Close finish in Ahoy GESPREK VAN DE DAG Nederland kiest vanavond afvaardiging Eurovisie Songfestival Leer geld verdienen met aandelen in één column ZATERDAG 1 MAART 2003 MENSELIJK Rapper TRICK DADDY is deze week in Miami opgepakt nadat getuigen tegen de politie hadden gezegd dat hij na een ruzie op een basketbalveld een man met een vuurwa pen had bedreigd. Hij werd na betaling van 22.500 dol lar op borgtocht vrijgelaten. Trick Daddy, die in het echt Maurice Young heet, is eerder veroordeeld wegens over treding van drugs- en vuurwapenwetten, waarvoor hij 2,5 jaar in de gevangenis heeft gezeten. Young is bekend van rapnummers als 'I'm a Thug', 'Sweatin' Me' en 'In Da Wind'. Het gaat weer beter met paus JOHANNES PAULUS II. Dat meldt het Italiaanse weekblad Panorama op ba sis van zijn medische staf onder leiding van Renato Buzzonetti. De 82-jarige kerkvorst dankt zijn fysieke herstel aan een 'natuurlij ke' behandeling. Zo neemt hij minder medicijnen en meer rust. Het dieet van de paus is verrijkt. De keuken richt zich nu meer op tra ditionele, Poolse gerech ten, waaronder speciaal gebak en omelet met vlees. Maar ook de typi sche Italiaanse mozzarella ontbreekt nooit. Foto: ANP De communistische DDR krijgt een tweede kans als THE MAPARK. Een Duits bedrijf presenteerde donderdag een plan vooreen allesomvattende tentoonstelling waarin het in 1990 verdwenen Oost-Duitsland centraal staat. De initiatiefnemers willen in een hallencomplex in Oost-Ber- lijn nabootsen hoe het voor de val van de Muur was om de DDR te bezoeken. Een officiële binnenkomst met identiteitscontrole en verplichte inwisseling van valuta ontbreekt niet. Er zijn typische DDR-levensmiddelen, meubels, kleding, films en de Trabant-auto te zien. Het idee voor het DDR Funpark speelt in op de aanhoudende zogeheten Ostalgie bij bewoners van de voormalige DDR. Zeventien uur nadat ze van een meisje was bevallen, bracht een vrouw in het zuiden van China diens tweelingbroertje ter we reld. De moeder had er geen idee van dat ze zwan ger was van een TWEE LING. De vrouw beviel en kele dagen geleden in een privé-ziekenhuis in Guang zhou van een meisje. En kele uren na de bevalling voelde de vrouw zich ech ter nog steeds slecht. Ze werd daarom met spoed naar een groter ziekenhuis overgebracht. Daar gaf ze door middel van een kei zersnede het leven aan een jongetje. Een Texaanse man die terechtstaat voor mishandeling van zijn stiefzoon moet voor straf een maand lang over nachten in een HONDENHOK. Dat is de uitkomst van on derhandelingen tussen het openbaar ministerie en de verdachte. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door de rechter, die op 13 maart uitspraak doet. De man, Curtis Robin sr., wordt beschuldigd van het afranselen van zijn minderjarige stiefzoon met een afgebroken auto antenne. Hij zou de jongen bovendien mogelijk weken lang gedwongen te hebben om in een hondenhok te over nachten. De Britse premier Blair is oprecht in zijn stellingna- me over Irak, maar hij zit er fout mee. Dat heeft de Ierse zanger BONO van de popgroep U2 gisteren ge zegd nadat hij in Parijs uit handen van president Chi rac de versierselen had ontvangen die horen bij het ridderschap in het Franse Légion d'Honneur. Ik vindt Tony Blair een geweldig politicus. Zijn op vattingen over Irak zijn op recht, maar wat mij betreft heeft hij het echt ver keerd." De zanger denkt dat het een fout zou zijn als Saddam door gebruik van geweld tot martelaar wordt gemaakt. Foto: AP DAGELIJKS LEVEN De volgorde 1. Time to party van Mango Nuts 2. Somewhere by the river van Mary Amora 3« Blue skies are for free van Bert Heerink Manou 4. I'll be your voice van Gordon 5. One more night van Esther Hart 6. Heatwave van Ebonique 7. Turiddu van Arwin Kluft 8. Boogie van Zooom Wordt het Gordon? Of gaat Nederland toch voor de typische songfestivalsound van Es ther Hart? Twee Songfestivalkenners laten hun licht schijnen over de acht finalisten en de weg die ze naar de Ahoy hebben moeten afleggen. Gemeten naar de scores uit de voorronden wordt Gordon vanavond de winnaar. Met Esther Hart op een tweede en Mary Amora op een derde plaats. Volgens diezelfde re kenmethode die ook in de finale wordt ge hanteerd - publiek en vakjury zijn elk goed voor vijftig procent van het eindtotaal - zul len Bert Heerink en Zooom onderaan eindi gen. Maar natuurlijk werkt het niet zo en is de strijd weer helemaal open. Er kan aan de show gesleuteld zijn, een act kan een twee de keer heel anders overkomen, of het liedje heeft zich inmiddels zo in het hoofd genes teld dat het er niet meer uit te branden is. De kenners zijn het redelijk met elkaar eens dat de acht kandidaten een heel behoorlijke en zeer gevarieerde finale vormen. „Na de eerste voorronde ging ik niet vrolijk naar huis", zegt Hijlco Span, sinds jaar en dag ra diocommentator van het Eurovisie Songfes tival en zelf een grote fan. „Maar de rest viel erg mee. Ik heb redelijk wat aardige liedjes gehoord. Al met al is het geen zwakke fina le." Comald Maas, voorzitter van de vakjury tij dens voorronden en finale-avond, is ook positief. „Ik heb onlangs nog eens de finales van 2000 en 2001 op video bekeken en dan rijzen je de haren te berge. Nu zitten er ten minste nummers in de finale die er ook thuishoren. Het is volgens mij voor elk wat wils." Toch is het altijd maar weer afwachten hoe zo'n selectie precies uitpakt. In de voorron den ging het televotende publiek voor de makkelijke liedjes, stelt Maas. „Zo'n Nanana van Mazzel was dankzij het publiek bijna nog in de finale gekomen. Op zich was zo iets ook wel te verwachten. Bij de generale repetitie hebben we als jury ook steeds ge keken naar waar we op uitkwamen. Dan had je kunnen overwegen om strategisch te gaan stemmen om een bepaald nummer verder te helpen. Persoonlijk ging me dat te ver, en volgens mij heeft geen enkel ander jurylid dat gedaan." De uitslag van de voorronden wijst ook in die richting: drie van de vier keer was de pu blieksfavoriet dezelfde als die van de jury en ging de nummer twee van de kijkers ook door. En dat was maar zelden de keus van de jury. Comald Maas: „Wat beter had gekund was de samenstelling van de voorronden. Die was nogal onevenwichtig. De tweede en derde ronde bevatten veel betere kandida ten dan de eerste en laatste. Als Sandra Ab- bink met Beautiful life in de eerste voorron de had gezeten, had ze nu in de finale ge staan. Nu viel ze tussen wal en schip. Ach teraf denk ik dat we als jury eigenlijk een of meer 'wild cards' hadden moeten hebben." Op de finalisten is dus weinig kritiek, de weg ernaar toe had een stuk beter gekund. De gekozen procedure - vier voorronden en een finale, afgekeken van België en Zweden - is leuk, zegt Hijlco Span. „Maar als je het doet, doe het met meer overtuigingskracht. Nu waren de tv-uitzendingen vanuit een partycentrum in Nijkerk met een paar hon derd mensen in de zaal niet erg stijlvol. Dat zal in de Ahoy vermoedelijk wel een stuk be ter zijn." „Hoe de finale ook afloopt", zegt Comald Arwin Kluft. Foto: GPD Maas, „ik denk dat het een close finish zal worden. Het publiek zie ik gaan voor Mango Nuts, Gordon, Esther Hart en Arwin Kluft. Maar ik vermoed dat het erg dicht bij elkaar ligt. Dat maakt de invloed van ons, de jury een stuk groter. Wat mijn favoriet is? Nee, het lijkt me niet verstandig om dat nu al te zeggen. Wie goed opgelet heeft tijdens de voorronden, zou het kunnen weten." Hijlco Span komt tot drie grote kansheb- Zooom. Foto: ANP bers. „Gordon, deels omdat hij populair is, deels omdat het ook een aardig liedje is. Een soort hymne, en dat zou op het Eurovisie Songfestival wel eens bij de eerste tien kun nen komen. One more night-van Esther Hart is typisch een nummer in het songfestivali dioom en dicht ik daarom veel kansen toe - ook in Riga, waar het ongetwijfeld veel pun ten zou kunnen pakken. En tenslotte Turid du van Arwin Kluft. Ik weet dat velen voor licht-klassiek vallen en dit zou onverwacht veel punten kunnen krijgen. Als het wint, dan wordt het in Riga top of flop. Geen peil op te trekken." Hans Walraven De rechtstreekse tv-ultzending begint zaterdag om 20.25 uui op Nederland 2. In tegenstelling tot de voorrondes gaat de uitzending tijdens de televoting gewoon door. Om 22.30 uur wordt de uitslag bekend gemaakt. Kent u iemand die de afgelopen maan den op de beurs geld heeft verdiendIk ken er één. En die ene ben ik. Hier komt mijn verhaal, feitelijk en onopgesmukt. Het vorig seizoen, acteurs tellen in sei zoenen die lopen van september tot au gustus, had ik een extraatje verdiend met inkomsten uit reclamewerk. Mijn accountant achtte de tijd rijp om 'een bedragje naar de beurs te brengen'. Dat bedragje, mijn kaarten gaan op tafel, was vijftienduizend euro groot. Ik had ooit in een krant gelezen dat het aandeel Aegon belachelijk laag stond. Ik kon het niet beoordelen, ik heb nooit een aan deel bezeten, maar die opmerking was blijven hangen. Dus stelde ik voor om 'in 'Laten we-<voo> rustic? v/t/v dh_ MOOIER MATUlVrZ. CiEN iETEAJ.T/A/EKE_ Dat was een mogelijkheid volgens de ac countant. Accountants houden van mo gelijkheden. Knopen doorhakken doen ze niet graag. Maar hoe meer mogelijk heden er geopperd worden hoe beter ze ingedekt zijn tegen latere mislukkingen. Amandelen Aegon dus. Man van de bank d, een senior account manager par ticulieren. Ja sorry, dit is de officiële term. Om mijn geld kwijt te kunnen moesten er eerst, 'dat begrijpt u natuur lijk wel meneer Prinsen', enige paparas sen worden ingevuld. Om te beginnen: de opdracht tot aankoop van de aande len. Dat begreep ik. Ze willen zo'n Ae- gon-opdracht natuurlijk even zwart op wit hebben. Vervolgens kreeg ik een be leggingsprofiel van enige bladzijden in huis die 'wettelijk verplicht meneer Prin sen' ingevuld moest worden. Vragen als wat is uw beleggingsdoelstelling en wat is uw beleggingshorizon moesten worden beantwoord. Ook moest ik ver tellen welke schulden ik eventueel had en of ik ervaring had met het beleggen in derivaten zoals futures en opties. Het leek mij alsof die bank zich aan het indekken was tegen mijn naderende ver liezen. Mijn accountant had nooit van zo'n profiel gehoord maar uiteindelijk vulde ik braaf alles in (schulden: geen!) en stuurde het op luiar die meneer van de bank. Het Aegonaandeel stond op 13,11. Lange tijd hoorde ik niets. Papieren van aankoop kreeg ik niet in huis. Ik keek wel eens op de beurspagjna en zag dan dat mijn Aegonnetjes aan hef dalen wa ren. Op een gegeven moment belde ik mijn senior manager maar eens. Het bleek dat er helaas, 'instructie van de hoofddirectie meneer Prinsennog een LOB-formulier ingevuld moest worden. LOB stond voor Limitation On Benifit. De Amerikaanse regering eisie dat ik niet zou protesteren als zij belastvtig zouden heffen op winst uit Amerikaanse aande len. Ik had die aandelen weliswaar niet maar dat zou volgens die bankjongen in de toekomst kunnen veranderen. Pas na ondertekening van het lobdocument kon tot aankoop Aegon worden overgegaan. Ik zei dat ik niet aan de gang kon blij ven. Straks gingen Franse, Japanse en weet ik veel welke regeringen eisen dat ik zwart op wit af zou zien van winstper centages op aandelen die ik ook niet had. Dat was volgens die bankjongen niet het geval. Amerika had nu een maal, 'dat had meneer Prinsen mis schien wel eens gehoord' veel te ver tellen in deze wereld. Ik dacht ineehs: ze kunnen barsten, ik teken niet. Al die papieren, al die termen die ik niet snap, al dat het-kan-nooii-de-schuld-van- de-bank-zijn gezeur. Basta. Zet mijn geld maar op een spaarrekening. M Vandaag nog even naar de M stand van Aegon gekeken: ff 8,37. Een waardedaling van ongeveer 35%, lieve vrien den. Tot u schrijft een man die de afgelopen maand door sluwe timing 35 van 15.000 euro ofwel, reken even mee, zo'n slordige 5250 euro heeft verdiend op de beurs. Ik voel mij enigszins een junior ac count manager. Afdeling particulieren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2