SERVICE Verwenbroodjes met kippenlevers in tomatensaus Nieuwe storing est* Kruiswoordraadsel ZATERDAG 1 MAART 2003 CD VAN DE DAG Genre: klassiek Schubert: dansen, sonates Gil Shaham/Göran Söllscher (DG/Universal 471 568-2) Conspiracy (2001) is een Engelse film over de Wannseekonferenz waar de hoogste Nazi-top eind 1941 het lot van de joden definitief beslechtte. Tijdens een rake scène zet Eichmann een grammo foonplaat op: Schubert. En hij becommentarieert: „Ik heb nooit begrepen wat mensen mooi vonden aan deze sentimentele Ween- se shit." De nazi's snapten weinig van Schuberts intimiteit, zijn ro mantische Biedermeiergeest. Gil Shaham, de joods-Amerikaanse violist en zijn vaste partner, gitarist Göran Söllscher belichten hier een minder bekend aspect van Schuberts catalogus. Zij bewerkten zijn Landler en Waltzen, kortom de dans in diens oeuvre. De inti miteit van zijn 'vergeten' stukken is hier even tastbaar als bij Schu berts fameuze liederen Erlkönig, An den Mond, lm Friihling, en zovoort), kwintetten en liederencycli Die Winterreise, Die schone Mullerin natuurlijk). De soms bedrieglijke kleine majeur-mineur- wisselingen worden optimaal benut om de bitterzoete Sehnsucht uit te beelden. Vooral de vijftien miniatuurdansen (D365) sluit je na een keer in je hart. BOEK VAN DE DAG Genre: prentenboek Eric Maddern De koning met de paardenoren ill. Paul Hess uitg. Christofoor Prijs: 12,90 Buikpijn krijgt de kapper van koning Mark van z'n grote geheim. Want koning Mark heeft paardenoren, en de man die elk half jaar z'n haren komt knippen is de enige die dat weet. Middenin het bos, waar niemand hem kan horen, lucht de kapper z'n hart. Maar wat de kapper niet vermoeden kan, is dat de bodem de boodschap opzuigt. En dat-ie meegroeit in het riet. Waardoor de fluiten, die muzikanten uit de stengels snijden, nog maar één lied kunnen zin gen: Koning Mark heeft paardenoren! Hoe dit in talloze culturen opduikende sprookje - waarschijnlijk gebaseerd op de bekende mythe van koning Midas met z'n ezelsoren - uiteindelijk afloopt, toont dit mooie Christofoor-album. Met z'n lieve prenten en sterke tekst een troost voor elke flapoor, dikbil, puistenkop, langneus, platvoet of badmuts. KOKKERELLEN Roer vlak voor het opdienen 1 eet lepel cognac door de saus. Ziehier een saus met kippenlevers die je ook heel goed bij een gebakken tournedos of entrecote kunt ge ven. Met de saus kunt u trou wens alle kanten uit. Ver vang de rode wijn door madeira of sherry en roer er eveneens, vlak voor het opdienen, 1 eetlepel cognac door. Resultaat: een saus met kippen levertjes die bij een gebraden kalfsrug of een gebraden EKO-kip uitstekend op haar plaats is. Voor 4 stuks: 4 grote witte (Italiaanse) broodbollen; ca. 100 gram rauwe (Parma) ham, dunne plakken; 200 - 250 gram verse kippen levers; zout; 1 eetl. (olijf) olie; 1 uit, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, in dun ne plakjes gesneden; 500 gram rijpe tomaten, gevie rendeeld; 4 eetl.rode wijn, zoals Chianti classico; 1 takje verse tijm; 1 takje verse rozema rijn; 1 eetl. tomatenpuree, uit blikje, dubbel geconcentreerd; 4 eetl. gevogeltefond, uit potje; witte peper uit de molen; 1 mes punt cayennepeper; 30 gram boter, ijskoud, 11/2 eetl. verse tijmblaadjes. Begin met de saus. Verhit een (steel) pan met dikke bodem en laat de olie er even door walsen. Voeg ui en knoflook toe. Schep alles enkele malen om. Doe er daarna tomaten, 4 eetlepels wa ter, rode wijn, tijm en rozema rijn bij. Schep alles enkele ma len om. Temper de warmte bron. Leg het deksel op de pan. Laat alles 20 minuten zachtjes sudderen. Stort de gehele inhoud van de pan op een fijne zeef. Wrijf zo veel mogelijk vaste bestandde len door de zeef. Breng de nu verkregen saus aan de kook. Roer tomatenpuree en ge vogeltefond er door. Laat de saus hierna nog zolang sudderen tot door het in dampen niet meer dan de helft van de oor spronkelijke hoe veelheid is overge bleven. Spoel intussen de lappenlevers en kele malen in ruim koud water. Neem ongerechtigheden zoals peesjes en gal- sporen weg. Zet de kippenlevers op met ruim kokend water waaraan wat zout is toe gevoegd. Houd alles 5 minuten tegen de kook aan. Laat de le vertjes hierna op een zeef uitlekken, afkoe len en zeeveel mogelijk opdrogen. Snijd de koud geworden kippen levers in niet al te dunne plakjes of niet al te kleine stukjes. Klop de boter door de hete saus. Schep daarna de kippenlevers en de tijmblaadjes er door. Houd alles warm. Snijd van de broodbollen aan de bovenzijde kleine kapjes af. Hol de broodjes zoveel mogelijk uit. Voorzie ze van een 'voering' met rauwe ham. Presentatie: Vul de broodjes met de kippen levertjes en de saus. Leg de kap jes er schuin op. Dien de ver wenbroodjes zo warm mogelijk op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin gen) op de Al 2 tussen knooppunt Gouwe en knooppunt Ouden rijn; op de A20 tussen knooppunt Terbregseplein en knooppunt Gouwe en op de A28 tussen knooppunt Rijnsweerd en knooppunt Hoevelaken. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A4 bij Haarlemmermeer en A16 bij Breda. Zondag: A2 bij Breukelen en A2 bij Ouder-Amstel. HET WEER door Jan Visser Met kerst werd menigeen neerslagachtig vanwege het sombere weer, de meteorologische winter als geheel werd record zonnig. Het aantal uren zonnescWjn over de periode 1 december tot en met 28 februari komt in De Bilt waarschijnlijk tussen 265 en 270 uren uit tegen normaal 175. Dat betekende dat 2002 alweer kampioen af is. De winter van een jaar geleden stond namelijk met 257 uren op de eerste plaats. Dat de winter zo zonnig is geworden heeft natuurlijk te ma ken met de afgelopen sprokkelmaand die werkelijk zeer uniek was. Op de luchthaven van Maastricht be droeg het aantal uren februarizon circa 170. Zulks zou zelfs juni niet misstaan want die maand komt in het zuiden van de provincie Limburg uit op normaal 174 uren zon, in het westelijk kustgebied circa 210. Opmerkelijk is verder dat de gemiddelde maximum temperatuur over februari zowaar iets hoger is ge weest dan normaal. Dat heeft alles te maken met het terrasweer van de laatste dagen. Ook op de slotdag van de sprokkelmaand was er flink wat ruimte voor zonneschijn en was het kwik rond het middaguur op gelopen tot 12-13 graden. Dankzij de zuidenwind stond Wijk aan Zee om 13 uur al op 13,5 graad. Hoe zo februari! Met maart op de kalender is het terug naar af. Tijdens de afgelopen nacht heeft het gere gend en ook vandaag overdag kan er nog een bui val len. Verder over het algemeen veel bewolking al sluit ik een enkele opklaring niet uit. De temperatuur loopt naar een graad of 10-11, aan zee iets lager. Dat komt door de zwakke tot matige zuid tot zuidwestenwind. Op de nadering van een nieuwe storing krimpt de wind zaterdagavond weer naar zuid tot zuidoost. De ze storing veroorzaakt in de nacht van zaterdag op zondag regen, zondag overdag houden we het waar schijnlijk ook niet de hele tijd droog. De temperatuur komt uit op circa 9 graden. Purmerend O week 9 A berg dal V A berg dal V r~"0 I Brtxen lm ThaJe 100 40 Lech 240 95 Fjen/Hochf„gen 145 100 SaaJbach-HIntergl. 90 45 GaJt,r 125 65 Solden 220 55 Going 280 110 St Anton 325 55 Groflart 95 40 St Johann 120 60 4 Kaprun 295 40 Tux 260 30 d Kltzbuhel 112 40 Weissensee 40 20 Verwachting voor morgen MA Spanic Dl Italië WO D itsland DO Zwitserland VR Frankrijk ZA Oostenrijk STRIPS Katwijk LeidenO O Wassenaar O Den Haag Hillegom Uss& ,0 Sassenheim Amersfoor Bron: www.weeronllne PUZZEL DIRK JAN DE RECHTER /vioe-r je kjjkeaj Die KAM suA^©/v\/vieAJ door Mr Jesse van Muylwijck BC nonzontaai: 1. Fijn; 5. steensoort; 7. hoogdravende taal; 10. buisver lichting; 12. armoedige woning; 14. legerrang; 15. slank; 17. echtgenoot; 19. achter; 20. persoonlijk vnw.; 21. bijd hand; 23. bijbelse reus; 25. voegwoord; 26. dicht; 28. syi bool selenium; 31. kloosterling; 33. klankgelijkheid; 34. droog (van wijn). Verticaal: 2. Rivier in Siberië; 3. speen; 4. rivier in Spanje; 5. aanspc ring; 6. grondtoon; 8. strijkstok; 9. stumper; 11. Chinese afstandsmaat; 12. cliënt; 13. aanstonds; 14. laatstgenoen de; 16. een zekere; 18. cijfer; 22. voorzetsel; 24. spil; 27. plaats in Rusland; 29. behoeftig; 30. vruchtje; 31. insect; 32. muzieknoot. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 3. Uittrap; 6. opstal; 8. pond; 10. markt; 12. raket} 13. taptoe. Verticaal: 1. Pint; 2. stolp; 4. azen; 5. rolmaat; 7. stroop; 9. dut 11. trio. CHUBERT FOR TWO gil shaham I ghran «dllsehir wacw ik zo z

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 34