Verzet tegen opvang alcoholisten in park De Stemming Campagne voeren in Leidse kroegen I Uit liefde REGIO efbaar Leiden -eft hulp bij etbalfusies op 1 E STELLING ff Noorderkwartier vreest nog meer overlast CDA vraagt steun van partijgenoten tegen meer bedrijven Oostvlietpolder w.he88&1&. WElfUNKWO» ce&z&en hi? herspijtof/idatje het 2t> eiwzt. we kuM/Q\j ons Nier HeKXÖ7W€M tMHET&ECD PAT je schetst... Burgemeesterskandidaten op campagne in Leiden Website helpt kiezers met stemmen voor provincie LEIDEN Burgemeesterskandidaat Harry Groen ging gisteravond stemmen werven in Leidse cafés. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - Bezoekers van café De Bonte Koe in Leiden willen we ten wat Harry Groen de juiste burgemeester van de stad maakt. „A l'improviste een toe spraakje houden", zegt hij. „Dat kan ik." En: „Ik houd van het openbaar bestuur. Ik ben al re delijk succesvol geweest in het bedrijfsleven. Ik ga niet opzij voor vooroordelen, leugens en vooringenomenheid. Terwijl zijn concurrent Henri Lenferink samen met zijn vrouw in een hotel in Leiden logeert, gaat Groen vrijdagavond op stap. Bestuursleden van de afde ling Leiden van Koninklijke Ho reca Nederland nemen hem op sleeptouw. De kroegentocht be gint in Einstein en gaat vervol gens langs De Bonte Koe, De Uyl en l'Esperance om te eindi gen in Barrera. In een van de kleinste en een van de meer opvallende cafés, de Bonte Koe in de Hooglandse Kerkchoorsteeg, vertelt eigenaar Frans Bik Groen iets over de ge schiedenis van het pand. Het had ooit een slagerij moeten worden, maar wanneer het nou gebouwd is, Bik weet het ook niet. „Bij de stadhuisbrand van 1929 is een deel van het stadsar chief verloren gegaan", geeft Bik als verklaring. „Er is genoeg met modder ge gooid", zegt Groen op een vraag over zijn tegenstrever. „Daar doe ik niet aan mee. Maar wat de komende weken duidelijk zal blijken, is dat er twee totaal ver schillende bestuursstijlen zijn." En nog even over zijn eigen am bities: „Het is leuk om een boegbeeld te zijn. Iedereen die ontkent ijdel te zijn, geloof ik niet." Groen deelt bierviltjes en ansichtkaarten uit die oproepen om op hem te stemmen. Bik wil weten wat WD'er Groen kan doen voor cultuur in de stad. Er gebeurt en kan te wei nig, vindt de cafébaas. „In een stad als Leiden met 117.000 in woners is cultuur onmisbaar." Zijn politieke afkomst speelt geen enkele rol. „Mijn blauwe bloed verschiet niet van kleur als ik burgemeester word. Bik ziet niets in het referendum. „Waarom moeten wij het bepa len? Het gaat nergens over. Ik kan niet zeggen wat ik van hem vind. En zo'n man moet zich helemaal niet verlagen tot iets als een kroegentocht." Eigenaar Ruud Witteman van Einstein bedankt Bik voor de gastvrijheid, als het gevolg weer vertrekt. „Ik ben er trots op dat we hem dit café hebben laten zien. Dit is een van de mooiste kroegen van Leiden. Hier komt iedereen: de armen en de advo caten. Daar is een café voor be doeld: een ontmoetingsplaats voor allerlei mensen." Groen zegt nog tegen Bik: „Na 11 maart kom ik hier terug." Die antwoordt: „Ook als je het niet wordt?" Beloofd, antwoordt de WD'er. „Ik maak kennis met een van de sterkste kanten van Leiden", motiveert Groen in De Uyl zijn rondtocht langs cafés. „Een kroegentocht hoort erbij. Er is een leuke sfeer, er komen leuke mensen met een grote verschei denheid. Je hoort veel op zo'n avond. Het verschil hier met De Bonte Koe is wel tekenend. Hier komen mensen die elkaar op zoeken voor een gesprek. In De Bonte Koe zoeken ze gezel schap. Je kunt geen stap zetten of je wordt aangeklampt." In l'Esperance vraagt een klant naar Groens declaratiegedrag. De WD'er vindt dat daarover al genoeg is gezegd en geschreven. Hij wijst de man op zijn website, 'waar alles wordt uitgelegd'. Even later bestudeert de burge meesterskandidaat de fotogalerij aan de muur. Cafébezoeker Willem Eradus twijfelt sterk of hij op 11 maart bij het referendum wel gaat stemmen. „Ik ben van de gene ratie dat je moet stemmen. Met dat burgemeestersgedoe weet ik niet wat er loos is. Declaraties? Nee, daar weet ik niets van. Stom, want dat had ik moeten weten. Ik houd daar helemaal niet van. Ik stem altijd links. Cees Goekoop was rechts, maar heeft hele goeie dingen gedaan voor de stad. Ik weet niet of Groen van de WD of van de PvdA is. Maar in wezen mag het niks uitmaken." Eradus wil wel een burgemeester 'net als Goe koop'. „Iemand die interesse heeft in de stad en die alle oude re mensen van boven de hon derd bezoekt." -r-J* - Leefbaar Leiden gaat verder met de pogingen om ïmiddelen in de fusieplan- /an Leidse voetbalclubs aan Dshuizerkade. De partij had diensten aangeboden toen rsie tussen Leidsche Boys, afr en VNA afketste op de van de fusieclub. De be delaars wachten nu de fu- sprekken tussen LFC, VNA DWSaf. sleden Sloos en Peper van iaar Leiden en partijgenoot 'ludshoom hebben afgelo- week diverse gesprekken betrokkenen gevoerd. „Bij I hebben we niet met het be- v gesproken", vertelt Sloos. ir met enkele leden die een bestuur wilden gaan vor- Wij kunnen natuurlijk al- zaken doen met het be- eidsche Boys trof Leefbaar ;n 'een sterke club aan'. jLeidsche Boys wilde echter «•'^g toegeven. „Nu er een initiatief is, denken we H dat onze bemiddelingspo- Mj|jzin heeft gehad", vertelt Jan (Rhoom. UDWS was overi- niet bereid met Leefbaar in over het nieuwe fusie- te spreken. (advertentie) atwijker Dirk Kuijt gaat het helemaal aken bij Feyenoord Geef uw mening f www.leidschdagblad.nl door Eric-Jan Berendsen Bewoners van Noorderkwartier zijn tegen de opvang van alcoho listen in het Huigpark, gelegen tussen het Stadsbouwhuis en Maresingel. Dat blijkt uit een brief die huis aan huis in de buurt is verspreid. In het schrijven uiten bewoners van de Prins Hendrikstraat de vrees dat het laatste stukje groen in de buurt dan niet meer toe gankelijk is voor spelende kin deren en dat de overlast van al coholisten toeneemt. Daarnaast is de buurt de overlast van drin kebroers die het park nu al be volken meer dan zat. In de brief wordt opgeroepen bezwaar aan te tekenen tegen het plan van de gemeente. Volgens de briefschrijvers is het dankzij een gedoogplek hele maal afgelopen met de controle in het park. „Dan komt de poli tie ook die doodenkele keer dat ze nu wél zou komen, niet meer kijken. Vorige zomer is er meer malen 's nachts door dronk aards op auto's gedanst. Wan neer de politie zich terugtrok, konden de arme bewoners van de Maresingel niet meer slapen van de herrie." Daarnaast wordt in de brief gepleit voor 'veilige parken, geschikt om te spelen voor kleine kinderen, schoon en goed onderhouden. Parkwach ters? Nooit gezien! Wel veel drank, drugs, dealers en troep.' Ongeveer een jaar geleden werd bekend dat Leiden een overdek te ontmoetingsplaats voor chro nisch alcoholverslaafden krijgt, de zogenaamde verplaatsbare ontmoetingsplek (VOP). De VOP werd vorige week weer actueel toen kandidaat-burgemeester Henri Lenferink het park aan deed en de opvang samen met de politie besprak. De VOP, een zeecontainer met daarin wat ta feltjes en bankjes en daarnaast een toilet, moet ervoor zorgen dat de overlast van drankver- slaafden wordt geconcentreerd op één plek. Momenteel zorgen alcoholisten voor overlast op di verse plekken in de stad. De kosten van een ingerichte VOP bedragen zo'n 90.000 euro. Het idee is afgekeken van En schede waar sinds twee jaar door gemeente, politie, versla vingszorg en Humanitas wordt gewerkt met een VOP die om de twee a drie weken wordt ver plaatst. Een delegatie uit Leiden heeft daar een jaar geleden een kijkje genomen. De zeecontai ner in Enschede is het hele jaar door overdag 'geopend'. De po litie houdt drie keer per dag een oogje in het zeil en hulpverle ners zijn ter plekke. De gemeente Enschede vindt het project geslaagd, de politie wat minder. Zo zouden alcoho listen in een VOP nóg meer drinken, trekt het junks aan en leidt het tot overlast in de buurt. Aan de andere kant is het zwer ven in de stad nagenoeg voorbij, waardoor de groep makkelijk te controleren is. Vorig jaar nog verwees wethou der H. Buijing (PvdA/Zorg) het verhaal dat er een VOP in het Huigpark zou komen naar het rijk der fabelen. Een woordvoer der van de gemeente laat weten dat 'het Huigpark één van de vier locaties is die op dit mo ment worden onderzocht.' door Robbert Minkhorst leiden - Het CDA in provinciale staten (PS) moet voorkomen dat in de Leidse Oostvlietpolder een bedrijventerrein van tachtig hectare komt. Veertig is meer dan genoeg, zegt het CDA in Leiden. PS stemden onlangs in met het nieuwe streekplan voor deze re gio. Daarin is een bedrijventer rein opgenomen in de polder langs de A4. Zuid-Holland en Leiden bakkeleien echter over de omvang daarvan. Gedepu teerde M. Norder (PvdA), ver antwoordelijk voor dat streek plan, pleitte op een persconfe rentie voor een industriepark van 'minimaal tachtig hectare'. In een open brief aan CDA-lijst- trekker H. Klein Breteler vraagt het Leidse CDA-raadslid J. de Haan hem 'krachtig stelling te nemen' tegen deze uitspraak. Een deel van de polder blijft een groene verbinding tussen recre atiegebied Vlietland en Cro- nesteyn. Daardoor is het al moeilijk genoeg om een bedrij venterrein van veertig hectare 'in te passen', aldus De Haan. „Tachtig hectare lijkt ons onmo gelijk." Morgen is in de boven zaal van café-restaurant De Markt een debat tussen lijsttrek kers van verschillende partijen. Klein Breteler is daarbij. Op 11 maart zijn er verkiezingen voor provinciale staten. De Haan verwijst verder naar publicaties in het Leidsch Dag blad. Norder blijkt namelijk niet zomaar te hebben voorgesteld om het bedrijventerrein groter te maken dan Leiden wü: hij heeft daarover overlegd met de missionair minister H. Kamp (WD) van ruimtelijke ordening. De Haan noemt dat een een tweetje. „Mogelijk probeert Nor der, buiten PS en anderen om, de plannen bij te stellen. Kenne lijk danst de kat op tafel als de muizen op campagne zijn." De CDA'er vraagt ook aandacht voor de strook tussen de Eu- ropaweg en de Vrouwenweg. De gemeente wil daar ook bedrijven vestigen. Zuid-Holland is daar op tegen. De provincie wil het gebied buiten de bebouwings- grens van Leiden houden. Dat zint De Haan niet. Hij is tegen bedrijven op die plek, maar een voorstander van een aantal vil la's. Zo'n plan heeft de eigenaar van de grond, aannemer Niers man, al eens ingediend bij de gemeente. Hij kreeg nul op het rekest. olar I i majesteit de koningin een paar buitengewoon ttende leerlingen in Leiden, jft ktwee weken nadat ze via de 5n (.voorlichtingsdienst liet we- ïat de Oranjes 'zich niet nlsennen' in de beschuldigin- ran prinses Margarita maar sr 'niet willen reageren', jn vanuit het Leidse stad- -precies dezelfde soort zin- Is te horen. flijk niet over dezelfde Daarover zwijgen, dat koninklijke familie zelf beschuldigingen in Lei- r Varen trouwens ook van Cets andere orde. Maar ver lassvaren de overeenkomsten igntfld. :h eidse Margarita - hij zal nu :ontgchijnlijk even moeten slik- Oj was Kees Klerks. De voor- m ee voorzitter van Leiden ïotie WV was in zijn af- J s |dsinterview lekker op 3r,eï. Over zijn eigen prestaties 'uxhij kort en bondig, maar nendie van enkele wethouders >tti. >n collega-ondernemer o. ht hij graag enkele kranten- ladinmen vullen. Daarbij ging st0f weinig zachtzinnig aan \q Wohamed Rabbae, Alexan- gpieertsema, Rogier van der en Alexander Pechtold '"en er stevig van langs. Wat J Klerks schilderde het vier- ,m(Jals een betrekkelijk incom- nte bende, die schofferend, ^Jerend en konkelend door Heven gaat. Het gedrag van [Wjnige van de wethouders J threef hij met weinig aan de ^Isie overlatende termen als iraal gedrag' en 'absolute RamieKortom, Kees zette bulldozer, stoomwals en nog even wat punt- aal gesproken - het Leidsch Dagblad spreekt hier uit enige ervaring - zijn dit zaken waar collegeleden graag op wil len reageren. Vooral Alexander Pechtold kan dan zelden de nei ging onderdrukken om de aan klager met een klinkende oneli ner een lesje te geven in ge vatheid. Weet u het verschil tussen puntjepuntjepuntje en een trolleybus? Een trolleybus houdt er meteen mee op als hij de draad kwijt is', is één van zijn altijd in te zetten favorieten. Deze keer was het geluid uit het stadhuis echter opvallend ge matigd. De wethouders lieten in een gezamenlijke reactie weten dat het hen speet dat Klerks zo teleurgesteld op zijn tijd als VW-voorzitter terugkeek, maar dat ze zich volstrekt niet herken nen in - mooi uitgedrukt, dat wel - zijn 'vermenging van ge voelens, meningen en kennelij ke herinneringen'. In het belang van de goede rela tie met de WV lieten ze het daar maar bij. En uit liefde voor Kees Klerks, zou Beatrix er nog aan hebben toegevoegd. Voor paal Jongens, wat zal dat een op schudding geven! Als PvdA-wet- houder Ron Hillebrand straks met zo'n rare witte jas en witte kaplaarzen en een witte helm op zijn hoofd in de Oostvlietpolder aankomt om de eerste paal te slaan voor de eerste veertig hec tare van het bedrijventerrein Oostvlietpolder, en er blijkt he lemaal geen heimachine te staan. Schaapjes drommen om hem heen en kijken hem nieuwsgierig aan. Ambtenaren die in het kielzog van de wet houder zijn meegereisd kijken verbijsterd naar de verder lege weilanden. Terwijl het sompige veen hun voeten vastzuigt, haalt de een na de ander zijn mobieltje uit zijn binnenzak. Er vliegen vragen door de lucht. Waar is de bou wer? Waar staat de heimachine? Waar liggen de palen? Waar is de receptie? En na een tijdje, als de mobiel tjes weer zijn dichtgeklapt en in de binnenzak verdwenen, is er nog maar een naam op aller lip pen: Margje Vlasveld. Hier móet Margje Vlasveld achter zitten. Ze zullen er op het Leidse stad huis danig van geschokken zijn. Margje komt terug. Niet in de gemeenteraad - waar haar liefde voor bomen en kleinschaligheid keer op keer zo belachelijk werd gemaakt dat zij er na een paar jaar haar bekomst van had - maar in provinciale staten. Margje is lijsttrekker van een nieuwe partij met de schitteren de naam Mooi Zuid-Holland- De Groenen. En met een natte vinger in de lucht voorspelt zij dat die partij bij de komende verkiezingen vier zetels gaat ha len. In Provinciale Staten zet Margje haar strijd tegen beton en asfalt vrolijk voort. Ze heeft sinds haar vertrek uit de gemeenteraad heel wat bijgeleerd. Een oplei ding bestuur beleid heeft haar sadder wiser gemaakt. Ze heeft op die opleiding veel ge leerd over strategie presenta tie. En waar gaat ze al die kennis voor gebruiken? Om de Oost vlietpolder groen te houden. Dat bedrijventerrein komt er niet. Daar gaat Margje een stokje voor steken. Een strategisch stokje. Hadden de actievoerders van de Vlietweg dat maar geweten. Dan hadden zij hun energie niet hoeven verspillen aan protesten tegen die betonnen en glazen gribus in hun achtertuin. Had wethouder Hillebrand het maar geweten. Dan had hij geen woorden hoeven vuilmaken aan het verschil van inzicht met ge deputeerde Mamix Norder, die nog eens veertig hectare extra grond in de polder voor bedrij ven wil bestemmen. Tal van bestuurders en ambte naren hebben zich beziggehou den met het bedrijventerrein Oostvlietpolder. Dat was alle maal zonde van de tijd. Er kómt helemaal geen bedrijventerrein. Margje gaat dat tegenhouden. Want weilanden zijn er voor het oog en de ziel en de schaapjes. Wat zal Ron Hillebrand opkij ken. Die staat daar straks mooi voor paal in de polder. Met die gekke witte jas en die gekke wit te laarzen. Tekst: Wim Wegman Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink leiden - De Leidse burgemees terskandidaten Groen en Lenfe rink houden zich de komende dagen met tal van activiteiten bezig. Beide heren vertrekken vanmid dag om 14.30 uur vanuit de de- mokraam op het Waaghoofd voor een kennismakingstocht door Leiden op de fiets, 's Avonds bezoeken ze om 20.15 uur de première van het toneel stuk 'De dood en het meisje' in de Leidse Schouwburg. Kandi daat Lenferink is tussen 11.00 en 14.00 uur te ontmoeten op de Haarlemmerstraat bij de Harte- brugkerk. Om 15.30 uur brengt hij een bezoek aan de biblio theek in de Nieuwstraat. Groen schenkt vandaag van 11.00 tot 14.00 uur een gratis kopje koffie op het Stadhuis plein voor restaurant Cityhall en nodigt belangstellenden uit om met hem van gedachten te wis selen. Als de zaterdagmarkt op zijn einde loopt, gaat Groen mee op de visvlet om met een schep net de afvalresten van de markt uit het water te halen. Om 16.00 uur stapt hij op aan de Admiraal Banckertweg. Een goed uur later gaat hij bij het stadhuis weer aan wal. Morgen rond het middaguur is Lenferink in Sportpark Room burg aan de Vollenhovekade om de oefenwedstrijden hockey bij te wonen. Om 14.00 uur is hij te vinden bij de voetbalwedstrijd tussen UVS en WSB in sport park Kikkerpolder aan de Oegst- geesterweg. Groen is vanaf 14.30 uur aanwezig bij de rugbywed strijd van DIOK aan de Sma ragdlaan. Maandag 3 maart krijgt Lenfe rink een rondleiding door de wijken Kooi en Leiden-Noord. Om 9.30 uur begint de toer in buurtcentrum De Kooi in de Driftstraat, 's Middags om 15.00 uur vervolgt hij zijn weg vanuit het buurtservicecentrum aan de Charlotte de Bourbonweg. 's Avonds gaan de beide kandida ten om 20.00 uur in debat bij studentenvereniging Catena aan de Kolfmakersteeg. leiden - Veel Nederlanders we ten niet goed wat het provinci aal bestuur inhoudt en zijn daarom niet gemotiveerd om tij dens de Provinciale Statenver kiezingen op 11 maart te gaan stemmen. Dat stelt het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP). Het IPP betreurt de geringe op komstverwachting en komt de kiezer daarom tegemoet met een informerende website: ww- w.allesoverdeverkiezingen.nl. Op de site kunnen geïnteres seerden dagelijks een selectie van het provinciale verkiezings- nieuws volgen of per provincie bekijken wat de provinciale tele visie- en radiozenders aan de verkiezingen doen. De internet pagina licht de kiezer naar eigen zeggen 'kort en bondig in over de werking van de provincie'. Kiezers kunnen een kandidaat selecteren via 'kandidaat op maat'. Onder het kopje 'pro grammavergelijkingen' zijn de standpunten van alle partijen in de twaalf provincies van ons land te vinden. Kiezers die zich na het bezoeken van www.alles- overdeverkiezingen.nl een beeld hebben gevormd, kunnen via www.stemwijzer.nl een onaf hankelijk stemadvies krijgen. Sinds de Tweede Kamerverkie zingen vorig jaar is de site in de lucht. Vanaf januari richt de website zich geheel op de Pro vinciale Statenverkiezingen. Vol gens woordvoerder Nico Bloot van het IPP bezoeken per dag zo'n duizend belangstellenden de site.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13