Efieïi ALESSI lilt REGIO De Koloniaal Co, roos Louis Petaio weet ook in hoger beroep van niets Mannendromen over het schot in de Kagie Italiaanse Keukens OUDSHOORN Kagie Italiaanse Keukens Spitfire komt naar Lisserbroek VanWaay 4 4 yan Noortstraat üer dagen dicht Geen bezwaar tegen massale kap Molenpad D66-lijsttrekker waarschuwt Warmond SHOWDAGEN! flWIN! Meubel Outlet Store Wij ruimen tafels op! U bent van harte welkom in onze showroom, waar de allernieuwste Italiaanse keukens staan van ontwerper Giancarlo Vegni CUCINE UNICHE Hoge Rijndijk 317, Zoeterwoude (Rijneke Boulevard) Tel. 071 589 35 40 www.kagie.nl Miiiüi«Jwmn!i»iiwii»iwiiiiiiiii!Liwji4J!ii.ii!jj.i»igiiiiuiiii.ngyi Haarlemmerstraat 165 2312 DP Leiden Tel.: 071 - 514 08 92 niet onder de dertig ligt, is jong talent is bij de schietvereniging volop aanwezig. De naam van de jeugdige Volwater valt een paar keer. Hij knalt de oude knarren er toch echt uit. Volgens voorzitter Oeds van der Groot (77) zit je rond je vijfentwintig ste, dertigste op je hoogtepunt. Daarna wordt het minder. Niet door het trillen. Nee, het snelle accommoderen van de ogen lukt niet meer. Oogscherpte is heel belangrijk. Via het vizier naar de korrel in de roos is een kwestie van zuiverheid. „Na tuurlijk kun je schieten heel lang volhouden." Als geroutineerd schutter kan de vooratter veel zaken camoufleren. Snelheid is voor hem niet meer belangrijk. Voor hem dus geen klapschijven meer. Hij wil rustig kunnen aan leggen en concentreren. En dat kan gewoon. „Met alle handi caps wordt rekening gehou den." Of je nu bouwvakker, chirurg of vrouw bent. Voor iedereen -bo ven de achttien jaar is er een warm plekje binnen de vereni ging. Het misverstand dat het merendeel van de mannen poli tieman of militair is, moet maar eens uit de wereld. „Het is wel zo dat veel mannen in militaire dienst hebben geroken aan het schieten", zegt penningmeester Cor Zemel. „En het is ook zo dat jongentjes van zeven vaak met een pistool rondlopen en de meisjes van die leeftijd met pop pen. Behalve de dochter van de voorzitter. Daarom schiet ze nog altijd." Toch zijn de vijftig vrouwen in het overwegend mannenbol- werk in de minderheid. „Vrou wen doen het goed en zijn heel serieus", zeggen de bestuursle den, „maar ze hebben geen jachtinstinct. Ze haken snel af." Of zoals de vice-voorzitter het nog eens even fijntjes om schrijft: „De drive om te scoren ontbreekt." Op baan 20 wordt er door een echte man met een karabijn ge oefend. Qoor een kijker loert hij naar de roos. Zou hij niet of wel goed zitten? Hij zucht tweemaal. Legt opnieuw aan. De arm staat prachtig strak. Pang. Hij kijkt opnieuw. Zijn ogen zeggen dat hij dit keer heel goed zit. JU heeft de verkeerde man voor u' i por Gerard Baas in haag/regio - Dezelfde [oorden waarmee hij begon jaren ook de woorden waar- kee hij afsloot. „Ik weet ner- Jins van af en ik ben ook geen igeunerkoning. U heeft de ver eerde man voor u." Het was de crklaring van Louis Petaio. Hij reeg in juni 2002 vijf jaar cel- jraf wegens het leiding geven Jin een criminele organisatie ie zich bezighield met afper- *jng en bedreiging. Van januari [pt november 2001 waren be- jrijven in Noordwijkerhout, Lis- Voorhout, Den Haag, Voor- jfroten en Alphen aan den Rijn ïaarvan de dupe geworden. Te len Petaio en de zijnen loopt jok een ontnemingseis ter kootte van ruim 470.000 euro. .lie zaak dient in juni. het hoger beroep van gister middag probeerde Petaio dat hij 'pèts te maken had met de tien jevallen van afpersing die tot de Jroordeling hadden geleid. Het Toger beroep werd ook gevoerd Tamens Petaio's 54-jarige part- jer en hun 27-jarige dochter, ie respectievelijk tot achttien 'ri twaalf maanden cel waren reroordeeld. 2ij waren niet op Ie zitting aanwezig. «talo's advocaat Plasman voer- itoMPWMK - De Dr. Van Noort- raat in Stompwijk is tussen de cleerlaan en de 'Hoge Brug' iver de Nieuwe Vaart van Haandag 3 tot en met donder- tag 6 maart afgesloten voor alle erkeer. De afsluiting is nodig in erband met reparaties aan het regdek. Na de vorstperiode van inuari heeft de invallende dooi r in combinatie met grote hoe- •elheden regen voor gezorgd at veel straatklinkers omhoog ivamen. Sinds eind januari ordt er al gewerkt'a an het op- ippen van de weg. Het werk issen de Meerlaan en de* Hoge rug vormt het sluitstuk van de oodreparatie. de aan, dat het bewijsmateriaal niet tot een veroordeling mocht leiden. „Veel aangiftes en daar- uitvolgende getuigenissen zijn pas gedaan na de uitzending van het tv-programma van Peter R. de Vries. In een aantal geval len was dat zelfs zes tot tien maanden na de afpersing. De slachtoffers zeiden dat ze de stem van Louis Petaio hadden herkend, maar hoe betrouwbaar is dat? De wens om te herken nen heeft een niet te bepalen in vloed op te herkenning. Boven dien is het voor een autochtoon moeilijk onderscheid te maken tussen stemmen van een be paalde groep allochtonen, zoals bijvoorbeeld de Roma-zigeu- ners." Dit standpunt werd ge deeld door getuige-deskundige Broeders, die door Plasman was opgeroepen vanwege zijn exper tise in de manier waarop men sen stemmen herkennen. „Dan komt de vraag op", ver volgde Plasman, „of Louis Peta io wel de man is die de telefoni sche bedreigingen heeft geuit. Verder blijkt uit niets dat Petaio de leider was van een eventuele organisatie. Hij is daartoe door het openbaar ministerie be noemd, enkel en alleen omdat hij de familieoudste is. Andere aanwijzingen zijn er niet." zoeterwoude - Tegen het plan om zo'n tweehonderd bomen te kappen langs het Molenpad in de Zoeterwoud- se Grote Polder is bij de ge meente geen enkel bezwaar binnengekomen. Dit bete kent dat de kap maandag kan beginnen. De bomen, voor namelijk essen, moeten ver- dWijrten omdat ze niet pas sen in het plan om de Grote Polder nog meer openheid te geven. Langs het Molenpad komen wel bomen terug, maar die worden geconcen- Advocaat-generaal Wesselink was, uiteraard, een andere me ning toegedaan. Hij bleef erbij dat de straffen voor Petaio, zijn partner en hun dochter terecht waren. „Dat blijkt uit de werk wijze die in alle gevallen iden tiek was, het briefpapier van verschillende bedrijven die in essentiële onderdelen zeer op elkaar leken, de gebruikte reke ningnummers, de auto's, de ge tuigenverklaringen en de stern- herkenningen. Daaruit valt op te maken dat Louis Petaio als sleu telfiguur bij deze zaken betrok ken was. Hij en zijn familie heb ben zich schuldig gemaakt aan zeer ernstige feiten die enorm ingrijpend waren voor slachtof fers en hun gezinnen. Met name dat laatste beschouw ik als zeer ernstig." Petaio gebruikte zijn allerlaatste spreekrecht om aan de rechter te vertellen dat hij zich al zwaar genoeg gestraft voelt. „Ik zit al die tijd onschuldig vast. Die an derhalf jaar hebben mij vijftien jaar gekost en er is een stuk van mijn leven weg. U heeft de ver keerde man voor u. Ik hoor hier niet." Rechter Stoker mag hier tot 14 maart over nadenken, 's Mor gens om half tien doet zij uit spraak. treerd in vier zogeheten hak- houtbossen. Bij de Molen pad-plannen zijn bewoners en natuurorganisaties van meet af aan nauw betrokken geweest. Dat is volgens de ge meente ook de reden dat protesten tegen de kap zijn uitgebleven. De kapwerk- zaamheden gaan zeker an derhalve week duren. De fau nawet schrijft voor dat de ge meente er in elk geval voor 15 maart mee klaar moet zijn. Dit heeft te maken met neste lende vogels. ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFF.I. warmond - D66 moet bij de provinciale verkiezingen heel wat stemmen krijgen om iets te kunnen uitrichten tegen de drei gende opheffing van Warmond. Van de 83 zetels heeft D66 er momenteel slechts vijf. En dan nog. De procedure voor herin deling van het dorp is al in volle gang. Elk moment kunnen Ge deputeerde Staten hun besluit presenteren. Desondanks bracht D66-lijst- trekker Linze Schaap gisteren het standpunt van de democra ten over herindeling met verve onder de aandacht. Dat gebeur de tijdens een ontmoeting van D66-statenleden met plaatselij ke coryfeeën en bestuurders uit omringende gemeenten in café Het Wapen van Warmond. Volgens Schaap moet niemand denken dat het met de herinde ling van Warmond zo'n vaart niet loopt, omdat het kabinet niet is gecharmeerd van ge dwongen herindelingen. Herin deling mag volgens het ministe rie van binnenlandse zaken al leen plaatsvinden als daar inte resse voor is onder de bevolking. „Waakzaamheid blijft gebo den," aldus Schaap. „Mijn erva ring is: herindeling gaat éltijd door, ongeacht de politieke kleur van een kabinet." De statenfractie van D66 wil niks van herindelingen weten, als de inwoners van de gemeen te in kwestie dat niet willen. Lijsttrekker Schaap, docent be stuurskunde aan de Erasmus Universiteit, somde nog eens op wat de ervaring uitwijst: dat ge meenten na herindeling niet be- stuurskrachtiger worden en niet goedkoper uit zijn. Ook blijkt uit onderzoek dat de betrokkenheid van burgers na herindeling af neemt. „Dat zijn drie feiten waarvan wij uitgaan." Het is volgens Schaap van be lang dat Warmond op een niet- vrijblijvende manier gaat sa menwerken met andere ge meenten. Warmond wil dat zelf ook graag. De Warmondse wet houder De Vroomen drong er wel op aan dat de provincie daarbij een rol speelt. Warmond is immers regelmatig geconfron teerd met gemeenten die hele maal niet willen samenwerken. „Tot dusver is er,weinig inspan ning van de provincie geweest, om samenwerking tot stand te brengen. Daardoor die slecht van de grond." c 3 loor Saskia Stoelinga 1 eiderdorp - Ze willen eigenlijk veinig aandacht. De Vrijheid Lei- Ierdorp is met 500 leden uit alle landstreken de grootste schiet- jortverening van Nederland. De lachtlijst om toe te mogen tre- en is lang. Verscholen in de Lei- erdorpse Bloemerd ligt het goed eoutilleerde gebouw van de chutters. Zondag worden er zo- laar wat extra schoten gelost. Ie vereniging bestaat 45 jaar. en verhaal over veiligheid, disci- line errde kick van de roos. Ik ben de poetser", zegt Jan enselink. De revolver wordt iet de grootste precisie ge- oetst, geboend en in elkaar ge- et. De ronddraaiende cilinder )opt soepel. Lenselink, gepen- ioneerd conservator van het le- ermuseum, heeft lol in een looi uitziend wapen. Zo is het igenlijk met alle mannen dié en plekje hebben gevonden bij e schietsport. Ze houden van un wapens. Of die nu antiek ijn, Webly, Kuchreuter of 3 >M1 heten. Zwaar, snel, scherp f modem telt, evenals de hou- ingen om te schieten: staand, ggend of geknield. Termen als cht, klein en zwaar kaliber zijn ok erg belangrijk, ecretaris Klauke schrijft in het chuttersnieuws met heel veel efde over zijn Mauser-geweer it 1886. De club heeft de stijl- olle Erma karabijn voor de lief- ebber in huis. Voor wie het nog iet weet: Kaliber.38 Special leeft een verwarrende maatvoe- ing. Geen 9 mm, maar 9.07 of .1 mm. De leden weten hoe ze eze verhalen moeten interpre ten. Zelfs de pistolen uit de tripboeken worden geanaly- eerd. In Robert en Bertrand van My Vandersteen komt in deel ertien een fraai vijfschots cilin- erpistool van Collier aan bod. üe het even wil naslaan: „Col- er wordt Engelsman ge- pemd." )e één is begonnen met een ka- apult, de ander met een lucht- uks en de derde schoot op de ermis voor een horloge. De be- lisserbroek - Het Luchtoorlog- museum CRASH in Lisserbroek krijgt vandaag een complete Spitfire Mk. IX in huis. Voorals nog heeft CRASH dit gevechts vliegtuig in bruikleen, maar het is de opzet dat dit historische toestel van de Britse luchtmacht na een sponsoractie voorgoed in Lisserbroek kan blijven. „Nu Aviodome weg is van Schiphol is er in Haarlemmer meer helemaal niets meer op dit terrein", verklaart CRASH-me- dewerker H. Rebel de aanschaf. De Spitfire wordt het eerste complete toestel in de collectie van het Luchtoorlogmuseum. De verzameling toont tot dusver alleen wrakstukken van tijdens de oorlog neergestorte vliegtui gen. De Spitfire, beroemd van onder meer de Slag om Engeland in 1940, was tot het einde van de oorlog dagelijks in actie in de lucht boven Nederland. Er zijn er duizenden van gebouwd en tijdens de oorlog ook weer ver loren gegaan. Dit toestel is afkomstig van het oorlogsmuseum Seppe bij Roo sendaal in Noord-Brabant. Daar maakte het lang deel uit van de kerncollectie. Inmiddels is die zo groot, dat dit toestel, samen- gebouwd uit onderdelen van een aantal afzonderlijke Spitfi res, overcompleet raakte. De aanwinst kan niet vliegen, omdat een deel van de onderde len moest worden bijgemaakt. „Maar ook op de grond is het evengoed een schitterende ma chine", vindt Rebel. Voor het toestel met een spanwijdte van 11 meter en een lengte van 9 meter is binnen plaats gemaakt. „Als we de Spitfire buiten zou den laten staan zou de conditie hollend achteruit gaan". Discipline staat hoog in het vaandel bij Leiderdorpse schietclub Het bestuur van De Vrijheid Leiderdorp heeft jachtinstinct. In 45 jaar tijd is het de grootste schietsportvereniging van Nederland geworden. Van links naar rechts: voorzitter Oeds van der Groot bojaar voorzitter), penningmeester Cor Zemel, vice-voorzitter Ron Knip en commissaris Erich van Dijk. Foto: Taco van der Eb stuursleden, allemaal meer dan dertig jaar schutter, kunnen nog elke dag dromen van een mooi schot in de roos. Het zijn keuri ge heren, die geen vlieg kwaad doen en nimmer op mensen richten. Ook niet voor de lol. Schieten heeft te maken met veiligheid en beheersing. Wie de kantine betreedt, heeft niet het vermoeden dat op een gewone woensdagavond de 24 banen, 14 van 25 meter en 10 van 50 meter alle bezet zijn. „Schutters gereed. Attentie. Start." De pistolen gaan om hoog. Een seconde heeft men nodig om uit de stand van 45 graden te komen en te richten. Door de gehoorbeschermer hoor je de schoten zwak. Het toezicht is streng. Je kunt niet zomaar de baan op. Twee leden van de technische commissie bemannen het veiligheidshok. Monitoren leggen vast wat er op de banen gebeurt. Kogels wor den geregistreerd, evenals de wapens en de schutters. Nie mand kan ontsnappen aan dit gebeuren. Zelfs de journalist en de fotograaf wordt zonder par don teruggefloten. Een eigen wapen, pistool, revol ver of geweer heb je trouwens niet zomaar. Als aspirant-lid kom je een half jaar op proef. Er is een strenge ballotage. Iemand die zich niet beheerst of de vei ligheidsaspecten aan zijn laars lapt, kan het schudden. Pas als de ballotagecommissie een ver lofvergunning verstrekt mag aan een eigen wapen worden ge dacht. En ook daarna zijn er nog heel veel regels waaraan moet worden voldaan. Niets gebeurt in deze sector overhaast. Vice-voorzitter Ron Knip, die zelf het pistool hanteert, ziet daar streng op toe. Aan onge lukken of incidenten heeft de schietsport niets. „Desondanks blijven we met een negatief ima go zitten. Schieten wordt altijd in verband gebracht met het in het gevaar brengen van ande ren. Zeker als er een of andere gek in Amerika op een school schiet." Voor Knip zit de kick in het ra ken van de tien op de schiet schijf. Niet meer, niet minder. „Bij een perfect schot", zeggen de mannen van baan drie en vier, „moet je lichaam optimaal in balans zijn. Je bent baas over je spieren, je ogen doen het ui terste en de ademhaling is on der controle. Een verkeerde be weging en de balans is weg. Als je gejaagd hier naar toe komt, raak je niets." De Leiderdorpse club heeft al heel wat regionale en nationale kampioenen voortgebracht. Over twee weken is het Neder lands Kampioenschap Histori sche Wapens op de buitenbaan van het complex. Met zwart kruit en vet mogen er dertien schoten worden gelost. „Het is een kleurrijk gebeuren, deze historische wapenwed loop", zegt een lid complimen teus. „Ach, de liefhebbers van antieke wapens vormen een apart wereldje. De kogels gieten ze meestal zelf en het schieten duurt lang. Net de Tachtigjarige oorlog." Hoewel de gemiddelde leeftijd De Spitfire Mk. IX nog in de lucht. Dit his torische ge vechtstoestel van de Britse luchtmacht krijgt een plekje in Lis serbroek. Foto: Reuters ZWITSERSE 8 MAART 2003 BIJ VAN WAAY INTERIEURS BENTHUIZEN EEN MIDWEEK NAAR DE ZWITSERSE ALPEN OF EEN ARRANGEMENT IN SNOWWORLD ZOETERMEER Benthuizen Vcrti reepark 27 (gratis parkeren) tel. (079) 33'°ot fa* (079) 342 50 22 openingstijden: ma y^óiyTj.jo uur dl t/m do 9.30-17.30 uur" vr9.30-h.00 uur, 2a 9.30-1700 uur wwwjvanwaayinterieurs.com 'nteri e ruim 1600 m2 showroom Perzikweg 2 2321 D6 Leiden Telefoon: 071-5766995 Lammenschansweg 134 Leiden Tel. 071-56 65 626 Geopend: wo. t/m zat. 10.00-17.30 uur Do. koopavond tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15