ertraagd raggen onder scherp toezicht WEG WIEL 2 averkeerskrant Terreinwagens zijn grote benzineslurpers VRIJDAG 7 MAART 2003 k Kortekaas T - De opmars van de jen is onstuitbaar, er Nederlanders kopen zelfs al is het soms moei- n. En nog moeilijker is lekker 'off the road' te t kan eigenlijk alleen op l| afgezette terreinen, en g lang niet altijd, „leder- l zijn hobby overal uitoe- ialve wij." ren is het vertrouwen van 'agenfanaat Johan Neefs [(ter dan de mogelijkhe- h zijn honderdvijftig PK. b niet? Terwijl het zweet B druppels op zijn voor- irelt slaagt Johan er toch Vfitsubishi Pajero om een I bocht, gelegen op een _e helling met diep uit- b voren, te krijgen, direct H door een duizelingwek- vlucht van een meter |„Hij kan toch altijd weer a ik denk", klinkt het te- I tegen zijn wit weggetrok- tagier. „Je wil toch je h verleggen. Dat is de ihan is één van de rij- leen zanddepot bij Den t ver van het Brabantse out. Met alle liefde geeft iner van Austerlitz de a lift, want uiüeggen d mooi is aan rijden ;st terrein wil hij maar ig. Het levert een tocht ich moeilijk ergens mee een laat, of het moet een k de achtbaan zijn. rezicht van de Algeme- rlandse Vereniging van iertuigen (ANVT) zijn Ihet middaguur zo'n 165 ragenrijders bezig met 5gen langs hellingen, Ibberige plassen en zelfs Ji heuse zandberg van 45 |En dan is Den Hout dit ide niet eens de enige samenkomst. Een [onderd kilometer ver- ra Groesbeek bij Nijme- en tegen sluitingstijd iele tientallen terreinwa- 1 op het motorcrosster- Hoek. Dit is weer een jclub, de zogenoemde off 1-challenge. Maar net als hout rijden hier Toyota Terreinwagens worden steeds meer gekocht. In Amerika is al een op de vier verkochte auto's een terreinwagen. Maar ook in Europa stijgt de popularities van deze auto's. Zelfs het sportwagenmerk Porsche heeft er nu een: de Cayenne. Foto: Porsche Landcruisers, Jeeps, Nissan Pa trols en Landrovers rond, als ze tenminste niet vastzitten op een te optimistisch ingeschatte zandhoop. Daarnaast zou er her en der in het land bovendien 'wild' gereden worden door de 'woeste jongens', die met elkaar op het internet afspreken en niet op pottenkijkers zitten te wachten. Vrijwel ongemerkt is, hand in hand met de opkomst van de vier bij vier in het straat beeld, een nieuwe vorm van re creatie ontstaan. Een op de twintig auto's in Nederland is nu een terreinwagen. Bovendien groeit het aantal volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek jaarlijks met twintig pro cent, waar het aantal gewone personenauto's ongeveer gelijk blijft. Maar de mogelijkheden om echt off the road te gaan zijn beperkt. De terreinrijder is aan gewezen op evenementen onder toezicht, zoals dat in Den Hout van de ANVT. Maximumsnelheid vijf (vijfl) ki lometer per uur. Entreeprijs: 25 euro. „Eigenlijk doen we het noodge dwongen zo", zegt Lina Slot boom, die met haar man Theo het algemeen secretariaat van de ANVT voert. Zelf rijden ze een meer dan stoere Landrover Defender. De vereniging, vier honderd leden groot, houdt ie dere maand ergens in Neder land een evenement Dat moet, want vrije natuur is niet voor handen. „We zijn gedwongen ons steeds meer terug te trekken op dit soort terreinen. Vroeger kon je veel makkelijker een na tuurgebied in. Maar tegenwoor dig zie je steeds meer dat ook gewone onverharde paden in eens worden afgesloten." Voor die mensen die toch hun eigen bescheiden Parijs-Dakar willen uitvoeren zijn cüt soort plekken het alternatief. Theo Slotboom: „Bij ons zie je alleen APK-gekeurde wagens met lees bare kentekenplaten. Alles wat bij ons rijdt is morgen gewoon weer op de weg te zien - al moe ten de meesten dan wel even door de wasstraat. Hier zie je van alles: van bouwvakkers tot dokters. Het gaat ons alleen om de handigheid met de auto. Die Amerikaanse dingen met die grote rookpluimen kom je hier niet tegen. Lina: „Wat er mooi aan is? Het is een beetje Spar taans, maar schitterend. Je zit lekker hoog. Wij hebben al acht tien jaar een terreinwagen en willen nooit meer wat anders." Even schitterend noemt Johan, die een eigen bedrijf in vernik kelen en verchromen heeft, het raggen door het zand. „Je hebt zo'n wagen en dan is het na tuurlijk mooi om te kijken wat- ie allemaal kan. Zeg maar gerust dat ik met het virus besmet ben. Hoe? Als je belooft niet te la chen... Ik was milieuambtenaar in de provincie Utrecht, en daar had ik een Samurai, en daarmee mocht ik ook de Leusderhei en zo op. Het was zelfs zo erg, dat ik mijn nieuwe auto, die ik net had gekocht, meteen heb inge ruild. Mijn vrouw was er niet blij mee, nee, maar inmiddels is ze ook bekeerd," zegt hij als hij weer eens een onverhoedse fik se ruk aan het stuur geeft na een ^ftige hobbel. „Misschien is het zo dat ik toch altijd diep van binnen het jongetje ben geble ven dat met dinky-toys in het zand speelt." De ANVT affi cheert zichzelf als 'keurig nette vereniging". Onder de koepel van de Federatie van Neder landse Terreinautoclubs doen de verschillende clubs van vier bij vier-fans alles om het 'image' van de terreinrijder te verbete ren - met name bij overheidsin stanties. Lina Slotboom: „Wij hebben erg te lijden onder de woeste jon gens. Er zijn allerlei clubjes die met elkaar afspreken op internet en ergens wild gaan rijden. Voor de nette rijders is dat natuurlijk verschrikkelijk. We vinden toch al moeilijk gehoor voor onze wensen. Voor crossmotoren wordt van alles en nog wat ge daan, en die maken veel meer herrie. Als je aan golf doet krijg je zo een paar hectare toegewe zen. En dat terwijl wij, die heel rustig rijden en alle regels in acht nemen, eigenlijk nergens meer terecht kunnen. Iedereen in Nederland mag een hobby hebben en die uitoefenen, be halve wij. Natuurlijk snap ik het weL Het zijn er maar een paar, en die verpesten het voor de rest. De nette rijder moet daar onder lij den." Johan: „Het is gewoon goed dat dit er is. Hier kun je toch je ei kwijt. We moeten na tuurlijk niet hebben dat ieder een zo maar even de Veluwe in schiet. Zelf zou ik wel wat zien in een aantal permanente cir cuits, maar ook dat lukt maar heel moeilijk. Ach, misschien komt het vanzelf wel. Deze vorm van recreatie groeit zo snel, dat het niet meer te stoppen is." In ons land mag je bijna nergens zomaar door de natuur scheuren met een auto. Dus ben je aangewezen op speciale terreinen zoals bij voorbeeld De Landsard in Veldhoven waar deze Suzuki-rijders vorig jaar hun Terreintreffen' hielden. Foto: Suzuki In de Verenigde Staten is grote opschudding ontstaan over het gebruik van de terreinwagens. Er zijn commentatoren die de chauffeurs van de benzine slur pende auto's omschrijven als de hulptroepen van Osama Bin La den. In Amerika is één op de vier ver kochte auto's een terreinwagen, ook wel een Sports Utility Vehi cle (SUV) genoemd. Door de grote vraag naar benzine wordt de kas gespekt van Arabische re gimes die radicale islamitische groeperingen zouden steunen. Zo redeneerde tenminste co lumniste Arianna Huffington, ooit zelf terreinwagenrijdster, maar nu fel gekant tegen ener gieverspilling. Zij begon de dis cussie rond de SUV. In een demonstratie tegen de nieuwe Golfoorlog in San Fran cisco werden borden meegedra gen met de tekst: 'Roep SUV- chauffeurs als eerste op om dienst te doen in de Golf. En ook milieubewegingen ageren fel. Uiteraard laten ook de bezitters van terreinwagens zich niet on betuigd. 'Fight for your rights' laten zij op het internet weten. De Nederlandse terreinwagen rijders merken weinig van dit soort discussies. Johan Neefs: „Ik rij één op zeven, één op acht ongeveer. Er zijn genoeg luxe auto's die meer verbruiken. En Lina Slotboom: „Wij rijden die sel, en één op eff. Het is dus moeilijk vol te houden dat wij milieuverpesters zijn." s de laatste Verkeerskrant. De hoofdredactie heeft oten graphics met informatie over wegwerkzaamheden e regio niet langer bij elkaar verzameld in één rubriek Wanneer daar aanleiding voor bestaat, gebeurt jortaan weer op incidentele basis. te, 2. Langebrug afgesloten hternetversie wordt door onze per Cartographies voorgezet als y. verkeerskrant.nl. evierbrug ;n - De Elsevierbrug, tussen >uis Elsevierstraat en de uiuslaan, wordt vervangen. ns de uitvoering is de rierbrug geheel afgesloten, verwachting duren de zaamheden tot en met ag 21 maart 2003, af- elijk van de weers- andigheden. r A) Elsevierbrug B) L. Elsevierstraat C) Cruquiuslaan Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: www.leidschdagblad.nl A) Langebrug B) Doezastraat C) Steenschuur D) Nieuwsteeg E) Pieterskerkhof F) Breestraat Leiden - De Langebrug is tijdelijk afgesloten voor het verkeer. De afsluiting heeft betrekking op de tweede fase van de herinrichting van de Pieterswijk en duurt tot en met 25 april 2003. In totaal gaat het om vijf fasen. De duur van de laatste drie fasen zijn nog niet bekend. Het verkeer de wijk in en uit wordt vanaf de Doezastraat en de Steenschuur omgeleid via de Nieuwsteeg, Pieterskerkhof, Pieterskerkstraat, Pieterskerk- gracht, Langebrug, Papengracht en Breestraat. De omleiding is met borden aangegeven. Even geen tijd voor ander nieuws! "www.verkeerskrant.nl,, 3. Aanpassen drempels in Beethovenlaan A) Beethovenlaan B) Bachstraat C) Churchilllaan D) Kennedylaan E) Brahmslaan s. F) Schubertlaan 4. Afgesloten wegen Lisse door paddentrek Tijdens de jaarlijkse paddentrek zijn in Lisse de volgende wegen geheel of gedeeltelijk afgesloten voor verkeer. de Van Lijndenweg is geheel af gesloten en de Loosterweg- Zuid, tussen de Essenlaan en manege Puntenberg, gedeeltelijk afgesloten. Het verkeer voor de Lijndenweg kan via de Stationsweg, Westelijke Randweg (N208), Spekkelaan rijden. 6. Herbestrating langparkeerhaven Sportlaan A) Sportlaan B) Zuidduinseweg )C) Boulevard A) Churchilllaan B) Telderskade C) Cornelis Schuytlaan D) Vijf Meilaan E) Haagweg F) Brandts Buyskade G) Boshuizerkade Het verkeer voor de Looster- weg-Zuid wordt via de Essen- laan of Spekkelaan omgeleid. Bewoners van de Loosterweg- Zuid zijn uitgezonderd. De verkeersmaatregelen gelden tot 30 april. De padden trekken 's nachts uit de duinen naar de poldersloten. Iedere avond wordt door vrij willigers gekeken of de wegen moeten worden afgesloten. Als dit het geval is gelden inrij- verboden van 's avonds 19.00 uur tot 's morgens 07.00 uur. Katwijk - Deze week is gestart met het herbestraten van de langparkeerhaven voor vracht wagens aan de Sportlaan. Naar verwachting duren de werkzaamheden één week. 7. Kruising Churchilllaan Telderskade Cornelis Schuytlaan Leiden - Op maandag 7 april starten de werkzaamheden rondom het kruispunt Churchilllaan/Telderskade/ Cornelis Schuytlaan. Het werk wordt in twee fasen uitgevoerd en neemt zes weken in beslag. In de eerste fase wordt gewerkt aan het gedeelte bij de aan sluiting met de Cornelis Schuytlaan (duur: drie weken). Op maandag 28 april volgt de aansluiting met de Telderskade. Tijdens de werkzaamheden zijn de Telderskade en de Cornelis Schuytlaan afgesloten aan de zijde van de Churchilllaan. Verkeer vanaf de Voorschoterweg wordt vanaf de kruising met de Vijf Meilaan naar de rechter rijbaan geleid. Verkeer vanaf de Haagweg wordt vanaf de Brandts Buyskade via één rijstrook in de middenberm naar de andere rijbaan geleid. Buslijn 48 wordt omgeleid over de Telderskade, Rooseveltstraat en Vijf Meilaan. Een extra halte wordt op de Vijf Meilaan geplaatst ter hoogte van de Obrechtstraat/Eduard van Beinumstraat. Leiden - Volgende week wordt in de Beethovenlaan een aantal drempels aangepast om het busverkeer mogelijk te maken. Verkeer ondervindt hierdoor enige hinder. 5. Kruising Kennedylaan/Brahmslaan krijgt rotonde Leiden - Vanaf maandag 17 maart beginnen de werkzaamheden op de kruising van de Kennedylaan en de Brahmslaan. Op de kruising wordt een rotonde aangelegd. De uitvoering neemt ongeveer tien weken in beslag. De kruising is tijdens de werkzaamheden afgesloten. Het verkeer wordt via de omliggende straten omgeleid. Woningen, bedrijven en instellingen blijven gewoon bereikbaar gedurende de aanleg van de rotonde. Voetgangers ondervinden geen hinder van het werk. De buslijnen 13,14,31 en 41 worden omgeleid over de Verdistraat en Beethovenlaan. Ter hoogte van de kruising van de twee straten komt een extra halte. A) Kennedylaan B) Brahmslaan C) Churchilllaan D) Beethovenlaan E) Bachstraat F) Schubertlaan 8. Reconstructie Churchilllaan Leiden - In de week van maandag 17 maart start men met het verplaatsen van een aantal lichtmasten en 22 bomen in de middenberm van de Churchilllaan. Dit is om doorsteken te kunnen maken in de Churchilllaan en om extra uitvoegstroken bij de kruisingen met de Vijf Meilaan en de Kennedylaan mogelijk te maken. Hierbij wordt tijdelijk één rijbaan afgezet. In de week van maandag 31 maart worden de doorsteken in de Churchilllaan verhard. Tijdens deze werkzaamheden wordt tijdelijk één rijbaan ter plaatse afgezet. In dezelfde week past men de drempels in de Telderskade en de Rooseveltstraat aan om bus- verkeer mogelijk te maken. De Churchilllaan wordt een stuk veiliger. Daarbij hoort ook een goede verlichting. Daarom wordt alle openbare verlichting vervangen en om het verkeer vlotter te laten door stromen worden ook de verkeerslichtinstallaties vervangen. De gehele Churchilllaan krijgt geluidsreducerend asfalt. 9. Verhuizing bushalte Zijldijk Leiderdorp - Op de Zijldijk wordt door een besluit van b w de bestaande bushalte (nabij huis nummers 3 en 5) verplaatst naar een plek aan de waterkant tegenover de 'wig' tussen de nummers ld en 2. Bij de nieuwe bushalte wordt een abri neer gezet. Tot en met 17 april 2003 kan tegen dit besluit een bezwaar schrift worden ingediend. A) Churchilllaan B) Vijf Meilaan C) Kennedylaan D) Haagweg E) Voorschoterweg F) Telderskade Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@verkeerskrant.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21