Stalin was ook voor familie man van staal BUITENLAND HDC 156 zaterdag 1 maart 2003 or onze correspondent ink Hendrickx «kou - De wreedheid van Jo- Stalin is vijftig jaar na zijn od op 5 maart 1953 nog altijd gstaanjagend. De 'Man van al' zaaide bijna dertig jaar od en verderf. Minstens twin- miljoen mensen verloren hun en, miljoenen anderen werden ar de rand van de afgrond ge- jven. Parallel aan de voort- irijdende waanzin van het sta- isme vernietigde de dictator k zijn eigen familie. Het per- onlijke leven van de 'fantasti- te Georgiër' was een miniatuur 1 het regime in de rest van het id Een terugblik op de op- Knst en ondergang van de fa- ilie Stalin. „Hij was het absolute aad." t 'wonderlijke stralend witte ikenbosje', dat Josef Stalin in 18 bij hoge uitzondering niet 1 omhakken, is nog zichtbaar iter de hoge rode muren van ebalovo, het voormalige bui- ïverblijf van de wreedste dic- or uit de wereldgeschiedenis, irest van het terrein, een klei- twintig kilometer buiten iskou, blijft voor buitenstan- rs onzichtbaar. Een bewaker Bt machinegeweer opent na ig aanbellen het kleine luikje de enorme ijzeren poort, lar de vraag of we de datsja jgen bekijken, wordt met een m njet beantwoord. Het luikje it weer dicht. Geen pottenkij- rs gewenst. is het altijd geweest. De uit- nderlijk frisse lucht en de dit glooiende heuvels gaan in t 'Zwitserland van Moskou' nen met geheimzinnigheid argwaan. „Niemand in het lip weet hoe het er achter die uren uitziet", zegt de 73-jarige lentina Malysjeva, een be- lonster van het kleine dorp n de overkant van de weg. Ve zijn buren, maar we leven verschillende werelden." e smalle weg naar het land - led Zoebalovo was tot de jaren stig afgesloten voor gewoon rkeer. Alleen gepantserde li- msines van het merk Zil gle- n over de weg die vanwege de Wonderlijke kwaliteit van het fait de 'Amerikanka' werd ge- emd. Het dorp heeft de be- "ners van het landgoed zien men en gaan. Minister van fensie Dmitri Oestinov, polit- Treaulid Jegor Ligatsjov, in de 7 tsin-jaren de maffiosi met in zwarte jeeps en nu procu- *r-generaal Vladimir Oestin- En altijd arriveerden in hun oor bulldozers en werklieden de wensen van de nieuwe ïdheren moesten verwezenlij- Het huis daar is wel vier er afgebroken en weer opge- uwd", zegt Valentina Malysje- ajnt llingsi Een zeldzame foto van Stalin met zijn kinderen Vasili en Svetlana. De zoon dronk zich dood, de dochter onderging de de terreur van haar vader tot diens dood, en ervoer zijn heengaan als een enorme bevrij ding. Archieffoto Stalin had zo'n hekel aan zijn oudste zoon Jakov (boven midden) dat hij hem niet met de Duitsers wilde ruilen tegen generaal Von Paulus. De nazi's brachten Stalin junior vervolgens om het leven (onder). Archieffoto Jozef Stalin zoals de wereld hem kent: in uniform, met heldhaftige blik en onberispelijke snor. Achter dat uiterlijk ging niet alleen een dicta tor schuil, maar ook een huiselijke tiran. Archieffoto: ANP met een 14-jarig meisje." Toch gelooft Trifonova dat er sprake was van echte liefde. „Het was onmogelijk om niet van Nadja te houden. Ze was open, spon taan, goedaardig en intelligent." Stalins eerste vrouw, Jekaterina Svanidze, was in 1908 gestorven aan tyfus. De zoon uit dat hu welijk, Jakov, groeide op bij Sta lins schoonouders in Georgië. Het was in Zoebalovo dat Stalin voor het eerst een burgerlijk fa milieleven voerde. Zelf was hij als Jozef Dzjoegasjvili opge groeid in een gezin dat werd ge terroriseerd door een alcoholi sche vader. In 1902 sloot hij zich na een mislukte priesteropleiding aan bij de revolutionaire beweging in Georgië. Hij overviel een ge vangenis, beroofde banken om de partijkas te spekken en orga niseerde stakingen bij fabrieken. In die tijd begon hij ook schuil namen aan te nemen. Eerst Ko- ba en daarna de naam die de wereld leerde kennen: Stalin, de 'man van staal'. Hoe dichter hij bij de macht kwam, hoe slechter het met zijn gezin ging. Stalin begon zich te ergeren aan de eigengereidheid van Nadja. Hij zag vrouwen als 'haringen met gedachten'. Ze moesten hun plaats weten. Nadja zag dat anders. Eerst werkte ze als secretaresse bij Le nin, na diens dood in 1924 ging ze studeren aan een technisch instituut in Moskou. Het leidde tot ruzies waarbij Stalin vaak fy siek en vernaai door het lint ging. Het was een eigenschap die slecht viel bij Lenin, wiens vrouw hij ooit uitschold voor 'tyfushoer'. Na de geboorte van zoon Vasili en dochter Svetlana wilde Nadja geen kinderen meer van Stalin. „Waarschijnlijk had ze toen al besloten dat ze weg zou gaan bij hem", zegt schrijfster Olga Tri- De overleden Stalin wordt naar zijn mausoleum op het Rode Plein gedragen. De wreedste dictator ooit overleed komende woensdag een halve eeuw geleden. Archieffoto: ANP fonova. „Uit haar medisch dos sier blijkt dat ze tien abortussen heeft gehad. Het ruïneerde haar gezondheid, maar ze had een sterke afkeer van Stalin, die er tal van minnaressen op na hield, waaronder waarschijnlijk Nad- ja's eigen schoonzus." De Aziaat Stalin groeide na de dood van Lenin uit tot de leider die streef de naar een versnelde collectivi satie en industrialisatie van het land. De kampen vol 'vijanden van het volk' werden de drijven de kracht achter de slaveneco- nomie. Nadja begon te gruwe len van de politiek van haar echtgenoot. Ze hoorde van me destudenten over de ellende in het land, en confronteerde Sta lin daar mee. De 'vader van het volk' reageerde door de loslippi ge studenten te arresteren. In 1932 hoorde Nadja dat een vriendin was gestorven in het kamp, en belandde ze in een zware depressie. Kort daarna liep een etentje in het Kremlin weer uit op een ruzie. Stalin be kogelde haar met brood en dwong haar een glas wijn leeg te drinken. „Aziatische grapjes", zei Nadja, die wist dat Stalin het haatte als Lenin hem de 'Aziaat' noemde. De volgende ochtend werd ze dood in het apparte ment gevonden. Zelfmoord is de officiële versie, al zijn er nog steeds geruchten dat Stalin verantwoordelijk was voor de dood van zijn vrouw. „Het leven van Nadjezjda was zeer tragisch", zegt Trifonova. „Ze was een goed mens, open en eerlijk. Hij was wantrouwend en wreedaardig. Het was een huwelijk tussen het goede en het kwade." De dood van Nadjezjda leidt de ondergang van de hele familie Stalin in. De dictator verhuist naar de nieuwe datsja Volynsko- je. Zijn 11-jarige zoon Vasili en 7-jarige dochter Svetlana blijven in het Kremlin wonen. Af en toe gaan ze nog naar Zoebalovo, maar het was daar niet meer zo als vroeger, schreef Svetlana. De dood van Nadja komt extra hard aan bij Stalins eerste zoon Jakov, die in haar een nieuwe moeder had gevonden. Stalin verachtte zijn zoon wegens zijn goedaar digheid en zijn zware Georgi sche accent Als Jakov een mislukte zelf moordpoging onderneemt, schampert Stalin: „Hij kan niet eens raak schieten." In de oor log valt hij in handen van de Duitsers. Stalin weigert hem te ruilen voor de Duitse generaal Von Paulus, want 'alleen verra ders laten zich gevangen ne men'. Jakov wordt geëxecuteerd. Briefjes Vasili overleeft de oorlog, maar hij heeft dan al een naam opge bouwd als alcoholist. Hij maakt een carrière in het leger en raakt steeds zwaarder aan de drank. Met zijn vader communiceert hij voornamelijk via briefjes. Na de dood van Stalin op 5 maart 1953 wordt hij gearresteerd we gens 'financieel wanbeleid'. Hij belandt voor bijna zeven jaar in de gevangenis. Daarna moet hij verplicht in Kazan gaan wonen, waar de KGB hem dwingt zijn naam te veranderen in Dzjoe gasjvili. In 1962 drinkt hij zich dood. Dochter Svetlana is lange tijd de lieveling van Stalin, maar de re latie bekoelt als ze trouwt met de jurist Grigori Morozov. Stalin wil geen joden in zijn huis. „Hij is je toegespeeld door de zionis ten", zegt hij tegen zijn dochter. Het huwelijk houdt slechts vier jaar stand. Svetlana zal nog meerdere keren trouwen, zon der ooit gelukkig te worden. Ze woont bijna vijftien jaar in het beruchte Huis aan de Kade te genover het Kremlin. „Svetlana heeft hier moeten toe kijken hoe Stalin haar tantes, ooms, neven en nichten naar het kamp liet sturen", zegt Mila Gapon, medewerker van het museum in het huis. D«hele familie van haar moeder woon de hier, maar bijna niemand heeft de zuiveringen overleefd." Toen in 1948 twee tantes naar het kamp werden gestuurd, eis te Svetlana eindelijk ophelde ring van haar vader. „Ze praat ten teveel. Het hielp de vijand", was het antwoord. Svetlana kon geen woord uitbrengen. „Het was een pathologische vervol gingswaanzin veroorzaakt door eenzaamheid en wanhoop." Pijnlijke dood In 1966 zou Svetlana naar Ame rika vluchten. Het overlijden van haar vader op 5 maart 1953 was vooral als een bevrijding geko men. Het was een trage, pijnlijke dood geweest voor de dictator. „God schenkt alleen aan recht vaardige mensen een snelle dood", concludeerde Svetlana.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7