LEIDE Tekort DZB is nu 3,6 miljoen euro Z :zoekers mijden buurthuis na rookverbod Lof voor inzet Aalmarktgroep REGIO Verschillen Groen en Lenferink duidelijker m d van GSM R1 Rabbae wil ontslagen voorkomen jk raakt °ller leeg 1 verwacht a___ REGIO leidse Simone let kabinet vier tfsvoorstellen IVLTO wil alle ipen op k ho houden ie sluit itrover op De politie in Leiden steren een 28-jarige Ha- opgesloten. De man rde in de St. Aagten en 26-jarige Leidenaar mobiele telefoon te be- )at mislukte, omdat de lar veel tegenstand )e belager verdween maar kon even later politie worden ingere- r Drie jongens hebben |iddag een bejaarde op het Professorenpad en beroofd. De 81-jarige liep op het voetpad toen op fietsen naderden, tl de jongens griste de t met daarin onder an- m mobieltje, uit de han- n de vrouw. dinsdag 4 maart 2003 door Wim Koevoet leiden - De wankele financiële positie van de sociale werkvoor ziening DZB is nog altijd niet ver beterd. Wethouder M. Rabbae (GroenLinks) meldde gisteren tij dens het wekelijkse persgesprek dat de eerste kwartaalrapportage in 2003 een tekort laat zien van 3,6 miljoen euro. Dat is ruim 2,6 miljoen euro méér dan was ge raamd. Met de gemeenteraad is afgesproken dat de tekorten bij DZB uiterlijk in 2006 moeten zijn weggewerkt. Er is Rabbae alles aan gelegen om dat te bereiken zonder ontslagen. Rabbae zei zich genoodzaakt te zien de uitgavenstop bij DZB, die hij in oktober van 2002 af kondigde, in 2003 te continue ren. „Alleen uitgaven die binnen de begroting blijven zijn toege staan." De wethouder denkt dat hij de financiële situatie bij DZB, die zijn voorganger en partijgenoot J. Laurier zijn wethouderschap kostte, gezonder kan maken door zo min mogelijk werk uit te besteden en zo veel mogelijk klussen door DZB zelf te laten verrichten. Een richtlijn die de gemeente Leiden volgens Rab bae ook moet volgen. Nog voor de zomer wil Rabbae komen met oplossingen voor verliesgevende projecten. En door een 'taakafbakening' met sociale zaken, kan hij DBZ aan een verlichting van een kleine vijf ton helpen, denkt hij. De wethouder gaf toe dat die taak afbakening voor de gemeente 'vestzak-broekzak' betekent, want in feite komt de maatregel neer op het verschuiven van personeelskosten. „Maar voor DZB betekent dit een verbete ring." De vraag of de bedrijfsmatige aanpak die de gemeente voor staat eigenlijk wel van toepas sing is op een sociale werkvoor ziening, grepen Rabbae én bur gemeester W. Lemstra gretig aan om de betekenis van de rode cij fers enigszins te relativeren. Vet te winsten zijn nu eenmaal niet te maken met een bedrijf waar mensen werken met een ar beidshandicap. De tekorten mo gen dan ook niet worden gedra matiseerd, stelde wethouder Rabbae. Lemstra: „Maar wij zien moge lijkheden om bedrijfsmatiger te opereren met behoud van de sociale aspecten die inherent zijn aan DZB." O3-O3-O3 leiden - Het kersverse echtpaar Edwin en Evelien Stuifzand daalt de trappen van het stadhuis af. Hoewel het niet meer is dan een aardig heid in het trouwboekje, bleken gisteren toch veel stellen te willen trouwen op de datum 03-03-03. In Leiden waren negen bruidsparen gevoelig voor deze getalsymboliek. Op een gewone maandag huwen gemiddeld twee paren. De volgende 'bijzondere' datum, 04-04-04, valt op een zondag: trouwen kan welis waar, maar tegen extra kosten. En anders nog een jaartje wachten: dinsdag 5 mei 2005. Foto: Henk Bouwman 1 Koevoet Het rookverbod in de buurthuizen gaat ten de bezoekersaantal probleem werd gister tijdens een bingomid- ir oudere wijkbewoners door R. van Went, ïens de Leidse Welzijns- atie (LWO) buurthuis Op 4 Vieken in de Merenwijk eert. „De volle bak die óór het rookverbod ople- ïalen we in de verste ver neer." een de bingofanaten wa- ermiddag van de partij in en Wieken, ook burge- skandidaat H. Groen vjiwezig. Hij sprak bij het van het buurthuis van nerkwaardig probleem' waarvoor hij niet een-twee-drie een oplossing zou weten. Volgens Van Went is het bezoe kersaantal inmiddels gezakt van 2500 per week tot 1500. Woord voerders van andere buurthui zen onderschrijven het pro bleem maar kunnen geen getal len geven. De leegloop bij Op ei gen Wieken lijkt in elk geval het grootst. Volgens Van Went zijn veel be zoekers alleenstaanden die in het buurthuis komen voor een sigaretje en een kop koffie. Die groep is inmiddels uitgeweken naar een aanpalend café waar geen rookverbod geldt. Ook is ze al enkele vrijwilligers kwijt van wie sommigen al ruim twintig jaar werkten voor het buurthuis. „Die mensen zeggen dat ze hier voor hun plezier kwamen en dat veel van dat plezier nu is afge pakt." Van Went vreest ook voor het voortbestaan van de groepen waarmee ze aan fine dancing doet. Het merendeel daarvan rookt. De rookpauzes moeten buiten worden doorgebracht en Op Eigen Wieken beschikt niet over een afdakje. Het probleem zou volgens Van Went kunnen worden opgelost met enkele aanpassingen in het buurthuis. Te denken valt daar bij aan de plaatsing van een wand om zo een afgescheiden rokersruimte te creëren met een afzuiginstallatie. „Maar de LWO gaat daar niet over. Die huurt de buurthuizen van de gemeente. Zij is eigenaar." Bij P. Vermeer, coördinator van 't Spoortje in Leiden-Noord kunnen de rokers buiten wel droog staan. Hij houdt het erop dat dat de reden is dat het met de inzakkende bezoekersaantal len in zijn buurthuis wel mee valt. Maar ook hij vertelt over kaartclubjes die hun heil nu el ders zoeken. Conciërge R. Omen van buurt huis Morschwijck meldt dat vandaag of morgen de brief die protesterende bezoekers heb ben ondertekend de deur uit gaat, richting gemeente. „Ze kla gen hier steen en been." Toch ziet Omen niet alleen maar nadelen van het rookver bod. „Je krijgt er misschien an dere groepen voor terug. Bij voorbeeld mensen die nooit in buurthuizen kwamen omdat er werd gerookt. Of kinderdart- clubs." rijn Kramp De Van Hogendorp- 1 omgeving raken sneller an woningbouwvereni- •jrtaal had verwacht. In de en anderhalf jaar ver ruim zestig procent van gezinnen die moeten ;n vanwege de sloop 1 huurhuis. De 52 gezin- nog in het buurtje in Noord wonen hebben 1 kleine twee jaar de tijd andere woning te vin- utje kreeg gisteren tijde- nieuwe bewoner. Burge- skandidaat Henri Lenfe- apt op uitnodiging van de komende dagen in gekomen woning in de gendorpstraat. Lenferink zich tevreden over zijn verblijf. „Het is een stuk dan mijn vorige onder bij de studenten aan het ad. Die kamer was 3 bij De PvdA'er kreeg een eengezinswoning toege- waar Portaal voor het ge il bed in de woonkamer (laatst. ester Wim Michon heet- namens Portaal welkom. Ie aan Lenferink uit dat de enige tijdelijke bewo- de buurt. Het anti- ireau Ad Hoe en de g Leidse Studentenhuis- verhuren de leeg geko- woningen totdat het wordt gesloopt. Op die voorkomt Portaal dat worden gekraakt of spijkerd. De tijdelijke be- krijgen een huurcon- 1 januari 2005. Ook ik moest gisteren een ondertekenen waarin hij Ie het huis voor die da- verlaten. Michon: „Wat ïet bevalt het u hier roners van het te slopen hebben voorrang bij de ndbig van nieuwe huurwo- Daar maakten tot nu toe lo^innen gebruik van. Uit |uête onder de vertrek- kt dat een meerderheid gezinnen in stadsdeel blijven wonen. Slechts to gezinnen heeft het niet ■■■RHBHMK Lenferink richt zijn tijdelijk onderkomen in de te slopen Van Hogendorpstraat in. Foto: Hielco Kuipers naar de zin op hun nieuwe plek. niet verwacht dat de te slopen daarom een kleine vier jaar uit- Woningen in de Van Hogen dorpstraat, Van der Kem perstraat, Joan Willem Friso- straat, Van Limburg Stirumst- raart en de Willem de Zwijger laan, zo snel leeg zouden ko men. Het aantal woningen dat jaarlijks in Leiden vrij komt is beperkt, legt Portaal-directeur Lex de Boer uit. En er is met na me weinig doorloop in de een gezinswoningen. Portaal heeft Michon: „De woning bevalt wel, maar het wijkje daaromheen niet. En dat is voor veel mensen die een hecht buurtje als dit zijn gewend, natuurlijk zeer belang rijk. Het moet klikken met de buren. Doet het dat niet, dan wonen ze niet naar de zin." Por taal heeft besloten om deze spijtoptanten een herkansing aan te bieden. De woningbouwvereniging had getrokken voor de herhuisves ting van de bewoners van de Van Hogendorpstraat en omge ving. De 161 woningen die in slechte staat verkeren en niet zijn on derheid, moeten wijken voor nieuwbouw. Op dit stuk grond en op het aangrenzende EWR Slachthuisterrein wil de ge meente een nieuwe woonwijk bouwen. LWO-directeur G. Comel maakt zich zorgen over het teruglo pend bezoekersaantal. De klachten over het rookverbod stromen binnen bij de welzijns- instelfing. De LWO laat momen teel voor alle buurthuizen on derzoeken wat het kost om een rookhok te maken. De uitkomst van dit onderzoek worden be sproken met de gemeente die eigenaar is van de gebouwen. Comel vreest echter dat het niet zo eenvoudig is om alle buurt huizen van een rookhok te voor zien. De directeur verwacht dat er be hoorlijk wat kosten mee ge moeid zijn. Bovendien wil de LWO niet dat de rookhokken ten koste gaan van het aantal zalen dat nu wordt gebruikt voor acti viteiten. Roken in sporthallen nog steeds gedoogd Roken in gemeentelijke sporthallen en zwembaden wordt nog steeds gedoogd Hoewel de gemeente hier stevige boetes mee riskeert, is roken nog toegestaan in de len van de restaurants en kantines om enigszins tege moet te komen aan de parti culiere pachters die forse omzetverliezen vrezen. Mo menteel wordt onderzocht of de wet mogelijkheden biedt om aan een volledig rookver bod te ontkomen. In principe mag al ruim tien jaar niet meer worden ge rookt in overheidsgebouwen. Sinds juli vorig jaar is deze wetgeving aangescherpt. In plaats van waarschuwingen kan de gemeenten nu boetes opgelegd krijgen, die oplopen van 300 euro tot 2400 euro. De gemeente Leiden heeft die nog niet gekregen. Maar de Keuringsdienst van Waren is wel al drie keer langs ge weest naar aanleiding van klachten meldt R. Marchand van het sportbedrijf. „Omdat we nog in gesprek zijn, heb ben deze bezoeken, vermoed ik, niet tot boetes geleid." Volgende week heeft het sportbedrijf een gesprek met de Keuringsdienst van Waren over mogelijke mazen in de wet. „Zo is er in de wet spra ke van het beheer door de ge meente, maar voor de kanti nes van onze sporthallen gaat dat niet op. Die worden door particulieren gepacht. Ook onderzoeken we of een extra ingang wat uitmaakt of dat we de kantine aan de pachter kunnen verkopen." Afhanke lijk van het advies van de Keuringsdienst van Waren wordt bepaald of Leiden het gedoogbeleid voortzet. Steeds meer randgemeenten zijn de afgelopen maanden wel overgegaan tot een rook verbod in de sportaccommo daties. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De Leidse ambtenaren zijn zeer te' spreken over de projectgroep Nieuw Aalmarkt plan. In de 'ambtelijke beoor deling van advies projectgroep Nieuw Aalmarktplan' noemen zij het 'inspirerend' dat het be vlogen groepje Leidse burgers er zo snel in is geslaagd om een visie op het Aalmarktge bied te ontwikkelen. Ronduit juichend is communicatiedes kundige C. Overes uit Purmer- end, cfie voor B en W de werk zaamheden van de project groep zou volgen. Zij conclu deert in een rapport aan B en W dat het 'project een beter al ternatief is voor een referen dum'. De projectgroep heeft volgens haar 'ervaren dat te genstanders de potentie heb ben om medestanders te wor den'. Het 'bestuurlijke experi ment' is zelfs zo goed verlo pen, dat Overes voorstelt de werkwijze ook bij 'volgende planontwikkefingen met pro jectgroepen te werken. Refe rendumverzoeken kunnen er mee voorkomen worden, denkt zij. Inhoudelijk blijkt dat de amb tenaren niet zoveel zien in een met glas overdekte passage tussen Haarlemmerstraat en Apothekersdijk. Een glasdak is benauwend in een smalle steeg en neemt licht weg bij de bewoners. Ook voelen de amb tenaren niet veel voor de kruis vorm die de passage moet krij gen. Tenminste één arm van het kruis loopt dood en dat schrikt klanten af, zo is de me ning. Discussie is er ook over de re latie tussen de nieuwe parkeer garage aan de Boommarkt en het bestaande parkeerterrein aan de Haagweg. De project groep wil dat de nieuwe par keergarage aan de Boommarkt vooral wordt gebruikt door buurtbewoners ('weg met het blik langs de Rijnoevers'), gas ten van Hotel Nieuw Minerva en bezoekers van de Stadsge hoorzaal. De ambtenaren wil len dat ook wel, maar pas op de langere termijn. Eerst moet er voldoende parkeergelegen heid zijn in een ring rondom de stad, voordat de Boom markt alleen voor wonen kan worden bestemd. De project groep sneerde daar gister avond een beetje over. Volgens de leden burgert zo'n tijdelijke maatregel snel in en is dan niet meer terug te draaien. Zowel de ambtenaren als de projectgroep maken zich zor gen over de toekomst van de Aalmarktschool. Uit tekenin gen van architect Wytze Patijn kan worden opgemaakt dat de school compleet wordt ge sloopt, mogelijk op de gevel na, waarna er een nieuw ge bouw verrijst. Delen van het oude gebouw worden in het nieuwe 'geïntegreerd'. Al met al, concludeerde wet houder Hillebrand, blijft het onduidelijk of het Nieuwe Aal marktplan er in zal slagen om veel bezoekers van de Haar lemmerstraat naar de Bree- straat te krijgen. De verschil lende plannen spreken van vijf tot twintig procent en het is niet duidelijk of zij al winke lend de Breestraat wel zullen halen. De projectgroep tilt daar ech ter niet zo zwaar aan. De Rijn Gouwefijn zal immers veel nieuwe bezoekers naar de Breestraat brengen. Omdat de straat bovendien wordt herin gericht tot een zo goed als au tovrije 'promenade' zal de Breestraat sowieso een groot sere allure krijgen. Filiaalmanager J. Verdijk van V &D was nog niet in de gelegen heid om te reageren op de kri- tiekvan de projectgroep. door Wim Koevoet leiden - Catena had gisteravond de primeur: voor het eerst in de campagne van de burgemees terskandidaten H. Groen en H. Lenferink waren er duidelijke verschillen te bespeuren in hun opvattingen. Op bezoek bij de studentenvereniging werd tij dens het debat dat de Plaatselij ke Kamer van Verenigingen (PvVK) had georganiseerd dui delijk dat de twee het vooral niet met elkaar eens zijn over onder werpen als cameratoezicht, pre ventief fouilleren, gevoelens van onveiligheid en de rol die een burgemeester moet vervullen. Vooral Lenferink liet merken dat hij deze laatste campagneweek de verschillen wil benadrukken. Hij is het spreekwoordelijke zoekplaatje zat. Lenferink stuur de dan ook enkele keren doelbe wust aan op een confrontatie. Telkens als hij dat deed, kroop Groen met zijn standpunt wat dichter naar Lenferink toe. „Er zit minder licht tussen zijn visie en de mijne dan hij beweert", zei Groen een paar keer. Hoewel dat feitelijk in een aan tal gevallen ook zo was, werd dat in de zaal anders beleefd. De twee kregen vier stellingen voor gelegd, waarin studenten cen traal stonden. Beiden waren het erover eens dat voor studenten op het gebied van huisvesting, inspraak en veiligheid geen apart beleid moet worden ge voerd. Studenten hebben de zelfde rechten en plichten als andere ingezetenen van de stad, vinden Groen én Lenferink. En hoewel de stellingen daartoe uitnodigden, deden ze geen van beiden toezeggingen om zich populairder te maken in de Leidse studentengemeenschap. De stelling 'Ook de student wil veilig over straat' leidde dan ook niet direct tot een botsing van opvattingen. „Een open deur", aldus Groen. „Maar als jullie lie ver onveilig over straat gaan, dan valt dat te regelen." In tweede instantie kwam de bot sing er wel. Want Groen, zo bleek, wil veel verder gaan dan Lenferink om de Leidse burgers, inclusief de studenten, het ge voel te bezorgen dat het veilig is op de Leidse straten. Lenferink wees erop dat Leiden statistisch gezien tot de veiligere steden van Nederland behoort en waarschuwde voor 'overrea- geren'. Instrumenten als came ratoezicht en preventief fouille ren, zei PvdA'er Lenferink, moet het Leidse stadsbestuur 'achter de hand hebben, maar niet met een inzetten'. Groen meent ech ter dat veiligheid ook een ge voelskwestie is en dat het 'oude politiek' is om de gevoelens van burgers 'weg te redeneren in academische discussies over cij fers'. Zelfs al spreken de statistieken de gevoelens van onveiligheid tegen, dan nog, zo vindt Groen, zijn preventief fouilleren en ca meratoezicht bespreekbaar. Vei ligheid, zei de WD'er, is een grondrecht en krijgt van hem topprioriteit nummer ó|a „Het is een groot goed om niet over je schouder te hoeven kijken als je over straat gaat." Groen voegde eraan toe dat hij er ook niet voor zal terugdein zen om maatregelen als camera toezicht en preventief fouilleren terug te draaien als ze niet wer ken. In Rotterdam helpen ze in elk geval wel, zei hij. Maar Len ferink vindt Rotterdam met Lei den vergelijken onzin. „En met gevoelens alleen kan ik niet zo veel", aldus Lenferink. Groen: „Ik wel. Eén op de drie Leide- naars die ik de afgelopen perio de heb gesproken begint direct over veiligheid. En kennelijk leeft het onderwerp ook bij stu denten. Waarom krijgen we an ders deze stelling voorgelegd?" Lenferink: „Om u uit te lolden, natuurlijk!"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13