TOERISME Muggen, bevergeil en rotte haring Caravans wijken voor vrachtwagens Bloemig HDC303 IC 7 MAART 2003 Harjedalen, een streek vol wildernis, pure natuur en -als ze zich laten zien- dieren. Foto's: Hans van Alebeek. Elke safari schijnt zijn eigen Big Five te hebben: een vijftal bees ten datje gezien moet hebben tijdens de zwerftocht in de vrije natuur. In Afrika staan olifant, neushoorn, leeuw, buffel en lui paard op ieders lijstje; in Zweden hebben ze de eland, de beer, de lynx, de wolf en de veelvraat. Vijf echte wilde dieren - die willen we wel eens zien. Op dus naar Harje dalen, de streek in midden-Zwe den, waar deze beesten nog ge woon rondlopen. Maar wat wil je ook in een land zo leeg, dat ze het woord overbevolking amper kennen. Hoewel In de winter kan het nog knap 'druk' zijn, daar in Harjedalen. Uit Stockholm en het relatief dichtbevolkte Zuid- Zweden komen ze er massaal skiën, langlaufen, ijsvissen en op de snowscooter crossen, 's Zo mers echter, is dat totaal anders. Dan kun je er kanon na kanon afschieten zonder ook maar iets te raken. Dan is Harjedalen he lemaal van de dieren. En van een enkele verdwaalde toerist die de beesten graag wil zien. Wij krijgen daarbij hulp van gids Lennart Fransson, een kruising tussen een Marlboro-man en Camel Trophy-rijder die werkt in Sanfjallet, een van de 28 na tionale parken die Zweden telt. In dit ruim 10.000 hectare grote resort, net onder het plaatsje Hede, leven nog zo'n 30 tot 35 bruine beren in het wild, de grootste populatie van Zweden. Het bewijs daarvan levert Lenn art met een homevideo waar een heel berenbos op staat. Dunne beren (medio mei, als ze net wakker zijn uit hun winter slaap), dikke beren (in oktober, voordat ze gaan winterslapen), voedsel zoekende beren (onder meer bessen, muizen, lemmin gen en mieren) en rennende be ren (ruim 50 km per uur); we zien ze allemaal Alleen de broodjes-smerende-beren ont breken. Maar nu willen we ze nog in het echt zien. Alleen gewapend met wat nuttige instructies ('nooit gaan rennen als je plots een beer tegenkomt', 'maak een ge luid' en 'maak je groot') gaan we op pad. Vol verwachting klopt ons hart als Lennart voorgaat door het prachtige woud, be dekt met een verend, hoogpolig tapijt van mos en gras. 'Jullie moeten wel stil zijn', zegt hij, 'want anders gaan de beren ons sowieso uit de weg.Voor Ne- Waarschuwingsborden wél. Maar waar zijn die beren dan? FEITEN&C1JFERS De provincie Harjedalen is on geveer net zo groot als de pro vincies Friesland, Groningen en Drenthe bij elkaar. In totaal wo nen er nog geen 15.000 men sen. De snelste manier om er te komen is vliegen via Stockholm en dan door naar östersund. Scandinavian Airlines (SAS) vliegt dagelijks op Stockholm. Met de auto kan ook, maar van af Stockholm is het nog altijd ruim 400 kilometer rijden. De wegen zijn goed. Er zijn wel veel onverharde wegen maar, dat zijn meestal niet de door gaande routes. Overigens zijn ook deze verharde zandwegen prima berijdbaar. Harjedalen heeft diverse over nachtingsmogelijkheden, varië rend van betrekkelijk goedkope campings (gemiddelde prijs rond de 20 euro per dag) tot va kantiehuisjes (in de zomer maanden te huur voor ruim 200 euro per week), 's Zomers blijft het in ook in dit deel van Zwe den 24 uur per dag licht. Een bijzondere gewaarwording. Minder prettig zijn de vele muggen in deze tijd van het jaar. Zelfs met veel kleren aan en vol anti-muggenolie blijven ze het proberen. Populaire activiteiten in dit ge bied zijn (vlieg)vissen, kanoën, wandelen en paardrijden. Een dagje vliegvissen of wandelen in het spoor van de beer, allebei met gids Lennart Fransson, kan rechtstreeks geboekt worden bij het toeristenbureau van Hede, telefoon 00 46 68 44 10 80 en/of e-mail hedeturistbyro@swip- net.se. Voor algemene informatie over Zweden en het aanvragen van brochures is er het Zweden In formatie Centrum: telefoon 00 800 30 80 30 80 (gratis). Van maandag tot en met vrijdag ge opend van 09.00 tot 19.00 uur. Algemene informatie bieden ook de websites www.zweden- .nl en www.visit-sweden.com derlands stadsvolk onthult onze gids het ene na het andere bos- geheim. 'Dat zandplekje daar? Da's de badkuip van een kor hoen die zich erin wast. En weet je wat deze bolletjes zijn? Drol letjes van lemmingen.' Lennart is niet meer te stoppen. De kwaliteit van de dennen - een paar honderd jaar oud - toont hij aan de hand van een al heel lang geleden omgevallen exemplaar dat nog steeds kei en keihard is. Lennart hakt wat splinters los, voor straks. Bij een metershoge mierenhoop maakt hij de beestjes horendol door zijn hand er vlak boven te hou den. Die stinkt vervolgens een uur in de wind van al het mie- renzuur dat de mieren als afwe ring over de aanvaller hebben uitgespoten. Biologie was nog nooit zo leuk. Maar beren, ho maar. 'Jullie ma ken ook veel te veel herrie', zegt Lennart bestraffend. En gelijk heeft hij want soms kletst en keutelt onze wandelclub alsof ze op koopzondag door de stad slentert Terwijl er in het bos overduidelijk toch allerlei spo ren van de beren te zien zijn. Als Lennart er tenminste op wijst want anders waren wij ook zo voorbijgelopen aan de boom met krabsporen waar beren lek ker tegenaan hebben geschurkt. En ook de afgetopte mieren hoop en het uitgegraven gat hadden we niet herkend als handtekeningen van Bruintje de Beer. Na een uur klimmen en speu ren, komen we op een van de hogere punten vanwaar we een fraai uitzicht hebben op een groot terrein waar volgens Len nart regelmatig beren komen eten. Iedereen zwijgt, iedereen tuurt maar er gebeurt niks. Het enige wat we zien, zijn honder den muggen die ons -zo te mer ken- als een lekkere Big Five be schouwen. Goed inpakken en nog beter smeren is dan ook hard nodig. Dan maar koffie, denkt Lennart. Hij maakt het op zijn cowboys klaar: zwartgeblakerd keteltje vullen in de rivier, vuurtje ma ken met de net gehakte dennen splinters en daar is de enige echte koffie, met drab dus. Een lekker opkikkertje voordat de berenjacht verder gaat. Maar helaas, we zien van alles maar geen beren. Onze Big Five voor die dag bestaat uit een prachtig nest met jonge roofvogels in een holle boom, twee elanden en twee piepkleine lemmingen. En niet te vergeten een echte slang. Als we vanaf een heuvel een laatste berenblik op het woud werpen, zien we in het gras tus sen onze voeten ineens iets be wegen. Een bruin-grijze slang van zeker een meter lang waar we ongeveer bovenop stonden. 'Een huggorm', zegt Lennart la chend als we van de schrik be komen zijn, 'een kleine wurg slang.' Ook zonder beren is zo'n safari dus spannend genoeg. 'De kans om een beer te zien is zo'n 25 procent maar we kunnen geen garantie geven', zegt Lennart bij de afsluitende lunch die hij ter plekke boven een nieuw vuurtje bakt: rendiergehakt met diep vriesaardappeltjes en groenten. 'Je zou dat wel kunnen bereiken Geen beer gezien maar wel deze twee elanden. door de beren te gaan voeren maar dat doen wij niet. We hou den het graag puur.' Minder dan vijftig kilometer ver derop, in Lofsdalen, hebben ze daar geen moeite mee. Sven Emil, plaatselijk winkelier en scharrelaar, vertelt bij een knap pend haardvuur vol trots over zijn unieke berenwebsite. „In het bos hadden we webcams opgehangen bij de plekken waar we de beren voerden", zegt Sven. „Het was een groot suc ces. In vier maanden tijd trok ken we 700.000 bezoekers uit 29 landen." Nu is de website opge heven en Sven vindt dat nog steeds jammer. En dat beren voeren niet echt natuurlijk is? Ach, daar moeten we niet zo over zeuren. Sven veert op als het avondmaal wordt uitgebreid met een ty pisch Zweedse lekkernij: surs- trömming, oftewel rotte haring in blik. Maar 'haring in vergaan de staat van ontbinding' doet de geur meer recht Ongelooflijk wat een stank. Zodra het bollen de blik is open geschroefd, ver spreidt zich een misselijkma kende lucht door de blokhut. Zo penetrant dat het blik naar bui ten moet worden gebracht. Al leen Sven zit te smullen als een kind van een Happy Meal. Maar de rest van de safariclub durft niet, ook al dringt Sven nog zo aan. Niet veel later komt hij geheim zinnig lachend langs met een fles sterke drank. „Wat is het?", willen we weten. „Een zelfge maakt drankje. Proef maar. Is goed voor je-weet-wel", lacht hij, met het bekende duim tus sen wijs- en middelvingerge- baar. Wat blijkt. Het drankje (veertig procent alcohol min stens) is gemaakt van bevergeil, spul dat vrijkomt uit de staart- klier van een bever wanneer hij zijn terrein markeert. Nou snap pen we ook waarom het bruine goedje zo verschrikkelijk naar zaagmeel smaakt. „Kom mor genvroeg naar mijn winkeltje dan krijgen jullie zo'n klier. Hoef je thuis maar in een fles jenever te stoppen en je hebt voor altijd je eigen beverdrank." Maar hoe leg je zoiets aan de douane uit? Nee, de trofeeën van onze safari zijn dikke pak ken foto's van een prachtige streek. En die beren, die denken we er wel bij. Hans van Alebeek De populaire Kampeer Caravan Rai bestaat niet meer in z'n oude vorm. In het najaar zullen de genieters van buitenvakanties naar Utrecht moeten. De eerste editie van de 'Kampeer Caravan Jaar beurs' - zoals de nieuwe naam luidt - zal worden gehouden van 13 tot en met 19 september 2003. 'Er is geen sprake van ruzie, we zijn goed uiteengegaan', zegt secretaris Nick van der Burgh van de pas geboren Nederlandse Vereniging voor de Kampeer en Caravan In dustrie (KCI) en hij onderstreept die stelling enkele malen. We kon den elkaar alleen niet vinden in de data' Het Tentoonstellings- en Congrescentrum van de RAI Group blijkt de voorkeur te hebben gegeven aan vrachtwagens. Van der Burgh: „De data in oktober waarop de caravan- en kampeerindustrie wil laten zien wat nieuw en veranderd is, waren dit jaar bezet. Door de Bedrijfsauto RAI. Volgend jaar konden we wel weer ruimte huren, maar zo werkt het niet." Een aantal bestuursleden van de afdeling caravans binnen de Vereniging RAI (iets anders dan het beurzen complex) heeft onlangs de koppen bij elkaar gestoken en de KCI op gericht. „We zijn in onderhandeling gegaan met de directie van de Utrechtse Jaarbeurs. Voortreffelijk, met open armen zijn we ontvan gen. Bovendien is continuïteit nu gewaarborgd. In Amsterdam wa ren alleen de even jaren beschikbaar voor ons." Het commentaar in Amsterdam is helder: „De Bedrijfsauto RAI is een Europese aangelegenheid. Met het Duitse Hannover een toon aangevende beurs. Die gaat voor. De 'Kampeer Caravan RAI' kon ook niet uitwijken, andere beurzen en tentoonstellingen drongen zich op." Van den Burgh weer: „Geen ruzie, maar misschien is de ontwikkeling wel goed. We hebben ons nu in de KCI verenigd, de importeurs, agenten, fabrikanten. Dat was al eerder nodig, soms komt zo'n moment ineens. We zitten nu vlak achter Düsseldorf, de grote beurs op ons terrein. Duitsland is de grote producent van ca ravans en campers. Sommige vakgenoten kijken daar wat zuinig naar. Maar misschien is het wel een voordeel, gaan velen niet meer naar Duitsland." De laatste jaren trok de beurs in de RAI steeds iets minder bezoe kers, de meest recente zo'n 55.000. Van den Burgh: „We zijn reëel en optimistisch tegelijk. Mensen zul len de weg moeten vinden naar Utrecht, maar we hebben goede vooruitzichten. Vastigheid, goede outillage en de branche in Neder land loopt goed. Mensen willen op vakantie, eropuit, zeker of juist ook in wat donkere tijden." REISBERICHTEN Charme SWie heeft - om er slechts een paar te noemen - wel eens hoord van Einbeck, Hechenburg, Gengenbach of St.Weni Het zijn kleine, nauwelijks bekende Duitse stadjes, die niet leen interessant zijn omdat ze zo goed bewaard zijn geblei maar ook omdat ze vaak bijzonder gezellig zijn. De Charme de kleine steden in Duitsland is daarom het jaarthema bij Deutsche Zentratefür Tourismus die een fraaie Nederlandsta brochure liet drukken, waarin op 176 pagina's al die kleine Ie steden zijn samengebracht; met bijzondere tips en per stad voordelige reisaanbieding. De brochure kan telefonisch bes worden bij het Duits Verkeersbureau in Amsterdam, telel 020 697 80 66 en/of via internet www.duitsverkeersburea Toezending geschiedt met bijvoeging van een acceptgiro w mee op basis van vrijwilligheid een bijdrage in de verzend ten kan worden betaald. Kidsworld KidsWorld, de reisorganisatie voor gezinnen met jonge kii ren (tot twaalf jaar), heeft voor komende zomer trips naar nieuwe complexen in Griekenland en Turkije aan het progi ma toegevoegd. Ook aan de prijs werd flink gesleuteld, me gevolg dat een vakantie in een KidsWorldcomplex voorde Is geworden. De organisatie beschikt nu over vijf compli met Nederlandse kinderbegeleiders die ook als avondo kunnen worden ingezet. Gasten kunnen kiezen voor een blijf op basis van alleen logies, maar ook voor een all-inclq 'akantie. Pa, ma en twee kinderen zijn nu vanaf 1388 euro week onder de pannen. Leggen zij daar nog 126 euro bij zijn alle maaltijden, drankjes en zelfs de ijsjes betaald. Een blijf van twee weken all-inclusive is er vanaf 1775 euro. Voor meer Informatie: www.kldsworid.to Internet In het vliegtuig e-mail checken of de tijd doden met si wordt binnenkort mogelijk. Lufthansa, British Airways, SA Japan Airlines hebben aangekondigd deze service nog dit op enkele trajecten te leveren. KLM wacht af en kijkt eer het aanslaat. De extra dienst is vooralsnog stevig aan de en alleen bestemd voor business-dassreizigers. Om irritati andere reizigers te voorkomen worden pornosites en web met spelletjes verboden. ACSI Voor het 38e achtereenvolgende jaar verscheen onlangs d SI Internationale Campinggids. Het boekwerk is opgespli twee delen. Het eerste bevat de gegevens over 8000 in Ei t gelegen campings (prijs 18,95 euro); de tweede die van 10 de Benelux gelegen kampeerterreinen (7,95 euro). Nieuw gidsen is het feit dat de honderden land- en regfokaarter i stuk gebruiksvriendelijker zijn geworden. Beide boeken schenen ook op cd-roms. Meer informatie: telefoon 04 88 45 20 55 en/of internet www.acsi-gids Hannover Tussen Rotterdam en Hannover in Duitsland bestaat sind >t een rechtstreekse luchtverbinding. De dagelijkse dienst (vif vanaf Rotterdam Airport 16.15 uur) wordt onderhouden do Oostenrijkse maatschappij Welcome Air met toestellen va h type Dornier 328, die plaats bieden aan 32 personen. D 1 duurt ruim een uur. Meer informatie en/of reserveringen: Air Agencies Holland, Rotterdam foon 010 208 36 35, internet: www.welcomeair.com en of het ANVR- reau. Q Zeilschepen In samenwerking met ATP Sailing Events en Team Heinei Sunsail vanaf i mei Sun Odyssey-zeilboten verhuren. De ri meter lange schepen (4 hutten, 8 slaapplaatsen) liggen Flevo Marina bij Lelystad en zijn volgens de verhuurder mate geschikt voor vakanties op het IJsselmeer en de Wa zee. In de Flevo Marina wordt tevens een zogeheten 'S Sailing School' gevestigd. De lessen daar worden uitge volgens 'de regels van de Royal Yacht Association en s naadloos aan bij de al bestaande cursussen van de Heini j Academie. Het leukste hotel ter wereld bestaat niet Fawlty Tov een hersenspinsel van John Cleese en zijn toenmalij genote Connie Booth. Nadat ze - zo wil de legende Cornwall een nacht hadden doorgebracht in een ho dat werd bestierd door een neuroot die met iederee maakte, schreven ze zes afleveringen van de beste c serie ever. Om er een paar jaar later (de twee waren dels gescheiden) nog zes aan toe te voegen. Ik heb alle twaalf delen op band en elke keer als ik e draai (wat regelmatig gebeurt), hoop ik ooit nog een zo'n hotel terecht te komen. In Noordwijk schijnt e te staan. Maar ik kan me niet voorstellen dat de baa| net zo'n waanzinnige gek is als de door Cleese gespi Basil, die met een grote tak z'n Morrisje begint te s dat het autootje niet wil starten. Een hotel waarin alles misgaat, moet het einde zijn dere gast. Geen duffe lounge met keurig geüniformtfc bellboys, maar een truttige hal waarin een buitenpri neel grote elandskop het beeld bepaalt. Tenminste, f hij niet met veel geraas van de muur is gedonderd. Weet u soms een hotel dat zijn naam (zie het rustii hout gesneden bord bij de ingang) per aflevering verandert van Fawlty To wers in Warty Towels (Wrattige Handdoeken) of zelfs Flowery Twats ^ppy.^ i (Bloemige Kptten)? Laat het me dan even weten. Rob van den Dobbels

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24