ocioloog: Idols uit sociale leegte MEDIA Paradijselijk oord als uitweg uit de hel 'Onvoorspelbaarheid is weer terug' mijn water' 'Ik ben een visje, radio is )nd woedend over Crimecafé ris van MTV iar loterij lëlische maliste t prijs svrijheid Op jacht naar de mol in Canada zaterdag 8 maart 2oo3 srsum - Kris Bozilovic (24) over van MTV naar de sloterijshow van RTL 4. begon haar tv-carrière bij en werd met name bekend MTV-news. Naast het ws uit de wereld van mu- en entertainment verzorgt nog tot eind mei haar weke- Movie Special op MTV om na de overstap naar de sloterij te maken. „Deze ieding kwam onverwachts :el sneller dan gepland. Het :n unieke kans die ik niet laten liggen; iedereen mt hiervan", zegt Kris. Hilversum - De kust nabij de Engelse badplaats Eastbourne is van een adembenemende schoonheid. Het lieflijk glooien de Zuid-Britse landschap gaat hier abrupt over in een grillige kustlijn van ijzingwekkend steile krijtkliffen. Op Beachy Head stromen de toeristen toe om tientallen me ters lager de golven tegen de kliffen te zien slaan. Maar de spectaculaire rots trekt ook be zoekers van een heel ander kali ber aan: de afgelopen 35 jaar zijn bij Beachy Head zo'n 360 mensen een zelfgekozen dood tegemoet gesprongen. Dat zijn gemiddeld ongeveer tien zelfmoorden per jaar, maar de afgelopen twintig jaar ligt het gemiddelde op 17, vertelt Dr. Rots bij badplaats Eastbourne geliefde plaats voor mensen die leven beu zijn Surtees, medisch archivaris, in de documentaire Beachy Head van Roel van Broekhoven. De film, waarin het schilderachtige Beachy Head prachtig is vastge legd, illustreert het contrast tus sen de drukke badplaats East bourne, een geliefd oord onder gepensioneerde vakantiegan gers, en de uitgestrekte kustlijn verderop. Toeristen stappen massaal in de bus om Beachy Head van dichtbij te bewonde ren. Ze drentelen gewapend met camera's voorzichtig langs de afgrond. Op het meest idyllische punt van Beachy Head prijkt aan de voet van de kliffen een vuurtoren. Dit is ook de meest geliefde plek onder de springers, zo heeft de medisch archivaris onderzocht. Als je dan toch dood wilt, dan maar op een oogstrelende loka- tie, zo verklaart hij. Slechts twee springers overleefden hun val van de krijtkliffen. Bill zag het leven vijf jaar gele den niet meer zitten en wierp zich over de rand. Hij brak 'slechts' zijn rug, maar is nu blij dat hij nog leeft. Bill legt aan Van Broekhoven uit wat een sprong van de klif betekent. „Het is geen enkeltje paradijs", zegt hij, „meer een uitweg uit de hel." Steve daarentegen worstelt met het feit dat zijn zelfmoordpogin gen keer op keer mislukken. De ze keer pak ik het drastisch aan, dacht hij, toen hij bij vrijlating uit de gevangenis vroeg om een enkeltje Beachy Head. Hij leeft nog, maar sluit niet uit dat hij binnenkort opnieuw een poging waagt om een eind aan zijn le ven te maken. Kustwacht Beachy Head houdt ook de plaatselijke politie en de kust wacht flink bezig. Politiemensen worden te pas en te onpas naar de kliffen geroepen om meldin gen van mogelijke zelfdoding te checken. Op de kustwacht rust de taak de vaak zwaar toegeta kelde lijken naar boven te halen, terwijl de nieuwsgierige toeris ten op gepaste afstand dienen te blijven. De medisch archivaris heeft een intensieve studie gemaakt van Beachy Head als zelfmoordloka- tie. Vlak voor de plek waar het land schap in zee overgaat, naast de halte voor de toeristenbus, staat een telefooncel. Vlak ernaast prijkt op een houten bord een telefoonnummer van een hulp organisatie: het laatste redmid del voor desolate zielen. Door de combinatie van de prachtige beelden en de realisti sche verhalen over de zelfdodin gen beklijft na het zien van Bea chy Head een nogal surrealis tisch gevoel. De even schilder achtige als grimmige kustlijn kan het immers niet helpen dat het leven de radeloze mens soms tot fatale beslissingen dwingt. Berrit de Lange Beachy Head, morgenavond om 22.40 uur bij de NPS. -Nico Postma "mum - Nederland is in de "én Idols. De aanstaande ezingen in de twaalf provin- de coalitiebesprekingen op jlnnenhof staan in de scha- )>ij de vraag of het vanavond lm of Jamai wordt. „Net als Brother krijgen de kijkers (voel dat ze invloed hebben >n uitslag", verklaart media- oog Peter Hofstede het suc- m de tv-hit. icces ontstond achttien geleden met de groot audities in het land. Ie- herinnert zich nog de mmende zangpresta- dansjes van de door- toch zelfverzekerde deel- i rs. Ook absoluut nieuw op (evisie was de snoeiharde van de strenge juryleden, jtste weken vormen de kij- jchter zelf de jury. Vanuit )eg of de huiskamer ma- I zelf deel uit van het tele- jektakel en juist dat is vol- iofstede de kracht van de n „De massa krijgt het ge lat ze personen kunnen jtschuiven of kunnen af- en. Enkele maanden gele- Igen we hetzelfde rondom t Bos. Hij was een idol, vas hij een nobody en in- yerd hij iemand en toen i we er met z'n allen ach teraan. Dat kwam door de pro minente rol van de opiniepeilin gen op de televisie. Als de lijst trekker met zijn antwoorden niet scoort, dan stemmen we hem gewoon weg. Saamhorigheid Volgens de mediasocioloog gaat de samenleving gebukt onder het gebrek aan saamhorigheid. „De loyaliteit van vroeger is ver dwenen. Sinds het einde van de verzuiling kampt de samenle ving met fragmentisering en in dividualisering. We missen de saamhorigheid, maar we kun nen het nog wel in spelvorm spelen. Dat houdt de mensen tegenwoordig bezig. Het is een spel vol emoties, triomf en ver nedering. Dat maakt van Idols een succes. Het programma vult een lancune. Het vult de grote sociale leegte, want die machte loosheid kwelt ons." Zo is de Tweede Kamer ook een ritueel geworden, want de echte politiek gebeurt tegen woordig in Brussel. In Den Haag doen ze net alsof dat niet zo is. Daar heeft de televisie voor een belangrijk deel de plaats van het politieke spel ingenomen. We geloven in dat spel, want de we reld wil bedrogen worden. We zijn een ludieke samenleving ge worden, waarbij Idols belangrij ker is dan de realiteit: de wacht lijsten in de zorg, de problemen in het onderwijs of de provincia le statenverkiezingen." Idols biedt daarentegen de kersverse mogelijkheid om nieuwe bekende Nederlanders te lanceren. Vroeger waren er slechts enkele bekende Neder landers die als idolen fungeer den. Als een tube werden ze uit geknepen. Steeds dook hetzelf de kliekje op in allerlei program ma's, waardoor het publiek op ze uitgekeken raakte. In de illu- siefabriek Idols worden bekende Nederlanders nu aan de lopen de band vervaardigd. Massaal kiezen we vanavond een win naar en dat beschouw ik als een overwinning van de teledemo- cratie." Staatssecretaris bij Idols Staatssecretaris C. van Leeuwen (Cultuur en Me dia) bezoekt vanavond het programma Idols waar de 15-jarige Jim en 16-jarige Jamai de finale strijd aan gaan om de titel Idol 2003 in de wacht te slepen. Van Leeuwen krijgt de taak de binnengekomen uitslag via de telefoon en sms aan het presentatieduo door te ge- dorp/mediaredactie - 'Je fdt dat je personeel niet Jouwen is, maar je kunt t bewijzen? Schakel ons Wij leveren het bewijs ferborgen camera. Of heb Hief zelf betrapt op een Igings) camera, maar wil pe daar niets mee doen? band op en wij zenden boft er heet aan toe te in de rubriek 'Heter- i Crimecafé, het nieu- laadprogramma dat Ve- naf 21 maart gaat uit- Deze week verschenen in diverse kranten oproepen aan ondernemers, waarin ze werden gevraagd zich te melden als zij vermoeden dat personeelsleden stelen of frauderen. Presentator en misdaadverslaggever Bas van Hout gaat vervolgens met de verborgen camera aan de slag om het bewijs te leveren terwijl zij dat niet hard kunnen maken. De CNV Dienstenbond reageert verbolgen. Bestuurder Richard Leloux: „Vanwege de kijkcijfers worden alle vormen van privacy van werknemers overboord ge zet. Als een verborgen camera wordt ingezet om amusement te Olav Mol is blij dat er wat spanning komt in Formule 1-races maken, kan ik me dat nog voor stellen, maar als dat tot doel heeft om mensen blijvend te be schadigen, vraag ik mij werkelijk af waar de pulpgrens ligt". Veronica reageert afwijzend op de kritiek. „Wij doen niet meer dan het registreren van misda den. Wij lokken niets uit en pro voceren niet", aldus een verkla ring van Bas van Hout. „Het CNV keert de zaak om. Niet de werknemer, maar de werkgever is het slachtoffer. Bovendien hebben we besloten om daders onherkenbaar in beeld te bren gen." Hilversum - De onvoorspelbaar heid is terug in de Formule 1. En daarmee de spanning. Dat is de overtuiging van Olav Mol, pre sentator van RTL Grand Prix, het programma op RTL 5 dat ook dit seizoen weer alle trainin gen en wedstrijden uitzendt. Wat Mol betreft staat het dan ook niet bij voorbaat vast dat coureur Michael Schumacher zijn zesde wereldtitel binnen haalt. Maar Mol krijgt lang niet van ie dereen gelijk. Zijn eigen com mentator Jan Lammers en ook de Nederlandse Formule 1-cou- reur Jos Verstappen denken dat Schumacher, met zijn weer snellere Ferrari, niet te verslaan is. Toch is er dit jaar reden voor discussie vooraf. Na weer een kampioenschap van Schuma cher vond de organisatie van de Formule 1 vorig jaar dat er iets aan de regels veranderd moest worden. Als elk jaar dezelfde wint, haken de kijkers uiteinde lijk af. Mol: „En wat in het voet bal vervolgens jaren duurt of nooit lukt, doen ze in de Formu le 1 in een paar weken." De veranderingen zijn op het oog klein, maar samen zijn ze ingrijpend. Een greep uit de lijst: de puntentelling is anders, de coureurs hebben op vrijdag geen vrije training meer, maar moeten op een vast moment één 'vliegende ronde' rijden om de startpositie te bepalen. Bo vendien mogen de coureurs na zaterdag niet meer bijtanken. Mol:Alleen al die regels zorgen voor een heel nieuw tactisch spel. Tien kilo brandstof extra betekent namelijk dat de auto drie- tot viertiende seconde lan ger doet over een ronde." Software Ook niet onbelangrijk is dat de software van de auto's tijdens de race niet meer mag worden bijgewerkt en dat vanaf de race in Engeland de elektronische hulpmiddelen als traction con trol (tegen doorslippen) en de semi-automatische versnellings bak verboden zijn. „De techniek is zover dat de computer na een rondje exact weet hoe hij de au to het hardst over de baan kan laten rijden", weet Mol. „De coureur is er dan alleen nog Olav Mol zal ook dit jaar de Formule i-beelden van commentaar voorzien. Foto: GPD voor het bijsturen. Er gaan wed strijden voorbij dat Schumacher zelf niet schakelt." Technisch minder geavanceerd en regels die de boel wat on voorspelbaarder maken. „Het kan in het voordeel zijn van coureurs als Jos Verstappen. Hij kan enorm hard rijden en bij voorbeeld goed schakelen. Het zou mij niet verbazen als er ver rassingen komen. Bijvoorbeeld dat Schumacher niet meer als vanzelfsprekend als eerste weg mag. En als hij ietsje achter in het veld vertrekt, moet hij meer van zijn kwaliteiten laten zien om eerste te worden." Vanwege de nieuwe regels heeft RTL ook de uitzendingen aange past. Mol: „De vrijdag is belang rijker geworden, dus vatten we die 's avonds samen, althans tij dens de Europese wedstrijden. In Australië ligt dat iets anders vanwege het tijdsverschil. We zenden vrijdag niet live uit, want dan werken de meeste mensen nog." Zaterdag volgt de tweede trai ning live met aansluitend de persconferentie met de drie snelste. Zondag voor de race is er de traditionele voorbeschou wing. Daarin kunnen nu ook beelden zitten van de briefing van de coureurs op zondag om dat daar nu camera's bij mogen. En natuurlijk is het onderdeel pitspost terug, waarbij kijkers vragen kunnen stellen aan cou reurs of anderen uit de Formule 1. Wat Mol betreft kan Verstappen dit seizoen wel wat puntjes bij elkaar sprokkelen. Hij heeft de coureur hoog zitten. Als het ma teriaal meewerkt, zou het moe ten kunnen. Voor de kijkcijfers is Verstappen niet heel belang rijk. „Er kijken ongeveer 150.000 mensen meer als hij rijdt." Dolf Rogmans Grand Prix Australië bij RTL 5, komende nacht voorbeschou wing om 02.40 uur, race om 04.00 uur, herhalingen morgen om 13.00 uur 14.00 uur. - De Unesco, de VN- tóe voor onderwijs, we- ppen en cultuur, heeft Jjkse prijs voor de pers- Idit jaar toegekend aan 'ische journaliste Amira e verslaggeefster van de jaaretz is de eerste en paëlische journalist die Palestijnse gebieden |de VN-organisatie heeft onderscheiden door Jitengewone betrokken- r onafhankelijkheid en ted. „Als Israëliërs en [en vrede sluiten, komt mensen als Hass die Feiten kunnen kijken en aldus directeur- Tkoïchiro Matsuura van RADIOGEZICHT 056) ging in december i de stad Gaza wonen en Ie vier jaar later naar h op de Westelijke Jor- 'r' feowel de Israëlische mi- tzagsdragers als de Pa- I Autoriteit haar tegen stuurt zij verhalen naar it waarin zij veel mee lt het moeilijke leven lestijnen toont. .rrjrijs, die vorig jaar naar iwaanse journalist Ge- ota ging, is een be- 25.000 dollar verbon- 0fle vorig jaar in Neder- kreeg toen de Prins uitgereikt. _L_ Hilversum - De AVRO geeft vanavond om negen uur alvast een voorproefje van de nieuwe avontuur lijke reeks Wie is...de mol die afgelopen najaar in de ongerepte wildernis van Canada is opgenomen. Pre sentatrice Angela Groothuizen praat met ex-kandi daten en toont de beste fragmenten uit de voor gaande drie series. Tevens blikt ze vooruit naar de nieuwe afleveringen met tien nieuwe kandidaten. De kandidaten kennen elkaar niet, ze weten niet hoelang ze wegblijven. Ze weten alleen dat er een verrader, een saboteur, een mol in hun midden is. Iemand die niet te vertrouwen valt, omdat de mol de opdrachten tot een minder goed einde probeert te brengen. Gaandeweg sluit het net om de mol, omdat in iedere aflevering een kandidaat naar huis wordt gestuurd die het slechtst scoort in een test over de saboteur. Wie dat is zal ook de kijker conti nu bezighouden. Het radioprogramma Schiffers.FM gaat de kijker daarbij een handje helpen. Elke maandagmiddag wordt op Schiphol de afgevallen kandidaat opgevangen. Deze afvaller heeft een be langrijke muzikale aanwijzing meegenomen. Ook op internet biedt de AVRO extra achtergrondinfor matie over de deelnemers en de reis door Canada. Foto: AVRO diotaart je wilt en ik bak hem voor je, met gratis slagroom. Heb je een bepaald ritueel tijdens het presen teren? Zeker, ik beweeg met enige regelmaat mijn tong en lippen en laat dan tegelijkertijd mijn stembanden trillen. Krijg je veel reacties van luisteraars? Ja, mijn mediaprogramma is nogal consu- mentgericht, steeds meer mensen weten ons te vinden. Onze PDC- en ShowView-ac- tie VideoVenijn zorgt momenteel voor wan hoop bij de lieftallige secretaresses van de AVRO. Luister je zelf veel naar de radio? Êb Thuis? Nee. Ik kan niet meer als normale luisteraar luisteren. Maar onderweg en op het werk zap ik me suf. Favoriete programma? (zingt): 'Sky Radio Honderd Punt Zeven En Honderd Punt Vier FM!' Geniaal. Het effect van elke plaat wordt gemeten. Niet dat het iets met radio van doen heeft, maar zo'n blok als Coffee Break (9-12u) zit knap in el kaar. Favoriete presentator? Iedereen en niemand. Zo kan ik intens ge nieten van een tenenkrommend slechte pi raat of van de doortrapte marketingmachine achter elke lettergreep van een 538-DJ. Maar mensen als Rob Trip, Giel Beelen, Barry Paf, Peer van Eersel, Jeroen Pauw en Tom Mul der communiceren ieder voor zich perfect met hün publiek. Respect! Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Voor het Jeugdjournaal. Dat lijkt me fantas tisch. Naam: Roeland van Zeijst Leeftijd: 28 Radioprogramma: Antenne 2 Zenden AVRO Radio 2 Altijd al bij de radio willen werken? Ja, ik heb dit vak altijd al he-le-maal in de vingers willen krijgen. Van zelf kabels door de modder uitrollen tot de programmalei ding voeren over 35 presentatoren, ik heb het gedaan. Ik ben een visje, radio is mijn water. Hoe ben je bij de radio terechtgekomen? Op mijn vijftiende mocht ik nog niet bij de lokale omroep, toen ben ik maar naar de ziekenomroep gestapt. Daar ondervond ik aan den lijve wat radio maken voor echte mensen is, of ze nou 8 of 80 zijn, geestelijk gehandicapt of terminaal. Dat zou een ver plichte vierjarige opleiding moeten zijn voor iedereen die bij de radio wil werken. Radio-cv? Naast mijn studie heb ik heel lang aan me zelf gesleuteld. Pas in 2000 durfde ik een bandje op te sturen naar de AVRO. Twee da gen later werd ik gebeld of ik de volgende week kon beginnen in de nacht op 3FM. Sindsdien gaat alles een stuk sneller. Wat is er zo leuk aan radio maken? Radio is een bescheiden, maar magisch me dium. Ken je dat liedje? (zingt) 'Jij daar, in de radio, jij moet wel heel piepklein zijn, an ders pas je daar niet in.Toveren kan nie mand, maar voor Hans Klok spelen is erg leuk. Is radio maken moeilijk? Niet als je je weet te verplaatsen in de luiste raar. Maar zelfs op de landelijke zenders Roeland van Zeijst Foto: AVRO hoor ik zóveel ego's zonder inlevingsvermo gen waarvan ik denk 'Je hebt geen idéé waar je mee bezig bent.' Afgevallen soapies die om hun bekende kop een plek bezetten waar écht radiotalent hoort te zitten. Isabel- le op 3FM, dat is toch onbegrijpelijk! Wat voor soort presentator ben je? Een creatieve rare druif die voor eigenzinni ge journalist speelt. Of andersom. Ik pro beer mijn luisteraar te verrassen en hunblik- veld te verruimen, dingen te bespreken en die meteen te relativeren. Achter de scher men werken is ook goed. Ik maak met liefde een diepzinnige documentaire, aan de an dere kant heb ik net nog een week vette hitradio geproduceerd. Zeg mij wat voor ra-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31