Paleisoorlogen Orde en rust binnen de familie omgeslagen Nieuwe regels moeten spanning in Formule i terugbrengen I ante Trix' is haatdragend, luistert I in het geniep gesprekken van fa- I milieleden af, stampvoet als ze haar zin niet krijgt en dommelt in slaap na een rijkelijk met wijn besprenkeld verjaar dagsdiner. Haar zonen zijn onbeschofte hor ken, die hun middelvinger opsteken naar Oranje-publiek, roken waar het niet mag, paleispersoneel kleineren en hossen op mu ziek van René Froger. Opa Bernhard houdt het ondertussen met zijn particulier secreta resse. Ook de Van Vollenhoven-clan deugt niet. Die jongens zijn ook arrogante corps ballen. Alleen prins Claus bleef altijd aardig. De afgelopen weken schetsten Margarita en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuyde- wijn dit beeld van de koninklijke familie. Koningin Beatrix is er bijna 25 jaar lang in geslaagd haar familie in het gelid te houden. Ze wilde geen herhaling van de schandalen die in de jaren vijftig (Greet Hofmans), zestig (huwelijk van Irene) en zeventig (Lockheed) de monarchie aan het wankelen brachten. De deuren en ramen van de paleizen werden hermetisch gesloten, het personeel werd zorgvuldig uitgekozen. Die strategie werkte tot voor kort. In vergelijking met de andere Europese vorstenhuizen waren de Oranjes een toonbeeld van orde en rust. De huwelijksperikelen en scheidingen van haar zussen, de prinsessen Irene en Christi na, en de rest van de opgroeiende kinderen zorgden voor weinig krantenkoppen. Hier en daar een verkeersovertreding of een in de sloot belande auto en een verkeerd gevallen hostie die de protestantse prinses Juliana tij dens een mis had genuttigd - veel meer viel er niet te melden. Geen geringe prestatie ge zien de omvang van de familie en het feit dat natuurlijk niet alle spelers in het koninklijke sprookje even enthousiast zijn over hun door geboorte toegevallen rol. Ver weg De constante media-aandacht verleidde de prinsen al op jonge leeftijd tot een welge meend en hartgrondig uitgeroepen 'Pers rot op!' Het is ook geen toeval dat zo veel leden van de familie hun werk buiten Nederland hebben gezocht, met een voorkeur voor de anonimiteit van Londen en Brussel, ver weg van het verafschuwde koekhappen en zaklo- pen op Koninginnedag. Overigens vinden ze, zo kan tenminste uit de beschrijvingen van Maragarita worden opgemaakt, de bij behorende privileges wel zo prettig. Beatrix' tweede zoon Johan Friso bijvoor beeld, heeft officieel laten weten zijn rechten op de troonopvolging serieus te nemen. Prinses Margarita heeft een erecode in koninklijke kringen geschonden door met haar pro blemen naar de pers te stap pen. Haar handelwijze is echter niet uniek. Vorig jaar gebruikte de Luxemburgse groothertogin de media voor een aanval op haar schoonmoeder. En het Belgische hof wordt al decennia lang geplaagd door een openlij ke familievete. Aan de spreekwoordelijke rust aan het Luxemburgse hof kwam vorig jaar een einde toen groot hertogin Maria Teresa in een on derhoud met de pers een boekje open deed over haar schoon moeder. Nu eens geen roddel en achterklap afkomstig van het pa leispersoneel, maar een emotio nele uitbarsting van de vrouw van het staatshoofd zelf. Het was de bedoeling dat - door het ver trouwelijke karakter van de bij eenkomst - de opmerkingen bin nenskamers zouden blijven, maar dat gebeurde niet. „Mijn schoonmoeder probeert ons hu welijk kapot te maken. Luister niet naar haar, ze verspreidt val se geruchten over mij", luidde de klacht van Maria Teresa. De 'boze' schoonmoeder is groothertogin Joséphine-Char lotte (75), geboren prinses van België en zus van de koningen Boudewijn en Albert II. Toen haar oudste zoon Henri eind ja ren zeventig thuis kwam met een burgermeisje, de in Zwitserland wonende Cubaanse ballinge Ma ria Teresa Mestre, was de groot hertogin niet blij. Verzet hielp echter niet. Henri hield voet bij stuk en trouwde in 1981. „Het huwelijk kon ze niet verhinde ren, daarom probeert ze het nu al jaren van binnenuit stuk te maken." „Mijn familie kan me gestolen worden". De Belgische prinses Marie-Christine - stiefzus van koning Albert II - is al jaren het zwarte schaap van de koninklijke familie. Geen nieuws over Ma rie-Christine (52) is goed nieuws, luidt op het paleis het parool. Marie-Christine, die eens de monstratief het portret van half broer Boudewijn ('Hij is niet mijn koning') de rug toekeerde, heeft hard aan het bereiken van de status van persona non grata gewerkt. Lang voordat prinses Margarita in Nederland de Oranjes zwart maakte, deed deze Belgische prinses begin jaren negentig op de televisie al een schokkend re laas over haar eigen familie. Haar bestaan was naar eigen zeggen één litanie van misluk kingen en ellende: „Moeder heeft me altijd doen lijden. Ze liet me yoelen dat ik niet aan haar normen voldeed. Ik was niet mooi, niet slim, niet braaf genoeg." Verder zou een ver familielid haar hebben verkracht, had de familie haar in de ban gedaan en zat ze financieel aan de grond. „Mijn vader zei dat ik maar had moeten roepen toen ik werd ver kracht, misschien had ik de man wel geprovoceerd," aldus de prinses over haar schokkende ervaring. Tunnel onder Westerschelde nieuw hoogtepunt in deltagebied De Oranjefamilie in gelukkiger tijden. Prinses Margarita en Edwin de Roy van Zuydewijn als welkome gasten op het huwelijk (9 juli 2000) van prins Bern hard jr. met Annette Sekrève. Op het inzetje van de foto, het thans omstre den echtpaar met rechts achter De Roy van Zuydewijn de vader van Margarita Carel Hugo de Bourbon de Parme. Archieffoto: Capital Photos/Ruud Taal Koningin Beatrix staat bekend als een 'controlfreak' en perfectionist. De majesteit houdt niet van verrassingen. Niet in haar werk en niet in haar familie. Aan die periode van rust is door de onthullingen van prinses Margarita een einde gekomen. Vraag is of de rest van de familie zich in de toekomst ook gaat roeren. door Hans Jacobs ZATERDAG 8 MAART 2003 Maar zijn keuze voor een bankiersbestaan in The City en zijn regelmatige afwezigheid bij koninklijke hoogtijdagen weerspreken die ambitie. De door Margarita 'onthulde' gehe ven middelvinger die haar neef buiten beeld naar het zwaaiende publiek zou opsteken, past in dat plaatje. Maar dat betekent nog niet dat Johan Friso klaar staat paleisgehei men te onthullen. De aandacht voor zijn vriendin Mabel Wisse Smit en met name haar van fraude beschuldigde gewezen ge liefde zijn hem een gruwel. Margarita gaat in de harteloze beschrijving van haar directe naasten een paar stappen verder. Vader Carlos de Bourbon de Parme zit op zwart zaad en teert op maandelijkse bijdragen, al dan niet eerlijk verkregen, van zijn kinderen. Hij heeft een buitenechtelijk kind, verwekt bij zijn huishoudster. Moeder Irene is al een leven lang gefrustreerd en praat met bomen en dolfijnen omdat ze geen koningin van Spanje is geworden. De vier kinderen heeft ze eigenlijk niet gewild. Die hebben haar persoonlijke ontwikkeling in de weg gestaan. Broer Carlos - een leeg hoofd en poseur, aldus zijn zus Margarita - meet zijn ego aan de grootte van zijn auto en de geluidsinstallatie daarin. Dat zijn beschrijvingen die moeilijk vallen te rijmen met uitspraken van Margarita kort voor haar huwelijk in een interview met het maandblad 'Vorsten' in september 2001. Toen zei ze dat ze in haar ouders 'in ieder geval hun doelgerichtheid' bewonderde. „Ik vind dat mijn moeder daar goed in is ge- weest en mijn vader ook. Ze zijn allebei heel moedig geweest om dingen te ondernemen waarvan ieder ander dacht dat het onmoge lijk zou zijn. Ik hoop dat wij als kinderen daar een stukje van hebben meegekregen." Ze vervolgde met: „Ik hoop ook hun door zettingsvermogen te hebben, maar met een klein stukje daarvan zou ik al blij zijn. Wat ik in ons gezin zo leuk vind, is dat wij steeds op elkaar kunnen rekenen. Onze ouders steu nen ons waar ze kunnen, bij elke nieuwe ac tiviteit. Met contacten en goede tips. Dat is gewoon heel fijn." Edwin voegde daar nog trots aan toe dat hij vond dat zijn vrouw zo op haar moeder Irene leek, maar ook wel wat had van het karakter van haar peettante de koningin. Verschillen In anderhalfjaar kan veel veranderen. Mar garita zei deze week in het televisiegesprek met Nova dat ook een aantal andere familie leden het algemeen bestaande beeld van de koninklijke familie zou willen bijstellen. De mensen 'die zeggen Nederland te regeren' zijn machtswellustelingen, en het wordt tijd dat het volk daar weet van heeft. De controle die Beatrix als hoofd van de fa milie heeft over de elf kinderen van haar drie zusters is altijd minder vanzelfsprekend ge weest dan het gezag binnen haar eigen ge zin. Er is daarnaast verschil tussen de troon- gerechtigde neefjes Van Vollenhoven - voor wie de ministeriële verantwoordelijkheid geldt - en de kinderen van Irene en Christi na. En er is ook weer onderscheid tussen de kinderen van die twee. Tenslotte zijn de na komelingen van Carlos en Irene van adel - echte prinsen en prinsessen, met een grens overschrijdende status, met name in Frank rijk, Italië en Spanje - en zijn die van Christi na gewone burgers met hoogstens een inte ressante familierelatie. In HP/De Tijd klaag de Margarita over die rangen en standen en pikorde binnen de familie, maar die zijn dus staatsrechtelijk bepaald en vooralsnog niet aan slijtage onderhevig. Opmerkelijk was bijvoorbeeld dat prins Bernhard jr. - zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven - in 2000 het parle ment toestemming vroeg voor zijn huwelijk met Annette Sekrève. Door toestemming te vragen behield Bernhard zijn recht op troon opvolging. In de Tweede Kamer werd echter hardop gevraagd of het behoud van die vooral theoretische kans alle rompslomp van een toestemmingswet wel rechtvaardig de. De internetondernemer Bernhard van Oranje-Nassau van Vollenhoven, zou wel licht beter af zijn zonder een nauwe band met de Kroon. Bovendien vervallen zijn rechten toch op het moment wanneer ko ningin Beatrix afstand doet van de troon. Bernhard jr. zei te handelen 'uit respect voor tante Beatrix'. Die was dan ook, anders dan bij het huwelijk van petekind Margarita en Edwin de Roy van Zuydewijn, op de bruiloft aanwezig. Meer ruimte Margriets jongste zonen Pieter-Christiaan en Floris zijn nog niet getrouwd. Op formele gronden zouden ook zij toestemming moe ten of kunnen vragen voor een eventueel huwelijk. Voor de dynastie hoeft het niet meer, maar wellicht dat Beatrix het toch leu ker vindt. Irene's ongetrouwde kinderen (drie: Carlos jr, die een buitenechtelijk kind heeft, Jaime en Carolina) en van Christina (Bernardo, Nicolés en Juliana Guillermo) hebben die last niet, al zullen hun mogelijke partners nog wel extra kritisch worden beke ken. Bij een troonswisseling in Nederland komen ze allemaal nog verder van de kroon te staan en dat zal de kans verkleinen dat ze met boude uitspraken of wild gedrag het ko ningshuis kunnen schaden. Dat geeft Wïl- lem-Alexander als koning ook meer ruimte om minder dan zijn moeder als een kloek over de familie te waken. Maar bij recht streekse aanvallen op de familie of het hoofd daarvan, maakt de afstand tot de troon na tuurlijk weinig uit. Dan is er altijd een rel. Het is bijna ondoenlijk om het Koninklijk Huis op dezelfde wijze op orde te houden zoals dat de laatste tientallen jaren gebeur de. Een opmerking uit hofkringen: „Als ie dereen mondiger wordt, worden ook de Oranjes mondiger. Als de hele maatschappij transparanter wordt, zal dat ook zijn weer slag hebben op het handelen van leden van de koninklijke familie."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 35