'Ik werd de zanger die ik wilde zijn' GESPREK VAN DE DAG Blair kan MTV-kijkers niet overtuigen I Ach...ggrrrrressie Gareth Gates hun leven na en Will Young over Britse versie van Idols VRIJDAG 7 MAART 20C>3 MENSELIJK Ook al woont hij in belastingparadijs de Bahama's, SEAN CONNERY heeft sinds 1997 bijna 3,7 miljoen pond (5,4 miljoen euro) belasting betaald aan de Britse staat. Dat zegt de voormalige James Bond in een gisteren versche nen interview met de Schotse krant The Herald. Connery zet zich al jaren in voor de Schotse zaak. Hij vindt dat Schotland onafhankelijk moet worden en heeft banden met de Scottish National Party. Connery de belasting- vluchteling maakt Connery de activist echter minder ge loofwaardig, vinden critici. Onzin, zegt de 72-jarige ac teur in het interview.Ik daag iedereen uit een voorval te noemen waarbij ik bewust iets heb gedaan dat ten nadele van Schotland was." De acteur zegt verder dat de Britse regering van Tony Blair om zijn politieke opvattingen in 1997 heeft verhinderd dat hij werd geridderd. In 2000 gebeurde dat echter alsnog. Foto: AP Het was een beetje Rondom Tien, maar dan in een geheime studio naast het vroegere Wembley-stadion in Londen. Daar ging de Britse premier Tony Blair gisteren in discussie met MTV-kijkers vanuit de hele wereld over een eventu ele aanval op Irak. Ook twee Nederlan ders namen deel aan discussie. Een van hen, de 22-jarige Sarieke Haken uit Amsterdam, is nog steeds tegen een oorlog. „Maar Blair vond ik een heel aardige, grappige man. In verband met de oorlogsdreiging wil de MTV peilen wat jongeren vinden van de situatie in Irak. De muziekzen der organiseerde daarom het forum Is war the answer?, dat wereldwijd op de diverse MTV-zenders wordt uitgezon den. In Nederland is het debat van avond om 22.00 uur te zien, waarna op de zender maandag in de eigen studio in Bussum verder over het onderwerp wordt gepraat. Blair moest het in het programma op nemen tegen veertig jongeren, afkom stig uit 24 landen. Hij probeerde op al lerlei manieren uit te leggen dat hij in eerste instantie voor een vreedzame oplossing is ('war is not the only ans wer'), hard wil werken aan een una niem standpunt in de VN-Veiligheids- raad en dat hij het liefste zou zien dat Saddam Hoessein wordt verbannen naar een ander land. Ook beweerde hij dat een eventuele oorlog zeker geen half miljoen doden zal opleveren, zoals een vragenstelster suggereerde. Blair wist de aanwezige MTV-kijkers echter niet te overtuigen. De meeste jongeren waren vooraf tegen een oorlog en ver anderden hun mening niet. Als een voorstel om Irak aan te vallen stuit op een veto in de Veiligheidsraad dan laat Blair zich daar niet door weer houden, zo maakte hij het MTV-pu- bliek onomwonden duidelijk. De sug gestie van de kijkers dat het hem alleen maar om de olie te doen is, wierp hij resoluut van de hand. „De Iraakse olie opbrengsten kunnen we in een speciaal VN-fonds stoppen dat de Iraakse be volking weer ten goede komt. Boven dien exporteert ons land olie, dus daar is het ons niet om te doen." De vraag of Saddam vermoord moet worden of voor een tribunaal worden gebracht omzeilde hij vakkundig.Als het regi me daar maar aftreedt." Een kijker uit Zweden wilde van Blair weten waarom het westen zo gefixeerd is op Irak. „Ik kan in mijn vakantiehuis je zo maar antrax in elkaar knutselen. Waarom gaan jullie Zweden dan niet bombarderen?" Bart Woord (19) uit Schiedam mocht onverwacht ook een vraag stellen aan de minister-president. „Ik en Sarieke stonden niet op de lijst van mensen die sowieso vragen moch ten stellen. Maai' opeens vroeg presen tator Trevor Nelson wat ik er van vond. Ik was even verbaasd, maar vroeg daar na waarom Blair er wel hard aan werkt om steun bij de VN te zoeken, maar niet bij de man in de straat." De Britse premier antwoordde dat hij dat wel doet, maar Woord wierp hem voor de voeten dat dat dan nog niet erg lukt. Het was het enige moment waar op het zeventig leden tellende interna tionale perskorps opveerde en begon te lachen. De Schiedammer vond dat Blair er in slaagde zijn standpunten ge passioneerd voor het voetlicht te bren gen. „Maar het offer van een oorlog is op dit moment gewoon te groot. Er moet gekeken worden naar andere op lossingen." Woord en Haken vonden het jammer dat ze niet dieper op de onderwerpen konden ingaan. „Maar als je van de De Britse premier Blair en MTV-kijkers werden het bij een debat over Irak niet elkaar eens. „Blair is wel een heel aardige, grappige man", zo zei een Nederlai aanwezige achteraf. Foto: AP/Richard Lewis hier aanwezige Irakezen hoort wat er allemaal gebeurt en is gebeurd in hun land, dan realiseer je je hoe goed wij le ven in Nederland", schetst Haken. „Misschien hadden ze beter alleen Ira kezen kunnen laten debatteren, want wij Hollanders zaten er nu maar e beetje bij. Zo vertelde een Irakees slecht Saddam Hussein wel niet is dachten: 'Pff, dat weten we nu wel wilden het liever hebben over opl< gen." PAUL DE LEEUW gaat toch geen televisiepro gramma voor de VARA maken. De presentator- /zanger heeft de om roep deze week laten weten niet toe te zijn aan zo'n klus.Hij zegt zich de komende tijd te willen concentreren op zijn gezin", zo maakte de VARA gisteren be kend. De omroep be vestigde twee weken geleden nog dat De Leeuw vanaf oktober in de vooravond een dage lijks amusementspro gramma op Nederland 3 zou krijgen. De VARA en de pre sentator waren al drie maanden met elkaar in gesprek over het nieuwe programma, dat de werktitel Nederland kan de pot op droeg. Paul de Leeuw en zijn man hebben twee ge adopteerde kinderen. Foto: ANP Fossiele tanden die in een kolenmijn in Thailand zijn ge vonden, behoorden vermoedelijk aan een voorloper van de ORANG-OETANG. Volgens het tijdschrift Nature gaat het om de eerste fossiele aap die gevonden is in Zuidoost- Azië, het enige gebied ter wereld waar orang-oetangs nog voorkomen. De conclusie van de paleontologen is geba seerd op vergelijking van de achttien tandfossielen die in het Chiang Muan-bekken zijn gevonden met eerder gevon den fossielen en met tanden van de orang-oetang van nu. Tanden zijn het hardste gebeente uit het menselijk en dierlijk lichaam en vertonen speciale kenmerken. De Luf- engpithecus chiangmuanensis was vermoedelijk tussen de vijftig en zeventig kilo zwaar en leefde 10 tot 13,5 mil joen jaar geleden. In het twee kilometer lange en ongeveer een halve kilometer brede bekken zijn ook tanden van mastodonten en zwijnen ontdekt. De voormalige Ameri kaanse president BILL CLINTON gaat als TE LEVISIEPRESENTA TOR aan de slag bij de nieuwszender CBS. Dat heeft het vakblad Varie- fygisteren gemeld. Vol gens Variety gaat Clin ton in het nieuwspro gramma 60 Minutes de vaste discussieronde 'Counterpoint' presen teren. De Democraat zal daarin samen met zijn voormalige Republi keinse tegenstrever Bob Dole actuele politieke thema's behandelen. Foto: AP PAUS Johannes Paulus II heeft in een gisteren uitgegeven GEDICHTENBUNDEL zijn dood en zijn opvolging ter spra ke bracht. Daaruit wordt duidelijk dat er pas een nieuwe paus komt als de huidige is overleden. In het veertien bladzijden tellende Romeins Drieluik schrijft de leider van de rooms-katholieke kerk over het conclaaf, de verga dering van kardinalen, waar hij bijna 25 jaar geleden werd gekozen. ,,En zo zal het weer zijn, als het nodig is, na mijn dood." Het boekje wordt gelijktijdig in zeven talen in zes landen uitgegeven: Duitsland, Frankrijk, Italië, Neder land, Polen en de Verenigde Staten (Engels en Spaans) uitgegeven. DAGELIJKS LEVEN Hjj IT VYEC3 Armen over elkaar. Een frons en een ondergrondse blik richting het brok begrip tegenover mij. Stoïcijns staar ik naar de boekenkast achter haar. Ik ken de volgorde, de kleuren van de kaften en de meeste titels bijna uit mijn hoofd. Rechtsboven een pil van Freud, links het paarswitte rijtje psychisch-analytische werkmethoden. De klok tikt de kostbare minuten weg terwijl ik zit te broeien achter mijn zwijgzame facade van onverschilligheid. Ze kijkt afwach tend naar de oorlog die zich achter mijn strak over elkaar geslagen armen afspeelt. De zinloze strijd die ik voer tegen mijn tranen. Ik ben kwaad, maar zeg gevaarlijk rustig dat ik het allemaal gewoon een beetje zat ben. Er gaat een wenkbrauw onhoog. Dat ik misschien moeite heb met mijn agressie-regulatie, zegt ze. Sorry? Weet je waar ik moeite mee heb? Het zoeken zonder te vin den. De uitputtende strijd om mijn leven een zinvolle vorm en inhoud te geven. Het uitzichtloze vooruitzicht dat ik elke dag weer opsta om de dag te vullen met bellen naar instan ties waar Oost-Indisch dove medewerkers immuun zijn voor mijn smeekbede om een huis. De eindeloze fietstocht jes naar de stadsrand om in het getto te gaan kijken naar miniatuurkamertjes zo goor als paardenpis, waar ze met een schofterige vastberadenheid honderd euro per vierkante meter voor vragen. Daar word ik zo moe van, dat ben ik zo zat. Het leuren met mijn cv voor een leuk baantje en elke keer weer te horen te krijgen dat het economisch gezien moeilij ke tijden zijn. Düh! Ik ben allang pijnlijk bekend met de explosie van schaamte als je geld moet lenen om een pak melk, een broodje en een paar plakken kaas te kopen. De huur, de telefoonrekening van het bellen naar al die gena deloze instanties die ryiij meteen tergend lang ogenblikje- geduld financieel uitzuigen, om na drie keer doorverbinden tot de gewelddadige conclusie te komen dat ik bij hun aan het verkeerde adres ben én het eerder genoemde brok begrip kosten me niet alleen smerig veel geld, maar ook mijn on afhankelijkheid. En de vraag die steeds terugkerende vraag van iedereen of ik al weet wat ik wil gaan doen met mijn leven. Of ik nou eindelijk een kamer heb, of ik al weet welke studie ik wil gaan doen en vooral wat ik in godsnaam doe metal mijn vrije tijd. De oprechte interesse vertaalt zich in een ziekelij ke bemoeienis die me het gevoel geeft dat ik in de laatste ronde zit voor kans op geluk met een angstaanjagende puntenachterstand. Mijn leven, mijn keuze, mijn tijd; mijn zaak! Woest, omdat je op iets als oprechte interesse niet boos kunt worden. Razend oindat het vinden van een plek om te wo nen alleen zal gebeuren door ongestoord en gemotiveerd door te zoeken. Woedend omdat de oplossingen niet zozeer binnen handbereik zijn, maar zelfs IN eigen hand! Kwaad omdat ik briesend en tierend verlamd blijf zitten, als een verbitterde Gargamel die klungelige plannetjes bedenkt om voor eens en altijd van dat vrolijke gesmurfafte zijn. Tuurlijk! Machteloos gepruttel van een uit de kluiten gewassen puber met een identi teitsprobleempje. Niet iets om veel drukte over te maken, het komt uiteindelijk alle maal goed. Noodzakelijk kwaad voor een twintiger om de definitieve stap naar de volwassenheid te maken. Er zijn ergere dingen in het leven. Ongetwijfeld ja! Weet ik ook wel ja! Kan me even hele maal niets schelen ja! i Wat nou, moeite met mijn agressie-regula tie! Therapeutische bullshit in een vakjar gonjasje gepropt, zul je bedoelen. Ik ben boos. Laaiend, kwaad, pisnijdig, razend, furieus, woedend! Zie je wel, geen enkele moeite mee!' Ze knikt, niet of nauwelijks onder de in druk. Reageren? Reactles_op_column@hotmaii.com Jim of Jamai? Morgen weten we eindelijk wie zich idool mag noe men. Intussen dringt de vergelij king met de Britse eindstrijd zich op: een jaar geleden gingen Will Young en Gareth Gates de Hol landse tieners al voor in een ijzingwekkend spannende finale. Young won, maar inmiddels zijn beide zangers uitgegroeid tot su persterren. Het Wok-podium was enkele weken geleden al aan Gareth Gates (18), die zijn single Any one of us in Nederland pro mootte. Met succes, want de plaat staat inmiddels op num mer 1 in de hitlijsten. Tijdens de Idols-finale van morgen gaat het natuurlijk om Jim en Jamai, maar ook Will Young (24) is pre sent om zijn liedje You and I aan de Nederlandse kijkers te la ten horen. De single werd, net als tot nu toe alle platen van de Britse Idols-finalisten, in Enge land een grote hit. Voor Gates en Young is het al weer ruim een jaar geleden dat de zenuwen door hun kelen gierden terwijl zij wachtten op het verlossende woord. Zo'n 9 miljoen Britse kijkers brachten hun stem uit en Young werd uit geroepen tot Pop Idol, zoals Idols in Groot-Brittannië heet. Young én Gates zijn inmiddels doorgewinterde popidolen. Hebben zij nog tips en goede raad voor hun collega's uit Eg- mond-Binnen en Schoonhoven? .Altijd op je eigen gevoel ver trouwen, voor jezelf opkomen als dat nodig is en zorgen voor onvoorwaardelijke steun van fa milie en vrienden. Maar boven alles zou ik de Nederlandse fina listen willen aanraden: geniet ervan met volle teugen", zegt Will Young daags voor hij Jim en Jamai zal ontmoeten. „In het begin was ik nog erg verlegen en bang om in een keurslijf geperst te worden. Maar die angst bleek niet nodig. De kijkers hebben immers gestemd voor de Will Young die ze via Pop Idol heb ben leren kennen." Gareth Gates, die de vragen per email beantwoordt omdat hij door zijn stotteren liever geen interviews doet, waarschuwt Dim en Jamai alvast dat de gekte ook na de finale nog langdurig zal aanhouden. „En tegen de nummer 2 zou ik willen zeggen: het maakt niet uit of je verliest. Je kunt hoe dan ook succesvol zijn, kijk maar naar mij." Jim is voor velen torenhoog fa voriet, Will Young was dat aller minst. „Ik ben met de hakken over de sloot bij de laatste vijftig gekomen. Er waren te veel vrou wen over en daarom werden er ijlings nog een paar jongens aangewezen. Onder wie ik. In de rondes daarna had de jury ook veel kritiek op mijn optredens en was het steeds spannend of ik door zou gaan. Terwijl Gareth Finale ook op internet Gareth Gates (boven) en Will Young, de finalisten van de Britse versie van 'Idols'. Beiden hebben al verschillende hits gescoord. Foto's: GPD De finale van Idols is morgen avond ook op internet recht streeks te zien. Een woordvoer der zegt dat er tijdens de finale maximaal 2000 mensen tegelij naar de uitzending op de site van Idols kunnen kijken. Dat getal is gekozen met een reder Tijdens chatsessies met de kar didaten op www.idols.nl wer den eerder maximaal tweehor derd mensen toegelaten. „In c 'wachtkamer' zaten dan nog 2000 man die via het toetsen bord met hun idool van ge dachten willen wisselen", aldi de woordvoerder. De finale is zondag nog twee keer te zien op de site, om 14.00 en om 20.00 uur. Vanaf maandag kur nen mensen de uitzending op elk willekeurig tijdstip bekijker Net als Young, die met zijr From now on zijn stoutste droom verwezenlijkt ziet. hits die ik in het programr zong staan erop, maar zek helft van het album is gevr met nummers die ik zelf h mee geschreven en heb ui zocht. Dat zijn de liedjes d echt bij mij passen, daarin de echte Will Young naar a ren." Young studeerde politicolt maar droomde als jongetjf van een zangcarrière. „Ik 1 geen concessie hoeven do die droom uit te laten kon ben de popzanger geword ik altijd wilde zijn." Net als Jim en Jamai werdf reth en Will boezemvrienc dens de intensieve Idols-n den. Gates: „Het is heel ze slopend om samen op het um te staan en te moeten wachten welke naam zal v die van jou of die van je b< maatje." Berrit de Lange juist heel gladjes tot de finale wist door te dringen." De allereerste auditie van Young is in Groot-Brittannië allang ver geten, terwijl het eerste optre den van Gates de fans nog hel der voor ogen staat Stotteraar Gates raakte oog in oog met de strenge jury hopeloos verstrikt in het uitspreken van zijn naam, maar toen hij eenmaal de eerste noten had gezongen, zei zijn zangtalent voldoende. Net als de jury sloten de Britten de aan doenlijke tiener massaal in de armen. „Mijn deelname was een grote overwinning op mezelf', mailt Gates. „Voor het eerst in mijn leven heb ik me niet laten weerhouden mijn droom na te jagen puur en alleen omdat ik stotter en bang ben voor de re actie van het publiek. Het is na tuurlijk wel vervelend en ik volg nu intensief therapie. Het gaat langzaam beter zodat ik binnen kort misschien wat meer inter views kan doen. Bovendien kan ik als popster een voorbeeld zijn voor andere stotteraars die zich belemmerd voelen hun doel na te streven." Vpel mensen vrezen dat Jim en Jamai, als ze eenmaal een pla tencontract, hebben in een strak keurslijf worden geperst door managers en platenbonzen. Vol gens Young en Gates is die angst onterecht Gates:Als ik een liedje niet leuk vind, zing ik het gewoon niet! Ik heb zelf een gro te stem in wat er met me ge beurt, van muziekkeuze tot stijl en imago. Ik heb ook meege schreven aan de meeste songs op mijn album."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2