GESPREK VAN DE DAG Jim en Jamai als j vrienden naar finali Rijk word je niet op de koetsenmarkt En het Songfestival was er natuurlijk ook nog... Hind huilt eerst hard, maar heeft later het hoogste woord MENSELIJK LEVEN Je bent een heel lekker ding en o ja, je kunt ook goed zingen' 1 Geen boodschap aan een kind Braziliaanse pluimveefokkers zijn erin geslaagd een REU- ZENKIP te ontwikkelen, die bijna een meter hoog is en die 30 procent meer eieren legt dan andere kippen. De 'polio indio gigante' is het resultaat van een project van zeven tien jaar, waarbij verschillende kippenrassen zijn gekruist. Een van de leiders van het project, Manuel Barbosa, ver telde aan de krant Folha de Sao Paulo dat de reuzenkip- pen behalve de grotere eierproductie nog een voordeel hebben: ze kunnen al na 130 dagen geslacht worden, ter wijl dat bij gewone kippen pas na 180 dagen kan. De Britse popster GEORGE MICHAEL heeft vandaag een nummer uitgebracht dat is bedoeld als protest tegen een OORLOG met Irak. Michael riep vorig jaar al de woede van Amerika nen over zich af door het nummer 'Shoot the Dog' te maken, vergezeld van een clip waarin hij de Ameri kaanse president Bush en de Britse premier Blair be lachelijk maakte. George Michael heeft een cover op genomen van 'The Grave' van Don McLean, bedoeld als 'een keiharde en persoonlij ke verklaring over het vraagstuk oorlog', aldus MTV, dat het nummer vandaag voor het eerst uitzendt. Foto: EPA Een 13-jarige SCHOTSE SCHOLIERE heeft voor een relletje gezorgd door een opstel te schrijven in SMS- TAAL, omdat ze daar naar eigen zeggen beter in is dan in gewoon Engels, al dus The Daily Telegraph. Schoolbesturen en ouder raden waarschuwen al lan ger voor 'taalarmoede' bij scholieren. Ze schrijven het woord zoals het klinkt, waardoor ze bijvoorbeeld geen onderscheid meer maken tussen there (daar- /er) en their (hun). Het op stel begon zo: Mysmmr hols wr CWOT. B4, we usd 2go2 NY2C my bro, his GF thr3.- kds. In het En gels: My summer holidays were a complete waste of time. Before, we used to go to New York to see my bro ther, his girlfriend en their three screaming kids. Of wel: Mijn zomervakantie was totale tijdverspilling. Vroeger gingen we naar New York om mijn broer, zijn vriendin en hun drie schreeuwende kinderen te bezoeken. Esther Hart schreeuwt het uit van vreugde na haar overwinning op het Nationaal Songfestival. Foto: ANP/Robert Vos „Wat! Hind uit Idols gestemd?" Deze mededeling kreeg de win nares van het Nationaal Song festival, Esther Hart, zaterdag nacht even stil. De vergelijking tussen de twee liedjesprogram ma's is de afgelopen weken veelvuldig getrokken, waarbij Idols qua populariteit aan het langste eind trok. Maar de finale van het Songfestival in Rotter dam Ahoy" leverde.toch een leuk feest op. Net als bij Idols (RTL4) ontstond ook bij deze uitzending van de publieke omroep een sms-rel. Niet over de kosten dit keer, maar over de ontvangst van de tekstberichten. Wegens een sto ring kon de organisatie aanvan kelijk niet over de 30.000 ver stuurde sms'jes beschikken, en baseerde ze daarom de pu- bliekspeiling op de 55.000 'ge wone' telefoontjes. Later stoom den de sms'jes toch nog binnen, en volgens de notaris leverden die tekstberichten dezelfde einduitslag op. DAGELIJKS De overwinning van de Rotter damse Esther Hart (170 punten) blijft dus onomstreden. Gordon eindigde zaterdag met 124 pun ten op de tweede plaats, maar toonde zich een sportief verlie zer. Hart mag meezingen met toekomstige Gordon-concerten, en hij beloofde haar dat hij mee zal reizen naar Riga. In de hoofdstad van Letland wordt op 24 mei de 48ste editie van het Eurovisie Songfestival gehou den. Esther Hart (Epe, 1970) droomt naar eigen zeggen al ja ren van deelname aan het lied jesfestijn, en dit jaar had ze dub bele kansen. Een componist had namelijk een nummer dat zij zong ingezonden naar de Engel se evenknie van het Nationaal Songfestival. Dat liedje mag meedoen aan de finale in dat land, maar Hart koos voor Ne derland. Het 'BBC-liedje' wordt volgens Hart nu 'door een of an der groepje gezongen'. ANP f ZILT MtpoNI<-Éft.V/ool2.T VANDAAG WGèisL.. f O\F'' Drieduizend liefhebbers kwa men er gisteren af op de rijtui- genbeurs van Nieuw-Vennep. De koetsenmarkt trekt vooral paardenliefhebbers en hobbyis ten als koetsier Cor Hazeu: „Me neer, ik heb Maxima en Willem- Alexander nog gereden." In de zanderige bak van manege l'Ecuus toont een verkoper van een rijtuig trots zijn antieke 'roundabout' uit 1910. „Hij komt uit Oostenrijk en is voor zondags naar de kerk. Hij heeft ijzeren wielen en loopt op vetas- sen. Doordeweeks kun je er hooi mee rijden of boodschappen mee doen." De prijs van deze tweespan: 800 euro. „Een koopje!", vindt be zoeker Frans Remmerswaal. Hij kan dit juweeltje eigenlijk niet laten lopen, maar bedenkt zich nog even. Zojuist kocht hij handjeklap voor zijn 11-jarig zoontje een nieuwe ponywagen. „Hij heeft een Shetlander van 76 centimeter, en zo'n kleine pony wagen past daar precies bij." Op de manegevloer wordt druk gehandeld in allerlei nieuwe en gerestaureerde rijtuigen. Hazeu heeft al goede zaken gedaan. Hij heeft net een concourswagen gekocht voor 650 euro. „Die is prachtig", zegt hij. „Daar zetje namelijk zo'n trots showpaard voor. Er bestaan foto's van con- courspaarden die alle benen van de vloer hebben. Meneer, die zwéven door de bak." In totaal bezit hij vijf rijtuigen. In zijn vrije tijd is hij koetsier. Trots toont hij een stapel foto's: Hazeu op de bok van een Jan Plezier, een donkerblauwe paar- dentaxi, met aan boord de Rot terdamse burgemeester Opstel ten én twee koningskinderen. „U ziet het: ik heb Mdxima en Willem-Alexander gereden toen zij op kennismakingsbezoek wa ren in Rotterdam." Op de beursvloer staat ook een Jan Plezier, gloednieuw. Hazeu toont de schijfremmen. „Dat is fijn", zegt hij. „Ik reed onlangs met een Jan Plezier de Erasmus- brug op. In deze taxi kunnen 22 mensen. Dat is zeg maar 22 keer tachtig kilo. Daarvoor rijden twee werkpaarden van 1.200 kilo per stuk. Je begrijpt dat ik blij ben met deze schijfremmen. Zie je ons al gaan, zonder remmen van de Erasmusbrug?" Prijs van een nieuwe Jan Plezier: 12.500 euro. „Maar je moet nooit geven wat ze vragen", fluistert Hazeu. Als je niet afdingt, noemen we dat luiigheid." Er zijn ook allerlei aanverwante artikelen te koop. Levensgrote paarden van kunststof, met bij behorend veulentje, leuk voor in de tuin. Nieuwe en versleten paardenjassen, romantische ar- resleetjes die bij gebrek aan sneeuw voor het gemak op wiel tjes staan. Stapels boeken en tijdschriften. Gereedschap, za dels en tassen. En natuurlijk hoeden. Hoge hoeden, bolhoe den, chique dameshoeden, een hoed met veren voor de jacht- aanspanning, een bolhoed voor de sportgerij, een dressuurhoed voor de dressuur. In een hoek staat hét pronkstuk van de beurs: een echt Victoria- rijtuig. Verkoper Hein Verma nen vertelt er alles oven ge bouwd in 1888, volledig geres taureerd. Donkerblauw, met bordeauxrode fluwelen bekle ding. Een typisch Engelse twee- zitter uit de tijd van koningin Victoria, voor het vervoer van de hoge Londense heren. „Zet er twee Friese paarden voor, en je Rijtuigen, hoeden en zo'n 3.000 liefhebbers; het was gisteren dr{ Nieuw-Vennep. Foto: United Photos de Boer/Milan de Bie /-Vennep. kunt een bruidspaar zó naar het stadhuis rijden." Een koper is al gevonden, een man uit Hillegom. Prijs van de Victoria: 9.500 euro. „Dat is niet zo veel hoor", zegt Vermanen. Hazeu beaamt dat: „Het is handel, maar je wordt er niet rijk van. Het is allemaal^ hebberij. Persoonlijk kost hi" mij alleen maar geld. Maar ding meneer: mensen met den hebben de hemel op de." René van Trigt Hind huilde tranen met tuiten nadat ze uit Idols was weggestemd, en zocht troost bij presentatrice Toos- ke. Foto: WFA/Bert Westendorp Zo bedrukt als de stemming vo rige weekwas na afloop van Idols, zo veel praatjes hadden de kandidaten deze week. Het ver trek van Dewi leidde tot een emotionele ontlading waar ie dereen stil van werd. Het afval len van Hind en het bekend worden van de finalisten leidde tot opluchting: eindelijk weet ie dereen waar hij of zij aan toe is. Hind mocht dan meteen na het horen van het oordeel in tranen uitbarsten, toen ze na een uurtje de pers te woord stond, hield ze het droog. Vorige week was ze stilletjes, zei bijna geen woord. Zaterdag avond had ze praatjes voor tien. Voor haar doen dan, want een echte prater zal de 19-jarige Hind nooit worden. „Misschien is dit uiteindelijk wel beter voor mijn carrière. De winnaar moet van allerlei ver plichte dingen doen. Voor hem wordt de druk hoog. Ik kan toch een beetje in de luwte blijven, mijn vrijheid houden. Ik houd erg van vrijheid." De uitschakeling had ze niet echt zien aankomen. Ze had een rustige week en werkte vol ver trouwen naar zaterdag toe. Met haar prima stem was Hind voor velen dé winnaar van Idols. Twee tieners, Jim (15) en Jamai (16), maken zaterdag uit wie de eerste aflevering wint van het RTL4-programma Idols. Jim had niet verwacht zo ver te komen, en Jamai dacht dat - als hij de fi nale al zou halen - hij toch zeker naast Hind zou staan. De kijker besliste anders. De twee vrienden is het nu om het even. Jamai gunt Jim de overwinning en omgekeerd. Misschien hebben ze het Britse verloop van Idols in het achter hoofd. Daar had nummer twee meer succes in de hitlijsten dan nummer één. Maar hoe de fina le-avond ook verloopt, beiden weten dat hun carrière het ko mende jaar hoe dan ook van start gaat. Toch is het een verrassing dat Jim de finale haalt. Hij zat drie keer eerder op de bank en is veruit de minste zanger. Zijn stemgeluid is monotoon en het lijkt wel of hij alles door zijn neus zegt en zingt. Jim: „Ik ben heel vaak verkouden. Ik weet niet hoe dat komt. En dat terwijl ik mijn amandelen niet meer heb." Jim zowel op zijn zangtalent als op zijn uiterlijk zo ver gekomen. „Dat maak ik op uit de brieven die ik krijg. 'Je kunt goed zingen en bent ook een lekker ding', staat er dan. Maar ook: 'je bent een heel lekker ding eh o ja, je kunt ook goed zingen'." Nu hij in de finale staat, is wat hem be-' treft de klus geklaard. „Ik dacht echt vorige week al dat ik eruit zou vliegen en deze week dacht ik dat weer. Van tevoren zei ik: als ik de finale haal, heb ik Idols voor mezelf gewonnen." Niet alleen Jim, maar ook de juryleden en zijn mede-kandi daten Hind en Jamai erkennen dat het stemgeluid van Jim niet het beste is van de Idols-finalis- ten. Jurylid Jemey Kaagman: „Maar Jim leert elke week bij. Hij luistert heel goed naar de Toch kan ze zich achteraf wel iets voorstellen bij haar uitscha keling. „Jim is een echt popidool en Jamai heeft een heel sterke uitstraling." Het zou ook een rol zou kunnen spelen dat waarschijnlijk meer meisjes dan jongens stemmen op hun favoriete Idols-kandi- daat, vermoedt jurylid Jemey Kaagman. En meisjes stemmen op jongens. Kaagman had Hind Jim. Foto: ANP/Rick Nederstigt Jamai. Foto: ANP/Rick Nederstigt graag'in de finale gezien. Om ook een vrouw op het hoogste podium te hebben, maar ook omdat Hind gewoonweg het beste zingt van de drie. „Maar je ziet dat er meer meetelt dan al leen je stem." Wat Hind betreft is de eindzege nu aan Jamai. „Hij is mijn maat je. Hij heeft zó veel uitstraling, ook al is hij geen echt popidool. Hij voelt meer voor musical of kritiek van de jury. Zo zingt I minder monotoon. Ik heb bfc wondering voor de manier ,5 waarop hij gegroeid is." Hinj, stipt aan dat Jim pas vijftien!, „En dan kan hij dit al aan. KL je nagaan wat er van hem k%, worden als hij blijft doorlerd, als artiest. Jim is een hele grfo Bij Jamai staan alle seinen oj, groen. Een echt zwak punt i[t niet snel te bedenken. Mis- schien is hij minder geliefd de fanatiek stemmende jon{| meisjes? Kaagman: „En misT schien ook niet. Hij staat in finale. Wie denk je dat er op hem gestemd hebben?" L Jamai had zaterdag een zwar avond. Hij werd door Reinoh Oerlemans seconden in onzf kerheid gelaten over zijn toeL komst. De presentator verba, de het wereldrecord 'langzai, uitslag voorlezen' en de zenw wen werden Jamai bijna te Na afloop neemt hij OerlemE niets kwalijk. Het laatste uui£ hoe dan ook zwaar. „En toei^ naar voren werd geroepen, dacht ik echt dat het was afg», pen." Tj Op de hotelkamer die de twu finalisten delen, zeiden Jim L Jamai vrijdagavond net vooiL slapen gaan nog tegen elkaaf als één van ons in de finale Li staat, dan is het met Hind, n' staan ze er samen. Niet tegel, kaar, maar met elkaar. „We f ben samen al een nummer Aq schreven. Misschien kunner£ dat een keer opnemen. Dat Engeland ook gebeurd." n Nu de twee heren tegen oveji< kaar in de finale staan, waagjn niemand zich meer aan eenj j voorspelling. Jim heeft al weL alle kansen tegen zich, en JaL lijkt zich overal moeiteloos L doorheen te slaan. Jurylid Eii win Jansen: „Ik doe geen voir spelling.". Kaagman: „Het isL ty-fifty." Hind: „Jamai wint, F, maar Jim is eigenlijk het ulti^ popidool." Dolf Rogmans 0 presenteren." Voorlopig blijf Hind nog druk met Idols. D< mende week heeft ze al een le agenda met allerlei uitnod13 gingen. Daar komt de reeks tredens in Ahoy nog eens bije' mogelijk een single. De have scholiere weet dan ook één zeker: van school komt de k( mende tijd weinig. Dolf Rogmans De Unicef-campagne tegen kinderarbeid Iaat ook in ons gezin zijn sporen na. Dat het een schande is dat de acht jarige Shewly in Bangladesh de hele dag in een steengroe ve zit te hakken, wil ik nog wel aannemen. Maar dat mijn zesjarige zoon verontivaardigd uitroept dat hij als een slaaf wordt behandeld als ik hem vraag om vier pla- cemats voor het avondeten op tafel te leggen, wekt bij mij enige bevreemding. Dat kan Paul van Vliet toch niet be doeld hebben, met zijn boodschap vooreen kind? Het neerleggen van de placemats (voor het ontbijt, de lunch en het diner) is één van de weinige dagelijkse be zigheden die wij in het gezin nog wel eens willen uitbe steden aan de nazaten. Het is een werkje van niks: ze lig gen onderin een la van de servieskast. Die moet je open trekken, dan moet je het stapeltje bordkartonnen onder leggers oppakken en ze de afstand van anderhalve meter naar de eettafel laten overbruggen. Binnen twintig secon den- ben je er mee klaar. Maar je moet toch ergens begin nen, met het opvoeden in de huishoudelijke taken. Dit ogenschijnlijk eenvoudige kariveitje leidt nu al meer dan een jaar tot een vorm van psychologische oorlogsvoe ring waaraan Saddam Hussein nog een klein puntje kan zuigen. De ergernis richt zich in eerste instantie op ons. (Zuchtend): „Ja jeetje, ik moet hier in huis ook altijd alles doen!" En wanneer dat niet helpt, gaan de giftige pijlen richting broer of zus (al naargelang wie het verzoek om de place mats op tafel te leggen, het eerst heeft bereikt): (Geërgerd): „Hij (of zij) hoeft nooit iets te doen! Hij (of zij) is aan de beurt! Ik heb het vanoch tend al gedaan!" (De opgedragen taak is zó zwaar dat het ondoenlijk is om hem tivee keer per dag te vervullen). Als hem (of haar) duidelijk is gemaakt dat dit soort argu menten er niet toe doen, wordt overgaan op irritatiefase 2: het traineren. Zelden heb je een la van een servieskast trager zien openschuiven, vergezeld van een zodanig ge zucht en gesteun dat ik meerdere keren naar de televisie ben gelopen om te kijken of er niet toevallig een herha ling van de SBS-serie De Bevalling" gaande was. Daarna is het tijd voor irritatiefase 3: het expres verkeerd neerleggen van de placemats. Persoonlijk maakt het mij helemaal niet uit boven welke placemat ik eet, maar als je 6 of 10 bent, ligt dat kennelijk anders. Wij hebben vier placemats (een welkomstgeschenk van het blad Seasons, meen ik) met daarop getekende afbeeldingen van: de Pi- per Indicum (Chili Pepper), de Cynara Scolymus (Arti choke), de Ocimum Basilicum (East Indian Basil) en de Solanum Melongera (Aubergine). Ik zou deze vitamine- beplanting zonder de begeleidende teksten niet eens uit elkaar houden, maar mijn zesjarige zoon wil alleen eten van de Cynara Scolymus en mijn tienjarige dochter van de Solanum Melongera, Als er iets is wat ze van elkaar weten, dan is het dat wel. Maar toch ligt, na elk afgedwongen placematcorvee, de verkeerde placemat onder het bord van degene (zoon of dochter) die zich (volgens dochter of zoon) ten onrechte aan het placematcorvee heeft onttrokken. Met als gevolg dat elke maaltijd begint met oorlog (het onvermij delijke vervolg op alle irritatiefasen). Omdat ik weliswaar in het leger heb ge zeten maar niet van oorlog houd, is liet bovenstaande voor mij in de regel aan leiding om zelfde vier placemats maar op tafel te leggen. Het is een werkje van niks, tenslotte. Maar dat is mijn echtge note te makkelijk. Zij blijft derhalve de slogan 'Help een werkend kind naar school' volgens mijn zoon vertalen in 'Help een schoolgaand kind aan een slavenbe- staan'. Met enige huivering las ik deze week dat staatssecretaris Phao - in de nadagen van dit kabinet - nog begint met een campagne om de man vaker ach ter het aanrecht te krijgen. Ik geloof dat ook ik de ketenen van de slavernij weer hoor rammelen. Reageren?: column@dlckvandcrplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2