'Meer bridgen dan klaverjassen' BIJ Gewapend met vertrouwen Formule i moet weer spektakel opleveren Jos Verstappen terug op het race-asfalt ZATERDAG 8 MAART Televisiekijkers en wedstrijdbezoekers liepen vorig jaar massaal weg van de Formule i. Het autosportspektakel was afgegleden tot een iveau van grote saaiheid. Geschrokken van de lacties, besloot de wereldbond FIA in te grijpen de gunst van het publiek terug te winnen. De reis voor de racerij werden drastisch overhoop ihaald. Bijzondere technische snufjes moesten plaatsmaken voor ouderwetse, aardse thnieken. Zondag start in Australië het nieuwe raceseizoen met de nieuwe voorwaarden. Ex-Formule i-coureur Jan Lammers over de nieuwe spelregels, de pro en contra's. door Frans Dreissen Van lovend tot laaiend. De meningen over de nieuwe Formule 1-reglementen zijn verdeeld. Sommige s talbazen heb ben er inmiddels flink op geamen deerd, maar aan de vooravond van een nieuw seizoen lijken de teams te berusten. Onvermijdelijk. Jan Lam mers juicht na afgelopen seizoen, één langgerekte geeuw, elke veran dering toe. „Het wordt leuker, ver- frissender, al twijfel ik er geen mo ment aan dat Ferrari aan het eind van het jaar weer met ruime voor sprong vooraan staat." Als iedereen de nieuwe regels op dezelfde manier interpreteert zal er immers weinig veranderen, zo vreest hij. De kwalificatie. Volgens Jan Lam- mers begint de race al op vrijdag. „De trainingen op die dag waren doorgaans slaapverwekkend. Nu de Formule 1 een rallysportaspect in troduceert, wordt er op vrijdag al iets van spanning opgebouwd." De lei der in het WK-ldassement begint en rijdt één vliegende ronde. De strijd zal boeiend blijven tot en met de nummer laatst van de WK-ladder. Wie op vrijdag namelijk de snelste tijd neerzet, mag op zaterdag als laatste aan zijn kwalificatierondje beginnen en dat kan een niet te on derschatten voordeel zijn. De kwali ficaties zijn leuk voor de toeschou wers en ook goed voor de sponsors die evenredig lang in beeld worden gebracht. „Jammer alleen is dat de climax van de zaterdag verdwijnt," zegt Lam mers. „Vroeger riep je pole voor Schumacher. Helder en duidelijk. In de toekomst is dat nog maar een halve waarheid. Heeft hij met een bijna lege tank gereden, gekozen voor een andere strategie? Als kijker kan je slechts gissen. Het vereist iets meer denkwerk van de liefhebbers. Formule 1 wordt meer bridgen dan klaverjassen." Verrassingen, gekke uitslagen, klei nere teams aan het kwalificatiefront. Een zeer gevarieerde top tien op de startgrid. „Het ligt er maar aan met welke tactiek de teams voor de dag komen. Feit is dat de teams uiter aard hun beste rekenkundigen aan het werk zullen zetten. Strategische breinen die al hun calculerend ver mogen zullen aanwenden om hun auto's in de race uiteindelijk weer vooraan te krijgen. Hierin behouden de rijkere equipes een voorsprong op de rest." Stap terug Het onbereikbare. Dat was jarenlang de magie van de Formule 1. Met het verbod op schermen en afdekkingen wordt de sport volgens Jan Lammers Jan Lammers: „Het wordt leuker, verfrissender." Foto: Hans van Weel gastvrijer, sympathieker. Met het af schaffen van elektronica zoals trac tie- en launchcontrole en het verbod op volautomatische versnellingsbak ken begeeft de Formule 1 zich echter weer een stukje richting prehistorie. Alle investeringen van de afgelopen jaren - gefluisterd wordt dat McLa ren net 15 miljoen dollar had be steed aan nieuwe elektronica - lijken in één klap weggegooid geld. „Vroeger kon je bij wijze van spre ken aan het schakelen horen of Prost of Senna eraan kwamen. Die tijden keren terug. Er wordt weer meer ge vergd van de coureur zelf en dat is alleen maar toe te juichen. Aan de andere kant verwacht ik dat de teams straks met nieuwe technieken komen. Dat ze de grenzen zullen af tasten en zullen proberen via allerlei slinkse omwegen de nieuwe regelge ving te omzeilen. Ik verwacht zeker De teams nog de nodige conflicten." Het verbod van de telemetrie vanuit de auto naar de pitmuur zou volgens Lammers simpel kunnen worden ondervangen. „Krijgt de coureur een melding op zijn schermpje op het stuur dat er iets mis is, kan hij zoiets als een sms-je naar de box versturen. Teams zullen de grijze gebieden op zoeken. Ook dat is immers Formule 1. Je kunt als FIA barricades opwer pen, maar er lopen genoeg knappe koppen rond om daar weer een op lossing voor te vinden. Voor de rij ders daarentegen wordt het wat een zamer tijdens de race, ze komen als het ware in een isolement terecht." Sleutelen aan de bolides wordt aan banden gelegd. Slechts onder strikt toezicht mag een aantal handelingen worden verricht. Zaterdagavond om 18.00 gaat de poort dicht. „Fantas tisch voor de monteurs, die vroeger altijd overuren draaiden. Maar voor de werkdruk is het ongunstig. De kans op fouten wordt er groter door. Bovendien zal het management iets moeten verzinnen. Een soort droog legging. Er zal namelijk veel meer discipline van de monteurs worden gevergd, omdat ze zondagochtend weer vol aan de bak moeten." Drie bedrijven Volgens Jan Lammers wordt het For mule 1-weekeinde een opvoering in drie bedrijven. „De coureurs zal het allemaal een worst wezen. Die krui pen in hun kuipje en willen alleen maar zo hard mogelijk rijden. Voor de teambazen wordt de focus echter verlegd van de raceweekeinden naar het testen. De proefritten worden belangrijker dan ooit. Gunstig dus voor teams als Ferrari, McLaren en Williams, die hun bolides het hele jaar door uitputtend testen. Wen er maar aan dat Ferrari nog een hele tijd dominant zal zijn. Ze hebben zo'n schat aan data op de plank lig gen, dat ze andere teams daarmee nog wel even de loef zullen afsteken. Anders gezegd: de besten zullen voorlopig nog de besten blijven." Formule 1 -bolides dreigden heel even radiografisch bestuurde karre tjes te worden. Volgens Jan Lammers is het aan de schande van Oostenrijk (Michael Schumacher kreeg zege van teamgenoot Barrichello cadeau) te danken dat de nieuwe regelgeving zo snel gestalte heeft gekregen. Nieuwe regels en experimenten zijn nodig om de Formule 1 levensvat baar te houden. „Het is alleen zaak dat ook alle andere klassen worden aangepast, opdat de Formule 1 straks niet voorbij wordt gereden." Grand Prix van Australië: zondag 9 maart rechtstreeks op RTL 5. Voor beschouwing om 02.40 uur, start van de race om 04.00 uur. De regels HANS Nieuw 'Head And Neck Support" systeem om hoofd blessures bij botsingen te voorkomen. HANS beperkt het rekken de nek bij een frontale bot sing met 80 procent. Binding om helm HANS Electronische hulpen: Tractie- en staande startregelsysteem afgeschaft. Verbod op automatische versnellings bakken 'Zwarte doos' van FIA registreert overtredingen die zwaar zullen worden gestraft. I Radio- verkeer tussen rijder en pits toegestaan. Verbod op teamorders. Telemetrie Dataverkeer van pits-naar-wagen verboden. Produktie onderdelen Vanaf 2003: Complete achterkanten, vleugels en monocoques kunnen worden afgenomen van door FIA erkende fabrikanten. Standaard vleugel Vanaf 2004: FIA ontwikkelt zelf achtervleugel met minder neerwaart se druk om beter te kunnen 'slip- streamen' en inhalen. Standaard remmen Vanaf 2004: Inschrijving voor fabrikanten om uniforme remmen leveren vanwege kostenbesparing en verlengen van de remweg. Banden: Twee soorten droog- weerbanden, maar één type regenband per team, per race toegestaan. Coureurs moeten keuze bepalen voor laatste kwalificatiesessie. Motoren 2003: Geen wijziging. 2004: Slechts één motor per raceweekend toegestaan. 2006: Motor moet zes races meegaan. Kwalificatie: Vrije trainingen, één op vrijdag en twee op zaterdag. Kwalificatiesessies op beide dagen, waarin iedere coureur maar een vliegende ronde per sessie rijdt om zijn beste tijd neer te zetten. Auto's na kwalificatie in pare fermé; er mag slechts onder streng toezicht aan de wagens worden gesleuteld. Nieuwe puntentelling: 2de plaats 8 punten 3de plaats 6 punten 4de plaats 5 punten 5de plaats 4 punten 6de plaats 3 punten 7de plaats 2 punten 8ste plaats 1 punt GRAPHIC NEWS/CPD •Bronnen o a. FIA, BAR Ogen die branden van verlangen, een nek die halsstarrigheid uitstraalt en een voet die lijkt vastgekleefd op het gaspedaal. Wie Jos Verstappen (net 31) de afgelopen weken zag, las of hoorde, bespeurde weer obsessie, gedrevenheid, optimisme. Voor de Limburgse Minardi-coureur bestaat er maar één Formule. „Ik heb de adrenaline het afgelopen jaar zo zeer gemist, dat ik koste wat kost weer terug wilde in die Formule 1." door Frans Dreissen Jos Verstappen is fitter dan ooit. Met vooral fietsen en karten heeft hij tij dens de zestien maanden van For mule 1-absentie zijn conditie op peil gehouden. En in de eigen fitness ruimte thuis werden de nekspieren gestaald. „Toch zal het zeker in de beginfase weer even wennen zijn. Aan het rijden op zich, aan de snelle bochten en de topsnelheid." De comeback-kid. Hij heeft het jaar aan de zijlijn overleefd. Heen en weer geworpen werd hij tussen ge voelens van hoop en vrees. Maar met Minardi kwam de verlossing. „Een klein, haast familiair team, zo'n 125 werknemers onder wie ingeni eur Greg Wheeler. Er werken goede monteurs aan de auto's. Het nadeel is dat het overwegend Italianen zijn die matig Engels spreken. Het grote voordeel is dat ze stuk voor stuk ra zend enthousiast zijn." Jos Verstappen terug op het race-as falt. Als Zwarte Ridder, die het prik kelende gevaar met volle teugen in haleert. Met zijn geraffineerde rijstijl en stuurmanskunst zal hij de gebre ken van de Minardi-bolide moeten compenseren of camoufleren. Want als geen ander beseft Verstappen zelf dat het team een even moeilijk als cruciaal seizoen tegemoet gaat. „Zes punten moet ik toch kunnen halen", verstopt hij grote voorzichtigheid in zijn ambitie. Was het vroeger winnen of de takel wagen, de Jos Verstappen anno 2003 zal mede gelet op de nieuwe pun tentelling enige reserve op de cir cuits inbouwen. Discipline wordt aan het eind van een race doorgaans beloond met begeerde punten. Bo vendien zou hij met zijn bewonde renswaardige manier van inhalen en regenrijden nog wel eens voor sur prises kunnen gaan zorgen. Mits de techniek hem uiteraard niet in de steek laat. Enthousiast Jos Verstappen laat aan de voor avond van een nieuw raceseizoen weinig los over de nieuwe auto. En thousiast is hij over de nieuwe Cos- worth-motor, die niet alleen bedui dend lichter is maar ook de nodige extra pk's oplevert. Daarentegen valt er met het geringe aantal testkilome- ters op de teller nog geen zinnig woord te zeggen over de betrouw baarheid van de krachtbron en de aërodynamica van de auto.Down- force en grip zijn uiteraard ook van wezenlijk belang om te kunnen pres teren." Verstappen kan als geen ander de problemen van de auto naar de in genieurs toe vertalen. Dat vooral is wat hem verheft boven de rest van knetterend Nederland. Bovendien bezit hij de gave om flitsend snel te starten. Verstappen zelf is het beste launch-control-systeem dat een team zich kan wensen. De nieuwe regelgeving kan voor hem goed uit- palcken. „Vooral voor de jongere rij ders in de Formule 1 wordt het ech ter een stuk lastiger." Discipline en professionaliteit staan bij Verstappen hoog in het vaandel. Maar soms kan hij ook onuitstaan baar zijn. Niet vreemd voor iemand die de top wil bereiken, het doel waar alles voor moet wijken. Groot is de bewondering, hard soms de kri tiek. Waar Verstappen in het verle den ook opdook, altijd was er wel sprake van enige opwinding. De frontale crash op Spa, de salto mor- tale in Sao Paulo, de pitbrand op Hockenheim, noem maar op. De tijd stond regelmatig even stil. En nu Mi nardi. Het financiële zorgenkindje van de Formule 1. Verstappen kent de beperkingen van het team, maar ligt er niet wakker van. „Ik ben cou reur. Ik stap in de auto en probeer me het licht uit de ogen te rijden. Voor de rest zie ik wel wat er op me afkomt." Eer Gewapend met vertrouwen begint Verstappen aan een nieuwe episode Formule 1Samen met de Britse teammakker Justin Wilson. „Een aardige, rustige jongen." Verstappen is gretig, wil zich bewijzen. Laten zien dat hij het racen nog niet is ver leerd. En als de techniek heel blijft, is de Limburger mogelijk tot leuke din gen in staat. „Minardi moet een goe de middenmoter kunnen worden." Gematigd optimisme. Waar de fans zich al weken wentelen in genoeg zaamheid, blijft Verstappen bovenal reëel. „Door de nieuwe regels wordt de sport leuker. Er wordt meer van de coureurs zelf gevergd. De ver schillen tussen de teams zullen ech ter nog blijven." Verstappen beschouwt het als een eer dat hij het gevecht weer aan mag. Dat hij negen jaar na zijn en tree in het circus opnieuw van de partij is. „Ik kan gooien en smijten met de auto", liet hij na de laatste test weten. Uit zijn woorden spreekt gretigheid, een enorme geldings drang. Jos Verstappen viert zijn rentree in de Formule 1 bij Mi nardi. „Zes punten moet ik toch kunnen halen." Foto: Reuters/Mark Baker

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 41