Justitie gaat wanbetalers onder criminelen gijzelen VERS EN VOORDEEL BINNENLAND Koeien, varkens en kippen blijken kwetsbaar Liever de gascontainer dan de snelle shredder 'Multiculturele samenleving op basis van gelijkheid' Commotie na extremistische uitlatingen 'Strijd tegen borstkanker kan en moet effectiever' (ijzelde man lelgië bevrijd "Vbrussel - De Belgische heeft zaterdagavond in ats Boom, vlakbij Antwer- en Nederlander bevrijd »en week gegijzeld werd. ïs het openbaar ministe- )en Haag gaat het om an uit Naaldwijk die vori- :k zondag in zijn woon- is ontvoerd. Volgens een voerster van het Belgi- arket is de Nederlander 5 mishandeld. Een gijzel- was nog bij hem. Twee :n werden opgepakt in de rpse deelgemeente Bor- ït, met 80.000 euro aan 1 bij zich. enLinks: Sluit ovliegvelden l'AD - Groenlinks wil dat loven Airport en Rotter- lirport rond 2010 sluiten, noeten bijna alle vlieg as voor sportvliegtuigen [ijnen. Dat staat in een lat partijleider Halsema reede- Kamerlid Duyven- uiochtend presenteerden. ^is Groenlinks is het richt tussen de voor- en en van de luchtvaart in rland zoek. Om de groei p luchtvaart een halt toe te n, pleit de partij onder Voor btw op vliegtickets, js op kerosine en heffin- f vervuiling op reizigers tvaart te verhalen. fangenen via {raam ontsnapt ■osch - Uit de penitentiaire iting De Leuvense Poort in losch zijn zaterdag twee Jjneerden ontsnapt. Vol- ten woordvoerder van het terie van justitie gaat het tee 34-jarige mannen die brte gevangenisstraf uitza- 'lor eenvoudige delicten, tten zaterdagmiddag via lam in het toilet en het ^n de inrichting te ontko- Een van de mannen zou fcn vrijkomen, de ander fiaart. ervaller slikt ^den ringen in ie - Een 27-jarige man Wijdag in Zwolle twee tn ringen doorgeslikt die jd buitgemaakt bij een pi op een juwelier. Omdat jen de buit niet konden werden röntgenfoto's t. Daarop waren de rin- net een waarde van ruim Euro, zichtbaar. De over heeft de ringen op het bbureau uitgebraakt. De jvas vrijdagochtend uit de jgenis ontslagen. ilosie en brand lolitiebureau Iosch - Door een explosie i politiebureau in Den I is gisteren een politie- lichtgewond geraakt. kwart over een vond door hbekende oorzaak de ex- I plaats in de garage aan nterkant van het politie- ju. Daar stonden onder re busjes van de Mobiele Bid en in beslag genomen hen. De brand die na de bffing ontstond, ging ge- met een flinke rookont- fling. Izerd aanleiding lelijk ongeval enveen - Een laagvliegen- lizerd heeft gistermiddag n Wierden en Vriezenveen bdelijk ongeluk veroor- Een vrachtwagenchauf- 24) uit Vreden week uit de roofvogel. Hij ramde lal de auto van een be- der (27) op de andere elft. Deze man was op slag De buizerd bleek geraakt de vrachtwagen en over- t het bizarre ongeluk. dse archieven lig uit Moskou erdam - De archieven van ederlands-Israëlitisch [enootschap (NIK) zijn na irenlang verblijf in Mos- reer terug in Nederland. Jcumenten waren in de de Wereldoorlog geconfis- rd door de nazi's en kwa- na het einde van de oorlog ssische handen. De verza- ig is volgens het NIK 'een e voornaamste nog niet ïten bronnen voor kennis e joodse geschiedenis in rland'. inverkeer rond megen plat ht - De stroomstoring die einverkeer in het oosten et land gisteren trof, zorg- k vandaag nog voor pro- en. Op de trajecten van egen naar Arnhem, Den en Cuijk en tussen Am en Tiel reden vanochtend treinen maar bussen. De ig werd veroorzaakt door erhitte printplaten in een rstation in de buurt van iinhuis in Nijmegen. Op last van minister Veerman worden de besmette pluimveehoude rijen geruimd. Foto: ANP/Gerrit de Heus door Ferdi Schrooten den haag - De uitbraak van de klassieke vogelpest is één groot dierendrama. Er zijn onvol doende vergassers om de tien duizenden vogels op de besmet te bedrijven snel genoeg te kun nen doden. Om nog maar te zwijgen over het dierenleed bij omliggende (nog niet besmette) bedrijven als gevolg van het ver- voersverbod. Vleeskuikens groeien uit hun kooi en zakken door hun poten. Het zijn een soort mobiele con tainers, de vergassers waarmee de komende dagen en weken tienduizenden Idppen worden gedood. Bij een bedrijf dat ge ruimd moet worden, haalt per soneel snel de stallen leeg. Bij batterijkooien, met vijf tóppen elk, is dat relatief snel gebeurd. Een scharrelbedrijf kost meer tijd: hier moeten groepjes tóp- penvangers het pluimvee met de hand uit de stal halen. Maar daarna gaat het snel. Zit ten de dieren eenmaal in speci ale vervoerskratten, dan gaan ze de vergasser in. „Veertig secon den koolstofdioxide en zijn ze er niet meer", zegt Alex Spieker van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP). De verstikking zou nog sneller kun nen met blauwzuurgas. „Maar dat mag niet meer", zegt Spie ker. „Blauwzuurgas kan ook als strijdmiddel worden gebruikt en dat ligt nu nogal gevoelig." Een C02-gascontainer heeft een capaciteit van duizend tóppen per uur. Daarna is het een kwes tie van zorgvuldig inpakken en wegwezen naar het destructie bedrijf Rendac, met vestigingen in het Friese Bergum en het Bra bantse Son en Breugel. „We wil len natuurlijk geen nieuwe be smettingssporen trekken", zegt Spieker, die uitlegt dat de tóp pen eerst tot diermeel worden verwerkt. Dat gaat vervolgens de verbrandingsoven in. Het grote probleem is alleen dat Nederland te weinig vergas singsinstallaties heeft. Slechts 'een paar', stelt de NOP. „Met een uitbraak als deze geldt: hoe sneller hoe beter. Helaas is het zo dat het virus nu nog steeds sneller gaat dan het tempo waarin wij besmette dieren kun nen vernietigen", zegt Spieker. Het zou een argument kunnen zijn om brutere instrumenten in de strijd te gooien. Volgens EU- regels mogen in dit soort situa ties zogeheten shredders wor den ingezet. Maar deze snelle vermalers worden afgedaan als 'niet maatschappelijk aanvaard baar'. Spieker „Oké, het gaat wel snel, maar voor het idee moet je het toch niet doen." Niet voor niets is de brancheor ganisatie nu naarstig op zoek naar extra capaciteit uit het bui tenland. Zo zijn er al contacten gelegd met de Deense pluimveesector, die vergelijkbare mobiele ver- gascontainers als in Nederland in de aanbieding heeft. Op de pluimveehouderijen die getroffen worden door het ver- voersverbod dreigt eveneens massaal dierenleed. Relatief onbeduidend is het pro bleem van de tóppen in stallen die niet zijn ingericht voor de leg. „Beesten die eenmaal ge wend zijn overal een ei te leg gen, daar kunnen we in deze sector niks meer mee. Leggen moet in speciale legnesten. An ders kan de boer 24 uur per dag achter zijn hennen aanrennen." Ronduit pijnlijk wordt het voor vleeskuikens, die al na een paar weken rijp zijn voor de slacht. Nu dat niet kan, zullen de die ren letterlijk uit hun kooien groeien en door hun poten zak ken. Dat komt doordat ze veel meer vleesmassa opbouwen dan normaal is. „Ze krijgen al minder te eten, maar eind deze week zullen we de toch de eer ste problemen gaan krijgen." den haag/anp - De Nederlandse veehouders zijn de afgelopen ja ren meermalen opgeschrikt door grootschalige dierziekten en ver vuiling van het veevoer. Een over zicht. 1996: BSE De gekkekoeienziekte BSE blijkt gevaarlijk voor mensen. Het nuttigen van besmette runder organen veroorzaakt de fatale hersenziekte Creutzfeldt-Jakob. BSE blijkt wijdverspreid onder Britse runderen, omdat kada vers van zieke runderen zijn ver werkt in veevoer. In de navol gende jaren verbiedt de over heid deze verwerking steeds meer. 1997: varkenspest In februari breekt varkenspest in de Peel, het hart van de Neder landse varkenshouderij. Het be smettelijke virus verspreidt zich snel door het zuiden van Neder land. Binnen een jaar raken var kens op 429 Nederlandse boer derijen besmet. Een destructor vernietigt hier 0,7 miljoen var kens. Om verspreiding van het virus te voorkomen ruimt de overheid nog eens 1286 bedrij ven met 1,1 miljoen varkens. Ve le boeren in Nederland mogen door Ferdi Schrooten den haag/gpd - Justitie verwacht vanaf volgend jaar grote crimine len te kunnen gijzelen die weige ren hun veronderstelde winst verkregen uit misdadige activitei ten af te staan. Dat wordt moge lijk door nieuwe wetgeving. Ver oordeelde criminelen moeten dan zelf bewijzen dat ze niet beschik ken over de buit die justitie van hen claimt. Dat stelt Bernard Streefland, di recteur van het Bureau Ontne mingswetgeving van het open baar ministerie (BOOM). Streef land coördineert landelijk de uitvoering van de pluk-ze-wet, waarmee justitie sinds maart 1993 probeert winsten verkre gen door misdaad terug te pak ken. Tijdens een congres in Ot- terlo blikte justitie vandaag te- ondertussen geen varkens af voeren. De overheid koopt 8,1 miljoen biggen en varkens. De biggen worden doodgespoten, wat tot veel commotie leidt. De bestrijding kost ruim 1,3 miljard euro, wat grotendeels wordt be taald door de Europese Com missie. 1999: dioxine Dioxine in veevoer: een Belgisch bedrijf mengt afgewerkte mo- rug op tien jaar ontnemingswet geving. Het plukken van criminelen heeft de afgelopen jaren, onder vuur gelegen. Justitie slaagde er niet in de beoogde twintig mil joen euro per jaar aan misdaad winsten terug te halen. In 2001 bleef het bij 9,2 miljoen euro. Voor zover bekend is over vorig jaar zo'n acht miljoen euro te ruggepakt. Volgens Streefland komt dat vooral omdat het moeilijk is aan te tonen hoeveel geld een mis dadiger heeft 'verdiend' en waar hij dat kapitaal heeft onderge bracht. De buit blijkt vaak te zijn doorgesluisd naar het buiten land, waar banken en autoritei ten niet altijd meewerken aan het 'plukken' van criminelen. „Bovendien maken criminelen hun geld gewoon op. Dan is het dus weg." torolie in vet voor veevoer. Bel gische tóppen krijgen daardoor te veel kankerverwekkende di oxine in hun vlees en eieren. Te gen de tijd dat het schandaal aan het licht komt, is het mate riaal al verwerkt in producten. Nederlandse supermarkten moeten honderden soorten pro ducten uit de schappen terug halen. De late reactie krijgt poli tieke gevolgen. In België moeten ministers aftreden, in Nederland krijgt landbouwstaatssecretaris Door de nieuwe wetgeving wordt de bewijsvoering feitelijk omgedraaid. Het OM moet wel iswaar aannemelijk maken hoe veel misdaadgeld een crimineel heeft vergaard en waar dat te halen valt. Maar de misdadiger moet maar zien te bewijzen dat de pluk-ze-claim niet klopt. Streefland: „Weigert hij dat, dan kunnen we de rechter bijvoor beeld vragen om de crimineel een jaartje te gijzelen. En als dat niet werkt, nog een jaar." Belangrijk verschil met de huidi ge wetgeving is dat de schuld van de te plukken crimineel ge durende zijn gijzeling, en ook daarna, gewoon blijft staan. Nu kan een wanbetaler maximaal zes jaar vervangende hechtenis krijgen. Daarna kan hij niet meer worden geplukt. Het afge lopen decennium heeft de rech ter volgens Streefland 'al bijna Faber een standje van de Twee de Kamer. 2001: mkz Het mond- en klauwzeervirus woedt massaal in het Verenigd Koninkrijk en springt in februari en maart via Frankrijk over naar de Veluwe en Friesland. In Ne derland raken dieren op 26 be drijven besmet. Om het zeer be smettelijke virus te bestrijden, ruimt de overheid 265.000 die honderd keer' vervangende hechtenis uitgedeeld aan crimi nelen die de buit niet meer wil len of kunnen terugbetalen. Ook met de nieuwe wetgeving zal justitie niet het succes beha len zoals in andere landen. Daar wordt vaak honderd procent van de buit binnengehaald. Waar justitie in Nederland eerst precies de misdaadwinst moet becijferen, kan in landen als Amerika of Engeland al beslag worden gelegd op onroerend goed als het idee bestaat dat een pand gekocht is met crimineel geld. „Wij Nederlanders rekenen eerst exact uit wat elk wietplatje heeft opgebracht en ja, dan haal je nooit de hele buit op. Maar ons systeem is wel zorgvuldi ger." De nieuwe pluk-ze-wetgeving moet formeel nog worden goed gekeurd door de Eerste Kamer. ren op ruim 2600 omliggende veehouderijen. Export van land bouwproducten is lange tijd niet mogelijk. 2002: MPA Een Belgisch bedrijf mengt Iers farmaceutisch afval in veevoer. Daardoor krijgen varkens het hormoon MPA binnen en wor den ze tijdelijk onvruchtbaar. MPA is niet gevaarlijk voor de volksgezondheid, maar voor de zekerheid worden minstens 20.000 besmette varkens vernie tigd. Minister Veerman van landbouw schat in september de kosten voor Nederland op ruim 100 miljoen euro. Boeren proberen de schade te verhalen op de Belgische en Ierse leve ranciers. 2003: dioxine In Duitsland wordt te veel dioxi ne ontdekt in een grondstof voor veevoer. Het bedrijf heeft ook aan Nederland geleverd. Nog onzeker is of hier ook te veel dioxine in zit. Uit voorzorg verbiedt het ministerie 243 vee bedrijven om dieren aan slach terijen te leveren. Een deel is in middels vrijgegeven: vrijdag wa ren nog 101 bedrijven geblok keerd. waalwuk/anp - De politie heeft vrijdag twee jongens van 15 en 18 jaar uit Waalwijk en Wijk en Aalburg aangehouden. De twee hadden extreemrechtse uitlatin gen gedaan in het weekblad Nieuwe Revu. Volgens het duo zou de manier waarop Hitler met de joden is omgegaan de enige oplossing zijn voor een teveel aan buiten landers in ons land. Ook het gooien van een molotovcocktail in een Turks koffiehuis 'moet natuurlijk kunnen'. Uit de verhoren van de jongste is gebleken dat die erg ge schrokken is van de manier waarop het interview is ge plaatst. Sommige uitspraken zouden uit hun verband zijn ge rukt. De politie heeft de jongen vrijgelaten. De uitlatingen hebben veel be roering veroorzaakt onder al lochtone bewoners in Waalwijk. Tegen het huis van zijn ouders werd gisteren een pak melk ge gooid. Voorlopige leider Nederlandse AEL wijst het bestaan van de staat Israël af door Mayke Calis utrecht - De Nederlandse afde ling van de Arabische Europese Uga doet in 2006 mee met de gemeenteraadsverkiezingen. 'Inshallah', als God het wil. Tot het congres in mei een nieuwe leider heeft gekozen, voeren vier interim-bestuurders de leiding. Twee van hen zijn de bedacht zame voorlopige leider Jamal Ja- wad en de Marokkaan van de straat Nabil Marmouch. De Belgische voorman van de Arabische Europese Uga, Dyab Abou Jahjah, heeft Jamal Jawad aangewezen om voorlopig de leiding van de Nederlandse AEL (AEL-NL) op zich te nemen. De Arabische Mat Herben, zo is hij al genoemd. Hij ontmoette Abou Jahjah eind november voor het eerst. „Enige tijd later werd ik door Abou Jahjah gevraagd het voor lopig leiderschap op mij te ne men." Eervol, dat zeker. Jawad, politicoloog, schreef het partij programma en de statuten van de Nederlandse AEL. Jawad (38) vermoedt dat Abou Jahjah hem aanwees vanwege zijn 'ambtelij ke ervaring'; hij werkt bij de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Jawad heeft een Nederlandse moeder en een Iraakse vader en wil zich in Nederland vooral in zetten voor de bestrijding van de 'hetze tegen de islam'. „Wij willen een proces van bewust wording op gang brengen onder moslims. De Arabische waarden en normen zijn ons uitgangs punt." De Nederlandse multi culturele samenleving is mooi, maar dan wel op basis van ge lijkheid. „Wij hebben het recht op behoud van onze cultuur." De bestaande allochtone orga nisaties, zoals bijvoorbeeld Is lam en Burgerschap voldoen niet, vindt Jawad. „Wij zijn as- sertiever. Wij staan meer op on ze strepen." Het verschil tussen hemzelf en een 'alibi-Ali' is dat hij weerwoord geeft. „Ik voel me betrokken bij het gewone isla mitische volk. Ik laat ze niet val len, zoals de bestaande organi saties dat doen. Bij hen mis ik de verdediging. Ze passen zich te snel aan de wensen van de Nederlandse autoriteiten." De AEL-NL wijst het bestaan van de staat Israël af. Geweld van Palestijnse zelfmoordcom mando's kan Jawad begrijpen. „Je mag je verweren tegen een overheerser. Het toont de wan hoop van de Palestijnen, dat ze zichzelf opblazen." Ook in Ne derland wil Jawad zich inzetten door middel van acties en de monstraties tegen het bestaan van de staat Israël. „Geweld is daarbij niet verstandig", aldus Jawad. Nabil Marmouch ziet liever Amerikanen in plastic zakken terugkeren uit Irak, „dan dat daar een zogenaamde democra tische regering onder leiding van de VS wordt gevormd." De Hagenaar Nabil Marmouch (28), die in het dagelijks leven een zaak in elektronica-artikelen runt, zit duidelijk niet verlegen om een extreme uitspraak. „We hebben een aantal robuuste standpunten en die willen we niet onder stoelen of banken steken", is zijn reactie. Marmouch voerde eerder actie tegen de installatie van de WD- politica Ayaan Hirsi Ali als Tweede-Kamerlid. Hij leerde Abou Jahjah begin januari ken nen en was onder de indruk van zijn denkbeelden. Marmouch kent het klappen van de zweep van het Nederlandse strafsys- teem uit eigen ervaring. Hij zat enkele jaren in een jeugdinrich ting. „De jeugdinternaten in Ne derland houden op geen enkele wijze rekening met de religieuze houding van moslims." Doce rend: „De islam vindt dat straf fen een tweeledig doel kent: compensatie voor het slachtof fer en als voorbeeld dienen voor anderen." Hoe dit precies wordt vertaald naar bruikbare uit gangspunten, wordt nog uitge werkt, aldus Marmouch. Wel denkt hij dat de AEL een plat form voor Marokkaanse crimi nele jongeren kan zijn om hun negatieve energie om te zetten in iets positiefs. „Die jongeren moeten iets hebben om voor te vechten." Dat de AEL zich vooralsnog vooral richt op de hoger opge leiden, doet niet ter zake, vindt Marmouch. „Ik wil me inzetten voor deze jongeren, ze iets ge ven zodat ze zien dat ze bruik baar zijn." Hemzelf is het ten slotte ook gelukt. „Niet iedereen heeft dezelfde capaciteit. Som migen hebben een steuntje in de rug nodig." amsterdam/gpd - De strijd te gen borstkanker moet veel effec tiever worden gevoerd. Conser vatisme van dokters, slechte or ganisatie in de gezondheidszorg, trage invoering van nieuwe be handelmethodes en een laakba re servicehouding naar de pa tiënt, leiden jaarlijks tot onnodig leed bij honderden vrouwen. Dat zegt dr. E. Rutgers, chirurg bij het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis Ne derlands Kanker Instituut en voorzitter van tal van landelijke borstkankerwerkgroepen. In Nederland neemt de groei van het aantal gevallen van borstkanker nog steeds toe. Jaarlijks komen er ruim 10.000 gevallen bij. Maar de sterfte neemt af: in 2001 stierven 4500 vrouwen aan de ziekte, vorig jaar overleden 3500 patiënten. Op dit moment leven in Neder land naar schatting 80.000 vrou wen die borstkanker hebben ge had. De kwaliteit van leven van een deel van deze groep had echter veel beter gekund. Te late vaststelling van de ziekte, slech te coördinatie tussen artsen, ge treuzel bij de behandeling, het heeft in veel gevallen geleid tot veel te ingrijpende operaties, onnodige amputaties en te zwa re chemokuren. Rutgers verwacht dat met het instellen van dertig zogeheten mamma-teams veel zware in grepen voorkomen en kosten bespaard hadden kunnen wor den. Daarin moeten ten minste een chirurg, internist-oncoloog, radiotherapeut, plastisch chi rurg, gespecialiseerde verpleeg kundige en psycholoog nauw samenwerken. De teams moeten twee dagen per week beschikbaar zijn voor diagnostiek en therapie. Maar het opzetten daarvan komt veel te traag van de grond, vindt Rut gers. (advertentie) CU Witlof 500 gram essehs 0.49 kilo 0.98 Cfl Gehakt cordon bleu kiio,aer Cti Yorkham 200 gram, 358T 4.99 2.33 kilo 11.65 De Van/voof-aanbledlngen zijn alleen geldig met cf) Bonuskaart, tot en met 9 maart 2003. cn Nu een vollere tas voor minder geld Barneveld [Scherpenzeel Deventer Bunschoter- Lètsden Lunterer Leersum^ Amerongen Seder Rhenen Scherpenzeel Plaatsen met bedrijven waar vogelpest is geconstateerd Vogelpest in Nederland Abou Jahjah ging gisteren in Utrecht in debat met belangstellenden. Op de achtergrond leden van de Nederlandse tak van de AEL Foto: GPD/Marc van der Kort

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3