Koningin achter onderzoek BVD 'Leidse regio moet veel meer buitenlandse studenten huisvesten' VS willen snel stemming over tweede Irak-resolutie 7-8-9 maart LT. Cieba Hoogleraar Van Raan ziet Leiden concurrentieslag met Rotterdam verliezen Beatrix stemde in met screening Leidsch Dagblad-debat tussen Groen en Lenferink in De Waag Weer vondeling bij Burger King MJilllldJJIMdJI ACTIE' IN DE MAAND MAART HaaghuishoP Politie Amsterdam heeft dodenlijst Politie verwijdert patiënt polikliniek SPECTACULAIR OCCASION FESTIVAL minimale inruil €1.500,- (of méér) GROENOORDHALLEN Idols-gekte neemt extreme vormen aan Posters zijn niet meer aan te slepen www.occasionfestival.nl Leidsch Dagblad erIAMENTAAR ■liever armt zijn bedrijf op NR. 43174 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 an wurgt zijn aeder op haar al Igen verzoek' lid-Holland 4, t zich in voor eikveehouders Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 vrijdag 7 maart 2003 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! amoormeubelen door Wilfred Simons leiden - Leiden kan veel meer studenten huis vesten dan het nu doet. In vergelijking met buitenlandse universiteitssteden stelt het Leid se huisvestingsbeleid niets voor. Dat zegt hoogleraar ontwikkeling van wetenschap en technologie T. van Raan. „De Duitse stad Münster telt 280.000 inwoners, is dus goed vergelijkbaar met het Leidse stedelijke gebied en heeft 44.000 studenten. De Zweedse uni versiteitsstad Lund telt 98.000 inwoners en heeft 34.000 studenten." Daarbij steekt de Leidse regio met hooguit 20.000 studenten op 250.000 inwoners mager af. Van Raan heeft de cijfers van vergelijkbare stu dentensteden naast de Leidse gelegd nadat de Universiteit Leiden aankondigde dat zij een vestiging opent in Praag. Eén van de argumen ten die zij hiervoor hanteert, is dat Leiden 'te klein' is om grote groepen Tsjechische studen ten te huisvesten. Beter kunnen zij, zeker tij dens de bachelorsfase van hun studie, in Praag blijven. Voor het geringere aantal masterstu- denten zou in Leiden misschien nog wel plaats zijn. De Leidse hoogleraar is het volstrekt niet met deze opvatting eens. Er moet in de Leidse re gio, dus met de randgemeenten mee, wel de gelijk plek te vinden zijn voor zeker tiendui zend extra studenten. In het ons omringende buitenland kan het immers ook, zegt hij. Be halve Münster en Lund, noemt Van Raan het Belgische Leuven, dat op 90.000 inwoners maar liefst 28.000 studenten huisvest en Hei delberg (140.000 inwoners) waar 30.000 stu denten wonen. Als de Universiteit Leiden de beste wil zijn, moet zij ook de beste studenten aantrekken. „Dus hier met die studenten, en niet in Praag laten!", roept Van Raan. Stad en de universiteit moeten snel een grote bouwcampagne beginnen voor vooral buiten landse studenten. Nu al dreigt Leiden de con currentieslag met Rotterdam te verliezen, meent Van Raan. Daar kondigde de Erasmus Universiteit aan dat zij een campus wil oprich ten voor buitenlandse studenten. Zij is al in gesprek hierover met het gemeentebestuur. Om die huisvestingsslag te doen slagen, is er wel het een en ander nodig. Leidse studenten moeten afscheid nemen van het verlangen om in de binnenstad te willen wonen. Leiden en randgemeenten moeten een bouwprogramma beginnen. Aanpakken, vindt Van Raan, is beter dan 'de Calimero-rol gaan spelen'. 'De Roy was jeugdcrimineel' Volgens De Telegraaf zou Edwin de Roy van Zuy- dewijn, de man van prin ses Margarita, in zijn jeugd het foute pad zijn opgegaan. Het crimineel verleden van De Roy komt er volgens De Tele graaf op neer dat hij in de jaren tachtig betrok ken is geweest bij inbra ken in Amsterdam. In 1982 zou hij als tiener te gen de lamp zijn gelopen bij een inbraak in Am sterdam-Zuid. Jusütie besloot indertijd de zaak te seponeren vanwege de jeugdige leeftijd van De Roy. Deze 'feiten' zou den mede aanleiding zijn geweest voor het uitge breide BVD-onderzoek naar de handel en wan del van de indertijd aan staande echtgenoot van prinses Margarita. Politie en openbaar ministerie weigeren te reageren op de berichtgeving. den haag/gpd - Koningin Beatrix zou in 2000 hebben ingestemd met een onderzoek van de toen malige BVD naar het verleden van Edwin de Roy van Zuydewijn, de aanstaande man van haar nichtje Margarita. Premier Balke nende liet gisteravond doorsche meren dat de opdracht tot dat onderzoek was gegeven door het Kabinet der Koningin. Volgens goed ingelichte bronnen rond het hof nam directeur Rhodius van het Kabinet daartoe het initiatief, nadat koningin Beatrix ermee ak koord was gegaan. Balkenende wilde gisteravond niet op de zaak ingaan, maar zal de Tweede Kamer vandaag schriftelijk uitleg geven. Hij vroeg om geduld, opdat 'alles en in samenhang' kan worden toe gelicht. De minister-president is verantwoordelijk voor het Kabi net der Koningin dat onder het ministerie van algemene zaken valt. Het Kabinet biedt de vor stin ambtelijke ondersteuning bij de uitvoering van haar taken. Het is de staf van het staats hoofd en maakt deel uit van de hofhouding. Tevens fungeert het als schakel tussen het staats hoofd en de ministers. Balkenende deed zijn uitspraak luttele uren nadat hij een ver geefse poging had gedaan het rumoer rond het BVD-onder- zoek naar de echtgenoot van Margarita te sussen. Eerder op de dag boden hij en de minis ters van justitie en binnenlandse zaken het paar schriftelijk excu ses aan voor het verzwijgen van dat BVD-onderzoek. De minis ters wisten niet van het onder zoek, zo luidt de strekking van de brief. Volgens D66-Kamerlid en staatsrechtdeskundige De Graaf is de minister-president verant woordelijk als het hof inderdaad eigenmachtig is opgetreden in zake het BVD-onderzoek. De Graaf: „Ik vind dit vrij ernstig. Het leek eerst een pure familie ruzie. Als het buiten de politiek verantwoordelijken om is ge gaan dan is het eigenmachtig handelen van het hof. En daar is de minister-president verant woordelijk voor." Kamerlid De Graaf zei gister avond bang te zijn dat Balke nende 'de regie' niet in handen heeft en dat de 'zaak uit de hand loopt'. Binnenland i: Meer nieuws en achtergronden Koningin Beatrix en haar nichtje Margarita tijdens de begrafenisplechtigheid van Margarita's grootmoeder op 13 januari 2000. Archieffoto: GPD DISKREDIET ling is onschendbaar; de ',0ers zijn verantwoordelijk, zinnetje uit de grondwet ;t Koninkrijk der Neder- 1, horen Haagse politici uit Dofd te kennen. Het is een 'Ie regel met grote staats- gevolgen en nog ver- morele. Te allen tij minister-president ver- lelijk voor het doen en het gekroonde staats- En zelfs als de minister- it niet vooraf weet wat itshoofd uitvoert, is het morele plicht het staats- in bescherming te nemen, klungel van premier Bal ie in de kwestie-Margarita dat eens te meer. de affaire-Margarita eerst i familieruzie werd afge- is de kwestie inmiddels id tot een forse politie- constitutionele rel. Dat de t in het verleden van die niet tot het Konink- is gaat behoren, is al dubi- Balkenende doet voor- Edwin de Roy van Zuy- twas weliswaar niet de hoonzoon, maar dat met -rapport weinig discreet iprongen door het uitge- n het hof te laten circule- tmt niet vrolijk, is dat Balkenende giste- imen met enkele andere ers zijn excuses moest ma in Margarita en Edwin de in Zuydewijn, omdat zij vi^als het hoort, waren géïn- b^rd over het naar hem in- BVD-onderzoek. De pre- plee ft zichzelf echter gister- teel diep in de problemen d; ht door te suggereren dat tad verantwoordelijke minis- vl^aar het Kabinet der Ko- de opdracht tot het BVD- Dek heeft gegeven. D aar de suggestie gewekt dat zelf achter het BVD-on- zit Zo is het staatshoofd tutht in diskrediet gebracht 2 te het hof of het staats- 3. eigenmachtig optreedt, is mier verantwoordelijk. De is onschendbaar, verdient een andere, be- injemier. Il !V"'« door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Verenigde Staten willen 'hoe dan ook' een stemming in de Veiligheidsraad over de tweede Irak-resolutie. Het is tijd dat landen la ten zien waar ze staan en welke kant ze kiezen, zei de Amerikaanse presi dent George Bush in een rechtstreeks op de Amerikaanse tv uitgezonden persconferentie. Veel tijd is er volgens hem niet De ontknoping laat niet meer dan 'dagen' op zich wachten, aldus Bush. „We zit ten in de laatste fase van diplomatie." Verwacht wordt dat de Brits/Ameri kaans/Spaanse resolutietekst volgende week in stemming wordt gebracht. Dan is er maar één vraag die er toe doet, meent de president. „Heeft het regime in Irak zich volledig en onvoor waardelijk ontwapend?" Volgens Bush is het 'een feit' dat Saddam Hoessein niet heeft voldaan aan resolutie 1441, zoals in de voorgestelde nieuwe reso lutietekst staat. Deze tweede resolutie is de afgelopen week in zwaar weer te rechtgekomen, door medewerking van Irak aan vernietiging van al-Samoud raketten, positieve uitlatingen daar over van VN-inspectiechef Hans Blix en eendrachtige tegenwerking van Frankrijk, Duitsland, Rusland en Chi na. Deze landen vinden dat inspecties meer tijd moeten krijgen en hebben gezegd niet toe te zijn aan autorisatie van een oorlog. Voorspeld werd dat de VS de resolutie niet in stemming zou den brengen, als er onvoldoende stemmen waren. Maar daarover was Bush gisteren helder. „Het is tijd voor mensen om het achterste van hun tong te laten zien", zo voerde hij de druk op de permanente leden van de Veiligheidsraad (Rusland, Frankrijk en China) op. Bush maakte gisteren nogmaals dui delijk dat hij niets voelt voor uitstel „Meer tijd? Daarmee ben ik het on eens. Saddam Hussein heeft al twaalf jaar de tijd gehad, en probeert tijd te rekken omdat dat in het verleden suc ces heeft gehad." In een sober en ge regisseerd overkomend vraag- en ant woordspel met journalisten herhaalde Bush enkele keren dat Saddam Hus sein een bedreiging is 'voor de Ver enigde Staten, voor de regio, zijn eigen volk en alle mensen die in vrijheid le- Pagina Buitenland: Britten stellen compromis voor leiden - Wordt het Harry Groen of Henri Lenferink? Wie zijn keuze voor het Leid se burgemeestersreferendum nog niet heeft bepaald, of de twee kandidaten nog een keer in levende lijve wil zien, moet morgen even langs bij De Waag. Daar gaan Groen en Lenferink op ver zoek van het Leidsch Dagblad met elkaar in debat. De beide kandidaten discussiëren aan de hand van drie stellingen met elkaar on der leiding van LD-hoofdredacteur Kees van der Malen. Aan het slot van het de bat neemt redactrice Annemiek Ruygrok de twee burgemeesterskandidaten nog een testje af over hun kennis van Leiden en het Leids. Het publiek kan alvast een voorschot ne men op het referendum. Bezoekers kun nen een 'stembriefje' achterlaten in een stembus, waarop ze mogen aangeven welke kandidaat volgens hen het beste heeft gescoord op punten als inhoud, overtuigingskracht en uitstraling. De uit slag van deze 'peiling1 volgt in deze krant van maandag. Het debat begint zaterdag om 15.00 uur. De toegang is gratis. Amsterdam - Bij de Burger King op het Centraal Station van Am sterdam is opnieuw een kind te vondeling gelegd. Het gaat om een meisje van Chinese afkomst van ongeveer zeven maanden oud. Het kindje dat al twee we ken geleden door enkele perso neelsleden voor het restaurant werd gevonden, vertoont op merkelijke overeenkomsten met de zesjarige Luca die vorig jaar bij de Burger King werd gevon den. Net als Luca heeft het meisje geen haar. Zij is boven dien albino. De officier van jus titie wil geen enkele mededeling over de vondeling doen. (advertentie) Amsterdam - De politie in Am sterdam houdt rekening met meer liquidaties in de onderwe reld. Uit vertrouwelijke proces sen-verbaal, die gisteravond in het tv-programma 'Zembla' zijn getoond, blijkt dat er al geruime tijd namen circuleren van po tentiële slachtoffers. leiden/oegstgeest - De politie heeft gistermiddag een 29-jari- ge psychiatrische patiënt uit Leiden uit een polikliniek van de Rijngeest Groep in Oegst- geest verwijderd. De vrouw, die in gezelschap was van een 41 - jarige vriend, eiste dat ze werd opgenomen. Een medewerker van de poli aan de Endegeester- straatweg belde daarop de poli tie. Het is de eerste keer dat de politie een patiënt uit de poli kliniek van de psychiatrische instelling heeft verwijderd. Pagina R1 (advertentie) keuze uit meer dart 2 y O au to "s gratis entree parkeren L. E DEN hilversum/anp - De posters zijn niet meer aan te slepen, de politie neemt speciale maatre gelen en bij nieuwsgroepen is het een van de meest bespro ken onderwerpen. Nederland hangt aan de lippen van 'Idols' Jim en Jam ai. De winnaar is nog niet gekozen, maar de be langstelling voor de posters van de twee 'sterren in de dop' is zo groot dat er 50.000 extra worden gedrukt, bovenop de al beschikbare twee miljoen. De politie in Hilversum neemt morgen, rond de finaleuitzen ding, 'passende maatregelen' om gektes zoals maandag op de Dam in Amsterdam te voor komen. De raamposters van Jim en Ja- mai, bij drogisterijketen het Kruidvat af te halen, vinden al de hele week gretig aftrek. Bij het Kruidvat in Schoonhoven, de woonplaats van Jamai, ont stond gisteren een wachtlijst. Fans wachtten zelfs voor geslo ten filialen tot die open gingen. In de studentenhuizen wordt het nog gekker. Een herendis puut in Amsterdam maakte van de benedenverdieping een stemlokaal met een letterlijk verknipte Jim en Jamai voor het raam. De bewoners van een studentenhuis in Utrecht hebben de zolderetage volledig versierd met posters. Op diverse websites en in nieuwsgroepen staan duizen den berichten over het pro gramma. Idols-fans laten geen argument onbenut om hun fa voriet te ondersteunen. Som migen zijn het helemaal niet eens met de keuze van de fina listen. „Jamai is een dikke pad en Jim kan niet zingen. Ze had den niet de voorrondes mogen halen." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Telefoon (hun. cortrote nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische betaing is mfi 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl el nieuwe Fiats aansprekende van Cenève verlicht het ons gegeven is te lammj

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1