Oegstgeest: weer blunder in Poelgeest stem Geweld op tv heeft lange-termijneffect Publiek wijst Lenferink aan als winnaar debat Veiligheid centraal in discussie tussen Groen en Lenferink 'Antecedentenonderzoek mag alleen na fiat minister' Gemeente koopt vervuilde grond Wentaar 'Winnaar gelukkig niet zo'n stereotiep idool' 'Lucy de B. heeft moorden bekend' L OPEN HUIZEN ROUTE Stop de verspilling! stem voor daadkracht, voor minder files, voor meer natuur. De VVD maakt werk van Nederland. Leidsch Dagblad NR. 43176 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 maandag 10 maart 2003 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 vlammen t huis-, tuin- keukenauto's «ld deelt miljoen [ken koffie uit at die oorlog ar komen dan we er van af Dagblad 072-5196868 rotterdam/gpd - De bevoegd heid van de koningin om zelf standig onderzoeken te laten doen naar het verleden van hu welijkskandidaten in haar fami lie, wordt ingeperkt. Het kabinet zal vandaag in de brief aan de Tweede Kamer vrijwel zeker aankondigen dat dergelijke on derzoeken in de toekomst altijd het fiat van de verantwoordelij ke ministers vereisen. De brief zou vanmiddag naar de Tweede Kamer worden gestuurd. SP-Kamerlid Harry van Bommel zegt over 'meerdere documen ten' te beschikken waaruit blijkt dat Margarita wel degelijk is af geluisterd. Zo zou hij een brief van Margarita aan oud-premier Kok hebben, waarin de prinses onthult dat een gespecialiseerd bedrijf in haar Amsterdamse ap partement afluisterapparatuur had aangetroffen. Van Bommel noemde het vanochtend 'onbe grijpelijk' dat Kok daarop niet in actie is gekomen. leiden - Henri Lenferink is door het over grote deel van het publiek uitgeroepen tot de winnaar van het burgemeestersde bat van het Leidsch Dagblad. Lenferink kreeg 162 van de 219 stemmen, bijna 74 procent dus. Zijn tegenstrever Harry Groen bleef steken op 57 stemmen. Twee mensen leverden een briefje in waarop ze zeiden dat ze geen van beiden wilden of dat ze de waarnemend burgemeester Wolter Lemstra wilden houden. Bezoekers van het burgemeesterdebat konden na afloop op een stembriefje aangeven wie volgens hen het beste had gescoord op punten als inhoud, uitstra ling, sociale vaardigheden en geloofwaar digheid. Opvallend was dat een aantal mensen dat voor Lenferink koos, meende dat Groen de meeste uitstraling had. Omgekeerd kruisten veel Groen-stem- mers weer aan dat Lenferink op de pun ten sociale vaardigheden en geloofwaar digheid beter had gescoord. Enkele mensen meldden op hun stem briefje dat ze zich eraan hadden gestoord dat Groen in zijn agenda keek terwijl Lenferink aan het woord was. Een ander verweet Groen dat hij een arrogante hou ding had, maar meende dat Lenferink te veel op oud succes teerde. De stemming in de Waag vertoont opval lend veel overeenkomst met de peiling op de internetsite van het Leidsch Dag blad. Daar staat Groen eveneens op 26 procent, en Lenferink op 71 procent. Drie procent stemde op internet blanco. linie Jansen t Leidse ncipatieprijs jaren delijk rouwen de dood nme na itjesrace' vakantie stine Schuberth itease: de rekkingskracht van ,v itkleedkunst door Nancy Ubert oegstgeest - In de haast om zo snel mogelijk met de bouw van de Lange-Voort brug naar Poel geest te kunnen beginnen, heeft Oegstgeest niet goed op zijn tel len gepast. De gemeente heeft grond aangekocht die ernstig vervuild is met onder meer zware metalen. Het college vreest dat het niet mogelijk is de sanerings- kosten op de vorige eigenaar te verhalen. Met jachthaven Welgelegen on derhandelde Oegstgeest in 2000 over de aankoop van grond voor de aanleg van de brug die de nieuwbouwwijk met de rest van Oegstgeest moet verbinden. De gemeente wist dat de bodem verontreinigd was, maar de toenmalig projectleider ging er van uit dat de vervuiling wel meeviel en geen probleem vormde voor de aanleg van een openbare weg. Dat voor de bouw van de brug grond afge graven moest worden, is des tijds 'vergeten'. Het ging echter niet alleen om een eenvoudige strook asfalt, maar om een om vangrijk bouwproject. „Aan het probleem van een grotere ver vuiling is men te snel voorbij ge gaan", schrijven B en W aan de raad. De gemeente wist dat de grond vervuild was en de ver ontreiniging verder onderzocht moest worden, maar toch heeft zij het terrein aangekocht. Dat brengt Oegstgeest in een onfor tuinlijke positie. Als de gemeen te gaat proberen verhaal te ha len, heeft ze bijna geen poot om op te staan. Het college wil voorlopig geen advocaat in de arm nemen. Dit zou volgens B en W alleen maar extra kosten met zich meebrengen. Mocht verder onderzoek andere zaken aan het licht brengen, dan kan Oegstgeest altijd nog een jurist inschakelen, aldus het college. 'Welgelegen' is niet het enige Poelgeest-terrein dat is vervuild. Ook andere stukken van de nieuwbouwwijk moeten worden gesaneerd. De grote schoon maak gaat de gemeente mini maal 1,5 miljoen euro kosten. In de nieuwe grondexploitatie Poelgeest, die pijnlijk duidelijk maakt dat Oegstgeest afstevent op een tekort van meer dan 19 miljoen euro, is rekening gehou den met een bedrag van 1,8 mil joen voor saneringskosten. Pagina R3: 'Raad Oegstgeest weer bedrogen' Burgemeesterskandidaat Harry Groen spreekt een volle Waag toe. Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - Harry Groen is de man van de klare taal, maar zijn tegenstrever Henri Lenferink weigert zich te laten wegzetten in het debat tussen de twee burgemeesters kandidaten van Leiden. „Ik ben er helemaal niet op te gen om mijn spierballen te laten zien", zegt de PvdA'er. Het onderwerp in De Waag, waar het Leidsch Dagblad het tweegevecht tussen de twee kandidaten heeft geor ganiseerd, is veiligheid in de stad. Tijdens de campagne kwam Groen met het opmerkelijke voorstel om mensen overal in het centrum preventief te kunnen laten fouille ren. Het was een van de weinige inhoudelijke onder werpen in de campagne, en ook een van de weinige waar de twee duidelijk anders over denken. De verschil len blijken opnieuw subtiel. „Ik laat me leiden door het absolute grondrecht van de Leidenaar, die zich overal veilig moet voelen", zegt Groen daar zaterdagmiddag in een volle zaal over. „Hij moet zonder problemen en zonder angst over straat kunnen lopen." „Er zijn steden waar de problemen veel groter zijn", riposteert Lenfe rink. „Dat mag je best laten merken als Leiden. Maar ik wil niet de ogen sluiten: er is iets aan de hand." Of liberaal Groen sociaal-democraat Lenferink daarmee soft vindt, luidt de vraag van de discussieleider, LD- hoofdredacteur Kees van der Malen. „Dit hoor ik wel meer in de kringen van meneer Lenferinks politieke achtergrond. „Ik heb nooit geschuwd om op te treden als dat nodig was", reageert de Arnhemse wethouder. „Daar kunt van op aan." Pagina Ri: Groen en Lenferink verschillen vooral in stijl l,jIRGEMEESTER morgen zijn burge- kiezen. Na een periode weken sloten de kandi- Groen en Henri zaterdag hun campag- het burgemeestersrefe- ^,1 af. De campagne was in- maar had toch overwe- karakter van een inbur- De kandidaten hun politieke profiel lieten in feite alleen hun bestuursstijl is. 'Testeerde zich als een dat de grote lijnen nadrukkelijk de baas van het college. Lenfe- inde zich een man die kennis van zaken de re- wil zijn van het college, super-wethouder dan rder. Waar hun he il helder werd, bleven de ijke verschillen goed- •rgen. iuwd kan de bleekheid ipagne de kandidaten it worden aangerekend, en Lenferink moesten ïi binnen de grenzen van die de burgemeester al- leden geeft op het de openbare orde. En opereren binnen de van de gemeente, die itieve - en dus non campagne aanmoe- enslotte zat het ontbre- f k ervaring met een burge- pagne hen in de door Monique Brandt en Berrit de Lange Hilversum - Als we RTL 4 moe ten geloven, heeft Nederland er sinds het afgelopen weekeinde een nieuw popidool bij. Jam ai wordt de ster met wiens beelte nis binnen een paar maanden alle meisjeskamertjes zijn be hangen, voorspellen de makers van het programma Idols. Maar wie van de Idols-kandidaten gaat het nu echt maken? Staatssecretaris Van Leeuwen (cultuur): „Idols is een feest van verbroe dering. Als staatssecretaris geef ik geen mening over afzonderlij ke programma's, maar als mu ziekkenner voorspel ik Jamai een grote carrière. Hij heeft een goed stembereik en zingt erg zuiver. Jerney Kaagman, jurylid: „Ik vond Jim en Jamai erg aan elkaar gewaagd. Maar Jamai is de verdiende winnaar. Hoe het nu verder gaat met Jamai? Dat weet ik niet, want mijn verant woordelijkheid houdt hier op." Louis du Moulin, popjourna list: „Ik keek zaterdag voor het eerst, al die commotie is moeilijk te begrijpen. Die jongens hebben best wat gepresteerd gezien de spanning en hun jonge leeftijd, maar van enige vernieuwing of Jamai (midden) wordt overmand door emoties, nadat hij zaterdag avond is uitgeroepen tot Idol 2003. Verliezend finalist Jim (I) en pre sentatrice Tooske vangen hem op. Foto: ANP/Robert Vos originaliteit is geen sprake. Ja mai is bepaald geen verschij ning waar je stijl van achterover slaat. Nederland had kennelijk veel op met deze underdog, maar ik heb er een hard hoofd in dat hij het in de business maakt. Met de houding die hij nu heeft, redt Jim het ook niet. Hij is te nonchalant." Leo van der Goot, programma directeur: „Voor u staat een zeer gelukkig mens, en dat is een understate ment. De laatste tien kandidaten zijn allemaal heel interessante mensen. Ik had natuurlijk ook 2.0 mijn voorkeuren en droom pjes, maar ik ben heel blij met Jamai. Het is niet zo dat Jamai de komende tijd continu op de HMG-zenders opdraaft. Onze inbreng houdt hier op, het gaat vanaf nu om zijn muziekcarriè- Edwin Jansen, jurylid/mana gen „Ik denk dat Jamai gewonnen heeft omdat hij een breder pu bliek aanspreekt dan Jim. Eigen lijk is Jamai ook niet het geijkte popidool en dat is tegelijkertijd zijn kracht Het is wel dubbel: een jongen die eigenlijk geen idool is wint Idols, de talenten jacht waarin we juist het popi dool zoeken. Wat Jamai dan wel heeft? Hij heeft die niet te be noemen x-factor, zoals de jonge Paul de Leeuw dat bijvoorbeeld ook had. Jim hoeft zich uiter aard ook geen zorgen te maken. Ik vergelijk de Idols-finale met een tenniswedstrijd: het bete kent niet dat degene die verliest niet kan tennissen." Cornald Maas, journalist: „Idols was een grote commerci ële truc, traag, vooral veel bui tenkant. Big Brother was cul- tuursociologisch nog interes sant, maar aan Idols heb ik niet veel boeiends kunnen ontdek ken. Hind had natuurlijk de bes te stem met de meeste mogelijk heden, dat vond iedereen. Wel leuk trouwens dat Jamai de win naar is geworden, hij is niet zo'n stereotiep idool als Jim en be paald ook niet de mooiste van het stel. Ik denk dat hij het ge worden is omdat er bij ouderen toch iets op gang kwam van 'die eentonige stem mag het niet winnen'." Pagina Gesprek van de Dag: Meer over Idols den haag/anp - De Haagse ver pleegkundige Lucy de B. heeft bekend dat ze de moorden heeft gepleegd waarvan ze wordt ver dacht. Dat zegt een patiënt in het Pieter Baan Centrum (PBC), waar ook De B. momenteel wordt behandeld. De advocaat van De B. acht de verklaring echter onbetrouwbaar. Justitie verdenkt De B. van het om het leven brengen van dertien pa tiënten in Den Haag. De vrouw heeft altijd ontkend. Pagina Binnenland: Wereldwijd zeker 70 dossiers over 'engelen des doods' (advertentie) (advertentie) 15 maart 2003 vvd.NL dat het referendum was dan een schoon- ijd tussen twee kan- doet aan hun inspannin- recht. Groen en Lenfe- de campagne on- beperkingen met verve De stad zag twee kandi- de nodige ambities 1 en die niet benauwd zijn te geven aan het stadsbe- pie de beste is, moet iede- Ser zelf uitmaken. Maar f'lars dienen de belangen Ij^n stad het meest door efl* massaal naar de stem- n der Malen new york/ap - Kinderen die veel naar gewelddadige televisiepro gramma's kijken, zijn als kind misschien niet buitengewoon agressief, maar hebben wel gro te kans op te groeien tot volwas senen met losse handjes. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van de University of Michigan, waarvan de bevindingen deze maand verschijnen in het we tenschappelijke tijdschrift Deve lopmental Psychology. De studie onderscheidt zich van veel eerder onderzoek naar dit thema door de lange looptijd. De deelnemers zijn tussen hun zesde en negende jaar onder vraagd en opnieuw toen zij be gin twintig waren. Eind jaren '70 kozen alle deelnemers acht fa vorieten uit een lijst van tachtig destijds populaire programma's en gaven aan hoe vaak zij ernaar keken. Op basis daarvan bepaal den de onderzoekers aan hoe veel televisiegeweld zij werden blootgesteld. Programma's als Starsky 8e Hutch en de teken filmserie Roadrunner golden daarbij als 'zeer gewelddadig'. Nu de deelnemers begin twintig zijn blijkt dat mannen die als kind bij de twintig procent met het meeste televisiegeweld hoorden, twee keer zo vaak als andere mannen agressief wer den tijdens ruzies met hun vriendin of echtgenote en be gonnen te duwen en trekken. Vrouwen voor wie hetzelfde gold bleken tijdens echtelijke ruzies ongeveer twee keer zo vaak met asbakken en andere zware voorwerpen te gooien. Mannen en vrouwen in deze ca tegorie zijn sneller geneigd an deren te slaan, plegen vaker een misdrijf en begaan meer ver keersovertredingen. Veel tegenstanders van het idee dat televisie mensen agressief kan maken draaien de volgorde om en stellen dat kinderen die veel naar geweld op televisie kij ken niet daardoor agressief wor den, maar juist dat soort pro gramma's uitzoeken omdat zij agressief zijn. Dat idee lijkt nu van de baan. Hoe meer de deel nemers aan het onderzoek zich als kind identificeerden met de personages uit de programma's en hoe realistischer zij de pro gramma's vonden, des te agres siever zijn zij als volwassenen, zo blijkt, ook al waren zij vroe ger vaak niet gewelddadiger dan andere kinderen. De sociaal- economische positie, intellectu ele vaardigheden en de opvoed kundige talenten van de ouders hebben daarentegen geen be slissende invloed, melden de onderzoekers. Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische betafng s mji banh-gronuwner Handtekening: 712141 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl E WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1