REGIO PW wil snel Kunt u in uw dromen wel zien? bouwen in Warmond Turkse gemeenschap in Alphen vreest gevolgen van oorlog Wilde bloemen Ji een heus toilet *)p de volkstuin w: Alphen akkoord met sloop station 1= 'rechtshof ideert nog op ik Stelling R5 Buurt ruikt pizza's al voor ze gebakken zijn Nacht zonder tv-beelden Taakstraf voor seksueel misbruik 1 istelijk einde laatsseizoen KojioND - De Warmondse ijs- le grootste in Zuid-Hol- let 1500 leden, sluit het zaterdagavond feeste- Alle clubleden mogen die op vertoon van hun lid- lapskaart, van kwart _„jt tot kwart over tien schaatsen in de Leidse 19l ist,| itzegelbeurs oorschoten ioten - In het Cultureel aan de Prinses Marij- in Voorschoten is mor- >en 10.00 en 16.00 uur dsjostzegelbeurs. Verzame len er postzegels rui- kopen en voor bezoekers jaar of jonger is er een jelberg' waaruit gratis »els gekozen mogen IMUM 1(pfdpostkantoor ihen in gebruik tishIN AAN DEN RIJN - Het Alfre hoofdpostkantoor in Al- 1 5l^s sinds gisteren officieel Cik. De PTT heeft een men gevonden op de ds $e grond in het stadhuis. ude hoofdkantoor aan de is vorig jaar ge- om plaats te maken voor fbouw in het stadshart Voor het publiek is luwe situatie nog even ng- en, zoals gisteren bleek. ng..j eerste dag meldden zich >e 'lijk nog niet veel klanten. hrlAAG/AiPHEN - Het Haagse vie|Qtshof doet nog geen uit- i in de zaak van de Al- nmije vredesactivist en oud- or. hachtofficier Meindert Zo ig. De uitspraak werd gis- Janl verwacht, maar is twee J uitgesteld. Stelling heeft kak tegen de Staat aange- (en, omdat hij vindt dat de •J^Trlijke macht zijn werk niet en (is Stelling kijken de rech- iet goed naar de feiten in hjitszaken waarbij hij de af in jaren betrokken is ge- Stelling voert al lange tijd ingewikkelde j uridische erinjtegen zijn ontslag bij het en later bij het ministerie binnenlandse zaken. Hij 2,jdaar de laan uitgestuurd t hij zijn pacifistische ligingen omtrent het ge- 1 van kernwapens teveel 10 1e voorgrond bracht ér AG 7 MAART 2003 alphen aan den rijn - De Turkse gemeenschap in Alphen is bang dat een mogelijke oorlog met Irak tot vergaand ver stoorde verhoudingen met de autochtone Nederlanders zal leiden. Dat lieten de vertegenwoordigers Sami Telli, Kadir Yilderiz en Umit Ugur van de Turkse Islamitische Kulturele Vereniging wethouder Hub van Wersch weten tijdens het gisteravond gehouden gesprek van de gemeente met al lochtone groeperingen. „Ik heb mijn toekomst altijd in Nederland gezien", zegt ereburger Umit Ugur. „Maar ik ben bang dat alles wat wij in twintig jaar als Turkse gemeenschap geïnvesteerd heb ben in de integratie wordt afgebroken, doordat we als mos lims allemaal over één kam worden geschoren." Behalve de angst over hun familie in het zuidoosten van Turkije, aan de grens met Irak, vrezen de Turkse mensen in Alphen, dat de relaties met hun buren onder druk komen te staan als na een oorlog zelfmoordcommando's hun werkterrein verleggen naar Amerika en Europa. Kadir Yilderiz: „Mijn kinderen lopen dan ook kans op een pak slaag als ze ge woon buiten spelen". Abdul Ghaffar, Afghaan en tweedejaars student in Leiden, zegt dat in zijn vriendenkring meerdere voorbeelden zijn over problemen bij sollicitaties. „Ze vragen dan, wat is jouw geloof? En als je dan antwoordt 'islamitisch', dan is het sollicitatiegesprek over." Andere aanwezigen herken nen dat verhaal. „Ik vul mijn voornaam Achmed niet in bij een sollicitatie, maar zet een A neer, omdat ik het anders wel kan vergeten." Kritiek spuien de aanwezigen ook op de media. „Bij alles wat je leest over terroristische groeperingen staat het woord 'islamitisch'. Dat gebeurt bijna nooit als het om christelijke groepen gaat." Wethouder Van Wersch moet dat beamen. „Je leest nooit: katholiek slaat jongen van fiets." De Turkse voorzitter van de moskee, Sami Telli, vraagt de wethouder wat hij gaat doen met dit gesprek Van Wersch belooft het onderwerp in het college te bespreken. Maar kan verder weinig doen. „Een oplossing heb ik niet. Wel ben ik blij dat u allen zo vrij over uw gevoel heeft willen praten." Alkemadese scholieren verplaatsen zich in de wereld van gehandicapten door Joris Rietbroek door Coen Polack warmond - Als het aan opposi tiepartij Progressief Warmond (PW) ligt, richten burgemeester en wethouders de komende tijd hun aandacht op het bouwen van huizen binnen de grenzen van het dorp. De provincie verwierp vorige maand het plan van het Warmondse college om te bou wen in aangrenzende polders. Verzet tegen dat besluit wordt volgens PW-raadslid Van de Vel de een slepend proces. Daarom kan het college zich maar beter richten op woningbouw in het dorp, vindt hij. Van de Velde zei dit gisteravond op een vergadering over de toe komst van het wonen in War mond. „Als je op korte termijn iets wilt bereiken op het gebied van woningbouw, dan zou ik de hoop op bouwen in de polders voorlopig laten varen." Door de uitspraak van de provincie zijn volgens Van de Velde de zoge naamde 'strategische beleidsvi sie' en de daarop gebaseerde 'woonvisie' door de actualiteit ingehaald. „Deze visies bouwen op de veronderstelling dat er in de polders gebouwd kan wor den. Nu dat niet mag, staan de ze plannen op drijfzand. De vi sies moeten worden bijgesteld naar de actualiteit." Collegepartij Warmond Anders (WA) kan zich vinden in het zoeken naar alternatieven voor bouwen in de buitengebieden, maar wil niet stoppen met zoe ken naar een manier om de pro vincie alsnog te overtuigen van de noodzaak van uitbreiding. Al is het alleen maar omdat het moeilijk is binnen het dorp een bouwproject van de grond te krijgen. „Als je ziet wat voor te genstand je hier in Warmond bij ieder bouwproject weer onder vindt", zei fractievoorzitter Van der Vooren, „dan kun je wel na gaan dat ik blijf pleiten voor bouwen in de polders. Ik voor zie grote problemen en lange discussie en bezwaren over de hoogte van de gebouwen en bij voorbeeld de aantasting van het dorpsgezicht." Wethouder De Vroomen voelt zich ondertussen aangespoord door de provinciale fracties van het CDA, Groenlinks en D66 om de woonvisie van Warmond verder uit te werken. De Vroo men: „De fracties vertelden mij dat er nog veel kan veranderen als we betere onderbouwing voor onze plannen leveren. De woonvisie is die onderbouwing. Toch is het best slim om eens te kijken wat voor mogelijkheden er verder zijn." De Vroomen benadrukte ook dat, nu de provincie de bouw- ambitie van Warmond dwars boomt, het extra belangrijk wordt dat het toewijzen van wo ningen een regionale zaak blijft. In tegenstelling tot Warmond willen sommige gemeenten in de Duin- en Bollenstreek, waar mee Warmond de woonruimtes verdeelt, voorrang geven aan ei gen inwoners bij het toewijzen van nieuwbouwwoningen. De Vroomen: „Als het zo doorgaat komen Warmonders straks voor een dichte deur te staan." roelofarendsveen - Het mag duidelijk zijn dat de wereld van een gehandicapte hemelsbreed verschilt met die van 'gewone' mensen. Deze dagen ondervin den scholieren van enkele basis scholen uit Alkemade dit aan den lijve. Leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool De Kinder- brug uit Rijpwetering waren gis teren als eerste aan de beurt om te ervaren hoe het is om te bas ketballen in een rolstoel, een potje te dammen zonder je ar men te gebruiken en geblind doekt een hindemisbaan op te gaan. Ook kregen de nieuwsgie rige scholieren antwoord op de meest uiteenlopende vragen: Hoe kan een blinde meteen we ten hoe laat het is? En: Hoe is het mogelijk dat een verlamd ie mand, die altijd in een rolstoel zit, toch kan waterskiën? De stichting Platform Gehandi captenbeleid Alkemade organi seerde het Gehandicapten In formatie Project Scholen (GIPS). De stichting wil kinderen ver trouwd maken met het begrip handicap en hen laten ervaren wat het betekent een handicap te hebben. Het ochtendgedeelte van het programma is ingeruimd voor sport en spel. Vooral het rol stoelbasketbal is erg populair onder de leerlingen van De Kin- derbrug. Ze hebben na enkele minuten spelen al in de gaten dat het niet meevalt om je in een rolstoel voort te bewegen. „Bij rolstoelbasketbal hoef je ge- iuklag niet de hele tijd te dribbe len", zegt Ruud (10). „Je mag je de bal in je schoot leggen als je richting de basket rolt." „Scoren is wel erg moeilijk zo", vindt Tessa (11). „Je kan in een rol stoel maar lastig afzetten, maar ik heb toch een paar keer ge scoord." Leerlingen van De Kinderbrug merkten gisteren hoe moeilijk het is om met gesloten ogen een broodje te smeren. Foto: Hielco Kuipers Merel (11) probeert in een rol stoel zover mogelijk achterover te hangen zonder om te kiepe ren. Dat valt niet mee. „Je merkt dat het moeilijk is voor die men sen om even ergens te komen", zegt ze. Tessa weet nog een an der nadeel van een rolstoel: „Je krijgt er een ontzettende zweet- kont van." Een broodje smeren met je ogen gesloten is trouwens ook alles behalve makkelijk. „Ik probeer de het met chocoladepasta", vertelt Roy (11) „Maar ik smeer de ook m'n hand helemaal on der." Tijdens het vragenuurtje dat volgt op de sport- en spelactivi teiten kunnen de scholieren al hun vragen kwijt aan hun ge handicapte voorlichters en be geleiders. Peter Bernhart en Huub Nelisse, beiden in een rol stoel, leggen uit dat zij ondanks hun handicap diverse sporten beoefenen. „Wij doen aan rol stoelbasketbal en -tennis, we doen mee aan marathons en gaan zelfs waterskiën." Hoe gaat dat dan, vragen de verbaasde scholieren. „Heel simpel", legt Bemhart uit. „Dat doen wij zit tend. We hebben daarvoor een soort surfplank met een stoeltje erop." Elvira Leschot, bijna volledig blind sinds haar geboorte, krijgt de meeste vragen. „Hoe kunt U nu weten hoe laat het is?" Les chot blijkt een braillehorloge te hebben. „Ik kan op de wijzer plaat voelen hoe laat het is", legt ze uit. „Zo weet ik dat het nu vijf over half twee is." Tientallen hoofden draaien zich om naar de klok in de sporthal om te kij ken of het klopt. Leschot zit er geen minuut naast. Een meisje vraagt of Leschot in haar dro men misschien wel kan zien. Daar moet ze even over naden ken: „Ik kan me in ieder geval niet herinneren ooit iets in mijn dromen helder te hebben ge zien." Jon< dijn harlotte de Meyere eest - Op deze grijze, som- ig is er weinig activiteit op jstgeester Volkstuinvereni- en paar fanatieke tuinders i in hun tuintjes. Een paar ite meter omgewoelde is het resultaat. De mees- Hemen pas volgende maand, eigenlijke tuinseizoen be- ogtwee maanden en dan de volkstuinders het 25-ja- gewftaan van hun vereniging. Mofcrdt groots aangepakt. Lipf oije ,a' urders van de volkstuinen 1 speciaal voor 21 juni, de 3an de feestelijkheden, extra zaad ingekocht. Het is de m ing dat de tuintjes er kleurig bijstaan. „Het d< een feestelijke boel", ver- va us de Vos, secretaris van 1! reniging en lid van de r0UI immissie. De tuinliefheb- ew ebben de langste dag van 'all£ r gekozen om het 25-jarig na" n te vieren, al is het offici 10 maart al zo ver. c ïvereniging begon in 1978 3ar' s toen nog klein. De ge- e Oegstgeest had besloten «1 van de Rijnzichtweg uit ren 'en en zat met die grond est maag. „Toen is besloten Da( ilkstuincomplex te begin- D vertelt voorzitter Chris t j oen. „De grond werd ge- n er konden tuinen aan- worden. Twaalf in to- De tuinen waren in mum 1 verhuurd. J rate periode was niet ge- ka(t 'lijk. De huurders kregen H ten met trottoirbanden en ^el rioolpijpen die ze uit de grond moesten halen. De schoonmaakbeurt leverde vijftig kruiwagens met brokstukken op. Maar ook schone tuinen. Vijf jaar na de oprichting was het aantal tuintjes, én het leden tal, al vertienvoudigd. Ruim honderd leden ontfermen zich nu over 112 lapjes grond. Een tijdlang was de volkstuin 'uit': saai en voor ouderen die niks beters te doen hadden. Vol gens Plandsoen heeft de Oegst- geestse tuinderij, gelegen naast de snelweg A44, daar nooit last van gehad. „Elk jaar vertrekt een handjevol oudere mensen. Toch kunnen we het hier redelijk ge vuld houden." De verhuizing van volkstuincomplex Veld- heim, naast begraafplaats Rhijn- hof speelt zeker mee. Veldheim moet dit jaar definitief wijken voor de uitbreiding van het kerkhof en velen kiezen voor het 'gezelligheidsclubje' van Pland soen. Tuinieren past in de moderne leefstijl. Lekker buiten wieden en schoffelen en daarna je verse onbespoten sla opeten. De voorzitter vertelt dat de afgelo pen 25 jaar veel meer bloemen de tuintjes van 150 vierkante meter opsieren. Eén tuinder maakte het zelfs zo bont dat hij een compleet tulpengazon had aangelegd. Toen moest het be stuur optreden, omdat de ver eniging geen semi-beroepskwe- kers tolereert. Elke tuinder is an ders. „De een houdt van een wilde tuin met veel bloemen en laat de natuur lekker zijn gang gaan", constateert secretaris Suus de Vos. „Een ander heeft een strak met groentebedjes in gerichte tuin. Vroeger was dat wel anders: alles gekortwiekt en hetzelfde ingericht. Tegenwoor dig vinden we dat saai en hou- alphen aan den rijn - Het Sta- tionsgebouw in Alphen mag ge sloopt worden. Dat vinden bur gemeester en wethouders, die in het kader van een nieuw mas- terplan voor het stationsplein een modernere ontmoetings ruimte voor treinreizigers op prijs stellen. Het college is niet onder de indruk van bezwaren die omwonenden eerder dit jaar geuit hebben. Wethouder Bas Wienbelt (WD) zei gisteren tijdens de inspraak ronde, 'geen echte inhoudelijke bezwaren te zijn tegengeko men'. Hij begrijpt dat er emoties in het geding zijn, en dat er mensen zijn die ervoor pleiten een van de weinige historische gebouwen in Alphen te bewa ren. „Maar je kunt ook een stuk je historie verwerken in een nieuw ontwerp. En dan denk ik bijvoorbeeld aan de karakteris tieke ingang van het stationsge bouw", zegt Wienbelt. Zowel voor- als tegenstanders van de sloop vinden dat er bij een ander gebouw een betere aansluiting moet komen op de huidige bebouwing van de sta tionsomgeving. Burgemeester en wethouders vinden het noodzakelijk om een standpunt te bepalen om verder te kunnen met de voortgang van het mas- terplan. Daarin is behalve voor een nieuw stationsgebouw ook plaats voor kantoren, woningen en een nieuw Golden Tulip ho tel - het voormalige hotel Toor. Van de omwonenden hebben er twintig aangegeven het huidige stationsgebouw te willen be houden. Negen kiezen voor een nieuw gebouw. Wienbelt bena drukt dat de gemeente geen ei genaar van het gebouw is. „Dat is de NS. Die kiest voor een op- koudekerk aan den rijn - De in de buurt omstreden afhaal- pizzeria aan de Prins Bem- hardstraat in Koudekerk aan den Rijn is gistermiddag open gegaan. Maar de avond voor dat de eerste pizza's werden gebakken, was de eerste mel ding van stankoverlast al bij de politie binnen. Die nam er een kijkje, maar vond niet dat het stonk, meldde een politie woordvoerster vanmorgen. Eigenaar K. Ayyildiz heeft gis teren de gemeentelijke milieu dienst op bezoek gehad. „Laat ze maar komen", zegt hij. „Want ik wil geen regels over treden. Het is voor mij belang rijk om een goede band met de buurt op te bouwen." De piz zeria is met uitzondering van maandag dagelijks open vanaf 16 uur. lossing die leidt tot een optimaal functioneren van dit vervoers knooppunt. De reiziger moet er op vooruit gaan. Dat kan het beste met een nieuw gebouw." Het college wil geen 'kille, nieu we omgeving', maar een 'warme architectuur' die aansluit op de stadse zijde van het station. De gemeenteraad heeft in februari 2001 al besloten de Prins Bem- hardlaan te verleggen. Zo kan er ruimte komen voor twee sta tionspleinen en een veilige en brede spoorwegtunnel. Die tun nel moet er komen, omdat Al phen met de komst van de Rijn Gouwe Lijn over vier spoorba nen beschikt. Wienbelt: „De si tuatie zoals die er nu is wordt gedoogd. Straks met de Rijn Gouwe Lijn komt er een verdub beling van het spoor tussen Al phen en Leiden. En dan is die tunnel bittere noodzaak." rijnwoude - Inwoners van Ha- zerswoude, Koudekerk, Benthuizen en Waddinrveen hebben sinds gisternachr zon der tv-beelden gezeten. Bij werkzaamheden werd een kabel geraakt. Alle zenders vielen uit. Volgens een woordvoerder van Casema was de verwachting, dat de storing vanmorgen rond elf uur verholpen zou zijn. De pre cieze oorzaak van de kabelbreuk kon hij niet aangeven. Om kwart over acht vanmorgen kwamen de eerste klachten binnen. den we van bloemen en speciale groenten, zoals asperges." In de loop der jaren is er wel meer veranderd. Zo kwamen er steeds meer vrouwen op de tuin. Zij vormen nu een derde van het ledenbestand. En dat noopte het bestuur drie jaar ge leden tot een kleine aanpassing van het complex. „De mannen kunnen nog wel stiekem achter een schuurtje plassen", grapt Plandsoen. „Vrouwen natuurlijk niet. In de zomer staat er voor hun een heus toilet." Op 21 juni zijn er over de hele dag tal van activiteiten. Burge meester Timmers van Oegst geest komt de speciaal voor het jubileum ontworpen vereni- gingsvlag hijsen. Op een recep tie kan iedereen een rondleiding langs de tuinen krijgen. Er is een tentoonstelling met groente en fruit en een bijententoonstel ling. „Teveel om op te noemen eigenlijk", zegt de trotse secreta ris. „Ook geven we een jubile umnummer van ons kwartaal blad 'De Tuinkabouter' uit." (advertentie) voorschoten - De Alphense man (42) die van 1994 tot 1998 twee jongens misbruikte is gis teren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 92 uur werkstraf en een vergoeding aan de jon gens van 1500 euro per persoon. Verder moet de man therapie volgen. De officier van justitie had een werkstraf van 172 uur geëist. De Alphenaar was veel vuldig ongewenst intiem met de jongens die hij leerde kennen via de Gereformeerde Kerk Vrij gemaakt, waarvoor hij jeugd werk deed. RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15