Onvrede in Kamer over uitleg hofrel auping Vuurzee verwoest mandenmakerij nru tft 1 MAAMNBOD ei NÜ BINNEN IPEN 1% EXTRA IVOORDEEL OP Leidsch Dagblad 7*8*9 maart IMMENTAAR Boek Guus Kuijer wint Woutertje Pieterse Prijs OCCASION FESTIVAL minimale inruil 1 .500,- (of méér) GROENOORDHALLEN www.occasionfestival.nl Jim of Jamai? Mohammed sprak met Bin Laden Piloten VS met wapen in cockpit Comfort is de kunst 899 Garnalen voor het eerst sinds jaren doorgedraaid, sector in diepe crisis iKeukenmaxx Leidsch Dagblad NR. 43173 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 6 MAART 2003 lieuw riool tegen wateroverlast ip Maresingel zeehond ered van strand angevelderslag )e hoogste tijd im de fiets van te halen ernandei as bij het invullen van e opgaven voor de ikomstenbelasting esef je hoeveel geld je WÉm hebben espaard zou Is je geen inkomsten ehad zou hebben Overwegend droog OPGERICHT 1 MAART 1860 is: vier jaar itraf voor ;ilio Tuur aakacties leger aël kost elf alestijnse levens Leidsch $ÊÊs. Dagblad [fe Advocaat: Oud-minister De Vries loog den haag/gpd-anp - WD, SP, CroenLinks en D66 zijn ontevre den over de uitleg van premier Balkenende over hoe het kan dat informatie uit het antecedenten onderzoek naar prinses Margari ta's echtgenoot De Roy van Zuy- dewijn bij het koninklijk huis is terechtgekomen. Zij eisen daar om meer duidelijkheid van de premier. Volgens advocaat Nico laï van het echtpaar loog oud-mi nister De Vries (binnenlandse za ken) over het screenen van De Roy van Zuydewijn. Balkenende zei gisteren in een officiële verklaring dat de uit komsten van het BVD-onder- zoek naar De Roy van Zuyde wijn 'aanleiding gaf tot gesprek ken in de familiekring'. Dat on derzoek paste in wat gebruike lijk is bij een nieuw, aange trouwd, lid van de koninklijke familie, zo benadrukte de pre mier. In het tv-programma Nova werd gisteravond echter geciteerd uit brieven van de ministers van justitie en binnenlandse zaken aan prinses Margarita. Raads man Nicolaï las voor uit een brief waarin de toenmalige mi nister, De Vries, juist ontkent dat de BVD (nu ATVD) de ante cedenten van De Roy van Zuy dewijn heeft nagetrokken. „De BVD is niet bevoegd hiervoor bijzondere middelen in te zet ten", citeerde de advocaat uit de brief. Nicolaï zette in Nova vraagte kens bij de legitimiteit van het antecedentenonderzoek. Vol gens hem biedt de wet op de veiligheidsdiensten van 2002 geen mogelijkheden om onder zoek te doen bij een toekomstig particulier lid van het koninklijk huis als er geen ernstige ver moedens tegen die persoon be staan. De premier kwam met zijn verklaring nadat prinses Margarita dinsdag onder meer zei te zijn afgeluisterd door ko ningin Beatrix en directeur-ge neraal van de rijksvoorlichtings dienst Brouwers. In een soms badinerende verklaring wees Balkenende die beschuldigingen van de hand als 'eigenlijk te gek voor woorden'. R. Vleugels, specialist in de openbaarheid van informatie, denkt dat Balkenende ten on rechte verwijst naar de staatsvei ligheid als reden voor het ante cedentenonderzoek naar De Roy. „Daar zul je nog wel een wetenschappelijke discussie over krijgen. Als de AIVD al een negatief oordeel geeft over ie mand, is het dan een zaak van staatsveiligheid dat de koningin precies te weten krijgt wat er mis is?" CDA en PvdA gaan er vanuit dat alles volgens de regels is verlo pen. Ze verwijzen naar het ant woord van Balkenende op Ka mervragen, dat de inlichtingen diensten alles mogen verzame len wat de veiligheid van de Staat en de integriteit van het koninklijk huis in gevaar brengt COWBOYS apende piloten in de cock- Voor 11 september kwam de chte bij zelfs de meest ïtgrage vlieger niet op. Nu rit het werkelijkheid op alle rikaanse vluchten. Zelfs op- owboy George W. Bush, te- itander van de bewapening vliegers, moest het afleggen n de wil van het Amerikaan- longres. De schrik zit er zo I in dat ook persoonlijke ge- tns van passagiers - zoals eet- keuren en creditcardnum- - nog tijdens de vlucht aan Amerikaanse douane worden geseind. ■wel in Europa de invloed van lanslagen op de Amerikaanse Che ernstig wordt onderschat, taan er allerlei praktische be ren tegen het bewapenen van ;erpiloten. Zo is het afschie- van een kogel in een drukca- op tien kilometer hoogte en om problemen. Als de plotseling wegvalt, kan het tel in ernstige moeilijkheden ricen. Een verdwaalde kogel onherstelbare schade aan- ten in de elektronische cock les van 11 september luidde kapers geen schietwapens ig hebben om hun doel te tücen. Een aardappelmesje of plschaartje bleek voldoende controle over het toestel en nanning te krijgen. Om nu in »ckpit wapens te plaatsen bij ;ers die wegens het monoto- ïarakter van lange vluchten al oeg moeite ondervinden ker te blijven, lijkt onver- idig. Het wachten is op de Ite kaper met volledig vlieg- vet ïwel de Amerikanen inzake doorspelen van persoonlijke rvens van passagiers van de niet helemaal hun zin heb- gekregen, zijn ook hier tgtekens te plaatsen bij het van dergelijke maatregelen, fecygevoelige informatie blijft fcndien in de VS lang bewaard blijkt onvoldoende be- ermd. de maatregelen getuigen van rote - en niet helemaal onte- >te - angst in de VS voor nieu- aanslagen. De Amerikanen eten er echter voor waken dat open en democratische sa- beving niet het belangrijkste btoffer wordt in de strijd te- het terrorisme. Meyer den haag/gpd - Guus Kuijer heeft De Woutertje Pieterse Prijs 2003 gewonnen voor zijn boek Ik ben Polleke hoor!. Aan deze prijs voor kinder- en jeugdboe ken, die vanmiddag voor de zes tiende keer is uitgereikt, is een bedrag van 5.000 euro verbon den. Het winnende boek is ver schenen bij uitgeverij Querido. Volgens de jury, voorgezeten door dichter Anton Korteweg, zal 'het mensenkind' uit Ik ben Polleke hoor! de lezer lang bij blijven. „Dankzij de eenvoud en helderheid van de taal van de schrijver, dankzij zijn volledige overgave aan de overwegingen van zijn personage, dankzij zijn voortreffelijke balans tussen ac tuele problemen en die van haarzelf, hebben wij deze win nares (Polleke, red.) unaniem in het hart gesloten", aldus het ju ryrapport. Winnaar Guus Kuijer (1942) is sinds 1973 fulltime schrijver. De jury boog zich over 127 jeugdboeken die in 2002 werden uitgegeven. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt. (advertentie) SPEC TA C UL A R keuze uit meer dan 2~70 auto 's gratis entree parkeren LEIDEN De grote rookwolken die bij de brand opstegen, trokken toeschouwers uit de wijde omtrek naar de Grevelingstraat in Lisse. Foto: Dick Hogewoning Praktisch hele voorraad Lisses bedrijf gaat in vlammen op door Jelle Settels lisse - Aangeenbrug's Manden makerij aan de Grevelingstraat in Lisse is gistermiddag volledig door brand verwoest. De schade loopt in de honderdduizenden euro's. Vanmorgen is de techni sche recherche begonnen met een onderzoek naar de oorzaak van de brand in het bedrijf, waar behalve bollenmanden ook ro tanmeubelen worden gemaakt. Brandweercommandant J. Uit- terhoeve:„Maar van de eigenaar heb ik begrepen dat bij de plek waar de brand is begonnen een verwarmingsketel stond. Mis schien dat dat er iets mee te ma ken heeft." De brand begon om half twee 's middags. De grote rookwolken, die tot in de verre omgeving wa ren te zien, lokten veel belang stellenden naar het Lissese be drijventerrein. De brandweer had daardoor moeite om bij de brand te komen. Vier tankauto's en enkele tientallen brandweer lieden konden vervolgens niet voorkomen dat het pand totaal werd verwoest. Een aangren zende autobandenhandel werd gered. Na anderhalf uur volgde het sein brand meester. De Lissese brandweer kreeg gis teren bij het blussen steun van de korpsen uit Lisserbroek en Hillegom. Volgens de Lissese brandweercommandant was er geen uitstoot van schadelijke stoffen. „Er stonden wel lakken in de ruimte maar die leveren geen enkel gevaar op", aldus Uitterhoeve. G. Aangeenbrug keek gisteren beteuterd naar de smeulende resten van het bedrijf. Hij is de zesde generatie van het familie bedrijf, dat naam heeft gemaakt met de fabricage van rieten bol lenmanden. De laatste jaren heeft Aangeenburg zich gespeci aliseerd in rotanmeubelen. In het bedrijf werken acht mensen. „Dit is natuurlijk een drama", aldus Aangeenbrug. „Ik reed in de auto toen mijn vrouw belde en vertelde dat het pand aan de Greveling in brand stond. Het Wie moet zaterdag Idols winnen en, vooral, waarom? En is Idols nog wel leuk nu Hind is wegge stemd en de eindstrijd gaat tus sen Jim en Jamai? Blijf je thuis voor de finale of kan het je hele maal niet boeien? Laat het ons weten. Reageren kan op twee manieren. Stuur een mailtje naar redactieid@damiate.hdc- .nl, of stuur een briefje naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Vermeld altijd je naam, woonplaats en leeftijd. In de krant van zaterdag komt een verslag van de reacties. new york - Osama bin Laden, de leider van de terroristische organisatie al-Qaeda, was een maand geleden nog in Pakistan en had daar een ontmoeting met Khalid Sjeik Mohammed, die vorige weekeinde in Rawal pindi is gearresteerd. Uit mate riaal dat bij Mohammeds arres tatie is gevonden, blijkt dat de twee elkaar in februari hebben gesproken, mogelijk in Rawal pindi. schiphol - Amerikaanse vliegers nemen binnenkort in het kader van terreurbestrijding gewa pend plaats in de cockpit. Vol gens het ministerie van justitie mogen bewapende piloten op Schiphol landen, als ze hun wa pen maar aan boord laten. Pagina Binnenland 1 (advertenties) hele magazijn stond vol met stoelen omdat het terrasseizoen Mak voor de deur staat Juist morgen zouden alle stoelen worden geleverd aan de kopers. Op twee aanhangers vol meube len na is alle voorraad verloren Toch is Aangeenbrug niet som ber over het voortbestaan van zijn bedrijf. „We zijn goed verze kerd en we hebben nog een pand in de Julianastraat in Lis se", zegt hij. „Bovendien heeft een aantal concurrenten hulp toegezegd. Het is echt hartver warmend dat zij dat doen. Daar door kunnen we morgen al weer beginnen met het uitleveren van terrasstoelen." GEWELDIGE LEEFBANK MET LOSSE ZIT- EN RUGKUSSENS IN HEEL VEEL MOOIE STOFFEN Mo. DD HJutO: Lon* Pocor, Jencikova^) ^—(mermational) Informatie: 0000-8988880 Vrees voor hardhandige botsingen tussen vissers door Erik van der Veen lauwe rsoog - In nog geen twee maanden tijd is de gamalenprijs volledig ingestort. Deze week moesten voor het eerst sinds ja ren weer garnalen worden doorgedraaid omdat ze te wei nig opbrachten op de veiling. Zeven weken nadat de Neder landse Mededingsautoriteit (NMa) een veto uitsprak over de onderlinge prijsafspraken in de sector is de prijs weggezakt naar 1,61 euro per kilo. Dat is het ni veau waarop partijen garnalen worden vernietigd om verdere ineenstorting van de markt te voorkomen. De gamalenvissers in Lauwers- oog dringen aan op spoedige maatregelen. Vooral kleinere vissers houden het niet lang vol als zij met hooguit enkele dui zenden euro's aan weekomzet het hoofd boven water moeten zien te houden. Zeker bij de huidige, hoge prijzen voor gas- olie. Bovendien is de spanning in de sector op het moment al om te snijden. Vissers staan lijnrecht tegenover elkaar nu de NMa een streep heeft gehaald door het bestaan de systeem van marktregulering door de sector zelf. Ingewijden vrezen binnenkort hardhandige botsingen tussen vissers. „Het is momenteel: ieder voor zich en god voor ons allen", zegt er een. Nu er geen rem meer zit op de vangsten, voeren de vissers on beperkt garnalen aan. Gevolg: instortende prijzen en onderlin ge spanningen. Dat heeft niet alleen voor de garnalenvisserij grote gevolgen, maar ook voor de visafslag in Lauwersoog. De afslag haalt 40 procent van zijn jaaromzet (in 2002: 28,7 miljoen euro) van de garnalen. Lauwersoog is thuishaven van zo'n 65 gamalenboten. Het ver bod op de onderlinge prijsaf spraken is volgens de vissers dan ook een grotere bedreiging dan de boete van 13,8 miljoen euro die de NMa onlangs aan de sector gaf. (advertentie) In de 5 mooiste keukenshowrooms van Europa worden op dit moment de allernieuwste keukens geplaatst. Absolute toppers! Gedurende onze verbouwing geven wij - ter compensatie van het ongemak - op de bestaande collectie een speciale verbouwingskorting van 25%. j.1/ v Hater! en hu htiktss, tiiiead en Ma ifleeCn HOOFDDORP Kruisweg 655-657 (Afslag N201, A4.) Tel. 020-6538163 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken c NaamM V flfr Telefoon (i.vm controle nabezaging) e\* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau B$ automated* betaling is m^n 712141 400114 Ik. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1