Afgevallen Idols wachten op doorbraa GESPREK VAN DE DAG MENSELIJK Alles voor het goede doel Zelfs de voicemail is ni meer veilig voor hacke De Britse MODE-ONTWERPER Hardy Amies (93) is giste ren in zijn slaap overleden. Dit heeft Tim Maltin, de direc teur van Hardy Amies Ltd. tegen de BBC gezegd. Amies heeft vijftig jaar lang koningin ELIZABETH gekleed. In 1951 vroeg-toen nog - prinses Elizabeth de bekende modeontwerper al schetsen voor haar te maken. Amies heeft ook kleding ontworpen voor andere leden van de Britse koninklijke familie, onder wie prinses Diana. Zijn ontwerpen zouden perfect passen bij de eisen van het ko ninklijk huis. Een Britse ex-verpleegkun dige heeft'NIET REANI MEREN' op haar borst la ten TATOEËREN om artsen te laten weten dat ze niet gereanimeerd wil worden als ze ooit buiten bewust zijn raakt. Dat staat in het Britse tijdschrift Nursing Standard Magazine. Fran ces Polack (85) zegt tij dens haar werk vaak artsen te hebben gezien die onder druk van familieleden pa tiënten reanimeerden die schriftelijk te kennen had den gegeven dat niet te wil len. Ze hoopt dat de tatoea ge de dokters daar in haar geval van zal weerhouden. Bangkok krijgt een BLOEDBANK voor HONDEN. De die renbeschermingsorganisatie Animal Lovers Group, die zich onder andere inzet voor de honderdduizenden zwerf honden in de Thaise hoofdstad, heeft hondenbezitters op geroepen op 9 maart naar een boeddhistische tempel te komen om hun huisdier bloed te laten geven voor soortge noten in nood. De directeur van Animal Lovers kwam op het idee nadat hij door een dierenkliniek was gebeld die hem vroeg om bloed voor een hond die door een auto was aangereden. Honden hebben allemaal dezelfde bloed groep, dus iedere hond is een potentiële donor. Afhanke lijk van hun omvang kunnen de dieren tussen de 0,3 en één liter bloed geven. De Achterhoekse popgroep NORMAAL, hier op een fo to uit 1977, gaat verder in de nostalgische bezetting van 1975. Zanger Ben Jo- link, drummer Jan Man schot en de gitaristen Wil lem Terhorst en Ferdi Joly zullen samen de Zomertoer 2003 voor hun rekening nemen. Het gaat om een nog onbekend aantal con certen in feesttenten. Waarschijnlijk gaat Nor maal in de originele bezet ting ook een nieuwe cd op nemen, zo maakte de band deze week bekend. Verder gaat de groep ook een thea tertour doen. De personele invulling daarvan staat nog niet vast. De boerenrock- groep nam onlangs af scheid van drummer Fokke de Jong. Die besloot Nor maal te verlaten om bij de Friese formatie De Kast te gaan spelen. Foto.- ANP De rooms-katholieke Kerk in Nederland is gisteren begon nen met een speciale SMS-DIENST voor de zogeheten veertigdagentijd. Gebruikers van mobiele telefoons kun nen tot aan Pasen elke dag een 'oneliner' uit het EVAN GELIE op hun toestel ontvangen, als uitnodiging voor een moment van bezinning. De deelnemers aan de 'short me ditation service' krijgen tot en met Stille Zaterdag (19 april) rond twaalf uur 's middags een sms. Dat is het tijd stip waarop in de rk-kerk vanouds het gebed 'De Engel des Heren' wordt gebeden. De sms-service kost 70 euro cent per bericht. Volgens de kerk gaat echter zeker de helft daarvan naar de Bisschoppelijke Vastenaktie, die projecten in de Derde Wereld steunt. Het management van een winkelcentrum in het Ame rikaanse Guilderland heeft de politie gisteren gevraagd de aanklacht in te trekken tegen een man die weiger de zijn T-SHIRT met een VREDESBOODSCHAP uit te doen. Eerder op de dag waren zo'n honderd beto gers door het winkelcen trum getrokken om te pro testeren tegen de arrestatie van de man. De 61-jarige Stephen Downs was maan dag met zijn zoon Roger aan het winkelen, toen vei ligheidsagenten hun vroe gen om hun T-shirts met daarop 'Peace on Earth' en 'Give Peace a Chance' uit te trekken. Roger gehoor zaamde, maar diens vader, een advocaat, weigerde en werd gearresteerd. De eige naars van het winkelcen trum lieten in een verkla ring weten dat het gedrag en de kleding van Downs storend waren voor andere klanten. Downs wil nog geen aanklacht indienen, maar eerst zien hoe het winkelcentrum de zaak ver der afhandelt. DAGELIJKS LEVEN EK. 15RAN/V l (ETS~ A^r- londen - Meestal zitten ze stijfjes en waardig in hun Lager- en Hogerhuiszetels, maar ook Britse parlementariërs en lords zijn niet meer wat ze geweest zijn. Dus meedoen aan een pannekoekenrace op een grasveld voor het parlementsgebouw, ach waarom niet, zeker als de opbrengst naar een goed doel gaat. Deze wedstrijd moest geld opbrengen voor Rehab UK, een stichting die zich inzet voor kinderen met hersenletsel. Foto: PA/John Stillwell Het is een nieuwe sport van hackers: kraak de code van an dermans voicemail, en laat een eigen begroetingstekst achter. Argeloze burgers denken dat ze een keurige tekst hebben ingesproken. Tot iemand hen erop attendeert dat er heel wat anders valt te horen: 'Kom me donderdagavond wild besprin gen. Meld je aan na de piep'. Of erger. KPN-klanten kunnen vanaf een ander adres hun voicemail afluisteren. Ze draaien hun nummer, onderbreken hun ei gen begroeting door een druk op de toets met het sterretje. Met hun pincode komen ze dan in het startmenuutje van voicemail. Dat soort systemen zijn te misbruiken, zo blijkt op sites waar hackers anoniem te gen elkaar opbieden over hun daden in cyberspace. Voor geschoolde hackers is het simpel. De voicemail-diensten zitten in een centrale compu ter. Kennelijk dringen hackers binnen, prikken ze naar wille keur telefoonnummers en dokteren ze de combinatie uit om de box in te komen. V als de klant z'n code op di standaardinstelling laat si is dat eenvoudig. Bram Oudshoorn, voorlic bij KPN, wil niet zeggen o echt zo simpel is. „Ik ga h natuurlijk geen handleidij geven om te frauderen." I dat het technisch kan: ja. de standaard-pincode nit andert, draait zelf voor de schade op. Zo staat het o< de voorwaarden aan de k Bij alles wat we in de wen brengen leveren we bevei ging. Als je die niet gebrui rijdt elke inbreker met z'n vrachtwagen zo de openi deur binnen." Dat was inderdaad gebeu een gezin in Kampen, wa nooit eens een berichtje o voicemail stond. „Tot iem zei: bel jezelf maar 'ns", 2 de moeder. „Pure pomo. gisch dat niemand iets inj Behalve de fietsenmaker, minutenlang het verhaal i en zei: 'Uw fiets is klaar'." GPD Hind. Foto: GPD/Frank Jansen Dewi. Foto: GPD/Tom van Dijke Marieke (23) Marieke uit Breda werd zesde. „Meisjes gillen voor jongens. Ik heb het zelf jaren terug ook nog gedaan voor Robbie Williams. Gelukkig gil len meisjes niet voor meisjes. Ik word op straat nog heel veel aange sproken, vooral door meisjes. Maar ze doen veel rustiger dan tegenover jongens. De jongens van Idols heb ben het wat dat betreft veel zwaar der." Vrolijke Marieke heeft na haar uitschakeling onder meer opgetre den op een groot personeelsfeest van haar werkgever. Vierduizend man in de zaal en Marieke werd zes meter omhoog getakeld met aan haar vast een zes meter lang dundoek met de naam van de werkgever erop. „En ik zong: the only way is up. Iedereen vond het prachtig." De eerste week na Idols was ze, net als de andere ze ven afgevallen kandidaten, overal te gast tijdens radio- en televisiepro gramma's. Ook maakt ze gretig ge bruik van alle kleine extra optredens. Toch durft ze haar baan nog niet op te zeggen. „Ik weet natuurlijk niet of het maar een hype is, of dat het aan houdt". Het antwoord van haar ma nager? „Die zegt dat ik me geen zor gen hoef te maken." Bas (21) Bas uit Klazienaveen werd zevende. Hij heeft geen geheim telefoonnum mer en woont nog bij zijn ouders. En dus is het voor fans makkelijk om met Bas in contact te komen. En zijn e-mailadres is inmiddels ook aardig bekend. „Ik word er een beetje gek van. De hele dag gaat de telefoon. Of ze zeggen niets, of roepen 'je bent een lekker ding' en hangen dan op." Ondanks dat hij niet echt uitkijkt naar weer een zwijgende fan aan de telefoon, heeft hij nog geen maatre gelen genomen. Misschien komt het omdat hij er net een weekje vakantie op heeft zitten en er weer even tegen kan. En de kans dat je Bas thuis treft is ook niet zo heel groot. Dankzij het managementbureau van Edwin Jan sen heeft hij er al heel wat 'meet and greets' met fans op zitten. Dan wordt hij bijvoorbeeld ingehuurd door een discotheek om daar wat handteke ningen te zetten. Idols is voor hem 'een fantastische ervaring'. „Ik had het niet willen missen." Joël (21) Joël uit Beek en Donk werd achtste. Een castingbureau belde of hij inte resse heeft in een rol in een film van Johan Nijenhuis. Reken maar. Voor Joël was het leven al een feest, en na Idols des te meer. „Ik schrik wat de publiciteit in vier maanden met je doet. Ik ben net op mijn oude basis school geweest. Al die kinderen wil den een handtekening. Dat is toch onvoorstelbaar!" Na zijn uitschake ling is Joël erg druk met interviews, betaalde optredens in discotheken (waar hij vooral handtekeningen uit deelt) en nog steeds heel veel inter views. Op een platencontract hoopt hij nog, maar zekerheid is er pas na de finale. Net als de andere deelne mers kijkt hij uit naar de finale, waar in ze allemaal weer te zien zullen zijn. En dan is er natuurlijk nog Ahoy'. Over zijn rol daar weet hij nog niets. „Maar het is toch fantastisch dat er zo snel vier concerten zijn uit verkocht." Yuli (25) Yuli uit Rotterdam werd negende. Ze kan goed zingen, maar wat de jury betreft is ze te dik om een echte Idol te worden. Ze moest het keer op keer horen, maar liet zich er niet door uit het veld slaan. Toen ze tijdens haar laatste optreden ook nog eens slecht zong, viel het doek voor Yuli. Op straat is niemand haar nog vergeten. „Iedereen vraagt me steeds wat ik van de jury vind. Maar voor mij is het een gesloten boek. Bovendien wil ik gewoon zingen en geen idool wor den. Maar als het zou moeten, zou ik het kunnen." Yuli is druk met het formeren van een soul- en funkband. Door haar bekendheid via Idols gaat dat een stuk eenvoudiger. De eerste optredens zijn al geboekt. Haar stu die cultureel-maatschappelijke vormgeving heeft ze een jaar opge schoven. Haar zangcarrière krijgt even voorrang. Wie er gaat winnen? Yuli weet het wel: Jim. „Hij heeft een warme stem en is een lekker ding." Zosja (21) Zosja uit Hilversum werd tiende. Ze mag nog niets zeggen, maar het duurt niet lang meer of haar solocar rière gaat beginnen. Haar eerste cd komt er aan. „Ik heb een heel leuk vooruitzicht." Daarmee heeft Zosja het beter voor elkaar dan de rest van de finalisten. Die wachten allemaal nog op concrete plannen. Idols is voor Zosja perfect verlopen. Ook al werd ze alleen maar met een 'wild card' tot de finale toegelaten omdat Roger zich terugtrok, en werd ze daarna meteen weggestemd. „Ik heb nu wel de lusten, maar niet de lasten. Op straat en in de winkels word ik wel herkend, maar het valt allemaal mee. Het Idols-stempel drukt niet zo zwaar op mij." De band Jam Square waarin ze zangeres is, heeft het na haar Idols-deelname een stuk druk ker gekregen. En naast haar solo-car rière hoopt Zosja volgend jaar zang te gaan studeren aan het Conserva torium. Dolf Rogmans Tijdens de finale van Idols treden naast Jim en Jamai ook de andere acht finalisten nog een keertje op. Van Zosja tot Dewi en van Joël tot David. Hoe gaat het met de wegge stuurde finalisten? Worden alle be loftes nagekomen? Komen hun car rières een beetje op gang? Worden ze nog herkend op straat en was he eigenlijk wel leuk om mee toe doen Dewi (19) Dewi uit Scherpenzeel werd vierde. Ze is nog maar twee weken uit Idols, dus het is allemaal nog vers. Een pla tencontract'heeft ze bijvoorbeeld nog niet. „Maar iedereen zegt dat ik me niet druk hoef te maken." Het vertrek van Dewi uit Idols verliep zeer emotioneel. De hele jury huilde en ook de overgebleven dne kandi daten keken verre van vrolijk. Zelfs is ze inmiddels wel blij dat de wedstrijd is afgelopen. De druk is weg. Afgelo pen zaterdag woonde ze de live-uit zending bij. „Een leeg gevoel, want je doet niet mee. Maar ik was niet ner veus, dat was weer leuk. Ik keek mee met de visagistes. En het was erg leuk om te zien hoe die meeleven. Dat zijn dingen die je anders niet ziet. Tijdens de wedstrijd ben je daarvoor teveel met jezelf bezig." Ze vult haar dagen met 'meet and greets' met fans in discotheken en wacht op de dingen die komen gaan. David (22) David uit Amsterdam werd vijfde. Hij is na zijn uitschakeling een paar da gen op uitnodiging van Yorin-radio op skivakantie geweest. „De laatste dag was het mooi weer en ben ik met een truitje naar buiten gegaan. Daar na ben ik goed ziek geworden", zegt een nog steeds verkouden David. Door de reis en zijn ziekte heeft hij eigenlijk een hele rustige periode ge had direct na zijn uitschakeling. Hij heeft voldoende aanbiedingen liggen voor 'commerciële schnabbeltjes' en gaat dat de komende weken zeker doen. Zijn zangcarrière zal zeker een vlucht nemen dankzij Idols. Als het aan David ligt maakt hij snel van het zingen zijn beroep. Net als de negen andere finalisten staat David onder contract bij het managementbureau van jurylid Edwin Jansen. Via dat bu reau krijgt hij alle 'schnabbels' door. Hind (19) Hind uit Gouda werd derde. Wat weinigen had verwacht, gebeurde zaterdag toch. Hind viel af., Haar moeder kon haar troosten in de kleedkamer en toen zag ze ook het voordeel van afvallen. „Ik heb mijn vrijheid weef terug en dat is heel be langrijkvoor me." Zo deed Hind 'stiekem' auditie voor de musical 'The Lion King'. Mocht ze een rol krijgen, dan laat die zich waarschijn lijk niet combineren met de agenda van de winnaar van Idols. Dus dan is de derde plek zo gek nog niet. Hind waagt zich niet meer aan een voor spelling van de winnaar. Ze hangt thuis allebei de posters voor het raam. De andere kandidaten weten het overigens ook niet meer nu Hind niet meer meedoet, want zij was hui zenhoog favoriet bij de afvallers. Joël. Foto: GPD Marieke. Foto: GPD Bas. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2