Vogelpest: kippen massaal geruimd Insprekers honen procedure voor vierbaans Nil Leidsch Dagblad MMENTAAR 7 fin' Vlees mogelijk schaars; eieren genoeg te koop Bob de Bouwer grote inspirator carnaval 2003 Agent en lid Rode Brigades gedood bij schietpartij in Italiaanse trein Topman al-Qaeda gepakt - Eerste plaat van Idols ligt na finale snel in de winkel - Ahold in vizier bij concurrentie KPN-koers stijgt na recordverlies Leidsch Dagblad NR. 43170 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 3 MAART 2003 ittenliefhebbers en op iderscheiding talitie botst rer Valkenburg 1 Nii-West in Hooijdonk gt fans >t zwijgen op ■re Booth Luce zou maar heel weinig tiek in de wereld zijn vrouwen niet timenteel deden di AEL erbod op prostitutie en 10I de mogelijkheid eindexa- e doen in de Turkse en che taal, ontmanteling van Dnistische entiteit Israël'. «n radicaal conceptpro- Ha heeft de Nederlandse i de Arabisch-Europese Li- je(L) zich dit weekeinde ge teerd als platform voor <eieden allochtonen. Hoe *den de opvattingen van 3e(L ook zijn, de oprichting beweging is wel op te vat- i het allochtone antwoord 'eriliscussies die Pim Fortuyn aar opende. F wierp zich vorig jaar op vertolker van de onvrede de 'blanke Nederlander* iet doorgeschoten vreem- enbeleid, de gedoogcul- le illusie van de multicul- samenleving. Fortuyn was ak-ste politicus die openlijk lam als een 'achterlijke ienst' afschilderde, de he- jalde over het gebrek aan ïtie van buitenlanders in derlandse samenleving en etnische criminaliteit, en herstel voor de vaderland- men en waarden bepleitte, t voetspoor van Fortuyn ji de heersende politieke n hun vreemdelingenbe- rastisch verscherpt. Maar de samenleving verander- wat- allochtonen worden aangesproken op hun ge- hetgeen goed is - maar n ook sneller allemaal als emkind en onderklasse in kgezet rscherping van de etnische tellingen kon niet zonder Drd uit allochtone hoek A De Belgische Libanees ■ahjah, die in eigen land al Biaakte, wil het AEL-recept ons land toepassen en in tan de gemeenteraadsver- j ygen meedoen. Vooral on- oogopgeleide allochtonen de AEL opmerkelijk veel «g- derlandse politiek en sa ting doen er goed aan !n beheerst te reageren op it van de AEL. Een deel programma van de AEL luit verwerpelijk en ver alleen maar tegenstellin- bij een terugkeer van loezelende politiek cor- denken heeft niemand an maar een ideologische oorlog! Ie Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGE N OM 023-5150100 den haag-barneveld/gpd - Op last van het ministerie van land bouw is vandaag begonnen met het ruimen van dertien pluimvee- bedrijven waar zo goed als zeker de klassieke vogelpest is uitge broken. Dit heeft landbouwmi nister Veerman besloten na cri sisberaad op zijn departement. De dieren worden gedood door middel van vergassing. Nadat de besmette bedrijven in Bameveld, Scherpenzeel, Rens- woude en Laren (Gelderland) zijn geruimd, zal hetzelfde ge beuren met alle pluimveebedrij- ven die in een straal van één ki lometer rond de besmettings haarden liggen. Als de pluim veeslachterijen lang dichtblij- ven, kan het kippenvlees aan het einde van de week schaars wor den, verwacht het Centraal Bu reau Levensmiddelen (CBL). „Het wordt dan wat lastiger, al zal er nog wel kip te koop zijn", aldus een woordvoerster. Vol gens het CBL blijven er wel vol doende eieren te koop. Na het overleg met de betrokken instanties besloot Veerman niet te wachten totdat officieel is vastgesteld dat het inderdaad om klassieke vogelpest gaat. „De symptomen zijn duidelijk. Lan ger wachten met het nemen van maatregelen zou onverant woord zijn. De ziekte verspreidt zich razendsnel." Voor heel Nederland blijft een vervoersverbod van kracht van pluimvee, mest en broedeieren. Alleen consumptie-eieren mo gen worden vervoerd. Binnen een straal van tien kilometer rond de besmette bedrijven in het Vallei-gebied gelden strenge maatregelen, zoals een beperkt bezoekverbod. .Alles wijst erop dat het virus zich verspreidt via contacten met mensen of die ren", aldus Veerman. PvdA en WD vinden dat de maatregelen die Veerman heeft genomen, best wat eerder en strenger hadden gemogen. De PvdA had liever gezien dat een dag eerder was begonnen met het ruimen en de WD meent dat uitbreiding van de cirkel waarbinnen preventief wordt geruimd, moet worden uitge breid tot 3 kilometer. Ook de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) vindt dat noodzakelijk. Het is nog niet duidelijk waar het vogelpestvirus vandaan komt. Het vermoeden bestaat dat het is verspreid via trekvo gels, maar daarvoor is volgens de bewindsman meer onder zoek nodig. Veerman vindt het triest dat na mond- en klauw zeer, varkenspest en BSE de vee houderij nu opnieuw zwaar wordt getroffen. De eerste zieke kippen dienden zich ruim een week geleden in Renswoude aan. De dieren vie len in groepjes dood neer in de stallen. De getroffen bedrijven hadden geen weet van eikaars situatie. Ieder voor zich schakel de de RW in. Pagina Binnenland: Meer nieuws over vogelpest Medewerkers van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees maakten zich vanochtend op voor de ruiming van kippen op een pluim veehouderij In laren (Achterhoek). Foto: ANP/Vincent Jannink noordwijkerhout - Bob de Bouwer, de kinderheld van dit seizoen, domineerde zaterdag de carnavalsoptocht in Noord- wijkerhout. Alleen dan niet als de nijvere televisieklusser die 'alles kan maken', maar vooral als bouwfraudeur, die in de startblokken staat om Noord- wijkerhout onder handen te nemen. Om het Masterplan uit te voeren, Mossenest te bou wen en met een knipoog ver wijzend naar het in aanbouw zijnde Boechorst, de nieuw bouwwijk van Noordwijk. De veertigste carnavalsoptocht in Noordwijkerhout trok zater dag duizenden toeschouwers die rijen dik langs de route stonden. Meedeinend met de muziek en elkaar wijzend op de grappen op de wagens en van de verkle de feestvierders. Onder het via duct bij de Havenstraat pos teerde een flinke groep jonge ren met blikken bier om de feestvreugde te verhogen. En ondanks dat de politie de plas tic zakken drank in beslag nam, ging het feest door. Zodra de agenten uit het oog waren, werd een nieuwe voorraad in rome/ap - Bij een schietpartij in een trein van de Italiaanse hoofdstad Rome naar Florence zijn gis teren een politieman en een vermoedelijk lid van de Rode Brigades om het leven gekomen. Een tweede, eveneens vermoedelijk lid van de terreur organisatie werd aangehouden. Het gaat om Nadia Desdemona Lioce (43) die net als de gisteren doodgeschoten Mario Galesi (38) werd gezocht in verband met de in 1999 in Rome gepleegde moord op regeringsadviseur Massimo D'Antona. Lioce weigerde na haar aanhouding vragen van de politie te beantwoorden en ver klaarde alleen dat zij zichzelf beschouwt als een politieke gevangene. De schietpartij voltrok zich toen politieagenten in de trein de identiteit van de twee wilden controle ren. Een ooggetuige verklaarde dat hij in de bijna lege trein zat, toen er opeens kabaal klonk uit een coupé. Een man hield een pistool tegen het hoofd van een politieman en haalde de trekker over. Vervolgens schoot hij ook een andere politieagent neer, die in een long geraakt werd. Een derde poli tieman schakelde de schutter, Mario Galesi, uit met een schot in zijn buik. Galesi overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen, aldus de Italiaanse autoriteiten. Volgens de publieke omroep RAI bereidden de twee mogelijk een nieuwe aanslag voor. Als een bontgekleurd lint trok de carnavalsstoet zaterdag door Noordwijkerhout. Foto: Dick Hogewoning een supermarktkar voorgere den. Het plezier van de carna vallisten - maar ook dat van de toeschouwers - werd er niet door verstoord. De toeschouwers hadden meer aandacht voor de grappen over de lokale gang van zaken. Zoals de toespelingen op wethouder Knapp met 'Knap'werk, de groep bejaarden uit Munneke- wey die de weg een beetje kwijt was en de massaal aanwezige Noordwijkerhoutse hennepte- lers. Ook verwijzingen naar de grote tekorten bij De Schelft, de kinderopvang en de casi noplannen waren tijdens de optocht terug te vinden. Landelijke zaken ontbraken evenmin. De clowns Bassie en Adriaan die stoppen met hun shows, maar ook de vele 'clowns' die in de Tweede Ka mer dreigen te komen. En de eenzame camavallist met een piepklein karretje met onder meer lege melkpakken, getooid met een bordje 'aandeeltje Ahold'. Jim (links) en Jamai als vrienden naar de finale van Idols Foto: WFA/Bert Westendorp hilversum/gpd - De winnaar van Idols, Jim of Jamai, ligt don derdag na de finale met een sin gle in de winkel. Het wordt een nieuw nummer dat ze in de fi nale voor de eerste keer zingen. Dat bleek zaterdag tijdens de laatste voorronde van Idols. Komende zaterdag zingen Jim en Jamai drie liedjes: een ver plicht nummer, een lied dat ze eerder al lieten horen en hun mogelijke nieuwe single. Vol gens jurylid en tevens hun ma nager Edwin Jansen hebben heel veel tekstschrijvers zich bij de platenmaatschappij BMG ge meld met nummers voor de Idols-kandidaten. „Daar hebben we een paar nummers van uit gekozen. De kwaliteit is erg hoog." Ook Dewi en Hind heb ben een nummer mogen uitkie zen, omdat destijds nog niet duidelijk was wie de finale zou halen. De artiesten doen vaag over de aard van de nummers. Volgens Jamai gaat hij 'swingen' en voor Jim is een popnummer uitgekozen. Jansen verwacht dat de eerste drie tot vier kandidaten van Idols snel een platencontract bij BMG krijgen. „Maar zeker weten doe ik dat nog niet. Een defini tief besluit valt na de finale." Gesprek van de Dag: Jim en Jamai als vrienden naar finale door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse regering heeft opgetogen gerea geerd op de arrestatie van Kha- lid Sjeik Mohammed, die wordt gezien als het brein achter de aanslagen op 11 september 2001. De 37-jarige al-Qaeda top man is zaterdag door Pakistaan se veiligheidsagenten opgepakt. Hij wordt op een geheime loka- tie ondervraagd. De Amerikaanse president Bush reageerde met 'dit is fantas tisch', toen hij het nieuws over de arrestatie hoorde van zijn veiligheidsadviseur Condoleezza Rice. Mohammed is de nummer drie in de top van al-Qaeda, na Osa ma bin Laden en diens rechter hand Ayman al-Zawahri. Mohammed is in Koeweit gebo ren, studeerde in de jaren tach tig in de VS en vertrok daarna naar Pakistan. Hij stond op de FBI-lijst van 22 meest gezochte misdadigers. De VS hadden een beloning van 25 miljoen dollar uitgeloofd voor zijn gevangen neming. De topman van al-Qae da zou niet alleen betrokken zijn geweest bij de voorbereidingen voor 11 september, maar ook bij de bomaanslag op Amerikaanse ambassades in 1998 (in Kenya en Tanzania) en de aanval op het oorlogsschip USS Cole in 2000. Hij is een oom van de man die gevangen zit voor de aanslag op het WTC in New Khalid Sjeik Mohammed Foto: AP York in 1993. Mohammed was volgens de Amerikanen een be langrijke 'plannenmaker', die ook na 11 september niet heeft stilgezeten. Gehoopt wordt dat ondervragingen licht zullen werpen op de verblijfplaats en activiteiten van Osama bin La den, de leider van al-Qaeda en het 'meesterbrein' achter de aanslagen van de terreurorgani satie. londen - Er zijn kapers op de kust voor het in problemen ver kerende Ahold. Concurrenten als het Amerikaanse Wal-Mart, het Franse Carrefour en het Britse Tesco kijken begerig naar lucratieve onderdelen van de supermarktconcern. Volgens de Britse krant Independent zijn die van Tesco het meest con creet. Vijf hooggeplaatste ma nagers bekijken nu een eventu ele overname. En topman Leahy hakt nog deze week de knoop door. Beide bedrijven hebben bijna geen overlappen de activiteiten. Pagina Economie den haag - KPN presenteerde vanochtend het grootste verlies uit de geschiedenis van het te- lecomconcem: 9,54 miljard eu ro. Maar de operationele winst steeg vorig jaar met 22 procent tot 4,38 miljard euro. Topman Scheepbouwer meldde boven dien dat de financiële doelstel lingen zijn gehaald. Beleggers reageerden positief, de koers van het aandeel op de Amster damse effectenbeurs steeg. Pagina Economie 'Wie is er nu gek, jullie of ik?' door Marieta Kroft RiJNwouDE - De procedure die het mi nisterie van verkeer en waterstaat voert om alle rijbanen op rijksweg 11 tussen Alphen en Zoeterwoude te legaliseren, is 'belachelijk', 'geldverspilling' en 'rijp voor Bananasplit'. Dat blijkt uit de mees te van de in totaal twaalf officieel bin nengekomen reacties op de zogenoem de Startnotitie Nil. „Wie is er nu gek, jullie of ik?", vraagt een Alphense inspreker zich af. „Het is mij niet mogelijk om deze geldverslin dende gekte serieus te nemen." Ook een Ter Aarder roept op om te stoppen met 'deze belachelijke geldverspilling'. „Het is toch te gek voor woorden dat er een inspraakprocedure begint voor iets dat er al drie jaar ligt." Een man uit Bode graven vindt het 'bedroevend dat door de blijkbare onoplettendheid van enige ambtenaren er nu een situatie is ont staan die rijp is voor Banana Split." En een anonieme inspreker stelt dat de overheid door deze procedure 'inspraak te schande en insprekers belachelijk' maakt De insprekers reageren met zo veel spot omdat de vier banen er al drie jaar liggen en het ondenkbaar is dat een bezwaar tegen legalisering zal leiden tot de verwijdering van de twee 'illegale' rij stroken. Destijds was het de bedoeling dat de Nil een tweebaansweg zou wor den. Hiervoor doorliep Rijkswaterstaat de procedures. Tegelijkertijd besloot de rijksdienst alvast twee extra banen aan te leggen. Als de weg aan verbreding toe was, lagen die banen er alvast maar. Dat was wel zo goedkoop. Vlak na de inge bruikname eind 1999 werden de twee il legale banen afgezet met pylonen. Dat leidde tot veel kritiek en spot van wegge bruikers. Nadat toenmalig minister Ne telenbos van verkeer een keer over de weg reed, gaf ze onmiddellijk opdracht de pylonen te verwijderen. Dat nam niet weg dat de helft van de NI 1 nog altijd moest worden gelegaliseerd. Die proce dure, inclusief de wettelijk voorgeschre ven inspraak, is nu aan de gang. Tussen de twaalf reacties zitten twee se rieuze. De gemeente Rijnwoude laat Rijkswaterstaat weten dat ze niet voor de kosten opdraait als er mensen zijn die schadevergoeding eisen omdat de weg vierbaans is geworden. De Onderne mersvereniging Rijnwoude roept Rijks waterstaat op er geen tweebaansweg meer van te maken. „Met het afknijpen van de NI 1 zou het verkeer vooral in westelijke richting zich zwaar gehinderd voelen." Rijkswaterstaat bereidt momen teel een commentaar op alle reacties voor. De rijksdienst stelt een 'nota van commentaar' op die weer voor iedereen ter inzage ligt. Eind dit jaar of begin vol gend jaar is het opnieuw mogelijk be zwaar te maken tegen de legalisering van de vierbaansweg. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat £0 Postcode Plaats w Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 >e\* Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 8 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1