REGIO 'Huizen op Valkenburg' 'Nee tegen extra wegen 'Sierkippen zijn ingeënt, voerd van be- niets aan de hand dus met aan zeker heid grenzende Was Jezus een gulzenaar Leiden mag kiezen: de ritselaar uit Amsterdam of de drammer uit Arnheii MAANDAG 3 MAART 2003 NAVRAAG Het Nederlandse hart van de pluimveehouderij is het afgelopen weekeinde overvallen door de klassieke vogelpest. Vandaag of mor gen zullen uit de Gelderse Vallei honderdduizenden dode kippen worden afge- j j j j y drijven waar waarschijnlijkheid het 'Aviaire Influenzavirus' rondwaart, van een ty pe dat zeer besmettelijk is voor kippen, kalkoenen, eenden en fazan ten. Boeren in het gebied zijn bang dat het virus epidemische vor men zal aannemen. Paniek dus ook bij de Pluimveeverenigingen? „Totaal niet", zegt tweede secretaris Loerakker van de Pluimvee en Konijnensport-Vereniging Lisse en omgeving. Waarom niet? „Eenvoudig omdat alle beestjes van alle liefhebbers in de omge ving geënt zijn. Wij fokken sier- hoenders op schoonheid en kwaliteit voor tentoonstellingen. Voorafgaande aan die tentoon stellingen moet je entformulie ren overleggen, die door een dierenarts worden gecontro leerd. Dat gaat nooit mis." Worden die leg- en vleeskippen dan niet geënt? „Nee. Daar gaat het om zoveel duizenden dat het niet eens mo gelijk is. Trouwens, wij enten na vier maanden en zolang leven die vleeskippen maar net. Leg kippen gaan hooguit een jaar of anderhalfjaar mee, dus dat enten is niet te doen." Die zijn dus weerloos? „Ja, die kunnen er niet aan ontkomen. De vogelpest is een virus, dat op allerlei manieren kan komen en als het komt is het binnen een paar dagen gebeurd met dat soort vogels. Maar het komt al leen bij kippen, eenden, kalkoenen en fazanten. Niet bij postdui ven, of konijnen en ook niet bij sierhoenders, omdat we preventief enten. Dat is verplicht vanuit de bond. Daarom hoeven sierhoen- derhouders ook niet bang te zijn. Zelfs niet als dat virus zich over het land verspreid." Eet 11 trouwens wel eens kip? „Ja, hoor. Als ik in het najaar te veel hanen heb, zijn er echt wel een paar die in de pan verdwijnen. Hanen kun je maar moeilijk kwijt, vanwege de overlast voor de buren en als je honderd kuikens kweekt, heb je toch een stuk of vijftig haantjes. Dan moet je toch wat." tekst: Paul de Tombe foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 3 Maart LEI DEN - Ter viering van het éénjarig bestaan der muziekvereeniging 'Werkmans-Wilskracht', onder beschermheerschap van de heeren Driessen, en onder directie van den heer Noordanus, waren velen op gekomen naar de Concertzaal van 'Hötel du Nord.' De voorzitter, de heer Robbers, sprak den voorzitter ongeveer als volgt toe: "Waarde Directeur, aan Uw kundige leiding hebben wij het te dan ken dat wij, voor een jaar zonder de minste kennis van muziek begon nen, het thans zóóver gebracht hadden." Hij besloot zijn toespraak met de woorden: "dat al zullen zijn haren grijs worden, zijn hart jong zal blijven voor de muziek." Als No. 1 stond op het programma de 'Werkmans-Wilskracht-marsch, gecomponeerd door den directeur Noordanus en opgedragen aan de beschermheeren. Daverende toejuichingen waren een bewijs van hulde aan deze werkelijk mooie compositie en ook de beschermhee ren deden hun ingenomenheid er mede betuigen. De marsch 'Naar de Parade', waarvan het refrein door allen werd medegezongen, was een aangenaam slot van het programma. Het was voor de vereeniging een groote voldoening dat eenige heeren, die een gedeelte der uitvoe ring bijwoonden, als donateur toetraden. ANNO 1978, vrijdag 3 maart LEIDEN - Kinderen uit de Mariënpoelstraat mochten gistermiddag - op uitnodiging van de gemeente - hun ideeën tekenen voor de speelwerktuigen in hun woonstraat. De Mariënpoelstraat wordt op het ogenblik omgebouwd tot woonerf. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Roosevcltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BJW. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN 2003 Dinsdag 11 maart zijn er ver kiezingen voor provinciale sta ten. Negentien partijen din gen daarbij om de gunst van de kiezer. In de aanloop naar de verkiezingen komen op de pagina 'Regio 2' acht lijsttrek kers van de grootste partijen aan het woord over enkele be langrijke regionale thema's. Moet vliegkamp Valkenburg worden bebouwd? Zijn herin delingen noodzakelijk? De lijstrekkers geven hun mening aan de hand van vijf stellin gen. Vandaag: Marcel Vissers (GroenLinks) en Gerard Har mes (SP). Marcel Vissers woont in Delft en werd vier jaar geleden ge deputeerde. In zijn portefeuil le zit onder andere ruimtelijke ordening. Bovendien is hij de gebiedsgedeputeerde voor de Leidse regio. Onder zijn bege leiding kwamen afspraken tussen de Leidse regio en de Bollenstreek tot stand over wonen, werken, natuur en verkeer. Vissers wil graag door als gedeputeerde. Gerard Harmes zat dertien jaar voor de SP in de Alphense gemeenteraad en koos daarna voor de provincie. Vorig jaar volgde hij Fenna Vergeer (te genwoordig Tweede Kamer lid) op als fractievoorzitter van de SP in Zuid-Holland. Harmes is voor het eerst lijsttrekker. Gerard Harmes (SP) Stelling 1. Handen af van vliegkamp Valkenburg! „Nee, daar ben ik het niet mee eens. Die plek is wel degelijk nodig voor woningbouw, om de Leidse regio te ontlasten. Wel moetje oppassen met de natuurwaarden die je ook in dat gebied hebt. Aan de ran den van het gebied heb je de nodige zeldzame planten, heb ik me door de Vrienden van vliegveld Valkenburg laten ver tellen. Ik ben er zelf nooit ge weest, maar ik neem aan dat als zij dat zeggen dat dat ook zo is. Ik weinig mogelijkheden. En je moet wat" Stelling 2. Geef mensen de ruimte en niet de bollen. Ver plaats de teelt naar bijvoor beeld de kop van Noord-Hol land. „De Bollenstreek is een bij zondere cultuur, die kun je best overeind houden. Je moet in ieder geval zeer voorzichtig met het gebied omgaan. Het nooit geheel bebouwen. Bou wen voor de eigen be hoefte, dat zou wel moeten kunnen in de Bollenstreek." Stelling 3. Met de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn zijn in de streek geen nieu we wegen, zoals de Nil-west, meer nodig. „Ja, daar zou ik het wel eens mee eens kunnen zijn. Sterker nog: we zijn het ermee eens. Met de wegen moet het voorlopig maar even blijven zoals het is. Laten we nu Gerard Harmes (SP): „Bouwen voor de eigen behoefte, dat zou wel moeten kuqnen in de Bollenstreek." Publiciteitsfoto PREEKTIJGERS eerst aandacht besteden aan het openbaar vervoer. De treinroute Leiden-Gouda ver dubbelen bijvoorbeeld. Ik heb van de NS begrepen dat dat 30 miljoen euro kost; dat lijkt veel, maar dat valt eigenlijk best mee. En de Rijn Gouwe Lijn doortrekken naar Noord- wijk. Dat verdient ook de aan dacht. De laatste tien, twintig jaar heeft de uitbreiding van het wegennet voorrang gekregen. Zo kan dat niet langer. Nu eerst het openbaar vervoer." Stelling 4. Als gemeenten goed samenwerken, is de provincie overbodig. „Nou, die zou wel overbodig moeten worden. Wij zijn als SP voor een 'regioraad'. Dat zou een samenwerkingsver band moeten zijn waar, als dat mogelijk is, ook het water schap bij betrokken wordt. Zo'n regioraad kun je hebben voor de Rijnstreek, de Bollen streek en soortgelijke gebie den. Herindeling van gemeen ten is alleen goed als het van onderaf komt. Zo is het in het Westland goed gelukt met een aantal gemeenten, die zelf wil den samengaan." Stelling 5. Zonder hulp van de regio is Leiden een verlo ren stad. „Gemeenten kunnen het niet alleen. Neem nou die discus sie over Valkenburg. Ze zijn tot elkaar veroordeeld. De regio zal een antwoord moeten vin den op een aantal zaken, zoals woningbouw. Maar landjepik hoeft niet. Over het Leidse stadsbestuur durf ik geen uit spraken te doen. Ik kan het niet beoordelen. Er is in elke gemeente wel eens wat." Erna Straatsma Marcel Vissers (GL) Stelling 1. Handen af van vliegkamp Valkenburg! „We hebben het vliegkamp hard nodig voor woningbouw in de regio. Als je keuzes moet maken met alle ruimteclaims, en zeker in de Leidse regio en de Bollenstreek is de nood hoog, is het vliegveld niet het beschermen en behouden waard Bouwen dus. Vliegvel den zijn plekken die er niet echt toe doen. Die kunnen het beste gemist worden. Het be tekent niet dat je gebied van Katwijk tot aan Wassenaar moet volzetten met beton en steen. Een robuuste natuur verbinding tussen de duinrand en het achterland is een nood zaak." Stelling 2. Geef mensen de ruimte en niet de bollen. Ver plaats de bollenteelt naar bij voorbeeld de Kop van Noord- Holland. „Geef mensen de ruimte tus sen de bollen, om te wande len, te recreëren en te genieten van het landschap. Welmoet de verkassing en 'verromme ling' van de Bollenstreek wor den tegengaan. Vanuit cul tuurhistorisch belang hoort het gebied bij de provincie. Ik zou de Bollenstreek niet willen missen." Stelling 3. Door de komst van de Rijn Gouwe Lijn is de aan leg van nieuwe wegen niet meer nodig. „Dat klopt. Het steeds maar aanleggen van nieuwe stukken asfalt brengt meer autoverkeer mee. Het probleem is dat we altijd eerst iets aan de wegen doen. Wat ons betreft is het eerst volledig inzetten op al ternatieven, zoals het open baar vervoer. Met extra rijstro ken worden files vooral bre der, en niet langer. We hebben wel geconstateerd dat in Leiden de verbinding tussen de A4 en de A44 beter moet. GroenLinks heeft alleen zeker nog niet ingestemd met een verbinding buiten Leiden om, door Voorschoten. We houden uitdrukkelijk een ver betering van de Churchilllaan boven tafel. Tegen extra wegen aanleggen voor doorstroming zeggen wij nee." Stelling 4. Als gemeenten goed samenwerken, is de provincie over bodig. „Dat is een grappige. Maar nee, je kunt van een over heid nooit uit dat gemeenten er onder ling niet uitkomen met bij voorbeeld ruimtelijke orde ning en verkeer. Een provindi kan knopen doorhakken. Wat mij betreft blijven er alt nog flink wat taken voor ons over, die ik niet graag zie ver snipperen: milieuhandhavin 1 groen en natuur, jeugdbelek r en zorg, verantwoordelijkhei nemen voor een goed sociaj s beleid." Stelling 5. Zonder hulp vlf de regio is Leiden ej 1 verloren stad. Ja. Maar ik denk dat het[{ trouwens oi i< andersom s Leiden enjit de regio hebben kaar noq Ruimte voor won 2 los je niet lokaal op. een provin cie een stuk makkelijker wordt als meenten beter samenwerken en niet eikaars con currenten zijn. De praktijk wijst vaak ge noeg Marcel Vissers (GroenLinks): „We houden uitdrukkelijk een verbetering van de Leidse Churchilllaan boven tafel." Publiciteitsfoto SCHRIJVENDE LEZERS preek recensie Onno van 't Klooster Pastoor J.C.M. vari Winkel, zaterdag i maart, rk. Sint Jozefkerk Wassenaar 19.00 uur Alle rituelen die bij een rooms-katholieke dienst horen, verlopen in de regel vlekke loos, zij het wat routinematig. En datzelfde geldt voor de preek van pastoor Van Win kel. In de moderne kerk van zijn Sint Jozef-pa rochie, aan de Was- senaarse Cranen- burchlaan, zijn zo'n vijftig mensen geko men voor de zater dagavonddienst. Ze vallen in het niet bij de ruimte die er is voor zeker het vier- of vijfvoudige van dit aantal. Misschien komt dat door de ontkerkelijking, of heeft het te maken met carnaval. Elders is men al aan het hossen. Of men staat op het punt de rem men los te gooien voor dit jaarlijkse rooms-katholieke feest voorafgaand aan de vasten. Uiteraard refereert Van Winkel in zijn preek aan die vastenperiode waarin katho lieken zich van oudsher veertig dagen ont houden van vlees en andere overdadige zaken. „Het is niet slecht om het met wat minder te doen", zegt hij. De sprong van het vasten als reiniging van lichaam en geest, naar het uiteindelijke doel daarvan, 'vernieuwing', is vervolgens snel gemaakt. Want om vernieuwing gaat het, oreert Van Winkel. Niet vernieuwing in de meer ge bruikelijke en commerciële zin. Zoals het verkrijgen van een nieuw interieur, huis, baan of relatie. Maar de vernieuwing van het verbond dat de mensheid heeft geslo ten met God. Daar gaat het om bij het vas ten. Je kunt de klok erop gelijk zetten dat in de preek naast iets hedendaags dat tot de verbeelding spreekt van de moderne luis teraar, ook iets uit het Oude en Nieuwe Testament wordt aangehaald om de boodschap van de pastoor te onderbou wen. Zo ook op deze zaterdagavond. Het vemieuwingsverhaal stut hij met de oud testamentische profeet Hosea die het ver bond met God ziet als een huwelijk met een overspelige vrouw. De mensheid is in deze vergelijking de vrouw zonder trouw, die desondanks van God telkens weer de kans krijgt haar huwelijksverbond met Hem nieuw leven in te blazen. Zonder de hoop op een nieuwe start, is het huwelijk immers ten dode opgeschreven. Van Winkel blijft bij het huwelijk wanneer het Nieuwe Testament aan de beurt komt. Jezus kreeg daarin het verwijt dat Hij niet vastte, zoals de asceet Johannes en de strenge Farizeeën wel de den. Zijn criticasters im pliceerden dat hij een 'gulzenaar' was, een wijn drinker. „Maar ze verga ten", zegt Van Winkel, „dat ook Jezus veertig da gen als een asceet leefde in de woestijn." Jezus zelf verdedigde zich met het argument dat Zijn tijd hier op aarde voor Zijn discipelen was als een bruiloft, waarin Hij de bruidegom was en Zijn volgelingen de bruid. En op een bruiloft past het niet te vasten. „Jezus is derhalve de ver nieuwer", concludeert pastoor Van Win kel. Hoewel in deze recensie maar een tipje wordt ontsluierd, staat het verhaal als een huis. Van Winkel lardeert zijn relaas met mooie vergelijkingen als: „Jezus draagt een kleed dat niet veroudert", en: „het goede groeit in stilte." De vraag is alleen of zijn boodschap aankomt. Bij het voorle zen van zijn tekst mist de bijpassende mi miek, de beladen pauzes en de broodno dige variatie in intonatie. Kortom, de pas sie. Eigenlijk preekt hij zoals hij even daar voor in een ritueel de kaft van de bijbel kuste. Namelijk zoals je een kennis kust, vlak voordat ze naar huis gaat. Je bent erg op haar gesteld, maar je laat dat nauwe lijks blijken omdat een dergelijke uitbun digheid nu eenmaal niet in je aard zit. Misschien barst Van Winkel, zoals zoveel Nederlanders, pas los tijdens carnaval. Al is dat moeilijk voor te stellen. Eindelijk is het gelukt. U mag op 11 maart stemmen op de kandi daat die u het meest ziet zitten als burgemeester van Leiden. De keuze, zo wordt nu al geroepen, is tussen de ritselaar uit Amsterdam en de drammer uit Arnhem. Verschillende enquête-uitslagen zeggen dat u het erg op prijs stelt dat zo'n burgemeestersreferen dum er komt. U bent kennelijk een echte democraat Uit dezelfde enquêtes blijkt echter dat de meeste mensen helemaal niet we ten wat zo'n burgemeester eigen lijk kan en mag. Voor wat voor soort man gaat u eigenlijk naar de stembus? Volgens de wet heeft een burge meester niet veel in de melk te brokkelen. Hij heeft geen stem recht in de gemeenteraad en mag alleen zijn stem in het bestuur la ten gelden als de wethouders er samen niet uitkomen. Hij is, vol gens de wet, ook niet democra tisch verantwoordelijk als er iets mis gaat. De wethouders zijn ver antwoordelijk voor het beleid van de gemeente en de gemeenteraad controleert of ze het goed doen. Het is de taak van de burgemees ter om de raad voor te zitten en de openbare orde in de stad te be waken. Dat zijn twee functies waar we een objectieve, onpartij dige en dus niet gekozen bestuur der voor nodig hebben. Zowel de drammer uit Arnhem, als de ritselaar uit Amsterdam lij ken me uitermate goede, capabele mensen. Je vraagt je af waarom we nog naar de stembus zouden moeten gaan. In de praktijk blijkt echter dat de burgemeester, bui ten de wet om, een erg belangrijke man of vrouw kan zijn in een ge meente. Sterke persoonlijkheden als Job Cohen in Amsterdam of Ivo Opstelten in Rotterdam, kun nen het publiek bespelen, invloed uitoefenen op het beleid en zelfs de stad naar een hoger plan trek ken. Het zijn handwerkende pro fessionals die geen genoegen ne men met een rol als onpartijdige bestuurder in de marge. Hierbij komt dat burgemeesters, veel vaker dan vroeger, ex-politici zijn. Kwamen vroeger alle burge meesters uit de ambtenarij, nu zijn de meeste burgemeesters eerst wethouder geweest. Ook de twee Leidse kandidaten zijn ex-wethouders. Wethouders zijn politici met hun eigen agen da, waarden, normen en wensen. Als zo'n burgemeester direct wordt gekozen door het volk, kan hij een heel nieuw soort macht krijgen. Niet omdat hij zoveel mag van de wet, maar omdat hij zoveel wil en denkt dat het volk achter hem staat. Een gekozen burge meester kan daarmee een bepa lende figuur worden in de stad. Zo bezien wordt het erg belangrijk dat u de goede man kiest. Maar we moeten de zaken ook weer niet overdrijven. Gek genoeg is de positie van bur gemeesters vooral sterker gewor den in kleine gemeenten. Daar is hij de enige professional tussen de amateur-bestuurders. Vaak is hij in dit soort kleine gemeentes ook nog eens de baas over zaken als het milieubeleid of de groen voorziening. In Leiden is dit niet het geval. We beschikken over een uitstekend en professioneel sta( e! bestuur, dat zeer goed in staat ii r al zijn functies zelf te vervullen. vi Daarbij komt nog dat het niet n ;e gelijk is om over een jaar of vier, el door middel van een nieuw refe e rendum, te bepalen of de gekoz d burgemeester het goed heeft ge d daan of niet. Vandaar dat enkelf ir partijen in de gemeenteraad In moeite hadden met dit referen- g dum. Waarom zouden we immi 1 j kiezen voor een burgemeester le zonder dat de wet hem of haar w meer bevoegdheden geeft of voi t, ziet een nieuw referendum over r vier jaar. Waarop en wanneer jz moet u - de kiezer - hem afreke Is nen? 11 Deze partijen houden er terecht el niet van als de burgemeester acl d ter de schermen nog meer invlo v en macht krijgt, zonder dat hij 0 w fideel bevoegdheden en verant- irj woordelijkheden heeft. Dit is eei ai discussie die de komende maan 1, den maar eens moet oplaaien in irj de stad. Ik ben benieuwd wat d( ej twee burgemeesterskandidaten bi hier van vinden. at Henri Lenferink ('de drammer'). Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8