Britten stellen compromis resolutie voor BUITENLAND Hoe Amerika Saddam Hussein bewapende sisir voor 'il-terrorist Arafat vraagt Mahmoud Abbas voor premier 'Al-Qaeda was nieuwe aanslagen aan het plannen' Bush gaat niet in op plan Humanitaire organisaties niet onder commando VS Staten VS grijpen uit geldnood naar de gokkast Malta bijt spits af onder nieuwkomers EU ansen nog slecht af - Meer dan een jaar ran het Talibanregime tie van de Afghaanse lauwelijks verbeterd, n een VN-rapport dat resenteerd op de rrouwenconferentie kerenorganisatie. i b rkingen voor vrouwen ishet Talibanregime ïld gevoerd, gelden nog jrote delen van het t is wen lijden nog op ils al onder intimidatie el iVerder worden ze is it het publieke leven it i ze vaak niet de on onder een burqa. mi £|ende Tsjech ^in in Praag ?he n Tsjechische jonge- Vo zich gisterochtend i ch e over de situatie in ige op een plein in het :e i an Praag in brand ge- kele omstanders pro- vlammen nog met n 7 kken te doven, maar ge| e student overleed in AO juis aan zijn verwón- in or zijn zelfdoding ui ek Adamec een plek it s ïument van Jan Pal- i d udent die zichzelf ve i9 in brand stak. Pal- teerde tegen de inva- on iovjetunie in het 'iel Tsjechoslowakije. 20 'gisten zijn 'vcee 11 opgeleid' Terroristen die inslagen plegen zijn (Amerikaanse socio- itran geen psychop- mge, opgeleide en Ie mannen. Atran, 84^den is aan de Uni- deh Michigan, schrijft ho^nderzoek naar de ran terroristische ==juit het daderprofiel lat potentiële terro- het algemeen geen I afwijkingen verto- r is opvallend dat ze zijn, maar niet fa- p.verandert als ze on- g J komen van extre- jroeperingen. oei Algerijn is gisteren chtbank in Parijs tot veroordeeld omdat p een aanslag voor op de Europese :happen voetbal in in België. De funda- ie islamiet pleegde verdachte telefoon- lerland met een lobieltje vanuit een Parijs. De inhoud ekken bevatte mo- ie codes die be- om een aanslag te De man zat al vast 1998 was betrok- iereidingen voor laad tegen de we- inschappen voetbal ligongeluk en Algerije ii vliegtuigongeluk »set in het zuiden heeft gistermiddag 1 het leven gekost, u-en 97 passagiers nningsleden. Eén nningsleden heeft ferleefd en is in kri- Vid naar het zieken- Jht. Het toestel van Dij Air Algérie, een 1200, stortte neer tij- ktijgen. Volgens de Ier van Air Algérie is (oorzaakt door een lankement. ig Sirhan gewezen co - Een raad van inse staat Califomië en voor vervroegde n gedetineerden be- 5 eft voor de twaalfde zoek van Sirhan loordenaar van Ro- >pe ly, afgewezen. Vol- i :n van de raad r m m die sinds 1968 Hi e groot gevaar voor Qei ring. Sirhan Sirhan de ïslange gevangenis- em ens de moord in ju- da e broer van John F. 'ak ibert Kennedy deed vv gooi naar de kandi- de Democratische n presidentsverkie- t zijvinst in de voorver- Californië schoot dood. doi ^reigt missie a te sluiten wal met al Cubaanse presi- jaa astro dreigt de ju e diplomatieke mis- disl id te laten sluiten, iresident, die giste- vv mandaat van vijf et in het parlement, is een broeinest van j hfinders. Castro be- >ch n een toespraak tot t d( tit Amerikaanse di- aa van dissidenten op le z itief te steunen. ramallah/rtr - De Palestijnse president Yasser Arafat heeft de PLO-functionaris Mahmoud Abbas gevraagd de premier van de Palestijnse Autoriteit te wor den. Dat heeft de voorzitter van het Palestijnse parlement giste ren bevestigd. Voorzitter Ahmed Korei zei dat Arafat 'broeder Abu Mazen (Mahmoud Abbas) heeft geno mineerd voor de post van mi- nister-president'. Hij zei dat het Palestijnse Centraal Comité en het parlement vanaf zondag spreken over de nominatie van Arafat voor het premierschap. Abbas, die de geuzennaam Abu Mazen draagt, was een van de medeoprichters van al-Fatah, de belangrijkste stroming binnen de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO). Hij speelde een centrale rol tijdens de vredeson derhandelingen die leidden tot de Oslo-Akkoorden. Abu Mazen mist het charisma van Arafat en is niet zo media geniek, maar hij wordt geres pecteerd door Palestijnse func tionarissen, Israël en de Ver enigde Staten als het brein ach ter de schermen bij de PLO. Vol gens Palestijnse bronnen heeft hij nog niet besloten of hij het aanbod accepteert. Arafat staat onder zware druk van de Verenigde Staten en de Europese Unie om de Palestijn se Autoriteit te hervormen en het dagelijks bestuur over te dragen aan een premier. new york/anp - Khalid Sjeik Mohammed, de vorige week op gepakte topman van het terreur netwerk al-Qaeda, was ten tijde van zijn aanhouding bezig met het voorbereiden van nieuwe aanslagen. Uit documenten die bij zijn arrestatie in beslag zijn genomen en uit aantekeningen die Khalid Sjeik Mohammed op zak had, blijkt dat hij zich bezig hield met een 'dramatische aan slag'. Dat hebben bronnen binnen de Amerikaanse justitie aan de nieuwszender ABC verteld. Waar die aanslag of aanslagen zouden moeten plaatsvinden, is niet duidelijk. Wel zou uit de pape rassen blijken dat al-Qaeda doe len als bruggen, appartemen tengebouwen en hotelcom plexen op het oog heeft. Volgens de bronnen van ABC zijn de Amerikaanse autoriteiten naar aanleiding van deze infor matie op zoek naar twee perso nen die in New York zouden verblijven en een persoon die zich ten noorden van de stad zou ophouden. Khalid Sjeik Mohammed heeft in de jaren tachtig bouwkunde gestudeerd aan de technische universiteit van de Amerikaanse staat North Carolina en volgens de Amerikaanse autoriteiten be schikt hij daardoor over de ken nis die nodig is om bruggen te verwoesten. door onze correspondent Cees van Zweeden amman - Tot de plaatsen in Irak waar van de naam het gemakkelijkst over de lippen van George Bush komt, behoort Halabja. Het was in dit stadje waar Sad dam Hussein in 1988 ruim vijfduizend Koerden ombracht met chemische wa pens. Geen toespraak van Bush is com pleet zonder een verwijzing naar 'the guy in Bagdad' die zijn eigen volk ver gaste. Maar na de aanval op de Koer den door 'Ali Chemical', zoals de verant woordelijke generaal werd genoemd, vertelde Ronald Reagan de wereld een ander verhaal. De wrede gifgasaanval, zo zei de toenmalige Amerikaanse pre sident, was het werk geweest van de Iraniërs. Het was niet moeilijk om de bizarre reactie van Reagan te begrijpen. Zijn Amerika had Saddam Hussein tiental len jaren lang bewapend. Saddam was in die dagen niet 'the guy in Bagdad', hij was een gewaardeerde bondgenoot in het schaakspel tegen de Sovjetunie en Iran. Dat zou hij blijven tot 2 augustus 1990, toen zijn gemechaniseerde divi sies Koeweit binnenrolden en Ameri- ka's olietoevoer bedreigden. Maar op 1 augustus, één dag voor de invasie, had Saddam voor zijn leger nog een lading hoogwaardige transmitters uit Amerika ontvangen. De steun aan Saddam Hussein begon in de jaren zeventig, toen hij nog een conventionele dictator was. De reden was geld. Saddam had in 1972 de olie industrie genationaliseerd. Voor het consortium van Amerikaanse, Britse en Franse bedrijven dat tot dan met de oliedollars aan de haal ging, was dat zuur. Maar die oliedollars konden ook op een andere manier hun weg vinden naar het Westen: via de ver koop van wapens. Veel is tijdens de Golfoorlog van 1991 geschreven over de banden tussen Saddam en het Westen, maar een vo rig jaar verschenen boek gaf tal van nieuwe details. Saïd Aburish, de au teur van 'Saddam Hussein, The Poli tics of Revenge', beschikte over uit zonderlijke bronnen, omdat hij tot halverwege de jaren tachtig een scha kel was tussen Irak en het Westen: Aburish was consulent voor Saddam Hussein. De minste scrupules hadden de Fran sen, die voor Saddam een kerncentra le bouwden. Saïd Aburish verhaalt dat hij eens moest nagaan of het particu liere Franse bedrijf Dassault niet te veel vroeg voor de 60 F-l gevechts vliegtuigen die Irak wilde kopen. Abu rish stuurde een Amerikaanse journa list met een zak vol steekpenningen naar Stockholm om bij het Peace In stitute daar te informeren naar de ge bruikelijke prijs van een F-l. Toen Jacques Chirac, destijds premier, enkele maanden later in Bagdad was, schoof Saddam hem een papier onder de neus met de werkelijke prijs van een F-l. „Chirac accepteerde de cijfers van Saddam ter plekke", schrijft Abu rish, „en bood een korting aan van 1,75 miljoen dollar per vliegtuig." In de jaren zeventig werd Saddam nog niet met chemische wapens geassoci eerd. Maar ook toen al kon er over zijn aard geen twijfel bestaan. Chirac ver kocht de F-I's namens Dassault in 1975, het jaar waarin een rebellie van de Koerden met grof geweld was neer geslagen. Zestigduizend mensen kwa men om, Iraakse militairen inbegre pen. Deportaties en executies waren aan de orde van de dag, en in gevangenissen werden 107 verschillende vormen van marteling toegepast. Ledematen wer den afgezaagd, mensen werden da genlang gedwongen in een buis te staan. Tijdens een kabinetsvergade ring vroeg Saddam een dissidente mi nister even mee te komen naar de gang, waar hij de man doodschoot. Daarna keerde hij terug naar de verga dering, en pikte de draad van het de bat weer op. In de jaren tachtig werd Saddam nog een graadje wreder, maar desondanks bleven zijn oliedollars welkom. Ster ker, hij was populairder dan ooit om dat zijn land oorlog voerde tegen het Iran van ayatollah Khomeini. Terwijl de Fransen gewoon Irak openlijk ble ven steunen, schrijft Aburish, heerste in Washington cynisme. Dat cynisme zou aan de vooravond van de Iraakse invasie van Koeweit (augustus 1990) perfect worden ver woord door de Amerikaanse ambassa deur in Bagdad, April Glaspie. Die zei tegen Saddam: „De Verenigde Staten hebben geen mening over conflicten in het Midden-Oosten." Dat vond Ronald Reagan ook. Zijn strategie was om te voorkomen dat of wel Irak ofwel Iran een overwinning zou behalen in hun oorlog, en daarom bewapende hij beide landen. Het ge volg was dat de strijd acht jaar duur de, en 360.000 levens zou eisen. Toen Iran aan de winnende hand leek, bo den de Amerikanen Saddam geavan ceerde Harpoon-raketten ter waarde van 250 miljoen dollar. Toen enkele weken later de Iraniërs waren terugge slagen, werd het aanbod weer inge trokken. In 1983, nadat Irak was begonnen chemische wapens te gebruiken, bood een voormalige maarschalk van de Royal Air Force de Irakezen zijn dien sten aan. De man, die ongetwijfeld handelde in opdracht van de Britse regering, ver telde Aburish dat Saddam niet vol doende gebruik maakte van zijn supe rioriteit in de lucht. In 1981 prees de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Alexander Haig Saddam. In 1983 reisde Donald Rumsfeld, de huidige minister van de fensie, naar Bagdad om Saddam een vriendelijke brief van president Reagan te overhandigen. In 1987 be gonnen Amerikaanse Awacs-vliegtui- gen boven Iran te vliegen om Sad dams luchtmacht te helpen bij het vinden van goede doelwitten. Nog een jaar later kwam de Amerikaanse mart» ne in actie om Irak te helpen het schiereiland Fao te heroveren. De Sovjetunie had eind jaren zeventig al geweigerd Irak, zijn bondgenoot, te helpen bij het maken van niet-con ventionele wapens. Toen de oorlog met Iran uitbrak, verklaarde Moskou het embargo ook van toepassing op gewone wapens. Maar Saddam kon altijd op zijn leveranciers in Amerika rekenen. Van 1985 tot 1990 kreeg Saddam vol gens Aburish 241 Amerikaanse licen ties voor de invoer van 'dual use' pro ducten, die voor zowel civiele als mili taire doelen gebruikt konden worden. Tot die producten behoorden de ma chines en computers die Saddam no dig had voor de productie van chemi sche en biologische wapens, maar ook de 'grondstoffen' zelf. Antrax, cholera- virussen, tyfusvirussen, botulisme- bacteriën - het kwam allemaal uit Amerika. door onze correspondent Ans Bouwmans washington - Groot-Brittannië doet een allerlaatste poging om de ernstig verdeelde Veiligheids raad weer op één lijn te krijgen in de strijd om ontwapening van Irak. Dat heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Jack Straw gisteren na aankomst bij de Verenigde Naties in New York gezegd. Om stemmen te winnen is de Britse regering bereid de 'tweede' resolutie te voorzien van een ultimatum aan Saddam Hussein. Straw is in New York voor over- leg met andere ministers van buitenlandse zaken van de vijf tien leden van de Veiligheids raad en een toelichting - van daag- op de VN-wapeninspec- ties in Irak door Hans Blix en Mohammed el-Baradei, de chefs van inspectieteams. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hopen de komende da gen voldoende steun te verwer ven voor een nieuwe resolutie, die het licht op groen zet voor gewapend optreden tegen Irak. Er is al eerder gesproken over een soort ultimatum aan Irak - Canada had het als compromis voorgesteld - maar dat werd in eerste instantie afgewezen. Nu het Brits/Amerikaans/Spaanse resolutievoorstel in zwaar weer terechtgekomen is, grijpt de Britse regering er op terug. Vol gens de officieel door Groot- Brittannië ingebrachte resolutie tekst heeft Irak zijn laatste kans om te ontwapenen gemist, maar Straw zei gisteren bereid te zijn tot een amendement om de tekst te 'verbeteren'. Er zou wor den gedacht aan een ultimatum van enkele dagen tot een week, met de bedoeling om de zes twijfelaars in de Veiligheidsraad over de streep te trekken. President Bush wilde zich gis teravond in zijn toespraak niet uitlaten over het compromis voorstel van de Britse regering. President Bush heeft officieel nog geen beslissing genomen over een oorlog, maar Ameri kaanse regeringsfunctionarissen maken er geen geheim van dat een oorlog alleen nog te voorko men is door ballingschap of een miraculeuze bekering van Sad dam Hussein. President Bush noemde niets doen tegen Sad dam Hussein gisteren 'een on acceptabel risico'. „Het is mijn taak om het Amerikaanse volk te beschermen." President Bush maakte duidelijk te geloven dat de resolutie uiteindelijk de steun krijgt van de Veiligheidsraad. Mocht dat niet zo zijn, dan 'zul len we optreden, als dat moet'. „We hebben de VN niet nodig. We hebben niemands toestem ming nodig om op te treden als het op onze veiligheid aan komt", aldus Bush. door onze correspondent Bob Kroon geneve - Humanitaire organisa ties, met name het Internationa le Rode Kruis, willen in Irak niet worden 'ingelijfd' door de Ame rikaans-Britse bezettingsmacht indien het tot een oorlog komt. Via interne instructies heeft VN- secretaris-generaal Annan alle betrokken instanties van de Ver enigde Naties op het hart ge drukt onder geen beding hun onpartijdigheid op te offeren aan 'militair-humanitaire' ope raties. .Amerikaanse en Britse militai ren slaan de boel in elkaar en dan mogen wij het geweten van de mensheid sussen? Geen sprake van", aldus een VN-zegs- man. Vooral het door neutrale Zwitsers geleide Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) maakt zich zorgen. „Wij weigeren militaire opzichters of escortes", zegt ICRC-woord- voerder Notari. We beslissen over onze eigen prioriteiten en de manier waarop wij de bur gerbevolking kunnen helpen." Raakvlakken tussen de eventue le bezettingsmacht en humani taire organisaties lijken deson danks onvermijdelijk Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR), heeft het wat dat betreft iets makkelijker. Woordvoerder Janovski wijst erop dat de orga nisatie zijn voorbereidingen hoofdzakelijk concentreert op de opvanglanden voor een eventuele vluchtelingenstroom, zoals Jordanië, Syrië, Turkije en Iran. „Onze voorbereidingen worden zeker niet in overleg met Washington gevoerd, maar we informeren ze wel", beweert Janovski. Een tweeslachtige situ atie dus, want voor alle nood- programma's zijn de humanitai re organisaties wel sterk van Washington afhankelijk. floriana - De Maltese kiezers bijten morgen het spits af als ze gaan stemmen over toetreding tot de Europese Unie. Op Cyprus na vinden de komende tijd in alle tien nieuwe lidsta ten per 1 mei 2004 referenda plaats over het EU-lidmaatschap. Gisteren werd er op Malta door de Labour Party een grote bijeenkomst gehouden om de burgers op te roepen 'NEE' te gaan stemmen. Foto: AP door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Een fors groeiend aantal Amerikaanse staten hoopt zijn begrotingstekort te dichten met extra inkomsten uit gokken. In 29 van de vijftig sta ten bestaan plannen voor gok kasten op paardenrenbanen, staatsloterijen en casino's. Niet dat Amerikaanse gouverneurs zo dol zijn op gokken, ze hopen dat de licenties vele miljoenen dollars extra in het laatje bren gen. De financiële nood in de bestuurscentra van de staten is hoog gestegen. Dit jaar komen de staten gezamenlijk nog 26 miljard dollar te kort. Het is Amerikaanse staten ech ter niet toegestaan een tekort te begroten. Ze mogen alleen geld lenen voor investeringen, iets wat de laatste jaren dan ook steeds vaker gebeurt. De dien sten inkrimpen - wat een meer derheid al heeft gedaan - of meer belasting heffen is voor veel staten noodzakelijk om het kasboekje voor 30 juni kloppend te krijgen. Dat de lobby van het gokwezen de laatste jaren zoveel succes boekt, is uitsluitend te wijten aan de dollartekens die bestuurders in hun ogen krijgen als ze aan fruitmachines en rou lettetafels denken, meent Keith Whyte, directeur van de Natio nale Raad voor Probleemgokken in Washington. Helaas zijn ze tot nu toe blind voor de proble men die het gokken met zich meebrengt, zegt hij. „Uitbreiding van het aantal mo gelijkheden om legaal te gokken houdt grote risico's in. Je haalt er ook problemen mee binnen. Het maakt het gemakkelijker om er mee te beginnen, er meer tijd aan te besteden en meer geld uit te geven. Het wordt voor pro bleemgokkers ook moeilijker er mee op te houden", zegt hij. Naar schatting 2 tot 3 miljoen Amerikanen (rond een procent van de bevolking) is gokver slaafd, aldus de Raad voor Pro bleemgokken. Een groep van 4 tot 6 miljoen heeft een gokpro- bleem. Tegenstanders van gok ken voeren aan dat probleem- gokkers en gokverslaafden zor gen voor arbeidsverlies, meer faillissementen en misdaad. Maar steeds meer bestuurders voelen de druk om gokken toe te staan omdat hun inwoners naar omliggende staten of india nenreservaten trekken om daar te gokken. „We moeten niet meegaan in die race", waarschuwde direc teur Tom Grey van de Coalitie tegen Uitbreiding van het Gok wezen van de week. Hij wijst er op dat de spoeling dunner wordt, naarmate steeds meer staten steeds meer kansspelen introduceren. Casinolicenties bijvoorbeeld worden minder ex clusief en dus ook minder lucra tief. Staten zullen loterijen aan trekkelijker moeten maken met een hoger prijzengeld. Volgens Grey gokken de staten zelf ook als ze denken hun begrotingste kort te kunnen dichten met uit breiding van gokmogelijkheden. Gokken heeft in de jaren negen tig een enorme vlucht genomen in de VS. Gokparadijs Las Vegas is al lang niet meer de enige lo- Las Vegas. Gokken blijft in Amerika allang niet meer beperkt tot de ze stad. Foto: Archief katie waarop liefhebbers van de roulettetafel, de pokermachine of de 'eenarmige bandiet' te recht kunnen. Bijna de helft van de 558 indianenreservaten in de VS heeft een of andere vorm van gokken geïntroduceerd. Maar ook bijna alle staten staan 'iets' toe, van bingo-avonden voor liefdadigheid en krasloten tot eenentwintigen in gokhallen en 'riviercasino's'. Nu zijn er nog maar twee staten in de VS offici eel gokvrij: Utah en Hawaii. Mahmoud Abbas. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7