Festijn der superlatieven GESPREK VAN DE DAG Rommelen 5Ik heb eigenlijk niet echt verloren 'Het lijkt wel of ik de koningin be, MAANDAG 10 MAART 20 DAGELIJKS LEVEN PAT HBfcFT GBKocbT 2-<E JE. H£T v-OOP JE PAT QvwE. Li)i<- ISJ PAT Pakje. MENSELIJK De Stichting STOP AIDS NOW! heeft zaterdag de internationale vrouwendag aangegrepen om ideeën in te zamelen over aidsbestrijding. BACKPACKERS (rugzaktoeristen) inzetten als vrijwilligers en multina tionals aanspreken op hun verant- woordelijkheid, waren enkele voor- stellen op de bijeenkomst Colourful ■Woman in Amsterdam. Twee andere voorstellen zijn gericht op Neder- - landse scholieren. Zo zou informatie over aids in het lespakket kunnen worden opgenomen. Of een chatsite waarin Nederlandse scholieren met buitenlandse kinderen kunnen com- 1 municeren over het veilig omgaan met seks. De ideeën worden de ko mende-tijd verder uitgewerkt. Wat JAMAI sinds zaterdagavond in Nederland is, is ALEXANDER bij on ze oosterburen; een 'Idol'. De 19-ja- rige jongen uit Sendenhorst won in de nacht van zaterdag op zondag 'Deutschland sucht den Superstar' de Duitse-versie van Idols. Alexan der Klaws kreeg 70,1 procent van de stemmen van het RTL-televisie- publiek dat de moeite nam zijn voor keur uit te spreken. Op de tweede plaats eindigde de 22-jarige Juliette Schoppmann uit Hamburg. Net als voor Jamai ligt voor Alexander een platencontract klaar. Foto: DPA CHELSEA CLINTON studeert pas la ter dit jaar af, maar weet nu al wat ze daarna gaat doen. De dochter van de voormalige Amerikaanse presi dent Bill en de huidige senator van New York Hillary gaat werken voor het adviesbureau MCKINSEY, zo meldt de website van het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek. Haar salaris telt minstens zes cijfers, weet newsweek.com. De 23-jarige Chelsea wees een eerste aanbod van McKinsey - een baan in de Londen- se vestiging van het bedrijf tegen een salaris van 100.000 dollar - van de hand. Het tweede aanbod, met New York als werkplek, stond haar wel aan. Foto: AP Vijf Nederlandse SCHAATSERS hebben de afgelopen weken het Russische Bajkalmeer geheel over- geschaatst. In achttien dagen leg den ze in Siberië een afstand van to taal 600 kilometer af. Volgens de Russische media gebeurde dit vaak onder BARRE omstandigheden. Zo kwamen de Nederlandse schaatsers meerdere malen sneeuwhopen van meer dan een meter hoog op hun weg tegen. Ze konden deze slechts passeren door hun schaatsen af te doen en gebruik te maken van hun meegetorste al pi nisten uitrusting. Het Russische schaatsavontuur is vastgelegd op film. ANOUK en DI-RECT hebben dit jaar de meeste kans op succes tijdens de uitrei king van de TMF-awards. De muziekzender maakte de nominatielijst zaterdag bekend. Zangeres Anouk is drie maal genomineerd. Ze maakt kans in de catego rie -beste zangeres nationaal, beste rock nationaal en beste video nationaal. Di rect heeft net zoveel kans op een nationale award. Zanger Tim maakt kans in de categorie beste mannelijke artiest, de formatie is genomineerd als beste rock groep en hun nummer Adrenaline dingt mee naar de award voor beste video. De Haagse rockband KANE, vorig jaar nog goed voor zes nominaties, moet dit jaar genoegen nemen met twee. Foto: ANP MICK JAGGER, de zanger van de Rolling Stones, viert eind juli zijn 60STE ver jaardag in Praag. De popster zal een ontmoeting hebben met de Tsjechische ex- president Vaclav Havel. De twee zijn al jaren goed bevriend. In april gaan de Stones naar China om de 40ste verjaardag van band te vieren. Maar oude be kenden zijn zij niet voor de Chinezen. Het management van de band was nogal verbaasd toen het te horen kreeg dat de organisatoren van de concerten in Shanghai en Peking tijd nodig hebben om reclame te maken voor de optredens. Even leek het erop alsof hij op zijn moment suprème de mist in zou gaan. De vertolking van El- ton Johns nummer Your Song door Idols-finalist Jamai was be paald niet loepzuiver. Het pu bliek nam het hem niet kwalijk. Integendeel. De 16-jarige Schoonhovenaar werd zaterdag avond verkozen tot Idol 2003. De overwinning levert hem een contract met platenmaatschappij BMG op voor drie cd's, een ma nager en de swingende single Step right up die vanaf 18 maart in de winkels ligt en tijdens de fi nale de première beleefde. Het nummer Tell her dat de andere finalist Jim ten gehore bracht, zal een paar weken later te koop zijn. Hoeveel mensen er via telefoon of sms hebben gestemd, maakt de zender niet bekend. Staatsse cretaris Van Leeuwen (cultuur en media), die toezicht hield op de binnenkomende stemmen, wilde na de uitzending nog wel kwijt dat de overwinning van Jamai een 'overduidelijke zege' was op zijn inmiddels onafscheidelijke maatje Jim. Dit tot ontzetting van de in de studio aanwezige, vaak hevig geëmotioneerde Jim-fans. „Dit is niet waar", aldus een 14- jarige, betraande Jim-adept in acute ontkenningsfase. „Het kan gewoon niet, die Jamai kan niet eens zingen! Er is maar één idool en dat is Jim. Ik heb me toch niet voor niets suf ge-smst!" Na de bekendmaking van de uit slag door presentator Reinout Oerlemans was het Jim die Jamai als eerste feliciteerde. De win naar is naar eigen zeggen nog steeds van mening dat Jim, die vanaf het begin als waarschijnlij ke winnaar werd aangemerkt, veel meer in de richting komt van het ideale idool. „Ik had het liefst Jim zien winnen. Hij heeft het totaalpakket: stem, uitstra ling, looks. Maar het is geweldig dat een bril dragende jongen het kennelijk ook tot idool kan schoppen." Volgens jurylid Eric van Tijn heeft Jamai uiteindelijk gewonnen van zijn immens po pulaire tegenstrever omdat hij een veel breder publiek aan spreekt. „Jim moest het vooral hebben van de meisjes." De ontknoping van negentien weken Idols in aanwezigheid van de laatste tien deelnemers en de Britse Idols-winnaar Will Young, was naast een nogal traag verlo pend muzikaal programma voor al een festijn der superlatieven. De in gala gestoken juryleden Edwin Jansen, Jemey Kaagman, Eric van Tijn en Henkjan Smits lieten in de laatste uitzendingen hun eens zo kritische houding maar voor wat het was. „Jim, in één woord geweldig." „Het is het enige waar nog niets over gezegd is, maar Jamai, ik vind je bril fan tastisch! Je bent een idool" „Je bent gewoon te gek." „Jim, ik snap niet dat mensen soms zeg gen dat je vals zingt. Je hebt juist een geweldige stem!" De presentatoren Reinout Oerle mans en Tooske Breugem gaven bovendien nog een paar mooie staaltjes 'hype-management' weg, door om de haverklap te suggereren dat de studio waar de uitzending plaatsvond elk mo ment zou kunnen worden be stormd door een gevaarlijke hor de uitzinnig geworden Idols-fans. „Als je nog weg wil, moet je nu gaan", aldus Tooske. „Er staan buiten duizenden mensen die naar binnen willen." Ook Oerle mans praatte het publiek een paar keer bij over de 'gekte' bui ten de poorten van het media park. „Mensen bieden 800 euro voor een kaartje." Maar zowel bij de hoofdingang als bij de ingang van Studio 22, de plek waar het allemaal gebeurde, was het de hele dag al doodstil. Monique Brandt Er trekt een diepe rimpel over het gelaat van de jeugd- arts als ze één hand ter hoogte van haar borsten laat wapperen, met de andere naar m'n dochter wijst en ondertussen aan mij vraagt: Begint er daar al wat te rommelen?" Een beetje benauwd trek ik mijn mond hoeken omhoog en zoek met m'n ogen steun bij mijn oudste nazaat. Met de 'Nee-weet niet-, geen mening- blik' die kinderen voor dit soort gelegenheden in huis hebben, haalt die haar schouders op. Dankzij de goede voeding en onze uitstekende ge zondheidszorg worden kinderen steeds langer. En ah ze langer worden, h dat voor de gezondheidszorg weer een probleem. Zo houdt de gezondheidszorg zichzelf een beetje aan de gang (en worden niet alleen de kinderen, maar ook de wachtlijsten langer). Zo lang (ik houd dat woord er nog maar even in) ik me kan heugen, levert de lengte van mijn dochter problemen op voor de jeugdgezondheidszorg. Elke jeugdarts die we hebben versleten, tuurt bezorgd naar het A4'tje met de groeilijnen waaraan je je als kind volgens de GGD maar hebt te houden. Er is een lijntje voor kleine kinderen, eentje voor gemiddelde kinde ren en eentje voor lange kinderen. En daar ergens bo venuit, ah de dwarsdoorsnede van een zware Tour de France-etappe, piekt het lijntje van mijn dochter. Ah de curve van de AEX- index gelijke tred zou houden met haar groeigrafiek, had niet alleen Albert zelf, maar iedereen met Heijn-zegeltjes een eigen kasteel in Engeland gehad. Mijn vrouw meet een brave 1.74 meter en ziet onze dochter al jaren in een angstwekkend tempo richting gelijke hoogte komen. Elke halfjaarlijkse controle van de stijgingspercentages van de vrucht die aan haar schoot ontsproot, beschou wt zij ah een persoonlijke nederlaag. Vandaar dat ik, met mijn 1.95 meter, dit keer met de oproep van de jeugdarts in mijn binnen zak, naast mijn dochter naar het politbureau van de lokale GGD trap. Ah het er echt op aan komt, wordt in ons gezin de joker ingezet. Eerder heb ik mijn zoon - na drie mhlukte pogingen met mijn echtgenote - glansrijk door de gehoortest van het consultatiebu reau gesleept (hij h nu alleen nog Oost-lndhch doof), dit keer stel ik met mijn indrukwekkende gestalte de groeicurve van mijn dochter bij. Psychologhch gezien, dan. Maar dat h een misrekening. Pas achter het bureau van de doktersasshtente ervaar ik weer dat je je met je 1.95 meter nergens zo klein kunt voelen als in de jeugdgezondheidszorg. De asshtente voert de feitelijke meting uit, daarna moet je - na nog vijf minuten zweten in de wachtkamer - met die onheilstijding een kamertje verderop, waar de jeugdarts zetelt. De zeven centimeter die mijn dochter in het afgelopen halfjaar h gegroeid, gaat er bij mij per minuut afin het tijdsbestek dat de jeugdarts het grillige lijnenspel bestudeerd. 'Ik kan er ook niks aan doen', wil ik zeg gen, maar dat klinfct al net zo ongeloofwaardig ah het 'Dat was al' van mijn zoon, ah hij bij ons thuis Recordaantal kijkt Idols heeft hij de Hollanc dia Groep - RTL 4,5 en Yi alle kijkcijfers gebroken. I bijna vijf miljoen kijkers hoogtepunt van de avom uitslag, is het programmi best bekeken HMG-prog ma ooit. Tijdens de bekei king van de overwinning Jamai zaten in totaal 4.81 joen kijkers van 13 jaar ei der aan de buis gekluiste Idols Backstage op Yorin bijna 2.5 miljoen kijkers, taal, zo becijferden de de digen van de commercië der, hebben 6.3 miljoen I in ieder geval een deel va uitzending gezien. Ter ve king: het huwelijk van M en Willem-Alexander tro miljoen kijkers. Idols-finalisten Jim en Jamai, met het beeldje dat de winnaar mee naar huis mag nemen. Foto: Ton Kastermans Eigenlijk verkeert hij nog in soort shocktoestand. De 16 vmbo-scholier Jamai Lomai Schoonhoven is nog steeds helemaal op aarde teruggelj „Ik leef nog steeds in een di in mijn hoofd is het allemai geen werkelijkheid gewordi Toch is de jongen met de el re brillen zaterdag écht in h gramma Idols tot popidool kroond, met een afzichtelijl beeldje, een platencontract heuse manager en artistieki leiders als onderscheiding! terwijl zijn zus hem bij de e audities in Ahoy" haast naai nen moest slepen. Toen hij zaterdagnacht om zes thuis kwam na de Idols party, hingen de trouwe fai over de dranghekken rond: huis. Onder politiebegeleid hij zijn bed veilig te bereike gisteren stond het gazon al vol met mensen. „Het lijkt' ik de koningin ben, het is normaal." Waarom hij en niet de ged( de winnaar Jim met de eer strijken en wie hoeveel ster kreeg, Jamai wil het allemai weten. En hoe zijn loopbaa gaat zien, Jamai heeft nog jj idee. „Die jongen gaat milji verdienen", zei juryvoorzitl Henkjan Smits zaterdagavc hem. „Tja, zegt Jamai. „Ik 2 In ieder geval wil hij laten 2 hij geen eendagsvlieg is. „N Borsato heeft ooit de Souni show gewonnen, maar hij 1 zijn succes vast kunnen ho Zo hoop ik zelf ook te word een carrière waarin ik zelf! doen wat ik wil doen. Meze leiden op de piano bijvoorl en een duet opnemen met dat hebben we a! ken." Vanochtend mof mai weer om zev op school zijn. Tj lukt even niet. Er mers televisie, er dioprogramma's moet gewerkt wc aan de single Ste up. Deze week gaat J met zijn ouders f school om tafel 2 om te kijken hoe verder moet. „Ik mijn school zeke ken." Zijn zus ga in ieder geval bej in zijn verdere lo „Ik wil graag iem vertrouwds om r hebben, iemand steunt, een sterk schouder. Af en l dat hard nodig." Jim Bakkum voelt zich goed. Héél goed, dank u. De 15-jarige scholier uit Egmond-Binnen is, vers uit bed, alweer met zijn vader op weg naar Hilversum voor een bezoekje aan het RTL 4-programma Life Cooking. Voordat de vraag wordt gesteld, weet hij al te melden dat hij het niet erg vind dat hij de fina le van Idols heeft verloren. „Ik heb niet echt verloren. Jamai en ik voe len ons allebei winnaars. Zo'n overwinning is leuk voor de eer, maar mij maakt het niets uit. Eer lijk." Jim heeft op het moment ook wei nig om over te klagen. Binnenkort gaat hij aan de slag voor de video clip die zijn single Tell Her, over een paar weken op de markt, moet begeleiden. „Eerst komt Jamai met een single en een clip, daarna ik. Ik hoop dat we snel iets samen kun nen gaan doen. Verder krijg ik ove rigens precies hetzelfde contract als Jamai, dus ik ben dik tevre den." Ook Hind en Dewi zullen binnenkort een plaat uitbrengen. Zosja, de eerste afvaller van de laatste tien, heeft overigens een platencontract. Zelf had hij gegokt op de uitslag zoals die zaterdagavond uit de blauwe envelop werd gehaald. „Ja mai heeft nooit eerder op de (schop) stoel gezeten, ik wel. Dat leek me een goede aanwijzing. Verder weet ik het eigenlijk ook niet, en ik denk er verder ook niet over na." Jim beseft dat hij het de komende weken druk gaat krijgen. Hij is leerplichtig maar aan meer dan twee dagen school komt hij niet toe. „Mijn school heeft afspraken ge- 1 maakt met de arbeidsinspectie. Verder hou ik me er niet mee be zig. Het is nu eerst Ahoy, waar we weer met z'n tienen samen zullen zijn. Zonder strijd, lekker voor de lol. Ik kijk terug op een geweldige tijd. Ik heb veel geleerd, al is het ook wel eens minder leuk. Het is soms wel eens vervelend hoe de roddelbladen over je schrijven, of als je eens geen zin hebt om een handtekening te zetten. Maar aan de andere kant: het is het allemaal waard." Fans van Jim en Jamai genieten van de optredens. Foto: ANP/Robert Vos iets waardevoh heeft rijp gemaakt voor het grofvuil. Ondanks mijn stellige voornemen om mij mijn dochters lengte niet ah een probleem te laten aan praten ('Ze zit op basketbal; ze kan me niet lang genoeg worden!'), laat ik me toch een verwijskaart voor de huharts in de maag splitsen, die moet beoordelen of ze rijp is voor een röntgenopname van haar hand. Ze mag dan vandaag 11 jaar zijn gewor den, haar botleeftijd kan achter- of voorlo pen bij haar werkelijke leeftijd. Pas na een röntgenfoto kun je zien hoe lang ze werke lijk wordt. Maar voordat ze 1.81, 1.84 of 1.89 meter wordt (om maar wat prognoses van de afge lopen jaren te noemen), kunnen we ook nog ons heil verwachten van de vrouwelijke hor mooncyclus, begrijp ik van de jeugdarts. On gesteld worden, borstvorming, niks beters voor het remmen van de groei, schijnt het. .Begint er al wat te rommelen?", dringt de jeugdarts aan. Drie turven hoog, voel ik me, ah ik mompel: „Dat weet ik niet, daar gaat mijn vrouw over. Reageren?: column@dlckvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2