Vrijwillige zorgverlener nekt zichzelf Kroketloze week voor leerlingen Rijnlands Lyceum Oegstgeest Wegens succes verlengd tot 2013! Leidsch Dagblad w* iverkopen? LTO: Bestrijding vogelpest verloopt te traag .GEMEEN Verlof en vergoeding bepleit SOjaffllB" Iz PT jAMENTAAR Wie moet Idols winnen? Hopen op een glimp van Jim en Jamai 'V&D wil niet meedenken over Nieuw Aalmarktplan' Bezoek Avifauna moet schoenen ontsmetten Doden bij explosie op Filipijnen Saddam Hussein: 'Wij gaan winnen' Nu vanaf 4,6%* hypotheekrente 10 jaar vast. De bank van vandaag. Leidsch Dagblad NR. 43171 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 rswaakhond ft begrip ir Ahold leime stukken premiers openbaar jhoor kopstuk iaeda werpt :hten af Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 4 maart 2003 072-5196868 door Nancy Ubert oegstgeest - Mierzoete bananenschuimpjes, vette roombroodjes, superzoute salmiakknot sen, kleverige Brusselse wafels en bugles met kaassmaak. Een handjevol meiden uit 4 VWO van het Rijnlands Lyceum Oegstgeest doet in kopen voor de lunch bij Albert Heijn. Nu de schoolkantine dicht is en de snoepautomaten leeg zijn, halen de dames hun etenswaren ge woon elders. „Simpel toch?" Aan die paar boterhammen van thuis heeft een scholier niet genoeg. Maar je bent een 'lo ser' en beslist niet 'hot' als je met een volle broodtrommel komt aanzeulen. Tenminste, zo lijken veel leerlingen van de Oegstgeester scholengemeenschap erover te denken. De di rectie is een andere mening toegedaan. Die heeft verregaande maatregelen genomen om de scholieren te laten nadenken over hun eet patroon én hun wegwerpmentaliteit. Het 're- socialisatieproject' is gisteren begonnen en duurt minimaal een week. Zolang de jeugd zijn leven niet betert, is in de kantine geen kro ket meer te krijgen en blijft de blikjesautomaat leeg. Zelfs een beker melk is niet meer te koop in het Rijnlands. Leerlingen moeten gaan in zien dat je met voedingsmiddelen respectvol omgaat en dat je troep netjes opruimt. „Het liep de spuigaten uit", betreurt John Swieringa, plaatsvervangend rector, het groei end decorumverlies van de lyceumjeugd. De jongeren namen niet eens meer de moeite de hammetjes van thuis in een afvalemmer te gooien als zij in de kantine een broodje bal be stelden. De gangen lagen bezaaid met volle plastic boterhamzakjes. „Zelfs duurbelegde toast lag geplet op het schoolplein", aldus een leerling uit 5 VWO. „Wat hier toch dagelijks onverdiend achteloos werd weggegooid", ver zucht Swieringa. Vandaag gaat dat voor het eerst sinds jaren niet lukken. Op een paar afgekloven broodkor sten na, zijn de vloeren schoon. Ook de prul lenbakken blijven opvallend leeg. In de grote pauze zie je velen in een echte boterham hap pen. Ook havo-eindexamenkandidaat Sander de Jong neemt genoegen met het lunchpak- ketje van ma. „Broodje zalm, gelukkig." De meerderheid van de leerlingen van het Rijnlands Lyceum Oegstgeest komt uit een welgesteld milieu. Maar volgens Swieringa kan de luxe thuis niet de oorzaak zijn van het wan gedrag dat een flink aantal leerlingen vertoont. „Dit zie je op andere scholen ook. Ik zie het eerder als een maatschappelijk probleem. De teloorgang van normen en waarden. Nu lijkt het of we ons aansluiten bij de populaire poli tieke agenda en op die manier lekker willen scoren, maar daar is het ons niet om te doen. We zien het als een pedagogische opdracht de kinderen te leren dat zij niet zo onverschillig moeten zijn." Aan het einde van deze week maakt de directie de balans op. Als blijkt dat de leerlingen niet genoeg zijn geresocialiseerd, blijft de kantine nog een tijdje gesloten. „Wil je zeggen dat ik al die tijd mijn broodje kroket moet missen?", jammert John van Roon uit havo 5. „Dan zal ik toch echt naar de snackbar moeten. Ik koop elke dag een broodje kroket. Ik kan mijn dage lijkse dosis niet missen." Pagina R5: 'Het eten vliegt je letterlijk om de oren' Y ferink huist naar ipwoning maakt wel elijk uit welke ooi je kiest lerdorp Cijsen ens Amerikanen uren wij geen auto, r mikken wij hem 4* VI VOGELPEST lp van één laagovervlie- trekeend is blijkbaar vol- om de intensieve pluim- derij in Nederland in een aisis te storten. Na BSE varkenspest (1997), mkz en diverse dioxine- en mschandalen, is het nu beurt aan de klassieke vo- Net als bij de mkz-crisis f varkenspest is opnieuw getroffen waar de bio- heersL idse consument wil zijn bord en liefst zo mogelijk. De consu lt door onze intensieve Ij op zijn wenken be ur lijk zijn we begaan lot van kip, koe en var- uiteindelijk geven argumenten de Biologische kip is lek- duur. lomie bepaalt ook de van de crisis. Zo wordt irtredenen liever ge- geënt en zijn daar- ik gezonde dieren de si- boeren klagen steen en de Europese Unie en leid vergoeden groten- schade. Hoewel na der- crises tal van bedrijven 1 aantrekkelijke regelingen pzien houden, gaat de rest ,1 sector gewoon op dezelf- f door. De vraag luidt wan- |erheid en sector eindelijk trekken uit de geschiede- ift rendement van indivi- Jtedrijven en de betekenis 4Sector in zijn geheel lijken nger op te wegen tegen het leed, de enorme belasting ff milieu en de economi- jchade van grootschalige jammer voor de boer, hien moet hij zijn in- bedrijfsvoering laten gewoon weer echt gaan Kwaliteit in plaats van leveren en net als an- memers volgens de ,jes van de vrijemarkteco- ieen plekje op de markt |en. Voor de consument jet echter een prijs op. Die ,feid moeten zijn voor zijn Jerecht dieper in de buidel en. De overheid kan met Aarden euro's die nu via I in een bodemloze land- lnt worden gestort de sec- I eindje op weg helpen. yer door Frits Bloemendaal den haag - Zo'n 150.000 tot 200.000 mensen die een partner, familielid of kennis verzorgen, dreigen te bezwijken onder de zware werklast. Ze hebben grote emotionele problemen en hun ei gen gezondheid komt in gevaar. Vijftigduizend vrijwillige zorgver leners raken door hoge kosten en gederfd inkomen in financiële problemen. Dit blijkt uit een on derzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau naar deze vorm van zorgverlening, ook wel mantel zorg genoemd. De koepelorganisatie voor man telzorg LOT pleit in een reactie voor een langdurig verlof en een vergoeding van bepaalde onkos ten die mantelzorgers maken. Voorzitter Gerrit-Jan van Otter- loo is tevreden met de 'vervelen de' uitkomsten van het onder zoek. Volgens hem is dit een be vestiging van eerdere klachten van leden. Volgens SCP-onderzoeker Joost Timmermans is het voor het eerst dat de financiële proble men bij mantelzorgers aan het licht komen. „Een deel van de mensen met geldproblemen leeft echt in armoede." Volgens het SCP moet er meer geld voor thuiszorg worden uitgetrokken om de druk bij de verzorgers te verminderen. De helpers zou den ook financiële steun moe ten krijgen. In 2001 zorgden zo'n 3,7 mil joen Nederlanders voor een hulpbehoevende partner, ken nis of familielid. Ongeveer 750.000 mensen deden dat lan ger dan drie maanden en meer dan acht uur per week. De hulp kost deze groep 1,3 miljard euro per jaar; 830 miljoen euro voor extra gemaakte kosten en 450 miljoen voor gederfd inkomen. Het SCP heeft berekend wat het zou kosten als deze 750.000 mantelzorgers voor hun hulp het minimumloon zouden krij gen. Zij zouden dan jaarlijks netto 7,7 miljard euro verdie nen. Ter vergelijking, in de thuiszorg gaat jaarlijks 4,4 mil jard gulden om. Het planbureau stelt vast dat de thuiszorg minder taken op zich neemt naarmate er meer man telzorg is. De hulp beperkt zich dan tot volledig wassen van de hulpbehoevende, aan- en uit kleden en het zware huishoude lijke werk. Met andere woorden: de thuiszorg is aanvullend op de mantelzorg. Veel mantelzorgers zouden het liever andersom zien; hoewel zij hun hulp als vanzelfsprekend beschouwen, hebben zij be hoefte aan meer thuiszorg om zichzelf te ontlasten. Het SCP wijst erop dat de volks verzekering AWBZ gebiedt dat iedereen die aan de criteria van de wet voldoet recht heeft op thuiszorg. Dat is recent nog door een rechter bekrachtigd. „Je zult dus nog meer geld voor de thuiszorg moeten uittrekken, óf je moet de wet veranderen," zegt Timmermans. Jim of Jamai? Wie moet zaterdag Idols winnen en, vooral, waar om? En is Idols nog wel leuk. nu Hind is weggestemd? Blijft je thuis voor de finale of kan het je helemaal niet boeien? Laat het ons in ieder geval weten. Reage ren kan op twee manieren. Stuur een mailtje naar redactie.ld@damiateJidc.nl of stuur een briefje naar Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vermeld in alle gevallen je naam, woonplaats en leeftijd. In de krant van zaterdag een verslag van de reacties. Amsterdam - De handtekeningenactie die de Idols-finalisten Jim en Jamai gisteren op de Dam in Amsterdam zouden houden is wegens te grote belangstelling afgelast. Zo dra de RTL-promotiebussen met de mega- portretten van Jim en Jamai in hartje Am sterdam opdoken, ontstond een massale gekte. Als alternatief besloot het duo de menigte toe te zwaaien vanaf het balkon van hotel Krasnapolsky. Duizenden joelende meisjes stopten niet met gillen voordat ze de jongens hadden gezien. Naar buiten gaan was voor de twee toen niet veilig meer. Zwaaien vanaf het balkon, dan maar. Zo werd het een soort Maxima-en-Willem- Alexander-tafereeltje, op de Dam. Waarna de jongens via een zijdeur weer uit het hotel verdwenen. Deze week maken de twee ido len een promotietoer door Nederland. Tot zaterdag, want dan is de finale van het tele visieprogramma. Tijdens de finale zullen Jim en Jamai drie nummers ten gehore brengen: de mogelijke single van de winnaar, Your Song van Elton John én een keuzenummer van beide kandidaten uit een eerdere afle vering van het programma. Jim vertelde dat zijn nummer Teil her' heet en dat van Jamai 'Step right up'. De winnaar is verzekerd van een platencontract met platenmaatschappij BMC, maar ook de negen andere finalisten vallen mogelijk met hun neus in de boter, zij hebben een optiecontract. Foto: WFA/Leo Vogelzang door Wilfred Simons leiden - De projectgroep Nieuw Aalmarktplan (NAP) verwijt V&D dat het 'niet wil meeden ken' over een goede invulling van het Aalmarktgebied. Het winkelbedrijf zou zich arrogant gedragen en de 'vele kennis die het heeft op logistiek gebied' niet met de leden willen delen. De projectgroep kondigde aan dat zij in steden als Haarlem gaat kijken, om te zien hoe V&D de bevoorrading daar regelt. Als dat goede oplossingen zijn, wil zij het concern erop aanspreken die ook in Leiden te gebruiken. NAP uitte de kritiek gisteravond tijdens een bijeenkomst in het Leidse Stadsbouwhuis. Daar be sprak de projectgroep twee ambtelijke reacties op het Nieu we Aalmarktplan. In grote lijnen zijn de Leidse ambtenaren posi tief gestemd over het werk van de projectgroep, zij het dat zij over de invulling van veel details anders denken. De projectgroep NAP gaf tijdens de bespreking de indruk dat daar wel uit te ko men valt. Nog steeds wordt ge sproken over een ideale invul ling van het gebied in het Leidse centrum, zonder de haalbaar heid van de plannen te toetsen. Het echte uur der waarheid komt pas als het rapport over de financiële haalbaarheid van het NAP wordt gepresenteerd. De projectgroep richtte gister avond haar pijlen vooral op V &D. Ook wethouder R. Hille- brand (PvdA) meent dat het wa renhuisconcern 'niet de makke lijkste partij is'. Wel heeft V&D ingestemd met de komst van een nieuwe, inpandige losruim- te voor vrachtwagens aan de Breestraat. Gebleken is dat een vrachtwagen, mits niet te groot, de draai naar zo'n losruimte kan maken zonder de sneltrams van de Rijn Gouwe Lijn te hinderen. Hillebrand waarschuwt de pro jectgroep dat zij niet het onmo gelijke van V&D kan verwach ten. „Er is geen oplossing te be denken die iedereen tevreden stelt", meent hij. Ook bestrijdt hij dat V&D 'niets wil'. Welis waar wil het bedrijf liefst geen ingang in de Mandenmakers- steeg, maar dat het wenst rftee te werken aan een inpandige losruimte, zodat de Aalmarkt vrij blijft van vrachtwagens, vindt hij al heel wat. Pagina Ri: Tegenstanders hebben de poten tie medestanders te worden' den haag/gpd - De bestrijding van de vogelpest verloopt veel te traag, vindt LTO. De boerenor- ganisatie wil snel beginnen met preventief ruimen. Daarvoor is echter nog te weinig appara tuur. Het aantal van besmetting verdachte bedrijven is met vier opgelopen tot 17. Verantwoordelijk voor de rui mingen is de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW). Deze dienst heeft nu nog te wei nig capaciteit om snel op grote schaal pluimveebedrijven te rui men en ruimt daarom eerst de bedrijven die al besmet zijn. Daarna komen ook de bedrijven aan de beurt die in een ring van 1 kilometer rond de besmet tingshaarden liggen. Die worden dan preventief geruimd. Meer capaciteit is onderweg, al dus een woordvoerster van het ministerie van landbouw. „Nu hebben we vier apparaten waar mee we 1000 kippen per uur kunnen ruimen, twee zijn er on derweg uit Engeland, drie ande re worden op dit moment ge bruiksklaar gemaakt." LTO vindt dat allemaal te lang duren. „Wij pleiten er voor be drijven die rondom de besmette bedrijven liggen sneller te rui men. Bedrijven die niet besmet zijn kunnen bijvoorbeeld hun kippen laten slachten op een slachterij die ook in het toe- zichtsgebied ligt." Minister Veerman van landbouw heeft toegezegd deze mogelijkheid te alphen aan den rijn/anp - Het Alphense vogel park Avifauna neemt de nodige maatregelen om de vogelpest buiten de poorten te houden. Be zoekers moeten eerst hun schoenen ontsmet ten, voordat ze het park in mogen. Daarvoor worden bij de ingang speciale matten neerge legd. Dat heeft een woordvoerster van het park gisteren laten weten. Verder verzoekt het vogelpark bezoekers uit de getroffen gebieden zich te melden bij de recep tie om in overleg te bepalen of ze Avifauna in kunnen. „We hebben overigens liever dat ze niet naar binnengaan en dat ze op een andere dag terugkomen voor een bezoek. Ter compen satie voor het ongemak geven we ze daarvoor vrijkaartjes." De kans dat het vims naar Avifauna overwaait, acht het management van het park overigens klein. „Ten eerste vanwege de toch grote af stand tussen de getroffen gebieden en Alphen. Ten tweede hebben we hier niet zoveel vogels die vatbaar zijn voor dit virus. Pagina R5: Geen besmetting, maar wel last van vogelpest in de Leidse regio laten onderzoeken. Het ministerie heeft de kuiken- broederijen, waar eieren worden uitgebroed, gevraagd een broed- verbod in acht te nemen. Op die manier wordt voorkomen dat er de komende drie weken negen miljoen kuikens bijkomen. Als de vogelpest zich uitbreidt en een vervoersverbod voor het he le land wordt ingesteld, groeien de kuikens de broederijen uit. LTO wil daar alleen aan mee werken als er een financiële ver goeding tegenover staat. ,Als de broederijen drie weken niet kunnen leveren zijn ze failliet. Dus kun je niet van ze verlangen dat ze stoppen met het uitbroe den. Daar moet eerst een finan ciële regeling voor getroffen worden", aldus de LTO. Pagina Binnenland 1: Meer over de vogelpest manilla - Bij een explosie op een luchthaven in het zuiden van de Filipijnen is een nog on bekend aantal doden en ge wonden gevallen. Legerfunctio- narissen spreken van veel slachtoffers. De ontploffing deed zich om 10.15 uur Neder landse tijd voor in of bij de pas sagiersterminal op het vliegveld Davao. De stad Davao ligt op het eiland Mindanao. bagdad - In een toespraak heeft de Iraakse president Saddam Hussein vandaag het volk de overwinning op de VS beloofd, als het tot een oorlog komt. „De tirannen worden verslagen en arrogantie zal ze niet helpen." Pagina Buitenland (advertentie) Hypotheekrentes worden steeds lager. Bij alle banken. Maar heeft u wel eens op de looptijd gelet? Zowel voor onze Spaarhypotheek, als voor de ProfijtPlan hypotheek en de MeerKeuze hypotheek krijgt u zo'n laag percentage niet voor 1 of 5 jaar maar voor 10 jaar! Bel vandaag nog voor het dichtstbijzijnde Fortis Bank-kantoor 0900-8174 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl FORTIS BANK •Effectieve rente 4,8%. Rentewijzigingen voorbehouden. Geldig t/m 14 maart 2003. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken grat NaamDMn.V Hfr Telefoon 0 v.m controle nabezorgrg) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 barfc-grontfrmg- 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1