Bouwbedrijf akkoord met groenstrook LEIDEN REGIO Veehouder hopeloos klem tussen Europa en inspectiedienst .oempiaverkoper struikelt over fietsen rond station Voorschoten stopt samenwerking sociale diensten Politie haalt beschonken Oegstgeestenaar uit auto Met de oud-burgemeester op tournee door de Grote Polder Succes voor Comité Doesbrug door Coen Polack leiderdorp - Bouwbedrijf Jobo de Bouwers gaat een groenstrook aanleggen om het bedrijfsverza melgebouw in aanbouw aan de Achthovenerweg in Leiderdorp. Dat is het resultaat van een zit ting van commissie bezwaar en beroep van de gemeente Leider dorp. Bewonerscomité Doesbrug had de aanleg van de groen strook van de bouwers geëist en wilde Jobo een contract laten on dertekenen als garantie. Dat con tract is er afgelopen vrijdag geko men. „Maar wel met wat minder on redelijke eisen", zegt Boy van Dijk van Jobo. „Doesbrug wilde van ons allerlei toezeggingen over de hoogte van de beplan ting en dergelijke. Die eisen zijn er nu door bemiddeling van de gemeente uitgehaald. Daarom hebben we uiteindelijk toch on dertekend." Van Dijk zegt dat hij beplanting rond het bedrijvengebouw ook mooier vindt. De aanleg van de groenstrook is een vriendelijk gebaar naar de omwonenden. ,A1 dit geprocedeer heeft ons honderdduizenden euro's ge kost. We kunnen nu wel blijven weigeren een contract te onder tekenen, maar dat houden de omwonenden het bouwplan langer op en dan loopt de scha de nog veel verder op. Eigenlijk is dit alles een strijd tussen be woners en de gemeente. Wij staan daar tussenin." Comité Doesbrug staat op zijn strepen wat betreft de groen strook om het bedrijvenpand. Volgens comité-lid Rob Spema Weiland is de groene zone al vastgelegd in een bestemmings plan van 1980. „Het ligt aan on ze inzet dat dit beleid uitgevoerd wordt. De gemeente heeft dit al tijd laten liggen. Het terrein waar het nieuwe groen wordt aangelegd is nu parkeerterrein. Als het aan de gemeente ligt blijft dat zo. Ze gedogen te veel. Wij vinden het belangrijk dat zo'n groot gebouw een beetje verzacht wordt door bomen en ander groen." Spema Weiland is tevreden over het contract. „De ondertekening was voor ons belangrijk, omdat we daarmee aangeven dat het ons menens is." Het comité heeft er vertrouwen in dat de groenstrook er komt. „Hoewel we natuurlijk niet in de toe komst kunnen kijken. Misschien wordt het terrein wel aan ie mand verkocht die helemaal geen boodschap heeft aan een groenstrook. Nou, dan beginnen we weer opnieuw." oecstceest - Een 33-jarige auto mobilist uit Oegstgeest kreeg gistermorgen in alle vroegte een rijverbod. Agenten zagen de man waggelend in een auto stappen en hielden hem aan. Uit een blaastest bleek dat de Oegstgeestenaar te veel had ge dronken. Tegen hem is ook een proces-verbaal opgemaakt. Project 'Samen Beter' geflopt voorschoten/regio - voorscho- ten heeft de samenwerking tus sen de eigen sociale dienst en die van Leiderdorp, Zoeterwou- de en Oegstgeest beëindigd. De gemeente geeft er de voorkeur aan een eigen sociale dienst in stand te houden en de kwets baarste diensten in te kopen. De vier gemeenten besloten twee jaar geleden het bureau BMC opdracht te geven te on derzoeken hoe de samenwer king tussen de sociale diensten van de regiogemeenten gestalte kon krijgen. De knelpunten zou den de gemeenten samen op lossen. Het voordeel was dat er niet direct een grote regionale organisatie hoefde te ontstaan. Door voorzichtig te beginnen met de samenwerking die de naam 'Samen Beter' kreeg, zou den de sociale diensten aan el kaar kunnen wennen. Uiteinde lijk zou het kunnen leiden tot een fusie. Maar na meerdere bijeenkom sten en misverstanden blijkt het proces niet langer levensvat baar, schrijven burgemeester en wethouders van Voorschoten aan de gemeenteraad en aan de gemeenten Leiderdorp, Zoeter- woude en Oegstgeest. Voor schoten roept Leiderdorp, de trekker van het project, op om het BMC in te lichten. Voor B en W van Voorschoten blijven er twee opties over. De eerste is aansluiting bij Leider dorp en Zoeterwoude die in middels gesprekken zijn aange gaan met Leiden om te komen tot een grotere intergemeentelij ke sociale dienst. De andere op tie is om de meest noodzakelijke en tevens de kwetsbaarste on derdelen te gaan inkopen bij grotere gemeenten. Deze laatste optie heeft de voorkeur van het gemeentebestuur. De gemeente Oegstgeest is nog niet zo ver om het te stoppen met het bureau BMC. „Wij wil len best samenwerken. Maat we willen geen fusie van de sociale diensten", zegt een woordvoer ster. „Wij zijn over allerlei zaken met zo veel gemeenten in ge sprek. We weten daarom niet hoe het in de toekomst gaat lo pen." De gemeente Leiderdorp kon vanochtend nog geen reactie ge ven. (advertentie) p RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUfF KOZIJNEN Jerscheidingen ietvereniging idorp - De bestuursleden n Donk, O. van der Goot flauke van de 45-jarige [sportvereniging De Vrij- ïebben uit handen van meester Zonnevylle een iklijke onderscheiding ge il. Dat gebeurde tijdens ibileumfeest in het clubge- De Vrijheid in Leider- Van Donk (70) is 33 jaar urslid. De 77-jarige Van oot is sinds 1973 voorzit- i Voorschotenaar Klauke laakt zich ook al zo'n der- ir verdienstelijk in het be- Klauke onderhield nau- ntacten met de Koninklij- derlandse Schutters Asso- Hij kreeg daarvoor in Ben oorkonde van ver te. Tijdens de bestuurspe- van het trio betrok de maandag 3 maart 2003 door Ruud Sep rupwetering - Voor Theo de Boer uit Rijpwe- tering was het onlangs wel even schrikken. Een medewerker van de Algemene Inspectie Dienst (AID) die bij hem op het bedrijf was voor een of andere Europese subsidie, wees hem erop dat hij grote problemen kan krijgen met de wandelroute die over zijn land loopt. Onder de strenge regels die sinds de mond- en klauwzeer-crisis gelden voor bezoekers op de boerderij, zou De Boer geen wandelaars meer mogen toelaten. Maar omdat er wel een offici ële wandelroute over zijn land loopt, mag hij van de provincie juist weer geen wandelaars weigeren. De veehouder zat klem. „Die man van de AID zei: je moet die bordjes van het wandelpad meteen weghalen, zo mag je geen koeien houden", vertelt De Boer. „For meel kwam ik zelfs niet in aanmerking voor de subsidie, maar op dat punt hebben we het nog op een akkoordje kunnen gooien." De vee houder kreeg te horen dat hij in principe ver plicht is om de wandelaars, op het moment dat ze zijn bedrijf betreden, in te voeren in zijn logboek en te voorzien van laarzen en een overall. „Maar dat is natuurlijk niet te doen." Wat er gebeurt als hij wandelaars de toegang tot zijn land weigert, weet De Boer van heel nabij. Zijn buurman haalde jaren geleden het nieuws door met grove dreiging wandelaars op de Wijde Aa-route van zijn land te jagen. De zaak Üep zo hoog op dat de politie op een gegeven moment wandelaars over het gras land van de buurman begeleidde. „Dat dreig de echt een keer uit de hand te lopen. Om te voorkomen dat er op een gegeven moment slachtoffers zouden vallen, heeft mijn vader toen aangeboden het pad om te leggen over ons land. Sindsdien loopt de route over ons land helemaal van de dijk aan de Wijde Aa tot aan de Aderweg." Wandelaars de weg versperren is voor De Boer dan ook geen optie. Maar het gevolg is dus wel dat hij hopeloos klem zit. „Als ik wandelaars tegenhou, krijg ik de politie achter me aan. Maar laat ik ze toe, dan krijg ik de AID in mijn nek. Op dit moment is het misschien allemaal niet zo ernstig. Maar als er in de toekomst weer een keer een calamiteit als de mkz-crisis optreedt, dan ben ik dus in overtreding. En dat kan weer tot gevolg hebben dat ik niet al mijn schade vergoed krijg." Loopt de agrariër inderdaad grote risico's door het wandelpad over zijn land? Volgens een woordvoerder van de AID valt dat allemaal wel mee. „Een veehouder moet zich aan de regu liere regels houden. Bij bezoekers aan de stal len en het erf moeten allerlei voorzorgsmaat regelen worden genomen. Wie zich daar niet aan houdt, krijgt in geval van ziekte mogelijk geen volledige uitkering. Dit is inderdaad krui send beleid. Maar het is maar de vraag of die regels ook gelden voor wandelaars die langs de rand van het perceel lopen. Het lijkt me niet." Is er dan helemaal niets aan de hand? Nee, dat wil de AID-man ook weer niet zeggen. „Als ze een wandelpad over een bedrijf zien, geven onze mensen wel het advies om extra alert te zijn. Want ook wandelaars kunnen een bron van besmetting zijn. Kijk maar wat er in Enge land gebeurd is. Maar meer dan adviseren goed op te letten, doen we in vredestijd niet. Pas als er een crisis uitbreekt, gaan we moge lijk wandelpaden afsluiten." [vereniging een eigen iccommodatie in sport te Bloemerd. Het ledental p tot 500. sus leven met anderingen - Verschillende ouderen- nsorganisaties uit de regio iseren in april de cursus uw leven een beetje meer Darin schenken zij aan- aan de prettige en min- rettige veranderingen nee iemand te melken bij het ouder worden. De s is bestemd voor voor al- taande vrouwen van zestig f ouder die behoefte heb- an wat meer grip op het en die het leven meer i' willen geven. De cursus, geven wordt in Leiden, geest, Leiderdorp en choten bestaat uit zes we- 5 bijeenkomsten. Voor eldingen kunt u bellen le organisaties die de cur- ganiseren. In Leiden 744) is de cursus op dins- :htend, in Oegstgeest 268) op dinsdagmiddag, derdorp (5413536) op sdagochtend en in Voor- en (5619001) op woens- iddag. lame is gratis. rdloopcursus llphen n aan den rijn - Voor en uit Alphen aan den n omgeving die willen Dpen organiseert AAV '36 ursus van tien weken. Van il tot 8 juni verzorgen des- igen van de Alphense atle- ireniging trainingen op za- g (8.30 10.00 uur) en ag (19.30-21.00 uur). De s begint met een informa- ïenkomst op dinsdag 25 t in de kantine van AAV e Sportlaan. Inlichtingen im Maassen: 0172-422618. door Engel Lameier zoeterwoude - Ik sta hier functieloos", roept oud-burgemeester Amy Koopman schap in de hal van het gemeentehuis van Zoeterwoude. Om haar heen staan GroenLinksers en potentiële kiezers in al le soorten en maten. Op wat officieel haar eerste dag als burgemeester van Diemen is, fungeert Koopmanschap deze zaterdag als een soort reisleidster voor de verkiezingskaravaan van Groenlinks. Met een wat grieperige gedeputeerde Marcel Vissers en de Euro-parlementari- er Alexander de Roo wandelt de groep door de Grote Polder. De Roo probeert vertrouwd over te ko men door te melden dat hij in Leiden is geboren. Geen goede zet, vindt Koop manschap. „Dat kun je in Zoeterwoude beter niet zeggen. Hier wordt dat niet er varen als een pré. Leiden is toch de buur die op het grondgebied aast van Zoeter woude." Buiten in de voorjaarszon lopen andere groepen wandelaars losjes en een pelo ton soldaten in straf tempo voorbij. En dan gaat het in twee groepen naar de Laan van Oud Raadwijk. Bij een oude boomstronk houdt een groepje stil en vertelt Gerard van der Klugt van de na- tuurvereniging IVN dat her en der in het gebied nog overblijfselen van een oerbos gevonden worden. En hij vertelt dat het veen in de Grote Polder indertijd minder geschikt was om turf van te steken. „Daarom is het gebied in deze vorm be waard gebleven." Bij de andere groep legt agrariër Nico Captein uit dat het voor hem moeilijk boeren is. Zo ligt zijn land over vijf ver schillende pleldcen verspreid. Captein heeft regelmatig last van de strenge re gels van de gemeente als hij plannen in dient. Toch blijft hij agrariër met hart en ziel. Met lede ogen heeft hij aangezien hoe het ene na het andere perceel in handen overging naar projectontwikke laars. „Zo'n 200 van de 550 hectare is al in vreemde handen", aldus Captein. Hij wordt later verbeterd door Koopman schap, die meldt dat driekwart van de polder al in bezit is van verzekerings maatschappijen en een Amsterdamse woningcorporatie'. Na een wandeling van tien kilometer ko men beide groepjes samen in het mu ziekcentrum aan de Schenkelweg en wordt het bij tomatensoep en broodjes zowaar nog even verkiezingstijd. Provin ciebestuurder - en nu vooral ook Groen links-lijsttrekker - Vissers hekelt het feit dat de Amsterdamse woningcorporatie land heeft in de Grote Polder. Laten ze de verpaupering in de stad eerst maar eens aanpakken". En hij memoreert dat zijn partij vier jaar geleden al eiste dat de Grote Polder niet bebouwd mag worden. „We moeten in groen blijven investeren, zodat we ook in de toekomst kunnen ge nieten van een frisse neus en vieze schoenen". de stoep." Hensing, afkomstig uit een kruideniersfamilie, voelt zich betrokken bij het reilen en zei len van Super de Boer. „Ik let overal op. Mijn vader was eige naar van een Sparsupermarkt in Leiderdorp. Ik hielp hem vaak in de winkel en ik heb er oog voor. Ik kom dagelijks meerdere malen bij Super de Boer en ik let erop dat het er in de winkel netjes aan toegaat. Als een product te hoog staat voor de klant, dan wijs ik het personeel erop. Als ik vuil op de grond zie, ruim ik het op", zegt de loempiaboer glimmend van trots. Ook de buitenkant van de su permarkt houdt Hensing dage lijks nauwlettend in de gaten. „Naast de winkel staat een glas bak. Denk je dat de mensen daar netjes hun glas in gooien? Nee hoor, dat is te veel werk. Ze smijten het er het liefst naast. Dan veeg ik het maar weer op."- De gemeente Leiden doet vol gens René Verdel van de afde ling wijkbeheer haar best om te zorgen voor voldoende fietspar- keergelegenheid. Ook zegt de ambtenaar dat de fietsenstroom rondom het station grondig on derzocht is. „We kennen het aantal treinreizigers en bezoe kers van de nabijgelegen win kels, zoals Super de Boer", zegt Verdel. Uit het onderzoek bleek dat alle fietsers genoeg ruimte hebben om hun rijwie len te stallen. Maar de rekken worden niet optimaal benut. Ie dereen wil zijn fiets zo dicht mogelijk bij de stationsingang zetten. Daarom staat het op de Stationsweg zo vol met fietsen." De fietsenrekken bij Super de Boer blijven volgens Verdel staan. „Er moet nog wel par keergelegenheid voor de klan ten blijven. Daarnaast zijn er plannen voor nieuwe fietsen rekken aan de achterkant van het station." Wanneer die er komen weetde ambtenaar niet. De nieuwe fietsenrekken moe ten dus vlakbij Hensing' loem- piakraam komen. De loempia- Amy Koopmanschap (midden) leidde afgelopen zaterdag de GroenLinks-verkiezingskaravaan door de Grote Polder. Foto: Henk Bouwman Bram Hen sing meet dagelijks de loopruimte tussen de fietsen voor supermarkt Super de Boer. „Hier kan toch geen hond tussendoor! Foto: Dick Hoge wo ning boer vindt dit niet erg. „Zo lang het netjes gebeurt en het de fiet- senoverlast aan de Stationsweg oplost, heb ik er geen bezwaar tegen. Ik geloof er alleen geen barst van. De gemeente heeft al vaker beloftes gedaan. Alle fiet sen die in de weg staan, gooi ik opzij. Daarvan kun je opaan." comst van de ondergrondse enstalling heeft de fietsen- last bij Leiden Centraal niet dost. Sinds de fietsenrekken rde stationsingang in juni verwijderd, zoeken veel ers hun toevlucht tot de na- elegen fietsenrekken. Ook ekken voor supermarkt Su- de Boer aan de Stationsweg den dagelijks goed benut, naar Bram Hensing van de namese loempiakraam g achter het station ergert groen en geel aan al die rij en. vijl hij op de supermarkt af- gooit hij woedend een r stalen rossen opzij. „Dat zer!", roept hij uit. „Ik sta Is 13 mei vorig jaar met mijn im achter het station. Mijn Blijkse boodschappen doe ik d bij Super de Boer. En elke weer staan al die fietsen in /eg. Ze belemmeren de rgang!" ings barstte bij Hensing de i. Toen de politie Super de rs afdelingschef Rob Vlekke g zijn reclamebord weg te n omdat het in de weg ld, ontplofte de loempia- boer zowat „Het is toch krank zinnig dat de politie niets doet aan fietsen die al sinds mensen heugenis in de weg staan. Maar dat zo'n reclamebord wel moet verdwijnen!", roept hij veront waardigd uit. Volgens Vlekke is de politie bang dat het reclamebord voor ongelukken zorgt. „Er kunnen mensen tegenaan lopen of over struikelen. Maar dat komt juist omdat de doorgang zo smal is, door al die fietsen." En smal is het, zo springt Hensing Vlekke bij. „Ik meet de doorgang regel matig op met mijn meetlat. Het smalste dat ik ooit heb gemeten is 46 centimeter. Daar kan toch geen hond tussendoor! Wat als er brand uitbreekt? Dan kan niemand fatsoenlijk vluchten." Eerder werd de fietsenstalling aan de overkant van de straat al verwijderd. Volgens beide man nen heeft dat alleen maar nade lig voor de supermarkt uitge pakt. „Met het verdwijnen van al die fietsenrekken krijgen we hier alleen maar meer rijwielen voor de deur", zegt Vlekke. „Ze plaatsen de fietsen aan beide kanten van het fietsenrek en op De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9