KPN kruipt langzaam uit dal ECONOMIE Schandaal Ahold wellicht nog omvangrijker Albert Heijn-klant heeft slecht gevoel De Nederlandsche Bank Transportbedrijven vrezen wildgroei met tolkastjes krijgt nog veel guldens Roep om renteverlaging luider NS-topman: Geweld in drie jaar gehalveerd Gepensioneerde krijgt grotere invloed bij ABP 3 nu ook uit tche bladen —*p - VNU, uitgever van ilaar in marktinforma- opt zijn minderheids- Independent Media De overige aandeel- Hjonder wie uitgever er, nemen het VNU- •in 35 procent voor een I ld bedrag over. Inde- Media is de grootste /an consumentenbla- island. Met de verkoop *U de gedaantewisse- MU heeft nu al zijn vantenbladen verkocht lerich voornamelijk op rij pen van marktinfor- dvakbladen. Eerder al k ederlandse publieks- nrten over naar het Finse Vm All >rde levert (^en weinig op isle vluchten van Air spiet de supersonische ere zijn evenals die van ;n rways nauwelijks ren- 2t een bezettingsgraad lenocent worden de on- t aar net gedekt. In te- nijg tot de Britten den- dsansen er echter niet tnppen met de Concor- ;nramp met de Concor- neijs in juli 2000, waar- ■efidoden vielen, is de be- i pig van reizigers voor zeen sterk gedaald. ;nhervatting in novem- mis er een aantal inci- ïrsweest door storingen ee» vlucht. maandag 3 maart 2003 iaf h,lt€ h|d amsterdam/anp - Bij De Neder- landsche Bank (DNB) komen ruim een jaar na invoering van de euro nog dagelijks ruim zes tig bezoekers bij de vestigingen in Amsterdam, Eindhoven, Hoogeveen en Wassenaar om guldens om te wisselen. Ook ko men er vijftig tot zestig brieven met guldens binnen. De bank merkt dat wachtenden soms ongeduldig worden. Maar als ze zelf aan de beurt zijn, ne men ze vaak juist alle tijd. „Dan hebben ze er hele verhalen bij", aldus een DNB-medewerker. De bank mist nog circa 10 procent van de guldenbiljetten en ruim de helft van alle Nederlandse munten. Daarbij ging het eind januari om 42,4 miljoen biljet ten die 694 miljoen euro waard zijn. De 3,6 miljard ontbrekende munten zijn 514,8 miljoen euro waard. Sinds 1 januari kunnen de guldens alleen nog bij de DNB worden ingeleverd. Meest al gaat het om kleine bedragen. „Eind vorig jaar kwam hier een dame binnen met een paar plastic zakken vol bankbiljetten. Ze had ergens voor gespaard. Bij het tellen bleek het om 125.000 euro te gaan", aldus een bank medewerker. „Ze stond erop om dit eurobedrag handje contantje te krijgen." Maar DNB stort de bedragen alleen nog op een bankrekening. De meeste men sen hebben thuis bij het oprui men nog wat gevonden. Ande ren waren een verzameling be gonnen, maar merken dat ze er toch niets mee doen. Ook ko men er veel buitenlanders die van een vorige vakantie nog wat guldens over hadden. De bank krijgt overigens ook verscheurde en verkoolde bankbiljetten en exemplaren die in de wasmachi ne of magnetron zijn beland. Als meer dan de helft nog over is, krijgt de brenger de hele waarde vergoed. door Gert Onnink Rotterdam - Vervoerders zien niks in plannen om tolkastjes te verplichten in alle vrachtwagens die Duitsland aan doen. Ze zouden nodig zijn voor de kilo meterheffing. „Straks zitten we voorin met vijf kastjes: één voor Engeland, voor Duitsland en voor Oostenrijk. En mis schien volgen Frankrijk en Nederland ook nog wel", zegt marketing manager Metzlar van transportbedrijfVos Logis tics. De vervoerder met 4300 werknemers geldt als één van de grootste verladers van Nederland. Metzlar is bepaald niet ingenomen met de Duitse plannen vanaf 31 augustus tol te gaan heffen op trucks met meer dan 12 ton vracht. Hij vreest concurrentiever valsing. „Want de Duitse vervoerders krijgen compensatie. Ik vind het niet goed dat de problemen worden afgewen teld op de transporteurs en de verladers. De politiek beslist tot een wegenbelasting en wij moeten maar zien. Over een half jaar moeten 3000 vrachtauto's zo'n kastje voor Duitsland hebben. Dat is snel. Ik kan geen wagen overslaan, want ze rijden allemaal kriskras door Europa." Metzlar voorziet, zoals hij het omschrijft, 'commerciële spanning' met zijn klanten. „De beladen kilometers doorrekenen kan nog wel, maar de trajecten die we leeg rijden niet. Dus gaat het ons geld kos ten." Ook brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) voorziet pro blemen. „Veel bedrijven weten nog steeds niet hoe het werkt of waar ze de kastjes kunnen aanschaffen", zegt woordvoerster Falize. Ze heeft becijferd dat in heel Europa ongeveer 800.000 kastjes nodig zullen zijn. „Voor Neder land ligt dat aantal op zo'n 40.000." Vol gens cijfers van het ministerie van finan ciën zijn Nederlandse vrachtwagenbe- drijven voor 28 procent in het buitenland actief. Daarvan gaat de helft van de ritten door Duitsland. De gezamenlijke vervoerders voelen wei nig voor de belastingvoorstellen.Als de Duitse overheid het geld nu in wegen zou steken, maar het vloeit naar de over heidskas." De zegsvrouw van TLN hoopt van harte dat de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat het Duitse idee niet zal opvolgen. „Want wij zijn faliekant tegen." Het ministerie van financiën stelt dat de nieuwe heffing volgt uit het feit dat Duitsland af wilde van het eurovig netverdrag. „Ze zeggen het per 31 augus tus gewoon op. Nederland, België, Luxemburg en Denemarken blijven jjt themapark eekt herstart en! ?r - De curator van het lijkemapark Huis ten irdapan praat met meer- ijven over een her- jaaien enkele maanden he partner zijn gevon- ss curator Momoo. Het erk is geheel in Neder- 30ijl opgetrokken. Het jaler meer een replica •rkaleis van koningin tieluis ten Bosch werd in inbend en was tot voor ooran de populairste the- i in Japan. In 1996 ,8 miljoen bezoekers 1 nog 3,5 miljoen. De ee jaar kwamen steeds pensen langs de kassa. wil dit jaar l^ing inhalen - De Europese vlieg- :ant Airbus rekent er- groter te worden dan ®Jcaanse rivaal Boeing. at¥orgeard zei gisteren yVnse Toulouse dat zijn .2003 300 vliegtuigen ^eren. Boeing verwacht e\0 toestellen te maken, ?t kwart minder dan vo- jorgeard noemt de 1 pijn sterkste concur- mjrdeel. Van het nieuwe ytel met 555 stoelen exemplaren besteld, '^estellen wordt ge- ^uitsland, Frankrijk, ttannië en Spanje. d,tekort daalt i,8 procent Ie De Duitse regering (voor 2003 een begro- )r. h van 2,8 procent. Dat 1 bekendgemaakt door •f.ve ministerie van finan- Vmee komt Duitsland arier de norm van 3 pro- 1 ie Europese Commis- jesteld. Afgelopen jaar luitsland met een te- procent. De rege- haar berekening wel i van economische 1 procent. Ook zijn al le belastingmaatrege- Jbekt. De oppositie kri- c|berekening. „Het gaat taal onrealistische n", aldus parlements- ^jlt van de FPD. -lente umts fï Vodafone )j$F - Vodafone wil al er^id maart en eind juni 10?netwerk in Duitsland t nemen. Dat heeft de -%n Vodafone Duits- Kuczkowski gisteren énkele geselecteerde iten mogen als eerste deze nieuwste tech- mobiele telefonie. eolnde van het jaar moet een kwart van de be- ereikbaar zijn. Duits- rktleider T-Mobile wil tmts-net in het derde ^an dit jaar beginnen. nfer Gamble gbod op Wella - De Amerikaanse 'an consumenten- Procter Gamble •od uitgebracht op de irikant van haarver- liddelen Wella. Het I'oor 78 procent eigen- Ie familie Ströher. Op •an Frankfurt was ochtend 3 procent berichten dat P G er ird euro voor wil neer- frankfurt/dpa - De roep om een renteverlaging door de Eu ropese Centrale Bank klinkt steeds luider. President Sinn van het Duitse IFO-instituut voor economisch onderzoek meent dat de rente al veel eerder ver laagd had moeten worden, zo zei hij gisteren in Welt am Sontag. De verlaging zou vol gens Sinn onder meer de Duitse banken helpen. Die hebben het utrecht/anp - Het aantal ge weldsincidenten in de trein hal veert binnen drie jaar. Dat heeft topman Veenman van de Ne derlandse Spoorwegen zaterdag beloofd op Business Nieuws Ra dio. Veenman vindt veiligheid in de trein een van de belangrijkste punten voor de NS. „U kunt me eraan houden dat ik ervoor zal zorgen dat het beter wordt", al dus Veenman, die niet zei wat hij doet als zijn belofte niet uit komt. Veenman wil vooral zwartrijders aanpakken: „Een a twee procent reist zonder geldig vervoersbe wijs. Dat kleine aantal veroor zaakt wel 65 procent van alle agressiegevallen." Stations krij gen hiervoor controleteams en 1500 extra camera's. Veerman heeft de kabinetsinformateurs eerder al geld gevraagd om de spoorwegpolitie uit te breiden. NS kampen vooral met geweld op de Zoetermeerstadslijn, de Zaanse lijn en de Schiphollijn. Bij de NS werken zeshonderd mensen aan het verbeteren van de sociale veiligheid. financieel moeilijk door de stag nerende economie en failliete klanten. President Welteke van de Duitse Bundesbank zinspeelde vrijdag al op een renteverlaging. Hij stelde dat de lagere economi sche groei en inflatie ruimte bo den voor monetaire maatrege len. Vorige week zaterdag gaf ook ECB-president Duisenberg dat al aan. heerlen/anp - ABP, Nederlands grootste pensioenfonds, moet gepensioneerden meer te vertel len geven. Dat is het gevolg van het vrijdag ondertekende nieu we convenant tussen sociale partners en ouderenbonden. Het fonds voor de overheidssec tor had in het oude convenant nog een uitzonderingpositie, evenals PGGM, het pensioen fonds voor de zorgsector. PGGM liet vorige week weten maatre gelen te treffen. ABP zal het convenant volgen. Het bestuur moet daarover in de eerst volgende vergadering eind maart een besluit nemen. Mo menteel heeft ABP een raad van advies van 72 leden, van wie 35 de werknemers vertegenwoordi gen en 33 de werkgevers. Ge pensioneerden hebben vier ze tels. In de deelnemersraden waar over in het convenant wordt ge sproken, zitten alleen actieve en niet-actieve deelnemers. De werkgevers ontbreken. ABP wil uitzoeken hoe die ook een plaats kunnen krijgen. Het hoofdkantoor van KPN in Den Haag. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - KPN kruipt lang zaam uit het diepe dal waarin het telecomconcern de afgelopen ja ren was terechtgekomen. Vorig jaar werd weliswaar een record- verlies van 9,54 miljard euro gele den, maar topman Ad Scheep bouwer kon vanmorgen bij de presentatie van de jaarcijfers melden dat de financiële doel stellingen zijn gehaald. Het aan deel KPN noteerde vanochtend direct na de bekendmaking licht hoger. KPN wist zijn nettoschuld te verlagen van 13,9 miljard tot 12,4 miljard euro. Ook de opera tionele winst stemt Scheepbou wer c.s. tot meer vrolijkheid. Die steeg in 2002 met 22 procent tot 4,38 miljard euro. Dat is iets meer dan door analisten werd verwacht. Zij rekenden op een winst van 4,34 miljard euro. KPN deed het met name goed in het vierde kwartaal. Daarin werd een winst van 103 miljoen euro behaald. Dat het telecomcon cern desondanks qua omvang een niet eerder vertoond verlies heeft geleden, komt door de enorme afboekingen op het door KPN overgenomen Duitse E-Plus en de afschrijvingen op umts-licenties (voor de nieuwe generatie mobiele telefonie) en deelnemingen. „Ik ben erg tevreden met de re sultaten die in het vierde kwar taal zijn geboekt", aldus Scheepbouwer. „De omzetgroei in onze kernactiviteiten heeft zich gecontinueerd. Ondanks de zwakke economie zijn we erin geslaagd onze doelstellingen ruimschoots te halen." Dit jaar werkt KPN verder aan het gezond maken van de finan ciële huishouding. In december moet de schuld hooguit 10,5 miljard euro bedragen. In tegen stelling tot andere bedrijven durft KPN wel een voorspelling voor 2003 te doen, zij het een voorzichtige. Zo verwacht het telecomconcern dat de opera tionele winst met een kleine vijf procent stijgt. De omzet uit het mobiele net neemt naar ver wachting vijf tot tien procent toe, de opbrengsten uit het vaste net stijgen maximaal twee pro cent. Verder rondt KPN in 2003 de anderhalf jaar begonnen reorga nisatie af. Dit jaar zullen onge veer 650 medewerkers het be drijf moeten verlaten. Daarmee komt het totaal aantal geschrap te arbeidsplaatsen onder het be wind van Scheepbouwer op bij na zesduizend. De topman heeft dit jaar nog een probleem: de pensioenkos ten. Om de ontstane gaten in de pensioenfondsen te dichten moet KPN het eerste kwartaal van dit jaar al 52 miljoen euro bijstorten. Dat bedrag komt ten laste van de resultaten over vo rig jaar. KPN schat het totale te kort op circa 385 miljoen euro (eind 2002). Het precieze bedrag hoopt KPN in april te weten. washington/gpd - Het boekhoudschan- daal dat Ahold in de VS heeft getroffen, raakt mogelijk meer dan alleen dochterbe drijf US Foodservice. Er zijn aanwijzingen dat het supermarktconcern de Amerikaan se justitie heeft laten weten dat er meer aan de hand is dan boekhoudkundige mal versaties, waarmee de omzet bij US Food service is opgeblazen. Officieel wil geen enkele betrokken instantie of woordvoer der reageren. De Amerikaanse krant The Washington Post schreef dit weekeinde dat het onder zoek van justitie in de richting van het moederbedrijf zelf lijkt te gaan. Juristen van Ahold USA zouden na een intern on derzoek uit eigener beweging met veel verdergaande informatie naar de Ameri kaanse justitie zijn gestapt. Vorige week maakte Ahold zelf bekend dat er een probleem was met onterecht opgevoerde prijskortingen van leveran ciers, als gevolg waarvan de omzet over de afgelopen twee jaar bij dit Amerikaan se dochterbedrijf met een half miljard dollar was vervalst. Twee leidinggeven den zijn hangende een onderzoek ge schorst. In Nederland stapten Ahold-topman Cees van der Hoeven en zijn financiële rechterhand Michiel Meurs op. Ahold verloor in één week tijd bijna driekwart van zijn waarde op de beurzen in Am sterdam en New York, nadat beleggers massaal hun stukken dumpten. Het feit dat het onderzoek eind vorige week formeel is toegewezen aan de offi cier van justitie in Manhattan zou erop duiden dat er veel meer aan de hand is. Als het alleen zou gaan om US Foodser vice, zou het voor de hand hebben gele gen het onderzoek in handen te geven van de officier van justitie in de staat Ma ryland. In die staat is het hoofdkantoor van US Foodservice gevestigd. Dat justi tie in Manhattan het onderzoek gaat doen, betekent volgens ingewijden dat Ahold USA betrokken is. Ahold is een beursfonds op Wall Street, in Manhattan. Het afgelopen weekeinde is ook gebleken dat Ahold zelf in november vorig jaar al aan de Amerikaanse beurswaakhond, de Securities and Exchange Commission SEC, heeft laten weten dat er in het derde kwartaal van 2002 een forse deuk was ontstaan in de kasstroom van het bedrijf, door 'problemen met het innen van kor tingen'. Volgens ingewijden duidt dit op iets raars. In het derde kwartaal van 2001 bedroeg de kasstroom uit de gewone bedrijfsvoe ring 570,6 miljoen euro. Een jaar later was dit gedaald tot 300 miljoen euro. „Zulke verschillen zijn in de supermarkt branche uiterst ongewoon. Blijkbaar had het bedrijf in de gaten dat niet bestaande bedragen in de boeken stonden, of dat toezeggingen niet werden nagekomen", zegt hoogleraar accounting Dennis Bere- ford van de universiteit van Georgia in The Washington Post. 'Tesco overweegt bod op Ahold' Het Britse supermarktconcern Tesco studeert op de mogelijk heid om een bod uit te brengen van 14,8 miljard euro op bran chegenoot Ahold. Dat meldde de Britse krant Independent gis teren. Een groep van vijf hooggeplaatste Tesco-managers onder leiding van marketing-topman Tim Manson en financieel direc teur Andrew Higginson onderzoekt momenteel de eventuele overname. Topman Sir Terry Leahy hakt deze week de knoop door, aldus Independent. Het grootste Britse supermarktbedrijf heeft nu geen belangen in Nederland en slechts een klein sa menwerkingsverband in de VS. Door overname van Ahold zou Tesco in beide markten stevig aanwezig zijn. Volgens Indepen dent werpt het Amerikaanse Wal-Mart eveneens een blik op Ahold, terwijl ook het Franse Canefour geïnteresseerd zou zijn. Eerder noemde ook de Financial Times Tesco als een potentiële koper van Ahold. Momenteel is het Britse bedrijf verwikkelt in een overnamerace van de Safeway-supermarkten. Daarvoor heeft het bedrijf 4,4 miljard euro geboden. In sommige Albert Heijn-filialen werd de informatiefolder zaterdag uitgereikt aan de klanten, in andere filialen lag de mededeling tussen andere AH-informatie in een rek. Foto: WFA/Erald van der Aa. door Maurice Wilbrink den haag - De Albert Heijn-klant kijkt nieuwsgierig naar het korenblauwe folder tje, waarin Ahold hem informeert over het schandaal van het jaar. Bij het binnenko men van dit filiaal is hij het blaadje niet te gengekomen. Het stapeltje folders is nauwe lijks zichtbaar weggestopt in een rek met andere gedrukte mededelingen. De 'publieksvoorlichting', na vijf dagen oor verdovende stilte vanuit het hoofdkantoor in Zaandam, heeft iets weg van een pr-truc. Nadat klanten in onnodige paniek hun AH- zegeltjes begonnen in te leveren, daagde het bij de Albert Heijn-top: de klanten moesten gerustgesteld worden. Vrijdagavond werd via de media al aange kondigd dat de informatiecampagne er aan kwam. Dat was meteen de belangrijkste boodschap - de supermarktketen wekte de indruk zich om de klant te bekommeren. Het foldertje was daarmee eigenlijk meteen bijzaak. En het werkt: veel klanten hebben al genoegen genomen met de aankondiging op tv, dat Albert Heijn zich speciaal tot hen richt. Wie op deze zaterdagmiddag in dit fi liaal boodschappen doet, blijft Albert Heijn trouw. Dat is goed om te weten, want het al lerlaatste dat het concern kan gebruiken is een klantenboycot. De consument moet de euro's leveren waarmee de miljardenschuld moet worden betaald. Maar de mensen die met tassen boodschap pen naar buiten komen, hebben geen goed gevoel. Het is een onheilstijding in een toch al onzekere tijd. Kennissen verliezen banen, er dreigt oorlog, er heerst onzekerheid. Een meneer die werkzaam is in de waterbouw zegt: „Ik ben bang voor de economische schade die hier uit voortvloeit." Hij wijst er op dat er zoveel bedrijven zijn die in de jaren '90 ineens wereldwijde spe lers wilden worden. „Ze zijn aan het grote spel gaan meedoen, en het is te snel gegaan. Het is een teken van deze tijd." Een andere klant, een van de vele met gekel derde Ahold-aandelen, legt uit dat zijn ver lies steeds verder oploopt. Niet alleen door zijn Ahold-stukken, maar ook zijn aandelen Aegon, Fortis en ING zijn door de fraude zaak naar beneden getrokken. „De hoogte van mijn aanvullend pensioen is afhankelijk van de beurs. Ik houd steeds minder over." Er is ook iets berustends. Klanten zien de structieve krachten die voor hen te groot zijn. „Het is de wereld van het grote geld. Ik heb niet meer de illusie dat het hoogste ka der in deze concerns verandert. Het staat erg ver van mij af." „Het is de schaalvi ting, waardoor ook de problemen als I groter worden," zegt een mevrouw. Ze win kelt het liefst in kleine zaakjes, maar ze weet ook wel dat ze zich niet kan onttrekken aan de globalisering. Ze hoopt dat haar Albert Heijn blijft be staan. „Het is de enige supermarkt die mij informatie geeft over wat er precies voor voedingsstoffen in haar producten zit." Ze heeft die informatie nodig vanwege een stofwisselingsziekte. Opvallend is dat veel mensen hun opvatting willen geven over wat er bij Ahold aan de hand is. Het heeft hen bezig gehouden, en nogal wat klanten nemen de tijd om er over te praten. Duidelijk is wel dat dit meer is dan een schandaal, het is een schok voor gewone mensen die in hun dagelijkse be staan steeds ruwer worden geconfronteerd met de boodschap dat niets meer heilig is. „Dit heeft een hele slechte invloed op alles", zegt een meneer. Voor herstel van vertrou wen is veel meer nodig dan een foldertje over 'de ontwikkelingen' bij Ahold.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11