Als een zeilschip op de wind Madneze poetspast BOEKEN Toon John Grisham cynischer dan ooit Moeder Aarde centraal in jeugdboeken iS8|| zonder zuur vrij Thomas Rosenboom virtuoos in 'De nieuwe man' Poetspasta zonder zuur Neal Pollack meester in groteske overdrijving hoc 144 ZATERDAG 1 MAART 2003 Wat is precies die magische kwa liteit waar grote romans over be schikken? Hoe belangrijk is het voorwerk, de documentatie? Die onderwerpen stelde Thomas Ro senboom in het najaar van 2001 aan de orde in vier lezingen over de kunst van het schrijven. Een paar maanden geleden publiceer de hij die voordrachten in 'Aan vallend spel': een openhartig kijk je in de keuken van deze mees terlijke schrijver. roman recensie Wim Vogel 'De nieuwe man' door Thomas Rosenboom. Uitgeverij Ouerido. Prijs 18.95 Nu is het natuurlijk niet zo dat Aanvallend spel een kant en klaar recept biedt voor een ge slaagde, klassieke roman. Wie een compositie kan analyseren is nog geen componist. Het is de kok die zijn vak moet verstaan. Het is daarom nogal dubbel om naast Rosenbooms jongste ro man De nieuwe man ook Aan vallend spel te lezen. Zelden de theorie zo prachtig zien samen vallen met de praktijk, maar te gelijkertijd besef je de ongrijp baarheid van de creatieve geest Het geheel is zo ongelofelijk veel Thomas Rosenboom. Foto: GPD/Harmen de Jong meer dan de delen. Die creativiteit is veel moeilijker in woorden te vangen en dat is maar goed ook. Kunnen we ons gelukkig steeds opnieuw laten overrompelen door de eigenzin nige en besloten wereld van Ro senbooms helden. En net als in Gewassen Vlees (1994) en in Pu blieke werken (1999) zou je die besloten romanwereld ook nu willen openrukken, zou je han delend willen optreden om de helden te behoeden voor en ze inzicht te verschaffen in, opdat ze toch niet opnieuw met de beste bedoelingen reddeloos hun ondergang creëren. Ook De nieuwe man is een his torische roman. Rosenboom neemt ons mee naar Oost-Gro- ningen, naar Wirdum, een ge hucht aan het Damsterdiep. On danks het nieuwe Eemskanaal is scheepsbouwer Berend Bepol Wirdum trouw gebleven. Zijn werfje genereert voor het dorpje de enige arbeidsplaatsen in de jaren twintig van de vorige eeuw. Bepol is vooral een pein zer, een denker en bemoeit zich nauwelijks met zijn werf. Om hem heen sluipen Gaat, zijn vrouw, die meer in de gaten heeft dan hij denkt, en Ilse, zijn weinig appetijtelijke dochter. Om zijn dochter aan de man en zijn werf aan een opvolger te helpen, besluit Bepol dat Nies ten, zijn voorman, met Ilse moet trouwen. Op de werf wordt naast het ouderlijk huis een huisje gebouwd: de nieuwe man trekt er met Ilse in. Wat Bepol betreft, kunnen het geluk en de toekomst beginnen. Het is vooral de beperktheid van zijn broeierige binnenwereld die van Bepol zo'n tragische figuur maakt. Hij tuurt veel in spiegels, bekijkt en beloert anderen op afstand. Hij neemt nooit deel, heeft genoeg aan zichzelf. Hij gelooft onvoorwaardelijk in ei gen hersenspinsels en is bereid die onmiddellijk aan te passen aan. en in te ruilen voor andere, mocht de werkelijkheid van kleur verschieten. Die werkelijk heid is wat hem betreft in hoge mate maakbaar, vandaar zijn sympathie voor het socialisme op dorpsniveau. Zijn leven lang Rosenboom De nieuwe man voelt hij zich 'als een nat laken dat vanzelf opdroogt', 'als een zeilschip op de wind' en zo ie mand meent plotseling de we reld van anderen naar zijn hand te kunnen zetten. Alles wat Bepol naar beste we ten meent te arrangeren loopt op een drama uit. En zoals het een klassieke held betaamt, draagt hijzelf, onbedoeld want met de beste bedoelingen, alle schuld voor de totale ramp spoed die alles en iedereen zal treffen. Het is Rosenboom wel toevertrouwd die rampspoed structureel voor te bereiden want in een klassieke roman be staat het toeval niet Als ook Niesten (zijn voornaam wordt nergens gebruikt) hem smeert, start Bepol, alweer on bedoeld, de motoren van de zo juist gereed gekomen zeesleper, die niet op de helling maar, naar zal blijken, onwrikbaar in het weiland ligt. Als een prachtige metafoor voor de teloorgang van al dit menselijke streven dat ten ondergaat aan een tegen kracht die het zelf oproept, ver scheuren de motoren, verlicht door de schijnwerpers van de boot, een half uur de zwarte stil te van het Oost-Groningse land. Dan zijn de zuigers vastgelopen, de koppelingen verbrand en is alles en iedereen kapot en verlo ren. Gelukkig trekt Rosenboom zich niets aan van de kritiek op zijn archaïserende taal en stijl. Wat dat betreft is deze roman een staalkaart van termen en begrip pen uit de scheepsbouw. De be faamde 'brieke benen' uit zijn vorige romans ontbreken maar daar staan zoveel andere bijna verloren woorden en uitdruk kingen tegenover, noodzakelijk om de eigen wereld te verbeel den. De nieuwe man heb ik adem loos gelezen, hoe moeilijk dat ook is voor een roman van meer dan driehonderd bladzijden. Dat ik toch dat cliché gebruik, komt omdat ik al die pagina's lang leefde in die andere wereld die me benauwde, me intrigeer de maar waar ik niet aan kon en wilde ontsnappen. thriller recensie Peter Kuijt 'De claim' door John Grisham. Uitgeverij A.W. Bruna. Prijs 19,95. De voorjaarslieveling van de boekverkopers heeft weer toege slagen. John Grisham zorgt elk jaar voor klinkende omzetten en zijn jongste roman De claim is ook nu weer een geheide best seller. De kwaliteit van de 'Grishams' wisselt. Het ene jaar is z'n thril ler niet te pruimen, het andere jaar valt-ie nog net te behappen. Maar de allure van zijn laatste boeken is omgekeerd evenredig aan zijn verkoopsucces. Het is met zijn vijftiende boek niet an ders. De claim haalt helaas bij lange na niet het nagelbijtende niveau van Grishams niet weg te leggen eerste thrillers als Advo caat van de duivel, Achter geslo ten deuren en De cliënt. Het boek begint veelbelovend, maar gaat aan het eind als een Ahold- aandeel hopeloos onderuit. Zoals gebruikelijk is Grishams held een advocaat. De jonge Clay Carter is een pro-deo- raadsman die op zijn Bureau voor Rechtshulp de ene na de andere bij voorbaat hopeloze zaak voorgeschoteld krijgt. Zo ook die van de zwarte, 20-jarige drugsverslaafde Tequila Watson die op klaarlichte dag leeftijdge noot Ramón Pumphrey door het hoofd schiet. Voor Clay staat vast dat Tequila honderd pro cent schuldig is, totdat hij wordt benaderd door de wat duistere figuur Max Pace die hem verteld dat Tequila gehinderd werd door de nadelige bijwerkingen van een nieuw aflóckmedicijn. JOHN GRISHAM Ill THRILL E R Pace haalt Clay over om in plaats van Tequila de nabe staanden van Pumphrey te ver tegenwoordigen en een zaak aan te spannen tegen de fabri kant. Clay weet een schikking te tref fen met de producent en krijgt een advocatenhonorarium van miljoenen dollars. Pace, wiens rol het gehele boek onduidelijk blijft, draagt nog meer zaken aan die Clay een fortuin zouden kunnen opleveren: een ontste kingsremmer die niertumoren veroorzaakt, ondeugdelijk ce ment dat huizen doet instorten, afslankpillen die hartklachten bevorderen en een middel dat de menopauze helpt verlichten, maar tegelijkertijd de kans op borstkanker vergroot Clay krijgt het fijne werk van schikken voor massa's cliënten snel onder de knie en verdient binnen een half jaar 100 miljoen dollar. Na een kleine 300 pagina's voor spoed voor Clay verwacht je toch wel enig onheil en dat komt er ook. Hoe en of Clay dit te boven komt laten we in het midden, maar wees ervan over tuigd dat Grishams eindspurt veel te wensen overlaat. Onbe vredigd door een weinig verras sende ontknoping sukkel je naar pagina 364. Wat opvalt is dat Grisham in zijn schrijfstijl steeds cynischer wordt. Het doemdenken heeft hem te pakken: de zwarte wij ken van Washington zijn redde loos verloren, patserige project ontwikkelaars kunnen nog geen golfbal fatsoenlijk wegslaan, claimadvocaten zijn verdomde aasgieren en langbenige scho nen uit voormalige Sovjet-repu blieken zijn alleen maar op je geld uit. Grisham is bevangen door een LPF-achtig soort onte vredenheid. Hij schrijft wat hij denkt. En verdient er miljoenen mee. Ze springen direct in het oog: de kleurrijke, heldere afbeeldingen van affichekunstenaar Charles Ver- schuuren (1891 -1955). Deze telg uit een Tilburgs textielgeslacht bekeerde zich al jong tot de teken kunst. Hij maakte zijn keus toen hij nog maar zes jaar oud was en zat sindsdien nooit meer zonder pen en papier. In 1910 vertrok hij voor het avontuur van de grote Stad naar Amsterdam, waar hij stu deerde aan de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten. Dankzij een baantje bij drukkerij Kotting in Amsterdam ontpopte hij zich later tot een affiche kunstenaar zonder weerga. Tussen 1915 en 1922 ontwierp hij honderden affi ches, die vooral betrekking hadden op toneel- en theatervoorstellingen. Verschuuren slaagde erin, onder meer door het gebruik van lijnen en sterke kleurarceringen, veel sfeer op te roepen. Andere DE LEESTAFEL ontwerpen waren bestemd voor het bedrijfsleven, dat de aandacht wilde vestigen op zaken als steun zolen, schoencrème, brillen, sigaretten of poetspas ta zonder zuur. De vaak stripachtige tekeningen, di opvallende letters en de mooie vlakverdeling maak ten de affiches tot wat ze moesten zijn: ware blik vangers. Vanaf 1922 vertrok hij naar de Verenigde Staten on daar zijn geluk te beproeven en raakte daardoor in de Nederlandse vergetelheid. De stichting Het Re- dameArsenaal probeert hem daaruit te bevrijden door deel 4 van een serie monografieën te wijden aan het werk van Charles Verschuuren (Waanders Uitgevers, 15). Het is een prachtig boekje over de verbeelding van de tijdgeest tussen 1915 en 1922 met een adequate inleiding van Henk van Celder. Illustratie uit besproken boek TOP-10 FICTIE roman recensie Nico de Boer 'Neal Pollacks Eeuwige liefde voor de brave burgers van Nederland (en België)' door Neal Pollack. Vertaling: Oscar van Gelderen en Adriaan Krabbendam. Uitgeverij Vassallucci. Prijs: €18,95. De Amerikaanse schrijver Neal Pollack - type ruwe bolster, blanke pit - houdt ervan om mensen op stang te jagen. Iro nie en de groteske overdrijving zijn daarbij, zowel in zijn verha len en poëzie als in zijn publieke optredens, zijn handelsmerk. In 'zijn introductie' bij zijn eerste, hier vertaalde boek Neal Pol lacks Eeuwige liefde voor de bra ve burgers van Nederland (en België) is het meteen raak. Hij overdrijft en bluft dat het een aard heeft en pepert ons met veel bravoure in dat hij 'de grootste levende Amerikaanse dichter is'. Uiteraard wordt ons dit alles met een vette knipoog gepre senteerd. De 'ware' Pollack is begin dertig. Hij is een voorma lig journalist uit Chicago, en komt uit 'de stal' van de Ameri kaanse schrijver Dave Eggers, die met zijn debuut Een hartver scheurend verhaal van duize lingwekkende genialiteit in één klap wereldberoemd werd. Met onder anderen de jonge schrijf ster Zadie Smith, Rick Moody, Arthur Bradford en Matthew Klam publiceert Pollack onder meer in McSweeney's, het sati- risch-literaire tijdschrift dat een vergaarbak is voor jong literair talent. Neal Pollacks Eeuwige liefde voor de brave burgers van Ne derland (en België) bevat, vol gens de schrijver, de beste ver halen uit The Neal Pollack an thology of American literature. Daarnaast telt het meer dan twee dozijn gedichten uit Poetry and other poems. Pollacks ver halen, reportages, essays en brieven gaan vooral over de schrijver zelf, over zijn reizen, zijn ontmoetingen met de au tochtone bevollang, over de vele vrouwen die stuk voor stuk voor hem vallen, en over hoe gewel dig hij is. In die vaak reportage achtige stukken parodieert hij het journalistieke metier. Hij reist als een zelfgenoegzame journalist, als een man van de wereld, alle continenten af, van Albanië naar Afghanistan, van Cuba naar Andalusië, van Co lombia naar Rusland om zich van de toestand aldaar op de hoogte te stellen. Het zijn stukken met veelzeg gende titels als 'Op Cuba vind je altijd wel een scharrel' (hij vrijt er met een honderdjarige), 'Die prachtige Russische sletten zijn geil', 'Special report: één man tegen de Taliban', en 'Waarom zie ik er zo goed uit', met een knipoog naar Nietzsche {Ecce homo). Pollack doet verslag, maar blijft een buitenstaander. Zoals hij in een verhaal schrijft: 'En terwijl de wereld om mij heen zich in de revolutie stortte, liep ik goed gekleed de chaoti sche nacht in.' Het resultaat van Pollacks gro teske zelfvergroting en mystifi caties is een mengsel vari koste lijke verhalen, die soms lijden onder een teveel aan meligheid en een opzichtig vertoon van spierballenproza. Pollack is een typisch Amerikaanse schrijver, een beetje Bukowski, een beetje Philip Roth, een beetje Norman Mailer, een beetje Eggers. Maar het meest doet hij denken aan 'onze eigen' Herman Brussel mans, immers ook zo'n ster in het met veel bravoure uitvergro ten van zichzelf. door Willeke Heijkoop Wekelijks ligt een ander genre boeken op de leestafel. Deze week informatieve jeugdboeken. Nieuwsgierigheid is de mens aangeboren. Evenals de drang om te begrijpen. Zeeën moeten bevaren worden, bergtoppen bedwongen, volken ontdekt en levende organismen of dode materie van nabij bekeken. Op deze leestafel liggen enkele boe ken voor kinderen van het type 'jonge onderzoeker'. De Haarlemse uitgeverij Gott- mer komt met een nieuw deel in de toch al omvangrijke serie 'Het beste boek over..' 14,25) Deze keer staan ontdekkings reizigers centraal. Philip Wilkin son verzamelde in dit naslag werk alles - maar dan ook alles - wat er te weten valt over rei zen en de wereld ontdekken. Van de vroegste expedities over land en zee tot en met de pogin gen het heelal te doorgronden met de modernste apparatuur; het komt allemaal voorbij. Com pleet met jaartallen, landkaar ten, foto's en stoere tekeningen. Natuurlijk komen de 'grote jon gens' als Magalhaes, Amerigo Vespucci, Willem Barentsz en uiteraard Columbus aan de or de. Gedetailleerd beschrijft Wilkinson hun tochten en alle obstakels die zij onderweg het hoofd moesten bieden. Hij ver haalt over de reizen van de Chi nezen in de tweede eeuw voor Christus, de strooptochten van de Vikingen langs de Europese kust; de zoektocht van Europea nen naar onbekende wereldde len en nieuwe handelsroutes. Het zijn stuk voor stuk span nende historische verhalen, Wat leeft er zoal In de oceaan? Foto uit besproken boek voorzien van vaak paginagrote illustraties. Kleine losse blokjes tekst verhelderen een apart on derwerp, de rol van een bijzon der persoon of wat 'reizigersjar gon'. Het boek is - uiteraard - voorzien van een chronologie, een verklarende woordenlijst en een duidelijk trefwoordenregis ter. Completer dan compleet is dit Beste boek. Net als al die an dere Beste boeken. Kennelijk niet het beste, maar wel Hét boek over oceanen (ook van Gottmer, samengesteld door Dr. Frances Dipper, 15,95) is in wezen van hetzelfde laken een pak. Maar dan over een ander onderwerp. Hoewel gericht op dezelfde leeftijdscate gorie (vanaf 8 jaar), doet dit werk wat encyclopedischer en wetenschappelijker aan dan het eerder besproken boek over ontdekkingsreizigers. Dit heeft waarschijnlijk vooral met vorm geving te maken. Dipper heeft louter fotomateriaal gebruikt; wat al een serieuzer beeld ople vert ten opzichte van getekende illustraties. De tekst is veelal in wit gedrukt op een zwarte - of donkere - ondergrond en dat geeft een aardig diepzee-effect. Over de inhoud kunnen we heel lang uitweiden, maar ook heel kort zijn. Alles wat je mag ver wachten van Hét boek over oceanen, staat er in. Wat is een oceaan, hoe wordt deze in de loop der vele eeuwen ge- en ver vormd; wie en wat leeft er in de zee en welke bedreiging vormt de mens voor het natuurlijk evenwicht. Het is zomaar een greep uit een ook weer meer dan volledig naslagwerk. Van een totaal andere orde en voor een veel jonger publiek is de prachtige 'atlas' waarmee Querido op de markt is geko men. In Reis om de wereld van A tot Z 15) neemt illustrator Gilles Eduar de jonge lezers mee over alle continenten, met Aagje de giraffe en Zorba de zebra als reisgenoten. Aagje en Zorba zijn pas getrouwd en maken bij wij ze van huwelijksreis een tocht over de aardbol. Zo maken ze kennis met wereldsteden, ber gen, oerwouden en allerlei an dere onbekende landschappen en mensen en dieren die ze nooit eerder zagen. Een haven aan de Bosporus, de complete chaos van een Aziatische stad, de bodem van de Stille Zuidzee, het ijs en de sneeuw van Alaska; je blijft bladeren in deze atlas en elke keer zie je weer iets nieuws. Op een strook onderaan elke pagina staan pakweg twintig woorden die horen bij de teke ning. Zo breidt de lezer en pas sant de woordenschat uit met vijfhonderd niet per se voor de hand liggende woorden. Reis om de wereld van A tot Z is een schitterend boek dat aanzet tot het bedenken en vertellen van talloze verhalen. Of gewoon tot alsmaar opnieuw bekijken. 1. (-) Boudewijn Büch, Het geheim van Eberwein. De Arbeiderspers, 15,95 2. (1) A.F.Th., De Movo Tapes. Querido, 34,90 3. (3) John Grisham, De claim. A.W. Bruna, 19,95 4. (9) Judith Koelemeijer, Het zwijgen van Maria Zachea Plataan, 17,50 5. (-) Tessa de Loo, De tweeling. De Arbeiderspers, 12,50 6. (5) Hella Haasse, Sleuteloog, u Querido, 16,95 7. (6) Gabriel Garcia Marquez, Leven om het te vertellen. Meulenhoff, 24,50 8. (-) Leif Davidsen, De vrouw op de foto. De Geus, 3,00 9. (2) Jonathan Safran Foer, Alles is verlicht. Ambo/Anthos, 19,90 10. (-) Leon de Winter, Gods gym. De Bezige Bij, €18,50 Hij moest even op gang komen Jj maar het grote publiek heeft ni p de nieuwe en laatste Boude e wijn Büch ontdekt. Het gevolg van niets op 1. Voor het overig is het een week van al tijdei p goedlopende boeken die het^' anders dan de beurs - tocl^ weer wat beter doen. Neem Maria Zachea en God's gym Marquez, Haasse, en Grisha houden stand, De Loo nesti zich daar lekker tussen. De boekentoptien wordt weke lijks samengesteld op basis vai verkoopcijfers van Athenaeun Boekhandel en H. de Vries Boe w ken in Haarlem, Boekhande Kooyker in Leiden, Plantagi Boekhandel Harkema in Hilver sum, Boekhandel Los in Bus sum en Boekhandel De Ark Almere.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18