Dikkie Dik wordt 25jaar Mobiele overwinteraars 'Ik zou wel gek zijn om er mee te stoppen' Jet Boeke Dikkie Dik heeft Zuid- Amerikaanse wortels. Wie had dat ooit gedacht? Vandaag wordt de oranje kat, die de hoofdrol speelt in talloze prentenboeken, 25 jaar oud. Zijn bedenkster Jet Boeke modelleerde de poes destijds naar haar eigen kat, die eveneens door het leven ging als Dikkie Dik. De moeder van die echte Dikkie Dik was geboren in Costa Rica en werd per vliegtuig naar Nederland gevlogen. Door Jet Boeke, en haar partner Arthur van Norden. door Hanneke van den Berg J I a, dat is wel een bijzonder I verhaal", zegt Jet Boeke la- 1^ chend. „Na mijn studie aan de Rietveldacademie vertrok ik met Arthur naar de Verenigde Staten." Op die opleiding had ze verschillen de specialisaties gevolgd, waaronder fotografie, kalligrafie en typografie, maar illustreren zat daar niet bij. Dat begon pas tijdens haar reis naar Amerika. „We logeerden vaak bij mensen en als dank voor hun gast vrijheid maakte ik dan een portret van hen. Geld kreeg ik daar niet voor. Het was puur een cadeautje." „In de VS ontmoetten we iemand die voor de Amerikaanse Sesam straat werkte. We kenden dat na tuurlijk niet, omdat zoiets in Neder land nog niet bestond. Op dat mo ment overwogen we zelfs om ons in de Verenigde Staten te vestigen en daar voor Sesamstraat te gaan wer ken. Maar we hadden van te voren besloten dat we nog naar Zuid-Ame- rika wilden gaan en hebben toch maar aan dat plan vastgehouden." „Uiteindelijk zijn we in Costa Rica blijven hangen. Na drieënhalve maand te hebben gereisd waren we behoorlijk moe en wilden we een tijdje op één plek blijven. We bleven daar negen maanden, waarvan zes maanden op een boerderij in de ber gen. Van mensen uit de buurt kre gen we een kat, die al die tijd met ons in die boerderij heeft gewoond. Toen we weer verder wilden trekken, wisten we dat we die kat daar niet achter konden laten. Het zou zijn dood hebben betekend, want hij zou in het wild nooit hebben overleefd. Opeens hadden we een oplossing. Bij een plaatselijke timmerman lie ten we een speciaal kistje maken. Dat vond hij een hele leuke op dracht, omdat hem nog nooit zoiets was gevraagd. Hij deed er dus ook geweldig zijn best op. Vervolgens zetten we de poes in dat kistje op het vliegtuig naar Nederland, waar hij Overwinteren voor het plezier tussen oktober en april, gedurende meer dan vijf weken, in warmere oorden verblijven zonder daar Natuurlijk komt het onderwerp vei ligheid steeds weer naar voren in de verhalen over campings en overwin teren. „Verhalen genoeg, maar wie in het thema duikt komt niets bij zonders tegen. Wees oplettend, maar ja, dat geldt voor alle wegen en plekken waar veel toeristen reizen of tezamen komen." Voor degenen die willen rondtrek ken is Portugal goedkoper, omdat daar de tarieven voor 'kort parkeren' wat lager liggen dan in Spanje, waar campingbazen wildkampeerders, die even een nachtje komen om te dou chen en te zwemmen, zo buiten de deur willen houden. Pas na dertig nachten duikelt de prijs hard naar beneden. Carnaval Wat gaat de schrijver-overwinteraar zelf doen de komende tijd? „De vori ge winter hebben we vijf maanden door Griekenland en Turkije ge dwaald. Binnenkort vertrek ik hier uit Aguilas naar boven, langs de Spaanse oostkust. Daarna speciaal voor het carnaval weer terug naar Aguilas, dat de mooiste meiden van heel Spanje heeft. Om vervolgens via de zuidkust, de Algarve, Noord-Por- tugal en/of de Spaanse hoogvlakte weer naar Nederland terug te ke ren." Welk advies geeft deze ervaren over winteraar aan landgenoten, die de winter willen ontlopen? Snellebrand: „Tot 2045 komen er ruim twee mil joen Nederlandse 65-plussers bij. Overwinteren - respectievelijk 'wat doe ik met mijn pensioen' - wordt een belangrijk onderwerp. Maar mensen moeten nadenken voordat ze gas geven, in het samen zeer eens zijn met elkaar en alles goed voorbe reiden. Dan liggen mooie en boeien de tijden in het verschiet. Een leven vol nieuwe elementen." 'Overwinteren In Spanje &Portugal', in de reeks Nieuwe Dominicus, 2001; uitgeverij J.H.Gottmer H.J.W.Becht; ISBN 90 257 33964; €8,00 Dikkie Dik erg mee. Of tegen. Toch heeft Jet Boeke dat niet expres te gengehouden. „Nee, die andere fi guren uit kinderboeken gaan de hele wereld over. Nijntje en Kikker vindt je ook aan het andere eind van de wereld. Maar Dikkie Dik bestaat al leen in Nederland en Vlaanderen, dus is die markt commercieel gezien niet zo interessant voor fabrikanten. Dat Dikkie Dik niet op reis is gegaan, komt door de Amerikaanse Sesam straat. Ik denk dat ze mijn creatie nooit in hun programma hebben opgenomen omdat het voor hun ei gen figuurtjes alleen maar concur rentie zou betekenen. En aangezien hij daar dus niet op tv is te zien, heeft het ook niet zoveel zin om daar boeken en aanverwante artikelen over hem op de markt te brengen." Creatief proces Ofschoon ze Dikkie Dik inmiddels met haar ogen dicht kan tekenen en ze het vervaardigen van de tekenin gen als 'nogal saai werk' ziet, piekert ze er nog niet over om de oranje kat met pensioen te sturen. „Ik vind het nog steeds even leuk als op de eerste dag om de verhaaltjes te bedenken. Dat vormt voor mij het creatieve proces waar ik nog steeds van ge niet. Het samenwerken met Arthur, die de teksten maakt, gaat ook nog steeds prima. Dus ik zou wel gek zijn om ermee te stóppen." ZATERDAG 1 MAART 2003 werd opgevangen door vrienden van ons. Na ruim een half jaar kwamen we terug in Nederland en kregen we de poes terug, zwanger en wel. Van dat nestje hebben we één poesje ge houden en dat was dus Dikkie Dik." Rechten Inmiddels was in Nederland ook een versie van Sesamstraat van start ge gaan. De programmamakers wilden ook iets voor de allerkleinsten ma ken, waarmee ze een andere weg in sloegen dan de moedermaatschappij in de VS. Daar is Sesamstraat be doeld voor kinderen vanaf vier jaar. Toen Jet Boeke voorstelde om voor de Nederlandse Sesamstraat een 'prentenboek op tv' te maken, werd dat direct geaccepteerd. Ze was dol op haar kat Dikkie Dik en besloot hem als uitgangspunt te nemen. Inmiddels heeft ze zo'n 190 verhalen van Dikkie Dik voor het peuter/kleu terprogramma gemaakt. Nieuwe ko men er niet meer. „Met de verhalen die ze hebben kunnen ze voorlopig nog wel vooruit. Ze herhalen ze re gelmatig en met zo'n enorme voor raad kunnen ze dat nog heel lang volhouden." De verhaaltjes op tv werden al snel razend populair. Maar toen kinderen hun ouders begonnen te vragen om Jet Boeke, de bedenkster van de boeken over Dikkie Dik. Foto: GPD/Diederik van der Laan Dikkie Dik geniet van zijn verjaardagsfeestje. Publiciteitsfoto boeken over Dikkie Dik, moesten de boekhandels 'nee' verkopen. Want die waren er nog niet. „Ik dacht he lemaal niet commercieel en had er geen seconde bij stilgestaan dat prentenboeken over Dikkie Dik ook wel eens heel goed zouden kunnen verkopen. Maar dat gebeurde dus wel." Dat Jet Boeke geen commerciële geest had in die tijd, blijkt ook uit het feit dat ze alle rechten op Dikkie Dik had overgedragen aan de beden kers van de Amerikaanse Sesam straat. Die krijgen nu dus nog steeds de royalties. „Ze geven wel een deel ervan af aan mij hoor, maar het leeuwendeel gaat naar hen." Terwijl er ongelooflijk veel merchan dising bestaat van Pieter Konijn (Beatrix Potter), Nijntje (Dick Bruna) en Kikker (Max Velthuijs) - variërend van dekbedden tot lunchtrommel- tjes en kinderserviesjes - valt dat met Op zijn vaste stek aan de Spaanse zuidoostkust, camping Calarreona bij Aguilas, zegt schrijver/jurist en levensgenieter George Snellebrand: „Ik ben geen profeet, maar ik ver wacht een sterke toename van no madisch gedrag binnen Europa." De druk op pensioenen, Schengen, de mobiele telefoon, geld uit de muur, talenkennis, verbeterende gezond heid en meer vrije tijd voeden de lust tot reizen. De schrijver van Ovenvinteren in Spanje Portugal schat dat het aan tal mobiele overwinteraars de laatste drie jaar met 25 procent is gestegen. En steeds meer mensen die onaf hankelijk zijn geworden van hun werk, spelen met de gedachte de mislukte winters en andere zaken hier tijdelijk te ontlopen. Tussen be gin oktober en eind april rijden nu al meer dan 28.000 Nederlanders met een caravan of camper ons land uit. „De grote concentraties zitten vooral bij Benidorm, tussen Malaga en Marbella en op de grens van Spanje en Portugal." Waarom 'woont' hij zelf aan de Costa Calida? .Aguilas is nog origineel. Mijn broer zit hier ook ook en het is goedkoop. Ja, ik ben Hollander!" Zon en vrijheid De 'normale' Nederlandse overwin teraars in appartement of hotel - zo'n 600.000 - zijn verspreider te vinden over het Iberisch Schierei land. „De motieven om op campings Overwinteraar-levensgenieter George Snellebrand. Foto: GPD te staan, bijna altijd aan de kust, zijn veelvuldig. Uiteraard het goede kli maat, overwinteraars gaan voor de zon. Dan speelt gezondheid een zware rol en verder rust, nieuwe so ciale contacten, sport en ontspan ning, nieuwe hobby's, goedkoper le vensonderhoud en tenslotte familie bezoek." Dat het aantal Nederlanders met ca ravan en kampeerwagen hier toe neemt is goed te zien: vroeger win terlege campings staan nu vol. Wat wil je ook; het leven kost niet meer dan in Nederland en je hebt veel zon en alle vrijheid. Over het profiel van de nomadische overwinteraar zegt Snellebrand: „Dé overwinteraar bestaat niet, maar het Camping Calarreona aan de Spaanse Costa Calida bij Aguila, een geliefde plek voor mobiele overwinteraars. Foto: GPD/George Snellebrand sociale aspect speelt een grote rol. Overwinteren maakt geen betere mensen, ze sjouwen hun deugden en onhebbelijkheden mee. Er wordt ook hier getreiterd, gepest en bui tengesloten, zoals ook in Nederland. Maar ik zeg en schrijf altijd nadruk kelijk: Als het je niet bevalt, maak ge bruik van je grote voorrecht, de trek haak. Er zijn genoeg campings." Bijna 60 procent van de mensen, die met de ganzen meetrekken, is tussen de zestig en zeventig. Bijna altijd echtparen. Meer dan de helft gaat 13 tot 26 weken lang weg en ruim 58 procent heeft al 4 of meer reizen ge maakt. En Spanje en Portugal zijn de favoriete landen. „Italiaanse cam pings zijn onbetaalbaar voor langere tijd, Griekenland is natuurlijk ver weg en in Frankrijk ben je minder zeker van het klimaat", zegt Snelle brand. Hoe groot is de dankbaarheid van de campingeigenaren, die toch een vol jaar redelijk gevuld blijven? „Het komt te weinig voor, vind ik, dat je als ware gast wordt behandeld. Ik oordeel over Portugal wat positiever dan over Spanje. Daar heeft geen en kele 'baas' bij mij warme gevoelens opgewekt. Maar als ik mijn eerste hartaanval krijg, hoop ik van harte dat het in Benidorm is. Hier in Span je komen huisdokters naar de cam ping en vragen of je patiënt wil zijn. Het verbaast mij dat deze ontwikke ling niet is terug te vinden in het Ne derlandse verzekeringsstelsel. Zorg verzekeraars zouden wat meer naar hun positie en die van ons in Europa moeten kijken." door Thom Olink permanent te willen vestigen. Ongeveer 30.000 Nederlandse 'winterganzen' zoeken de Portugese en Spaanse zon en vrijheid op met camper of auto met caravan. Dit aantal 'mobielen' groeit snel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 41