Geldklopperij via sms moeilijk in te dammen ECONOMIE Ahold in de VS: Whaddyamean? Ruzie met de hypotheekadviseur Unilever subsidieert 'vakbond' Bedrijven bij reïntegratie zieken passief Commissaris als kuddedier orlogsdreiging impert reislust meern - De dreigende oorlog Irak tempert de reislust van Nederlanders. Het aantal ingen voor de zomerva- tie ligt vrijwel op hetzelfde bau als vorig jaar toen con- penten nog aan het bijko- waren van de aanslagen 111 september 2001 in de Aanvankelijk kwamen de ...jkingen voor de zomer goed eang. Tot half januari ver- Jhten reisbureaus nog 12 tent meer reizen ten op- ite van dezelfde periode een eerder. „Inmiddels is dit te- belopen tot een plus van 2 T-ent", maakte het Algemeen Jerlands Verbond van Reis- 'lernemingen gisteren be- d. 3 (zetting van itels gedaald 3 Sterdam - De bezetting van quxe hotels in Amsterdam is 'laatste maanden sterk ge lild door de oorlogsdreiging, bnuari en februari zagen jterrenhotels de kamerbe- 3ting dalen met 20 tot 30 pro- It. Viersterrenhotels noteer- j een daling van gemiddeld irocent. Dat zei een woord- tder van de Amsterdamse pling van Koninklijke Horeca Seriand gisteren. Het zijn ens hem vooral gasten uit S, Japan en andere Aziati- b landen die wegblijven, lie durven niet meer te vlie- i" Hotels in goedkopere sklassen merken er minder iljoen Senseo's nnen twee jaar zaterdag 1 maart 2003 door Eric de Bie den haag - De televisiemaat schappijen beginnen het al te le ren. Presentator Reinout Oerle- mans legt sinds een week tijdens de uitzending van 'Idols' herhaal delijk uit datje na het stemmen via sms een tegenbericht ont vangt. En datje dus het dubbele tarief moet betalen. „Ook bij '1 tegen 100' en zelfs bij 'Lingo' zag ik deze week een betere uitleg dan voorheen. Langzaam dringt het door", klinkt Pauline van den Brandhof van de Consumenten bond verheugd. Maar nu nog al die andere be drijven die ook hebben ontdekt dat met sms-verkeer veel geld valt te verdienen. Bedrijven die soms maar al te graag profiteren van de onwetendheid bij de klant. Het aantal klachten groeit, constateren de Consumenten bond, de Stichting Ombudsman en telecomwaakhond Opta. Be halve over ongewenste sms- abonnementen gaan die klach ten ook over falende afmeldpro- cedures; het blijkt soms knap lastig van een abonnement af te komen. Het is natuurlijk leuk om in San Francisco 'live' op de hoogte te worden gehouden van het spel- verloop van de wedstrijd die Ajax op dat moment in de Am sterdam Arena afwerkt. Of om dagelijks de sneeuwhoogte in het Franse skioord La Plagne door te krijgen. Maar veel men sen worden onbedoeld opge scheept met een abonnement als ze zo'n dienst één keer voor Sms-berichtenterreur op de mobiele telefoon. Foto: GPD/Jan Verhoeff de lol proberen. En ze weten dan vaak niet hoe ze het moeten opzeggen. Om nog maar te zwijgen van de ongevraagde sms'jes. die je op roepen een 0900-nummer te bellen om zo een smachtende dame aan de lijn te krijgen. Of om antwoord te krijgen op de prangende vraag wie toch die mysterieuze vrouw of man is die 'verliefd' op je is en 'je graag wil ontmoeten'. Hoog tijd dus voor een gedrags code, vinden de consumenten organisaties. Telefoonbedrijven als KPN, Vodafone en T-Mobile (voorheen Ben) zijn het daar mee eens. Deze week zaten zij dan ook samen om de tafel om de problematiek te bespreken. De bedrijven die informatie via sms doorgeven ontbraken daar echter. Terwijl zij welbe schouwd aan de bron staan van de toenemende onrust bij con sumenten, vooral ouders. Sm- s'en is namelijk razend populair bij jongeren en die groep is vaak niet bedacht op de 'valkuilen' van de aanbieders van sms- abonnementen. Met het gevolg dat pa en ma uiteindelijk een to renhoge rekening krijgen gepre senteerd. Zoals gemeengoed is geworden in de wereld van communicatie loopt de regelgeving ook in dit geval achter de feiten aan. De overheid werkt aan vervanging van de verouderde Telecomwet, waarin de woorden internet en sms niet eens voorkomen. Maar waarschijnlijk is die wet al weer achterhaald op het moment dat die van kracht wordt. Want de groei van het sms-verkeer gaat in een duizelingwekkend tempo. Naar schatting werden er vorig jaar in Nederland meer dan drie miljard sms'jes verstuurd. Woordvoerster Caroline Ubachs van marktleider KPN rekent voor dat het gemiddeld aantal verstuurde sms'jes door een abonnee in één maand van 5,6 berichten begin 2001 naar 9,1 halverwege 2002 is gestegen. „En die stijging zet zich voort." Ook andere aanbieders hebben weinig te klagen. Via het Neder landse netwerk van 02 werden in één kwartaal vorig jaar 98 miljoen sms'jes verstuurd, 60 miljoen meer dan in hetzelfde kwartaal van 2001. Bij Vodafone steeg het aantal sms'jes van 293 miljoen in 2001 naar ruim een half miljard (2002). Vodafone en ook T-Mobile con stateren een toenemende be langstelling vanuit het bedrijfs leven, dat steeds vaker sms toe past in zijn dienstverlening. De politie in Brabant bijvoorbeeld gebruikt sms om ME-verster- king op te roepen. „Bedrijven en organisaties ontdekken steeds meer toepassingen", weet ook Niek Jan van Damme, commer cieel directeur van T-Mobile Ne derland, „maar de grootste bulk blijft de berichtjes van persoon naar persoon. Met deze persoonlijke berichtjes wordt in Nederland nog het meeste geld verdiend. Hoeveel is niet precies bekend, maar de telefoonbedrijven strijken zeker enkele miljoenen euro's per jaar op. Daarnaast krijgen zij een percentage van de inkomsten uit sms-diensten en -abonne menten, waarbij zij in feite als doorgeefluik fungeren. Het grootste deel van de winst komt terecht bij de aanbieders van de informatie. Dus de ANWB, Meteo Consult, tv-(pro- ductie)maatschappijen, voetbal clubs en natuurlijk pomobedrij- ven. Daartussenin zitten nog de 'telefoonmakelaars' (LogicaC- MG, Golden Bytes), die de 'con tent' geschikt maken voor het mobiele net. „Met dat geld verdienen valt het bij ons wel mee", zegt Ad Vonk van de ANWB, een van de wei nige aanbieders die iets over zijn sms-activiteiten wil vertellen. „Onze dienst biedt informatie over weer en verkeer. Wij heb ben nu ongeveer 10.000 abon nees. De ANWB is dus een klei ne partij, maar we doen dit om ervaring op te doen voor latere toepassingen. Zo leren we welke informatie interessant is voor onze leden. De Stichting Ombudsman heeft inmiddels op zijn website een lijst met 'afmeldnummers' voor ongewenste abonnementen. De Consumentenbond heeft een klachtenlijn voor sms-leed ge opend. „Daarop hebben we nu 1300 reacties binnengekregen", zegt Pauline van den Brandhof van de bond. „Half maart gaan we alles inventariseren en kijken we hoe we de problemen aan pakken." Het opstellen van de gedragsco de is de eerste stap. Het minste dat de aanbieders kunnen doen is de ontvanger duidelijk maken waar een sms'je vandaan komt, De televisie als intermediair voor sms-berichtjes. Foto: GPD/Roland de Bruin hoe vaak hij nog een bericht krijgt, wat het abonnement kost en hoe de klant de dienst kan opzeggen. „Het risico moet in de toekomst niet meer bij de consument liggen", aldus Van den Brandhof. „We willen graag naar een constructie die te ver gelijken is met creditcards. De aanbieders zullen moeten aan tonen dat jij nooit om een sms hebt gevraagd. De bewijslast moet niet bij de klant liggen." KPN is een groot voorstander van zo'n gedragscode en han teert zelf al enige tijd vergelijk bare regels. Aanbieders van abonnements diensten die zich hier niet aan houden, worden eerst gewaar schuwd en daarna resoluut af gesloten. „Wij geven deze dien sten alleen maar door. Maar het negatieve imago dat sms dreigt te krijgen, straalt natuurlijk ook op ons af', zegt Caroline Ub achs van KPN. Andere telefoonbedrijven den ken er ook zo over, maar vrij van geldklopperij zal het sms-we- reldje niet gauw worden. „In Nederland en zelfs Europa kun je wellicht tot goede afspraken komen", vertelt Walter Sans van de Opta, „maar het is heel sim pel om ergens anders in de we reld een computer neer te zet ten die een lijst met alle cijfer combinaties afwerkt. Daar zitten altijd bestaande nummers bij." „Ik vergelijk het altijd met het publiek bij een voetbalwed strijd", vult Ubachs aan. „Een kleine groep die uit is op rellen, verpest het vaak voor alle bezoe kers." b: Capital Photos 3(telveen - Arnold van Velzen %t onlangs een Senseo Cre- ikoffiezetapparaat. Het ek het miljoenste exemplaar pen twee jaar na de intro- me door Philips en Douwe 4erts. Daarom kreeg hij deze fk in Amstelveen een speci- lapparaat, een waardeche- f voor een jaar koffie en een ikendreisje naar Brussel, rketing manager Arjen Lin- i en brandmanager Senseo pt Wetzels overhandigden brijzen. «Hiakkoord j Lufthansa jikfurt - Bij de Duitse lucht- ptmaatschappij Lufthansa is jnaandenlang getouwtrek iloonakkoord bereikt. Direc- en bonden wisten gisteren Jhulp van een bemiddelaar ceenstemming te bereiken. Jvakbond Ver.di zette aan- jkelijk in op een loonsverho- van 9 procent voor de $00 medewerkers van Luft- Jsa. De directie vond dit veel Ïïog en wilde niet verder 1 dan 2,4 procent. In januari e het personeel het werk jr om de looneis kracht bij te |en. Veertig vluchten moes- 3daardoor worden ge lapt. Philips LCD 4ar de beurs? Sterdam - LG Philips LCD, j samenwerkingsverband Ten Philips en het Zuid-Ko- finse LG Electronics, over- |gt een beursgang. Het be- tt is op zoek naar een kapi- unjectie om verder te groei- jzo zei een woordvoerder J Philips gisteren. „We kijken ar alle mogelijke opties van jnciering, waaronder een Jrsgang." LG Philips LCD is Sïldwijd de grootste fabri- van platte beeldschermen, enlandse media speculeren *het bedrijf deze zomer al jr de beurs gaat in de VS en il-Korea. 9 irlies Antonov ie miljoen euro Iterdam - De Britse versnel- Jsbakbouwer Antonov heeft 103afgelopen jaar een nettover- igeleden van 2,96 miljoen In 2001 was dit nog 3,25 oen euro. De kosten daal- iets, maar de inkomsten en laag, namelijk 295.000 a. Honda kocht het afgelo- jaar een licentie voor een iwe automatische versnel- sbak. Antonov, aan de rs in Amsterdam genoteerd, ivacht veel van een nieuw iel transmissie met zes ver- lingen. Binnen twee jaar pt het bedrijf de eerste li- ties te hebben verkocht. w:.-., gek .op töwaod.tli'* «I heet vf'jti i"it- uit kijk;. rotterdam/gpd - Unilever Ne derland heeft met de vakorgani saties afgesproken, dat zij pro jecten voor vakbondsleden en niet-leden onder haar personeel gaat financieren. Zo wil de di rectie van het voedings- en was middelenconcern de vakbonden helpen om nieuwe leden te wer ven. „Dat is niet alleen in het belang van de vakbonden, maar ook van ons. Als wij met de vakbon den aan tafel zitten, willen wij dat zij een zo groot mogelijk deel van het personeel vertegen woordigen", aldus een woord voerder van Unilever. In het akkoord is voorlopig in het midden gelaten hoeveel geld het concern voor het vakbonds werk uittrekt. Het bedrag komt bovenop het algemeen geldende 'vakbondstientje' (nu 17,24 eu ro) dat door vrijwel alle bedrij ven aan vakbonden wordt be taald. Volgens bestuurder Ver- maat van FNV Bondgenoten zal dat afhangen van het werk dat wordt gedaan. Vermaat noemt de financiële ondersteuning een trend. „Steeds meer zullen grote bedrijven ertoe overgaan om ons werk te steunen." ECONOMIE WIJZER breda/anp - Werkgevers stellen zich passief op in het begeleiden van ziek personeel. Slechts 6 procent van de bedrijven neemt zelf maatregelen om een werk nemer die een halfjaar ziek is weer aan het werk te krijgen. „De rest leunt achterover totdat de arbodienst actie onderneemt zoals wettelijk verplicht is", al dus analiste Snakenberg van on derzoeksbureau Heliview Volgens Snakenberg zijn veel ondernemers passief geworden sinds de nieuwe Wet Verbete ring Poortwachter vorig jaar is ingevoerd. „Vaak hoor je de re denering: Het is wettelijk gere geld, dus daar hoeven we ons in ieder geval niet meer mee bezig te houden." Heliview nam van oktober tot en met december interviews af bij 1185 bedrijven en instellingen, die tot 500 werk nemers in dienst hebben. Het eigen initiatief ligt hoger naarmate er meer werknemers in dienst zijn. Zo onderneemt 40 procent van de bedrijven met 200 en meer personeelsleden zelf actie wanneer een werkne mer langer ziek is, tegen 3 pro cent van organisaties die minder dan 20 werknemers in dienst hebben. De meeste werkgevers hebben in 2002 niet meer dan 10.000 euro uitgegeven aan ar- bodiensten, ziekteverzuim en reïntegratie. door James McGonigal Fairfax - „Kijk, daar zou ik nog meer ruimte willen hebben, bij de diepvries. En brood, dat is nog krap. Maar verder loopt mijn winkel prima, al kan het al tijd beter." Eric Halt is de baas van een voor Nederlandse be grippen enorme supermarkt in Fairfax, Virginia, van de keten Giant, onderdeel van de Ahold- activiteiten in Amerika. Halt weet dat zijn uiteindelijke werkgever zetelt in Zaandam. Maar het zegt hem niets. „Wie ook de baas is, hier doe ik mijn werk. En dat doe ik uitstekend - vraag het maar aan de klanten." Terwijl hij rondleidt langs de schier eindeloze schappen met frisdrank, zakken chips en de odorant, straalt hij een zelfver trouwen uit dat on-Nederlands is: „Whaddayamean, Dutch?" (Wat bedoel je, Hollands?) En raapt een propje op. Op de achtergrond staat Ben Robinson te grijnzen, die al evenmin iets tegen Holland of Albert Heijn heeft, maar ook uit gaat van de eigen kracht van de Amerikaanse dochterbedrijven. Hij is regiomanager in het noordoosten van de VS, volgens sommigen het meest Europese deel van het continent, waar Ahold een aantal supermarktke tens exploiteert. Robinson is de baas van de Giantketen in staten als Mary land, Virginia en Pennsylvania. Hij kan winkels laten zien die het Hollandse begrip 'weide- Met de benoeming van Wim Kok tot commissaris bij ING, Shell en TPG is de sociaal-de mocratische ex-premier met stip binnengekomen op de hit lijst van invloedrijkste Nederlan ders in het bedrijfsleven, zeg maar: 's lands schaduwkabinet. Sinds jaar en dag maken hoog uit vijftig commissarissen de dienst uit in het Nederlandse grootbedrijf. Het is een select gezelschap van bedrijfshotemetoten dat elkaar benoemt (via coöptatie) in een overzichtelijke reeks van raden van commissa rissen. De Herk- ströters, Jacob- sen en Maljers van deze kleine wereld zitten overal vooraan. Het Nederlandse commissarissen- land vertoont grote gelijkenis met de Rotary- club in Bloe- mendaal, Laren of Wassenaar. Het enige ver schil is dat com missarissen voor hun diensten leuk worden betaald; de vergoe ding voor het toezicht houden op een onderneming bedraagt al gauw tientallen duizenden euro's per jaar. De leden van dit elitecorps zijn bijna allemaal mannen van bo ven de vijftig die hun sporen hebben verdiend in hoge func ties. Het is deze kleine 'ons- kent-ons-groep' die waakt over de integriteit en de voorspoed van het Nederlandse grootbe drijf. Zij zorgen ervoor - althans in theorie - dat de algemene be drijfsbelangen worden gediend, en dat Enron-achtige schanda len in Nederland zoveel moge lijk beperkt blijven tot de be drijfsvoering van Ahold. De typisch Nederlandse com missaris is de verpersoonlijking van de integere bewaker van het algemeen belang. Dat is zelfs in de wet vastgelegd. En juist daar om benoemen zij zichzelf - ten einde beïnvloeding door belan gengroepen te voorkomen. Helaas kennen de psychologie en sociologie van het functione ren van groepen hun eigen wet matigheden. Vooral de schadu weffecten van 'groepsdenken' ondermijnen het ideaal van cre- Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen atieve en kritische onafhanke lijkheid. Een groep gelijkgezin den is ontbloot van creativiteit. En wel omdat de leden zich wentelen in de wederzijdse be vestiging van gedeelde belangen en opinies. Zorgwekkende sig nalen van buitenaf worden ge mist, genegeerd of weggerede neerd. De rol van de advocaat van de duivel wordt door nie mand gespeeld. Want het moet wel gezellig blijven. De stimulering van creativiteit en kritiek is daar entegen gebaat bij veel verschil len. Juist door mensen met ver schillende achter gronden, attitu des en persoon lijkheden bij el kaar te brengen, wordt creativiteit aangemoedigd en wordt kritiek ge tolereerd. Het is daarom geen wonder dat met name heterogeen samengestelde groepen in staat zijn complexe vraagstukken te kraken. Homogene groepen lo pen vast in gebaande paden, ri sicomijdend gedrag en een ge brek aan fris debat. De routinematige doorstroming van de voorzitter van de raad van bestuur naar de raad van commissarissen van het eigen bedrijf is de dood in de pot. Het combineren van een gf<*t aan tal commissariaten leidt tot bloedarmoede. Een verbetering van het toezicht is gebaat bij de werving van nieuwe commissa rissen buiten het vaste kringetje van oude makkers. Natuurlijk, aan de integriteit van Wim Kok twijfelt niemand. En toegegeven, zijn benoeming bij Shell is tamelijk opvallend. Maar de besturing van het Nederland se bedrijfsleven zal pas werkelijk veranderen als de raad van co- missarissen van een belangrijk beursfonds overgaat tot de be noeming van een jonge Britse hoogleraar, een man die fysieke afweerreacties vertoont bij con tact met een corpscultuur, die één is met zijn verzameling van spijkerbroeken en T-shirts, en die zijn vrije tijd bij voorkeur doorbrengt met het luisteren naar Feeder, de Foo Fighters en Nirvana. winkel' verre overstijgen. De parkeerterreinen eromheen zijn ook al gigantisch. Toch vindt Robinson zijn bedrijven niet erg groot. „Wij concurreren tegen bedrijven als Wal-Mart én K- mart - dat zijn pas reuzen." Ook Kevin Maas, bedrijfsleider van een Giantsupermarkt in McLean, Virginia, gaat uit van een bescheiden, maar grote om vang. „Wij hoeven niet alleen op prijs te concurreren, wij willen een supermarkt zijn die veel ser vice biedt. We merken ondanks de prijzenslag die ook hier woedt, dat veel mensen toch prijs stellen op dienstverlening." Hoewel de Amerikaanse mana gers weinig weet hebben van wat er in Europa, laat staan Ne derland, gebeurt, lijken zij de trends te volgen die in de oude wereld gaande zijn. Prijsbrekers tegenover gevestigde namen, gooi de dozen met producten maar in het gangpad, een ver zorgde winkel is te duur. Halt en Maas: „Natuurlijk moeten we op prijs concurreren. Wij mer ken ook dat de consument steeds meer op de kleintjes let. Maar wij zien ook dat de klant graag iets extra's wil." De managers willen niets zeg gen over de financiële crisis die het moederbedrijf teistert. Wat zij wel graag willen laten zien, is dat hun bedrijven goed lopen. Wat hen helpt, is dat zij opere ren in het meest welvarende deel van Amerika. „Maar dacht je dat wij hier niet de gure eco nomische tegenwind voelen," vragen zowel Halt als Maas. En op de achtergrond zegt Robin son: „Als zij hun doelstellingen niet halen, volgt er een heel pijnlijk gesprek." Alle betrokkenen weten dat zij heel hard moeten werken om een klein stukje beter te preste ren dan de concurrentie. Dat het hen des te zuurder is dat el ders in hun concern de winst wordt opgepoetst of versmoe- zeld, krijgen zij niet uit hun mond. Maar de wijze waarop zij in eigen bedrijf rondlopen, spreekt boekdelen. Ruime parkeerterreinen omringen een supermarkt van Ahold-dochter Giant in de VS. Foto: GPD Een hypotheek afsluiten is vaak de grootste financiële beslissing die je als privé-persoon kunt nemen. Goed advies daarbij is onontbeerlijk. Wat kun je doen als de hypotheekadviseur je verkeerd voorlicht of fouten maakt, met financiële schade als gevolg? Bar weinig, blijkt. Tenzij je zaken gedaan hebt met een adviseur die in het bezit is van het keurmerk van de Stichting Keur merk Hypotheek Bemiddeling. Deze stichting kent als enige instantie een geschillenregeling voor hypotheek- bemiddelingskantoren. EIGEN BEURS Het Keurmerk Hypotheek Bemiddeling is een waar borg voor de kwaliteit van de zelfstandige hypotheek bemiddelaar en zijn dienstverlening. Een keurmerk adviseur voldoet aan diverse normen op het gebied van onafhankelijkheid, deskundigheid, voorlichting en bedrijfsvoering. De Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling (SKHB) in Naarden ziet er op toe dat de 550 aangeslo ten adviseurs ook daadwerkelijk volgens genoemde normen hande len. „Toch kan er in het adviestraject wel eens iets fout gaan", vertelt John Pennink, directeur van de stichting. Stukken die niet op tijd van de geldverstrekker terugkomen bijvoorbeeld, waardoor de hy potheekakte niet op de afgesproken datum bij de notaris gepasseerd kan worden. Natuurlijk is de adviseur afhankelijk van derden, maar hij is de eindverantwoordelijke en moet zijn klanten op dergelijke zaken wijzen". Ook moet de adviseur volledig op de hoogte zijn van alle relevante regelingen bij de geldverstrekkers met wie hij zaken doet. „Als de adviseur zelf bijvoorbeeld niet exact weet hoe het zit met boeteren te, dan kan dat een klant die zijn hypotheek wil oversluiten, onno dig veel geld kosten. Een ander voorbeeld. Een adviseur brengt offerte uit voor een hypo theek met Nationale Hypotheek Garantie, wat voor de klant een re latief lage rente met zich meebrengt. Het blijkt echter dat niet alle stukken die de adviseur aanlevert, voldoen aan de gestelde eisen, waardoor de klant de NHG misloopt en uiteindelijk een veel hogere rente betaalt. Schade voor de klant dus. Wat nu? Wie een klacht heeft over een keurmerkadviseur kan eerst proberen er zelf met het bedrijf uit te komen. Als dit niets oplevert, kan de klant zich wenden tot de SK HB. „Wij proberen eerst te bemiddelen", legt John Pennink uit. „Vaak hebben klagers het gevoel niet seri eus genomen te worden. Door met beide partijen te praten, kunnen we vaak al de meerderheid van de klachten oplossen." Als dat niet lukt, kan de gedupeerde klant zijn zaak voorleggen aan het onafhankelijke college van beroep. Dit college bepaalt of de klacht gegrond is en kan zo nodig de adviseur gebieden een schadevergoeding te betalen (doorgaans rond de 2000 euro). Een uitspraak van het college is bindend, zowel voor de adviseur als voor de klant. Mocht de klant het niet eens zijn met de uitspraak, dan rest alleen nog de weg naar de rechter, maar het is de vraag of dat een ander resultaat ople vert. Hoewel het nog altijd maar om zo'n zestig klachten per jaar gaat ziet John Pennink het aantal klachten waarbij de SKHB bemiddelt, toenemen. Producten worden ingewikkelder en klanten worden mondiger. Er komen ook steeds meer bedrijven die het keurmerk hanteren. Waarschijnlijk vormen deze klachten slechts het topje van de ijsberg. „We krijgen ook veel klachten over adviseurs zonder ons keurmerk", vertelt Pennink. „Die zijn vaak veel ernstiger. Men is ronduit fout voorgelicht, met veel grotere fi nanciële consequenties. Maar daar kan de SKHB helaas niets voor doen." Vereniging Eigen Huis krijgt deze mensen ook aan de tele foon. „Er worden - vaak in radio- en tv-gidsen - gouden bergen be loofd," beaamt woordvoerder De la Porte. „Mensen krijgen wel de voordelen, maar niet de risico's van bepaalde hypotheekconstruc ties te horen." Als het fout gaat, kunnen deze gedupeerden nu ner gens terecht. Nieuwe wetgeving is weliswaar in de maak, maar tot zover zal het bij serieuze klachten nodig zijn om juridische stappen te ondernemen. Al dan niet met hulp van een advocaat, de rechts- bijstandsverzekering, of een organisatie als Vereniging Eigen Huis of de Consumentenbond. Meer info: www.hypotheekkeurmerk.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9