Amerikanen gewapend in cockpit BINNENLAND 1 lüy 'Margarita is lief en onschuldig' Mishandeling docent verdwijnt in doofpot FIETSRAI Majesteitsschenner riskeert vijf jaar cel Razendsnel internetten, zonder telefoontikken. 0800-8048 [lu) uianadoo PvdA en CDA eens over nieuw zorgstelsel in 2006 Anti-terreurmaatregel ook in VS niet onomstreden De Schroef amsterdam/gpd - Mishandeling van docenten verdwijnt op grote schaal in de doofpot. Scholieren die een leraar in elkaar slaan of met een mes bedreigen, wordt door de schooldirectie de hand boven het hoofd gehouden. Die schuift gevallen van agressie en geweld liever onder het vloer kleed om de goede naam van de school te behouden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Insti tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS) in Nijme gen. Uit gesprekken met 430 personeelsleden, van conciërge tot docent, blijkt dat één op de vijf werknemers geen vertrou wen heeft in de directie. De mis handelde docenten voelen zich in de steek gelaten. De gewelds delicten variëren van schoppen en slaan tot bedreigingen met messen. Eén leraar is ooit met de dood bedreigd door een ou der die een vuurwapen bij zich had. De docent moest onder duiken. Uit het onderzoek blijkt geen toename van het aantal ge weldsdelicten of bedreigingen. Wel is het gevoel van onveilig heid toegenomen. De helft van de ondervraagden voelt zich niet veilig op school. De Alge mene Onderwijsbond (AOb), opdrachtgever van het onder zoek, reageert geschokt. Volgens de bond vindt 25 procent van de directies de goede naam van de school belangrijker dan hulp aan docenten. Door de leer plichtwet zou het moeilijk zijn om agressieve leerlingen van school te sturen. Ook komt het voor dat directies deze 'lastpak ken' niet op een andere school geplaatst krijgen. AOb-voorzitter Dresscher vindt dat er zo snel mogelijk maatregelen moeten worden genomen. „Desnoods moet de leerplichtwet worden aangepast." (advertentie) 7-11 maart 2003 Als je van fietsen houdt Dagelijks van 10 -18 uur Vrijdag van 12-20 uur Op 7, 8, en 9 maart gratis toegang tot het Op Pad Beursfestival rijswijk/anp - Wie de koningin opzettelijk beledigt, riskeert maximaal vijf jaar cel of een boete van maximaal 11.250 eu ro. Daadwerkelijke gevangenis straffen wegens majesteits schennis zijn echter zeldzaam. Meestal wordt volstaan met een stevig gesprek op het politiebu reau of een boete. Premier Balkenende maakte gis teren duidelijk dat prinses Mar garita en haar echtgenoot De Roy van Zuydewijn te ver waren gegaan in hun pogingen om een al jaren slepende familieruzie op straat uit te vechten. Hij signa leerde een sfeer van verdacht makingen in de richting van de koningin en de Rijksvoorlich tingsdienst. Het woord 'majes teitsschennis' nam Balkenende niet in zijn mond. Het is ook nogal wat als de regering een lid van de koninklijke familie wil la ten-vervolgen voor het beledi gen van het staatshoofd. In de recente geschiedenis zijn geen voorbeelden te vinden van dissi dente koninklijke familieleden die het in het openbaar hadden gemunt op de majesteit Wel hebben vele gewone stervelin gen aan den lijve kunnen onder vinden wat het betekende om te worden beschuldigd van majes teitsschennis. In het jaar waaruit de huidige artikelen over majesteitsschen nis in het Wetboek van Straf recht dateren, 1886, werd socia list/anarchist Domela Nieuwen- huis veroordeeld tot een jaar 'zakjes plakken' wegens beledi ging van de koning. De aan klacht luidde dat Domela de ko ning op een boosaardige manier in het openbaar had belasterd, gehoond en gesmaad. Een vriend van hem, publicist Co- hen, werd een jaar later tot een halfjaar celstraf veroordeeld omdat hij koning Willem Hl" voor 'gorilla' had uitgemaakt. In de laatste decennia zijn nau welijks nog gevangenisstraffen voltrokken, of het moest om voorarrest gaan. Wel kregen be kende persoonlijkheden er flink van langs als zij de draak staken met de majesteit of haar familie. De onlangs overleden compo nist Peter Schat stond in 1968 voor de rechter omdat hij het provoblad 'God, Nederland en Oranje' in de kelder van zijn huis had laten drukken. Daarin stond een cartoon met Juliana als prostituee. Verder kon de Rijksvoorlich tingsdienst in de jaren zeventig weinig waardering opbrengen voor Freek de Jonge, vanwege zijn uitlatingen over prins Bern- hard ('Je raakt wel eens uitgelikt op een oude postzegel') en kreeg de VPRO het aan de stok met de Boerenpartij toen Ba rend Servet een spruitjes schil lende 'Juliana' in de uitzending opvoerde. door Irene Nieuwenhuijse haarlem - Het Republikeins Ge nootschap houdt zich tot nu toe opvallend stil over de affaire rond Margarita. Maar voor voor zitter Hans van den Bergh is de tijd - vooral door de interventie van premier Balkenende - aan gebroken de trom te roeren. „Margarita is een lief en on schuldig meisje." „Margarita is het slachtoffer van een overleefd middeleeuws sys teem. Het is juist zeer lovens waardig dat zij de man van wie ze houdt, door dik en dun steunt. Het siert haar dat zij vier jaar lang in alle stilte voor haar man heeft gestreden. Door de starheid van koningin Beatrix is zij echter gedwongen de weg van de publiciteit te kiezen." Voor Van den Bergh is het in schakelen van de landsadvocaat door premier Balkenende veel meer een daad van agressie. Het is te zwaar geschut en volstrekt overtrokken. Krankzinnig noemt hij het. „Margarita zegt alleen dat deze mensen (de koninklijke familie, red.) niet geschikt zijn om te regeren. Nou ja, regeren doen ze al helemaal niet, en dat te stellen is toch een heel nor male uitspraak. Dat wordt over Balkenende of een minister ook wel eens gezegd." Van den Bergh geeft zijn mening in de overtuiging dat Nederland een republiek moet worden. Zijn visie is niet tegen de men sen van het koninklijk huis ge richt. Hij voelt enkel mededogen met hen, omdat ze in feite alle maal slachtoffer van het insti tuut monarchie zijn. „Een meis je als Margarita dat is opge groeid tussen allerlei wereld vreemde principes en maar steeds hoort dat ze een prinses is, is natuurlijk voor haar hele leven getraumatiseerd. Heel triest allemaal." De monarchie past op geen en kele manier meer in het huidige rr&atschappij, vindt Van den Bergh. „Maar tot nu toe is er nog steeds een onberedeneer bare gunst van het volk. Desal niettemin is het absoluut onaf wendbaar dat er ook in Neder land een president komt, want het is een wegkwijnend stelsel dat bezig is aan de zwanen zang." D>4 affaire Margarita draagt daar - net als de Greet Hofmans-, de Lockheed- en de Maxima-rel, toe bij. „Nee, ik geloof niet dat dit het finale bommetje is, het is weer een van die trieste door kijkjes in de monarchie, dat je doet beseffen dat die mensen onder een ongelofelijke druk le ven." i v)gi den Bergh gelooft overigei es heilig dat de man van Margarita, Edwin de Roy van Zuydewijn, is tegengewerkt door de koninklijk familie. „Pieter van Vollenhoven hebben ze het ook ontzettend moeilijk gemaakt, maar hij is uit een andere houtsoort gesneden en heeft het allemaal over zich heen laten komen. Deze Edwin heeft meer spirit. (advertentie) ADSL of Cable van Wanadoo. - Nu 29,95 per maand - Gratis modem - Geen aansluitkosten /^RRUlV www.wanadoo.nl of ga na ar de winkel*. .?J?« Media 'Marki T li - m positive generation •Vraag naar de actievoorwaJiden. Deze actie geldt Vm 31 maart 2003. donderdag 6 MAART 2003 den haag/gpd - PvdA en CDA zijn het eens over de invoering van een nieuw zorgstelsel in 2006. Daarmee hebben zij voor het eerst een belangrijke hobbel in de formatie genomen. Ook over het asielbeleid zijn beide partijen flink naar elkaar opge schoven. Het CDA lijkt bereid in te stemmen met een specifiek pardon voor asielzoekers. Vorige week liepen de meningen van beide partijen over het zorg stelsel nog zover uiteen dat zij overwogen de invoering daar van tot een volgende kabinets periode uit te stellen. Gisteren besloten zij dat het nieuwe stel sel er in 2006 moet komen. Over het moeilijke punt van de pre mieheffing is een compromis in de maak. „We hebben gekozen voor een tussenpositie", legde PvdA-on- derhandelaar Bos gisteren uit. Er komt nu een gecombineerd systeem waarbij iedere verzeker de een vast bedrag per maand betaalt en een deel van de pre mie afhankelijk is van het inko men. Hoe dat verder uitgewerkt wordt is nog onduidelijk. Uitgangspunt voor het nieuwe stelsel, waarin er een basisverze kering komt voor iedereen, wordt het ziekenfondspakket. Ook wordt er voor verzekerings maatschappijen een acceptatie plicht ingevoerd. Behalve over het zorgstelsel boekten de partijen vooruitgang op het punt van het asielbeleid. De PvdA is voor het verstrekken van een verblijfsvergunning aan een beperkte groep asielzoekers die al jaren in Nederland ver blijft en geïntegreerd is in de sa menleving. Het CDA zou onder harde voorwaarden bereid zijn daaraan mee te werken. „We hebben wel aarzelingen", ver klaarde CDA-onderhandelaar Verhagen. „Maar aan de andere kant worden wij geconfronteerd met een Kamermeerderheid die wel voor zo'n regeling is." Beide partijen vinden overigens dat Nederland meer werk moet ma ken van het uitzetten van illega len. !is: 20 jaar voor lubbele moord in haag - Een 36-jarige Hage- aar heeft gisteren voor de tchtbank in Den Haag twintig lar cel tegen zich horen eisen, let OM verdenkt de man van loord op twee mannen van 24 n 34 jaar oud op 19 november 001 in Den Haag. Volgens het )M had de verdachte met de ivee slachtoffers ruzie over de srdeling van een grote som eld die zij hadden verkregen oor een bank op te lichten, itspraak 19 maart. inti-fascisten Ie straat op peldoorn De Anti-Fascisti- che Aktie (AFA) Nederland loudt zaterdag een tegende- ïonstratie in Apeldoorn. Die lag demonstreert de Neder- andse Volksunie (NVU) in Ipeldoom onder het motto tsielzoekersstop nu'. De AFA oopt de demonstratie van de rvu e kunnen voorkomen. De olitie zegt maatregelen te heb- en genomen om de demon- raties goed te laten verlopen. Wee verdachten ran diamantroof en haag - De politie is op zoek aar twee mannen die iets te laken zouden hebben met de iamantroof uit het Haagse luseon. Begin december sta ll dieven voor 6 miljoen euro an tentoongestelde juwelen, let tweetal zou op de dag van e inbraak in een juwelierszaak lOss zijn geweest. Eén van en is te zien op een bewa- mgsfilm. Wat de connectie van e twee met de diamantroof is, laakte het OM niet bekend. iemeenten boos rver beleid COA in haag - De Vereniging van lederlandse Gemeenten (VNG) verbolgen over het plotselin- 2 besluit van Justitie om bin- enkort dertig-asielzoekerscen- a te sluiten. „Weinig construc- efoordeelde de VNG giste- en in een brief aan verant- oordelijk minister Nawijn ovendien wekt dit optreden e indruk dat het Centraal Or- aan opvang Asielzoekers geen uidelijke regels heeft. almsnip twee ieer uitbetaald msterdam - Ruim 11.000 huis- oudens in Amsterdam kregen e Zalmsnip vorig jaar dubbel litbetaald. De gemeentelijke •elastingdienst had bestanden erkeerd gekoppeld. Alle Am- erdammers die het bedrag an 45 euro twee keer kregen, loeten het nu terugbetalen. De >ut kost de gemeente ruim 600 euro. lollectebus terug n stemlokalen >en haag - De collectebus keert jnsdag terug in het stemlokaal ijdens de Provinciale Staten- erkiezingen. De Samenwer- ende Hulp Organisaties (SHO) lebben dat gisteren besloten. )e SHO gaat alle gemeenten 'ragen om medewerking. Het is Ie tweede keer dat er in Neder- indse stemlokalen wordt ge- Dllecteerd. Eerder gebeurde at in januari tijdens de verkie- ingen voor de Tweede Kamer, te opbrengst is opnieuw voor 'ongerend Afrika. Veel fietsen in 1AI Amsterdam msterdam - In de Amsterdam - e RAI werd gisteren de laatste land gelegd aan de FietsRAI '003. De beurs ging vandaag ipen voor het publiek. ;oto: ANP/Juan Vrijdag jegijzelde Dok verdacht mussel - Justitie in Antwerpen leeft zaterdag niet alleen de Irie daders van een gijzeling earresteerd, maar ook het Ne- lerlandse slachtoffer. Zaterdag levrijdde de Belgische politie Ie Nederlander, die een week ang werd vastgehouden en nishandeld in de buurt bij Ant- rerpen. Volgens de politie had e gijzeling mogelijk te maken net drugshandel. Daarom is »k de gijzelaar zelf gepakt. door Richard Mooyman schiphol - Amerikaanse piloten nemen binnenkort gewapend plaats in de cockpit. De maatre gel is bedoeld als een laatste middel tegen terroristen die een vliegtuig willen kapen. Volgens het ministerie van justitie mogen bewapende Amerikaanse piloten op Schiphol landen, als ze hun wapen maar aan boord laten. De eerste groep Amerikaanse pi loten gaat in april een speciale schietcursus volgen. Voor de training hebben zich duizenden vrijwilligers gemeld, zo stelt de pilotenbond ALPA. Veel vliegers willen koste wat kost een herha ling voorkomen van 11 septem ber 2001, de dag waarop ge kaapte toestellen te pletter vlo gen tegen het WTC en het Pen tagon. De piloten mogen van de trans portveiligheidsdienst TSA een semi-automatisch wapen mee nemen. Passagiers hoeven niet bang te zijn voor schietgrage cowboys achter de stuurknup- pel. De deelnemende vliegers worden uitvoerig gescreend en getraind alvorens zij het recht krijgen een wapen te dragen. De kans is groot dat de gewa pende Amerikanen later dit jaar ook op Schiphol zullen landen. De Nederlandse luchthaven is een belangrijk overstappunt van KLM-partner Northwest Airli nes. Ook andere Amerikaanse maatschappijen doen regelma tig Schiphol aan, zoals United, Delta en Continental. Nederlandse piloten zijn niet enthousiast over de bewapening van hun beroepsgenoten. „De overgrote meerderheid van onze leden ziet het niet zitten", aldus voorzitter De Vries van de Ver eniging van Nederlandse Ver keersvliegers. Volgens De Vries kan de bewapening juist extra risico's opleveren, bijvoorbeeld als het vuurwapen in verkeerde handen valt. „Onze lijn is om ervoor te zor gen dat er geen terroristen aan boord komen door goede secu rity op de grond. Verder zijn er de verstevigde cockpitdeuren." De Vries begrijpt wel dat zijn Amerikaanse collega's tot een andere keuze zijn gekomen. „In Amerika is er een andere cultuur op het gebied van wapens." De maatregel is ook in de VS niet onomstreden. De bazen van luchtvaartmaatschappijen betitelden de bewapening van piloten eerder als 'gevaarlijk en onnodig'. Ook president Bush zag geen heil in het plan, maar de lobby van de piloten had succes in het Amerikaanse Con gres. Waarom moeilijk doen over gewapende piloten als mili taire straaljagers een gekaapt passagierstoestel desnoods uit de lucht mogen schieten, zo op peren cynici. De plek waar de piloot het vuur wapen moet opbergen, is nog onderwerp van een hevige dis cussie. De TSA heeft verordonneerd dat vliegers het wapen in een af sluitbare box moeten bewaren als zij zich niet in de cockpit be vinden. De piloten vinden het veiliger om het wapen in - en buiten het vliegtuig in een holster bij zich te dragen. den haag - Het beruchtste schroefje van Nederland, inmiddels bekend onder de naam 'De Schroef, steekt uit de muur van de werkkamer van RVD-baas Eef Brouwers. Door prinses Margarita aangezien voor een microfoontje, wordt 'De Schroef op de gevoelige plaat vastgelegd. Nadat premier Balkenende de media had uitgenodigd om het schroefje te bekijken, ontstond er een ware stormloop van fotografen en journalisten op het mi crofoontje..., uh sorry, schroefje.... Foto: ANP/Roel Rozenburg •PE- fftuSÉS of WW22Ü MBEr it for nou- TM ÉCHTt Bi ffcWSfct Illustratie: Wim Stevenhagen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3