N 'Feyenoord? Ook dat gaat hem lukken' pirk Kuijt in vijf jaar van de amateurs naar een topclub Een fusie aan de Kade heeft alleen zin als Leidsche Boys ook van de partij is HDC981 SPORT zaterdag 8 maart 2003 RANDJE BUITENSPEL plafr Willem Spierdijk ®!het hoogste amateurniveau naar een Nederlandse ei(|ub. Dirk Kuijt (22) deed er precies vijfjaar over. In Ligeving zijn er weinig twijfels over de vraag of de rijker bij zijn nieuwe club Feyenoord succesvol zal ,Hij heeft zo'n drang om te slagen, dit gaat 'm ook xste die wist dat Dirk Kuijt profvoetballer zou C(len. was Dirk Kuijt zelf. Aan tafel in huize Kuijt er wel eens lacherig over gefilosofeerd. „Dirk ifde zijn twee oudste zusjes een auto als hij rijk gorden met voetballen. De meiden lieten hem een papiertje met die toezegging ondertekenen", It moeder Joke Kuijt. Dat wordt dus uitbetalen inkort. urvrouw meldt Dirk al op vijfjarige leeftijd aan Lick Boys. Eén aspect van Kuijts spel is dan al te innen: met een enorme inzet achter de bal aan jen. Bij Quick Boys speelt hij steeds in de hoogste nelftallen, met Jan Schaap en Albert van Rijn be rt Kuijt tot de uitblinkers. „De jongens werd wel verteld ook eens naar anderen over te spelen. Ze n de bal steeds aan elkaar", herinnert moeder [zich nog. Je Van der Brugghenschool levert de jonge Kuijt este prestaties als het schoolvoetbal aan de orde Dirk was veruit de beste van de school", zegt zijn ld Dirk van Rijn. „We hebben nog de finale van fendskampioenschap gespeeld." |de vakanties staan in het teken van het voetbal, rezin Kuijt wordt geacht weer terug te zijn in Kat- |als de trainingen bij Quick Boys beginnen. En vakantieweek bij Centerparcs wordt onderbroken Dirk de gelegenheid te geven Katwijk Dl met 9-1 imaken. „Dirk bewoog hemel en aarde om bij die ftrijd te zijn. Hij dreigde zelfs alleen op de trein te ben", vertelt zijn moeder, eren interesseert Dirk niet of nauwelijks. Na zijn te jaar basisschool heeft hij geen idee welke ver- öpleiding hij moet volgen. „Hij was ervan over- I dat hij profvoetballer zou worden. Ik heb hem naar de LTS gestuurd en hem gezegd schilder te Jen. Er zijn zoveel jongens van Quick Boys schil der, zei ik hem. Zelf dacht-ie om, net als zijn vader, te gaan varen, als het niet zou lukken als voetballer", zegt zijn moeder. Steeds meer mensen zien het talent van de jonge Dirk. Na afloop van een wedstrijd tegen een jeugdelf- tal van Feyenoord in Rotterdam geeft een vader van een van de tegenstanders Dirk een rijksdaalder. Hij voegt aan dat gebaar profetische woorden toe. „Wij zien jou hier nog wel eens terug." Belangstelling van profclubs is er wel, maar de namen van die clubs spreken moeder Kuijt niet aan. „In overleg met Quick Boys hebben we die belangstelling niet eens aan Dirk verteld. Ik vond dat-ie bij Quick Boys moest blijven, daar is de jeugdopleiding toch goed." Bij zijn club verbazen de trainers zich erover dat de interesse van de grote clubs voor Kuijt uitblijft. „Dirk was niet een jongen die de bal duizend keer hoog hield of er een schaar uitgooide. Maar hij heeft wel een hele goede techniek. Hij was alleen maar bezig met de vraag: hoe kan ik een doelpunt maken?", ver telt de toenmalige jeugdtrainer Dirk van Duijn. Maar ook z'n mentaliteit valt op.Als-ie rondjes moest lo pen om het veld en je zei dat-ie niet mocht afsnijden bij de cornervlag, dan smokkelde hij nog geen me ter." Op z'n zeventiende debuteert Kuijt in het eerste van Quick Boys. Zes wedstrijden staat hij aan het einde van het seizoen in de basis. De Katwijkers, die tot dan matig draaien, winnen zes keer op rij. Veel langer ple zier heeft Quick Boys niet van Kuijt, hij is opgemerkt door FC Utrecht en hij tekent een B-contract om het seizoen daarop in het tweede elftal te spelen. Eigenlijk vindt Dirk het tweede elftal maar niks. „Geef me de kans me te bewijzen in de A-selectie, ik kan al tijd nog naar het tweede", probeert hij bij manager Hans van Breukelen en trainer Mark Wotte. Uiteinde lijk heeft hij maar een week nodig om zich in de se lectie van het eerste te spelen. Op de eerste trainings dag loopt hij iedereen op afstand tijdens een Cooper- test. En als hij door blessures tijdens de voorbereiding mag invallen in het eerste tijdens een oefenpotje te gen Montfoort, schiet hij er zes in. Wotte weet het nog goed. „Vanaf de eerste training in Utrecht was duidelijk dat Dirk maar één ding wilde: slagen in het betaalde voetbal." Ook Dirks vriend Dirk van Rijn kan zich die beginperiode nog goed herinneren. „Toen ik Dirk Kuijt was er altijd van overtuigd dat hij profvoetballer zou worden. Foto: Cees van Hoogdalem het hoorde over die Coopertest en die zes doelpunten die hij maakte, wist ik het eigenlijk al: hij gaat het red den." De supporters van FC Utrecht sluiten Kuijt al snel in hun armen. Er wordt zelfs een fanclub voor hem op gericht. „Het begon als een grap, maar het is intussen een serieuze zaak", zegt voorzitter Mare Verhoef. „Kuijt maakte vanaf het begin indruk door die tome loze inzet, daar houden we in Utrecht van." Volgens Verhoef gunt de Utrecht-aanhang Dirk zijn transfer naar Feyenoord. „Maar of de fanclub blijft bestaan, weten we nog niet." De dagelijkse reis naar Utrecht maakt de Katwijker in gezelschap van Alfons Groenendijk, de routinier uit Leiderdorp. Groenendijk pikt Kuijt dagelijks bij sta tion Leiden op. „Alfons is de zeevader van Dirk", zo wordt er in huize Kuijt waarderend over Groenendijk gesproken. (Een 'zeevader' is een ouder persoon die zich over de kinderen ontfermt als de echte vader op zee is.) „Stel dat Dirk dagelijks met een rare patser in de auto had gezeten, dan was Dirk daar misschien door beïnvloed", denkt moeder Joke Kuijt. Maar ei genlijk ook weer niet. „We hebben 'm altijd op het hart gedrukt normaal te blijven doen. Hij is niks ver anderd, het is gewoon een nuchtere Katwijker." In de auto van Groenendijk passeert dagelijks alles wat met voetbal te maken heeft de revue. „Hij wilde alles weten", herinnert de Leiderdorper zich. „En hij pikte het op." Maar niet alleen in de auto, ook op het trainingsveld schoolt Groenendijk Kuijt bij. „We ston den vaak uren te oefenen. Ik speelde dan ballen aan, over de grond, op kniehoogte, op borsthoogte, alles. Dan riep ik 'kaats' of 'vast'. Dat soort ballen krijgt een spits honderdduizend keer. Hij werd vaster en vas ter." De Leiderdorper ziet op meer punten vooruitgang. „Door de looptrainingen van Rob Druppers is z'n startsnelheid omhoog gegaan. Hij heeft een actie ge kregen en hij is beresterk, je krijgt 'm niet van de bal." Groenendijk spreekt met respect over de mentaliteit van Kuijt. „Hij wil zo graag, hij is altijd bezig zichzelf te verbeteren. Tegenwoordig is dat niet zo vanzelf sprekend meer." Groenendijk wil zich niet op de borst kloppen over de ontwikkeling van de Katwijker. „Want hij heeft het zelf afgedwongen. Maar ik voel wel trots dat Dirk dit heeft bereikt." Veel twijfel ovei een mooie toekomst bij Feyenoord heeft Groenendijk niet. „Ik geef hem een goede kans. Zijn wil om te slagen is zo groot, dat het hem ook wel zal lukken." Groenendijk vindt wel dat Kuijt nog beter moet wor den. En zo denkt Mark Wotte er ook over. „Hij moet nog sneller handelen in de kleine ruimte. Het tempo ligt steeds hoger. Dat laatste stapje naar de top moet hij nog zetten. Je kan Dirk nu een 'zeer gewaardeerde spits van FC Utrecht' noemen. Als je slaagt bij Feyen oord, dan ben je een topspits." Ooit wil Kuijt weer terug naar Quick Boys, vertelde hij eens in een interview met deze krant. Maar wie 'm eerder aan het werk wil zien in Katwijk; deze zomer weer op dinsdag en donderdag op het pleintje bij sporthal Rijnsoever. Met zijn vriend Dirk van Rijn en Quick Boys-spelers Jan Schaap en Derek en Mathijs van der Plas. Van Rijn: „Je begrijpt dat het er behoor lijk fanatiek aan toegaat met Dirk Kuijt op het veld." Ga je lekker wethouder? Het duurde even, maar nu Alexander Pechtold zijn hockey- hoofd uit het zand heeft getrok ken, zijn de rapen gaar aan de Boshuizerkade. De boodschap die onze sportwethouder van de week naar de dreutelende fusie partners zond, viel niet mis te verstaan. En nu heel snel gaan samenwerken, anders zeg ik jul lie de veldhuur op, daar komt het op neer. Zo mag ik het horen Alex. Dit is mannentaal. Twee weken terug riep ik Pecht old op zich eens krachtig te gaan bemoeien met de Leidse fusiesoap en een einde te maken aan het gekrakeel aan de Kade. Dat kwam mij op een veront waardigd en warrig mailtje van Leefbaar Leiden te staan. Vol gens gemeenteraadslid Daniël van Schoonderwoerd den Beze- mer van de Leefbaren had ik er geen bal van begrepen. De wet houder van sport had Leefbaar lid Jan Oudshoorn (in de stad beter bekend als Kale Jan) de ge legenheid gegeven om te streven, en nu citeer ik Van Schoonder woerd den Bezemer even, de he ren van de Boshuizerkade bij el kander te brengen en mogelijk een fusie overeen te komen'. Van S: den B. voegt daar in zijn mail nog aan toe: 'Dat een en ander kosten met zich mee brengt ter ondersteuning van de plannen was de wethouder een duidelij ke zaak.Snapt u het? Ik ver moed dat Van S. den B. even ge steld wilde hebben dat al die rondjes voor de hele kantine die Kale Jan bij LFC, VNA en Leid- sche Boys heeft gegeven voor re kening van Pechtold waren. Afijn, Leefbaar Leiden is dus aan het bemiddelen geslagen. Het resultaat? Zoals ik al voor speld had: nul, komma niks. Goed hoor, die politieke ver nieuwing maar we waren er pas echt wat mee opgeschoten als al die rumoerige hervormers meer hadden gekund dan een grote mond opzetten. Of ze nou van de Leefbaren zijn of van Fortuyn, als ze eenmaal met de touwtjes in handen staan, heb ben ze geen benul hoe het nu verder moet. Omdat ze bij LFC geen Leidsche Boys willen heten en omdat ze bij Leidsche Boys alleen maar Leidsche Boys willen heten, leek de fusie van de baan. UDWS, waar de spelers van het eerste worden betaald en dat om die reden door de andere drie clubs buiten de besprekingen werd ge houden, zag zijn kans schoon en opperde een ander plan: een nieuwe Kadeclub zonder Leid sche Boys. Ho, riep eindelijk de wethouder van sportzaken, tot hier en niet verder. VNA en LFC zijn op de laatste ademstoot na de pijp uit en UDWS wordt met wat geld van buiten kunstmatig in leven gehouden. Drie keer nul is nog altijd niks, heeft Pechtold uitgerekend. Precies. Een fusie heeft alleen zin als Leidsche Boys, de enige club aan de Kade die nog wat voorstelt, ook van de partij is. - -1' Komende donderdag wordt er in de Boshuizer kantines weer ver der geouwehoerd over de vraag of en hoe er met de buren onder een dak kati worden geleefd. De wethouder schijnt serieus van plan te zijn zich in eigen per soon in de leeuwenholletjes te wagen. Wat een kerel hè. Trek je wel een beetje ouwe kleren aan Alex? Misschien komt het door de griep die al een paar dagen mijn bewustzijn vernauwt, maar dat er Feyenoorders zijn die van Pierre van Hooijdonk afwillen, kan ik echt niet vatten. Sinds Ove Kindvall, heel ver weg in de vorige eeuw, hebben ze in De Kuip niet meer zo'n goede mid- voor gehad. In 1970 dankte Fey enoord de Europa Cup 1 aan een lepe boogbal van Kindvall en 32 jaar later pegelde Van Hooijdonk Feyenoord in zijn eentje naar de UEFA Cup. Op handen dragen zo'n prijsschut ter, zou je zeggen. Maar in De Kuip denkt lang niet iedereen daar zo over. Vandaar dat Pier re er geregeld tegen opgestoken middelvingers aan kijkt. Heeft Van Hooijdonk de fans die niet aan zijn voeten liggen iets vreselijks aangedaan? Welnee. Als ik die idioten die aan die middelvingers vastzitten, goed begrijp, nemen ze het hun top scorer kwalijk dat hij een zwak voor NAC heeft en daar ook voor uitkomt. In zijn Brabantse jon genskamertje fantaseerde Van Hooijdonk vroeger niet van doelpunten maken voor&yen- oord, maar van schittermals spits van Steenbergen, wie weet zelfs van RBC of, maar dat was misschien wat al te hoog gegre pen, van zijn favoriete club NAC Maar zijn ijveren intelligentie brachten Van Hooijdonk nog veel verder dan Breda. Het mooie aan Pierre is dat hij zijn eenvoudige afkomst (als mens en als voetballer) nooit zal ver loochenen en dat hij zich door niemand de wet laat voorschrij ven. Niet door trainers, niet door bestuurders en zeker niet door die militante Feyenoord- fans die hem niet pruimen om dat hij zijn oude liefde NAC zo nu en dan nog knuffelt. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@damiate.hdc.nl Ergün: „De twee oudsten begeleiden de twee jongsten. Wij zijn niet zo'n voor stander van elftallen waarin jongens uit veel verschillende culturen samenspe len. Dat geeft geen binding, iedereen heeft zo zijn eigen opvatting over voet bal. Turkse en Marokkaanse jongens willen altijd móói voetballen, panna spelen. Bij UVS hebben özcan en ik ge leerd om ook degelijk en overzichtelijk te voetballen. özcan: „Ik ben ook begeleider van het team van Hakan. Op zijn leeftijd is ple zier nog het allerbelangrijkste. Het zat nog maar net op voetbal en hij kwam al met een beker thuis." Ergün: „Hoe vaak heb je gescoord? Twee keer? Dat is te weinig, zei ik en dan keek hij verbaasd op. Ach, hij is de echte topper van de familie." Taco van der Eb leiden - Voetbal is de sport van de broers Ergün en Özcan Bayram. Ergün (20) hikt tegen het eerste elftal van Katwijk aan en Ozcan (17) speelt in de Ai van UVS. De oudste van de twee werkt op de crediteurenafdeling van Heineken, de jongste zit in 4 havo van het Vlietland College. De flatwoning van Ergün (links) aan de Leidse Marnixstraat dient als decor. van het huidige seizoen ben ik via een voormalige jeugdcoördinator van Kat wijk bij die club terechtgekomen." özcan: „Ik vind dat mijn broer meer ta lent heeft dan ik. Hij is een aanvaller en technisch beter." Ergün: „Ik heb inderdaad een neusje voor de goal, maar özcan kan als verde diger vrije trappen prachtig op maat ge ven. We hebben maar een paar keer sa men gespeeld en ook een paar keer te gen elkaar gestaan. Ik wilde natuurlijk niet van mijn kleine broertje verliezen." Özcan: „En ik wilde van mijn grote broer winnen." Ergün: „We zullen met voetbal allebei proberen het hoogste te halen wat er in zit. Onze ouders steunen ons daarbij. Ik heb geduld en ik weet dat ik het eerste elftal van Katwijk kan bereiken." Özcan: „Ik speel hopelijk binnen een paar seizoenen in UVS 1. We hebben twee jongere broertjes. Ercan, in de Cl van Roodenburg en Hakan in de F1 van diezelfde club. Let op Hakan, hij heeft niet voor niets dezelfde voornaam als Hakan Sükür, de levende legende van het Turkse voetbal." 'cn 1: „Ik was twee jaar oud toen we t Turkije naar Nederland verhuis- ugün moet toen dus vijf zijn ge- - Ik ben eerder met voetbal begon- lan mijn oudere broer. Vijf jaar bij unum en de afgelopen vijfjaar bij Ergün vond dat ik moest overstap- 1: „Ik voetbalde inmiddels ook, bij en ik vond dat özcan stilstond in ntwikkeling. Dat had ik goed ge- Hij is sindsdien met grote stappen lit gegaan." jR: „Hoewel ik het ook bij Lugdu- 1 L" erg naar mijn zin had." „Van UVS ben ik naar Quick gegaan. Daar kreeg ik in mijn twee- ir als A-junior problemen over het at ik wel eens zaalvoetbalde bij Bax. ïrde terug bij UVS en aan het begin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23