LEIDE Lenferink streeft geen Rijnstad na roen en Lenferink kritischer over Leiden dan over elkaar REGIO 5Ze laten me bewust ontsporendan zijn ze van me af Raadscommissie houdt zichzelf de spiegel voor Lente op Waardeiland Uitgekeken op uw college's Gemeente erkent negeren afspraak met Vogelwijk Actie Van den Berg heeft effect HUISMAM VALHAL VERRASSEND, www.autoheemskerk.com - Een 23-jarige fietsster den is gisteren gewond oen ze werd aangereden en automobilist, die i doorreed. De vrouw over het Noordeinde- *e ichting Noordeinde. Ter lC van de kruising met de iingel stopte een auto aar. Toen de vrouw voor !en o reed, gaf de automobi- n c itseling gas. De Leidse hierdoor ten val en werd irmoedelijk een gebroken ek( aar het LUMC gebracht. Oaken in woningen In een woning aan de Goyenkade is gisteren ingebroken. Men le woning binnen door van de voordeur met nkpasje open te maken, ;enaamde flipperen, en ;n andere deur te force- t de woning werden een »rt en een rijbewijs weg en. In twee huizen aan isstraat werd aan het ein de middag ingebroken, er werd 'geflipperd.' Uit i de huizen werden twee >rten, een fotocamera en ibieltje gestolen. Het is ït bekend wat uit de an- oning is weggenomen. ugdzorg Scholieren krplaatsen zich gehandicapten Fusie in IW op lat beroofd 5 - Een 28-jarige Leidse is avond even voor midder- beroofd van haar tas op ising van de Ververstraat C( Oude Herengracht. Zij ïar toen haar tas van de 02 der werd getrokken door nannen op een scooter, it de vrouw haar tas ld werd zij enkele meters -i (trokken, waardoor zij let- liep aan een been. omobilist rijdt r na aanrijding vrijdag 7 MAART 2003 R1 rengst veiling in 2200 euro De gemeentelijke bo- ing, die woensdag werd len, heeft in totaal onge- 00 euro opgebracht. Van ig boten verkocht de ge negentien stuks. Het e bod (500 euro) werd 1 op een polyester kajuit- Een polyester roeibootje eg voor het laagste bod uro. door Wim Koevoet leiderdorp - Als hij burgemees ter van Leiden wordt, is H. Lenfe rink niet van plan om Rijnstad na te jagen. Dat heeft hij gistermid dag duidelijk gemaakt in de Lei- derdorpse raadzaal, waar de bur gemeesterskandidaat in het ka der van zijn campagne regiobe stuurders uit Voorschoten, Al kemade, Leiderdorp en Zoeter- woude ontmoette. Volgens Len ferink is gemeentelijke herinde ling 'contraproductief en beïn vloedt ze de discussie 'negatief. Helemaal uitsluiten doet hij de vorming van Rijnstad echter niet. „Je kunt op zoiets als Rijnstad uitkomen." De regiobe stuurders reageerden opgelucht op Lenferinks uitlatingen over gemeentelijke herindeling. De indruk die zij aan de Arnhem mer hebben overgehouden is dat met Lenferink als burge meester samenwerking mogelijk is. Overigens liet burgemeesters kandidaat H. Groen tijdens het debat met Lenferink, gister avond in de Leidse Hogeschool, zich in vergelijkbare bewoordin gen over regionale samenwer king uit. Lenferink heeft als wethouder in Arnhem ook veel ervaring met de spanningen tussen steden en randgemeenten. „Steden heb ben een eisende houding en het kost tijd om daar overheen te komen." Het belangrijkste is volgens Lenferink 'om vertrou wen in elkaar te krijgen' en per soonlijk contact helpt daarbij. Maar ook een 'heldere koers' is onontbeerlijk. „Het moet niet alleen duidelijk zijn wat er moet worden ingeleverd maar ook wat er in het vat zit." Vrijblij vendheid is uit den boze. „Het kan niet zo zijn dat één gemeen te de samenwerking volledig blokkeert." Burgemeester A. Meerburg van Alkemade zei dat er alleen maar wordt samengewerkt in de Leid se regio omdat er bovenlokale problemen zijn die moeten wor den aangepakt en niet omdat de verschillende gemeenten wat voor elkaar voelen. „Wij missen een gemeenschappelijke identi teit. Het niet eens zo grote ge bied is enorm divers." Lenferink toonde zich niet onder de in druk van Meerburgs analyse. Hij is niet anders gewend. „Nijme gen en Arnhem hebben ook niets met elkaar. Vitesse - NEC is niet voor niets een risicowed- strijd." Hoewel bij andere gelegenhe den Leidse bestuurders én be stuurders van randgemeenten aangeven dat de samenwerking aan het verbeteren is, heerste er in de Leiderdorpse raadzaal weer een ouderwetse anti-Lei- den-sfeer. De Leiderdorpse wet houder V. Molkenboer zei dat hij de Deltametropool-aspiratie van Leiden niet kan rijmen met de uitgesproken bereidheid om mtlk rf *»sr leiden - Ingeklemd tussen de Oude Rijn, de Nieuwe Rijn en het Rijn-Schiekanaal ligt het Waardeiland. De meeste van de ruim 1200 eilandbewoners willen nooit meer weg uit hun huis met zicht op schommelende jachten en langsdrijvende eenden. Een paar jaar geleden eindigde het Waardeiland zelfs in de toptien van prettigste woonbuurten van Nederland. Met een zonnetje erbij, op een van de eerste voorjaarsdagen, is het er helemaal goed toeven. Foto: Hielco Kuipers i door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden/oegstgeest - Met de be nen opgetrokken zitten ze na de uitzetting voor de deur van de polikliniek. De vrouw, een dak loze borderlinepatiënt met een anti-sociale persoonlijkheids stoornis, verslaafd aan alcohol en drugs en een vriend van haar. „Weet je wat ik te horen kreeg? 'Kom morgen maar te rug!' Erg prettig als je geen dak boven je hoofd hebt." Als ze begint over haar geschie denis in de psychiatrie komen de tranen. Er volgt een tragedie van kortere en langere opnames in klinieken. Overal werd ze vroegtijdig ontslagen omdat ze niet te handhaven was. „Ik ben te druk voor een groep, ik word dan agressief." Haar vriend: „Maar voor haar gedragsstoor nis was ze nou juist opgeno men! En daar is steeds niks aan gedaan." In 2001 en 2002 zat ze een klein jaar in de cel voor mis handeling en poging tot dood- slag. De borderlinepatiënte erkent dat ze moeilijk te behandelen is. Toch wil ze opnieuw worden opgenomen. .Alleen als ze 24 uur per dag begeleiding heeft, is er niks aan de hand." Haar ex heeft zich het laatste half jaar over haar ontfermd, maar hij trekt het niet meer. „Ze heeft met mijn pinpas al mijn geld er doorheen gejaagd. Dat wéten ze bij de Rijngeest Groep, maar ze doen niks. Ik zie haar voor mijn ogen te gronde gaan. De Rijn geest Groep heeft een crisis dienst met overnachtingsmoge lijkheden, maar er gebeurt niks." De vrouw heeft wel regel matig gesprekken met een be handelaar en krijgt medicijnen. Volgens haar vriend dreigt de vrouw zonder intensieve hulp af te glijden naar drugshandel, prostitutie en geweldpleging. „De Rijngeest Groep leidt haar doelbewust het tbs-traject in. Als ze weer wordt opgepakt, zijn ze van haar af. Het üjkt wel of ze daar op hopen. Haar behande laar heeft zelfs gezegd dat ze be ter af is in de cel dan in de kli niek. Echt, ze sollen met haar. De psychiatrie werkt gigantisch inefficiënt. Ze schuiven proble men naar elkaar door, alsof het probleem dan is opgelost. Ze la ten haar bewust ontsporen." De vrouw zelf ziet dat ook zo: „Ze willen dat ik vastloop. Dan zijn ze van me af." Opeens kruipt de vrouw in el kaar achter het colaglas op tafel. Ze trilt en huilt weer. Ze rom melt in een plastic medicijnen potje. „Joh! Kramp in m'n vin gers! Pijn!" Haar vriend zegt dat ze haar medicijnen is vergeten die de bijwerkingen van een middel tegen psychoses moeten tegengaan. Afgelopen nacht vond hij haar in een portiek. De nacht ervoor sliep ze in het slaaphuis voor daklozen in Leiden. „Maar daar mag ik niet meer komen omdat ik te veel psychiatrische proble men heb, te veel medicijnen ge bruik en omdat het voor vrou wen geen goede plek zou zijn." Waar ze vannacht slaapt? „Ik hoop dat ik bij hem mag sla pen." P. Vader van de Rijngeest Groep weigert in te gaan op de kwestie rond de 29-jarige patiënt. De manager bij de polikliniek lan- gerdurende zorg ontkent wel dat een behandelaar van de Rijn geest Groep uitspraken als 'U bent beter af in de cel' gedaan kan hebben. Hij erkent dat de Rijngeest Groep voor een moei lijk te behandelen groep als bor- derlinepatiënten vaak geen op lossing heeft. „Opname heeft soms geen zin omdat deze pa tiënten in een groep minder goed functioneren. Toch probe ren wij in gesprek te blijven en hulp te bieden." Vader kan zich voorstellen; dat patiënten het ge voel krijgen dat ze in de steek worden gelaten. „Maar wij kun nen echt niet elk verzoek om opname honoreren. Bijvoor beeld omdat gebleken is dat op name tot niets leidt." Ook M. Ripken van Stichting De Binnenvest van het Leidse slaaphuis voor daklozen weigert iets over de kwestie te zeggen. In het algemeen zegt hij dat het slaaphuis 'vrij ver' gaat in het opnemen van mensen. „Ze moeten aanspreekbaar zijn en mogen geen alcohol en drugs gebruiken. Wij hebben vier slaapplaatsen speciaal voor vrouwen. Maar als iemand de hele nacht rondloopt of schreeuwt, is er natuurlijk wel een probleem. Maar ik schat in dat deze vrouw vanavond hier weer gewoon mag slapen." im Koevoet De stad en het stadsbe- igen gisteravond tijdens lat in de Leidse Hoge- tussen de burgemees- didaten H. Groen en H. nk het meest onder vuur. an beide had ook maar (d woord over voor het igebied. Een 'tochtig nie- land' dat absoluut niet orgaan voor het visite van Leiden, vinden de (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in v.leidschdagblad.nl twee. Lenferink vindt Leidse parken niets voorstellen: „Wat in Leiden een park heet, is in Arnhem eén plantsoen." Kritiek was er ook op het ont breken van een kabinet voor de burgemeester en op de 'verko kering' van het ambtelijk appa raat. „De gemeente is er voor de burgers en niet andersom", al dus Groen. Zowel Groen als Lenferink heeft zich ook voorge nomen om iets te doen aan de slechte verstandhouding tussen de Leidse topambtenaren en het college. Hoe ze daar weet van hadden, wilde gespreksleider T. van Brussel, oud-hoofdredac teur van het Leidsch Dagblad, weten. „Dat is mij tijdens het sollicitatiegesprek al verteld", klapte Groen uit de school. Groen, die dikwijls het initiatief had en wat meer op dreef was, ging zelfs zo ver het Leidse col legeprogramma van 26 pagina's te vergelijken met 'kippenvoer dat met een weids armgebaar is rondgestrooid' en waar de colle geleden lukraak in pikken. Lie ver zou Groen de afspraak ma ken dat iedere wethouder én de burgemeester aan het einde van de collegeperiode drie zaken volledig hebben afgerond. En zo werd het onderhoudende, dikwijls komische debat'vooral pijnlijk voor Leiden. Groen en Burgemeesterskandidaten Groen en Lenferink hadden beiden geen goed woord over voor het Leidse sta tionsgebied tijdens het debat in de Leidse Hogeschool. Foto: Taco van der Eb Lenferink spaarden elkaar. Toch werd het aan het einde nog even venijnig toen Van Brussel infor meerde wat ze eikaars minpun ten vinden. Lenferink over Groen: „Hij wekt tie indruk dat hij niet met gewone mensen kan omgaan." Groen over Lenferink: „Hij wekt de indruk dat hij niet met niet-gewone mensen kan -omgaan." Van Brussel vond Groens reactie 'flauw', maar Groen, die aan het begin van de campagne heeft verklaard dat hij zich wel van zijn tegenstander wil onder scheiden maar dat hij weigert om zich van hem af te zetten, met de kleinere buurgemeenten op te trekken. En van Voorschotense en Zoe- terwoudse kant werd aangege ven dat Leiden in de discussie over de Rijn Gouwe Lijn ope reert alsof de tramlijn tussen Gouda en Noordwijk, met mo gelijke vertakkingen naar de Lei- de regio, één grote Leidse aan gelegenheid is. Lenferink verbaasde zich over de klaagzang. Hij zei zich niet te kunnen voorstellen dat het altijd Leiden is dat dwarsligt en dat er nooit eens een andere gemeente is waaraan de regiobestuurders zich ergeren. De verschillende burgemeesters en wethouders moesten Lenferink daarin gelijk geven. leiden - De gemeente Leiden is afspraken met inwoners van de Vogelwijk niet nagekomen. Dat geeft ze ook toe. Over de inrich ting van het nieuwbouwgebied tussen de Blauwe Vogelweg en de Nachtegaallaan zou nog een inspraakavond komen, maar die blijft uit. De bijeenkomst van gisteravond in het Pedologisch Centrum aan de Wassenaarse- weg was slechts een informatie avond, alleen bedoeld om be woners op de hoogte te stellen van onder meer de inrichting van de tuin van de vroegere An- nakliniek. Het negeren van de afspraak viel slecht. „Dit mag niet meer ge beuren", zei een van de bezoe kers gisteravond. En: „De om wonenden worden onmondig gehouden, zo ga je niet met bur gers om." Projectleider W. Griffioen van Bouwen en Wonen van de ge meente verklaarde dat een in spraakavond geen zin meer heeft. De uitvoering van de plannen is al te ver gevorderd. De inrichting van de Annatuin en een groenstrook tussen de nieuwbouw van het revalidatie centrum van het Zeehospitium en de nieuwbouwwoningen was al wel besproken met commis sies van bewoners. De tuin blijft een groen gebied met bomen waar kinderen hutten moetèn kunnen bouwen. Honden mo gen er niet komen. Een bewoner klaagde dat de speciale bouwweg voor het bouwverkeer al is opgedoekt, waardoor de buurt last heeft van bouwverkeer. „We vertrouwen de gemeente niet meer", aldus de opgewonden man. „Jullie be lazeren ons, op z'n Hollands ge zegd." Een aantal bewoners sprak z'n afschuw uit over de rommel in de wijk. Sommige straten hebben nog geen vuil nisbakken; de inwoners zijn aangewezen op een aantal grote containers in de wijk. „Kinderen komen met grote stukken glas aanzetten", aldus een bewoon ster, die de wijk met een vuilnis belt vergeleek. Griffioen zegde toe te bekijken of de containers eerder kunnen worden geleegd- Een inwoonster van de Bosuil- straat noemde het 'achterlijk' dat nieuwe straten in de Vogel wijk nog geen straatnaambor den hebben. Bij haar is al enkele malen aangebeld door mensen die de weg niet konden vinden. Ze heeft de gemeente er al vaak over gebeld. „Maar ik kom ner gens doorheen." sie. „Ik vind het wel heel erg jammer dat zijzelf er nu niet is." PvdA-raadslid D. Wijfje vond dat de raadcommissie niet te zwaar mocht tillen aan de actie van zijn partijgenoot. „Ze heeft het inderdaad gedaan om een dis cussie los te breken. Maar ik heb me verbaasd, misschien wel door het woord staking. Van avond is haar vrije avond en dat is haar goed recht." „Méneer Wijfje bagatelliseert het een beetje", reageerde |G. van Hees (GroenLinks). „Ze komt toch met een kritische kanttekening. Alleen de manier waarop zij een signaal afgeeft, verbaast me. Zoiets doe je pas als je er hier in de commissie al drie keer over hebt geklaagd." SP'er P. Day kon als enige het optreden van Van den Berg Wel waarderen. „Het is een nood kreet van een jong raadslid. Ik vind het sympathiek." weigerde verder commentaar. „Ik pieker er niet over." Toch deelt Groen, nu de campagne tegen het einde loopt, steeds va ker steekjes onder water uit. Toen Lenferink vertelde dat het hem was opgevallen dat Leiden zoveel speeltuinverenigingen heeft, viel Groen hem in de rede. „Leuk voor in je portefeuille", zei hij, daarmee voortbordurend op zijn kritiek op Lenferink dat deze zich te veel zou opstellen als 'extra wethouder'. Over eikaars sterkste kanten zei Lenferink, na gespeeld lange be denktijd: „Groen is een goed be stuurder. Als hij ergens binnen komt lijkt het wel alsof hij al burgemeester is." Groen prees op zijn beurt de dossierkennis van Lenferink. Het gezamenlijke optrekken van Groen en Lenferink kwam de twee één keer duur te staan, toen Van Brussel het onderwerp sluitingstijden aankaartte. Nadat beide burgemeesterskandidaten zich voorstander hadden ver klaard van gelijke behandeling van studenten en 'gewone' Lei- denaars, wisten ze zich niet goed raad met de vraag waarom studentensociëteiten dan langer mensen binnen mogen laten dan reguliere kroegen. In elk ge- yal is geen van beiden van plan om dit verschil op te heffen. door Robbert Minkhorst leiden - De raadscommissie ruimte en groen in Leiden gaat haar werkwijze tegen het ücht houden. Dat is het gevolg van de stakingsactie van het PvdA- raadslid M. van den Berg. De boycot van de jonge politica heeft dus direct effect. Gister avond sprak de commissie kort over de actie. Er is weinig begrip voor, zo bleek, maar een punt had ze wel: de agenda's van de vergaderingen moeten beter. „We maken niet vaak mee dat in een commissie waar we over al lerlei zaken praten, ineens het functioneren van die commissie zelf te discussie staat", zei voor zitter L. de Lange (WD). „Marije van den Berg is nu een jaar raadslid - gefeliciteerd Marije - en deze actie is meer een state ment. Ze worstelt met het func tioneren als raadslid in het dua lisme." Van den Berg kondigde woens dag op haar weblog aan dat ze gisteren niet zou komen opda gen. Ze klaagde over een 'flut agenda' vol hamerstukken. Ze mist de grote debatten over wijkontwikkeling in het Haag- wegkwartier en Pancras-Oost, over bouwen voor jongeren en ouderen en over de problemen rond de verouderde huizen- voorraad. „Het zal wel komen door het 'wat-doe-ik-nu-eigen- lijk-gevoel'", schrijft ze in een brief aan De Lange. „Ik hoop dat we er met de commissie zo snel mogelijk mee kunnen be ginnen om écht kaderstellend, agendazettend, met de voeten in de Leidse bodem en de vinger aan de Leidse pols te gaan wer ken. Zullen we daarvoor snel een plan maken?" „Laten we dit punt aangrijpen om te praten over hoe we met onze werkwijze omgaan", stelde De Lange voor aan de commis- (advertentie) (advertenties) Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modellen pkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. STOKKE PEEL™ DE NIEUWE STOEL VAN STOKKE de natuurlijkste zaak van de wereld. VALHAL LEIDERDORP Meubelplein 3 Tel 071- 541 34 44 Fax 071-589 25 71 LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink ffjn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of twist stof. Perfect maatwerk uit eigwi fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN - Leiden L. (071)-5310811 A U T R K Leiden Roelofarendsveer 11 o Roelofarendsveen R. (071)^3312866

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11