SPORT jroeneweg /erfoeit de appenmand 'Quick Boys trainen is geen kunst' >tages hinderen Mau-Asam niet Ploegenachtervolging? S2 Noordwijk vanmiddag toch tegen Kloetinge HOC 982 zaterdag 1 maart 2003 ir Loman Leefmans >en - Hij was begin deze week door de griep geveld. Daar- lr is het onzeker of Richard teneweg morgen al vanaf de ap bij de derby tegen WSB in veld staat. De lappenmand (ft sowieso een grote, negatie- fol gespeeld in het voetballe- I van de UVS'er. Hoewel de Jenaar pas 27 jaar oud is, heeft vaak het idee in de nadagen 1 1 zijn carrière te leven. De irmalig aanvoeder van Feyen- d 2 wil nog zo lang mogelijk 1 UVS blijven voetballen, maar f 1 die wens voegt hij direct toe: t ik tenminste een beetje fit f." 1 repeterend kuchje tussen l antwoorden door verraadt hij nog niet helemaal de ou- is. De bank in zijn flatwoning 1 het Jacques Urlusplantsoen ie plaats waar hij de afgelo- 1 dagen doorbracht. Dat kan log wel bij; door een blessure 1 zijn hamstrings miste hij 1 zijn huidige debuutseizoen de Kikkerpolder al bijna de e eerste competitiehelft. >eneweg wijst op een be- teiden zwembandje rond zijn ddel. „Ik heb er aanleg voor. |n lichaam is gewend aan veel vaak sporten. Als ik een tijdje ts doe, komen de kilo's eraan ik merk dat ik steeds meer leite moet doen om ze er irna weer af te krijgen. Ach, ik wel een oude vent als ik zo (r dit onderwerp praat." 1 nu te zeggen dat Groene- g dik is: nee. Toch is er wel 1 verschil met de frêle licht- ïtige middenvelder die begin pn negentig vier seizoenen bij fenoord rondliep. „Met een (ontractje dat uiteindelijk In waarde bleek te hebben. Er 6 toen nog geen samenwer- |g met Excelsior zoals nu. Sa- Jn met twee andere Leide- ïrs, Barry Dubbeldeman en d arent Aalbersberg, werd ik ge- ïberd." [teneweg, die in zijn jeugdja ren uitkwam voor Lugdunum en UVS, bleef hoop houden op een terugkeer in het betaalde voet bal en koos daarom na zijn ge dwongen vertrek bij Feyenoord voor FC Lisse. „Dat was toen een topper in de hoofdklasse. In mijn eerste jaar werden we ook kampioen. Volendam had toon de vervolgens interesse in me. Tenminste dat werd me verteld en ik werd er zelfs mee gefelici teerd, maar uiteindelijk heb ik nooit wat van die club gehoord. Ik heb nog zeker in de twee jaar daarna met de gedachte rond gelopen dat ik misschien nog een keer prof kon worden." Aan die droom kwam een ab rupt einde toen hij een gecom pliceerde bovenarmbreuk op liep die hem langdurig aan de kant hield. „Dat was letterlijk en figuurlijk het breekpunt. Ik was inmiddels 24 en betaald voetbal is ook niet alles, zo hield ik me voor. Dan maar een studie doen en ik kwam in de eerste lichting van de net opgerichte Johan Cruyff University. Die sporteconomische oplei ding in Amsterdam staat op het punt de eerste bullen uit te rei ken. Groeneweg is een van de gelukkigen. Toch is het instituut dat de naam draagt van 's lands grootste voetballer een beetje tegen gevallen. „Dat Cruijff zelf de diploma's uitreikt, is natuur lijk leuk en daar komt een hoop pers op af. Toch zijn er sinds de oprichting allerlei vergelijkbare opleidingen van de grond geko men waardoor het aantal écht bekende sporters op de Johan Cruyff University klein is. Hand- balintemational Saskia Mulder, oud-prof Leonard van Utrecht en nog wat aanstormende talen ten. Echt exclusief voor topspor ters en ex-topsporters is het niet. Ik wilde stage lopen bij Feyenoord, maar dat kreeg de school niet voor elkaar. En ik ben nota bene een oud-Feye- noorder." Desondanks hield Groeneweg er zijn huidige baan aan over. Na een stage bij het sportbedrijf van de gemeente Leiden, solliciteer de hij met succes naar een vaca ture bij die afdeling. „Ik ben nu coördinator servicepunt. Zorgen dat onze afdeling toegankelijker noordwijk - Noordwijk speelt vanmiddag toch tegen Kloetinge. Het duel tussen de twee zater daghoofdklassers stond aanvankelijk niet op het programma, omdat de Zeeuwen een bekerwed strijd moesten spelen. De KNVB besloot echter dat de competitie voor rang heeft. De wedstrijd werd vorige week afge last, vanwege de slechte staat van het veld aan de Duinwetering. De aftrap is om 14.30 uur. Richard Groeneweg: „Ik wilde stage lopen bij Feyenoord, maar dat kreeg de school niet voor elkaar. En ik ben nota bene een oud-Feyenoorder." Foto: Taco van der Eb wordt voor verenigingen en par ticulieren, dat is mijn functie." Zijn baan bekoort hem en ook over UVS heeft hij nauwelijks klachten, ondanks dat de eerste klasser matig presteert. „Nadat UVS vorig seizoen net niet pro moveerde, waren de verwach tingen voor dit jaar redelijk hoog gespannen. Als het elftal hele maal fit en compleet is, kan het ook mee in de hoofdklasse. We winnen oefenpotjes van Noord wijk en FC Lisse. De breedte van de selectie is het probleem. En er lopen veel technische voet ballers rond. Maar er zijn weinig jongens die, als het moet, de mouwen kunnen opstropen. Dat wordt wel eens mooi-weer- voetbal genoemd en ik moet toegeven dat dat wel op ons van toepassing is. Het duel met WSB is ongeveer de laatste kans om voor de nacompetitie in aanmerking te komen. Jammer dat de uitkomst van zo'n duel niet alleen afhangt van het voet ballend vermogen want daarin zijn wij in het voordeel." „Toch heb ik het naar mijn zin. Vergeet niet dat ik in mijn laat ste seizoen bij FC Lisse, en de twee jaar daarop bij ARC, alleen maar tegen degradatie heb ge voetbald. Dan wil je wel eens wat anders. Op vrijdagavond na de training met de hele groep op stap, even naar Stampa. Dat was er bij Lisse en ARC niet bij. De spelers kwamen uit alle wind richtingen. Wat dat betreft heb ik het zaterdagvoetbal wel ge zien. UVS is de club die het bes te bij me past. De Lissese schaatser Martin Her sman deed vorige week in Basel- da di Piné mee aan een ploegen achtervolging op ijs. Het pro beersel bekoorde hem. Met Bob de Jong en Ralf van der Rijst won hij de race voor treintjes van drie man over acht rondjes. Met enkele kleine wijzigingen zou het een spectaculair blijver tje kunnen zijn, denkt hij. Daar blijken de meningen over ver deeld. Baanwielrenner en oud schaatser Jeroen Straathof: „Op de wielerbaan is de ploe genachtervolging een volwaar dig onderdeel. Ik begrijp het wel. Omdat Nederland het all round schaatsen domineert, wordt er gezocht naar onder delen om de sport ook interna tionaal aantrekkelijk te maken. Een ploegenachtervolging lijkt mij leuk om te doen en het is inderdaad aantrekkelijk voor het publiek. Misschien dat je met gewestelijke ploegen een NK kan organiseren. Provincie tegen provincie of zoiets. Laat de KNSB er maar een aardig plan voor bedenken." Marathonschaatser Henk An- genent: „Het heeft de toekomst. Als de afstand wat langer wordt ge maakt, is het ook interessant voor marathonschaatsers. Af gelopen zomer werd in Calgary een tien kilometer in de vorm van een marathon geschaatst. Daar hoorde ik van Martin Hersmann ook hele positieve geluiden over. Hop, leven in de brouwerij. Ik ben wel voorstan der van dat soort experimen ten. Ik zie dus ook de ploegen achtervolging wel zitten. Hoe je dat organiseert, per land of per commerciële ploeg, dat zien we later wel. Ik ben van de partij." Shorttracker Cees Juffermans: „Het is leuk, maar ook dan zal Nederland wel weer winnen. Het idee spreekt me aan ook al is het niet echt allroundschaat- sen. Bij het shorttrack vind ik het een mooie discipline. Toch denk ik niet dat het bij het lan- Foto: Archief ANP gebaanschaatsen meer publiek zal trekken." Ab Krook, topsportcoördina tor KNSB: „Ik ben er een voorstander van, maar het onderdeel moet wel worden geoptimaliseerd. Er zal een officieel WK moeten ko men. Voor de sporters moet er sportief wel wat te verdienen zijn. Of het met de WK Afstan den is te combineren, valt nog tc bezien. Het programma wordt dan mogelijk te vol en zal je al snel naar een vierde WK-dag moeten. Wil je de ach tervolging helemaal optimaal doen dan zul je eerst series moeten houden en vervolgens de kwart- en halve finale en dan de finale. Om het voor het publiek aantrekkelijker te ma ken, moeten er, zoals in het wielrennen, lichtbakken komen die duidelijk maken met hoe veel seconden welke ploeg voor ligt. De rijders waren in Baselga di Piné zeer enthousiast. De achtervolging wakkert het 'wij- gevoel' aan. Ik denk wel dat het een onderdeel is voor de zoge heten 'milers', jongens die sterk zijn op de 1500 meter. De ach tervolging duurt acht rondjes. Jongens als Bob de Jong kun nen beter uit de voeten als er twaalf ronden worden gere den." Schaatscoach Wim den Eisen: „Nieuw is het allemaal niet. In de tijd van Ard en Keessie wer den er al koppelkoersen ge schaatst. Je kan alle wieleron- derdelen wel op het ijs uitvoe ren. Allround schaatsen is wat de tienkamp is voor atletiek. Wie een goede 500 meter én een goede tien kilometer kan rijden is een hele grote. Ver vang je de tien kilometer door de drie kilometer, ook een veel gehoord voorstel om schaatsen aantrekkelijker te maken, dan krijg je een ander soort kampi oen. Dat Nederland het schaat sen domineert en er dus wat gevonden moet worden op het international aanzien te vergro ten, is geen argument. Die do minantie kan bij een volgende generatie zomaar verdwenen zijn. En zeg nou zelf; de vrou wen presteren niets en het is nog niet zo lang geleden dat niemand in ons land een goede 500 meter kon rijden." UDWS-trainer Per Crispijn heeft van voetballers met franje een team gesmeed J or Peter van der Hulst )ubrugge - Liesbeth Mau-Asam begon ui ét een trainingsachterstand aan het sei- en, maar dat weerhield de shorttrackster l^it van een verdienstelijk wereldbekerde- ut. De 20-jarige Woubrugse - haar ach- fraam verwijst naar haar Zuid-Ameri- anse voorouders - haalde de afgelopen tken zowel in Salt Lake City als in Jcoutimi (Canada) de halve finale van de 0 meter. Komend weekeinde is ze een de kanshebsters voor een podiumplaats lens het NK in Heerenveen. progressie die de debutante in de kem- )eg maakte, blijkt uit de tijden die ze op t Amerikaanse continent reed. „Mijn con- ie en techniek zijn sterk verbeterd. Nor- 4 éal is de 500 meter mijn sterkste afstand, lar door de vele duurtrainingen, merkte ik t ik het tempo langer vol kon houden. Ijn persoonlijk record op de 1500 meter ind op 2.33. In Salt Lake City reed ik 2.31 in Canada gingen daar nog eens drie se- )afhden vanaf." 11 dat terwijl haar voorbereiding niet opti- was. Voor haar opleiding MTRO (toe- te) moest ze in de zomermaanden stage n. Ze kon slechts een keer per dag trai- in plaats van twee keer. „Ik ben daar- ir pas de afgelopen maanden enorm vooruit gegaan", zegt de debutante van de kernploeg van bondscoach Yves Nadeau. Mau-Asam leerde veel van de Canadees en vindt het jammer dat het contract met haar coach vooralsnog niet is verlengd. „Ik zou niet weten wie de KNSB anders wil hebben. Hij heeft toch een goede naam in het short trackwereldje." Het verbaasde Mau-Asam dat ze tijdens haar eerste optreden in een wereldbeker het volste vertrouwen van Nadeau kreeg. „De eerste week in Salt Lake City ging het wel goed, waarop Nadeau zei dat hij mij alle af standen zou laten rijden. Ik had echt zoiets van: 'Zo, alle afstanden'. In Canada ging het wat minder. Daar reed ik de 500 meter niet. Dat heeft ook met het snelle ijs te maken. Ik heb nog moeite om de bochten te houden." Toch heeft dat ijs wel haar voorkeur. „Ik moet het van mijn glijden hebben en niet van mijn kracht. Ik kijk vooral naar de Cana dese meiden hoe zij rijden. Het ziet er bij hen allemaal zo gemakkelijk uit." De Woubrugse kwam via haar zus Suzanne en oud-shorttrackster Chantal Boer in aan raking met de sport. „Ik combineerde het shorttrack eerst nog met de langebaan. Dat heb ik tot mijn vijftiende gedaan. Toen ik voor Jong Oranje werd gevraagd, koos ik de finitief voor shorttrack." In 2000 werd Mau- Asam nationaal kampioen bij de junioren B. Ze reed, overigens zonder succes, het WK voor junioren en nam deel aan de Jeugd Olympische Dagen. Tijdens dat evenement eindigde ze als tweede op de 500 meter en won ze met de Nederlandse ploeg de aflos- singskoers. De Olympische Spelen van Turijn moeten voor haar een hoogtepunt worden. Daar naast heeft ze haar zinnen gezet op een na tionale titel bij de senioren. „Dat is wel heel moeilijk want de top van Nederland zit heel dicht bij elkaar." Komend weekeinde krijgt Mau-Asam haar vierde kans. Na twee acht ste en een zevende plaats heeft ze dit keer zicht op meer. Toch rekent Mau-Asam zich niet rijk. „Tactisch kan ik nog zoveel beter worden. Dat merkte ik tijdens de wereldbe kers. Met nog zeven ronden te gaan op de 1000 meter moet je gewoon tweede liggen. Ik lag laatste en de snelheid is dan te hoog om nog in te halen." Mau-Asam sluit het seizoen af zoals ze is begonnen; met een stage. „Ik begin in maart en hoop dan eind juni klaar te zijn. Daar door kan ik twee maanden iets minder trai nen. Ik denk dat die schade nog wel valt in te halen. Het komend jaar wil ik wel doorle ren. Ik denk dat ik voor de Johan Cruyff University kies. Dat is de enige manier om studie makkelijk te kunnen combineren met sport." door Maarten Dekker leiden - Na een teleurstellende start van het seizoen kruipt UD- WS langzaam naar de plek waar de club vooraf verwacht werd: de top. Het verschil met koploper Lugdunum bedraagt nog maar vijf punten, terwijl er nog niet eens zo lang geleden een gat van twaalf punten gaapte tussen de twee Leidse teams. „Geloven wij nog in de titel? Wij geloven al leen maar in de titel", zegt UD WS-trainer Per Crispijn, die mor gen de zesde opeenvolgende ze ge hoopt te boeken in de con frontatie met FC Rijnland. Vooraf zagen veel mensen UD- WS simpel kampioen worden in de vierde klasse. Wat zagen zij verkeerd? „Ze hebben onderschat hoe lang het vergt om een nieuw team op te bouwen. Ik had het zelf juist heel behoorlijk geana lyseerd: in de zomer zijn we een stuk of zeven basisspelers kwijt geraakt, stuk voor stuk heel goe de voetballers. Sommigen gin gen het op een hoger niveau proberen of gewoon bij eeh an dere club, eentje is al een hele tijd geblesseerd en de keeper van vorig jaar is terug naar de Antillen, omdat zijn vrouw hier niet kon aarden. Maar dat is toch gecompen seerd met de komst van een paar goede nieuwelingen? „Zeker, maar het duurt een tijd voor je voetballers tot een team gesmeed hebt. Zeker bij UDWS, wij hebben voetballers met fran je. Ze kunnen allemaal fluitend de bal honderd keer hooghou den, maar ze waren natuurlijk niet van de ene op de andere dag op elkaar ingespeeld. En het belangrijkste was, dat ze tactisch zwak waren. Thuis tegen UDO en tegen FC Lisse stonden we met 2-0 voor en beide wedstrij- Per Crispijn: Jongens uit een vreemd land, die hier naast het voet ballen niets te doen hebben, die willen nog wel eens op het verkeer de pad belanden." Archieffoto: Mark Lamers den eindigden toch nog in 2-2. Dan doe je iets niet goed. Ik heb ze uitgelegd dat 3-0 ook maar drie punten oplevert, net als 2-0. Dat hebben ze nu aardig door en de laatste wedstrijden stond er ook echt een team. Het was allemaal redelijk uitgebalan ceerd. Helaas moeten we het de rest van het seizoen doen zon der onze beste speler, Kada Fel lah. Hij is voor zijn werk naar Spanje vertrokken." Ben je er trots op dat je van zo'n gemêleerd gezelschap een hechte ploeg hebt weten te ma ken? „Natuurlijk ben ik daar trots op. Je probeert er als trainer het beste van te maken, anders sta je voor niets op het veld. In de negentien jaar dat ik trainer ben, heb ik altijd gewerkt met ploe gen die nog opgebouwd moes ten worden. Dat vind ik het mooie aan het vak. Trainer zijn van Quick Boys is geen kunst, dat kan iedereen. Die leggen ge woon een pak geld neer en kun nen iedereen pikken die ze pik ken willen. Ik heb geen geheim, het gaat er om datje altijd eerlijk bent. Wel ke taal ze ook spreken, ze heb ben allemaal door dat ik eerlijk tegen ze ben en op die manier creëer je een eenheid. Het geeft voldoening als het eenmaal op de rails staat. Ook daarbuiten vind ik dat belangrijk. Als wij een speler be.naderen, vragen we zo'n jongen niet alleen: 'Wil je bij ons komen voetballen?' Als het nodig is, regelen we ook een kamer voor ze en soms bezor gen we ze een baantje." Maar toch gaat het wel eens mis. „Dat voorkom je toch niet, maar wij doen in elk geval ons best. Als je dat niet doet, vraag je om problemen. Jongens uit een vreemd land, die hier naast het voetballen niets te doen heb ben, die willen nog wel eens op het verkeerde pad belanden." Is het seizoen mislulrt als jullie niet promoveren? „Als de wereld maar niet ver gaat. Maar wij zijn wel ambiti eus. Wij gaan voor het hoogste en dat is het kampioenschap. Je hoort ook trainers, die zeggen: 'Ik ben tevreden als we ons handhaven'. Wat is dat nou waard? Je streeft toch ergens naar? Als onze greep naar de ti tel mislukt, kunnen we nog pro moveren via de nacompetitie. Maar dat is een stuk lastiger." En dan volgend seizoen samen met LFC en VNA als één vereni ging in de derde klasse uitko men? „Van de fusieplannen weet ik weinig, want het is mijn pakkie- aan niet. Ik geloof wel dat we de goede kant opgaan. Laat ik het zo zeggen: het kan mooi zijn, een grote club in de derde klas-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25