'Excuusbrief van kabinet overtuigt niet' BINNENLAND 1 Hofrel rond Margarita met de dag troebeler SP wil spoeddebat over hofrel Beatrix in het openbaar Het onkreukbare goudhaantje van de RVD Deskundigen lichaamstaal: Dat van die microfoon gelooft ze zelf niet Donner begrijpt niets van commotie rond dossier staties in rdiaak ind - In het onderzoek |e drievoudige moord in Wd heeft de politie drie n uit Eindhoven aange- i. Ze zijn in Helmond tkt vanwege betrokken- ji de handel in verdoven- Idelen. Of de drie ook be ta zijn bij de liquidatie rerder onderzocht. Een oordvoerder geeft wel jt door de recente ont- Jngen de oplossing van prdzaak een stuk dichter- i groei van lankelijken - De invloed van ;elijke provinciale par- de provinciale politiek iet de komende Staten- igen fors toe. Uit een e van bureau Interview- J? ider 1800 kiesgerechtig- jkt dat 7,7 procent bereid immen op een provinci- Jtij.3.2 procent meer dan s r geleden. Daarmee zou ls ale aantal zetels van deze nkelijken stijgen van 21 naar 45 nu. vrijdag 7 maart 2003 dl fh pi erland telt oo daklozen t - In Nederland leven hatting 15.200 dak- en zen. Dat is minder dan L oe werd aangenomen, kt uit een gisteren gepu- d onderzoek van het m voor Verslavingson- c (CVO) in opdracht van ederland. Eerdere schat - over het aantal Neder- dak- en thuislozen lopen van 25.000 tot 66.000. 0 wijt het verschil in de inder meer aan het ver definitie. den verdachte eon-roof op tv et is zeer waarschijnlijk 1 deel van de grote juwe- uit het Haagse Museon eboden in Oss. Begin de- werd voor ongeveer zes i euro aan diamanten en 1 uit het Museon gesto- g dezelfde dag stapte urige man met een kaal een juwelierszaak in iss binnen met de vraag iwelier interesse had in n diamanten. De man is 1 J egel op de bewakingsvi- de juwelier. Deze band öiaandag in het pro- er a Opsporing Verzocht w d. r- "den bordeel aanbieden' ag - Minister De Geus zaken) wil niet dat de voor Werk en Inkomen acatures in de prostitu- lieden aan werkzoeken- 111 ids de opheffing van het verbod mogen bordelen ce,pees legaal in dienst heb- CWI's hebben de plicht ïelde vacatures voor le- -- leid te registreren en ïtie valt daaronder. Aan ede Kamer schrijft de iwindsman echter dat 's niet verplicht zijn ba- jle prostitutie aan te bie- illegale "Jezen gepakt utrecht - Koningin Beatrix woonde gistermiddag in de Domkerk in Utrecht de officiële benoeming bij van dr. S. Mansoob Murshed op de Prins Claus Leerstoel. Het was het eerste publieke optreden van de vorstin sinds de affaire rond haar nicht Margarita losbarstte. Beatrix werd vergezeld door prinses Maxima en Margarita's broer Carlos ju nior, die eerder op de dag in Utrecht het Expertisecentrum Latijns- Amerika opende. Carlos liet daar al weten geen enkele vraag over zijn zus te willen beantwoorden. Foto's: Reuters/ANP den haag/gpd-anp - De excuus brief die het kabinet gisteren aan prinses Margarita en haar echt genoot De Roy van Zuydewijn verzond, overtuigt advocaat Ni- colaï absoluut niet. „Ik heb het idee dat de politiek totaal in pa niek is. Als door het koningshuis opdracht is gegeven tot het BVD- onderzoek, dan krijgt deze zaak een heel andere importantie. Er zijn wel excuses aangeboden, maar niet voor al het leed dat het paar is aangedaan." De excuusbrief, waarin staat dat de verantwoordelijke ministers niets wisten van het antecen- dentenonderzoek naar De Roy van Zuydewijn, is ook volgens de oppositie en de destijds ver antwoordelijke minister van binnenlandse zaken, Peper, niet overtuigend. CDA en PvdA, be zig een nieuw kabinet te forme ren, vonden die excuses daaren tegen 'netjes'. In de brief schrijven Balkenende en de ministers Remkes (bin nenlandse zaken) en Donner (justitie) dat het onderzoek, waarbij onder meer het sociale- dienstdossier van De Roy van Zuydewijn werd gescreend, vol strekt legaal is uitgevoerd door de BVD en de beveiligingsdienst van het koninklijk huis, de DK- DB. De ministers waren niet van het onderzoek op de hoogte, maar dat hoefde volgens hen ook niet. Omdat de ministers niets van het onderzoek wisten, hebben ze daar bij de beant woording van de vragen van Margarita en De Roy van Zuyde wijn nooit melding van ge maakt. Dat noemen Remkes en Donner 'abusievelijk en achteraf bezien ten onrechte'. Partijen als WD, LPF, Groen links en D66 willen opheldering van premier Balkenende. WD- leider Zalm wil vooral van het kabinet horen hoe de fout pre cies is ontstaan en wat gedaan wordt om herhaling te voorko men. Ook CDA en PvdA willen vooral 'lessen' trekken voor de toekomst CDA-vice-fractievoorzitter Ver hagen en PvdA-leider Bos willen dat de minister van binnenland se zaken in de toekomst wordt ingelicht over onderzoeken van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), de vroegere BVD. Ook wil Bos dat in vergelijkbare gevallen als bij De Roy van Zuydewijn in de toekomst de betrokkene zelf ook op de hoogte wordt gesteld. Het meest ontevreden is de SP, die de excuusbrief van het kabi net als 'ongeloofwaardig' ty peert. SP-Kamerlid Van Bommel gelooft niet dat de toenmalige ministers De Vries (binnenland se zaken), Korthals (justitie) en premier Kok niet geweten heb ben van het BVD-onderzoek naar het verleden van De Roy. Hij wil volgende week een spoeddebat over de kwestie. Minister Remkes informeerde gistermorgen alvast de fractie voorzitters van CDA, PvdA en WD achter gesloten deuren over de kwestie. Groenlinks-fractievoorzitter Halsema is zeer verbolgen dat kleinere fracties daarbuiten ble- am - De politie heeft tien illegale Chinezen oplegger gehaald. De r stond op het terrein ferrymaatschappij in lhaven in Rotterdam. De zowel mannen als n, zijn overgedragen aan ndelingenpolitie. lassade VS in gevaar' v. tc - De veiligheid van de laanse ambassade is af- zaterdag niet in het ge weest, ook al bekladden stranten het gebouw, leester Deetman van ag zei dat gisteravond, ie op een motie van en dsfracties. Met dat lint toonde hij zich on- et minister De Hoop (buitenlandse zaken) inerikaanse ambassa- bel. Deetman heeft ig wel zijn spijt betuigd el over de bekladdin- ihol heeft van mist Door de dichte mist root aantal vluchten op >1 vanochtend vertraagd, i een woordvoerster van J haven bedroeg de ge- I- ie vertraging een tot an- i uur. Ook is een aantal nde vluchten uitgewe- ir andere luchthavens. svan op Schiphol land- v lantal vliegtuigen nu op velden van Frankfurt, i en Luxemburg. Om t vluchten het precies n de woordvoerster niet door Mayke Calis den haag - Als de koningin iets wil, kan hij moeilijk weigeren. Maar de premier is zijn baas. Eef Brouwers, de belangrijkste rege ringswoordvoerder, zit soms opgesloten tussen zijn opdrachtgevers, de koningin en het kabinet Dat die soms tegenstrijdige belangen heb ben, bleek afgelopen week opnieuw. Brou wers moest bijvoorbeeld drie weken lang zwijgen over de beschuldigingen die prinses Margarita over het koningshuis uitstortte. Journalisten moesten het doen met het kor te briefje van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) waarin de koninklijke familie ver klaarde zich niet te herkennen in het ge schetste beeld. 'Uit liefde voor Margarita' werden geen verdere mededelingen gedaan. Pas toen Brouwers deze week zelf onder vuur kwam te liggen - hij zou een gesprek met de prinses hebben opgenomen - mocht hij het stilzwijgen verbreken. Op zijn 56ste begon Brouwers in 1995 nog aan een nieuwe carrière als hoofddirecteur (sinds kort heet dat directeur-generaal) van de RVD. Hij is een man die met veel woorden weinig zegt, vinden veel parlementair jour nalisten. Maar wie goed luistert, wordt tus sen de regels door op een juist spoor ge bracht „Hij verstaat zijn vak goed, hij denkt goed na over wat hij niet vertelt", aldus een ingewijde. In de woorden van Wilma Nan- ninga, oud-hoofdredacteur van Privé-. „Hij liegt niet, maar meldt niet altijd wat hij weet." Brouwers was jarenlang zelf werkzaam in de journalistiek en beschouwt zichzelf nog al tijd een beetje als een journalist. Zo is hij nog steeds lid van de Eindhovense Persclub (waar hij verzeilde toen hij perschef van Phi lips was), maar hij laat er zijn gezicht bijna nooit zien. „Wel krijgen we altijd een keurig briefje waarin hij zich afmeldt", aldus de se cretaris. Na zijn opleiding aan de hbs in Groningen begon Brouwers, 17 jaar oud, als verslagge ver bij de allang niet meer bestaande Nieu we Provinciaalse Groninger Courant. Na een paar jaar stapte hij over naar het Nieuws blad van het Noorden, waarvoor hij uitein delijk in 1977 - na een flink aantal jaren voor radio en tv te hebben gewerkt - in de hoofd redactie kwam. In de tussengelegen jaren werkte hij als sportverslaggever voor de ra dio en als presentator van het NOS Journaal In 1983 keerde Brouwers de journalistiek de rug toe en werd directeur van de Philips Persdienst „Ik noemde hem een goudhaan tje", verklaarde Ger Vaders, collega-hoofd redacteur bij het Nieuwsblad van het Noor den, bij Eefs vertrek. „Overal waar hij komt glittert en schijnt hij wel even." Journalisten waren positief over Brouwers als Philips- woordvoerder. Hij wist wat ze wilden, zon der de belangen van zijn meerderen uit het oog te verliezen. Dat werd anders toen hij overstapte naar de RVD. Het duurde een tijdje voordat Beatrix vertrouwen in hem had. Maar ook de verte genwoordigers van de media moesten aan hem wennen. Tijdens regeringsbezoeken bijvoorbeeld, waarbij pers meereisde, week Brouwers geen meter van de zijde van de minister-president. Ook de vriendschap en verloving tussen Willem-Alexander en Mcbti- ma werden door hem lange tijd ontkend. Als RVD-chef heeft hij zich de afgelopen ja ren altijd een onkreukbaar woordvoerder getoond. In het weekblad Nieuwe Revu ver klaarde zijn schoonzus dat Eef ook op ver jaardagen nooit geheimen prijs geeft. „Dat doet-ie zelfs niet tegenover zijn vrouw." ga Eef Brouwers. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door Luuk Kortekaas den haag - De mond kan liegen dat hij barst, maar het lichaam vertelt altijd de waarheid. En dus, zo zeggen deskundigen op het gebied van lichaamstaal, vertelde prinses Margarita niet de waarheid toen ze het had over het afluistermicrofoontje bij de Rijksvoorlichtingsdienst Aan het stukje in het Nova-in terview waarin ze het had over de microfoon die uit de mum- stak, twijfelt ze zelf sterk", zegt Ed Nissink, auteur van diverse boeken over lichaamstaal. „Dat is goed waarneembaar aan het onzekere lachje en de vrij plot selinge verandering van adem- ritme. Bovendien Idjkt ze ineens naar rechts. Daarna sluit ze haar ogen even. Ik geloof dit niet, en volgens mij zijzelf ook niet Ver der zei ze dat 'dit nog maar tien procent is van wat er valt te zeg gen'. Dat is volgens mij een dui delijke leugen of vette overdrij ving. Je ziet daar weer dat onze kere lachje en verandering van gelaatsklem." Ook Jan Lemmens uit Naald- door Ferdi Schrooten den haag - Hoe meer er naar buiten komt over de hof rel rond prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn, hoe troebeler het beeld wordt. Vooral het stiekeme onderzoek naar het verleden van Margari ta's man oogst onbegrip. In hoeverre zijn onderzoekers over de schreef gegaan, voor welke opdrachtgevers werkten ze en wie zijn verantwoordelijk? Volgens oud-minister Peper stinkt de zaak hoe dan ook. Hij had in 2000, als minister van binnenlandse zaken, formeel zijn fiat moeten geven aan een onder zoek door de inlichtingendienst BVD en de DKDB, de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging. En anders hadden diensten toch minstens de minister president moeten informeren over het voornemen om het aanstaande lid van de koninklijke familie on der de loep te nemen. Vindt Peper. .Anders klopt het niet" Zo blijkt het niet te zijn. De diensten mogen op eigen houtje de gangen nagaan van iemand die op het punt staat toegang te krijgen tot leden van het Koninklijk Huis, en dus ook tot koningin Beatrix. De Wet op de Veiligheidsonderzoeken wordt daarvoor niet gebruikt. Die geldt slechts voor mensen in vertrouwensfunc ties. Voor het onderzoek naar De Roy van Zuydewijn heb ben BVD en DKDB naar de Wet op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten gegrepen. De termen Konink lijk Huis, of koninklijke familie komen daar niet in voor. Maar dan kan een onderzoek nog altijd worden gedaan uit oogpunt van 'nationale veiligheid' en de 'democratische rechtsorde'. Premier Balkenende maakte woensdag in zijn verklaring niet voor niets duidelijk dat de integriteit van het Koninklijk Huis daar onder valt. Toch is niet zomaar alles geoorloofd. Natuurlijk, de nationale inlichtingendienst mag afluisteren en men sen volgen. Maar dat zijn bijzondere opsporingsme thoden, waarvoor de toestemming van de minister is vereist. En die kan er in 2000 niet geweest zijn: de toenmalige ministers van justitie en binnenlandse za ken noch de premier wisten immers van het onder zoek, zo bleek uit de verklaring gisteren van de huidi ge bewindspersonen op die posten. Hoe dan ook, De Roy van Zuydéwijn en prinses Mar garita wisten van niks. Formeel kan dat door de beu gel. Bij een onderzoek vanwege een vertrouwensfunc tie moet de betrokkene daarover worden geïnfor meerd. Tevens moet hem of haar worden verteld wat voor bezwaren ertegen gemaakt kunnen worden. Maar bij een onderzoek onder de ruime en vage kop van de 'staatsveiligheid' hoeft dat niet. En dus vernamen de prinses en haar man op heel an dere wijze dat familieleden beschikten over gegevens uit het - vertrouwelijke - uitkeringsdossier van De Roy van Zuydewijn. Een sociale dienst moet meewerken als er een verzoek komt van de BVD, nu ATVD. En dus kreeg een BVD'er in februari 2000 inzage in het dos sier van de aanstaande van de prinses. Premier Balkenende vindt het 'vanzelfsprekend' dat over de verworven informatie in familiekring gesprek ken zijn gevoerd. Hoogleraar staatsrecht Jurgens denkt daar heel anders over. ,Als er een beveiligings kant zit aan de informatie, gaat die naar de bevoegde instanties. Alle andere informatie kan niet zomaar worden doorgespeeld aan de familie." Vraag blijft of er niet toch iemand is die achter de schermen opdracht heeft gegeven voor het BVD-on derzoek. De koningin en haar persoonlijke kabinet worden genoemd. Jurgens: „Zelf kan Beatrix in ieder geval geen onderzoek vragen. Maar stel dat ze aan een bepaalde persoon in haar omgeving twijfelt, dan kan ze dat wellicht doorspelen aan haar beveiligings- dienst, zonder formele opdracht. Dan doe je een sug- De koninklijke familie zou volgens Margarita en haar man over nog meer informatie beschikken waar ze niets mee heeft te maken. De thesaurier van het Hof stuurde het stel reeds geopende belastingaanslagen, bestemd voor De Roy van Zuydewijn. De papieren waren door een adreswijziging via de belastingdienst doorgestuurd naar de Hofboekhouder. Foutje? Nee. De thesaurier doet de belastingaangiften voor alle leden van de koninklijke familie. En dus was het wel logisch dat dit ook voor De Roy van Zuyde wijn zou gaan gebeuren, zo valt te beluisteren bij de Belastingdienst. Die noemt dit niet ongebruikelijk: er zijn meer mensen die aangiften en aanslagen naar het adres van hun accountant laten sturen. Daar is echter wel toestemming van de belasting plichtige voor nodig. De Roy van Zuydewijn zegt dat hij nooit toestemming voor een adreswijziging heeft gegeven. Wie heeft die adreswijziging dan doorgege ven? Bij de Belastingdienst mogen ze daar niets over zeggen en het Hof zwijgt er evenzeer over. En onder tussen blijft dus het rare beeld bestaan dat er bij het Hof van alles bekend is over De Roy van Zuydewijn, terwijl de betrokkenen zelf en de politiek verantwoor delijken van niets wisten. Margarita en haar man kunnen altijd nog de Nationa le Ombudsman of de vaste Kamercommissie voor de inlichtingendiensten om hulp vragen. Die kunnen dan, na inzage van het dossier, beoordelen of er spra ke is van onbehoorlijk handelen of onevenredige schade aan betrokken personen. wijk, die cursussen in non-ver bale communicatie geeft, ver moedt dat Margarita niet de he le waarheid sprak. „Mij viel op dat zij, toen ze sprak over die microfoon, glimlachte. Haar ge drag komt daar niet overeen met wat zij vertelt. Het was iets vervelends, maar ze lachte wel. Ik wil een slag om de arm hou den, maar dit zou erop kunnen duiden dat zij iets zei wat niet overeenkomt met de werkelijk heid." Een vrij eenstemmig en waar heidsgetrouw verhaal, met hier en daar een leugentje of over drijving. Zo vat lichaamstaaldes- kundige Ed Nissink, auteur van 'Je bent sprekend je lichaam', het Nova-interview met Marga rita van afgelopen dinsdag sa men. Nissink is er later nog eens extra voor gaan zitten om het inter view te bekijken op lichaams taal. Die taal is veelzeggend: er zijn wetenschappers die bewe ren dat 93 procent van alle com municatie non-verbaal is, dus overgebracht wordt door onbe wuste tekens met het lichaam en zaken als stemklank en stern- ritme. Bij het bekijken van de band heeft Nissink extra gelet op van alles en nog wat: van de spier spanning in het gezicht en de pupilgrootte tot de huid- en oogvochtigheid van de prinses. Nissink: „Bij het verhaal over de macht die het koningshuis, vooral Beatrix, uitoefent, is Mar garita bijzonder zeker: wat ze zegt komt overeen met haar li chaamstaal. Dat is te zien aan de consequente oogbewegingen links in haar gezichtsveld, haar rustige gebaren, haar ononder broken ademhaling, onveran derde pupilgrootte, huidvoch tigheid, gelaatskleur en spier spanning, en het is te horen aan haar consistente toonhoogte en spreekritme." Nissink twijfelt niet alleen sterk aan het verhaal over de verbor gen microfoon. „Het laatste ge sprek met 'tante Trix' is volgens mij ook flink aangedikt, omdat ze er enorm veel slikgebaren en slikgeluiden bij maakt, onrustig wordt met haar handen en ademhaling en haar gelaatskleur een tint of twee donkerder wordt Het is wel belangrijk om dit los te zien van de werkelijk emotie die zij daarbij voelde, die te zien was in de vochtigheid van haar ogen en de intensiteit van de blik." Nissink wil wel een kantteke ning bij zijn bevindingen zetten. „Ik blijf altijd twijfelen als ik het niet persoonlijk kan controle ren. Ik zou er heel wat voor over hebben om eens samen met Beatrix en Margarita om de tafel te zitten: een kwartiertje zou echt voldoende zijn!" door Koos Bijlsma haren - CDA-minister Donner van justitie die mede de excuus brief ondertekende aan prinses Margarita, sprak gisteravond tij dens een openbaar debat in Ha ren. Hij begrijpt de commotie over de brief niet. Een kort inter- Is zo'n excuusbrief niet pijnlijk nu het kabinet in een juridische strijd is verwikkeld niet prinses Margarita? „Het is een spijtbetuiging en geen excuus. En waarom pijn lijk? Onze voorgangers spraken destijds niet met volledige ken nis, toen ze ontkenden dat er BVD-onderzoek in deze kwestie is verricht. Dat nu rechtzetten, is juist heel correct." Valt het uw voorganger Korthals aan te rekenen dat hij niet wist van het onderzoek? Als minister kun je nooit alles weten. Wij zijn geen halfgoden met bovennatuurlijke gaven! Dit onderzoek is trouwens niks# meer dan een procedurele kwestie, waartoe BVD en de Dienst Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging (DKDB) zelf standig kunnen overgaan. Dat is gebeurd vanwege de beveiliging van de echtgenoot van de prin ses." Waaruit bestond de screening? „Screening is een groot woord. Het onderzoek was er alleen maar op gericht na te gaan wat er bekend was van Edwin de Roy van Zuydewijn. Daarbij is uitsluitend gebruik gemaakt van openbare bronnen. Ook het op slaan van het dossier bij de soci ale dienst behoort tot de proce dure. Er is geen gebruik ge maakt van buitengewone op sporingsbevoegdheden. Daar om begrijp ik de politieke com motie niet."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3