Max van Heeswijk beste van de rest SPORT 2 India wint cricketoorlog tegen Pakistan Van Velde grijpt met succes terug op oud schaatsmateriaal Nederlands succes in America's Cup Quick Step leidt dans in wielerklassieker Omloop Het Volk Heideman wint in Kuop op twee paar schaatsen Kogelstoter Smith naar WK cioia tauro/londen- Rutger Smith heeft in het Italiaanse Gioia Tauro de kogelstootwed strijd van de jaarlijkse Europe an Winter Throwing Challenge gewonnen. De 21-jarige Gro ninger kwam tot een afstand van 20,52 meter. Hoewel de wedstrijd in de buitenlucht plaatshad, kwalificeert Smith zich met zijn prestatie voor de WK indoor in Birmingham (14- 16 maart). Lieja Tunks-Koeman stootte twee weken na de Ne derlandse kampioenschappen in Gent opnieuw verder dan li miet voor deelname aan de WK indoor. Zij kwam in het Cana dese Londen tot een afstand van 18,60 meter. Titel korte cross voor Liefers harderwijk- Gert-Jan Liefers heeft gisteren in de bossen bij Harderwijk de nationale titel veldlopen op de korte cross ver overd. Hij bleef over 4000 meter Marko Koers ruim voor. De der de plaats was voor Robert De- tert Oude Weme. Kamiel Maase tekende voor de lange cross. De Noor Jim Svenoy finishte als tweede, maar deed buiten me dedinging mee. Van de Neder landers grepen Sander Schut- gens en Stan Rijken het zilver en brons. Bij de viouwen ver overde Anjolie Wisse de natio nale titel op de korte cross. Ir ma Heeren won voor de vierde keer de lange cross. Eerste titel voor Muller Groningen- Melissa Muller heeft gisteren voor het eerst in haar carrière de Nederlandse tafeltennistitel veroverd. De speelster van TTV Fürst Kan- toors was in de finale veel te sterk voor Diana Bakker-Stui ver: 4-0. Danny Heister heeft gisteren voor de negende keer de Nederlandse tafeltennistitel opgeëist. De 31-jarige interna tional was in de finale iets te sterk voor zijn trainingspartner Trinko Keen: 4-3. Thorpe denkt aan zeven keer goud Canberra- Ian Thorpe denkt er over in juli bij de wereldkampi oenschappen zwemmen in Bar celona aan zeven afstanden mee te doen. De 20-jarige Au straliër wil inschrijven op de 100, 200 en 400 meter vrije slag, de 200 meter wisselslag en drie estafettenummers (4x100 vrij, 4x200 vrij en 4x100 wissel). Thorpe won bij de vorige WK in Japan zes wereldtitels. Hij ver overde tijdens de Olympische Spelen in 2000 in eigen land drie keer goud. In zijn loopbaan verbeterde hij achttien keer een wereldrecord. Frigo wint Ronde van Valencia Valencia- De Italiaanse wiel renner Dario Frigo, rijdend voor Fassa Bortolo, heeft de 61ste Ronde van Valencia ge wonnen. In de vijfde etappe over 165,5 kilometer in en rond Valencia kwam zijn leidende positie zaterdag niet meer in gevaar. Zijn ploeggenoot Ales- sandro Petacchi pakte de laat ste dagprijs. Petacchi was na ruim vier uur koers de beste in de eindsprint. Mario Cipollini stapte al in het begin van de etappe af. Ook Michael Boo- gerd, in de eindrangschikking Üe beste Nederlander (negende op 0.51 van Frigo), en Bram Tankink reden in de voorhoede. Kritiek rechter op Arrows-teambaas Londen- Teambaas Tom Walk- inshaw heeft van het hoogge rechtshof in Londen zware kri tiek gekregen op de manier waarop hij het formule-1-team Arrows heeft geleid. Rechter Justice Pumfrey oordeelde dat de Schot veel te veel risico's heeft genomen. Pumfrey be handelt verschillende claims van schuldeisers die nog mil joenen tegoed hebben van de failliete renstal. Een van de ei sers is Jos Verstappen, die begin vorig jaar ondanks een gete kend contract ontslagen werd. Zijn manager Huub Rothengat- ter heeft gezegd Walkinshaw 'tot in het bejaardentehuis te achtervolgen.' Grieken vrezen voor blamage Athene- De Griekse bevolking vreest dat de organisatie van de Olympische Spelen in Athene volgend jaar op een blamage uitloopt. Dat blijkt uit een en quête van een Grieks onder zoeksbureau die in de kwali teitskrant Eleftherotypia is ge publiceerd. 72 Procent van de bndervraagden gelooft dat het buitenland een matig tot zeer Slecht beeld heeft van de Grie ken. Ze hopen dat de stadions Voor de Spelen op tijd af zijn bm het imago van Griekenland niet te laten verslechteren. maandag 3 maart 2003 door Edward Swier lokeren - Ploegmaat Vjatsleslav Ekimov wist hem te vertellen wat hij, Max van Heeswijk, zondag voor zijn dertigste verjaardag zou krijgen. „Een derde long." De er varen Rus van US Postal bedoelde te zeggen dat kracht en inhoud alleen maar toenemen met het klimmen der jaren. Maar zelfs dan, of met een extra paar be nen, had Van Heeswijk het zater dag in de Omloop Het Volk niet gered. Tegen de overmacht van de Quick Stepploeg was in de openingsklassieker van het wie- Ierseizoen niemand opgewassen. Van Heeswijk, die met de twee de plaats achter Johan Museeuw eindelijk weer eens zijn neus aan het venster drukte, mocht zich na afloop troosten met de gedachte dat hij 'de beste van de rest' was geweest. Aan de meet kwamen de tranen. Niet van te leurstelling, want die kende Van Heeswijk niet. „Ik voelde mijn benen vandaag niet, was zo sterk, maar ik denk dat ik er met deze tweede plek toch alles heb uitgehaald." Het was een ontla ding. „Ik wilde zo graag terugko men op mijn oude niveau, laten zien dat ik dingen kan die ik de afgelopen twee jaar niet heb kunnen laten zien." Hij dankte Johan Bruyneel, ploegleider van US Posted, die hem deze winter - tegen een re latief laag salaris, dat wel - de kans gunde. „De motivatie is groot. De ploeg heeft vertrou wen in me. Als dat er is, ga ik er zelf ook voor. Ik heb dat nodig. Bij andere ploegleiders had ik wel eens het idee dat ze juist de energie van me wegslurpten." De afgelopen seizoenen pas seerden nog eens de revue. Zijn debuutjaren van 1994 tot en met 1996, bij Motorola, waren prima geweest. En ook bij Mapei (1999-2000) had Van Heeswijk zich op zijn gemak gevoeld. Maar het kon ook anders. Door een gebrek aan vertrouwen liep het mis bij de Rabobank-ploeg. En ook bij de Domo-ploeg van manager Patrick Lefevere - bij Mapei nog zijn favoriete ploeg leider - boterde het de afgelopen twee seizoenen niet. Zelf zegt Van Heeswijk zich niets te kunnen verwijten. Valpartijen, een achillespeesblessure, tel kens was er tegenslag. Het grote Limburgse talent, woonachtig in het Belgische Weelde, wijt de mindere resultaten van de afge lopen twee jaar aan een grote dosis pech. Anderen noemen hem gemakzuchtig, te flegma tiek. Niet hard en streng genoeg voor zichzelf. Lefevere, bijvoorbeeld, had het helemaal gehad met zijn vroege re troetelkind. Diens roep om aandacht, steun en vertrouwen ergerde de managen „Ik heb hem zelfs een keer van onder m'n bureau moeten rapen. Zo depressief als Max was." Lefeve re werd deze week geconfron teerd met de beschuldiging van Van Heeswijk dat hij hem in 2001 drie maanden salaris had onthouden. De Belg, nu ploeg baas bij Quick Step, geïrriteerd: „Max heeft bij Domo twee jaar betaald verlof gehad." Dat Van Heeswijk er in de Om loop Het Volk weer stond, vindt Lefevere niet onlogisch. „Dat hij nu presteert komt omdat hij eens een winter niet op z'n luie kont heeft gezeten. Veel sporters zijn bang om in de spiegel te kij ken. Zoeken eerst de fout bij een ander, dan pas bij zichzelf. Maar Max is zichzelf tegengekomen. Zijn salaris is als de beurs van dit moment, flink omlaag ge gaan. Hij zal zijn aandelen weer wat willen oppoetsen." Van Heeswijk erkende revan- chegevoelens gehad te hebben, had genoten aan de zijde van Museeuw. „De afgelopen jaren reed ik voor hem, nu was ik min of meer de dwingende partij." Verder dan deze positie zou Max van Heeswijk niet komen. In het kielzog van de latere winnaar Johan Museeuw volgt Van Heeswijk nog, maar later moest hij definitief lossen. Foto: Reuters/Yves Herman Veel in te brengen had Van Heeswijk echter niet. In de aanloop naar de Molen berg vormde zich onder impuls van Tom Boonen een vlucht- groep. Van Heeswijk wist, met een imponerende pedaalslag, op de Molenberg als enige de oversteek te maken, maar achtte zich niettemin vrijwel kansloos. De eenlingen Fifippo Pozzato (Fassa Bortolo), Peter Farazijn (Cofidis) en Van Heeswijk dien den de degens te kruisen met liefst vier Quick Stepcoureurs: Johan Museeuw, Paolo Bettini, Tom Boonen en Frank Vanden - broucke. Op één van de laatste kasseienstroken in Overmere, op 19 kilometer van Lokeren, sprong Bettini weg, slechts Van Heeswijk en Museeuw pareer den. De nieuwbakken ploeg maats wisten nadien wel hoe ze 'Mad Max' gek moesten krijgen. Om beurten deelden ze spel denprikken uit, een tweede vluchtpoging van Museeuw was meer dan dat. Solo bereikte de 'Leeuw van Vlaanderen' de aan komst. Museeuw (37): „Ik ben op een leeftijd gekomen dat ik Mr. Armstrong ziet het beter lokeren - Telefoon. Er wat nog zestig kilometer te gaa in de Omloop Het Volk toe het mobieltje van Dirk de Mol, assistent ploegleider I US Postal, rinkelde. „Mr. Armstrong himself. Vanuij Spanje." De Mol: „Lance zat tv te ki ken en vroeg zich af waara Max mee op kop aan het ri den was. Er zaten immers vier mannen van Quick St< in de kopgroep." Aanvank lijk werd ae vraag niet begi pen. De Mol weer: „Via de tourradio was helemaal nc niet doorgegeven dat Van Heeswijk al vooraan zat, was ervan overtuigd dat nog bij de achtervolgers, Van Petegem enzo, zat." J Mr. Armstrong wist dus bij tweeduizend kilometer zui delijker beter hoe het er vd stond dan de ploegleiding, „Maar", aldus De Mol, „ik heb Lance er wel van wetö te overtuigen dat Max bed gewoon op kop mee kon ij den. Anders jaag je die ma nen van Quick Step tegen in het harnas, gaan ze - zo wij in België zeggen - met voeten spelen. Dan word j misschien niet eens tweed maar zevende. Lance kon ook wel begrijpen uiteindi lijk." niet meer meerijd om corn tie op te doen. Start ik, dan ik om te winnen. Dat je o{ dag als deze, op ieder moi bij iedere kassei of klim, de te beslissing neemt, maakt i dan ook kan winnen." Nuyt valt in Inzeil uit met hartritmestoornissen door Peter van der Hulst inzell - Het lichaam van Gerard van Velde wilde wel, zijn materiaal niet. De olympisch kampioen op de 1000 meter zocht met behulp van nieuwe buizen ruim twee maanden naar de ideale afstelling van zijn schaatsen. Het staal was onwillig, verboog telkens, totdat Van Velde er zelf genoeg van kreeg. Met een sierlijke boog smeet hij het spul in de prullenbak. De sprinter greep tijdens de wereldbekerwedstrijd van Inzell terug op de buizen die hem in Salt Lake City het grootste succes uit zijn carrière bezorgden. En niet tevergeefs. Hij boekte zater dag op de kilometer zijn eerste seizoenszege en pakte gisteren zilver op de 500 meter. De olympische ijzers mogen dan bijna versleten zijn, af gedankt zijn ze nog lang niet. „Ik had ze al ingelijst", zei Van Velde lachend. Op zijn oude wondersloffen reed hij in Inzell een toernooi dat de vergelijking met de Winter spelen kon doorstaan. En dat is belangrijk want over anderhalve week staan de afsluitende WK afstanden op het programma. Van Velde behaalde tijdens dat toernooi nooit het podium. Een medaille lijkt nu dichter bij dan ooit. En dat geldt niet alleen voor de schaatser uit Heerde. Ook Jan Bos is na zijn nationale sprinttitel en zijn tweede plek op de 1000 meter terug aan het front. „En dat terwijl ik me niet echt super voel. Ik zit pas op 80 procent, maar ik verbaas me hoe ik de rondjes rijd. Dit ijs ligt me wel." Alleen Erben Wennemars reed na zijn zeges in Nagano, Harbin en Salt Lake City, zijn slechtste race van het seizoen. Hij werd zesde, maar blijft als leider van het wereldbeker klassement de grote kanshebber op de wereldtitel. Gisteren eindigde Wennemars zesde op de 500 meter, die evenals zaterdag door Wotherspoon werd gewon nen. Van Velde bevestigde zijn groeiende vorm met een tweede plaats in 35,55. Coach Geert Kuiper: „Normaal gesproken wordt Van Velde in het seizoen alleen maar beter. Hij had een dipje door die buizen en het feit dat hij niet fit terugkwam van het WK sprint in Calgary, maar hier is hij weer vijf stappen vooruit gegaan." En dat is altijd lekker met de WK afstanden in het vooruit zicht. De teleurstellingen stapelen zich intussen op voor An drea Nuyt. De schaatsster kreeg zaterdag tijdens de we reldbekerwedstrijd last van hartritmestoornissen. Het sloeg in haar rit op de 1000 meter op hol. Nuyt liet uit voorzorg de tweede wedstrijddag aan zich voorbij gaan. Nuyt laat morgen in een ziekenhuis van Heerenveen een hartfilm maken. De problemen zijn waarschijnlijk het gevolg van de griepaanval die de TVM-rijdster een week eerder tot opgave dwong tijdens de NK sprint Coach Kuiper maakte zich echter niet al te ongerust over de fysieke gesteldheid van zijn pupil. De sprintster die al maanden uit vorm is, moet komend weekeinde in Heerenveen haar deelname aan de WK afstanden veilig stellen. Of zij in Berlijn op beide sprintafstanden uit komt, is nog maar de vraag. Volkssport nummer één doet de emoties hoog oplopen Door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Hossende meutes, knallend vuurwerk, een dode en een lange neus richting aartsri vaal Pakistan. India vierde dit weekeinde massaal feest nadat het nationale cricketteam in een bloedstollende wedstrijd tijdens het WK in Zuid-Afrika had ge wonnen van aartsrivaal Pakistan. Een cricketwedstrijd tussen In dia en Pakistan, de landen waar de meeste cricketfans ter wereld wonen, is onder normale om standigheden al een hele bele venis. Maar wanneer het gaat Dode bij WK cricket ahmedabad/bulawayo - Een jeugdige cricketfan is om het leven gekomen tijdens festivi teiten in Ahmedabad na de triomf van India op Pakistan tijdens het WK. Ahmedabad ligt in de Indiase deelstaat Gujarat dat grenst aan Pakis tan. Het feest escaleerde naar een gewelddadige confronta tie tussen hindoes en mos lims. De politie vuurde kogels af en trof de jongen dodelijk. Zes anderen raakten gewond. Bovendien vielen in het land van de winnaar door het hele land verspreid tientallen ge wonden tijdens 'cricketveld slagen.' Winkels werden ge plunderd, de politie moest traangas inzetten. om een cruciale wedstrijd die bepaalt welk land door mag naar de volgende ronde van het wereldkampioenschap, kun je er vergif op innemen dat beide teams en hun fans tot het uiter ste zullen gaan. Juist vanwege de eeuwige rivaliteit is een tref fen tussen de twee nooit saai. Vriendschappelijke duels tussen India en Pakistan bestaan niet. Op zaterdag gingen de spelers er dan ook met vereende krachten tegen aan. Een Indiase krant meldde na afloop van de wed strijd dat beide partijen zo fana tiek waren 'dat er overduidelijk een VN-vredesmissie aan te pas zou moeten komen om het niet tot bloedvergieten te laten ko men.' Gelukkig liep het niet zo'n vaart. Er vielen geen gewonden op het veld. Maar de intensiteit waarmee de twee teams speel den was overduidelijk. Het krankzinnig harde geschreeuw van de Indiase en Pakistaanse toeschouwèrs op de tribune liet er ook geen twijfel over bestaan dat het o zo beschaafde cricket in India en Pakistan volkssport nummer 1 is. Met enige regelmaat vinden er in Zuid-Azië cricketrellen plaats. Crickethooligans maken soms hele steden onveilig. Pakistan en India zijn als hond en kat - het botert gewoon niet. Tot 1947 vormden ze een land; Brits In dia. Toen kwam de onafhanke lijkheid en de bloedige opdeling. Pakistan werd een moslim repu bliek, India een land waar voor namelijk hindoes wonen. Sinds dien hebben ze al drie keer oor log gevoerd. Maar ook als ze niet vechten, dan grossieren beide landen in politieke crises. Am bassadeurs worden net zo vaak teruggeroepen of uitgewezen als dat er in andere landen school- En dan zeggen ze dat voetbal tot euforie kan leiden. Een Indiase cric ketfan in Ahmedabad viert het scalperen van aartsrivaal Pakistan alsof de wereldtitel is behaald. Foto: AP/Siddhart Darshan Kumar vakanties bestaan. De enige overeenkomst tussen Pakistan en India is dat ze kernwapens op elkaar hebben gericht en een ware passie bezitten voor cric ket. Dat laatste voerde dit weekeinde de boventoon. In de Indiase hoofdstad New Delhi, waar de tien miljoen inwoners altijd zor gen voor een krankzinnige ver keersdrukte, was het op zater dag behoorlijk uitgestorven. Ve len zaten thuis voor de tv. De ar men in dit land, die niet eens genoeg geld hebben voor een wc, laat staan een tv, verdron gen zich massaal voor winkel etalages van televisieverkopers of stonden rijen dik voor kap perszaken of tabakswinkels. Hier hangen vaak tv's aan de muur. „We moeten winnen, ze ker van Pakistan," aldus cricket fan Sharma, die verstoord op keek toen hem een vraag werd gesteld. „Laat me met nu rust, ik zit tv te kijken," vervolgde hij. Zijn reactie is exemplarisch voor de passie voor cricket die in In dia heerst. Een cricketwedstrijd kan namelijk tussen de een en vijf dagen duren. En 60 procent van de bevolking van Pakistan en India mag dan niet kunnen lezen of schrijven en nog nooit naar school zijn geweest: wat te denken van deze tussenstand: '98 voor 75 ballen/ 273 tegen 6 met nog 26 te gaan'. Voor de meesten ter wereld zal dit abra cadabra zijn, maar iedere Indiër of Pakistaan weet dan of zijn team aan de winnende of verlie zende hand is. De Indiase winst had tot gevolg dat Pakistan is uitgeschakeld op het WK. India gaat door. En en kele uren na de wedstrijd trok de strijd op het veld en op straat door naar de politiek. De Pakis taanse President Musharraf liet in een verklaring weten dat zijn land kernwapens alleen als laat ste middel zal inzetten. Indiase politici, die natuurlijk weten dat zij de ontvangers zullen zijn van een mogelijke Pakistaanse nu cleaire bom, beschuldigden Musharraf ervan moslimterro risme in de regio te steunen. Was het niet Rinus Michels die zei dat voetbal oorlog was? Het zelfde lijkt te gelden voor cric ket. door Mare Molenaars auckland/den haag - De Ame rica's Cup, de oudste sporttrofee en de meest begeerde bokaal in de nautische wereld, is in Euro pese handen gevallen. Het Zwit serse - toch knap van een berg land zonder zeekust - zeilteam Alinghi, met de Nederlander Piet van Nieuwenhuyzen aan fcoord, bracht gistermiddag titel houder Nieuw-Zeeland de be slissende slag toe. Alinghi brengt de America's Cup, 152 jaar na dat de Engelsen het kleinood verspeelden aan de Amerika nen, temg naar Europa. „Het is ongelooflijk", jubelde Van Nieu wenhuyzen in de haven van Auckland. „Dit is werkelijk fan tastisch. Het mooiste dat ik ooit heb meegemaakt." Dat wil wat zeggen, want de 31- jarige Van Nieuwenhuyzen heeft al heel wat meegemaakt in de zeilsport. Zo maakte hij ook al deel uit van het team Brunel- Synergy dat drie jaar ge de Whitbread Race om d» reld met succes voltooide. Van Nieuwenhuyzen ziet c ge in Auckland als de uil beloning voor heel hard we Meer dan twee jaar heeft zi ven volledig in het teken ge van deze race. Hij verh twee jaar geleden zelfs naa nève, omdat de regels schrijven dat de bemannii den van een team mini twee jaar ingezetene m zijn van het land waarii team is gevestigd. Alinghi speeltje van de puisant rijk dememer Ernesto Bert vaart onder Zwitserse vlag, daar. „Het regime waart we leefden, was al streng, is tijdens de finale alleen maar verscherpt. We hebbf commando's geleefd, maa is het waard geweest," Van Nieuwenhuyzen. Nooi der won een Nederland» America's Cup. Alternatieve Elfstedentocht zwaar kuopio/anp - Jan Maarten Hei deman introduceerde de afgelo pen jaren diverse nieuwigheid- jes in het marathonpeloton. De klapschaats was zijn grootste. In het Finse Kuopio liet Heideman zaterdag tijdens de alternatieve Elfstedentocht opnieuw een unieke demonstratie zien. Hij trok onderweg op het Kalla- vesimeer twee keer een botte schaats uit en sneed vervolgens op nieuw materiaal de concur rentie aan flarden. De fysiothe rapeut uit Oldebroek versloeg in de eindsprint zijn overgebleven medevluchter Bertjan van der Veen. Het tweetal had ruim twee minuten voorsprong op de nummer drie, Miel Rozen<iaal. Hoe zwaar en hoe gemeen de 200 kilometer lange tocht was, bleek aan de finish. Veertien van de veertig gestarte A-rijders kwamen geradbraakt aan. Ook de winnaar voelde zich meer dood dan levend. „Dit was ver reweg de zwaarste wedstrijd die ik ooit heb geschaatst." In het woeste poollandschap, waar de temperatuur de hele dag net onder het vriespunt bleef, moesten acht omlopen van 25 kilometer worden gere den. Een aantal schaatsers sneuvelde al in de eerste ronde door materiaalpech. „Er lagen allemaal kiezelsteentjes op het parcours. Het vuur spatte soms onder mijn ijzers vandaan." „Ik kon niet verder rijde moest in de beginfase lin mijn reserveschaats aantre Mijn ploeggenoten Ren» Henri Ruitenberg onders den me daarbij, maar dat niet. Ik raakte uit balans en vervolgens keihard de sn in. De opgelopen achter van een minuut kon ik lat» lukkig nog goedmaken", Heideman. „Door een en braam kon ik niet meer mijn rechterschaats afzette de verzorgingspost ben een krukje gaan zitten en nen een minuut had ik wee andere schoen aan mijn gestrikt." Halverwege de wedstrijd den de drie koplopers doe ven man achterhaald, vluchtgroep werd vervolger staag uitgedund. Van Meg| Heideman en Van der sloopten iedereen stelselr Het drietal kreeg een sprong van ruim twee mii en dat kon nooit meer do achterblijvers goed wordei maakt. Toen ook Van Meg het tempo niet meer kon I nen, was het duidelijk dat deman en Van der Veen o dagzege moesten strijden. In de slotronde bestookte sprinter Van der Veen zijn met demarrages. Heidema geen krimp en stuurde hi een spurt aan. -

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16