SPORT Oranjeteam wilde één keertje geen mond open doen Seksist LINKS BUITEN Kunstgras is geen imitatie almelo/nijverdal - Kon. Ten Cate in Almelo zoekt naar een betere naam voor 'kunstgras', dat klinkt alsof het een imitatie is van gevyoon gras. „Maar we hebben het nu over een opti male sportondergrond, waarbij we niet meer aan het oude gras denken", zegt woordvoerder Frank Spaan van het textiel- en kunststoffenconcern. Het be drijf rekent min of meer op de opdracht voor de aanleg van de kunstgrasmat voor Heracles Al melo, door de UEFA aangewe zen als enige Nederlandse club die volgend seizoen zijn thuis duels op kunstgras mag spelen. De Ten Cate-grasvezels liggen bij vele voetbalclubs. Met we reldwijd ruim vijftig procent van de kunstgras-voetbalvelden is Ten Cate marktleider. Schalke beboet agressieve keeper dortmund - Doelman Jens Lehmann van Borussia Dort mund heeft van zijn club een geldboete gekregen omdat hij medespeler Marcio Amoroso in het duel met Schalke 04 te lijf was gegaan. Lehmann verliet in de slotfase zijn doel, ging Amoroso te lijf en schold hem de huid vol. Hij kreeg zijn twee de gele kaart en moest het veld verlaten. Lehmann hield verde diger Amoroso verantwoorde lijk voor een doelpunt van Schalke-speler Gustavo Varela. De goal werd overigens onte recht afgekeurd wegens ver meend buitenspel. De boete bedraagt mogelijk 10.000 euro. Bakfiets voor Zomerspelen delft - Een afgestudeerde van de Technische Universiteit Delft heeft wellicht het officiële vervoermiddel bedacht van de Olympische Spelen in 2008. Als het aan de 28-jarige Allard Kal- verkamp ligt, fietsen de atleten en begeleiders in het Chinese Beijing rond op de 'Tripolo', een ultramoderne bakfiets. De TU Delft gaat de Tripolo pro moten bij het Internationale Olympisch Comité (IOC). Pro fessor Han Brezet van de TU Delft heeft daarover contact ge had met Anton Geesink, lid van het Nederlandse Olympisch Comité (NOC). De tripoli is compact, trapt licht door een speciale aandrijvingstechniek, heeft schokdempers en een economisch ingerichte laad ruimte. Trainer Bayern pikt kritiek niet münchen - De Duitse interna tional Michael Ballack krijgt een boete voor zijn openlijke kritiek op de speelstijl van Bayem München. „Het kan niet zo zijn dat een speler openlijk een po sitie opeist en het speelsysteem wil veranderen om er wellicht zelf beter uit te springen. Ik kan dat ook in de toekomst niet ac cepteren. Ballack zal een geld boete moeten betalen die zeker hoger is dan die van Claudio Pi- zarro", aldus trainer Otto Hitz- feld. Pizarro moest wegens kri tiek tienduizend euro betalen. Ronaldinho's goal was mazzel' londen - Ronaldinho heeft toe gegeven dat zijn wonderbaarlij ke goal in de wedstrijd op het wereldkampioenschap tegen Engeland stom toeval was. Dat onthulde zijn Braziliaanse me despeler Juninho tegenover het Engelse dagblad The Indepen dent. In de kwartfinales van het WK voetbal vorig jaar verraste Ronaldinho doelman David Seaman met een vrije trap van af 35 meter. Seaman werd hier om hevig bekritiseerd en afge maakt in de Engelse media. De goal betekende een 2-1 over winning voor Brazilië en de uit schakeling van Engeland. Brazi liaans international Juninho, speler van het Engelse Middles brough, zei dat Ronaldinho na de wedstrijd in de kleedkamer toegaf dat hij de bal verkeerd raakte. „Hij zei dat hij probeer de de bal in de andere kruising te schieten." Oost-Europa zoekt alternatief Boekarest - Clubs uit vooma- melijk Oost-Europa willen een alternatieve internationale competitie opzetten. Ze hopen hiermee het gemis aan deelne ming aan de reguliere toernooi en van de UEFA te compense ren. Het gaat om zestien clubs uit de (negen) landen Roeme nië, Bulgarije, Cyprus, Grieken land, Servië/Montenegro, Slo venië, Kroatië, Turkije en Oe kraïne. Eventuele andere gega digden zijn nog welkom. De ini tiatiefnemers gaan de overkoe pelende organisaties FIFA en UEFA om toestemming vragen. Alleen clubs die zich niet voor Champions League of UEFA- beker hebben gekwalificeerd, kunnen meedoen. maandag 3 maart 2003 Zelden zal het zo'n indrukwekkend rotzooitje zijn geweest in en rond het Nederlands elftal als eind december 1980 en begin januari 1981. In de winterpauze was het Oranjeteam uitgenodigd om in de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, mee te doen aan het zogenoemde mondolito, een mini-WK voor landen die ooit de wereldtitel had den veroverd. Daar hoorde Nederland eigenlijk niet bij, want wereldkampioen waren we nooit geweest. De tweede plaatsen van 1974 en 1978 telden blijkbaar samen voor een wereldtitel. De spelers voelden er eigenlijk niets voor om in die periode de halve aardbol over te reizen, maar de KNVB kon een half miljoen startgeld vangen en dat was een bedrag dat er in die dagen nog toe deed. Dus ging men, met zeker niet de sterkste ploeg. Montevideo bleek warm en vochtig. De eerste wedstrijd tegen gastheer Uruguay werd een ramp. Nederland verloor met 2-0 en speelde zo afgrijse lijk dat het duel royaal een plaats kon krijgen in het rijtje van 'de tien slechtste interlands ooit van Oranje'. Bondscoach Jan Zwartkruis toonde zich uitermate teleurgesteld. Hier viel niets meer te verbloemen, het was gewoon prut in het kwa draat. Oudejaarsavond vierde de Nederlandse afvaardi ging (spelers, begeleiders, officials, journalisten) ten huize van Wim Singer, een in Uruguay schat rijk geworden Nederlandse wolhandelaar. Daar lieten de Oranjeklanten in gesprekken met jour nalisten scherpe kritiek horen op de bondscoach. Ze stonden in het elftal op de verkeerde plekken en aan Zwartkruis mankeerde van alles en nog waf. De pers meldde de bevindingen aan het thuis front en toen had je de poppen in Montevideo aan het dansen. De geschrokken spelers toonden zich verbolgen. Ze hadden vólop vertrouwen in Zwartkruis, hun woorden waren totaal verdraaid en uit de context gelicht - het gebruikelijke ziekte beeld van lieden met een slecht geweten. Als straf maatregel zouden ze de pers verder boycotten. De journalisten ter plaatse hadden hier natuurlijk met hoongelach op moeten antwoorden, maar nee, de vereniging Nederlandse Sport Pers toonde zich zeer boos en diende bij de KNVB een protest in tegen de maatregel. Zo konden ze hun werk niet doen. Chef betaald voetbal Eric Vilé zei dat het om een spontane actie van de spelers ging en dat hij daar niets tegen kon doen. Hoe spontaan het wel was bleek uit de verklaring die aanvoerder Jantje Pe ters via een papiertje over de boycot bijeenhakkel- de. Het leek er veel op dat hij de woorden voor het eerst onder ogen kreeg. Wel werd duidelijk dat de boycot zich zou beperken tot één wedstrijd. De achtergrond daarvan was dat talrijke spelers goed betaalde columns hadden in dagbladen en tijd schriften en principes zijn mooi, maar ze moeten natuurlijk niet al te veel geld kosten. Een volledige boycot was het nu ook weer niet, want doelman Van Breukelen stak, met instemming van de spe lersgroep, wel een verhaaltje voor de radio af. Na een zouteloos potje tegen Italië (1-1) was Ne derland uitgeschakeld en kon het de terugtocht aanvaarden. Met in de koffer de wereldtitel voor gediplomeerde kletsmajoors. Het Nederlands elftal dat in 1981 deelnam aan h mini-WK. Archieffoto Ruud Paauw Dit is de vierenvijftigste aflevering van een serie over de g schiedenis van de sport America's Cup. Auckland. Maart 2003. T Teken lieten ze ons in het ongewisse. Doen ze r r het wel of doen ze het niet? Het was niet te harden, nu en dan. We hoopten er met ons allen het beste van. Tegen beter weten in, weten we nu. De knoop is doorgehakt, het sprookje is uit. Ze ziet er vanaf. Ze zien er vanaf- aldus de summiere woord voor woord door beider agenten met de grootste zorg samengestelde persverklaring. Ziet of zien - een t op het eind of een n - wat is het verschil? Enorm! De n in plaats van de t is van essentieel belang. Opdat we niet op de onzalige gedachte komen dat er een rimpeling is opgetreden in hun beider breekbaar geluk. Ze zien er vanaf. Ze hebben het besluit ervan af te zien in goed gezamenlijk overleg ge nomen. Het is hun beider besluit. Zij ziet er niet van af, nee, zé zien er vanaf (Ja ja en wij moeten dat ge loven?) André Agassi en Steffi Grafzuilen dit jaar niet als tenniskoppel op de tennisbaan staan. (Een spraakma kende scheiding is aanstaande, ver tel ons wat!) De onheilstijding trof de sportive- reld als een mokerslag. En niet al leen de sportiuereld Dalende beurskoersen, dreigende oorlog is de pindakaas van Albert Heijn morgen nog wel te verkrijgen? We smacht ten met ons allen zo naar een sprookje. Maar daar blijft het dus ook bij, bij een sprookje. Normaal gesproken is iets dat 'niet gebeurt' geen nieuws. Nieuws is het pas als het 'gebeurf. Maar van de week stapte deze krant van deze gewoonte af. In dit uitzonderlijke geval, terecht.Agassi maakte in Las Vegas bekend dat hij er niet in ge slaagd is zijn vrouw over te halen tot een rentree. Het is nu wel duidelijk wie daar de broek aan heeft. Ze wonen dan weliswaar gezamenlijk in een gezamenlijk voor 23 miljoen dollar aange schaft villaatje in de buurt van San Francisco, zelfs in de buurt van San Francisco dienen voor de duurste villa's eens per week 's morgens vroeg de groette en grijze bakken op ordentelijke wijze aan de vuilnisophaaldienst te worden aangebo den. Agassi! Wie stapt er 's itachts uit de bedstee als junior droomt dat hij door McEnroe jr. op matchpoint is Ik was nooit zo voor Graf. Ik vond die hele Graf altijd maar een stuk chagrijn. Alleen in 1999 in Parijs was ik voor Graf. Toen versloeg ze dat nog grotere stuk chagrijn uit Zwitserland. In die Pa- rijse lente ontlook de liefde tussen Agassi en Graf. Misschien wel op het kampioenen-bal, want ook Agassi won dat jaar (van Medvedev). In dat per spectief was Agassi's wens om met Graf in Parijs te dubbelen de uitroep van een romanticus. In januari won Agassi de Australian Open. In de euforie van dat moment verklaarde Agassi dat hij in het volgende Grand Slam-toernooi - Roland Garros dus; waar alles begon - ook in het gemengd dubbel mee zou doen. Met zijn vrouw. De Australische regisseur had de belofte van Agassi nog niet gehoord of hij richtte één van zijn 27 came ra's op mevrouw Agassi, Stefft Graf. Dat was zo'n kunst niet, want de hele partij lang waren er al drie ca mera's op Die Nase'gericht. (Au straliërs houden van 'close'.) Agassi had zijn woorden niet uitge sproken of Graf begon nóg chagrij niger dan in haar actieve jaren voor zich uit te staren. „Dat lukt hem nooit", zei ik thuis. „Ik zou het wel weten", zei mijn vriendin, „als ik zijn vrouw was". „Ach", zei ik, „die Agassi heeft mijn sympathie wel. Hij houdt een steunfonds in leven voor kans arme jongeren in Las Vegas, organiseert benefiet concerten, stond vijf jaar geleden op de wereld ranglijst op plaats 141 en zet nu nog net als ik, de vuilnisbakken buiten en het is een lekker ding", vulde mijn gelief de aan. Kijk, daar was ik zelf nou niet op gekomen. Maar toen ik voorstelde dat Agassi, nu zijn wette lijke echtgenote hem heeft afgewezen, voor het toernooi in Parijs misschien zijn ogen kan laten vallen opKoumikova, zodat ook Anna weer eens een finale (en dito televisietijd) kan halen, werd ik onmiddellijk versleten voor seksist. Frank Snoeks UIT HET OOG Marcel Vink behoorde eind jaren tachtig, begin jaren negentig van de vorige eeuw tot de abso lute B-top van het district Lei den. Hij viel op door zijn bijzon dere, nimmer gekopieerde stijl. Zijn spel oogde een beetje slun gelig, maar dat was het aller minst. Het was in ieder geval de gelijk genoeg om vele B-titels te winnen. De 37-jarige Hillegom- mer is nog steeds op de tennis baan te vinden, maar heeft de aandacht uiteraard verlegd naar zijn maatschappelijke carrière. Vink is getrouwd en heeft twee dochters. „Op mijn zeventiende kwam ik op de B-lijst. Het was een mooie tijd. Het was een vrien dengroep, die alle toernooien afliep. Toentertijd speelde je gewoon de toernooien in het district en dacht je er niet aan om het hogerop te proberen. Dat is nu wel anders. Veel jonge spelers proberen het in A. Ik heb nog wel eens aan de kwali ficaties voor een A-toemooi in Noordwijk meegedaan en ben erdoorheen gekomen, maar verder probeerde ik het niet. De mooiste herinneringen be waar ik aan mijn eerste B-titel in Lisse. De won in de finale van Frans Grimbergen uit Lisse. Hij kon op eigert bodem nooit van mij winnen. Omgekeerd won ik nooit van hem in Hillegom. De rivaliteit tussen de dorpen was toen heel groot. Er kwamen driehonderd man kijken. Dat zie je niet meer. Er zit alleen wat familie langs de kant. Ik heb tien jaar in het eerste van Hillegom gespeeld. We haalden de eerste klasse met Marco van Trigt, Petra Wessels en Cindy Berkhout. Het was een com pleet Hillegoms team en dat maakte het wel bijzonder. Dat kom je bijna nergens tegen op zo'n hoog niveau. Ik speel nog steeds in het eerste herenteam in de tweede klasse. Dat is nog best pittig. Vooral als ik tegen jonge jongens kom te staan. Ik kan veel op routine, maar moet wel wat aan condi tietraining doen om het alle maal bij te benen. We hebben in Nieuw-Vennep gewoond en een tijdje in Rijns burg. Het viel niet mee om in Hillegom een huis te krijgen, maar ik ben weer teruggekeerd. Ik ben ooit in Katwijk begonnen als werkvoorbereider in de bouw. Tien jaar geleden ben ik bij mijn vader begonnen en pas geleden heb ik met een com pagnon een zaak overgenomen. Aannemingsbedrijf Veenman en Vink heeft vijftig man in dienst. Ik doe het bouwgedeel- te. We werken veel voor bollen- bedrijven, maar we doen ook luxe woningbouw. Het is niet makkelijk in de aannemerij, on dernemen is ook topsport. Als je wilt weten wat we allemaal doen, kun je dat vinden op ww- w.v-en-v.nl." UIT GESPROKI Eredivisie-gre rechter Jaap P Johan: „Een voetbalw strijd is het feesm van de scheidsi en het is onze taak ertoe b dragen dat hij dit zo optil mogelijk kan vieren. Wetenschapper Harm K» pers, betrokken bij het V Anti Doping Agentschap, Volkskrant: „Een voetballer die moedi iemand onderuit schopt kopstoot geeft, wordt voor paar wedstrijden geschors staat in geen verhouding 1 twee jaar straf die een atle krijgt wanneer er bij hem paar nanogrammen nam te veel in zijn urine worde vonden. PSVer Mateja Kezman ii Sportweek: „Je moet correct zijn, je wi goed doen en dan komt hi luk je toe. Geluk komt noi maar." Schaatser Bart Veldkamj in Sport International: „Wiezijn mensen om tege te zeggen dat ik moet stop Zeg ik tegen mijn buurmc hij z'n zaak moet dichtgoc omdat hij een jaar minde zet heeft gedraaid?" I Oud-international Gerali 1 nenburg, tegenwoordig j I1 trainer bij PSV, over zijns jeugd, in Johan: „Ik had liever een bal dar\ meisjes. Opnieuw Vanenburg, ni zijn Ajax-periode met Jol Cruijff als trainer: „Ik vind dat een trainer al moet doen om het maxii een speler te halen. Cnrijjj daarin tekort geschoten. A I moest ik in de krant lezenff niet goed aan me was." Huub Rothengatter, m; van Formule 1-coureur Verstappen, in De Tel» „Ik noem mezelf niet ast maar antisociaal. Ik ga m\ gen wegen val anderen n tig. Leven en laten leven der veel geluk. De assistent-trainer van se, Theo Bos, in Voetbal national: Waarom kunnen sommi jongens pas alles geven ai bijna begraven zijn?" De Amerikaanse schaats^ rek Parra over zijn ontm met president George Bi Sport International: „Aardige man, de presidei wilde alles van me weten, tweede keer dat ik hem or re moette, wist hij nog de na van mijn vrouw en dochti 'e De derde keer ging het vai Derek, hi George'. AZ-trainer Co Adriaanse Sportweek: Elke wedstrijd die een vo Ier speelt, is een sollicitatit de volgende wedstrijd ofe volgend contract. Voormalig wielrenner LeP Vliet in TV Weekeinde: „Sinds ik heb gezien hoe kelijk sommigen in de nu jj schappij hun geld verdien ben ik nog meer respect gi krijgen voor jongens die d alleen al uitrijden.08 FC Eindhoven-speler Isn 31 Ayaz, die ten onrechte inlr gevangenis zat als verdai f van moord, in Voetbal I national: „Ik geniet van elke dag, ht maakt me niet meer uit ale tien graden vriest. In de gt genis zag ik de zon ook nu rn één oftivee uurtjes per da\ niet meer. Ajacied Mido, inmiddels nitief verbannen naar he tweede team, in Nieuwe „Je hebt ook mensen die c$[ een geregeld leven, met eein paalde constante, zullen l 1 Bij mij is er voor iedere pi e dal. Ik denk dat ik dat altf0 hebben. otl101 I' De Argentijnse Cecilia R( ni, beste hockeyster van en speelster van HC Rol dam, in Trouw: „De World Cup voetbal w us een fiasco, de frustratie m e verlies tegen Engeland zat Je kon het voelen op straa was een alom gedeelde af e'j Het basketbalteam deed h n® daarna goed op het WK, ïir5 won niet. Op Wimbledon de David Nalbandian deJ maar hij verloor. Wij war enige team dat in 2002 no, a(1 wereldtitel kon winnen. £»er( lukte. Als ik op straat loop, houden tnensen me aan: 'Dank je voor het ge luk dat je ons gege ven hebt'. V dc ■H. A M leu t

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22