Noodfonds voor pluimveesector BINNENLAND Kabinet wil geen fouten meer maken in affaire-Margarita Toch clementie voor groep asielzoekers Italiaans topdesign vairMinotti van tiMïRSTSIfi Kabinet der Koningin is 'smeermiddel' voor het staatshoofd Vervoersverbod rondom Barneveld en Laren aangescherpt Protest tegen haatcampagne AEL Noodgreep voor veiliger spoor Werknemers mogen werk op zondag weigeren Drievoudige moordzaak in Helmond lijkt opgelost bij Van Til vangenis pr 'pendelboef' kerk - Justitie wil in het ingse Hoogkerk een ge- >nis bouwen waar gedeti- len alleen 's avonds en 's ts verblijven. Het gaat om pen inrichting die plaats aan maximaal 250 'pen- 5J teven'. De gedetineerden j a i aanmerking komen, zit- nl oogstens nog vijf maan- P an hun gevangenisstraf jp011 het weekeinde mag de 'an i0001^0 naar ^lias- ^en se~ functionaris beslist of de J igene in aanmerking komt j deze tijdelijke vrijheid. entunnel S indeel rond 'j3) aao - Het Rijk en de regio y erdam hebben de finan- g rond voor de Tweede j tunnel, die in 2010 klaar zijn. Eerder zette het kabi- iee ^et °P S10011 voor de g, maar er ontbrak nog uljoen in de financiering. at is nu opgevuld, onder 'ev or 'n te zetten °Pt0^" 5ed '8 °P Westrandweg. De ;e Coentunnel is een ver- le flessenhals waar dage- ej les ontstaan. zaterdag 8 maart 2003 tienjarige wil sjes beroven den haag/gpd - Het kabinet stelt een noodfonds in voor pluimvee houders die getroffen zijn door vogelpest. Hierin stort de rijks overheid in ieder geval een be drag van 5 miljoen euro. Daar naast verwacht het kabinet dat ook de sector zelf geld in het fonds stort. Het rijk past dan een even grote som geld bij. De pluimveesector zegt na een week vogelpest aan de vooravond van 'een totale ontwrichting' te staan. Het noodfonds is niet alleen be doeld voor pluimveebedrijven, maar ook voor andere bedrijven die als gevolg van de vogelpest schade oplopen, zoals bijvoor beeld slachterijen. Minister Veerman (landbouw) moet nog met Brussel overleggen over de voorwaarden waaraan bedrijven moeten voldoen om van het fonds gebruik te mogen maken. Daarnaast stelt het kabinet 10 miljoen euro beschikbaar om welzijnsproblemen aan te pak ken. Veel pluimveehouders in het getroffen gebied kampen met overvolle stallen. Veerman durft nog geen schatting te doen van de schade tot nu toe. Even min durft hij een uitspraak te doen over de omvang van de besmetting. „Het lijkt erop alsof de besmet ting beperkt blijft tot het gebied in de Gelderse Vallei, maar het is nog veel te vroeg om daar iets over te zeggen." Het ministerie heeft gisteren 11 nieuwe bedrijven in de Gelderse Vallei op de verdachtenlijst ge plaatst. Het gaat om bedrijven in Barneveld (3), Scherpenzeel (3), Renswoude (2), Leusden, Woudenberg en Terschuur, waar het de eerste keer is dat een pluimveebedrijf wordt ver dacht. Het totaal aantal ver dachte bedrijven is nu 25, het aantal bedrijven waar vogelpest is geconstateerd staat op 11, omdat bij 3 verdachte bedrijven in Scherpenzeel het virus is vastgesteld. Het ministerie verwacht dat in de nacht van zondag op maan dag alle bedrijven binnen een straal van één kilometer van de besmette bedrijven zijn ge ruimd. Ruim een half miljoen kippen zijn dan vernietigd sinds de uitbraak van de vogelpest. De pluimveesector staat inmid dels aan de vooravond van een totale ontwrichting. Dat zegt de Land- en Tuinbouworganisatie Nederland (LTO). In de Gelderse Vallei worden de komende week 800.000 slachtkuikens slachtrijp, die niet vervoerd mogen wor den. De LTO pleit voor een op koopregeling, waarbij de dieren in de stallen worden afgemaakt. Broederijen in de rest van Ne derland ondervinden steeds meer moeite om eendagskui- kens in Nederland af te zetten, nu deze niet meer mogen wor den geëxporteerd. Daarnaast dreigen mestkelders van pluimveebedrijven en ge mengde bedrijven over te lopen. Landbouworganisaties hebben gisteren 'een signaal' afgegeven dat er moet worden gekeken naar mogelijkheden om toch mest te mogen vervoeren en over het land uit te rijden. Maar dat is moeilijk, erkent de LTO. „Een versoepeling van de regels betekent ook een mogelijk ver hoging van de risico's op verde re besmetting." Wel mogen bedrijven sinds gis teren ontsmette containers aan geleverd krijgen om de mest tij delijk in op te slaan. Het minis terie heeft gisteren ook besloten dat in de risicogebieden geen evenhoevige dieren en paarden van bedrijven waar ook pluim vee staat mogen worden ver voerd. Evenhoevige dieren zijn onder meer varkens, runderen, schapen en geiten. De jn6-leur - Een ongeveer ne- jeI "6 jongetje heeft gister- kin kij een supermarkt in n Leur op gewelddadige ,en twee meisjes van vijf en ran hun geld proberen te be en. De meisjes waren iet eerst samen naar de e markt gestuurd om een irorstenbroodjes te halen. igen wilde hun geld zien. ze weigerden gooide hij stratie het vijfjarige meis- le grond en kneep haar icht. twaalf jaar >r moord Voor de rechtbank irlem is gisteren twaalf ;1 geëist tegen een van d verdachte 39-jarige r. Ze heeft volgens de offi- eegewerkt aan de moord ar echtgenoot, een 38-ja- uitser. De man werd in lam doodgeschoten. Vol- ustitie is het slachtoffer e plek van de moord ge- Dor zijn echtgenote en laas, een 40-jarige man ofddorp. Tegen de baas >ok twaalf jaar geëist. De ouden een verhouding n. Uitspraak 21 maart. wil over lid hoorzitting iag - D66 wil op korte n een hoorzitting houden anleiding van het boek- ^Jchandaal bij supmer- roncern Ahold. Tweede lid Giskes is van mening nieuwe kabinet zo snel ijk maatregelen moet ne- vergelijkbare debacles oekomst zoveel mogelijk komen. idweer ct vrouwen De brandweer begint aart met een landelijke igne om meer vrouwelij- knemers te krijgen. De efhemers willen dat de weerkorpsen op de lange tl voor een kwart tot een- bestaan uit vrouwen. 3,3 procent van de weermensen is vrouw. Er nu 835 vrouwen bij de weer. Iprijs mag niet tembureau >orn - Apeldoorn staat e dat Leefbaar Gelder- Je Groenen dinsdag een ijs uitreikt aan een wille- e kiezer op een stembu- Apeldoorn. Met de Gel- Ciezersprijs van 1000 eu-' de partij mensen aan- gen mee te doen aan de ir u tingen. De gemeente ver iet uitreiken van de prijs het een actie is 'die ge- op beïnvloeding van de en dat is in een stembu- iet toegestaan', zei een voerder. traf voor roof linautomaten ag - Een 28-jarige tenaar die vorig jaar in aag en omgeving bijna ljoen euro uit pinauto- van de Rabobank weg- idoor de rechtbank in lag veroordeeld tot 21 en cel, waarvan zeven en voorwaardelijk. Begin ïaand kregen de andere (21) en (25) respectieve- e en tweeënhalf jaar on- lardelijke celstraf opge- it tweetal maakte deel de bijvulploeg van geld- irtbedrijf Brink's. Nadat tomaat was bijgevuld, ze de sleutel niet terug lts keerden ze terug om !g te nemen. De Utrech- itond op de uitkijk. Amsterdam - Zo'n vijfentwintig joodse jongeren hebben gistermiddag voor de Universiteit van Amsterdam gede monstreerd tegen de komst van Dyab Abou Jahjah, de omstreden voorzitter van de Arabisch-Europese Liga (AEL). De AEL-voorman is momenteel op tournee door Neder land en geeft in verschillende steden lezingen. De belang stelling voor Jahjah was overweldigend. Veel studenten kwamen tevergeefs omdat de zaal helemaal vol was. De actie buiten de collegezaal was een protest tegen het standpunt van de AEL dat de staat Israël ontmanteld moet worden. De demonstranten droegen borden mee als 'Ja Ja, Israël blijft' en 'Israël twee staten'. Eerder op de middag waren nog enkele agenten opgetrommeld om de orde bij het universiteitsgebouw te handhaven, maar dat bleek achteraf overbodig. Foto: ANP/Toussaint Kluters den haag/anp - Het spoor toont zoveel gebreken dat het demis sionaire kabinet moet ingrijpen. De ministers hebben gisteren besloten een flink aantal spoor- projecten uit te stellen, zodat er in totaal 82 miljoen euro extra in onderhoud gestoken kan wor den. Het volgende kabinet zal nog eens honderden miljoenen extra moeten uittrekken om de veiligheid op het spoor te garan deren. Spoorbeheerder ProRail krijgt daarmee in 2003 in totaal 851 miljoen euro tot zijn beschik king voor onderhoud en ver nieuwing van de spoorinfra- structuur.De noodgreep van het kabinet betekent dat er dit jaar geen geld is voor onder meer het nieuwe station Almere Oost- vaarder. Ook veel spoorprojec- ten in de provincie Utrecht gaan voorlopig niet door. den haag/gpd - Het kabinet wil geen fouten meer maken in 'Margarita-gate'. Dus moet de Tweede Kamer tot na dit week einde wachten op de brief waar in premier Balkenende haarfijn uitlegt hoe het nu echt zit het onderzoek dat de BVD drie jaar geleden instelde naar de partner van prinses Margarita, Edwin de Roy van Zuydewijn. Balkenende had donderdagavond toegezegd dat hij de brief gisteren naar de Kamer zou sturen. Dat kon hij dus niet nakomen. „Belofte is belofte maar ik kan moeilijk op mijn kop gaah staan om nu toch de brief te krijgen", reageerde GroenLinksvoorzitter Halsema gisteravond.,Ik schrijf het wel op zijn rekening van wat hij niet nakomt." Donderdag moesten Balkenen de en de ministers van binnen landse zaken en justitie hun ex cuses aan Margarita en Edwin aanbieden. De Binnenlandse Veiligheidsdienst had wel dege lijk een onderzoek naar de ach tergronden van De Roy van Zuydewijn uitgevoerd, in tegen stelling tot wat het paar eerder was meegedeeld. De regering wist echter niet van dat onder zoek. De opdracht hiervoor was buiten de ministers om gegaan- .De BVD verrichtte het onder zoek op last van het Kabinet der Koningin, bleek later uit woor den van de premier. De Kamer wil nu tekst en uitleg over de af faire. Het kabinet wil voor alles voorkomen dat het opnieuw de fout ingaat door verkeerde in formatie te geven. „Er moeten dit weekeinde nog zaken afgestemd worden, er zijn meerdere ministeries bij betrok ken", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. „De brief moet zorgvuldig zijn." Verschillende fracties in de Tweede Kamer hebben de gang van zaken gehekeld. Balkenende is deze week te snel met een verklaring gekomen, die hij later weer moest herroepen.De Ka mer wil volgende week een de bat over de kwestie. Alleen het CDA en de PvdA, bezig om een nieuw kabinet te formeren, vin den dat niet zo nodig. Zij noe men de excuses van de regering 'netjes'. Zie ook het bijvoegsel Erbij den haag/anp - Werknemers krijgen meer zeggenschap over hun werktijden en bovendien de mogelijkheid om werken op zondag te weigeren. Het kabinet bekrachtigde gisteren een initia- tiefwet van de Tweede-Kamerle den Bussemaker (PvdA) en Van Dijke (ChristenUnie). In de huidige Arbeidstijdenwet is al opgenomen dat werkgevers rekening dienen te houden met de persoonlijke omstandighe den van hun werknemers. De nieuwe wet legt vast dat het daarbij kan gaan om zorgtaken en maatschappelijke verplich tingen. De nieuwe wet gaat over circa twee maanden in. De rege ling leidt tot negatieve reacties van werkgevers. Die vrezen mis bruik, rechtszaken en meer ad ministratie. den haag/gpd - Een aantal van de asielzoekers die al meer dan vijf jaar wachten op een besluit of ze hier mogen blijven, krijgt alsnog een verblijfsvergunning. Het kabinet heeft dit gisteren besloten na wekenlange druk van de Tweede Kamer en minis ter Nawijn (vreemdelingenza ken). Hoe het kabinet dit speci fieke 'pardon' precies gaat rege len, moet het nog bekijken. Wellicht dat pas een volgend ka binet, nu in de maak door de onderhandelaars van CDA en PvdA, de regeling uitvoert. Dat vindt Nawijn - die als LPF'er niet terugkeert in een nieuwe rege ring maar wel in de Tweede Ka mer - niet zo'n probleem, zei hij gisteren na afloop van de minis terraad. Het gaat hem er in de eerste plaats om dat die groep, volgens zijn berekening bestaande uit zo'n 2300 mensen, geholpen wordt. Nawijn pleitte er al eerder voor om de bedoelde groep asielzoe kers tegemoet te komen, maar hij kreeg binnen de minister raad nul op het rekest. Een paar weken geleden echter nam de juist gekozen Tweede Kamer een motie aan die Nawijn een steuntje in de rug gaf. Een Ka mermeerderheid (PvdA, Groen links, SP, LPF, ChristenUnie en D66), wil asielzoekers die rede lijk Nederlands spreken, nog in de opvang zitten en na vijf jaar nog geen definitief antwoord hebben op hun asielverzoek een verblijfsvergunning geven. Dat is dezelfde groep die Nawijn op het oog had. „Wat van belang is, is dat de motie wordt uitge voerd", constateerde de minis ter gisteren tevreden. CDA- en WD-ministers weiger den aanvankelijk deze wens van de Kamer en Nawijn op te vol gen. Gaandeweg de formatie van het nieuwe kabinet bleek deze week echter dat het CDA de PvdA wel enigszins tegemoet wilde komen inzake het speci fieke pardon. Dan moest de PvdA echter op haar beurt in stemmen met het strikter uitzet ten van uitgeprocedeerde asiel zoekers. Die ruil heeft er kenne lijk voor gezorgd dat het CDA in het demissionaire kabinet over stag is gegaan. Voor Nawijn is dat wat zuur, zeggen mensen in zijn omgeving. Vluchtelingenwerk Nederland is verheugd met de beoogde rege ling. „In elk geval is een deel van de groep asielzoekers nu gehol pen. Maar we zetten nog steeds vraagtekens bij de criteria. Wie bepaalt wanneer een asielzoeker redelijk Nederlands spreekt? Het probleem is dat een asielzoeker slechts beperkt lessen Neder lands mag volgen", aldus woordvoerster B. van den Berg. Vluchtelingenwerk Nederland zet verder vraagtekens bij het getal van 2300 mensen dat Na wijn en de Kamer noemen. „De Immigratie- en Naturalisatie dienst belooft ons al tijden daar over cijfers te verstrekken, maar die hebben we nog steeds niet ontvangen." eindhoven/gpd - De politie denkt met de aanhouding van drie mannen dinsdag- en woensdagavond in Berlijn een drievoudige moord in Helmond te hebben opgelost. De liquida tie van drie mannen is volgens de politie het gevolg van een mislukte drugsdeal waarmee de verdachten al enkele dagen be zig waren. Die informatie heeft de politie van drie zondag aangehouden verdachten uit Eindhoven ge kregen. Zij hebben bemiddeld in de deal, die in de miljoenen liep. Het trio is hoogstwaarschijnlijk geschrokken van de geweldda dige afloop van de deal en meldde zich uit eigen beweging bij de politie. Dat maakte de po litie gisteren bekend. In totaal zijn nu acht verdachten aange houden. De drie hoofdverdachten zijn in samenwerking met de Duitse politie in Berlijn opgepakt. Het gaat om een 22-jarige Duitser, 31-jarige Turk en 40-jarige Israë liër. Er zijn bij hen geen drugs aangetroffen. Justitie heeft om hun uitlevering gevraagd, maar weet al dat Duitsland geen eigen staatsburgers uitzet. Daarnaast worden andere vijf mannen verdacht van betrok kenheid bij de drugsdeal. De drie zondag aangehouden Eind- hovense verdachten van 21, 25 en 28 jaar oud zouden samen met een 21-jarige man uit Ge- mert en een 36-jarige Marok kaan hebben bemiddeld tussen de Duitsers en de verkopende partij, de drie latere slachtoffers. In de woning van een van de vermoorde mannen is, zo maak te de politie bekend, een partij drugs ter waarde van een mil joen euro gevonden. Het gaat om elf kilo amfetamine, vierdui zend xtc-pillen en zestien liter BMK, een grondstof voor xtc, waarmee zo'n honderdzestig duizend pillen gemaakt kunnen worden. (advertentie) Het Italiaanse Minotti is een van de meest toonaangevende meubelmerken ter wereld Op de designafdeling heeft Van Til vele aansprekende ontwerpen uit de Minotti-collectie Uniek Italiaans design van grote ontwerpers als de vermaarde Rodolfo Dordoni. Karakteristieke meubelen en accessoires van wereldklasse. Door de zeer grote keuze in uitvoering past een echte Minotti in bijna elk interieur Minotti Lewitt Een uitgekiend ontwerp met een vooruitstrevende vormgeving. Deze unieke compacte bank is verkrijgbaar in één maat maar mei vele bekledingsmogelijkheden Ons adres: Openingstijden: Noordefhade 1038 Ma-DI-Wo 9.30-17 30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za. 9 30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein wwwvanM ni DESIGNCENTRUM door Hans Jacobs den haag - Het Kabinet der Koningin staat op eens in het centrum van de belangstelling. Dit onbekende orgaan, dat geen deel uitmaakt van de hofhouding maar zorgt voor de ambtelijke ondersteuning van het staatshoofd, zou in op dracht van de koningin de BVD hebben ge vraagd onderzoek te doen naar Edwin de Roy van Zuydewijn. Een portret van Beatrix' ambte lijke staf. Het Kabinet der Koningin - niet te verwarren met het kabinet-Balkenende of de regering - kwam in september 2001 voor het laatst fysiek in beeld. Van achter de ramen van het in 1653 gebouwde statige pand aan de Korte Vijver berg in Den Haag, met zicht op de Hofvijver en het Torentje van de premier, zwaaide Maxi ma Zorreguieta naar haar verloofde Willem- Alexander. Die kwam voorbij in de Gouden Koets, op weg naar de opening van de Staten- Generaal. Het Kabinet der Koningin en zijn directeur blijven verder het liefst op de achtergrond. In zijn boek 'Aan het hof vertelt journalist Rem- co Meijer dat directeur Felix Rhodius een stan- daardantwoord heeft voor nieuwsgierige ver tegenwoordigers van de media. „Wat jullie wil len weten, kan ik niet vertellen en wat ik kan vertellen, willen jullie niet weten." Hoewel het Kabinet der Koningin vrijwel nooit in de actualiteit opduikt en bij het grote pu bliek een volstrekt onbekend orgaan is, is zijn betekenis in het dagelijks functioneren van de regering zeer groot. Het Kabinet, bij de oprichting in 1840 Kabinet des Konings genaamd, vormt de belangrijkste verbindingsschakel tussen het staatshoofd en de ministers. Het Kabinet moet 'zorgdragen voor ambtelijke ondersteuning van de konin gin bij de uitoefening van haar staatsrechtelij ke taken en fungeren als trait d'union tussen koningin en ministers', aldus de officiële taak omschrijving. Daarnaast is het Kabinet 'belast met de bewaring van de oorspronkelijke wet ten, koninklijke besluiten, en soortgelijke rege ringsbescheiden.' Gewone burgers hebben met het Kabinet der Koningin te maken wan neer ze een verzoekschrift aan de koningin sturen. Het Kabinet is in feite het postkantoor en de telefooncentrale van de koningin, en het smeermiddel tussen paleis Noordeinde (Bea trix' werkpaleis) en de ministeries. Ministers maken via het Kabinet der Koningin hun af spraken voor ontmoetingen met het staats hoofd en andersom. Hier komen ook alle wet ten en Koninklijke Besluiten (bijvoorbeeld over benoemingen) binnen die de koningin moet ondertekenen. Beatrix krijgt jaarlijks zo'n tienduizend stukken op haar bureau waar ze haar handtekening onder moet zetten. Wanneer de koningin op reis is, zorgt het Ka binet er voor dat ze ook in het buitenland de documenten krijgt die niet langer op een krab bel kunnen wachten.Het Kabinet der Koningin zorgt ervoor dat de koningin alle informatie en documenten in handzame vorm krijgt voorge schoteld. Ambtenaren van de afdeling staats recht en openbaar bestuur lezen de voor naamste stukken en maken daarvan een korte aantekening of samenvatting. Wanneer Beatrix de papierstapel onder ogen krijgt, kan ze met een zien waar het over gaat. Een andere afdeling van het Kabinet kijkt of de binnengekomen wetten inhoudelijk wel klop pen alvorens de koningin ze ondertekent. Een derde afdeling van het Kabinet bewaart alle originele stukken, maar houdt ook toe zicht op de stroom documenten en brieven. Sinds 1991 staat Felix Rhodius aan het hoofd van het Kabinet der Koningin. Hij is niet in dienst van de koningin - het Kabinet behoort niet tot de hofhouding - maar staat tot haar beschikking. Rhodius vergadert minstens twee keer per week met Beatrix, op maandag met haar staf en op vrijdag alleen. Notulen worden niet bijgehouden. Op die manier kan er ook niks uitlekken. Prinses Margarita beschuldigt Rhodius ervan te hebben geprobeerd inzicht te krijgen in de bankafschriften van Edwin de Roy van Zuydewijn. Rhodius zou ook namens de koningin opdracht hebben gegeven voor een BVD-onderzoek naar De Roy van Zuyde wijn. Drs. Felix Rhodius (1945) wordt door een inge wijde aan het hof omschreven als een buiten gewoon hard werkend mens, maar ook ie mand die zijn uiterste best doet om anderen er uit te werken. 'Rhodius doet er alles aan om Hare Majesteit van dienst te zijn. Daarbij komt het wel eens voor dat hij met plannen en ideeën van ande ren aan de haal gaat. Maar misschien moet je dit soort gedrag wel vertonen om je in zijn po sitie te kunnen handhaven,' aldus de zegsman. Het Kabinet der Koningin staat op de rijksbe groting bij de zogenoemde Hoge Colleges van Staat, zoals de Raad van State, het parlement en de Nationale Ombudsman. Voor 2003 is 2,1 miljoen euro uitgetrokken voor deze dienst.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3