blijfplaats, was samen met een andere wouw de lege trein inge stapt om rustig drugs te kunnen gebruiken, zo meldde vanoch tend een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD). Toen de trein plotseling begon te rijden, kon een van de wouwen er nog net op tijd uit springen. In paniek probeerde de andere wouw het voertuig via een raampje te verlaten. Ze raakte vervolgens met haar hoofd een portaal, waarop ze naar beneden viel en tussen de trein en het perron terecht kwam. Hierdoor verloor ze bei de voeten. Ook liep ze hoofd- en nekletsel en vermoedelijk in wendig letsel op en brak ze bei de polsen. Ze ligt in een zieken huis in Amsterdam. (advertentie) Ch Kropsla per stuk liWJiMiüi'i-l Ch Kipfilet k\\o,3m Ch Brood- en Toastsalades bijv. krabsalade bak 250 gram, £31 rniliWallill kilo 6.00 De van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met Ch Bonuskaart tot en met 16 maart 2003. ch Nu een vollere tas voor minder geld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3