Hoff sterkste in winderig spel SPORT Emoties overschaduwen derby tussen Forescate en Roombiu AZC is verzekerd van thuisvoordeel Vrouwen LZ 1886 happen naar adem Handbalsters Foreholti vinden oude vorm terii Leython blijft 'middenmoten' est matrix invest matrix invest matrix Veldlopersij Leiden Atlel zijn ook sn< op het asfaF maandag lO MAART 20of ee door Peter Klein hockeycompetitie - Het plotse linge overlijden van een goede hockeyvriend overschaduwde de derbysfeer in het inhaalduel tussen Forescate en Roomburg. De bezoekende Leidenaars ble ven met 4-3 winst aan de goede kant van de score, maar een ge lijkspel had beide teams recht gedaan. De vreugde van Room burg over de overwinning bleef gepast achterwege. Ruim een jaar geleden stond de derby tussen de Voorschotense en de Leidse eersteklassers ook al in het teken van een onver wacht overlijden. Ook toen werd gespeeld, maar ontaardde de wedstrijd in een veel te hard duel, dat maar weinig met hoc key te maken had. Gisteren werd de zo bepalende derby sfeer opnieuw wreed verstoord, maar kreeg het duel een duide lijk ander verloop. „Heel veel emotie", wilde Roomburg- coach Erik Kruijsmulder nog wel kwijt. „Maar je moet mij excuse ren, dat ik geen commentaar geef. In mijn Forescate-tijd heb ik acht jaar heel plezierig met de vader van de uiteraard hier af wezige speler Philip de Lima ge werkt. Daar heb ik deze week af scheid van moeten nemen. Ik sta hier met gemengde gevoe lens, er zijn meer en belangrijker dingen in het leven dan hoc key." „Mannelijk hockey, maar abso volleybal - De mannen van Leython leden dit seizoen voor de zevende keer een 3-2 neder laag. Geen enkele keer dit sei zoen wonnen de Leiderdorpers een vijfsetter. In Amsterdam nam Leython tegen US, dat tweede op de ranglijst staat, een 2-1 voorsprong. Daarna kreeg de ploeg geen enkel uitzicht op de overwinning. Leython moest het stellen zonder Martin Ver- heij, die al bij het inspelen een knieblessure opliep. WO/Aspasia miste tegen Protos Patrick de Jong. „Wij zijn al zo ver dat we een van onze dragen- Play-offs beginnen tegen ZPB door Dirk Kloos waterpolo - AZC heeft het sei zoen in stijl afgesloten. In een wedstrijd waarin de eerste plaats in de kampioenscompeti tie op het spel stond, werd het Edese Polar Bears met 14-6 ver slagen. Nadat de Alphenaren eerder deze week al AZPC met 8-5 hadden teruggewezen, heb ben zij zich door deze zege ver zekerd van het thuisvoordeel in de play-offs om het kampioen schap van Nederland. De eerste tegenstander van de Alphenaren in deze wedstrij denreeks is ZPB. Deze halve fi nales staan eind april gepland, waarna de finale wordt gespeeld op 2,3 en eventueel 4 mei Beide teams misten in dit laatste competitieduel hun midvoor. Bij AZC was Tjerk Kramer niet aanwezig (meniscusoperatie) en bij Polar Bears ontbrak Jeroen Cavelje. AZC bediende zich van een zoneverdediging. Het ont hutsend zwak spelende Polar Bears kon hier helemaal niets mee. AZC schoot met scherp. Vooral Kïmmo Thomas had er zin in. Hij was een nachtmerrie voor de Polar-Bearsverdediging. Van de eerste vier AZC-treffers kwamen er drie van zijn hand. Omdat Polar Bears bleef volharden in onmogelijke schoten stond er halverwege al een comfortabele 6-1 op het scorebord. De eind stand kwam bij 14-6. Topsco rers AZC: Kimmo Thomas 3 en Niels Zuidweg 3. LZ 1886 blijft in de hoek waar de klappen vallen. Na een niet onaardig begin tegen PSV werd door een slecht derde en vierde part kansloos verloren: 6-13. De wedstrijd werd beslist in de be- luut niet gemeen", nam Room burg-speler Hans Delnoy de rol van zijn coach over. „Daar ben ik blij om, want vanwege de wedstrijd van vorig jaar hadden beide teams nog het nodige goed te maken. Er was heel veel emotie in het spel In de eerste helft zeker bij Forescate, dat op inzet dan ook verdiend voor kwam te staan. Uiteindelijk heeft de meest hockeyende ploeg de drie punten binnenge haald." De derby duurde liefst tien minuten langer dan de nor male twee maal 35 minuten. „Het leek of de scheidsrechters liever een gelijkspel als einduit slag hadden gewild. In die extra tijd gaven ze Forescate vijf cor ners, maar ze konden er niet een van benutten. Ach uiteinde lijk had ik ook wel vrede met een gelijkspel gehad", aldus Delnoy. Binnen vijf minuten had Fores cate al de leiding genomen. Jas per Visser was de Roomburg defensie te snel af.. De Voor schotense formatie, die als hek kensluiter de punten goed kon gebruiken, bleef de aanval zoe ken. In de vijfentwintigste mi- nuur profiteerde Visser op nieuw. De Leidenaars wilden zich niet laten overlopen en knokten zich met de van hen bekende inzet terug. Een splij tende pass van Bram Schreurs bereikte Jasper Staal, die met een simpele tip-in kon tegen- scoren. Even dreigde het duel uit de hand te lopen, toen Jelle Steensma werd gehaakt en uit woede de stick van zijn tegen stander naar het tweede veld wierp. Een gele kaart en een af koelingsperiode vielen de Voor schotenaar na die actie ten deel. In de tweede helft kwam Room burg binnen tien minuten langszij. Schreurs sloeg raak. Fo rescate nam opnieuw een voor sprong. Luuk le Cler scoorde uit een strafcomer. Het slotakkoord was voor Roomburg. Bart Car- lier benutte een strafbal nadat Ivo Verver in het 23-meterge- bied onderuit werd gehaald. Vijf minuten voor het officiële speeleinde scoorde Schreurs zijn tweede treffer. Er zouden nog vijftien minuten volgen. LOHC rukte met de 5-3 over winning bij Westland op naar de tweede plaats in de eerste klasse B. De Leids-Oegstgeester forma tie kwam geen moment in ge vaar. Bij rust stond de ploeg weliswaar pas 1-0 voor, maar Wesdand had nauwelijks kans gehad. In de tweede helft werd steeds opnieuw afstand geno men. Robin Zwart tekende voor de 2-0. Van de Polder maakt zijn trio treffers vol en Oswals Mat- theussens zorgde voor de 5-3 eindstand. De drie tegentreffers ontstonden alle uit comers, waar keeper Okke Snieders even het zicht op kwijt was. Derdeklasse HC Alphen achter haalde met een 4-1 overwinning op Berkel Rodenrijs de tegen stander op de ranglijst. „We zet ten de lijn van onze goede voor bereiding in de winterstop en van alle gewonnen oefenduels voort", zei Bart Houtkoop. De nieuwe spelend coach stond aan de basis van drie van de vier Alphense treffers. Eerst benutte hij in de tweede helft een straf comer voor 1-1. Na de fraaie 2-1 door goed combineren van Stephan de Klerk, Thierry Ras en Arthur Glorie, benutte Hout koop een strafbal. Bij de vierde treffer zorgde hij voor de assist aan Geert Frommé. VROUWEN Het inhaalprogramma vooraf gaand aan de start van de twee de spelers kunnen missen", zei coach Hans Broere na de 3-2 overwinning. De thuisploeg had vooral succes met de korte ser vice. „Onze tegenstander had meer aanvalskracht, maar kon op de linksvoor-positie onvol doende scoren", vond Broere. De vrouwen van Gemini stelden thuis teleur met een 3-1 neder laag tegen Woerden. Coach Pe ter van Vliet 'herkende zijn ei gen team niet'. „Meestal kan een ploeg een van de zwakke punten nog compenseren met een sterk punt. Daar was deze keer geen sprake van." ginfase van de derde periode. PSV scoorde twee 'gemakkelijke' goals en LZ 1886 was mentaal geknakt Coach Michel van der Zeeuw zag het met lede ogen aan. „We konden niet meer te rugvechten, dat mag de ploeg zich aanrekenen. Als je zoveel kansen onbenut laat, roep je het noodlot over je af. We scoorden maar drie uit twaalf man-meers en misten bovendien weer een strafworp. We moeten de blik richten op volgende week. Te gen BZPC moeten we minimaal gelijkspelen om het thuisvoor deel te hebben in de play-off wedstrijden" Topscorers LZ 1886: Joeri Klein 2 en Jan Lan- gerhorst 2. De Zijl/LGB is de laatste weken van slag. Na een mooie reeks wedstrijden kwam er na de thuisnederlaag tegen PSV de klad in. Zaterdag bleek De Ham met 10-12 te sterk. De ploeg van Jacob Spijker zal nu moeten winnen van PSV in Eindhoven om degradatiewedstrijden te ontlopen. Een teleurgestelde Ja cob Spijker constateerde dat vooral verdedigend veel mis ging. „Wij moesten veel moeite doen om te scoren en De Ham kwam wel heel goedkoop aan zijn treffers. Jammer dat dat in deze wedstrijd gebeurt. Het wordt nu heel moeilijk." Na een 3-5 achterstand leek De Zijl/LGB in de derde periode op de goede weg. De Ham werd te ruggedrongen en dit leverde een 8-7 voorsprong op. Maar onder aanvoering van Udo Karten greep De Ham met 10-12 de zege en verzekerde zich van wedstrijden om de vijfde tot achtste plaats. Topscorers De Zijl/LGB: Twan Martijn 3 en Joachim de Ruyscher 3. P&r.' P' ®'7 Shadrack Hoff verslaat Luke Kibet (tweede) en Francis Kibiwott in de eindsprint. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Pim van Esschoten alphen aan den run - Mooi vond hij het, in Alphen aan den Rijn. „Hopelijk kom ik volgend jaar weer", zei winnaar Shadrack Hoff, gevangenisbewaker te Pre toria, Zuid-Afrika gisteren na de Twintig van Alphen. „Alleen de wind, die speelde met ons." Inderdaad, de wind waaide straf door het Groene Hart. Dan weer duwde hij ze flink in de rug, dan weer wierp hij een onzichtbare muur op. „Steeds was er die wisseling van tempo", zei ook Jeroen van Damme. Met zijn tiende plaats was hij de beste Nederlander in de Twintig van Alphen, waarin Greg van Hest vroeg uitstapte, net als twee maanden geleden in Egmond. Van Damme moest veel winde rig werk alleen opknappen. An ne van Schuppen en Irma Hee ren vonden steun bij elkaar. Op vallend was dat Van Schuppen (42) uiteindelijk sterker was in de sprint dan Heeren. Bij de vrouwen ging de winst naar Joy ce Chepchumba. De Kenyaanse atlete, die brons won op de Spe len in Sydney, finishte in 1.06.58. De winnares van de ma rathons van Tokyo en New York had gehoopt drie minuten snel ler te lopen, maar de wind wierp haar terug. Wegatleten houden niet van wind. Ook Hoff niet, maar toch won hij na een adembenemen de eindsprint Anders dan de specialisten op de halve mara thon en de atleten in voorberei ding op de voorjaarsmarathons om hem heen, is Hoff net klaar met het baanseizoen. „Die snel heid zit dus nog in de benen." Dat betaalde zich uit in de laat ste 150 meter, waarin hij de Ke- nyanen Kibet en Kibiwott ver sloeg. Hoff is bijna dertig jaar. „Ik voel me sterker dan ooit", aldus de finalist op de 5.000 meter tijdens de Olympische Spelen van At lanta. Anders dan de meeste lo pers in Alphen denkt hij niet aan de marathon. „Ik wil op het WK in augustus de 10.000 meter lopen. Want iemand moet die Haile Gebrselassie aanpakken." Hoff spot met de ongeschreven wet dat atleten alleen internatio naal meetellen als zij fulltime met hun sport bezig zijn. Hij werkt veertig uur per week. „Ik zou prof kunnen worden, maar wat als je een blessure krijgt?" In het huis van bewaring in Preto ria draait hij het liefst nacht diensten. „Want dan is er meestal weinig te doen. Kan ik rusten en overdag trainen." Niet Hoff, maar Abdelkader El Mouaziz was de grootste naam op de startlijst in Alphen. De Marokkaan behoort immers tot de beste marathonlopers ter we reld. Hij draafde in eigen tempo naar de achtste plaats, nog net voor zijn verrassende landge noot Jamal Baligha (29). Ander half jaar geleden kwam hij naar Nederland. Pas sinds twee jaar doet hij aan atletiek. Michel Lukkien, zijn trainer en mana ger: „In oktober trainde hij pas voor het eerst op spikes op de baan." Het talent van Baligha was Ka- miel Maase vorig jaar al opge vallen tijdens de Goudse Singel loop, toen hij de onbekende maar net voorbleef. „Daar moet ik meer dan tien jaar voor trai nen", zei Maase toen. Baligha („Niemand kent mij in Marokko") hoopt dat goede prestaties hem aan een verblijfs vergunning helpen. Volgens Luidden is hij een aanwinst voor de marathon in Nederland. Baligha wil dit jaar debuteren op de 'klassieke' afstand, in Almere of Amsterdam. Lukkien: „Hij is zo slim. Net als Bert van Vlaan deren vroeger bouwt hij zijn ra ce vanuit het achterveld op. Hij heeft datzelfde marathon-IQ." Hoff weet sinds het voorjaar van 2000 dat het lachen je kan ver gaat tijdens die 42.195 meter. Hij liep toen zijn enige mara thon tot nu toe in een teleurstel lende 2.14 uur. „Aan de mara thon denk ik voorlopig niet Als Gebrselassie er al bang voor is geworden." de competitiehelft levek 'Leidse' vrouwenteams tys, tele punten op. Alphene; tegen hekkensluiter niet verder dan 1-1. GoeL bereidend werk van Kraaima stelde Elise g staat de steekpass te ger waaruit Anouk van deike het wippertje over de -*• ke keepster kon m; zuimd werd verder nemen. Met de 0-0 wijck tegen Heerhi schoten beide subtopj veel op. Maarssen ber kansen beter dan Nooi 0. Tegen aanstaand Ommoord was Hisalis qje verlies kansloos. ,r Iv atletiek - De Leidse atlé Luijendijk heeft eindelj. revanche op clubgenot^ van Duijvenvoorde. Tij^e Twintig van Alphen 1 zij gistermiddag de om van begin dit jaar| mond. jj| Luijendijk finishte na jr kilometer negen telleni dan zijn clubgenoot v< den Atletiek; 1 uur 6 ne en 22 seconden om 1.0|( het sterke international eindigden zij als 27ste Luijendijk was bovenq. tiende Nederlander. jr De beide Leidenaars hun nieuwe onderling uit op gepaste afstand) buitenlandse toplopeg, minuten eerder door c derige polders rond aan den Rijn snelde^ Duijvenvoorde, in h voor de marathon vanfj dam, moest zijn tempij gen na een te voorts start. Luijendijk blee; week na zijn goede tijdens het nationale ve kampioenschap nog 1: goed in vorm. f Behalve Van Duijverjj (net veertig jaar en vik, de veteranen) moestij Leidenaar Edgard Cj( (1.07.03) en Hans Wubfe AAV '36 (1.07.34) buig, Luijendijk. f Voor Creemers was d schande, want hij schefl persoonlijke toptijd ng minuten aan. Wubbenf tegen baalde na afloo) baar, want hij had wefc geleefd naar de open het wegseizoen in Alp)- loper uit Roelofare^ zocht niet naar excus6; de harde wind die der helft van de wedstrijd maakte. Miranda Boonstra no et als het enige minpuntje Twintig, die zij als vrouw beëindigde ini „Ik ben niet opgewass^ de wind", zei de frêj; van Leiden Atletiek n konen van de insfl „Sommige atleten hadi geschud, maar op de ti langs het Aarkanaal hat mij weer bij. Toch wq stra tevreden over has den, een week na haar[ ze optreden (brons) op veldloop. Ook in haar lige woonplaats hoj slechts twee Ni vrouwen te laten Anne van Schuppen Heeren. Vivax heeft geen kind aan Katwijk door Dirk Kloos waterpolo - De vrouwen van LZ 1886 kregen een grote teleur stelling te verwérken. Door het 6-7 veriiestègenDZPC moeten de Leidse vrouwen komend weekeinde rechtstreekse degra datie uit de hoofdklasse zien te voorkomen. Vervolgens moeten (advertentie) zij in een best of three tegen de nummer twee van de eerste klasse het vege lijf zien te red den. LZ 1886 was in het Vijf Meibad beter dan de tegenstander uit Oldenzaal, van wie de Leidsen eerder in het seizoen thuis had den gewonnen en uit hadden verloren. Gistermiddag beheers te de ploeg van Mark Olde Olt- hof een essentieel onderdeel echter niet Om wedstrijden te winnen moeten kansen benut worden en dat deden de vrou wen niet. OZPC was veel daad krachtiger en dat brak LZ op. In de laatste periode kwam de thuisclub nog wel terug van 4-6 naar 6-6 maar in de daardoor noodzakelijk geworden verlen ging werd de sterk keepende OZPC-sluitpost niet meer ge passeerd. Oldenzaal had aan een treffer genoeg om zich nog een jaar hoofdklasser te mogen noemen. Vivax had zaterdag geen kind aan Katwijk. De Oegstgeestena- ren kwamen sterk uit de start blokken en dat leidde tot een 0- 3 voorsprong. Toen in het twee de part Vivax rustig doorging met scoren was de wedstrijd in feite gespeeld. Katwijk geloofde niet meer in een goed resultaat en Vivax hoefde niet meer tot het uiterste te gaan. Het eindsig naal kwam bij 5-11. Door deze zege heeft Vivax met nog zes wedstrijden te spelen uitzicht op de tweede plaats, die recht geeft op promotie degradatie wedstrij - den. Voor Katwijk geldt dat de ploeg alleen theoretisch degra datie naar de tweede klasse nog kan voorkomen. De Katwijkers speelden nog een tweede wedstrijd. In Dordrecht kwam de ploeg van Hugo Boon stoppel prima voor de dag. Kat wijk stond lange tijd zelfs op winst maar moest in de beslis sende fase de punten toch in Dordrecht laten: 10-8. Topsco rers Vivax: Alexander Bolomey (5) en Niels Piasmeier (4). Top scorers Katwijk tegen Vivax: Alex Sieval (2) en Mark Kuijt (2). Top scorer Katwijk tegen Dordrecht: Alex Sieval (5). Sassenheim kon DAW lang bij benen maar een grote foutenlast en de wegens ziekte afwezige Leon Bakker braken de ploeg op in de slotfase. Halverwege de derde periode was het nog 6-6. Daarna counterde DAW be kwaam naar 12-7. De noorder lingen werden bovendien gehol pen door de arbiters die twee keer een doelpunt telden terwijl de bal de doellijn nog niet ge passeerd was. Topscorers Sas senheim: Remco de Bruin (2), Thomas van den Noulandt (2) en Jerry lepel (2). Koudekerk haakt voorlopig af in de strijd om het kampioenschap van de derde klasse. In Weesp werd met 9-8 verloren van Tri ton. Coach Mark Kimpel had na afloop geen goed woord over voor de arbiters. „Vier strafwor- pen kregen we tegen. Twee daarvan sloegen nergens op. Bij 8-7 achter wordt onze aanvaller aan zijn arm getrokken. Een pu re vier-meterworp. We krijgen hem echter niet In de tegen aanval wijst de andere arbiter wel naar de stip. Ik werd er hele maal gek van." Deze strafworp betekende 9-7. Koudekerk kwam twintig seconden voor tijd op 9-8, maar meer zat er niet in. Topscorer Koudekerk: Rob Westgeest (3). Alkemade moest een stevige ne derlaag incasseren. De Amer bleek met 4-11 veel te sterk. De vrouwen van De Zijl/LGB blijven in een nek-aan-nekrace gewikkeld met Rapido voor het kampioenschap in de tweede klasse. Het ziet er naar uit dat de laatste wedstrijd van het seizoen de beslissing zal brengen, als beide ploegen elkaar treffen in Haarlem. In de streekderby tegen Al kemade liet De Zijl/LGB er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. De Leidse vrouwen wonnen met 1-9. Lot Stompwijk '92 is bezegeld handbal - Nu de kampioenskansen verkeken zijn, wint Foreholte weer aan de lopende band. Gisteren kreeg het Arnhemse AAC 1899 2 met 27-10 handballes in de Voorhoutse sporthal De Gaasbak. Door de overwinning heeft Foreholte weer zicht op de derde plaats in de hoofdklasse B, het hoogst haalbare na een mindere periode vlak na de jaarwisseling. Extra training op snelle uitbraken resulteerde te gen de reserves van AAC in een 6-0 voorsprong. Vooral aan Peggy van Drongelen (vijf treffers) en Mariska van Steijn (vier doelpunten) waren de breaks besteed. Ook Daphne Hoek was op schot (vier treffers) en de Voorhoutse verdediging gaf weinig kansen weg. Halverwege bedroeg de voorsprong van de ploeg van Elly Spreeuw al elf punten (14-3). Als Foreholte de resterende drie duels ook wint, dan eindigt de ploeg achter Quintus 2 en Ven tura als derde, zo verwacht assistent-trainer Ni cole Donners. Stompwijk '92 tuimelt zoals verwacht uit de re gioklasse C. Na de afgetekende midweekse 13-7 nederlaag tegen een andere degradatiekandi daat, Verburch, verloren de Stompwijkse vrou wen gisteren in Zoetermeer van Gemiij Volgens trainer Jos Timmer draaide zj beter dan in het inhaalduel tegen Ven Poeldijk, maar faalden de scheidsrecl keurden zij tot zes keer toe een Stompwj punt af. De trainer wil volgend seizoenj zelfde selectie in de eerste klasse het terrein terugwinnen. „Dit beschouw il stagejaar", aldus Timmer, wiens ploeg strijd voor het einde van de zaalcomp! twee punten heeft. „We zijn stil blijven s Bij de mannen leed Rijnstreek een flinl laag tegen EMM (25-16). In Middelburg thuisclub zijn lesje uit de heenwedstrijd ben geleerd. Toen verrasten de Alphej nummer 2 uit de regioklasse C, maar! was alleen het begin van Rijnstreek goe kantelde de wedstrijd en na een rusts 11-6 liep EMM nog verder uit. De licht geblesseerde Bas van Rijn en N ken maakten ieder vijf doelpunten v streek, dat topscorer Remco Pabst weg lieomstandigheden miste. Ook trainer Jong ontbrak Oud-speler Aleks Milenl! zijn plaats op de bank voor één keer in. Sunny Camp Obdam specialist in hockey, golf, tennis. De grootste sortering hockey- en tennisartikelen in de regio. De Kempenaerstraat 1D Oegstgeest. tel. 071 - 5155872

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20