Toor wil in Alphen nieuw, hoger hotel bouwen REGIO Gedeputeerdenmaak verdomme jullie werk af uivenvoorde-corridor moet nog groener worden tot zondag! R5 Vrijspraak van nishandeling 'olitie trekt nestboetes in Plan voor hotel, kantoren en appartementen onder één dak Wie drukt bij Rijnwoude een stempel op zijn werk? Werkstraf voor bedreigen familie HOC 974 zaterdag 1 maart 2003 in haag/alphen - Een 24-jari- i man uit Alphen die er van tschuldigd werd twee mensen hebben mishandeld, is giste- n door de politierechter in en Haag vrijgesproken. De chter vond de situatie heel irdacht, maar hij vond dat er et voldoende bewijs was om I man te veroordelen, kannee had de man veel ge- want hij was niet komen "^dagen. Was hij schuldig be- nden, dan had dat in zijn na viel gewerkt. Er was wel een ad- caat aanwezig, maar die was jet gemachtigd om de man te (rdedigen. man zou op 3 februari een ïgen en meisje geschopt en slagen hebben. Hij kwam hen ;en in een shoarmazaak in Al en en er ontstond een scher- lutseling. Toen het stel weg 1de fietste, zou de man de jon- n hebben gepakt en een paar ippen hebben verkocht. Het eisje kreeg een stomp in haar zicht. De in elkaar geslagen ïgen wees de vermoedelijke der aan bij een fotoconfronta- maar kende hem al ergens ders van. Daarom was het et bewezen dat de man ook adwerkelijk de dader was. De litie had nagelaten het meisje et de foto te confronteren, lardoor was het bewijs wel erg ager, vond de officier van jus- e. Hij eiste vrijspraak pwetering/regio - Wie de )lder inreed, kon de afgelopen - ken wel ruiken waar de boe- i mee bezig waren. Het mest trijden mocht weer sinds 1 fe- iiari. Toen halverwege de aand de droge periode aan- ak, reden tractoren met de esttanks af en aan. politie rook het ook. In de lurt van Rijpwetering deelden driemaal een bekeuring uit, ndat het uitrijden van mest op vroren grond niet was toege- lan. Maar was dat wel zo? De ilitie begon te twijfelen en bel- i de officier van justitie om ad. Ook die twijfelde en advi- ierde daarom de bonnen maar vernietigen. ilgens de woordvoerder van politie Hollands-Midden ko elen de boeren er in de toe- 1 mst minder goed vanaf. „Jus- ie adviseerde ons in de toe- 3|mst bij twijfel een proces-ver- al uit te schrijven. Als de boer 9 loonwerker het er niet mee ns is, moet de rechter maar uitspraak doen." Familie verstandelijk gehandicapten wanhopig na stopzetting project Hoeve Dwarsveld door Marieta Kroft alphen aan den rijn - De dood- zieke vader van de 46-jarige Bas den Boer uit Leimuiden maakt zich zorgen. Wat gaat er gebeu ren met zijn inwonende verstan delijk gehandicapte zoon, die twee jaar geleden zijn moeder verloor, als hij er niet meer is? Lange tijd leek het erop dat een wens van hem en daarmee van zijn familie in vervulling zou gaan. Bas, een buitenmens in hart en nieren, kon gaan wonen op een zorgboerderij. Door de verbouwing van Hoeve Dwars veld in Alphen tot zorg- en kin derboerderij zou er een plek vrij komen. De klap was groot toen vader Den Boer onlangs vernam dat het allemaal niet doorgaat omdat het project niet aan de re gels van de provincie voldoet. „Moet hij straks in een instituut stickertjes gaan plakken en doos jes vullen?", vraagt zwager Koen Lockefeer zich vol onbegrip af. Het is donderdagochtend, tien uur. Een bewoner van de Al- phense zorgboerderij Valken- dam luidt de bel. Koffietijd. De negen bewoners en enige hulp krachten die een paar dagen in de week komen, houden even pauze. Bas en zijn plaatsgenoot Leendert-Jan Treur (22) zijn van die 'hulpboeren' die nog thuis wonen en enkele dagen in de week naar Valkendam komen. Bas werkt het liefst in de tuin. Leendert-Jan, zoon van een melkveehouder, rijdt tractor en melkt de koeien. Terwijl er vrolijk gekwekt wordt aan de koffietafel, is de stem ming elders in de kantine be drukt. De zus en zwager van Bas, Ditte en Koen Lockefeer en de ouders van Leendert-Jan: Aad en Tiny Treur leggen uit wat de streep door het project Hoe ve Dwarsveld voor ze betekent. Onbegrip en woede klinken door in hun stem. De vader van Bas den Boer had ook bij het in terview willen zijn, maar dat liet zijn broze gezondheid niet toe. Het tekent de schrijnende situa tie waarin Bas zich bevindt. „Zijn zekerheden gaan wegval len", zegt zus Ditte Lockefeer. De situatie van Leendert-Jan is minder urgent. Maar ook zijn ouders willen de zekerheid heb ben dat hun zoon een gelukkige en veilige toekomst tegemoet gaat. „Hij woont nog bij ons en dat gaat prima", legt vader Aad Treur uit. „Maar er zitten twee kinderen onder. Die gaan eens het huis uit. We willen niet dat Leendert-Jan met een paar oude ouders blijft zitten." De boerde rij is volgens zijn ouders zijn lust en zijn leven. „Hij wil altijd bui ten bezig zijn. Binnen vliegen de muren op hem af. Het zou ge weldig zijn als hij kan wonen op Hoeve Dwarsveld of op Valken- dam als er bewoners van hier naar Dwarsveld doorstromen. De families weten sinds enkele weken dat het project Hoeve Dwarsveld voorlopig van de baan is. Ze konden het eerst niet geloven. En eigenlijk nog steeds niet. Al enkele jaren werkten de gehandicaptenorganisatie Ge- miva/SVG, de Stichting Alphen- se Boerderijen, financierder Jan Zeeman en de gemeente Alphen aan een plan om van de leeg staande boerderij Dwarsveld Bas den Boer (links) en Leendert-Jan Treur (rechts) werken enkele dagen in de week op zorgboerderij Valkendam in Alphen. Het liefst zouden ze op zo'n boerderij willen wonen. Foto: Mark Lamers een zorg- en kinderboerderij te maken. Daaromheen zou een bosgebied en een landgoed ko men. En hoewel er op provinci aal niveau ook steeds positieve geluiden klonken, haalden ge deputeerde staten onlangs een streep door het project omdat het in een reeds gepland na tuurgebied zou komen. „Het project was een voorbeeld van hoe je op een publiek-pri- vaatrechtelijke manier kunt op komen voor de zwakkeren in de samenleving", zegt Koen Lock efeer met ingetogen woede. „Zes verstandelijk gehandicap ten zouden er gaan wonen, als een normaal gezin. De kennis, opgedaan in Valkendam, zou worden gebruikt bij Hoeve Dwarsveld. Die boerderij ligt ook nog eens vlakbij een nieuwe woonwijk met jonge kinderen die nog nooit een schaap van dichtbij hebben gezien. Er zou natuur komen en er was iemand (voormalig directeur Jan Zee man van de gelijknamige textiel- gigant) die het basiskapitaal kon verschaffen. Maar uitgerekend gedeputeerde staten, onze volksvertegenwoordigers, heb ben het botte lef om er dwars voor te gaan liggen. Als ze direc teuren van een bedrijf zouden zijn geweest, waren ze nu ont slagen." Wim de Vos, locatiehoofd op het negen bewoners tellende Valkendam, hoort de verhalen van Bas' en Leendert-Jans fami lie machteloos aan. Hij zou lo catiehoofd op Hoeve Dwarsveld worden. Als geen ander weet De Vos dat de behoefte aan een woonplek op een boerderij groot is en dat de doorstroming bij één van de bestaande boer derijen bijna nul is. Ook Valken dam zit vol. Zonder particuliere geldverstrekker komt zo'n pro ject al helemaal niet van de grond, weet hij. Dankzij Zeeman was dat probleem al verholpen. De Vos hoopt daarom dat de provincie tot inkeer komt. „Ge deputeerde Van Ruijven heeft al gezegd dat ze het project op nieuw wil bekijken. Het CDA be gint zich al te roeren. Ik hoop dat de anderen ook van zich la ten horen." Koen Lockefeer vult aan: „Juist vandaag de dag moeten de volksvertegenwoordigers een particulier initiatief koesteren. We krijgen na de verkiezingen wel weer een politieke aardver schuiving. Ik zou daarom de ge deputeerden willen zeggen: ver schuil je niet achter de volgende nieuwe club bestuurders. Maak verdomme je werk af." De koffiepauze is al weer enige tijd voorbij. Alle hulpboeren van boerderij Valkendam zijn aan het werk. Bas hijst zich in zijn overall en laat met trots de boogkas zien waar hij sla-plan- ten heeft gepoot. Ook Leendert- Jan onderbreekt de schoonmaak van een kruiwagen om de be zoekers met enthousiasme de boerderij te laten zien. De fami lie ziet met hoe veel voldoening Leendert-Jan en Bas hun werk doen. „Als Leendert-Jan van avond thuiskomt, heeft hij weer verhalen van 'bij ons doen we het zus of zo'", merkt Aad Treur op. „Bij ons: dat is Valkendam voor hem. In een grootschalige instelling zou hij niet aarden. Koen Lockefeer peinst hardop: „Zulke kinderen, want dat blij ven het, kun je het recht op een thuis toch niet onthouden?" door Marieta Kroft alphen aan den rijn - Het Gol den Tulip Hotel naast het NS-sta- tion in Alphen aan den Rijn heeft zijn langste tijd gehad. Eigenaar Toor wil achter het pand een nieuw hotel bouwen. Daarin ko men behalve circa honderd ka mers, ook een zwembad, fitness ruimten en sauna's. Directeur Jean-Paul de Mol wil volgend jaar met de nieuwbouw beginnen. In een later stadium gaat Toor er een complex met 120 luxe appartementen en kan toren aan vast bouwen. Directeur De Mol spreekt van een 'multi-use-concept'. „De be woners van de appartementen en de kantoormedewerkers kunnen van de hotelfaciliteiten gebruik maken. Ze kunnen bij voorbeeld terecht in de fitness of het zwembad. Ze kunnen eten bestellen en gebruik maken van onze technische dienst, on ze schoonmaakfaciliteiten en de nachtreceptie." Het hotel, appartementencom plex en de kantoren worden via drie vleugels met elkaar verbon den. Alle vleugels kijken uit op een binnenplaats. De meeste ruimte heeft Toor al in bezit. Voor de auto's komt er waar schijnlijk een parkeerkelder. „Verder gaan we flink de lucht in", zegt de directeur. „De nieuwbouw wordt zo'n acht tot negen verdiepingen hoog, net zo hoog als het Europese hoofd kantoor dat Wolters Kluwers achter ons aan het bouwen is." Wanneer de eerste paal de grond ingaat, is nog niet duide lijk. Voor het plan, dat deel uit maakt van het nog niet gereed zijnde 'Masterplan Stationsge bied', moet eigenaar Toor nog een aantal procedures doorlo pen. „Maar als alles meezit, ver wacht ik dat we begin volgend jaar met het hotel kunnen be ginnen", zegt directeur De Mol. De bouw van de kantoren en het appartementencomplex vol gen later. „De vraag naar kanto ren is niet groot: Misschien be waren we dat deel van de nieuwbouw voor het laatst." Het 125 jaar oude Golden Tulip Hotel telt zestig kamers. De Mol: „Het is verouderd en te klein voor de markt. We kunnen moeilijk volume draaien. De vaste gasten nemen voor 50 tot 60 procent de kamers in ge bruik. De individuele gasten ne men niet alle overige kamers in. En we houden net te weinig ka mers over om busgezelschap pen te ontvangen. Die moeten we nu vaak doorsturen." Directeur De Mol vreest nog niet voor concurrentie nu pro jectontwikkelaar Omnibuild ook een viersterrenhotel wil bouwen op bedrijventerrein De Schans. „Ik weet niet of ik het plan seri eus moet nemen. Maar stel dat het doorgaat, dan ben ik in prin cipe niet bang. Wij hebben onze vaste klantenkring, in plaats van concurreren, kunnen we in dat geval beter samenwerken." De Alphense wethouder Wien- belt zegt 'niet negatief te staan' tegenover de plannen van hotel eigenaar Toor. „Maar alle ont- wückelingen in het stationsge bied moeten goed passen. Om dat te beoordelen komt er een werkgroep waarin de NS, NS- Vastgoed, Rail Infrabeheer, NUON, de gemeente en Toor zitting hebben." (advertentie) (zie advertentie verderop in deze krant) den hjlag/alphen - Een 44-jari- ge man uit Alphen die zijn vrouw en kinderen met de dood had bedreigd, is gisteren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot 90 uur onbetaal de arbeid en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De man had last van agressie- aanvallen, waarbij zijn vrouw en kinderen het vaak moesten ont gelden. Vooral als hij gedronken had, ontstond er een grimmige sfeer in huis. Zo ook op 3 okto ber vorig jaar, zijn verjaardag. De man was geïrriteerd door het gedrag van zijn vrouw „Ik kwam de huiskamer inlopen en ze zei geen boe of bah", verklaarde de man. Hij raakte nóg meer over zijn toeren, toen rijn vrouw 's avonds te laat thuis kwam. Dat ze een bos bloemen had ge kocht, maakte niets uit. De man ontplofte. Ik geef je een klap en dan liggen al je tan den op de grond", beet hij rijn vrouw toe. Die sloot zich op in de badkamer en de kinderen verstopten zich op zolder. De man draaide de hoofdschake laar uit, zodat het aardedonker werd., „Ik ga jullie allemaal ver moorden", zou hij hebben ge roepen. En: Ik ga het hele huis in de fik steken en dan is het al lemaal afgelopen." De officier van justitie achtte al le feiten bewezen en eiste 80 uur werkstraf en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee we ken. De rechter vond de feiten zo ernstig dat hij besloot een zwaardere straf op te leggen. Duivenvoorde-corridor verbindt het Groene Hart met de kust. Foto: Hielco Kuipers üebied tussen Voorschoten en Leidschendam-Voorburg parel in Leidse regio Mr Coen Polack borschoten - Het groene ge- ied tussen Voorschoten en ndschendam-Voorburg, de zo- (naamde Duivenvoorde-corri- >r, is een parel in de Leidse re- Zo heet het historische >chap in het onlangs ver lenen landschapsbeleidsplan. Het moet de komende jaren nog veel groener worden. De toekomst van de Duiven voorde-corridor is vastgelegd in twee documenten die de afgelo pen tijd rijn verschenen; het landschapsbeleidsplan voor de Leidse regio, waarin de toekom stige verhouding tussen bebou- (advertentie) kom a.s. zondag onze keukens bewonderen. En profiteer van ruim 1500 euro voordeel op het Born2Cook pakket (bij aankoop van een keuken). We zijn open van 12.00 tot 17.00 uur. Ichipholweg 1 Haarlem, telefoon 023-5356374 vww.bruynzeeikeukens.nl wing en natuur in de regio wordt uitgewerkt en de struc tuurvisie Duivenvoorde, waarin Voorschoten en Leidschendam- Voorburg hun ideeën over het Duivenvoorde-gebied presente ren. Marcel Gordijn is medeau teur van de structuurvisie en ad viseerde de auteurs van het landschapsbeleidsplan. Voor de gemeente Voorschoten werkt hij aan de uitvoering van alle plan nen voor de Duivenvoorde-cor ridor. Op de landkaart is te zien dat de Duivenvoorde-corridor een re latief klein gebied is. Het ligt in geklemd tussen Voorschoten en Leidschendam en wordt aan de andere uiteinden begrensd door de spoorlijn Den Haag-Leiden en de Vliet. Ter plaatse springt de kwetsbaarheid van het ge bied nog meer in het oog. Je kunt de randen van het landelij ke gebied zien en je voelt dat de stad dichterbij komt. Daarom was het volgens Gordijn nodig dat de visie voor het gebied er kwam, als een trap op de rem. Gordijn: „Zo'n ingesloten ge bied kan mooi zijn, maar dan moet wel duidelijk rijn waar de grenzen liggen. Dat geven we met de twee visies aan. We zijn niet van plan Leiden en Den Haag aan elkaar te laten groei en." Als je op het grasveldje staat waar de bezoekers van het land goed Duivenvoorde hun auto's en fietsen parkeren, heb je een prachtig overzicht van de kem van de Duivenvoorde-corridor. Aan de overkant van de Veurse- weg staan kassen, boerderijen. Volgens Gordijn is Duivenvoor de het dunste stukje van een 'zandloper' tussen de duinen en het Groene Hart. Gordijn wijst naar de kassen aan de overkant van de Veurseweg „Hier kun je zien hoe gemakkelijk zo'n ge bied dichtslibt. Kijk, daar ver derop zijn ze ook al bezig om tij delijke plastic boogkassen neer te zetten. Als de bedrijven hier groeien en willen uitbreiden, dan rit het in een mum van tijd dicht." En dat terwijl de corridor door zowel rijk, provincie als ge meente als een belangrijk ge bied bestempeld wordt. Gordijn: „Het is bijvoorbeeld een ecolo gisch belangrijke zone, omdat het de enige groene doorgang is tussen het Groene Hart en de duinen. Voor vogels is dat een uitkomst. Sommige soorten mij den de stad en kunnen op deze manier toch goed bij de kust ko men. Ook voor kleine zoogdie ren is het een belangrijke route, ook al rijn er wat wegen en een spoorlijn te overwinnen. Ook voor mensen is het een prettige doorgang van het Groene Hart naar de duinen. Je kunt vanuit Zoeterwoude naar het Wasse- naarse strand fietsen zonder dat je door de stad heen hoeft. Het rijk riet in de Duivenvoorde- corridor vooral een recreatief gebied. Dit soort gebieden maakt de steden leefbaarder, dus moeten er in de komende jaren veel betere voorzieningen komen om optimaal van het ge bied te kunnen genieten, zoals fiets- en voetpaden." De Duivenvoorde-corridor moet de komende vijftien jaar nog een stuk groener worden. Gor dijn: „De glastuinbouw moet wijken en er rijn ook nog andere bedrijven in de omgeving, zoals tuincentra en een bouwmarkt, die er eigenlijk niet thuis horen. Ik denk dat we de bedrijven die hier gevestigd zijn niet hoeven te dwingen weg te gaan. We re kenen op natuurlijk verloop. En misschien zijn er ook bedrijven die een andere functie kunnen krijgen. Sommige boerderijen kunnen overgaan op veeteelt en anderen misschien op het ma ken van kaas. Dat past in deze omgeving. Als de kassen over vijftien jaar verdwenen rijn, dan is het oude coulissenlandschap van dit strandwallengebied weer hersteld." Gordijn beaamt dat deze ver gaande ruimtelijke ordening en de restauratie van natuurgebie den vooral erg Nederlands is. „Maar in andere landen hebben ze dan ook geen last van het ruimtegebrek waarmee wij hier te maken hebben. De dichtgroei van de Randstad en ook van de omgeving rond Duivenvoorde dateert van de afgelopen dertig tot veertig jaar. Als we nu ingrij pen en het landschap terug brengen naar de staat waarin het honderd jaar geleden was, dan vergt dat veel inspanning, maar dan heb je wel een vitaal', natuurlijk landschap dat zo weer honderden jaren verder kan." Dit is de tweede aflevering in een serie artikelen over het land schapsbeleidsplan voor de Leidse regio. De eerste aflevering ver scheen vorige week zaterdag.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17