Ahold hield Burgemeesterskandidaten willen meer resultaten slecht nieuws dagen vast Schotse hooglanders als grasmaaiers in de duinen [Note book 149,- Valse start Rijn Gouwe Lijn zit je wel goed? VAN ROY EN VISSERS C.S. Problemen al 20 februari bekend Ajax wil Mido voorgoed kwijt Creaties van tabaksbladeren d b h e tipen aag Prins betaalt voor AH-medewerker Opleiding voor taxichauffeur Mad Max moet wachten op Irak aaamsi M I I i l l l Leidsch Dagblad NR. 43169 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Geldklopperij met sms moeilijk in te dammen Aldi en Lidl niet altijd goedkoper De Lakenhal slaat een zwarte bladzijde open Noorderkwartier wil geen opvang van alcoholisten 'Beurspsychoses en hebzucht zijn van alle tijden' Nederlands gezegde Maartse regen brengt geen zegen COMMENTAAR p AHOLD Het echec van Ahold is in een «eek tijd uitgegroeid tot een (chandaal. Zette het concern be- jn deze week nog twee van zijn opbestuurders aan de dijk nadat iet bij malversaties met de boek- louding ongeveer 500 miljoen dollar had verspeeld, inmiddels roeien de aanwijzingen dat het ledrijf de beleggers veel te laat ïeeft geïnformeerd, dat de top uit eigenbelang zou hebben ge- irobeerd de problemen te ver- loezelen, en dat er met voorken- lis op de beurs is gehandeld. 'ooraJ de trouwe klanten van de upermarktketen zijn ernstig te- eurgesteld: pas vandaag komt het bedrijf met een pamflet met Informatie. Dat is veel te laat En het is tekenend voor het zwijgen jWaarvoor de Ahold-top heeft ge- Albert Heijn stond 115 jaar lang bekend als een winkelbedrijf dat de band met de klanten koester- Ie. De vaste klanten hadden hun lonuskaart, hun eigen beleg- ingsfonds, de zegeltjes. AH Itond ook te boek als een sociaal rerkgever, een kwaliteitsbewust •edrijf. Die gekoesterde reputa- ie is tegen het financieel geweld van de afgelopen dagen niet be tand gebleken. Het personeel reeg dinsdag een weinigzeggen- Ie brief vol peptalk, de vaste Janten krijgen vandaag gerust- tellende informatie dat hun ze- eltjes niets aan waarde hebben igeboet. telfs het cliché dat tegenwoordig te aandeelhouder vóór gaat is tiet helemaal waar. Waar de ge wone belegger maandag pas Werd geïnformeerd over de fi- lanciële catastrofe, werden de oierikaanse en Nederlandse •eurswaakhonden al eerder ge formeerd is. Insiders wisten •lijkens een anonieme brief vori- e week al dat ze hun Ahold-aan- elen beter van de hand konden loen. Hetgeen geschiedde. één van het crisismanage ment is zo snel mogelijk open- leid van zaken geven. Door te wijgen heeft Ahold zichzelf al en maar verder in de nesten hverkt en naast financiële scha- 'f ook imago-schade opgelopen. tier de Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 1 maart 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden vjel. (071) 5122362 zaandam-amsterdam/anp - Ahold heeft het nieuws over de fraudezaak al op donderdag 20 februari gemeld aan de beurs- waakhond, de Autoriteit Financi ële Markten. Op die dag en op vrijdag is de handel in Ahold-aan- delen gewoon doorgegaan. De aandeelhouders en effectenbeur zen werden pas maandagmorgen geconfronteerd met de fraude, waarna de koers van het aandeel instortte. Een woordvoerder van de beurstoezichthouder heeft dat gisteravond bevestigd. Het supermarktconcern beves tigde gisteren dat het de Neder landse en Amerikaanse beurs toezichthouders van de malver saties op de hoogte bracht voor dat begin deze week een bericht naar de beleggers is verstuurd. Al de hele week gaan geruchten dat op de beurs is gehandeld met voorkennis. Een anonieme brief zou daar ook op kunnen duiden. Een 'zeer bezorgde be trokkene' maakt in de brief mel ding van problemen binnen Ahold die pas dagen later aan de beleggers zijn bekendgemaakt. Opvallend is dat de brief ook rept van een conflict in de top van Ahold over de malversaties. Financieel bestuurder Meurs, die maandag met bestuursvoor zitter Van der Hoeven opstapte, zou hebben geprobeerd de fou ten te verdoezelen. De brief schrijver suggereert dat Meurs handelde uit eigenbelang omdat hij veel aandelen en opties Ahold zou bezitten. Een Ahold-woordvoerder wei gerde gisteren in te gaan op de vraag waarom Ahold niet on middellijk ook de aandeelhou ders heeft gewaarschuwd, zeker na de melding bij de AFM. Beursgenoteerde bedrijven als Ahold zijn volgens het beursreg- lement van Euronext verplicht meteen informatie te melden, die de koers van het aandeel kan beïnvloeden. Inmiddels hebben advocaten een grote jachtpartij geopend op AÏiold, Van der Hoeven en Aholds huisaccoun tant Deloitte Touche. Gisteren meldde zich het twaalfde Ameri kaanse advocatenkantoor dat een aanklacht heeft ingediend namens gedupeerde beleggers. In Nederland zijn beleggers nog geen juridische procedures be gonnen, maar beleggersvereni ging VEB en het advocatenduo Spong en Hammerstein overwe gen dit wel te doen. Albert Heijn licht klanten van daag via pamfletten in over de verwikkelingen. Het is vooral de bedoeling hen gerust te stellen. Bij de supermarktketen zijn al 13.000 telefoontjes binnengeko men van deelnemers aan het AH Vaste Klanten Fonds, waar voor door de val van het aandeel een strop dreigt. leiden - Geen woorden maar da den, aan de slag. De twee burge meesterskandidaten in Leiden, Harry Groen en Henri Lenferink lijken er beiden van overtuigd dat Leiden voor de komende ja ren voldoende plannen heeft gemaakt, en dat er nu voorrang moet worden gegeven aan het uitvoeren van al die ideeën. „Leiden moet echt een stevige volgende stap zetten in zijn ont wikkeling. De eerste en belang rijkste stap is het omzetten van plannen en discussies in da den", meent Groen. En Lenfe rink; „Het is uitstekend dat het bereiken van concrete resulta ten de komende tijd voorop wordt gesteld." Dit blijkt uit de opiniestukken die ze voor deze krant hebben geschreven. Het Leidsch Dag blad inviteerde hen om uit te leggen wat zij voor Leiden ho pen te betekenen en waarom de bevolking op 11 maart op hen moet stemmen. Vooral Groen hamert in zijn bij drage op meer besluitvaardig heid. „Als burgers worden ge raakt in hun belangen, moet daar goed en fair mee worden omgegaan. Maar laat ik duidelijk zijn: we kunnen in Leiden niet eindeloos blijven praten." Vol gens hem moeten ambtenaren besluiten van de gemeenteraad als heilig beschouwen en loyaal en consequent uitvoeren. Maar dat alles betekent niet dat de overheid dingen moet door- drammen. „Het heeft geen zin om mensen slechte beslissingen door de strot te duwen. Want als er geen draagvlak voor is, werkt het niet." Lenferink pleit er in zijn opinie verder voor om Leiden meer te profileren als 'kennisstad' en 'woonstad'. Een echte werkstad, met veel industriële bedrijven, zal Leiden volgens hem niet meer worden. Bij een 'kennis- stad' en een 'woonstad' hoort volgens hem ondersteunende bedrijvigheid en een verder ont wikkelen en verfraaien van de historische binnenstad. „Dat bijt elkaar dus niet." Zie ook het bijvoegsel Erbij Groen en Lenferink in debat Een jaar nadat de lijsttrekkers van de Leidse politieke partijen er felle debatten voerden, is De Waag opnieuw een strijdperk. Za terdag 8 maart nemen de beide kandidaten voor het burgemees terschap in Leiden, Harry Groen en Henri Lenferink, het daar te gen elkaar op. Op verzoek van het Leidsch Dagblad discussiëren ze over een aantal stellingen die te maken hebben met de baan die ze straks hopen te krijgen. Het publiek krijgt ruim de gelegenheid vragen te stellen. De be zoekers mogen na afloop de verrichtingen beoordelen van beide kandidaten. De uitslag van deze kleine enquête verschijnt in deze krant van maandag 10 maart De discussie staat onder leiding van Kees van der Malen, hoofd redacteur van deze krant. Het debat op 8 maart begint om 15.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. De bijeenkomst duurt onge veer anderhalf uur. amsterdam/anp - Ahmed 'Mi- do' Hossam vertrekt aan het einde van dit seizoen bij Ajax. De aanvaller werd gisteren voor de tweede keer in acht dagen te ruggezet naar de tweede selectie van de Amsterdammers, dit maal tot het einde van het sei zoen. Technisch directeur Leo Beenhakker gaat op zoek naar een oplossing die voor zowel Ajax als Mido het beste is. „En die ligt dus extern", zei hij. De reden voor de verbanning naar hét tweede team zijn uitla tingen die Mido deed na afloop van Ajax-Arsenal, woensdag. Na dat duel liet Mido weten geen spijt te hebben van zijn actie die eerder leidde tot zijn verbanning naar 'Jong Ajax'. Mido werd vo rige week om disciplinaire rede nen voor de tweede keer dit sei zoen uit de A-selectie verwij derd, maar weer teruggehaald. Tijdens de Champions League ontmoeting met Arsenal mocht hij zeven minuten meedoen. Pagina Sport: Ajax klapt boek Mido dicht havana - Een opmerkelijke modeshow gisteren in de Cubaanse hoofdstad Havana. Tijdens het 5e Sigaren Festival tonen Cubaanse modellen uiteenlopende creaties gemaakt van tabaksbladeren, zoals een van de mannequins op de catwalk laat zien. Foto: EPA/Adalberto Roque (advertentie) HOGESCHOOL n„.„ 9.30-12.00 uur donderdag 6 maart Opleiding leraar basisonderwijs Alleen informatie over de voltijdopleiding Amsterdam |an Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst amsterdam - Prins Bemhard heeft zich aan zijn woord ge houden door de boete te beta len die de Albert Heijn-mede- werker in Amsterdam vorige maand kreeg opgelegd. Dat zei een bedrijfsleider van het filiaal gisteren. De rechter oordeelde dat de 30-jarige man een boete van 600 euro moest betalen, waarvan 300 voorwaardelijk, omdat hij een overvaller op zijn neus had geslagen. De prins bood aan een eventuele boete voor zijn rekening te nemen. den haag - Het ministerie van verkeer en waterstaat wil dat er een verplichte vakopleiding komt voor taxichauffeurs. Op die manier moet een eind wor den gemaakt aan het groeiend aantal chauffeurs dat amper de weg weet, onbeleefd is, onveilig rijdt en soms niet of nauwelijks Nederlands spreekt. Na bran cheorganisatie KNV-Taxi stelt nu ook het ministerie dat het met de dienstverlening van veel taxichauffeurs droevig is ge steld. De problemen spelen met name in de grote steden, stelt het ministerie. los angeles - De woeste held Mad Max die het pas echt naar zijn zin heeft na de ondergang van de wereld, moet het onder spit delven in een confrontatie met een echte oorlog. Volgens de Amerikaanse krant Daily Va riety heeft de filmmaatschappij 20th Century Fox besloten de productie van Mad Max; Fury Road uit te stellen tot na een eventuele oorlog tegen Irak. De film is de vierde in de serie die hoofdrolspeler Mel Gibson be roemd maakte. door Wim van Wanrooy alphen/gouda - De Rijn Gouwe Lijn beleefde gistermiddag een valse start. Tijdens een feestelijk proefritje van Alphen naar Gou da voor genodigden en pers kwam het light-railvoertuig bij station Waddinxveen stil te staan. Oorzaak: een seinstoring bij Gouda. Gevolg: het gezel schap arriveerde met elf minu ten vertraging in de kaasstad. Waar het ontvangstcomité van burgemeester Wim Comelis en een harmoniekorps de stem ming er weer in trachtten te brengen. Dat was nodig ook. Tijdens het oponthoud in Waddinxveen wa ren namelijk nog een paar ge breken aan het licht gekomen. In het propvolle voertuig - met 180 man in een treinstel met 78 zitplaatsen - werd het bloedstol lend warm. Jassen vlogen uit, ramen gingen open en ten slotte opende bestuurder Peter Blok (advertentie) WOON FACTORY OUTLET Een primeur. De light-rail maakt zijn eerste proefritje op een gedeel te van de Rijn Gouwe Lijn. Foto: Mark Lamers alle deuren om iedereen buiten op adem te laten komen. „De airconditioning stond nog op de winterstand", verklaarde hij la ter. „We hebben nog geen tijd gehad om hem goed af te stel len. En dat is met meer dingen het geval", aldus Blok die daar mee in een klap duidelijk maak te waarom de eerste ritten vol gens een normale dienstregeling niet voor 19 maart kunnen wor den gereden." Overigens maakte de eerste moeizame rit ook duidelijk dat de light-rail best perspectieven biedt. In een gemoedelijk on deronsje kwamen Rijnsburgs burgemeester Arie van der Lee, Katwijks wethouder Arie van der Plas en Jan Hein Bode, oud-bur gemeester van Gouda, tot de conclusie dat „het best een aan gename manier van reizen is op het begin van het toekomstige traject tussen Gouda en Noord- wijk." Van der Plas: „We hadden alleen wel liever gezien dat ze bij ons waren begonnen. Maar dat vergt veel meer kosten. Hier ligt al spoor, bij ons moet alles nog worden aangelegd." Alphens loco-burgemeester Hans Groen in 't Wout was on danks alles tevreden. „Dit zijn aanloopproblemen. Gedeputeerde Mamix Norder, die de openingshandeling ver richtte: „Ik kan haast niet wach ten totdat iedereen kan instap pen in de comfortabele en mo derne light-railvoertuigen. We zorgen dat we goed voorbereid van start gaan", beloofde hij. door Saskia Buitelaar katwijk/wassenaar - Konijnen mogen dan bijna verdwenen zijn uit de duinen, er komen Schotse hooglanders voor in de plaats. In Berkheide, het duinge bied tussen Katwijk en Wasse naar stappen na de zomer vijf of zes van deze grote grazers rond. Als grasmaaiers gaan ze te werk, ervoor zorgend dat de duinen hun natuurlijke plantengroei te rugkrijgen. Het zal voor veel wandelaars een vreemd gezicht zijn, de gro te donkere runderen in het duin. Maar het is al een stuk na tuurlijker dan de grijpers en kra nen die er de afgelopen tijd aan het werk waren. De machines groeven grote stukken duin af waarin in de loop der jaren door het inlaten van boezemwater al lerlei begroeiing was ontstaan die niet in de duinen thuishoort. Riet bijvoorbeeld. Waar mensenhanden aan be gonnen zijn, maken de grote grazers af, legt boswachter S. Stomps van Staatsbosbeheer uit. Want hoewel de bovenste laag vervuilde grond is afgegraven, komen er toch nog wat vreemde planten omhoog. „Het is zonde om die laatste restjes niet te be strijden. De grazers eten het malse riet met smaak op." Bovendien zorgen de runderen voor andere positieve effecten in het duingebied. Het mozaïek-ef fect, zegt Stomps. „Je krijgt hier wat vertrapte plekken, daar een hoop stront vol voedingsstoffen. Dat trekt weer mestkevers aan, die op hun beurt weer andere insecten lokken, waarna ook de tapuit - een typische duinvogel - weer terugkomt." De grazers brengen kortom de kwaliteit van de natuur in de duinen op het oude niveau. Ze blijven zolang als het nodig is, misschien wel decennia, denkt B. ter Haar van de stichting Duinbehoud. Dan kan er een sociale kudde ontstaan en groeit de groep langzaam uit. De vijf of zes Schotse hooglan ders hebben inderdaad heel wat werk voor de boeg, als ze na het vogelbroedseizoen in augustus hun intrede doen in Berkheide. Ze krijgen 165 hectare grond tot hun beschikking, deels afgegra ven, deels gewoon duin. Dat is twee keer zoveel voetbalvelden om je buik op rond te eten. Staatsbosbeheer begint bewust op kleine schaal met dit project, in overleg met de stichting Duinbehoud. Want het is niet de bedoeling dat de grazers de bijzondere beplanting, vaak op de schaduwrijke noordhellingen van de duinen, vertrappen. Ze worden daarom ook nauwkeu rig in de gaten gehouden. En met proefvakken - afgerasterde stukken van enkele vierkante meters waarin de runderen niet kunnen komen - kan worden vergeleken wat het effect is van de aanwezigheid van de grazers. Er is bovendien één plek waar ze helemaal niet mogen komen: de natte en soortrijke vallei Monkedel. De grote grazers zijn geen ver vanging voor de kleine grazers, de konijnen. Die zijn door virus ziekten flink in aantal uitgedund en komen er hopelijk op eigen kracht weer bovenop. Maar ook dan zijn de runderen nodig om de vreemde beplanting weg te maaien, want de konijnen hou den vooral van mals gras en wa gen zich niet aan de waterkant. (advertenties) Compaq Armada 780 nuiUtf 6c* HO i PMtlam U JOOMhi oojmm w« Hof Kestart C Gmnpttfors (advertentie) kijk voor een baan van nu op www.exactpi.nl >2' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. ca straat Postcode Telefoon VfA V (Lvm controle nabezorghg) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: €54,50 €55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau B$ automatische betaing is miyi 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1