VS eisen meer gegevens reizigers BINNENLAND Leider van Nederlandse tak AEL in mei gekozen am en udi niet het goedkoopst Brugman Opnieuw twintig jaar voor moord op broers In strijd met regels, maar luchtvaartmaatschappijen werken noodgedwongen mee Koerdische demonstratie Geen heidag, wel plantjes op Binnenhof Verhuizing in volle vaart Bush en Blair bellen met Balkenende Drukfout op oproepkaarten Emile Ratelband onder indruk van Saddam /ervolging na =paad 'Alanya' incelo - Justitie in Amster- un vervolgt een journalist van ;t weekblad Dünya voor bele ging van de drie Nederlandse ouwen die in het Turkse anya zijn verkracht en mis- jndeld en de moord op één in hen. De man schreef in het ad, dat in ons land verschijnt, jehoord" te hebben 'dat de jouwen half naakt en met een tijnfles in de hand rondliepen'. de strafzaak is echter al vast pmen te staan dat dit niet jaar is. De slachtoffers vinden kt het verhaal de indruk wekt kt zij het geweld aan zichzelf [wijten hadden. De Raad voor p Journalistiek achtte eenzelf- fc klacht eerder deze week ge tond. zaterdag 1 MAART 2003 lieroorlog I ten einde Lburg - Carnavalsvierders in llburg moeten tijdens carnaval i volle prijs betalen voor hun Osje. Dat is de uitkomst van overleg gisteren tussen lo- l-burgemeester Aarts, caféba- en Koninklijke Horeca Ne land. In Tilburg was in de 'oop naar het zottenfeest bieroorlog' uitgebroken, horeca-ondememers boden ten drank aan tegen lage ijzen. Dit was tegen het zere fen van de gemeente en het lerlands Instituut voor Ge- idheidsbevordering en Ziek- reventie. atiënten zijn iet besmet kRDERWiJK - Zes patiënten van it ziekenhuis Sint Jansdal in irderwijk blijken niet besmet et het hepatitis-B-virus. Het Ded van de zes is onderzocht, tidat afgelopen week bleek It na een blaasonderzoek in- tumenten niet ontsmet wa- akezen verliezen ort geding isterdam - Zeventien Irake- H hebben een kort geding rloren tegen de Nederlandse jat, premier Balkenende en dA-leider Bos. De rechtbank Amsterdam oordeelde giste- k dat nog niet vaststaat dat er n oorlog komt en of Neder- id dan meedoet. De Irakezen bbeerden met het geding te prkomen dat Nederland me- Èerking verleent aan een og in het Midden-Oosten, anwezigheid van Neder- idse militairen éfi materieel Üe Golfregio is volgens de !hter geen reden om te ver- derstellen dat Nederland sedoet. edrijf wil Uien terug phen - Het bedrijf Alpha irmaceuticals wil een lading ctiepillen (Sigra) terug die in member vorig jaar in beslag 1 genomen. Hiermee wil het lrijf een dreigend faillisse- nt voorkomen. Volgens de pectie voor de Gezondheids- g zijn de pillen gevaarlijk en 1 geregistreerd. Alpha is zelf mening dat de kruidenpil hts een voedingssupple- nt is zonder verboden stof- Het bedrijf wil de pillen irvoeren naar een land waar ider weerstand heerst of te- bezorgen bij de leverancier. and kost 170 ggen het leven h «teren - Brand in een var- g|§j|sschuur in het Overijsselse esteren heeft gisteren aan biggen het leven gekost, jgens de politie is de oorzaak I de brand een losgespron- i slang van een gasfles. Toen 'vrijgekomen gas in aanra- g kwam met een zogeheten iter vatte de varkensschuur pi. Dertig biggen kwamen in lurzee om. De overige 140 ;en moesten door een die- irts worden afgemaakt, om- ze teveel rook binnen had- I kregen. door Ferdi Schrooten den haag - Vliegtuigpassagiers die weige ren gevoelige persoonsgegevens af te staan aan de Amerikaanse autoriteiten, lo pen het risico dat ze over een maand de Verenigde Staten niet meer inkomen. De Amerikanen eisen binnenkort van lucht vaartmaatschappijen niet alleen paspoort- gegevens van reizigers, maar ook credit cardnummers, eetvoorkeuren, telefoon nummers en eventuele medische informa tie. Volgens regelgeving in landen als Ne derland mag dat niet, maar luchtvaart maatschappijen werken noodgedwongen De KLM, die bepaald niet gelukkig is met de aangescherpte beveiligingseisen, gaat zijn klanten hierover informeren. De luchtvaartmaatschappij wordt gedwon gen mee te werken op straffe van zware boetes en in het ergste geval verlies van landingsrechten. Behalve een inbreuk op de privacy van reizigers veroorzaakt de informatieplicht ook veel ongemak. Naar verwachting neemt de wachttijd bij de incheckbalie voor Amerikaanse bestem mingen met één twee uur toe. Ook het College Bescherming Persoons gegevens (CBP), de voormalige Registra tiekamer, heeft bezwaren tegen de ma nier waarop de Amerikanen de lucht vaartbranche en zijn reizigers het mes op de keel zetten. CBP-voorzitter Peter Hus- tinx klaagde deze week op een bijeen komst van privacy-experts in Washing ton dat de informatieplicht veel te ver gaat. Het Amerikaanse wapen tegen het internationale terrorisme is in strijd met wetgeving in Europese landen. Niettemin heeft de Europese Commissie afgelopen week in het diepste geheim een beginselovereenkomst gesloten met de Amerikaanse douane. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie probeert zo op langere termijn toch nog tot een regeling te komen tot afscherming van de persoonsgevoelige gegevens. Net als het CBP ziet de Europese Commissie graag dat de gegevens niet onnodig lang be waard blijven en dat ze slechts ingezien kunnen worden door een beperkte groep gebruikers. Formeel gaat de informatieplicht op 5 maart in, maar de luchtvaartmaatschap pij heeft waarschijnlijk nog dertig dagen de tijd om zich voor te bereiden. De KLM probeert zijn klanten voor zover dat gaat te beschermen. „De Amerikanen willen steeds meer gegevens. Ze hebben al toe gang tot het reserveringssysteem. De KLM is de enige maatschappij die alle in formatie heeft afgeschermd die niet gaat over vluchten van en naar Amerika," al dus een woordvoerder. Net als luchtvaartmaatschappijen rest ook passagiers weinig keus. Iemand die bij het inchecken weigert gegevens te verstrekken die door de VS verlangd wor den, mag toch instappen. „Er is wel nog zoiets als recht op vervoer", zegt de KLM-woordvoerder. „Maar bij aankomst wordt zo iemand er waarschijnlijk met een door de plaatselijke autoriteiten uit gepikt." den haag - Koerden demonstreren tegen een eventuele Turkse bezet ting van hun gebied in Noord-lrak. Ze zijn bang dat het gebied haar autonomie kwijtraakt als Turkije een militaire zone mag inrichten in het Iraakse deel van Koerdistan, zo lieten de betogers gistermiddag in Den Haag weten. Turkije is volgens de demonstranten bang voor een onafhankelijke Koerdische staat in Irak als het regime van Saddam Hussein omver wordt geworpen. Foto: GPD/Harmen de Jong door Mayke Calis brussel - De leider van de Ne derlandse tak van de Arabische Europese Liga wordt in mei op het congres van de AEL geko zen. Dat bevestigt de Belgische AEL-voorman Dyab Abou Jah- jah, die een belangrijke rol gaat spelen bij de oprichting van de Nederlandse AEL, vermoedelijk dit weekend. De 31-jarige van oorsprong Li banees Abou Jahjah werd be kend na de rellen in de Ant werpse wijk Borgerhout tussen jonge Marokkanen en de politie, eind vorig jaar. Ook richtte Abou Jahjah burgerwachten op om de vermeende racistische politie van Antwerpen in de gaten te houden. Volgens Abou Jahjah is ook Ne derland rijp voor de AEL, al is Nederland 'minder racistisch dan België'. De multiculturele samenleving in Nederland staat onder druk, meent hij. Neder land was ver, maar holt hard achteruit, onder meer door steeds meer negatieve uitlatin gen over de islam - eerst van Pim Fortuyn, later van andere politici, zoals Ayaan Hirsi Ali. „Deze vrouw zet aan tot haat en ik ben tegen iedere vorm van haat prediken, ook van radicale imams", aldus Abou Jahjah. Abou Jahjah trekt zich meteen na de oprichting van de Neder landse AEL weer terug. De 'plaatselijke kaders' zijn prima in staat het gedachtegoed van de AEL verder in te vullen en uit te bouwen. „In Nederland zijn deze kaders veel beter ontwikkeld dan in Belgiëvindt hij. „Er zijn veel geschikte mensen die staan te popelen om te beginnen. Net als in België heeft Nederland een dominante monocultuur met een laagje multiculturele make up, waaraan de moslims onder geschikt zijn." Het is de bedoeling dat de Ne derlandse AEL, net als de Belgi sche, een beweging wordt en geen politieke partij, zegt Jahjah. Tot de dag van het congres in mei voert een comité van maxi maal zes mensen de leiding, al dus Jahjah. Hij ligt naar eigen zeggen 'niet wakker' van de be zorgdheid die sommige politici hebben over zijn komst naar Nederland. Zo wil CDA-Tweede-Kamerlid CamielEurlings een verbod op de AEL. den haag/anp - De discountsu permarkten Aldi en Lidl staan onterecht bekend als de absolu te bodemprijsaanbieders. Koop jesjagers hebben evenveel kans van slagen bij Dirk van den Broek, Bas van der Heijden, Di- gros, Jan Bruijns, Nettorama en Jumbo. Dat blijkt uit het 'Boodschap- penmandje-onderzoek' van de Consumentenbond. De uitkom sten staan in de gisteren ver schenen Consumentengids. De bond onderzoekt regelmatig de prijsontwikkelingen in de super markten met het boodschap- penmandje, dat een vaste set aan producten kent. Uit de prijspeiling van januari bleken de Duitse prijsvechters Aldi en Lidl zelfs iets duurder te zijn dan hun directé concurren ten. „Maar de verschillen zijn heel erg klein. Het hangt sterk af van je persoonlijke boodschappen- mandje waar je uiteindelijk het voordeligst uit bent", aldus een voorlichter van de bond. den haag - De grote volksverhuizing in de Tweede Kamer is in volle gang. De winnaar van de vorige verkiezingen, de LPF, moet plaats maken voor de winnaar van de laatste verkiezingen, de PvdA. Daarmee keren de sociaal-democratische parlementariërs terug in het gebouw van het voormalige ministerie van koloniën. De LPF trekt in de ruimte die de PvdA achterlaat. Foto: GPD/Harmen de Jong zelf naar de woning is gegaan en vervolgens ook zijn vriendin naar de woning liet ko men. Er was op geen enkel moment een be dreigende situatie voor de dader of een acu te aanleiding om te gaan schieten." Het Hof acht de Bredanaar ook niet 'sterk gestoord', zoals de advocaat aanvoerde, doch slechts 'enigszins verminderd toereke ningsvatbaar'. Daarbij rekent het Hof de man zwaar aan dat hij zelf aan de cocaïne is gegaan, al eens op zijn slaapkamer op een spiegel had geschoten, koste wat kost wak ker bleef, zelf een onderzoek instelde naar de aanslag op hem zonder de politie in te schakelen en zich met een doorgeladen pis tool naar de Driesens heeft begeven. den bosch/gpd - Het gerechtshof in Den Bosch heeft een man uit Breda twintig jaar cel opgelegd wegens het doodschieten van de Bredase gebroeders Driesen in mei 2001. Eerder had de rechtbank hem ook al tot die straf veroordeeld. De veroordeelde en zijn advocaat probeer den het hof ervan te overtuigen dat de man niet met voorbedachte rade had geschoten, maar in een 'heftige gemoedsbeweging1. Dat zou de moorden op de twee broers (die de dader naar diens overtuiging naar het leven stonden) tot doodslag degraderen en dat zou volgens de advocaat tot een 'aanzienlijk lagere straf moeten leiden dan twintig jaar. Het gerechtshof verwierp dat verweer ech ter. Na een reconstructie kwam het hof tot het oordeel dat de man wel degelijk vol doende tijd heeft gehad om over 'de beteke nis en de gevolgen van zijn voorgenomen daad na te denken'. Van psychische over macht, waar de raadsman van repte, is in de ogen van het hof al evenmin sprake ge weest, wel van 'hoge stress'. Kort tevoren was immers, voor de derde keer, een (bom) aanslag op zijn leven gepleegd. „Daarna is hij terechtgekomen in een toe stand van verhoogde alertheid, cocaïnege bruik, slaaptekort en fysieke uitputting. Hij was echter niet bang voor de Driesens, wel voor mensen die achter hen zaten. Dat hij niet bang was blijkt wel uit het feit dat hij (advertentie) Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33 Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein tondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Bij Stoutenbeek zit u goed voor de Label- en Montis-collectie Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond, |tOnK)OOl( Bezoek ons ook op internet" www.stoutenbeek.nl iv» i 1v» v» ix den haag/anp - CDA-leider Bal kenende en PvdA-voorman Bos zien af van een 'heidag' in de kabinetsformatie. Het idee hier over was donderdag geopperd door Balkenende, maar Bos liet gisteren weten dat het plan van de baan is. „We hebben maar besloten volgende week wat plantjes op de vensterbank te zetten, maar we blijven gewoon op het Binnenhof." Volgens Bos verlopen de onder handelingen de laatste dagen heel anders dan in de voorgaan de weken. „We hebben onze standaardposities verlaten en zijn nu echt aan het onderhan delen. Er is een duidelijke wil om er samen uit te komen." Balkenende beaamde dat. „We komen elke dag een stap ver der." De onderhandelaars spra- den haag/gpd - De Amerikaanse president Bush heeft gistermid dag 'ruim een kwartier' met pre mier Balkenende gebeld. Enkele uren later hing ook de Britse premier Blair aan de telefoon, zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst bekend gemaakt. Beide regeringsleiders hengelden naar Nederlandse steun voor hun po litiek inzake Irak. Naar verluidt heeft Balkenende een slag om de arm gehouden. In de ministerraad 's ochtends bekritiseerden hij en CDA-mi- nister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken nog het 'zorgwekkende gebrek aan me dewerking' van Irak met de VN- wapeninspecteurs. Maar dat be tekent niet dat Nederland een eventueel Amerikaans-Brits of fensief tegen Irak onvoorwaar delijk steunt. „De premier heeft in zijn ge sprek met Bush vooral het be lang van het VN-traject onder streept", aldus een woordvoer der van de premier. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst hebben Bush en Blair geen concreet verzoek om mili taire bijstand gedaan. groningen/gpd - Zo'n twee mil joen kiezers voor de statenver kiezingen van dinsdag 11 maart hebben een oproepkaart met een fout gekregen. Het gaat om de achterkant van de kaart. Daarop kunnen kiezers aange ven dat zij hun kaart willen om zetten in een kiezerspas om te stemmen bij een ander stembu reau in de gemeente. Daar zit de fout. Want gemachtigden mo gen volgens de Kieswet stem men bij elk ander stembureau in de hele provincie. De fout is gemaakt door het au tomatiseringsbedrijf Centric in Eindhoven dat vooral voor ge meenten in het midden en het zuiden van het land de stern- kaarten heeft gedrukt. Het be drijf ontdekte de fout tijdens het drukproces en kon de foute in formatie slechts in een deel van de oplage corrigeren. ken gisteren onder leiding van de informateurs Donner en Leijnse over de economische si tuatie van Nederland. Die is in ternationaal gezien wat achter op geraakt. De onderhandelaars willen de Nederlandse positie onder meer verbeteren door te investeren in kennis. Bedragen zijn nog niet afgesproken. Donner en Leijnse zijn tevreden over de voortgang die deze week is geboekt in de kabinetsforma tie. Volgens hen wordt er nu veel concreter gesproken dan in de voorgaande weken, toen de partijen vooral bezig waren el kaar af te tasten. Woensdag ging een nieuwe fase in het formatie proces in, waarin CDA-leider Balkenende en zijn PvdA-colle- ga Bos echt afspraken proberen te maken. Tekort loopt op Het begrotingstekort is vorig jaar uitgekomen op 4,5 miljard euro. Dit wordt veroorzaakt door de lagere belastinginkom sten en hogere uitgaven, vooral in de gezondheidszorg. Daar mee is het tekort twee maal zo groot als aanvankelijk werd ge dacht Dat heeft het ministerie van financiën gisteren bekend gemaakt. Het tekort komt over een met 1,1 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Hèt tekort is een extra te genvaller voor het CDA en de PvdA die onderhandelen over een nieuw regeerakkoord. In het najaar werd uitgegaan van een tekort van 0,7 procent. amman/anp - Emile Ratelband heeft naar eigen zeggen donder dagavond een gesprek gehad met de Iraakse leider Saddam Hussein. Ratelband keerde gis teren terug in de Jordaanse hoofdstad Amman. „Ik kan al leen maar positief berichten over Saddam Hussein." De politicus en tsjakka-goeroe kwam 'bescheiden en aangesla gen' terug uit Irak. „Ik ben zo onder de indruk. Je denkt dat het duivels zijn, dat die mensen maar een ding willen en dat is het Westen vernietigen. Maar dat is dus niet zo." Ratelband kon naar eigen zeggen vrij met iedereen praten. „En ik heb geen onvertogen woord over Saddam gehoord. Ik kan voor hem alleen maar respect heb ben als ik zie wat hij heeft be reikt." Ratelband ging vorige week za terdag op weg naar Irak om Sad dam Hussein onder het oog van de CNN-camera's een blauwe vredesvlag te overhandigen. Dat is hem niet gelukt. „Hussein hield een monoloog en ik zat er bij en keek ernaar. Ik registreer de alleen maar, het overkwam me, het was als in een waas." Ratelband werd in een colonne van vier geblindeerde limousi nes naar Saddam gebracht. „Ik zat in een zaaltje tegenover Hus sein die in een grote gouden stoel zat. Tussen ons een tafeltje met een kleedje van zijde. Ik kreeg ook een gouden stoel, maar die zat ongemakkelijk. De zitting was bol, dus ik gleed er steeds af." Bij binnenkomst lag een van Ra telbands boeken, Vuurloper, op het tafeltje. „Hussein liet weten dat hij het had gelezen. Wist ook dat ik een politieke partij had opgericht. Hij zei het jammer te vinden dat ik geen zetel had ge kregen, want hij vond mij tole rant en zeker de moeite waard." Volgens Ratelband werd de ont moeting met Hussein overscha duwd door het bezoek aan zie kenhuizen. „Ik heb er kinderen dood zien gaan." De westerse media berichten volgens hem 'volledig verkeerd' over de situa tie in Irak. „Ik zag rijen voor de theaters, verliefde stelletjes op terrassen, volle cafés, maar van een zwaar gecontroleerde maat schappij heb ik niets gemerkt." Het meest onder de indruk raakte Ratelband van ruim hon derd westerlingen die zich als menselijk schild tegen Ameri kaanse raketten hebben 'vastge ketend' aan bruggen, ziekenhui zen en scholen. Zelf durft hij dat niet. „Ik voel me daartoe niet geroe pen, kan er de moed niet voor opbrengen. Ik heb afscheid van ze genomen, in de wetenschap dat zij doodgaan. Dat zijn echt helden. Ik ben gewoon een waardeloze vent, een lafaard, dat ik niet blijf." (advertentie) VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENSsBADKAMERS Den Haag/ Binckhorstlaan 113 Zoeterwoude7 Hoge Rijndijk 195 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3