Nieuw ziekenhuis in Alphen ruim van opzet laagveenpolders: boeren zijn de beste landschapsbeheerders f REGIO 3 Als er iets is, weten ze ons altijd te vinden' f\)i jaar cel geëist na brute overval Toren weer zichtbaar -gollenkwekers genomineerd looRDEN De bollenkwekers oop en Ria van Veen uit Noor- |en behoren tot de genomi neerden voor de verkiezing (tgrarisch Ondernemer 2003'. )e andere vier genomineerden |jn een rozenkwekerij uit Lot- im, een varkenshouderij uit elmond, een vollegronds- enteteler uit Lierop en een hapenhouderij uit Epen. Mi- ister Veerman maakt de win- aar op 26 maart bekend. De ofdprijs is 12.500 euro. De y onder voorzitterschap van hrÖ-voorman Doornbos hemt het echtpaar 'kanjers i ondernemers'. „Ze passen jap voor stap hun bedrijf aan, (beteren hun economische staties en boeken daarmee zaterdag 8 maart 2003 Rijnland ziet af van plan voor woon/zorgtoren alphen aan den run - Over driejaar heeft Al phen aan den Rijn een nieuw ziekenhuis. Het oude hospitaal voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. De nieuwbouw komt op de plek van het ziekenhuis aan de Delftzichtweg. Daarvan wordt alleen de entree gehandhaafd, de rest wordt gesloopt. Het nieuwe gebouw telt vier bouwlagen. De helft van de daarin beschikbare ruimte biedt straks plaats aan zeventig somatische patiënten van het aangrenzende verpleeghuis Oudshoom. Het aantal bedden voor de dag- verpleging blijft veertig. Maar het nieuwe zie kenhuis wordt zo ruim van opzet, dat er in de toekomst ruimte is voor uitbreiding. „Dat is nodig ook", zegt woordvoerder Maria Ruygrok van het Rijnland Ziekenhuis", want de zorg vraag neemt toe. Daar houden we rekening mee." De bouw begint na de zomer van 2004. In aansluiting op de nieuwbouw van het zieken huis ligt er ook een plan klaar voor vervangen de nieuwbouw voor het verpleeghuis Ouds hoom. Daar wordt in 2009 mee begonnen. Het ziekenhuis en het verpleeghuis worden dan door een loopcorridor met elkaar verbon den. Dat past in de lijn van het lopende fusie proces. De raad van bestuur van Rijnland heeft afge zien van de bouw van een woon/zorgtoren van zestien verdiepingen. Die toren zou bui ten het ziekenhuisterrein op gemeentegrond gerealiseerd moeten worden. „Dat geeft extra problemen", zegt Ruygrok. „Het bestem mingsplan moet worden aangepast en dat kost veel tijd. Daarom heeft de raad van be stuur er voorlopig niet voor gekozen." De gemeente Alphen houdt er rekening mee dat Rijnland in de toekomst mogelijk toch weer interesse krijgt in de toren. De plek waar die zou moeten verrijzen blijft voorlopig be schikbaar. Ook de woonstichting WonenCen- traal heeft een vinger in de pap. „We wachten keurig af tot Rijnland een definitief standpunt heeft bepaald", zegt wethouder Bas Wienbelt. Rijnland legt het bouwplan voor het nieuwe ziekenhuis eind van deze maand voor aan de gemeente. In april presenteert de leiding van het ziekenhuis het volledige plan. Daarin is ruimte om meer bedrijven die met de zorg te maken hebben opgenomen. „Alle voorzienin gen zijn dan dicht bij elkaar ondergebracht en de basiszorg ligt binnen handbereik", aldus Ruygrok. EHBO Rijpwetering en Oud Ade viert vijftigjarig bestaan I I rtnnabelle en Kurt van der Heden zien weinig in overheidsplannen Coen Polack Q Id ade - De laagveenpolders fsj|hd Oud Ade hebben een lange Al honderden jaren gebied in gebruik door de Vandaag de dag is dat de belangrijkste ge- van het gebied. In het on- verschenen 'landschapsbe- voor de Leidse regio is dat in deze polders in de meer nadruk op recrea- moet komen. Ten koste van landbouw. scholeksters zijn vroeg te- dit jaar", zegt Annabelle van Heden. „Ik heb eerder deze week ook al grutto's gezien." Kurt en Annabelle van der He den hebben een melkveebedrijf in het buitengebied van Oud Ade. Naast hun dagelijkse werk met de koeien geven ze belang stellenden rondleidingen op hun boerderij en informatie over de streek. Ze kennen het gebied op hun duimpje. Langzaam maar zeker komen de weidevogels terug van hun over wintering in Afrika. Deze laag veenpolders vormen een groen gebied waar de vogels graag ko men. Kieviten leggen er hun eie ren. De sloten die het grillige laagveenlandschap doorsnijden komen uit op de Kagerplassen die op een steenworp afstand liggen. Annabelle van der He den: „Het mooie van deze pol ders is dat het zo'n open gebied is. Je kunt van de ene naar de andere kant kijken. Ook al staat er aan de andere kant nu zo'n gigantische reclamezuil die het oude historische uitzicht ver pest." De boeren en de overheid praten over ruilverkaveling. Nu hebben Annabelle en Kurt van der Heden stukjes grond over de polders verspreid liggen; uitein delijk moet door met andere boeren te ruilen alle grond ach ter het huis komen te liggen. „Maar we rijden 's avonds nog wel eens naar een stukje land, verderop bij het water", zegt Annabelle van der Heden, „om dat het daar zo mooi is." Op hun boerderij, de 'Hof van Heden', komt minstens eensper week een groep bezoekers kij ken naar de praktijk van de vol automatische melkveehouderij. De familie Van der Heden geeft rondleidingen, aanvullende in formatie en zorgt voor drankjes en hapjes. 'Agrotoerisme' wordt dit genoemd. Uit het land schapsbeleidsplan blijkt dat de overheid toekomst ziet in deze vorm van landbouw. Bedrijven moeten veranderen in kaas boerderijen en werkplaatsen voor oude ambachten. Kurt van der Heden wil de belangstelling voor agrotoerisme niet al te rooskleurig voorstellen. „Het is niet rendabel. Er moet flink wat geld bij als ze de boerderijen hier in de omgeving allemaal toeristisch interessant willen maken." Volgens het landschapsbeleids plan moeten vooral in de streek rond Zoeterwoude veel agrotoe- ristische boerderijen komen, terwijl rond Oud Ade de nadruk op natuurrecreatie moet komen te liggen. Fietsen, wandelen en natuurlijk varen op de Kager plassen. Verder moeten sommi ge stukken landbouwgrond van de boeren worden gekocht en onder water gezet. 'Ecologische verbreding' wordt het in de plannen genoemd. Door stuk ken weide onder water te zetten moeten ook vogels naar het ge bied komen cfie graag in de buurt van water en moerassen verblijven. Kurt van der Heden: „Je moet wel weten dat je daarmee de weidevogels langzaam maar ze ker wegjaagt. Dat evenwicht is zo kwetsbaar en veel vogelsoor ten zijn behoorlijk kieskeurig." Volgens Van der Heden is de realiteitswaarde van het land schapsbeleidsplan laag. „Het meeste is van achter een bureau bedacht en dat merk je, want het ontbreekt aan praktische oplossingen." Annabelle van der Heden: „In Nederland is er eeuwen gestre den om stukken land droog te krijgen. Nu is dat op veel plaat sen goed gelukt en dan zijn er ambtenaren die erover denken om die polders weer onder wa ter te zetten. Ze houden zich be zig met luxeproblemen. Het is land waarmee boeren hun geld verdienen. Waarom pakken ze hun koffers niet en gaan ze lek ker in een nat gebied wonen?" Volgens Van der Heden zijn boeren de beste landschapsbe heerders. „Wij weten van ouds her alles van onze omgeving. Neem bijvoorbeeld de stukjes bos tussen de weilanden, voor een kleine vergoeding kunnen boeren die best onderhouden. Ze weten wat die bomen nodig hebben, want die werden vroe ger gekweekt als hout voor de kachel. Ik houd mijn hart soms vast als ik die jongens van de groenvoorziening aan zie ko men." Van der Heden pleit ervoor dat de boeren het landschapsbe heer onderling regelen. „Wij kunnen hier bijvoorbeeld af spraken maken over het maaien van de velden. Als we dat niet allemaal tegelijk doen, is dat be ter voor de weidevogels." Wat Van der Heden betreft ko men de weilanden, de sloten, de oevers, de stukjes bos en alles in het gebied onder beheer van de boeren. „Als we er een billijke vergoeding voor krijgen, dan zorgen wij voor het landschap. Het is hier weiland, omdat onze koeien de boel begrazen. Hou den we de koeien op stal, dan is het hier in twintig jaar een bos." Van der Heden denkt ook dat de boeren de weidevogelpopulatie op peil kunnen houden. „Wij 'produceren' die vogels wel", zegt Kurt van der Heden. „Kemphanen en grutto's op be stelling", lacht hij. „Maar als we dat doen, kost dat ons geld en dan moet dat vergoed worden." Dit is de derde aflevering van een serie verhalen over het land schapsbeleidsplan voor de Leidse regio. De verhalen verschijnen steeds op zaterdag. |nabelle van der Heden: „Het mooie van deze polders is dat het zo'n open gebied is. Je kunt van de ene naar de andere kant kijken." Foto: Hielco Kuiper realiteit ook langs een slachtof fer. Dan ben je geen goede vrij williger." Van der Hulst neemt dit jaar af scheid als voorzitter. „Ik krijg het steeds drukker met mijn werk op camping Spijkerboor", legt hij uit. „Daarnaast zit ik in een zangkoor en ik geef ook nog zwemles op zondag." Marco Volwater wordt genoemd als zijn opvolger, al moeten de le den zich daar nog over uitspre ken. Van der Hulst wil voortaan tieners stimuleren om na hun lagere school ook de B-cursus te volgen. We denkt dat er in kleinere dor pen weinig ongelukken gebeu ren heeft het mis. Van der Hulst, Koot en Koek maakten ernstige ongelukken in het verkeer of op de boerderij mee, maar ook luchtige incidenten, met een lach na afloop. Zo redde Koot mensen die door het ijs waren gezakt. „Zelfs dokter Beekhuis hebben we een keer uit een wak moeten vissen", zegt ze. „Ik weet nog dat iedereen toen riep: Help! De dokter verzuipt!" Op de boerderij gebeuren soms bi zarre dingen. „Ik heb meege maakt dat de hoom van een koe tussen de trouwring van een boer bleef steken", zegt Van der Hulst. „De ring sneed toen de vinger eraf. Die kon gelukkig weer aangezet worden." Dit soort bizarre ongevallen houdt de motivatie en de be trokkenheid van de medewer kers scherp. Toen Koot een aan tal jaren geleden bij een auto ongeluk betrokken raakte, vroe gen omstanders haar om hulp. „Ik vond het zo fijn dat ik toen kon helpen, dat ik besloot om een EHBO-cursus te volgen. Sindsdien ben ik altijd actief in de vereniging gebleven." Koek woonde ooit met haar drie jon ge kinderen aan het water. „Ik wilde beslist weten wat ik moest doen als één van mijn kinderen in het water zou vallen. Daarom heb ik een cursus gevolgd. Al snel werd ik gevraagd voor het bestuur en daarin heb ik acht tien jaar gezeten." Koek herinnert zich ook tragi sche momenten. „Er zijn hier in de buurt ook wel eens mensen, soms nog maar kinderen, ver door Joris Rietbroek rijpwetering/oud ade - We in de kleine gemeenschap van Rijpwetering of Oud Ade een ongeval krijgt, heeft grote kans dat het allemaal goed afloopt. De twee dorpen tellen samen zestig EHBO-vrijwilligers. Bo vendien weet iedere inwoner wel zo'n medewerker in de buurt te vinden. Ons kent ons. Truus Koek (links), Hans van der Hulst (midden) en Lia Koot zetten zich al jaren in voor de jubile rende EHBO- vereniging. Foto: Hielco Kuipers dronken. Ik heb een keer een jongetje gereanimeerd toen hij net uit het water was gehaald, maar hij haalde het niet. Ik heb ook een keer meegemaakt dat een gezin op het nippertje een koolmonoxidevergiftiging over leefde." Morgen staan de EHBO'ers vooral stil bij de leuke kanten van hun werk. Zij vieren het ju bileum met een kerkdienst om 10.30 uur in de St. Bavo kerk in Oud Ade, een pleisteractie na af loop van de viering, een receptie in het nabijgelegen café 't Lage Land en enkele demonstratieoe feningen na de receptie. tzERSwouDE-rijndijk - De Hazerswoudse watertoren is weer zichtbaar. Het groene doek dat een jaar om jpj toren was gewikkeld is gisteren verwijderd. Maar de verbouwing is nog niet klaar. De komende weken lorden ramen gezet tussen de poten van de zes verdiepingen tellende toren. Daarna begint de opbouw Ql<n de lift. Eigenaar Hoogvliet Beheer BV hoopt in mei te kunnen verhuizen van de Provinciepassage in Al- hen aan den Rijn naar de Rijndijk in Hazerswoude. „Als alles meezit", zo maakt W. Jongenotter van Hoog let Beheer BV een voorbehoud. „Want als het de komende weken hard waait, moeten we het zetten van (ramen uitstellen." Het vastgoedbedrijf van de supermarktketen neemt de toren in zijn geheel in ge- (uik. „Zes verdiepingen lijkt veel, maar een verdieping telt maar 30 vierkante meter", zegt Jongenotter. In toren mag ook worden gewoond. „Maar dat is voorlopig niet aan de orde." Foto: Henk Bouwman n haag/alphen - Drie jonge- rnnen uit Boskoop (19, 22 en hebben gisteren bij de Haag- rechtbank ieder vijf jaar ge- ngenisstraf horen eisen in ver- nd met de overval op de be- ■jfswoning van een kermisex- litanten-echtpaar aan de ion lkovenweg in Alphen 12 n.nbart 2001. it echtpaar kreeg de schrik 2 1 hun leven toen ze 's avonds "n het uitlaten van hun gasten iretrden geconfronteerd met drie rei maskerde overvallers die via in keukendeur binnenkwamen. 3 e# invalide kermisexploitant v#rd met rolstoel en al opgetild st in een andere kamer gesme- r terwijl zijn echtgenote een bfitool op het hoofd kreeg. Zij 'pj lest de kluis openmaken ™arin bijna driehonderddui- id gulden lag. De vrouw werd 1/61 stgebonden met tape en kreeg 'e' 'ens plakband over haar md. De daders namen ook een verzameling gouden mun ten, sieraden en een laptop mee. Boven in huis bevond zich een niet door de daders opgemerkte logee die zich uit angst in een kast had verscholen. Vanuit die kast belde ze met een mobieltje de politie. Toen de politie aan kwam, zagen de agenten nog net een Renault wegrijden waar van ze het kenteken noteerden. Het onderzoek verliep uiterst moeizaam volgens officier van justitie mr. Schuijer. Het leek er volgens de aanklaagster op dat veel mensen uit een bepaald Marokkaans wereldje in Bos koop en Waddinxveen wisten wie de daders waren, maar zwe gen als het graf. Toch kwamen er uiteindelijk tips binnen die leidden tot de aanhouding van de drie. Maar alle verdachten ontkennen. Zo geeft de 25-jarige wel toe dat hij de Renault heeft gestolen, een paar weken voor de overval. Hij zou die uitge leend hebben aan de 22-jarige verdachte-. Die ontkent dat en zegt helemaal niets met de over val te maken te hebben. De jongste Boskoper zegt dat de an dere twee - plus nog een derde man - de daders zijn. Hij zou hen nietsvermoedend in de Re nault hebben opgehaald op hun verzoek. Pas toen hij de Renault ergens in het centrum van Al phen moest achterlaten, be greep hij dat het fout zat. Met politiehond 'Boris' uitge voerde geurproeven en DNA- onderzoek wezen echter in de richting van de verdachten. Ook de belastende verklaring van de 19-jarige werd door Schuijer als bewijs aangevoerd. Ze vond een jarenlange celstraf op zijn plaats voor 'deze gewelddadige en ui terst laffe roof. Volgens advo caat mr. W. Croes kon er hele maal geen veroordeling volgen, omdat er te weinig bewijs is. De raadsman vroeg om vrijspraak. Als iemand getuige is van een ongeluk op straat of in de pol der, is de EHBO direct gealar meerd. „Ja, de tamtam gaat snel", beaamt Hans van der Hulst, die afscheid neemt als voorzitter van de club. „Iemand zag laatst vier wielrenners on deruit gaan en riep ons meteen. We waren binnen een paar mi nuten ter plaatse." Dit weekeinde vieren de zestig leden feest omdat de EHBO-ver eniging een halve eeuw bestaat. Vijftig jaar geleden verzorgde dokter Van der Werf de allereer ste EHBO-les aan enige mensen die dat het belangrijk vonden om handelend op te treden bij ongevallen. Zij leerden een paar levensreddende handelingen van Van der Werf en de EHBO- vereniging van Rijpwetering en Oud Ade was geboren. Sinds dien is de vereniging gegroeid en krijgt zij de steun van ruim 500 donateurs die 2,50 euro per jaar in de vereniging stoppen. Bij alle grote, dorpse evenemen ten zoals de braderie, de fiets vierdaagse, de huttenbouw, het sprietlopen en eventueel de schaatswedstrijden is de vereni ging aanwezig. Vooraf aan de festiviteiten pra ten Van der Hulst, vice-voorzit- ter Lia Koot en Truus Koek van het jubileumcomité over de cur sussen en wat zij de afgelopen jaren hebben meegemaakt. Een groep medewerkers verzorgt de A-cursus voor groep 8 van de basisschool, de B - cursusvoor jongeren van twaalf tot en met zestien jaar en de zogeheten eenheidscursus voor beginners vanaf zestien jaar. „Motivatie tij dens zo'n cursus is het allerbe langrijkste", aldus Van der Hulst. „Als een cursist niet ge motiveerd is, dan loopt hij in de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17