REGIO Het geluid gaat af als Jim begint te zingeil 5Zilveren Molen was ooit kiiom*», die m echte voorjaarsklassieker ereplaats op de 1 NAVRAAG Na veertig jaar is de roemruchte Zilveren Molen Loop ter ziele. Deel nemers en organisatoren lopen niet meer warm voor de hardloop wedstrijd van 20 7 77 7 het verleden een kalender had. Menig atleet van naam verscheen er in het prille voorjaar aan de start, of die nu bij de Leidse Groenoordhallen of later op het Hertogs park in Rijpwetering was. Altijd ging de route wel langs één van de vele molens die deze regio rijk is. Atletiektrainer BRAM WASSENAAR uit Voorschoten staat als oud-winnaar te boek van de loop, die vroe ger het paradepaardje was van De Bataven/ Leiden. Wat is uw zoetste herinnering aan de Zilveren Molen Loop? „Die ene keer dat ik hem heb gewonnen, ergens begin jaren tach tig. Ik finishte na 1 uur en 30 seconden en versloeg de Deen Jür- gensen, die later nog furore zou maken. In die tijd was de Zilveren Molen Loop sterk bezet, met Duitsers, Denen en Nederlandse top pers als Marti ten Kate en Gerard Nijboer. Het was een echte voor jaarsklassieker, die diende als voorbereiding op de marathon van Rotterdam." Welk parcours beviel u het best? Als deelnemer kende ik maar één parcours, met start en finish bij de Groenoordhallen. Gezellig door de stad en dan naar Leider dorp. Je ziet dat de organisatie van de Leidse marathon ook van de stad uitgaat. Later is de start van de Zilveren Molen Loop ver plaatst naar Rijpwetering. Wij liepen ook door de polder, maar kwamen al- tijd weer terug in Leiden." Waarom past deze wed strijd niet meer in deze tijd? „Dat komt door de drukte op de atletiekkalender. Met name de Twintig van Alphen, die morgen wordt gehouden, heeft de Zilve ren Molen Loop wegge drukt. Later deze maand heb je ook nog de City Pier City Loop in Den Haag. Wil je kort voor de marathon van Rotter dam (in april) nog een grote wedstrijd organiseren, dan kan dat al- leen.maar door toppers te lokken met startgeld. Dat was in onze tijd niet nodig. Wij liepen allemaal zo hard mogelijk om dat zilve ren molentje te winnen. Dat was zo gammel dat de wieken er bijna afvielen." Een traantje weggepinkt toen u hoorde dat er dit jaar geen Zilve ren Molen Loop komt? „Ik vind het wel jammer. Aan de andere kant zijn er jaarlijks diver se andere wegwedstrijden in de buurt die ook de moeite waard zijn. Volgende week al bij mij om de hoek in Voorschoten. Boven dien kun je ook heel goed een loop organiseren voor breedtespor ters. Die hebben er helemaal geen boodschap aan dat zo'n lange- afstandsloop geen goede voorbereiding is op het baanseizoen, want zij lopen helemaal geen baanwedstrijden." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Hielco Kuipers UIT OE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 8 maart NOORDWIJK - Voor het behoud van overlevingskansen moeten de kleinere bollenbedrijven steeds meer overgaan tot de gemeenschap pelijke aanschaf van machines. Dat werd tijdens een vergadering van de Kring Duinstreek van de LTB-jongeren voorgehouden door een aantal deskundigen van de Land-en Tuinbouwbond. Het aangaan van een zogenaamde werktuigencombinatie heeft zich de laatste tien jaar steeds sterker doen gevoelen. De bedrijfsopbrengsten zijn steeds meer achter gebleven bij de kosten. Namen de opbrengsten met 30 procent toe, de arbeidskosten stegen met 350 procent. Het gevolg daarvan was een verschuiving van arbeid naar kapitaal: machines in plaats van mankracht. De behoefte aan arbeid daalde dientengevolge van 2600 uren per hectare in 1960 naar 700 uren per hectare in 1975. ANNO 1978, woensdag 8 maart VOORHOUT - Slechts nog zo'n twee jaar zal het vertrouwde beeld van de BNS in Voorhout aan de Leidsevaart te zien zijn. Daarna moet het gebouw verdwijnen, omdat er in de nieuwbouwplannen voor het terrein van de BNS geen plaats meer voor is. Maandagochtend gaat de eerste paal de grond in voor het nieuwe hoofdgebouw van het Broedershuis Nieuw Schoonoord. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie*. 8.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 ''S0 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. HDC 970 ZATERDAG 8 MAART fi Afgaand op de affiches achter de ramen leeft de Idols-verkiezing in Nederland meer dan die van de provincie. Zelfs binnen één gezin zijn de meningen soms scherp verdeeld. Foto: Ton Kastermans De Idols-jury - Henkjan Smits, Eric van Tijn, Jerney Kaagman en Edwin Jansen - maakte de eersjjj lectie uit de ruim zevenduizend kandidaten die zich meldden. Foto: Ton Kastermans Ik ben 49 jaar oud (man) en vond het programma Idols een te gek programma. Het hele gezin keek ernaar. Helaas kwam er de kentering toen Dewi het veld moest ruimen en daarna Hind. Door de ma nier van stemmen die wordt toegepast, kun je natuurlijk ook verwachten dat men niet meer voor zangkwaliteit gaat maar voor uiterlijk voor de pu bers. Dat vind ik jammer. En ik niet alleen, want vele kennissen en vrienden van mij denken er evenzo over. Jim zal wel moe ten winnen ondanks het feit dat hij nauwelijks echte zang kwaliteiten heeft. Een familie lid zegt er het volgende over: 'Ik vind het monotone geluid zo storend dat ik het geluid af zet als ik die stem hoor'. Het was opvallend dat de jury het ook allemaal niet meer be greep, zij herkenden wel de kwaliteit. Iedereen is het er wel over eens dat Jim een aar- puberpubliek en die roenr dige jongen is en dat hij zelf ook van de ene in de andere verbazing valt. Als hij de win naar wordt, is het eigenlijk heel jammer want zijn roem bereikt dan alleen maar een kort duren. Het brede pul zoals Hind had, zal aan h voorbij gaan. Frans ten Zoeterw Ik vind het stom dat Hind eruit stemd. Ik vond al van het begin aan Hind de beste. Iedereen voin' dat. Ze heeft gewoon alles wat e k idool moet hebben. Als ze in de had gestaan, had ik op haar ges Ik denk dat Jim gaat winnen m< die meidenfans. Ik vind hem oo leuk, maar hij kan gewoon niet rc gen! Ik vind Jamai de beste van ;e twee. Hij is leuk, grappig en hij ij altijd leuke brillen op, en hij kaïde tuurlijk mooi zingen. Nu maar 1 ic dan dat Jamai Idols gaat winnei p i] Elvera Overdevest, i Voorsc pi Jim en Jamai. Vanavond wordt bekend wie van de twee de winnaar wordt van de razend populaire tv-talentenjacht Idols. Foto WFA/Bert Westendorp Centenspelletje Ondanks dat ik Idols een plezierig programma vind om naar te kijken, ben ik van mening dat het een 'cen tenspelletje' betreft. Zeker de uitzen ding van afgelopen zaterdag heeft de ze mening versterkt Ik denk namelijk dat Jim, de minst getalenteerde van de drie, zich door zijn leuke koppie van een plaats in de finale heeft verzekerd. Is het namelijk niet zo dat alleen al bij het roepen van zijn naam de (jonge) meisjes op de tribune hun eigen stemgeluid te buiten gaan? En massaal gaan bellen en sms'en? Wat voor de programma makers natuurlijk een hoop centjes in het laatje brengt. In elk geval meer dan wanneer Jamai en Hind de fina listen zouden zijn. Het wordt aan de kijkers ook niet be kendgemaakt met welk percentage de kandidaten door zijn naar de vol gende ronde, wat bij mij weer het ge voel opwekt dat er vanuit het pro gramma flink wordt gemanipuleerd. Als kijkend Nederland vanavond nou eens serieus gaat kijken welke van de twee het meeste talent en zangver mogen heeft, dan mag het duidelijk zijn dat ér maar één Idol is... en dat is Jamai! Ellen Montanje, 23 jaar, Leiden. Helianne, 10 jaar, Leiden. Zangles nodig Naar aanleiding van uw verzoek mijn mening te geven over Idols wil ik het volgende meedelen. Wie er vanavond wint, maakt mij niets uit en dat Hind eruit is ook niet. Nu zijn Jim en Jamai over. Ze worden als afgoden aanbeden, maar waarom eigenlijk? Als je het mij vraagt alleen om hun uitstraling, en toch echt nog niet om hun zangkunsten. Want er zal volgens mij nog een goede zang pedagoge aan te pas moeten komen om hun stemmen wat steviger neer te gaan zetten. Als ik zaterdag thuis ben, zal ik wel een gedeelte daarvan kijken, denk ik. Maar dan puur uit nieuwsgierigheid. Nu we het toch over stemmen heb ben, RTL4 krijgt van mij geen ene eu rocent Koos van der Reijden, 40 jaar, Leiden. Altijd verkouden Wij, Tijmen (10) en Avalon (13) Veld- stra, vinden dat Hind had moeten winnen. Nu dat niet meer kan, vin den we Idols niet meer zo interes sant. In de finale zitten Jim en Jamai. Nu vinden wij dat Jamai moet winnen, omdat Jim altijd verkouden is en heel monotoon zingt. Avalon en Tijmen Veldstra, Katwijk. Jamai is 'kikke' Tüürlijk blijf ik thuis voor de fin; ga gezellig met m'n hele familie mijn beste vriendin kijken. Eerst den we zelf naar het concert in 1 gaan, maar eigelijk was het ons t net even te duur (36 euro). u Maar voor wie ik ben? Ik ben voi procent voor Jamai en 20 procei voor Jim. Jamai is gewoon 'kikke kan zowel mooie rustige liedjes w swingende nummers zingen. Ik 01 het Jamai ook meer, omdat Jim vier keer of zo 'op de bank' heef f zeten en Jamai zelfs door de juiy{ nooit is genoemd. Wel balen dat Hind eruit is, and f was ik 200 procent voor haar gei en eigenlijk had ik Dewi (mijn n genootje) ook nog op de tweede j plaats verwacht. Maar wat ik van Jim vind? Tja... koppie en z'n stem is op zich 00 mooi, maar hij lijkt wel altijd vei J den en Jamai krijgt het publiek 1 mee. Il Dus: Jamai: You're gonna make Mijn stem heb je zeker! j? Dewi Staal, 1r' Leide Hind onsportief Jamai moet Idols winnen, omda gewoon het beste kan zingen en1( ker spontaan overkomt. Idols is zeker ook nog heel erg l< ook nadat Hind er is uitgestem( zong gewoon niet goed afgelopi terdag en was onsportief ten op van Jim en Jamai. In ieder geval blijven wij er zeke thuis. Dat deden we al vanaf aflf ring 1. Fam. Van Benten, 51,49 en 21 Roelofarends Jims irritante stei e Ik vind dat Jamai moet winnen, u mai kan tenminste goed zingen maakt niet uit welk liedje hij zin les klinkt goed. Jim kan totaal niet zingen. Ik be d ook heel verbaasd dat hij in de f e, staat. Hij zingt monotoon en in verkeerde toonhoogte. Ook hee een zeer irritante stem. Jamai m dus winnen. 'i Annemiek Feenstra, g K Stom zonder Hii J Annelieke, 14 jaar, Sassenheim. Feest afgezegd Ik vind dat Jamai moet winnen om dat Jim een aantal keer heel slecht zong en dat de jury zei: als je zo zong bij de voorrondes, lag je er uit. En bo vendien Jamai is altijd heel vrolijk. Ik was altijd al voor Jamai en Hind, ik vind dat Jim er al voor Dewi uit moest. Ik blijf zeker thuis voor Idols en zeker voor de fi nale! Ik heb er een klas- senfeest voor afgezegd! Hoge Noten Ik vind dat Jim moet win nen omdat hij echt een Idol is. En sinds hij met die hoge noten is begon nen, vind ik hem steeds beter worden. Ik vind Idols juist leuker nu Hind eruit is want ik vond dat Jim of Jamai moest winnen. Ik blijf zeker thuis voor de fi nale. Jamai is het Jim steeds beter Bij mij hangt de poster Jim voor het raam, maar ik was er van overtuigd dat Hind de finale zou winnen. Nu denk ik echt dat Jim gaat winnen, omdat hij best goed kan zingen, het gaat steeds beter. Ik vind het jammer dat ik Idols pas een paar weken terug ben gaan vol gen. Ik blijf niet thuis voor de finale maar in de discotheek waar ik heen ga, wordt het uitgezonden. En ik neem het thuis op. Leonie Onderwater, 16 jaar, Katwijk. Monotoon gebrom Natuurlijk is het jammer dat Hind uit Idols is gestemd is, want zij kon het beste zingen. Maar in een Idols-wed- strijd gaat het natuurlijk niet alleen om zang, maar ook om uitstraling en alles daaromheen. Jim is populair bij de jonge meisjes, Jamai bij de men sen die goede zang en een leuke show kunnen waarderen. Een cd van Jim zal ik niet snel kopen, want een uur lang luisteren naar dat mqnotone gebrom lijkt me geen pretje. Zaterdag wordt er natuurlijk Idols gekeken. In de Oude Harmonie op de Breestraat hangt eert groot scherm, waarop ik met mijn vrienden kan gaan kijken naar de overwinning van Jamai. Waarom ik voor Jamai ben? Hij zingt goed, is spontaan en hij had mijn kleine broertje kunnen zijn. Robert Jan van Weesel, Leiden. Hind is de Idol Ik ben Irma en ik ben 13 jaar. Ik vind het ontzettend jammer dat Hind weg is. Zij is voor mij de Idol. Maar als Hind weg is, betekent dat nog niet dat ik niet de finale ga kijken. Tuurlijk ga ik die kijken. Ik vind dat Jamai moet winnen. Hij heeft een keurige stem en hij heeft supergave brillen! Jim heeft een lekker koppie maar geen mooie stem. Jamai the best! Op Hind na! Irma de Haas, Oud-Ade. Ik hoop dat Jamai zaterdag met Idols wint, hij is het helemaal, hij heeft het in zich om een Idol te worden. JAMAITTTTTTTTTTII Merel van Tol, Leiden. Lennie, Roelofarendsveen. Gezellige avond Ik wil zeker reageren. Zaterdagavond gaan wij (man, vrouw en dochter van 8 jaar) zeker naar Idols kijken. Zoals iedere week Hapje, drankje, telefoon wordt niet beantwoord en zeker geen visite. Wij vinden het heel spannend wie er gaat winnen. Wij denken dat het Jim wordt, maar we hopen Jamai. Deze jongen komt heel gezellig en komisch over. En daarbij zingt hij heel erg mooi. Dus op naar zaterdag avond en wij wensen iedereen een gezellige avond. Dorothe van Steijn, 36 jaar, Noordwijkerhout. Idols is oneerbjk Hallo, ik ben Lennie, ik ben 12 jaar en ik wil mijn mening over Idols geven. Ik vind het onwijs lullig dat Dewi en Hind eruit zijn. Volgens mij komt dit allemaal door die meisjes tussen de 12 en 18 jaar. Ze zijn gek op Jim. Waarom? Omdat hij er zo leuk uitziet. Zonder die kop van hem zou die er ook niet door geweest zijn. Jamai moet nu echt winnen. Idols is eigenlijk oneerlijk Mensen kunnen zo vaak bellen en sm s'en als ze willen. Al die meisjes gaan heel vaak stemmen op Jim. Ik ben eerlijk, ik bel maar één keer. Alleen, bah, geen Jim. Hij is een jongen die knap is, dussss? Dat zijn er zoveel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14