REGIO Drie voetbalvelden in Hennepoelpolder Transformatiespel: ganzenborden voor zelfinzicht 'Ouderen willen niet betutteld worden' Br KnifPinc R3 Plannen Oegstgeest niet allemaal realistisch Actie PvdA tegen 'meldingsmoeheid' De Vink Celstraf geëist voor inrijden op agente e Leiderdorpse lentaliteit zaterdag 8 maart 2003 9 - De Initiatiefgroep derdorp op Stelten houdt op naart een discussieavond in Vluzenhof over de vraag: iderdorp, meer dan een bui- ijk van Leiden?' De initia- roep trekt de centrumplan - van de gemeente in twijfel idt dat de Leiderdorpers hun mentaliteit moeten [deren om de Leiderdorp- lentiteit te versterken, idagavond 31 maart om uur gaat een forum van ;nde Leiderdorpers de dis- iie aan. Toneelvereniging iter Toverlei verzorgt een nezzo. Ook wordt de id muzikaal omlijst. Vrijwel iLeiderdorpse verenigingen [Stellingen zijn uitgeno- feekeinde yer genezing erdorp - Stichting De Le- sstroom houdt op vrijdag 4, rdag 5 en zondag 6 april [genezingsweekend onder ïg van evangelist Jan Zijl- De speciale diensten staan fcet teken van het thema jinderen, ze gebeuren nog is'. Dit is tevens de titel van ïieuwste boek van Zijlstra. liensten vinden plaats in de ;nsstroom Gemeente aan Touwbaan in Leiderdorp. De efeang is vrij. ?u( liritualiteitcursus e„ Oegstgeest |ctgeest - „Wel eens van een kreste monnik gehoord?", igt diaken André van Aarle af. De Oegstgeestse Willi- -rfdparochie denkt van niet loudt daarom drie avonden lie irst de eigen leefsituatie te on- toeken. „In het hedendaag- ven moeten mensen leren en regelmaat te vinden lit de regel van Benedic- denkt Van Aarle. De Bene- ijnse regel is een uitgebrei- :vensregel, in de zesde v opgesteld voor klooster- is. Veel elementen hieruit van toepassing op het leven nu, denkt de Oegstgeestse ;en. De avonden, 25 maart, 22 april, staan open voor reen met interesse in oude, stelijke bronnen. Aanmel- voor deze bezinningsavon- kan op 071-5175304. oegstgeest - De Klaas Henne poelpolder, nu nog de groene achtertuin van nieuwbouwwijk Poelgeest waaraan zo hard wordt gewerkt, kan wel een nieuwe be stemming krijgen. Het gemeen tebestuur van Oegstgeest over weegt in dit gebied drie voetbal velden aanleggen. Dat blijkt uit het plan 'Ombuigingen Poel geest', waarin nog zes andere be zuinigingsvoorstellen staan om de miljoenenschuld van het dorp te overwinnen. Het rapport is gis termiddag aan de raadsleden ver stuurd. Met de Veerpolder draagt de Klaas Hennepoelpolder bij aan de waterhuishouding in het ge bied. Volgens het oorspronkelij ke ontwikkelingsplan blijven de polders natuurgebied. Het colle ge wil het over een andere boeg gooien. Drie voetbalvelden moeten worden aangelegd. Die velden zijn voor ASC bestemd. Op het huidige voetbalterrein van de vereniging, in het hart van Oegstgeest, kunnen dan nieuwe huizen gebouwd wor den. Met dit idee denken burg meester en wethouders flink geld te verdienen. De plannen die ASC koesterde voor een ver huizing naar de Overveerpolder komen hiermee onder druk te staan. Er zijn nog grotere obstakels. De polder is eigendom van de ge meente Warmond. De provincie heeft onlangs het streekplan vastgesteld, waarin de groen- fiinctie van het gebied is vastge legd. Oegstgeest heeft dus met de twee overheden nog een aar dig robbertje te vechten. Ook is nog niet bekend of de Flora- en Faunawet verbiedt om van het oorspronkelijke natuurcompen- satiegebied een speelterrein te maken. Een Milieu Educatief Centrum in boerderij Zwetsloot is van de baan. Het college wil de boerde rij verkopen aan jachthaven Warmonderhek. De eigenaar van de jachthaven ziet uitbrei ding van zijn bedrijf wel zitten en overlegt daarover met de ge meente. De jachthaven en de voetbalvereniging zouden een parkeerterrein kunnen delen. Dit zou meteen de parkeerover last langs de Haarlemmertrek vaart oplossen. Het collegeplan verdrukt meer groen in Poelgeest. Vijftig appar tementen moeten in het Heem- landpark komen te staan. Het college houdt er rekening mee dat bewoners hard ten strijde trekken tegen dit idee. Ook de Veerpolder staat op het bouw- lijstje van B en W. Al vraagt het college zich af of dat wel realis tisch is, want de provincie lijkt vastbesloten dit natuurgebied te sparen. Verder overwegen B en W op de aanleg van de tunnel tussen Poelgeest en de Leidse Merenwijk te besparen. Dat dit verregaande gevolgen heeft voor het bouwplan, stond deze week al eerder in deze krant beschre ven. Alle 'grove' bezuinigingsvoor stellen die het college een paar maanden geleden opsomde, staan in het plan van aanpak uitgebreid beschreven. Daarbij staan de soms verregaande con sequenties onomwonden ge noemd. Duidelijk is dat niet elke maartregel even realistisch of snel uitvoerbaar is. De raad heeft nog de mogelijk heid om initiatieven te ontplooi en voor de bezuinigingsopera tie, die meer dan 15 miljoen eu ro moet opleveren. B en W heb ben zich in eerste instantie vooral op maatregelen in en rond Poelgeest toegespitst. Ter wijl de vier politieke partijen in Oegstgeest herhaaldelijk lieten horen dat zij niet alleen de nieuwbouwwijk willen uitkle den. Het college wil de raad in mei een lijst met bezuinigingsvoor stellen presenteren. Daarin staan dan ook plannen die de nieuwbouwwijk niet raken. Ook zijn daarin de bruikbare ideeën van burgers opgenomen. Nadat bekend was geworden dat Oegstgeest zich met de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest diep in de schulden stak, zijn veel inwoners gaan meedenken over de vraag hoe de schulden last verminderd kan worden. Veel meer dan een bed en tafel en een paar stoelen kunnen de bewoners van 't Hofflants Huys niet kwijt in hun kamer. Foto: Hielco Kuipers Nieuw Hofflants Huys geen 'hokkerig bejaardenhuis' ve iaar in ikl, uina ike mond - Woonzorgcentrum lina in Warmond houdt op j drdag 15 maart een bazaar. 10.00 tot 16.00 worden er idehands spullen verkocht, jpireen die nog iets in de aan- lc' ing heeft kan dat tot don- bij de receptie van li- afgeven. door Jeroen Bordewijk voorschoten - Het melden van vernielingen en overlast op treinstation De Vink heeft wel degelijk zin. Dat is de strekking van een pamflet dat Leidse en Voorschotense PvdA-politici gis termiddag in de tunnel onder het spoor uitdeelden aan trein reizigers en omwonenden. Het is spitsuur als Ferry Ron- dagh, PvdA-raadslid in Voor schoten, een groep vermoeide werknemers met een stapel fol ders tegemoet komt. Allemaal mensen die voor het woon werkverkeer op De Vink zijn aangewezen, en ongetwijfeld weten van de problemen op het station. „Het is heel belangrijk dat mensen het melden als ze hier met een 'unheimisch' ge voel de trein uitkomen", vertelt hij. „Hoe meer meldingen, hoe meer aandacht van de politie." De problemen lopen volgens Rondagh uiteen van rondhan gende jongeren die passanten in de tunnel lastig vallen, tot regel recht vandalisme. „Jongeren die lawaai maken en met brommers rondrijden schrikken vooral veel ouderen af, zeker laat op de avond." Daarnaast zijn er fiet sendiefstallen en vernielingen. Rondagh: „Jongeren gooien met stenen op het dak van de fiet senstalling. En de alarmzuilen die de veiligheid rond het sta tion moesten vergroten, waren na een week alweer vernield. De sluiting van het loket van de NS heeft het veiligheidsgevoel bepaald niet vergroot. Wel is er sinds de jaarwisseling meer po litie rond De Vink, en het aantal meldingen neemt sindsdien iets af. Maar Rondagh en andere PvdA'ers uit Voorschoten heb ben sterk de indruk dat er spra ke is van 'meldingsmoeheid'. „Mensen denken dat er toch niets wordt gedaan." De meeste passanten nemen het pamflet zwijgend aan. Een enkeling maakt van de gelegen heid gebruik om zijn beklag te doen over scooters die af en aan rijden, platgetrapte fietswielen en andere vernielingen. „Vooral in de zomer, als je voor de zo veelste keer rinkelend glas hoort, is het vaak de vraag of je de politie belt en of niet. Je kunt ze toch niet overal voor bellen?" Maar daar ging het nu juist om gistermiddag. Volgens de PvdA moet melden altijd. „De meld kamer beslist wel of de politie uitrukt of niet", zegt Roelof van Laar van de Leidse PvdA door Judy Nihof voorschoten - Van bezorgdheid over de verhuisplannen van 't Hofflants Huys heeft locatiema nager Lidy Bezemer bij de be woners niets gemerkt. „Dat is ook logisch. De gemiddelde leeftijd is 85. De meeste mensen denken dat ze het niet meer meemaken." Wel kreeg ze van een 86-jarige bewoonster van het verzorgings /verpleeghuis een briefje met een paar wen sen. Voor het geval ze er toch bij is, en er - als alles doorgaat - rond 2006 een nieuw Hofflants Huys staat in de Voorschotense Vlietwijk „Dat vond ik zo goed", zegt Bezemer. „Ik heb tegen haar gezegd dat we zeker reke ning houden met haar wensen." Tegemoetkomen aan de wensen van (toekomstige) ouderen is de drijfveer achter het plan om een nieuw 't Hofflants Huys te bou wen in de Vlietwijk. „In het ver leden zijn bejaardenhuizen uit de grond gestampt, met hokjes voor de bewoners. Nu kijken we waaraan behoefte is. Ouderen willen niet betutteld worden. Ze willen ruimte hebben en hun ei gen spullen meenemen." Tot ongenoegen van veel Vliet- wijkers is de keuze voor de vesti ging van een 'multifunctioneel' zorgcentrum op hun wijk geval len. Hiervoor en voor de bouw van nieuwe woningen moeten 116 huizen plat. Dat ligt gevoe lig. Voor de Stichting Zorgcentra Vlietlanden, waaronder 't Hofflants Huys valt, is de Vliet wijk een logische keuze. Een centrum waar de wijkbewoners terecht kunnen voor zorg en voor activiteiten en maaltijden is er nog niet. Maar de belangrijkste overwe ging is de betere ligging ten op zichte van het dorpscentrum, 't Hofflants Huys is 27 jaar gele den neergezet in een uithoek van de wijk Noord-Hofland. „In die tijd werden ouderen zo ver mogelijk weggestopt. Natuurlijk kunnen de bewoners met de cir kelbus naar het centrum. Maar dat is wel een extra drempel. Het is natuurlijk heerlijk als je maar vijf minuten hoeft te lopen voordat je bij de winkels bent, of bij een terrasje." 't Hofflants Huys voldoet allang niet meer aan de eisen van deze tijd. „Het is rechttoe rechtaan gebouwd met lange gangen en kleine kamers. Dat was in die tijd normaal. Bewoners kunnen in hun kamer net een bed, een eettafel met twee stoelen en een fauteuil neerzetten." De landelijke trend is dat oude ren langer zelfstandig willen wo nen, maar wel in een huis van een aardig formaat. Zonder drempels, maar met de moge lijkheid van zorg aan huis. Toch is een eigen woning niet voor ie dere oudere weggelegd. Mensen die 24 uur per dag zorg nodig hebben blijven aangewezen op een verpleeghuis, oftewel op in tramurale zorg. „We geloven niet in kreten als: 'alle intramu rale voorzieningen moeten weg1. Als je zware zorg nodig hebt of de eigen regie niet meer kan voeren, dan red je het niet als je op jezelf woont. De kern van de plannen voor de Vlietwijk is dan ook een intramurale voorzie ning met daaromheen wonin gen." Hoe het nieuwe Hofflants Huys eruit gaat zien, is nog niet dui delijk. Bezemer en de directie van de Stichting Zorgcentra Vlietlanden zijn volop bezig om ideeën uit te werken. De locatie manager wordt met de dag en thousiaster. „We geloven er erg in. Je sluit aan bij de landelijke trend in plaats van dat je erach teraan loopt. Het is leuk om de organisatie voor te bereiden op een verhuizing en daarnaast be zig te zijn met een nieuw ge bouw." Het informeren van de buurt hoort ook bij Bezemers taken. Zo heeft ze afgelopen woens dagavond bewoners van de wijk Noord-Hofland over de vloer gehad. „Veel wijkbewoners ma ken gebruik van onze diensten. Ze zijn bang dat 't Hofflants Huys helemaal verdwijnt. Maar dat is niet de bedoeling. Er blijft een steunpunt bestaan. Daar heb ik wat over verteld." Ze geeft toe dat de Vlietwijk er op het gebied van voorlichting tot dusver bekaaid van af is ge komen. Van de Stichting Zorg centra Vlietlanden was eind fe bruari niemand aanwezig op een informatieochtend over de plannen die voor veel bewoners grote gevolgen hebben. Dat kwam door een misverstand. De gemeente ging ervan uit dat de woningcorporatie Bezemer had uitgenodigd; de woningcorpora tie dacht dat de gemeente dit had gedaan. „Jammer", zegt Be zemer. „Je mist de kans om din gen uit te leggen. Maar we gaan het zeker nog rechtzetten." de 'Als je je openstelt, gaat hiermee een nieuwe wereld open' Nancy Ubert £]Itgeest - Het ziet eruit als een essant gezelschapsspel. Met ea tjes die doen denken aan of 'algemeen fonds' van lefaamde Monopoly, met be doodordinaire dobbelsteen l.e' ïn kartonnen vierkant speel- Maar het Transformatiespel m I je op een regenachtige zon- niddag niet zomaar eventjes Jaar is heel wat meer voor g. Trouwens, verliezers kent >ok niet. Elke deelnemer t, als het goed is, na afloop lidende winst geboekt, kzij dit spel kom je tot be- 'ijke inzichten die je beslist toepassen in het dagelijks voi i", zegt de Oegstgeestse Ma- a* Klein Breteler. „Het Transfor- espel verdiept je bewust- iet dat de dobbelsteen de eer eer mag rollen, moet duide- ijn wat elke deelnemer af kat lerlijk wil bereiken, op wel- ~r idividuele (levens)vragen e ipel antwoord moet geven, kan ik me gelukkiger in relatie voelen?' of "Welke >r*)pen moet ik zetten om in werk verder te komen?', speeldoel is erg belang- benadrukt Klein Breteler die in Schotland een inten- training heeft gevolgd tot "1 leider van het Transforma- el. De versie die zij vandaag uitgestald, is een bordspel vier personen. Er bestaan varianten voor grotere groe- 1 Breteler heeft het 'ganzen- Ivoor het bewustzijn' leren ten in de periode dat zij zelf meer zo goed wist wat ze haar leven aanmoest. „Ik Marian Klein Breteler: „Dit spel brengt je in contact met het diepste van jezelf." Foto: Hielco Kuipers heb fysische geografie gestu deerd en werkte fulltime voor de overheid totdat ik een jaar of acht geleden een zware operatie moest ondergaan. Toen ik uit de narcose bijkwam, beleefde ik een intens geluksgevoel. Het is moeilijk die ervaring te beschrij ven, ik heb geen herinneringen aan een bijnadoodervaring mocht je dat soms denken, maar ik had wel heel sterk het gevoel dat ik in contact was ge weest met het hogere, de bron van het leven. Overigens zonder dat ik me daarvan iets kon her inneren. Lichamelijk ging het slecht met me, maar geestelijk kon het niet op. Dat intense ge voel heeft maanden aangehou den. Het leven kreeg een totaal andere smaak. Zo kon ik de na tuur intens ervaren. Dagen ach tereen bewonderde ik de prui menboom in onze tuin." Doordat haar belevingswereld was veranderd, kon ze niet meer de bevrediging uit haar werk ha len die ze voor de 'omwenteling' kende. „Ik wilde minder tech nisch en meer mensgericht be zig zijn en vroeg om loopbaan begeleiding. In dit traject heb ik een keer meegedaan aan het Transformatiespel. Een paar da gen later werd Uc door een van de begeleiders opgebeld. Of ik er niet iets voor voelde zelf spellei der te worden, want ik had de juiste bagage in huis, zo werd me gezegd. Ik ben een gevoels mens. Ondanks mijn weten schappelijke achtergrond, durf ik op mijn intuïtie te vertrou wen." Terug naar het speelbord. De vier.deelnemers staan in de bin nenste cirkel, die symbool staat voor de bron van het leven. Ze wachten tot ze geboren mogen worden. Zoals je bij Mens-erg- je-niet zes moet gooien om je pion in het spel te plaatsen, moet je in de binnenste cirkel eerst op een engeltje terechtko men om over te stappen naar je eigen levenspad. Op het bord ziet dat eruit als een oneindige vorm. „Soms gebeurt het dat het iemand niet zo snel lukt in het spel te komen. "Wil je eigenlijk wel geboren worden, vind je het leven wel leuk', is eens bij zo'n situatie gevraagd. Dat was voor de speler die maar niet werd ge boren het begin van zijn in zicht." Onderweg kom je op een symbolische manier tal van za ken tegen. Bij Ganzenbord kun je 'in de put' vastzitten, tijdens het Transformatiespel kun je in een depressie raken en daar weer uitkomen. De kaartjes die je af en toe moet trekken dwin gen je tot nadenken. Wie zes 'pijnkaartjes' heeft verzameld, mag het levenspad niet verder aflopen maar moet eerst zijn problemen zien op te lossen. Dat lukt bijvoorbeeld met hulp van de andere spelers, die je een 'bewustzijnskaart' kunnen schenken. Gedachten en associaties wor den met de andere spelers ge deeld. Dat is de grootste interac tie van het spel. Als begeleider bewaakt Klein Breteler het indi viduele proces van de deelne mers en het spelverloop. Regel matig stelt ze een verhelderende vraag. De dobbelsteen bepaalt obsta kels, opdrachten en 'psychische cadeautjes' die je krijgt. Dat im pliceert dat het 'toeval' het ver loop van het spel bepaalt. „De grote vraag is natuurlijk wat zich manifesteert in dat toeval, als je er vanuit gaat dat toeval bestaat. Of je nu wel of niet in lotsbe stemming gelooft, dit spel brengt je in contact met het diepste van jezelf. Als je je open stelt, gaat een nieuwe wereld voor je open." Een organisatie kan Klein Brete ler inhuren om met het Trans formatiespel problemen op de werkvloer op te lossen. „Van zelfsprekend krijgt het spel in dat geval een andere dimensie." Dan schuif je de pion om een conflict uit de weg te ruimen of een gemeenschappelijke visie te ontwikkelen. „Je hoeft niet in re- incarnatie te geloven of je in spi ritualiteit verdiept te hebben om hieraan mee te doen. Het spel vertelt je niet hoe de wereld in elkaar zit of waarin je moet gelo ven, maar levert bouwstenen die je dwingen over je situatie na te denken. Daar is niets zweverigs aan." Marian Klein Breteler biedt de mogelijkheid het spel, dat is ge creëerd door de Schotten Joy Drake en Kathy Tyler, individu eel of in groepsverband te spelen. Een spelworkshop met de Oegst geestse neemt al snel een hele dag in beslag en kost 90 euro per persoon. Voor bedrijven wordt een ander tarief gerekend. Voor meer informatie: www.transfor- matiespel.nl of071-4019111. den haag/wassenaar - Voor het inrijden op een agente op de ventweg van de Rijksstraatweg in Wassenaar is gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 35- jarige Haagse een jaar cel geëist. Officier van justitie Degeling leg de de vrouw poging tot dood slag ten laste. Behalve de celstraf eiste zij dat de Haagse haar rij bewijs inlevert en een schade vergoeding betaalt van 263 euro. De vrouw had op de avond van 13 juli vorig jaar met haar man een feestje gevierd in de Wasse- naarse horeca. De man had eer der op de avond een taxi geno men. De vrouw besloot later zelf naar huis te rijden, hoewel zij volgens eigen zeggen vier glazen wijn en likeur had gedronken. Op de Rijksstraatweg zag de Haagse een politiewagen met knipperlicht staan. Zij ging aan de linkerkant van de weg rijden om de politiewagen te passeren. Daarbij zag zij een agente over het hoofd, die met een lamp stond te seinen omdat zij dacht dat haar collega's in pmtocht waren. De agente zei dat zij moest springen voor haar leven. De Haagse zei niets gezien te hebben. Advocaat Hoogendam pleitte voor vrijspraak. De agen te zou niet op de linkerweghelft hebben gestaan. De advocaat weersprak dat de Haagse met meer dan tachtig kilometer langs de politiewagen was gere den zoals agenten beweerden. Uitspraak over twee weken. (advertentie) Verrassende mogelijkheden in ramen, deur nostalglekozljnen, klassieke ramen en gevelbekleding KUNSTSTOF ALUMINIUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15