Deadline voor Irak: 17 maart PRIJZENCIRCUS 'Te veel zwakke spelers in deze regio' IMMO Kever knaagt aan dak Academiegebouw Reacties lezers: Jamai de beste, maar Jim wint za. 8 zo. 9 maart Oorlogsultimatum VS en Britten Universiteit wil lesgeven in voortgezet onderwijs Leiden Houd Leiden schoon Riskeer geen boete Zondag 9 maart extra koopzondag" Beursindex is net een vallend mes SPECTACULAIR OCCASION FESTIVAL GROENOORDHALLEN www.occasionfestival.nl U Leidsch Dagblad NR. 43175 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 !abinet schiet iluimveesector e hulp Dutroux zich aan tant slachtoffers Espresso voor het oik' is instanthit hilips en DE Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 8 MAART 2003 bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN www.immo-rijnstede.nl uijt in vijfjaar an amateurs laar topclub Ganzenborden' oor antwoord p levensvragen egenstanders neltram eisen itspraak Leiden rldius als het goud in het r wordt beproefd, t trouw in enspoed HET WEER Overdag L-J droog K&S 8/io° zw 4/6 MMENTAAR IRAK nrapportage van de chef de VN-wapeninspecteurs, Blix, heeft de tegenstellin- de Irak-crisis verder ver- it Voor- en tegenstanders oorlog tegen Saddam gebruiken de bevindin- Blix om hun eigen gelijk ijzen. Dat is ook geen want het rapport blinkt diplomatieke dubbelzin- n. Enerzijds weigert Irak je medewerking, ander- •nt het regime zijn goede et de vernietiging van 34 al- udraketten. oijk, Duitsland, Rusland en zijn het met Blix eens, dat rake is van een substantiële apening door Irak. Zij zijn )ok bereid de wapeninspec- nog vier maanden de tijd te om hun werk af te maken, itten en met name de Ame- en zijn het gedraai en ge- van Saddam beu. Zij eisen e Veiligheidsraad volgende stemt over een resolutie, agdad tot 17 maart de tijd zich volledig te ontwape- i3.pi. e; jim fSi 27. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De VS, Groot-Brit- tannië en Spanje willen Irak tot maandag 17 maart de tijd geven onmiddellijk, onvoorwaardelijk, volledig en actief te ontwapenen. Gebeurt dat niet, dan wordt er militair ingegrepen. De Britse mi nister van buitenlandse zaken Straw heeft dat gisteren voorge steld in een zitting van de Veilig heidsraad in New York. Drie vetogerechtigde landen, Frankrijk, Rusland en China, spraken zich echter opnieuw uit tegen een snelle oorlog. Het ulti matum is toegevoegd aan een resolutietekst die volgende week in stemming wordt gebracht. President Bush maakte donder dag duidelijk het standpunt van alle landen te willen horen. Als een meerderheid uitblijft of als er een veto wordt uitgesproken, zullen de VS toch optreden in dien dat nodig is, aldus Bush. 'De Franse minister van buiten landse zaken De Villepin zei gis teren niets van een ultimatum te willen weten, en dreigde met een veto. „Dit is de logica van oorlog, en die logica accepteren we niet." Straw lanceerde zijn voorstel na rapportages van de hoofden van de VN-inspectie teams, Hans Blix en Moham med el-Baradei. El-Baradei van het atoomagent schap IAEA meldde dat er geen bewijs is gevonden voor hervat ting van nucleaire programma's door Wilfred Simons leiden - Wetenschappelijk me dewerkers van de Faculteit der Wiskunde en Natuurweten schappen gaan lesgeven op scholen voor voortgezet onder wijs in de regio Leiden. Zij gaan er de moeilijk vervulbare 'kleine vacatures' vervullen in de vak ken wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie. Decaan Frans Saris van de faculteit is al in gesprek met de schooldirec teuren. „Ik heb hier 1200 men sen werken, daarvan zijn er tien tallen die graag een paar uur per week onderwijs willen geven aan middelbare scholieren. Laat de directeuren maar bellen! Wij zorgen ervoor." Saris doet het niet voor niets. Hij maakt zich zorgen over de te loorgang van het onderwijs in (advertentie) pstelling van de Verenigde 1 roept steeds meer vragen Iet president Bush valt niet te praten over het vinden ■ren oplossing binnen de Vei- idsraad. In een toespraak let Amerikaanse volk zei hij iemand toestemming nodig )ben om Irak aan te vallen. Bush is er kennelijk geen erug. Hij heeft zich zo sterk akt voor een afstraffing van Hussein, dat zijn her lezing in gevaar komt wan- hij de resultaten van de VN- ninspecties serieus zou ne- Het rapport van Blix geeft wél reden toe. dent Bush wekt de indruk meer waarde hecht aan 2 ehoud van zijn imago van reter bij het Amerikaanse ek, dan dat van verant- delijk wereldleider. Zijn leidt tot grote inter- nale verdeeldheid, die meer 's in zich bergt dan het regi on Saddam Hussein. Een Igang' van Bush moet daar- snel op het diplomatieke dd worden uitgevochten, d dringt Schneider Laatste weekend Drakenbloed Bevergeil gratis kinderspeurtochten en... gratis toegang! Museum Boerhaave Leiden Lange St Agnietenstraat 10 www.museumbocrhaave.nl de exacte vakken in Nederland. Recente plannen van minister Van der Hoeven van onderwijs, die de studielast in het voortge zet onderwijs wil verlichten, lij ken neer te komen op het 'uit kleden van de exacte vakken'. Saris vindt hij het ongewenst als biologiestudenten geen natuur kunde in hun vwo-vooroplei- ding krijgen. Die kans zit erin, want in het studiehuisprofiel 'natuur en gezondheid' zit na tuurkunde niet in het pakket. „Ik vrees dat wij straks met eer stejaarsstudenten worden ge confronteerd die niet aan onze instroomeisen voldoen. Ik zeg het maar meteen: wij zullen zul ke studenten weigeren!" Versterking van de band tussen de bètasecties op de scholen en de faculteit moet veel doelen dienen. Allereerst wil Saris dat leerlingen goed exact onderwijs krijgen. Daarnaast is het recla me voor zijn faculteit, die meer dan de helft van zijn studenten uit de Leidse regio krijgt. Ook wil hij het imago van het exacte onderwijs verbeteren, dat bij veel leerlingen niet erg populair is vanwege de zwaarte ervan éh vanwege de 'managerscultuur' die Nederland in zijn greep heeft. Maar onze maatschappij vraagt net zoveel bèta's als ma nagers, meent Saris. Pagina Ri: 'Onderzoekers moeten zo dicht mogelijk bij elkaar zitten' door Silvan Schoonhoven leiden - Bonte knaagkevers vre ten het dak van het Academie gebouw kapot. Het verdrijven van het beest uit het gebouw aan het Rapenburg en het her stellen van de schade gaat de universiteit miljoenen euro's kosten. Rector Douwe Breimer van de Universiteit Leiden zegt in een interview met Vrij Neder land dat hij zelfs niet uitsluit dat hij het gebouw moet 'afstoten'. „Dat is natuurlijk geen serieuze overweging", relativeert hij nu die woorden. Hij heeft er maar mee willen zeggen hoe rigide de keuzes zijn waar de universiteit voor kan komen te staan, nadat jarenlang de geldkraan steeds verder is dichtgedraaid. Vorig jaar kwam al het verkopen van delen van de kostbare universi taire collectie ter sprake. De knagende insectenlarven in de dakbalken van het Acade-' miegebouw worden binnenkort vergast. Daarna moeten restau rateurs delen van het geperfo reerde houtwerk vervangen. Te gelijkertijd met het aangetaste dak worden andere gedeelten van het gebouw onderhanden genomen. Architectenbureau Veldman&Rietbroek werkt daar voor een plan uit. De Leidse universiteit draagt met zijn sterrenwacht, hortus botanicus en andere relikwieën uit het academische verleden een relatief zware last met zich mee, zegt universitair vastgoed beheerder Frans Dekker. Het Rijk geeft universiteiten geld voor onderwijs en research, niet voor het onderhouden van dure monumenten.Universiteitsvoor- lichter Wim van Amerongen zegt dat in het komend jaar een nieuwe discussie op gang moet komen over de functie het Aca demiegebouw. Hij denkt aan het versterken van het museale as pect ervan. „Je kan er prachtige rondleidingen geven." Pagina Ri: 'Leidse universiteit gehandicapt door monumenten' in Irak. Unmovic-chef Blix hield wederom een 'enerzijds-ander- zijds verhaal'. De laatste maand is Irak actiever, maar hij zou het geen 'onmiddellijke' medewer king willen noemen, zei hij. De verhoren van Iraakse experts verlopen niet naar wens, maar er zijn geen bewijzen gevonden voor de ondergrondse of mobie le laboratoria die er volgens de VS moeten zijn. Blix zei 'nog maanden' nodig te hebben voor de inspecties, als Irak voluit meewerkt. Uit de reacties van de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien leden van de Veiligheids raad blijkt dat de verdeeldheid over de beste manier om Irak te dwingen tot ontwapening nog immer erg groot is. Volgens de Amerikaanse minister Powell (buitenlandse zaken) en Straw hebben de inspecties nog bijna niks opgeleverd, behalve het topje van de ijsberg, en gebeurt er alleen maar iets omdat Irak omsingeld is door militairen. „Er is maar een conclusie die we kunnen trekken: we moeten de druk op Saddam opvoeren, we moeten hem voor het blok zet ten", aldus Straw. Powell zei dat Irak al twaalf jaar hetzelfde spel letje speelt en dat er geen sprake is van een fundamentele veran dering in de opstelling. „Wat ik heb gehoord is een opsomming van niet-medewerking." Pagina Buitenland: Impasse over Irak nog niet doorbroken Levenslang voor moorden Monfort bordeaux - Het HofVan Assis en in Bordeaux heeft Kamel Ben Salah vannacht in hoger beroep tot levenslang veroor deeld voor de moord op de Ne derlandse echtparen Van Hulst en Nieuwenhuis in 1999. De rechtbank in Auch had hem eerder tot dezelfde straf veroor deeld. Het hof bepaalde dat hij zeker 22 jaar achter de tralies moet blijven zonder kans op gratie. Hij werd in tegenstelling tot in Auch op alle elf de aan klachten schuldig bevonden, ook voor moord met voorbe dachte rade op Artie van Hulst. Monster van Ter Aar voor rechter Groningen- Het Monster van Ter Aar, eerder door de recht bank tot levenslang veroor deeld, staat op 27 maart op nieuw terecht. Dan dient het hoger beroep bij het gerechts hof in Leeuwarden. De 61-jari ge man werd veroordeeld voor het vermoorden van drie pros tituees. Hij had gehoopt op de langst durende tijdelijke straf die het Nederlandse rechtssys teem kent: twintig jaar. In dat geval zou hij rond zijn 75ste op vrije voeten komen. De recht bank vonniste levenslang om dat het de moord op een van de prostituees bewezen acht. In de andere twee zaken ging de rechtbank uit van doodslag. (advertenties) Nergens is de Idols-gekte zo groot als in Schoonhoven, de woonplaats van finalist Jamai. Op de gevel van zijn school, het Schoonhoven Colle ge, is duidelijk te zien wie in deze plaats de favoriet is. Foto: ANP/Robert Vos leiden - 'Als hij zingt, hoor je monotoon ge brom'. 'Het lijkt wel of hij altijd verkouden is'. 'Een irritante stem en een verkeerde toonhoogte'. 'Hier moet nog een zangpeda goge aan te pas komen'. 'Als hij gaat zingen, zet ik het geluid af. De spijkerharde commentaren op het stem geluid van Idols-finalist Jim liegen er niet om in de lezersreacties op de tv-talenten- jacht. In verreweg de meeste brieven die binnenkwamen na onze oproep worden op z'n minst vraagtekens gezet bij Jims zang kwaliteiten. Toch tippen verscheidene lezers hem wel als winnaar. „Wij denken dat het Jim wordt, maar hopen Jamai", schrijft Dorothe van Steijn uit Noordwijkerhout na mens haar hele gezin, dat vanavond aan de buis gekluisterd zit. „Hapje, drankje, tele foon wordt niet beantwoord en zeker geen visite", zo omschrijft zij haar 'avondje Idols'. Over de andere finalist, Jamai, zijn veel briefschrijvers heel wat positiever. 'Hij is het helemaal', 'een goede zang en een leuke show", 'Jamai is gewoon kikke', 'hij is spon taan en had mijn kleine broertje kunnen zijn', luiden enkele kwalificaties. Opvallend is verder dat veel lezers het nog altijd slecht kunnen hebben dat Hind vanavond niet in de finale staat. „Hind is de beste en ieder een vond dat. Ik vind het stom dat ze eruit is gestemd", schrijft bijvoorbeeld de 12-jarige Elvera Overdevest uit Zoeterwoude. Pagina R2: Het geluid gaat uit als Jim begint te zingen Wat doet u met uw snoei- afval? Gooi klein snoeiafval in de GFT bak/container; Laat voor groter snoeiafval de takken wagen komen. Bind de takken in bundels van max. 1,5 meter. Bel voor een afspraak het Servicepunt Woonomgeving: 5165501. Bied uw snoeiafval op de juiste wijze aan. Leg geen snoeiafval naast of op de wijkcontainer. Geef zwerfvuil geen kans! Samen ruimen we Leiden op. Doe mee! (advertentie) Vandaag start om 8.00 uur ons Geopend tot 19.00 uur •Uitgezonderd: Alkmaar, Almelo, Alphen a/d Rijn, Apeldoorn, Ede, Hengelo, Oosterhout, Rotterdam Oosterhof, Utrecht, Veenendaal, Zwolle. Commissaris van de Koningin Franssen voorstander van gemeente Teylingen door Robbert Minkhorst den haag - Herindeling voor Warmond en omliggende gemeenten is aanstaande. Commissaris van de Koningin J. Franssen kondigt dat vandaag aan in een vraagge sprek met het Leidsch Dagblad. „De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek zijn te versnipperd. Er zijn te veel zwakke spelers die te weinig voor elkaar krijgen", aldus WD'er Franssen. Vorig jaar begon de provincie de wettelijke procedure die herindeling van Warmond voorbereidt. Bij die procedure zijn verder Oegstgeest, Voorhout, Sassenheim, Alkema de en Leiden betrokken. Op uiterlijk 4 april moeten gedeputeerde staten hun besluit be kendmaken over de toekomst van War mond. Franssen lijkt te opteren voor een gemeente Teylingen. Hij kijkt naar de machtsverhou dingen die in de streek ontstaan. Samenvoe ging van tenminste Warmond, Oegstgeest en Sassenheim ligt dan voor de hand, zodat een logisch bestuurlijk evenwicht ontstaat in de regio, geeft Franssen aan. Er moet na melijk naast Leiden, en de nieuwe fusiege meente van Katwijk, Rijnsburg en Valken burg een derde sterke partij zijn. De statenfracties van de VVD en Groenlinks reageren verbaasd op de uitlatingen van de Commissaris van de Koningin. „Ik heb dë indruk dat hij op persoonlijke titel wat ont boezemingen heeft neergelegd", verklaart A. Ouwehand, fractievoorzitter van Groen links. „Franssen praat voor zijn beurt", meent H. Hieltjes, lijsttrekker van de WD. „Ik vind het curieus dat hij al wat zegt en verantwoordelijk gedeputeerde D. Dekker dat niet durft. Kennelijk loopt de discussie al in GS. Als de gedeputeerde alle feiten al heeft, is het laf van hem om ze niet bekend te maken." De noodzaak van een fusie tus sen Warmond, Oegstgeest en Sassenheim is voor Hieltjes 'op dit moment niet aange toond'. Zie ook het bijvoegsel Erbij amsterdam/gpd - De Amster damse effectenbeurs is gisteren met een val van ruim vier pro cent op een nieuw dieptepunt beland. De AEX-index sloot op 236 punten, de laagste stand sinds maart 1996. Amsterdam was gisteren opnieuw de groot ste daler in Europa. Sinds 1 ja nuari verloor de AEX al bijna 25 procent. Amsterdam is hiermee veruit het slechtste jongetje van de klas. Naast de oorlogstaal van Bush en de steeds zwakker wordende dollar zorgden geruchten over boekhoudschandalen bij Fords en Unilever in Amsterdam voor extra negatief sentiment. Beide bedrijven ontkennen ten stellig ste. Koersen zijn vaker het slachtof fer van dergelijke speculaties, die door sommige analisten worden toegeschreven aan hed- gefondsen. Die anticiperen op koersdalingen om op die manier geld te verdienen. Het probleem is dat beleggers deze dagen uitermate nerveus zijn op de beurs. De index is net een vallend mes, zegt Johan van der Veen- van het Belgisch-Ne derlandse effectenhuis Peter- cam. „Bodems werken blijkbaar niet meer." Vooral de banken en verzeke raars gingen gisteren hard on deruit. Beleggers zijn bang dat banken en verzekeraars nog meer voorzieningen moeten ne men. Aegon sloot gisteren 14 procent in de min. Ook ING zag 5,7 procent van de koers in rook opgaan, ABN Amro verloor 3,8 procent, Fortis 6,5 procent. Uni lever daalde 4,2 procent. minimale inruil =€1.500,— (of méér) keuze uit meer dan 2~70 auto 's gratis entree parkeren LEIDEN Telefoon (i.\uit controle rabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1