uid-Holland pal achter melkveehouders LEIDEN REGIO boos over bomenkap rond Pieterskerk Minder kans op tragedie zoals in Roermond' R3 =rrie café aangepakt ïur Rembrandt Gala: len heeft kans laten liggen' vrijdag 7 MAART 20C>3 LEIDEN WIJK LADDER meerburg - Buurtcentrum Ma- tilo aan de Zaanstraat 126 is op zoek naar vrijwilligers voor di verse buurtactiviteiten. Er wordt een vrijwilligster gezocht, - die creatief met naald en draad en stof kan omgaan voor de cursus creatief handwerken voor 55-plussers (donderdag 14.00 tot 16.00 uur). Ook voor het komende wijkfeest wordt nog gezocht naar vrijwilligers met organisatietalent en idee- 1 - d en. Bovendien zijn er vrijwilli- gers nodig voor het Natuurpro- u:. ject Takkenhuttenbouw (van 7- 12 juli), waarin ongeveer vijftig kinderen van 4 tot en met 13 jaar spelenderwijs leren met de natuur om te gaan. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij de 1 coördinator van Matilo, Anne- marie Nijman (5412515). -ni*S pancras - In buurthuis De Pan- crat aan de Middelstegracht 85 is het zondag om 13.15 uur Bim7 go Binnendijks. Woensdag kan er om 13.30 uur weer bingo worden gespeeld, maar dan al leen door 50-plussers. pancras - Vanwege internatio nale vrouwendag (8 maart) zijn in de Wereldwinkel Leiden, Burgsteeg 12, foto's te zien van diverse projecten in Azië, Afrika en Zuid-Amerika waar vrouwen door middel van eerlijke handel hun leefomstandigheden ver- beteren. Daarnaast zijn de pro- - ducten die door deze vrouwen zijn gemaakt in de wereldwin- kei uitgestald. Ook hierbij ligt het accent op vrouwen: Afri kaanse vrouwenbeelden en kle- r. ding en sieraden voor vrouwen, i - be noordvest - De Christelijke Muziekvereniging Concordia verzorgt morgen om 20.00 uur een bingo in het verenigingsge bouw aan de Langegracnt 61 slaaghwijk - In buurthuis Op Eigen Wieken kunnen volwas senen morgen om 20.00 uur aan een bingo meedoen. De kosten voor zeven spelronden bedragen 6 euro, meedoen aan de superronde kost 1,50 euro. Zondag is er van 10.00 tot 15.00, uur een rommelmarkt in het buurthuis aan het Valkenpad 5. meerburg - Voor weinig geld kan iets leuks gekocht worden op de voorjaarsrommelmarkt - die zondag van 12.00 tot 15.00 uur in buurtcentrum Matilo 1 1 aan de Zaanstraat 126 wordt gehouden. De toegang is gratis. haag weg - De Leidse postze- 7 J gelvereniging De Postzegel vrienden houdt maandag haar maandelijks clubavond in het 71 Vïjfhovenhuis aan de Hoflaan 169. De zaal is vanaf 19.00 uur 7 open, vanaf 19.30 uur kunnen de kavels worden bekeken, die later op de avond worden ge veild. Ook wie nog geen lid is van deze vereniging is welkom. haagweg - In wijkservice cen trum Vogelvlucht aan de Bos- huizerlaan 5 is dinsdag van 13.30 tot 16.00 uur een work- - shop 'Kaarten maken met stof - of servet'. Maximaal vijftien personen kunnen zich voor de ze workshop inschrijven. De kosten bedragen 4 euro. Infor- 1 matie: 5313648. 'VU pieterswuk - Een aantal chris- tenvrouwen uit verschillende - - binnenstadskerken van Leiden -7 nodigt vrouwen uit voor een t 'vrouwenkoffieochtend' op woensdag in 't Bruggehoofd, Steenschuur 11 (ingang Op- v 7 standingskerk). Vanaf 9.15 uur r staat de koffie klaar, waarna om^" 9.30 uur Martine Bremmer een M gesprek op gang probeert te krijgen over levens- en geloofs zaken. Voor kinderopvang wordt gezorgd. Voor meer in formatie: Joke Flikweert, tele foon 5211524, of Janny Verweij," 5172437. pancras - In het Wandelcafé van vrijdag 14 maart verzorgt Angenies Posthumus een dia presentatie van een wandel-^ tocht in de Pyreneeën, een tocht over een gedeelte van de GR10. Het Nationale park de Pyreneeën is een onbewoon baar gebied, met hoogtes van 1.100 tot 3.300 meter. De tocht gaat via de Val d'Azun en de Val du Garbet, langs schitterende gletsjers en naar de hoogste wa: terval van Frankrijk. Het Wan delcafé is vanaf 20.00 uur open in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. De toe gangsprijs bedraagt 2,50 euro, •-<> voor Nivon-leden 2 euro. stevenshof - In buurthuis Ste venshof is vrijdag 14 maart van 9.00 tot 11.30 uur een kinder kleding- en speelgoedbeurs. Er is een ruim aanbod van twee- 'r dehands kleding en speelgoed dat nog in goede staat is. Buurt; huis Stevenshof is te vinden aan de Trix Terwindtstr^t 4. |De Milieudienst West-Holland heeft woensdag de geluids- liur in beslag genomen van snooker-, dart- en poolcentrum jStable aan de Herenstraat omdat het horecabedrijf al gerui- Igeluidsoverlast voor omwonenden veroorzaakt. Vorig jaar t café een dwangsom opgelegd omdat dat de zaak niet aan dsnormen voldeed. [Stable werd toen in de gelegenheid gesteld maatregelen te jals dubbel glas en de isolatie van wanden en voorgevel, ii echter niet gebeurd. Pas als het bedrijf, dat wel open mag haatregelen neemt, mag er muziek gedraaid worden. t Tibboel jlpi De bezoekers van irandt Gala, dit jaar ge in Huis ter Duin in Ijk, krijgen waar voor Dat zei C. Verplancke, van de Stichting Rem- la, gisteravond tijdens itatie van de plannen imende jaren. Het gala Ier meer een royaal di- intaties van het gere- le veilinghuis Chris - Amsterdam en Rem de jnner Theo Laurentius van songfestival- Sandra Reemer, Mar- miii Sjoukje Smit. idefember wordt het twee- ns irandt Gala gehouden, i met tweede in een reeks idhfig jaar begon in stajd Plaza. Het laatste 3veldt Gala is in 2006, het Lej de 400ste verjaardag lobrandt. Doel van alle is Leiden als Rem- .ullad op de kaart zetten. ging de stichting t met de werving van tats) waarmee het eeuw- jt een forse bijdrage uit peentekas, bekostigd en andere bron van in- is het gala zelf. De re ien voor het gala vinden leur per tafel plaats en h liegen er niet om. Zo Dor een tafel voor 10 t pen bedrag van 1.900 tekening gebracht. Ver- „En de Leidse onder- petalen dat er grif voor. Ze komen met zakenrelaties, die ze iets goeds voor willen schote len. En dat mag wel wat kos ten." Dat het stichtingsbestuur dit jaar met het gala uitwijkt naar het Noordwijkse hotel heeft er alles mee te maken dat veel be drijven van buiten Leiden een fi nanciële bijdrage leveren. In 2004 en 2005 komen het Sche- veningse Kurhaus en het Circus Theater als locatie in aanmer king. „Helemaal niet vreemd, want Rembrandt had in zijn tijd veel connecties in de naburige dorpen. Dus dat zit wel goed." Als alles volgens plan verloopt, is het laatste gala in 2006 weer in Leiden, in de Pieterskerk. Dan zal de koninklijke familie er te gast zijn en komen er onder meer etsen van Rembrandt on der de hamer. Dat de Stichting Rembrandt Ga la meer pijlen op haar boog heeft blijkt uit het voornemen ook na 2006 Leiden als geboor testad van Rembrandt te blijven promoten. Stephan van der Berg van het stichtingsbestuur is van mening dat de Sleutelstad tot nu toe een kans heeft laten liggen: „Amsterdam mag dan de Nachtwacht hebben, maar wij hebben de buurt waar de groot ste schilder aller tijden is opge groeid. Laat die Amerikanen en Japanners maar lekker naar Lei den komen om een stadswan deling te maken om de sfeer te proeven die de jonge Rem brandt heeft ervaren. Daar wordt niemand slechter van!" Fusie in provinciale jeugdzorg door Marijn Kramp leiden - Tragedies zoals in Roer mond, waar afgelopen zomer zes kinderen overleden nadat hun vader het huis in brand had gestoken, kunnen overal gebeu ren. Toch denkt E. Zegers van Bureau Jeugdzorg Zuid-Hol land-Noord dat de kans daarop in zijn regio klein is. Hij baseert zijn optimisme op de reorgani satie die één Bureau Jeugdzorg voor de gehele provincie ople verde met verschillende vesti gingen. Het Bureau Jeugdzorg geeft in formatie en advies en is de toe gangspoort tot alle vormen van jeugdzorg. Sinds 1 januari ma ken ook de jeugdbescherming, de jeugdreclassering en het Al gemeen Meldpunt Kindermis handeling deel uit van het bu reau. Ook is de kindertelefoon er ondergebracht en is het bureau 24 uur bereikbaar voor spoedge vallen. De fusie, die vooruitloopt op een nieuwe wet, moet leiden tot minder versnippering in de jeugdzorg, legt de Leidse bu reaumanager Zegers uit. Cliën ten moeten voortaan bij alle Bu reaus Jeugdzorg zo veel mogelijk op dezelfde wijze worden gehol pen. Een hechtere samenwer king en meer kennisuitwisseling tussen de Bureaus Jeugdzorg en aanverwante instellingen moe ten leiden tot betere hulp. Zegers is er niet bang voor dat het Bureau Jeugdzorg met deze schaalvergroting van zijn cliën ten vervreemdt, want de drie vestigingen in de regio Zuid- Holland-Noord (Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn) blijven allemaal bestaan. Hij verwacht zelfs versterking, omdat de vraag naar jeugdzorg de afgelo pen jaren sterk groeit. Jaarlijks kloppen zo'n 2.100 mensen aan bij Bureau Jeugdzorg. Volgens Zegers zijn dat er ongeveer twee keer zo veel als drie jaar geleden. Die stijging is niet het gevolg van een groeiend aantal hulpbe hoevenden, maar komt voort uit een grotere bekendheid van het Bureau Jeugdzorg. Het taboe op professionele hulp lijkt te zijn afgenomen. En de samenwer king met bijvoorbeeld het on derwijs is volgens Zegers sterk verbeterd. „Er zijn natuurlijk wel trends. Zo zien we bij de reclas sering duidelijk dat de.criminali teit onder bepaalde groepen jongeren toeneemt. Maar ik heb er geen enkel bewijs voor dat het aantal problemen in deze regio toeneemt." Wachtlijsten blijven een bron van zorg, hoewel het Bureau Jeugdzorg nu nagenoeg 'wacht tijd-vrij' is. Om een goede start te kunnen maken na de fusie heeft de provincie geld beschik baar gesteld om de wachttijden weg te werken. Door extra per soneel in te zetten zijn de wachttijden van drie a vier- maanden teruggebracht tot en kele weken. Toch kun je tragedies zoals in Roermond nooit helemaal uit sluiten, denkt Zegers. „Maar je kunt ze proberen te voorkomen door actief hulp aan te bieden. En door, in voorkomende geval len, meer dwang te gebruiken. Mensen die niet bereidwillig zijn moet je alternatieven voorleg gen waaruit ze moeten kiezen. Ook moeten we ervoor zorgen dat de hulp sluitend is, dus dat mensen niet verdwalen tussen verschillende instellingen en onderzoeken. Zo voorkom je dat kinderen in de knel raken." De vraag naar jeugdzorg is de afgelopen jaren enorm toegenomen. Bureaumanager Zegers signaleerde in driejaar een verdubbeling van het aantal diënten.Foto: Henk Bouwman Celstraf geëist wegens betasting den haag - Een van pedofilie verdachte 53-jarige man uit Wassenaar moet mogelijk de ge vangenis is. Bij de rechtbank in Den Haag eiste de officier van justitie een celstraf van tien maanden plus vijf maanden voorwaardelijk voor het betas ten van twee jongetjes van 8 en 12 jaar en het bezit van kinder porno. Het openbaar ministerie vindt ook dat de verdacht in therapie moet. Na een kerkdienst van de Pink stergemeente op 2 juni in Den Haag had de verdachte de ge vraagd of hij de broers mocht meenemen naar het strand. Hun ouders vonden dat goed, omdat ze de man vanuit hun kerk kenden en vertrouwden. Hij nam de broertjes mee naar het naaktstrand. De Wassenaar der drong erop aan dat zij hun zwembroekjes zouden uitdoen. Toen ze naakt aan het spelen waren had de man hen gefilmd. Later zou hij met een vriend hen langdurig hebben ingesmeerd met olie. Ook zouden de vol wassen mannen de kinderen hebben gekust op hun wang en arm. Volgens de jongens had de Wassenaarder hun op het hart gedrukt om niets aan hun ou ders te vertellen. Uiteindelijk meldden zij het voorval aan hun tante en werd de politie ingeschakeld. De poli tie vond in het huis van de Was senaarder allerlei naaktfoto's van jonge kinderen. Ook troffen de agenten zelfgemaakte video banden aan waarop naakte jon getjes te zien waren. Op de har de schijf van de computer van de man stonden meer dan 400 schokkende pornoafbeeldingen van kinderen onder de zestien jaar. De verdachte had overal een verklaring voor. Hij gaf toe dat hij 'graag naar kinderen kijkt', maar ontkende dat hij daarbij seksueel opgewonden raakt. De broers zou hij niets hebben ge daan. Hij zei dat hij ze alleen maar had ingesmeerd en daarbij geen verkeerde plekken had aangeraakt. De prenten van naakte kinderen zou hij hebben gekregen tijdens een bezoek aan de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming en van de kinderporno op de harde schijf van zijn computer zei hij niets af te weten. De man die nog inwoont bij zijn moeder vertelde de psycholoog dat hij graag naar jonge kinde ren kijkt 'ter compensatie van de warmte die hij in zijn eigen jeugd had gemist'. Hij erkende dat hij beter geen filmopnames had kunnen maken van naakte kinderen en zei dat hij in thera pie wilde gaan om met zijn 'pedofiele neigingen' om te le ren gaan. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. weidemanifestatie trekt honderden mensen naar Avifauna ieta Kroft an den rijn - Als het aan de politici van de uid-Holland ligt, blijven de boeren in het ■gebied. Alle fracties toonden zich gister- ns de Veenweidemanifestatie in Avifau- i aan den Rijn bereid om de boeren te n een beter inkomen, zodat de uittocht s in Nederland of naar het buitenland tot ;omt. Zoeterwoudse melkveehouder en van de agrarische natuurvereniging 'ouden Theo van Leeuwen is het één mi- to t twaalf. Hij ziet in zijn omgeving de ene Idere boer stoppen. „Als dit proces niet tie jaar stopt, is het definitief te laat. Dan iittocht verder, want een gebied kan al- jrisch renderen als er een minimumaan- fi blijft" Geen woorden meer, maar daden, was ook de boodschap die acteur Bram van der Vlugt de goed gevulde zaal vol bestuurders en boeren bracht. De acteur loopt stad en land af om iedereen te wijzen op de uitstervende boer en de daaraan gekoppel de dreigende teloorgang van het unieke veenwei- delandschap. Het gemiddelde inkomen van een boer in Nederland is maar 19.000 euro. Boeren in het veenweidegebied verdienen nog minder van wege het grondwaterpeil, de grondslag en de smalle kavels en bewerkelijke slootkanten, aldus Van der Vlugt. Hij hielp vorig najaar elf burge meesters in de Alphense en Leidse regio met het opstellen van een noodkreet die gericht was aan het ministerie van landbouw. De eerste burgers vroegen de rijksoverheid om een vergoeding aan de boeren die in ruil daarvoor 'groene diensten' verlenen als natuur- en landschapsbeheer, educa tie en agro-toerisme. Omdat ook de provincie een duit in het zakje kan doen, grijpen de gemeenten en de boerenorgani- satie WLTO de verkiezingen van dinsdag aan om de statenfracties aan de tand te voelen. Een spet terend debat werd het gisteravond echter niet. Al le fracties vinden dat er iets moet gebeuren. Zo beloofden ze ervoor te zorgen dat er niet te veel natuur in een agrarisch gebied komt. Het grond waterpeil moet zo laag zijn dat het voor boeren nog mogelijk blijft om de koeien naar buiten te doen zonder dat ze wegzakken. En de politici be loofden alle invloed op minister Veerman uit te oefenen om zo veel mogelijk Europese subsidies voor de boeren los te peuteren. Want dat Nederland daar een steek laat vallen, maakte bedrijfsleider Joop Verheul van de proef- boerderij in Zegveld pijnlijk duidelijk. Er Ligt in Brussel een flinke zak met geld dat bedoeld is als compensatie voor boeren in gebieden met na tuurlijke handicaps zoals het veenweidegebied. Volgens Verheul maken alle landen in Europa ge bruik van die pot, behalve Nederland. „Het paarse kabinet had geen zin om het aan te vragen omdat ze een deel van de compensatie dan ook zelf moest bijdragen", zei Verheul. De Zoeterwoudse wethouder Ates kreeg sympa thie van met name haar eigen CDA over het Veen- weidepact dat ze met de gemeenten Alkemade, Jacobswoude en Rijnwoude aan het maken is. In deze overeenkomst willen de vier gemeenten de boeren de zekerheid bieden dat ze de eerste de cennia kunnen blijven boeren zonder dat er druk van buitenaf komt om er bijvoorbeeld woningen en bedrijven te bouwen of natuur aan te leggen. Ook zij pleitte ervoor om de boer te betalen voor het beheer van het landschap waarvan ook de ste delingen genieten. „Dat is helemaal niet vreemd", aldus Ates. „Iedere inwoner van Nederland be taalt jaarlijks ook 4,80 euro aan Staatsbosbeheer." Hoewel die opmerking indruk maakte, zegde geen van de politici al geld toe voor de landschapsbe heerders in de veenweidegebieden. „We moeten snel afspraken maken met de boeren", zei provin ciebestuurder Norder (PvdA). Het Prentenkabinet en daar is de eigenaar bepaald niet blij mee. Dan kijkje vanuit de Goe- koopzaal in de eetgelegenheid niet meer op de tuin en kerk, maar tegen een lelijke stalen container. Enige bewoners !van de Kloksteeg viezen ook dat hun uitzicht de komende jaren naar de knoppen is. Hoe lang, weet niemand want de restau ratie van de Pieterskerk is wel haast een continu proces. Daarom tekende de buurt al op 11 januari massaal bezwaar aan tegen de voorgenomen kap van de prunussen. Er is volgens de bewoners geen dringende noodzaak voor, omwonenden genieten van de prachtige bo men en de kappast niet in het kader van het groener maken van de Pieterswijk Bovendien zou de bouwloods gemakkelijk op het plein voor de kerk kun nen worden geplaatst waar het breder is dan in de Kloksteeg, aldus de buurt. Ook zou de loods desnoods aan de andere kant van de kerk, öp het Pieterskerkhof, kunnen worden neergezet. De straat en de kerktuin zijn daar namelijk ook breder dan in de Kloksteeg, zo redeneert de buurt. Tot slot zou de bouwloods ontsierend werken op de plaquette van de Pilgrimfathers die aan de zuid kant van de kerk is bevestigd; Dat zou minder toeristen ople veren en dus slecht zijn voor de stad. Volgens een woordvoerderjvan de gemeente zijn de twee taxus- bomeri"weggehaald in opdracht vin architectenbureau Kees 3/' - ijm list tsbomen in de zuidelij- ran de Pieterskerk aan 'r n teeg zijn rond 12 febru- al gekapt. Dat zegt een itl Jewoners van de Klok- het Persijnhof. Eén en volgens hen het resul- een schimmig spel dat j jelopen maanden is ge- önd de kap van een 8 omen op die plek. nuari verleende de ge- een vergunning voor de twee prunussen in die- in. Daar moet een gro- loods komen in ver- de renovatie van de week later werd be- die vergunning ten onrechte was gepubliceerd. Be gin februari verscheen er een berichtje van de gemeente in het Leids Nieuwsblad dat de twee prunussen pas mogen worden gekapt als de bouwver gunning voor de loods is ver leend en met de bouw daarvan is begonnen. Rond 12 februari werden alle taxusbomen die ook in de zuidelijke tuin ston den echter gekapt. De 'illegale' kap van de taxus bomen, de voorgenomen kap van de prunussen en de plaat sing van de bouwloods heeft in de buurt voor opschudding ge zorgd. Zo komt de loods precies te staan tegenover restaurant De Blauwe Steen, die aJ-700-jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Lau. „Daarvoor was geen kap vergunning nodig, omdat de doorsnede van de twee bomen op een hoogte van 1.30 meter kleiner was dan 10 centimeter. Over de kapvergunning voor de prunussen was inderdaad nogal geharrewar. De kapvergunning is inmiddels verleend, maar er mag pas worden gekapt als er een bouwvergunning is. Er was ook een kapvergunning aange vraagd voor een eik in diezelfde tuin, maar die heeft de gemeen te geweigerd. Tot slot wordt er in het kader van het bezwaar schrift bekeken of die bouw loods eventueel op een andere pjek kan worden neergezet." Erie<jan Berendsen rr Bewoners van de Kloksteeg en Persijnhof willen in de tuin aan de zuidkant van de Pieterskerk geen bouwcontainer. Ook moet het volgens hen uit zijn met de bomenkap daar. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13